Dodaj do ulubionych

30% uczniów zwolnionych z w-f

18.07.22, 21:52
W Rzeczposopolitej dziś artykuł o tym, że od września do zwolnienia ucznia ze szkolnego w-fu wymagać się będzie zaświadczenia od lekarza specjalisty. Wtf? Lekarz rodzinny nie ma kompetencji do stwierdzenia, że chory dzieciak powinien unikać wysiłku fizycznego lub wykonywania niektórych ćwiczeń?
Wiem, wiem, chodzi o to żeby organizacyjnie utrudnić rodzicom zwalnianie dzieci z w-f, w końcu do specjalisty trudniej się dostać niż do rodzinnego. Ale wg mnie to rozwiązywanie problemu od dupy strony. A już info, że 30 procent dzieciaków nie ćwiczy na w-f rozwaliło mnie. To więcej niż dzieciaków nie chodzących na religię. I jedynym działaniem ministerstwa edukacji, aby rozwiązać problem jest techniczne utrudnienie uzyskania zwolnienia. Rząd naprawdę ma w dupie edukację i zdrowie dzieci. Naprawdę.
Obserwuj wątek
    • ichi51e Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:03
      W luxmedzie za sportowego płacisz ekstra i wiadomo ze oni niechętnie wypisują zwolnienia - wiadomo zajmują się głównie sportowcami którym zależy na ćwiczeniu.
      • little_fish Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:18
        Nie musi być lekarz sportowy, tylko specjalista jak rozumiem. Czyli ortopeda, kardiolog, pulmonolog. Dzieci, których stan zdrowia wymaga zwolnienia z wuefu zapewne i tak są po opieką specjalistów
        • ichi51e Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:42
          zmyliło mnie doświadczenie. Jak chciałam w przedszkolu ZAPISAĆ dziecko na lekcje pływania i konie przez przedszkole okazało się ze potrzebna zgoda lekarska. Internista w luxmedzie nie chciał mi wypisać (tak zgody) na basen i konie dla przedszkolaka zasłaniając się ze nie wie czy dziecko nie ma słabego serca bądź alergii... nawet chyba popełniłam o tym wątek big_grin skończyło się ze poszłam do publicznej przychodni gdzie druczki dla przedszkolaków wypełnili taśmowo bez mrugnięcia okiem.
          • ichi51e Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:43
            no nieładnie on mi wpierał ze cos takiego to tylko sportowy wystawia
            • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:50
              Mój syn przed turniejami szachowymi, musiał trafić do sportowego.
              • little_fish Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:22
                Mój jak uprawiał sport w klubie to też zgodę wyrażał lekarz sportowy. Ale przeciwwskazania to co innego.
          • sol_13 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 17:23
            Zgoda lekarska na dodatkowe zajęcia sportowe dziecka??
            • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:16
              Wymysł i dupochron organizatora koników czy tam pływalni dla przedszkolaków...
          • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:15
            Pływalnia ani stajnia nie maja prawa żądać żadnych zaswiadczen lekarskich dla przedszkolaków, choć za wszelką cenę próbują naciągnąć lekarzy na zasadzie dupochronu. Dzieci <6rz ćwiczą na podstawie oświadczenia rodzica. Dzieci >6rz wymagają książeczki sportowca, jeśli sport ma charakter profesjonalny (tzn są zawody) i wowczas kwalifikacji powinien dokonać specjalista Med. Sportowej. Od jakiegoś czasu min próbuje zrzucić te przyjemność na poz, ale skoro rodzinny juz nie może zakwalifikować do wf w szkole, to jak ma mieć bidak kompetencje do kwalifikacji do sportu profesjonalnego...?
            • kochamruskieileniwe Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 20.07.22, 07:43
              Ministerstwo juz zrzuciło... od 2-3 lat bodajże takie zaświadczenie dzieciakowi może wydać pediatra/lekarz rodzinny.

A co do medycyny sportowej w luxmedzie - jest taki abonament obejmujący te usługę. Ale czasami trzeba inteweniować, bo mimo, że masz taki abonament - w ich systemie jest inaczej suspicious
              Syn com pół roku powtarza badania. Więc mam realne oszczędności w abonamencie big_grin
              Swoją drogą, chodzi do jednego, który potem wszystko wyjaśnia rodzicom - zapisy badań anlalitycznych, zapis ekg itp. Normalnie, za pierwszym razem doznałam wstrząsu. Pozytywnego, oczywiście big_grin. Bo taki lekarz med. sportowej w Spółdzielni na Waryńskiego - to czysta kpina.
          • stephanie_harper2 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 20.07.22, 21:51
            Kurcze to miałaś pecha u młodszego w przedszkolu były konie i( kuce) nikt nic nie chciał. ważna była wola dziecka czy chce wsiąść czy nie
        • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:10
          Pediatra i rodzinny to też specjaliści.
      • raczek47 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:23
        ichi51e napisała:

> W luxmedzie za sportowego płacisz ekstra i wiadomo ze oni niechętnie wypisują z
        > wolnienia - wiadomo zajmują się głównie sportowcami którym zależy na ćwiczeniu.

Pudło🙂 ci uczniowie,którzy rzeczywiście są sportowcami-należą do jakichś klubów,jeżdżą w reprezentacji b.często mają zwolnienie ze zwykłych,szkolnych wuefów- zbyt duże ryzyko kontuzji,urazów,które uniemożliwiłyby treningi i wyjazdy.
        • mia_mia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:31
          Nie znam dziecka mniej czy bardziej profesjonalnie uprawiającego sport, które nie ćwiczy na wf, niektóre korzystają tylko z zaświadczeń z klubów, jeśli wf jest na pierwszej/ostatniej lekcji, chociaż gdzieś pewnie i takie są.
          • raczek47 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:43
            Zależy jak profesjonalnie uprawiają sport. Nie piszę o dzieciach,które po lekcjach chodzą na tenis,basen czy piłkę w ramach zajęć pozalekcyjnych.

• mia_mia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 23:01
              Ja też nie
            • fogito Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 23:03
              Bzdura. Syn trenowal w klubie każdego dnia i na lekcje wf zawsze chodził.
            • jkl13 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 00:39
              Informuję, że cała klasa syna trenuje profesjonalnie sport (profesjonalnie, czyli 10 godzin w tygodniu dodatkowo, poza lekcjami wf) i od 7 lat ani jedno dziecko nie miało zwolnienia z wf. Ani jedno.
        • turbinkamalinka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 06:55
          Dziecko trenujące profesjonalnie, może być zwolnione z WF pod warunkiem, że lekcje pokrywają się z treningami.
        • wapaha Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 10:26
          raczek47 napisała:

>
          > Pudło🙂 ci uczniowie,którzy rzeczywiście są sportowcami-należą do jakichś klubó
          > w,jeżdżą w reprezentacji b.często mają zwolnienie ze zwykłych,szkolnych wuefów-
          > zbyt duże ryzyko kontuzji,urazów,które uniemożliwiłyby treningi i wyjazdy.

pierwsze słysze..a w temacie siedze.,.
        • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:19
          Bzdura. Orzeczenie przez pediatre niezdolności do uczestnictwa w wf (literka C) oznacza z automatu brak zdolności do zajęć sportowych profesjonalnych.
    • grey_delphinum Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:03
      To, że ten rząd ma gdzies edukację i zdrowie dzieci, to oczywistośc, jak i to, że do wszystkiego zabiera się od dupy strony,

Niestety, nic mnie już nie zdziwi.

Mój syn ma problemy reumatologiczne, wizyta u specjalisty jest co pół roku. Będziemy pewnie brać zaświadczenie prewencyjnie, co być może sprawi, że syn nie będzie ćwiczył w ogóle, choć ma długie okresy dobrej sprawności. Porażka.

Mam tylko nadzieję, że wuefisci podejdą do tego rozporządzenia "życiowo".
    • turbinkamalinka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:06
      Ale to pewnie chodzi o długie zwolnienie z WF. Pewnie tygodniowe po zapaleniu oskrzeli może wydać rodzinny, ale jeśli dzieciak ma wadę serca i zwolnienie jest na rok szkolny, to musi kardiolog. W sumie to byłoby logiczne, że wydaje zwolnienie lekarz, który widzi przeciwwskazania do aktywności na lekcji.
      • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:22
        Jeśli zwolnienie jest np. tygodniowe, to usprawiedliwia rodzic. Choć oczywiście szkoły mają dziwne pomysły i kreatywne wpisy w statutach (zdarzyło się nawet żądanie druczku L4 dla licealisty...), ale nie znaczy, że są one zgodne z prawem.
        • wapaha Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 20.07.22, 13:39
          memphis90 napisała:

> Jeśli zwolnienie jest np. tygodniowe, to usprawiedliwia rodzic. Choć oczywiście
          > szkoły mają dziwne pomysły i kreatywne wpisy w statutach (zdarzyło się nawet ż
          > ądanie druczku L4 dla licealisty...), ale nie znaczy, że są one zgodne z prawem
          > .
          >
          ba
          lekarz ( specjalista, po nałożeniu gipsu) swego czasu uświadomił mnie, że oni nie mają obowiązku wystawiać zwolnien z wf. Ze to robi rodzic i to wystarcza..
    • gaskama Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:06
      Ale tu chyba nie chodzi o zwolnienia z powodu anginy, ale o dzieci, które są na stałe zwolnione z wf. I tu zdecydowanie powinien je wystawić specjalista. Myslalam, że zawsze tak było.
      • angazetka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 23:13
        W sumie ja też, miałam zwolnienie od kardiolożki.
      • arthwen Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:37
        Ale zwolnienia z powodu anginy to musi lekarz? U nas wystarczy jak rodzic poinformuje.
        • gaskama Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 21:33
          Szczerze to nie pamiętam. Mój w LO ani jednej lekcji wf nie opuścił. Na studiach tez. W szkole podstawowej dużo chorował, ale wtedy siedział s domu. Jak wracał do szkoły to i na wf. A lekkie przeziębienie to nie powód, żeby nie ćwiczyć.
        • ge-ox Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 20.07.22, 08:39
          arthwen napisał(a):

> Ale zwolnienia z powodu anginy to musi lekarz? U nas wystarczy jak rodzic poinf
          > ormuje.
          >

jak dziecko ma anginę, to chyba raczej do szkoły w tym czasie nie chodzi i specjalnie z WF zwalniać go nie potrzeba? zwolnienie z powodu choroby od lekarza to raczej przy dłuższej nieobecności, np. miesiąc, przy tygodniowej nieobecności rodzić usprawiediwia
    • mia_mia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:07
      Jeśli dziecko ma wskazania do zwolnienia z wf czy choćby tylko niektórych ćwiczeń to zwykle jest pod opieką specjalisty, a takie po infekcyjne to pewnie nadal rodzinny. To by nawet miało sens, ale i tak kto będzie chciał to sobie załatwi, a jeśli lekcje nie będą fajne to wielu będzie chciało.
      Przy czym znam przypadek liceum gdzie uczniowie mieli do wyboru dużo fajnych aktywności włącznie z basenem, siłownią, aerobikiem, a i tak wielu się migało jak mogło, więc niechęć do wf wynika także ze zwykłego lenistwa (żadne odkryciewink )
      • mysiaapysia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:12
        No wiesz - akurat zapisanie się na basen przez dziewczynę to dobry wybór dla migającej się osoby. Raz w tygodniu niedyspozycja kobieca. Do tego katar i kaszel od jesieni do wiosny...
        • mia_mia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:25
          To nie były deklaracje na cały rok, nie wiem jak dokładnie to wyglądało, ale można było np. iść w jednym tygodniu i na basen i na aerobik albo na normalne zajęcia na sali/boisku, takie frontem do klienta, chociaż liceum państwowe.
          • mysiaapysia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:35
            U córki jest deklaracja na 1 dyscyplinę na jeden semestr. Wtedy numer z basenem tak właśnie wygląda.
            • mia_mia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 23:09
              U nas w liceum były zajęcia na basenie i w przypadku przedłużających się okresów nauczyciel prosił o zaświadczenie od lekarza. Parę razy zrobił ten numer i to wystarczyło dla kolejnych roczników, bo pilnowałyśmy się. Inny nauczyciel dawał wybór albo udział w zajęciach albo pisanie testów, a testy były trudne do zaliczenia, więc opłacało się ćwiczyć.
      • laura.palmer Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:10
        mia_mia napisał(a):

> Przy czym znam przypadek liceum gdzie uczniowie mieli do wyboru dużo fajnych aktywności włącznie z basenem, siłownią, aerobikiem, a i tak wielu się migało jak
        mogło, więc niechęć do wf wynika także ze zwykłego lenistwa (żadne odkryciewink )

Mam propozycję - sama zapisz się rano na siłownię lub aerobik, a po skończonym treningu przebierz się w 5 minut i jedź bez prysznica do pracy na cały dzień. Może zrozumiesz, dlaczego młodzież miga się od zajęć sportowych w szkole.
        • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:16
          Nie chodzi o prysznic. Nie przeszkadzał mi brak prysznic po wf, bo rzadko kiedy naprawdę się spocilismy. Przeszkadzało mi przebieranie się w ciasnej niedogrzane szatni, męcząca nuda rzutu piłka palantowa czy innym guffnem, słabnięcia po biegu na 600m, a gier zespołowych nie znosiłam.
          Z drugiej chodziłam na kursy tańca, lubiłam pływanie, kajaki, łódki, umawialiśmy się na rowery etc.
          • ichi51e Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:50
            mnie na wf przeszkadzało ze
            - w sumie wymagali ale nic nie uczyli
            - jak już uczyli to chaos od sasa do lasa - raz rzut piłka lekarska raz kozioł a raz kosz - oczywiście nauka polegała na musisz zrobić ale żeby było trudniej nie powiemy ci jak co tu zreszta gadac - robic!
            -był to festiwal popularności de facto - gry zespołowe które uczyły wyłącznie niechęci do członków drużyny - 3 gwiazdy które błyszczały i reszta która im przeszkadzała. siatka - pretensje ze złe grasz, zbijak - nie wiadomo co gorsze bycie osoba w która wszyscy chcą trafić czy bycie osoba która równie dobrze mogłaby grę przesiedzieć.
            - często na korytarzu
            - przebieranie się
            U mojej siostrzenicy w liceum wf zaliczała tez deklaracja z zajęć płatnych komercyjnych - wystawiali ci w klubie fitness ze masz abonament chodzisz i przynajmniej człowiek robił to co lubi
            • iwoniaw Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 10:46
              ichi51e napisała:

> mnie na wf przeszkadzało ze
              > - w sumie wymagali ale nic nie uczyli
              > - jak już uczyli to chaos od sasa do lasa - raz rzut piłka lekarska raz kozioł
              > a raz kosz - oczywiście nauka polegała na musisz zrobić ale żeby było trudniej
              > nie powiemy ci jak co tu zreszta gadac - robic!

O, to mnie zawsze najbardziej wkurzało! Już pal sześć, że oceny, przebieranie bez prysznica w czasie 5-minutowej przerwy i że jeden nie potrafi szybko biegać a drugi skoczyc przez kozła- ale żeby ktoś w ogole zadal sobie trud pokazania, jak przez tego kozla skoczyć czy prawidlowo zaserwować w siatķówce! O sprawdzianach z biegu na dystanse różne bez żadnego uprzedzenia czy rozgrzewki nie wspomnę... No niechby tak na innych przedmiotach prowadzono zajęcia - np. matematyk w ogole nie wprowadza twoerdzenia Pitagorasa, tylko wrzuca zadania na ocenę albo polonista nie tłumaczy, jakie sa obowiązkowe elementy rozprawki, tylko daje temat i ocenia wg klucza...
              Zawsze zadrościlam kolezankom lewych zwolnień z wf; choć byłam w grupie tych sprawnych i radzących sobie, to i tak nienawidziłam tego bezsensownego marnowania czasu w smrodzie i nudzie, a w dodatku wiekszość wfistow, na których trafilam, miała ewidentnie coś z głową i z premedytacja znęcala sie psychicznie nad uczniami bardziej "ofermowatymi".

"George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
              • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 10:50
                Fakt, oni ewidentnie mieli coś z głową i mają nadal. Zero metodyki nauczania, zero.
          • mia_mia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:52
            A jak ci urozmaicić biegi, skoki w dal czy inne sporty, które są same z siebie nudne? Gry zespołowe akurat mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Teraz szatnie są najczęściej dogrzane, a sale gimnastyczne wypasione, a 30% nie ćwiczy, na basen też dużo dzieci nie chodzi z powodów z tyłka.
            Problem jest gdzie indziej, a pewnie należy użyć liczby mnogiej. Może jakieś badania są potrzebne.
            • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:58
              W prywatnej placowce mojego syna 1/4 dzieci w ogóle nie chodziła do szkoly. wink Baden zimą? Ojojoj.
              Łyżwy? Ojojoj, Moga sie przecież przewrócić.
              Judo? Tam są rzuty, kto to słyszał! 😅

A w klasie miał tak otyłe dzieci, ze dwójka była regularnie połamana po zwykłych przewrotach/upadkach, odciśnięta swoją masą.

Zajęcia mieli super zorganizowane, nie bede opisywała wszystkich. Cyrk był przy każdych.
              • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:59
                *basen, dociśnięta,
            • leosia-wspaniala Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 08:59
              >A jak ci urozmaicić biegi, skoki w dal czy inne sporty, które są same z siebie nudne?

Eee... no na przykład uprawiać te inne sporty, a nie 90% czasu siatkówka, pozostałe 10% jakieś biegi/skoki na ocenę, chociaż nikt wcześniej nie powiedział i nie pokazał, jak dobrze wykonać je technicznie? Polski WF to śmiech na sali. I nie chodzi tylko o nudę i niespełnionych sportowców w roli nauczycieli, ale też o to, że nie uczy się poprawnej techniki, rozgrzewki, rozciągania, nie tłumaczy się po co i jak wzmacniać konkretne partie mięśni.
              • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 09:08
                Tego dowiedziałam się na treningach jako dorosła, a moje dzieci w klubie. Żaden z wf-istow nie był łaskaw zwrócić uwagi na prawidłowa technikę wykonywania ćwiczeń, unikanie kontuzji, przygotowanie do większego wysiłku np. biegów na 600 m czy innego debilizmu.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 09:24
                  Uff, dobrze, ze u syna wuefista to też jego trener klubowy. Widzę, ze to rzadkość.
                  • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 09:30
                    Trenerzy klubowi potrafią mieć ciśnienie na osiągnięcia i rywalizację.
                    Generalnie wf-ista powinien mieć cień pojęcia o metodyce nauczania i fizjologii rozwoju dzieci i młodzieży.
                    • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 09:37
                      Zgadzam się.
                      Z klubów ciągnących na osiągnięcia uciekaliśmy. Moje dzieciaki nie chcą być profesjonalnymi sportowcami, uprawiają sport rekreacyjnie. Na szczęście są i takie miejsca. Nawet klub tenisowy - tam jak ktoś chce to jeździ na zawody ale 85% to dzieciaki, które uczą się tam kultury fizycznej, chodzą raz- dwa razy w tygodniu, jeżdżą na obozy, także rodzinne wypady tenisowo- narciarskie, tenisowo- żeglarskie, stawiają się na turnieje wewnątrzklubowe i to im wystarcza. Mój syn w ten sposób odkrył w sobie większy talent do sędziowania niż grania. Na listę zawodników krajowych został wciągnięty tylko ma czas pandemii, by mógł uczestniczyć w treningach.
            • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:30
              Koleżanka ćwiczyła lekkoatletykę i ja byłam w szoku jak mi powiedziała, że do skoku w dal trzeba wymierzyć bardzo bardzo dokładnie skąd zaczynasz bieg, żeby się wybić w dobrym miejscu... I że każdy zaczyna tak naprawdę z innego punktu. U mnie (w każdej szkole) to było tak, że się biegło, biegło, próbując na koniec jakoś wcelować stopą w tę deskę i finalnie nie upaść na d... To czego to miało uczyć...?

Forum mi tu nie wierzyło, jak pisałam jak wygląda wf w szkole moich dzieci - a wygląda tak, że mają przez 45min biegać wokół bieżni. Bez odpoczynku. Nie jakieś tury, że każdy po kolei po 100 czy 400m, tylko od dzwonka do dzwonka... W jednym roku w czerwcu po takim wf powodu udaru zrzygało się 5 dziewczynek naraz...
              • madzioreck Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 20:03
                memphis90 napisała:

> Forum mi tu nie wierzyło, jak pisałam jak wygląda wf w szkole moich dzieci - a
                > wygląda tak, że mają przez 45min biegać wokół bieżni. Bez odpoczynku. Nie jakie
                > ś tury, że każdy po kolei po 100 czy 400m, tylko od dzwonka do dzwonka... W jed
                > nym roku w czerwcu po takim wf powodu udaru zrzygało się 5 dziewczynek naraz..

I nikt nie interweniuje? Rodzice, w sensie?
        • nuclearwinter Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:47
          Ja nie chodziłam właśnie z powodu braku prysznica, w-f na pierwszej lekcji albo między lekcjami. Zero prysznica i przebieranie się w pośpiechu w ciasnej sali, coś okropnego.

Sam w-f bywał różny, ja akurat lubiłam jakieś tam gimnastyki, przewroty i o dziwo, skoki przez skrzynię czy kozła. Ale bardzo często były to też wyłącznie gry zespołowe typu siatkówka (nienawidzę). Bardzo to zniechęcało do ćwiczeń i takich unikających było sporo.
        • little_fish Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:28
          Mówisz, że to przez brak prysznica? W liceum starszego w szatni były prysznice. Jednego dnia mieli 2 wuefy od rana. Umówili się z nauczycielem na skrócenie zajęć żeby był czas na prysznic. Korzystało maks 5 chłopaków....
          Wiem, że w przypadku dziewczyn sprawa się nieco bardziej komplikuje. Ale brak prysznica to nie główny powód niechęci do wf.
          • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:34
            U mnie w podstawówce w ogóle nie było pryszniscow. W liceum były, bez zasłonek, nie wiem, czy w ogóle była ciepla woda. W szatni naraz > 30 osób (2 klasy) i trzeba było przebrać się i wpuścić nową turę (kolejne 2 klasy), więc ogólnie przewijało się 60 i dziewcząt naraz...
      • asia_i_p Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:24
        Nie, niechęć z wf wynika z niechęci do bycia ocenianym za swoją aktywność fizyczną, nie z niechęci do samej aktywności fizycznej.
        • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:27
          Nie, qzwa, nie. Wynika z tego, że masz robić coś, co jest nudne i męczące na gwizdek, przebierać się w ciasnej szatni, targać dodatkowe rzeczy w i tak cholernie ciężkim plecaku, a potem masz sprawdzian z fizyki.
        • nuclearwinter Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:55
          Nie pamiętam jakiegoś oceniania, ale niechęć do aktywności fizycznej, tej narzucanej w ramach zajęć, tak. Nie mówię że ocenianie nie może być problemem, ale nieraz po prostu sam w-f upchnięty między innymi lekcjami, w postaci aktywności których się nie lubi (dla mnie ta nieszczęsna siatkówka na przykład) - w zupełności wystarczy by nie lubić i unikać zajęć.
          • mia_mia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 08:15
            W klasie jest 20-30 osób, preferencje są różne, jeden lubi kopać w nogę, ktoś inny biegać czy rzucać piłką palantową, nie da się wszystkich na raz uszczęśliwić. Z podstawówkowego wf pamiętam, że chłopcy najbardziej jęczęli jak nauczyciel nie godził się na kolejną lekcję kopania piłki i najlepiej jakby ją rzucił i nie przeszkadzał, a pewnie byli tacy, którzy tego nie lubili i teraz to źle wspominają
            • nuclearwinter Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 09:17
              Ano nie da. Dlatego chyba jedynym rozwiązaniem jest umożliwić wybranie sobie lubianego rodzaju aktywności (siłownia, basen, koszykówka itd.) - o oczywistościach jak przebieranie się w cywilizowanych warunkach i dostęp do prysznica nawet nie wspominam. Wiem, pewnie nie zawsze i nie wszędzie są możliwości żeby to wszystko zapewnić 🤷🏻‍♀️
              • heca7 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 09:31
                Pamiętam przebieralnię u nas w podstawówce. To była jakaś katastrofa. Salka przy sali gimnastycznej, na parterze. Podzielona na dwie części ścianą. Pierwsza, przechodnia bez okna i druga z oknem prawie od samej podłogi. I teraz uwaga... dziewczynki przebierały się w tej z oknem a chłopcy w tej przechodniej big_grin Czyli jak akurat wszyscy mieli wf to trzeba było wychodzić i wchodzić razem inaczej wpadło się na kolegę w slipach tongue_out A przez okno na parterze każdy mógł zajrzeć do przebieralni damskiej. Czad, nie?
                Większość czasu spędzaliśmy na biegach bo za szkołą od razu jest las. I mieliśmy wyznaczone ileś tam okrążeń dookoła konkretnych drzew. Było to o tyle ciekawsze od piłki lekarskiej, że w czasie truchtania można było pogadać z koleżanką tongue_out
                • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 09:34
                  Las był o tyle dobry, że dawał cień. My musieliśmy biegać w pełnym słońcu, cudowny pomysł. Nie wiem co było gorsze, zapieprzanie tych kółek kiedy wiało w listopadzie czy kiedy był gorąco w czerwcu.
                  • heca7 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 09:50
                    Nie dość, że dawał cień to te, które były niedysponowane szły czasem trochę głębiej w las i wracały z grzybami wink
                • iwoniaw Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 10:56
                  U nas bylo gorzej, bo 600 m kazali nam robić w takim małym parku, gdzie chodzili ludzie z psami bez smyczy. Nie dość, że trzeba bylo uważać, żeby na kogos nie wpaść, to jeszcze część kundli na widok biegnacych osob rzucala się z jazgotem za nimi, cud że nikogo nie pogryzły. Zastanawiam się, czy to możliwe, ze w ogóle o tym nie mówiliśmy rodzicom, czy oni mieli tak bardzo wywalone, czy uważali, że to normalna norma...
                  • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:20
                    Nie mówiliśmy rodzicom. Ja nie mówiłam, że biegamy w upale i słabo mi po tych kółkach (oczywiście w szkole nie było NICZEGO do picia, a kranowa była wtedy silnie toksyczna), bo sądziłam, że to normalne- jeszcze jeden dokuczliwy element szkolny.
                  • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:36
                    Nie mówiliśmy rodzicom, bo to była normalna norma...
    • lauren6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:14
      Żeby mi w szkole czy przedszkolu "uznali" alergię dziecka i przestali suszyć głowę, że na wiosnę kaszle, musiałam przedłożyć zaświadczenie od alergologa.

Jestem zdziwiona, że tak nie było dotychczas przypadku całorocznych zwolnień z wf.
    • zwyczajnamatka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:21
      Nie dziwię się, że tyle dzieci nie chce ćwiczyć. Pamiętam, że ja także nie lubiłam wf-u. Ćwiczyłam niechętnie i obijalam się jak tylko mogłam, żeby się nie spocić. Niestety nie było gdzie wziąć prysznica, prysznice były tylko w szatni chłopców, ale i tak nikt z nich nie korzystał. Potrzeba trochę więcej czasu niż 10 minutowa przerwa, żeby się wykąpać i ogarnąć po ćwiczeniach. Może najpierw niech pomyślą, że nie każdy chce siedzieć upocony na kolejnych kilku lekcjach. Lubiłam tylko basen, mogłam po nim wziąć prysznic, umyć włosy, co prawda też wszystko biegiem, ale czasu na mycie i suszenie było więcej niż 10 minut.
      Może najpierw niech o tym pomyślą, a nie lamentują, że dzieci nie chcą ćwiczyć (szczególnie dzieciaki w wieku dojrzewania, pocące się na potęgę).
      • wydramarlenka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:36
        Jak już jesteśmy przy lubieniu/ nielubieniu WF, to bardzo interesująca jest dalsza część artykułu, ta o odkrywaniu talentów:
        Drugą potężną zmianą, którą wprowadzamy od 1 września - na razie pilotażowo, na Lubelszczyźnie i na Opolszczyźnie, a od 1 września 2023 r. już w całej Polsce - jest absolutnie unikatowy program Narodowa Baza Talentów, w ramach którego każdy nauczyciel WF będzie zobowiązany do przeprowadzenia szeregu testów w każdym semestrze, które pozwolą na wyłowienie talentów sportowych - wyjaśnił Bortniczuk.
        Te liczne testy to prosty sposób na "uszczęśliwienie" wszystkich uczniów
        • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:46
          każdy nauczyciel WF będzie zobowiązany do przeprowadzenia szeregu testów w każdym semestrze, które pozwolą na wyłowienie talentów sportowych
          uczniowie będą zachwyceni
          więcej testów, młodzież wytrzyma
          • dougie_johnes Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 06:48
            Niech spier… alają.
            Dzieci jeszcze bardziej „pokochają” wf.
            U mnie jedno z dzieci chronicznie nie znosiło wf. Dopiero zmiana nauczyciela i klasy sprawiła, ze nagle zaczął chętnie chodzić.
            Wcześniej wf to było chyba kur…a szukanie talentu biegaczy dlugodystansowych, bo większość lekcji biegali wokół boiska.

Będzie trzeba to pójdę i zapłacę specjaliście za stosowne zaświadczenie. Problemu nie widzę. Ot zarobi specjalista, nie prywatny rodzinny.
          • wapaha Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 10:31
            triss_merigold6 napisała:

> każdy nauczyciel WF będzie zobowiązany do przeprowadzenia szeregu testów w k
            > ażdym semestrze, które pozwolą na wyłowienie talentów sportowych

bezsensu
            talentów nie trzeba wyławiać
            jak ktos jest wysportowany to dobry pedagog ( w tym przypadku specjalista ds sportu) zobaczy to od razu, żadne testy nie są potrzebne

ej
            a może to przygotowanie do dobrowolnej służby wojskowej big_grin
            w końcu ma być 300 tys big_grin
        • droch Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 23:15
          Brzmi nieźle, socjalistycznie. Kurator zaplanuje, ile w danym powiecie należy zgłosić talentów, dyrektorzy będą musieli wykonać...
          • wydramarlenka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 23:49
            Tak. I każdy będzie chciał mieć więcej tych zdolnych niż kolega z sąsiedniej szkoły.
            Ojej, może nie podsuwajmy takich pomysłów, nie wiemy kto to czyta...
            • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 06:31
              Jeny, mnie to z HJ się skojarzyło...
        • ga-ti Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 00:07
          Ja tam naiwnie wierzę, że dobry wuefista potrafi wyłapać talent, zauważy i poprowadzi, a nawet zmotywuje.
          Bez odgórnych zaleceń.
          A wszystko, co odgórne i do wykazania na papierze jest niestety kiepskie uncertain
        • mia_mia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 02:51
          No i co z tymi odłowionymi talentami? Będą przymuszani do uprawiania sportu? Za czasów mojej podstawówki, dobre 30 lat temu po szkołach jeździli „łowcy talentów” i proponowali najlepszym miejsca w szkołach sportowych, nie pamiętam nikogo kto w efekcie tego tam trafił, koleżanka chciała nawet skorzystać, ale rodzice się nie zgodzili, jeszcze coś było z jedną której wróżono karierę koszykarki, nie pamiętam czemu to nie wyszło u niej z tą zmianą szkoły, ale to dobrze, bo niedawno ją widziałam i o ile wtedy była bardzo wysoka to niewiele od tego czasu urosła chyba, w koszykówce by kariery nie zrobiła.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 06:35
            Kiedyś to przede wszystkim było od groma sks-ów. Każdy chętny, zmotywowany mógł wybierać i sprawdzić się w licznych dyscyplinach. Teraz mało która szkoła prowadzi coś nieodpłatnego po lekcjach. Moje dziecko chodzi na szkolny uks, który płatny jest 140 zł miesięcznie.
            • mia_mia Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 08:18
              To zależy od szkoły, może gminy czy miasta, są miejsca gdzie jest klęska urodzaju i podejrzewam, że i tak chodzą tylko ci co normalnie ćwiczą.
            • sol_13 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 17:36
              Dokładnie, my pół podstawówki popołudniami przesiedzieliśmy na tych SKS-ach. Dziewczyny w siatkówkę, chłopaki w piłkę. Wuefisci asystowali w ten sposób, że siedzieli w kanciapie i wydawali piłkiwink ale my uwielbialiśmy grać i był to wtedy sposób na spędzanie czasu, nie było zajęć dodatkowych (prócz angielskiego).
        • kornelia_sowa1 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 22:27
          Ja też się nie dziwię. W 4 i 5 klasie sp mój syn miał wf z kobietą otyłą, która nie była w stanie zademonstrować żadnego ćwiczenia. Zapewne wf w 4 i 5 klasie powinien być bardziej urozmaicony niż tylko bieganie_na rozmaitych dystansach.
          A oni robili tylko to.
          Na szczęście zmienił im się nauczyciel w 6 klasie.
          Gdyby nie to, sama załatwiłabym mu zwolnienie . Szkoda czasu na taki wf.

Syn trenuje dyscyplinę, która wymaga sprawności, wytrzymałości, doskonałej koordynacji.
          Trenuje ok 10 h tygodniowo poza szkola A szkolny wf budzi w nim zażenowanie, mimo że jest i tak lepszy niż zctamta kobieta. Szkoda czasu , tak naprawdę. Może coś wnosi w życie dzieci, które wolny czas spędzają na na kanapie ale syn zdecydowanie mógłby się obejść beż uszczerbku na sprawności
    • srubokretka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 22:26
      Juz 30 lat temu wiekszosc moich kolezanek migalo sie od wf, a jak juz cwiczyly to jak uposledzone ruchowo. Wyobrazam sobie co teraz sie dzieje, kiedy spora czesc ma juz w podstawowce nadwage.
      Mamuski bywaja nadopiekuncze. Zwlaszcza teraz. Jakby mogly to by wjezdzaly samochodym na korytarz szkolny.
      Moja tez mnie chciala zwalniac z wf, bo ktorys z lekarzy powiedzial jej , ze mam poczatki astmy. Na szczescie nauczycielka pozwolila mi nie biegac dlugich dystansow, ale reszte musialam cwiczyc jak inni. Ciesze sie, ze mialam taka nauczycielke, bo problemy ze sdrowiem szybciej mi minely.
      • droch Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 23:19
        Juz 30 lat temu wiekszosc moich kolezanek migalo sie od wf, a jak juz cwiczyly to jak uposledzone ruchowo.

A jak tam było z infrastrukturą, było gdzie np. wykąpać w ludzkich warunkach? No właśnie... prosto z WF upocone dzieci trafiały na matematykę.
        • srubokretka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 23:31
          Naprawde masz traume po tego typu sytuacjach zyciowych? Mi naturalne smrodki w przeciwienstwie do sztucznych nie przeszkadzaja. Lubie intensywny ruch, moze w tym tkwi sekret. Jak ktos nie lubi, to mu wszystko bedzie przeszkadzac. Znam kilka matek, ktore do swoich dzieci mowia: "nie biegaj, bo sie spocisz"....a z potem wyjda ci toksyny z organizmu i jeszcze zacznie ci cialo dobrze funkcjonowac , zwlaszcza na matematyce. Nie daj Boze zaczniesz logicznie myslec.
          • droch Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 00:09
            Naprawde masz traume po tego typu sytuacjach zyciowych?

Higiena jest dla ciebie traumą? Ciekawe.

Mi naturalne smrodki w przeciwienstwie do sztucznych nie przeszkadzaja.

Woda z mydłem nie zabija...
            • srubokretka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 00:19
              Za to depresja, otylosc jak najbardziej.
              • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 06:38
                Niewątpliwie jest sporo tłuściutkich dzieci, pasionych od wieku niemowlęcego. Za to jak na empatię pojawia się temat wprowadzenia diety dziecku z nadwagą, to wielkie ajwaj, że trauma i będzie miało zaburzenia odżywiania.
            • kamin Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 06:45
              Przecież nie było zakazu umycia się w domu.
              Przy polskim pruderyjnym podejściu do nagości plus w połączeniu z nastoletnimi kompleksami i tak by nikt ze szkolnych pryszniców nie korzystał, zapewniam cię.
              • laura.palmer Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:14
                Wystarczy zrobić prysznice z zasłonkami. Zupełnie otwarte to chyba zwykła złośliwość. Sama się myj w czymś takim np. w pracy przy innych.
                • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 08:54
                  Lol, obowiązkowy prysznic oznacza, że muszą ze sobą nosić dodatkowo ręcznik, klapki, żel i potem tachać że sobą mokre rzeczy. To qrwa waży, jakby jeszcze za mało mieli do noszenia.
                  • wapaha Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 10:34

> Lol, obowiązkowy prysznic oznacza, że muszą ze sobą nosić dodatkowo ręcznik, kl
                    > apki, żel i potem tachać że sobą mokre rzeczy. To qrwa waży, jakby jeszcze za m
                    > ało mieli do noszenia.

a wystarczy zorganizować w szkole/na sali - szafki na dany dzien
                    miejsce do suszenia
                    skomasowanie zajęć jako bloku zajęć ruchowych
                    zmiana programu i metodyki nauczania

ach...
                    chyba wszystko byłoby do zmiany
                    wink
                    • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 10:44
                      No właśnie wszystko byłoby do zmiany.
                      Pamiętam jeszcze czasy kiedy poyebani wf-iści życzyli sobie osobnego obuwia na wf i trzeba było nosić worek z obuwiem szkolnym na zmianę (bo kradli nieprzytomnie) plus buty na wf - nie do zostawiania w szkole, bo kradli.
                      • wapaha Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:06
                        To nie takie poyebane
                        Powinno być inne obuwie-i ze względu na higienę stóp, bezpieczeństwo w czasie ruchu ale też ochronę parkietu na sali gimnastycznej/hali sportowej
                        • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:07
                          I cyk, kolejne co najmniej pół kilograma do plecaka.
                          • wapaha Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:26

> I cyk, kolejne co najmniej pół kilograma do plecaka.

niestety- w warunkach które panowały/panują jest to konieczne
                            a powinno być tak j/w
                            do zaorania cały system

btw - serio, ćwiczyć na wf w kapciach szkolnych ?...
                            • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:28
                              Jakich kapciach? Przecież w szkole mają na zmianę trampki czy inne sneakersy na gumowych podeszwach, widziałaś dzieci w kapciach?
                              • wapaha Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:36

> Jakich kapciach? Przecież w szkole mają na zmianę trampki czy inne sneakersy na
                                > gumowych podeszwach, widziałaś dzieci w kapciach?

ale ty piszesz o czasach które pamiętasz
                                byly wtedy sneakersy ???
                                • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 12:07
                                  Były trampki i juniorki, na wf by wystarczyło.
                                • kamin Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 15:04
                                  Nawet za komuny nikt w kapciach po szkole nie chodził.
                                  • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 15:09
                                    Oczywiście, że nie, były juniorki czy inny badziew.
                                    • wapaha Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 16:36
                                      próbuję sobie przypomnieć swoje lata w sp i nie pamiętam - ale raczej nie było to obuwie stricte sportowe

wiem, że na wf w początkowych klasach ćwiczyliśmy boso
                                      • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:42
                                        U mnie w szkołach w ogóle nie praktykowano zmiany obuwia. Latem w sandałach, zimą w kozakach. Wf - przyniesiony w worku 2 września- kisił się w szafce do czerwca, raz na ruski rok wymieniało się koszulkę, jak zdarzyło się na wf coś naprawdę "potliwego".
                            • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:30
                              Nie jest konieczne. Jeśli wf-ista ma życzenie innego i nieszkolnego obuwia, niech nosi mojej córce plecak.
                              • wapaha Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:36

> Nie jest konieczne. Jeśli wf-ista ma życzenie innego i nieszkolnego obuwia, nie
                                > ch nosi mojej córce plecak.

zgubiłam się czy piszesz o tym co było czy o tym co jest
                                zdecyduj sie
                                • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 12:05
                                  O tym co jest teraz. Teraz wf-ista nie czepia się o zmianę obuwia ze szkolnego na wf-owe. Jeśli zacznie, niech nosi plecaki dzieciakom.
                      • iwoniaw Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:08

> No właśnie wszystko byłoby do zmiany.
                        > Pamiętam jeszcze czasy kiedy poyebani wf-iści życzyli sobie osobnego obuwia na
                        > wf i trzeba było nosić worek z obuwiem szkolnym na zmianę (bo kradli nieprzytom
                        > nie) plus buty na wf - nie do zostawiania w szkole, bo kradli.

Weź przestań, bo mi sie trauma z podstawówki włącza... Pamietam jak w serialach o amerykanskich szkolach najbardziej dziko zazdrościłam im tych szafek!
                        • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:11
                          Przy każdym takim wątku przypominam sobie dlaczego nienawidziłam PRL, tych szkolnych absurdów i dlaczego nienawidzę szkoły teraz, a konkretnie sposobu organizacji wszystkiego w szkole, wszystko jest problemem.
                        • srubokretka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 15:07
                          szafki maja i problem z otylascia slawny na caly swiat.
                          Update: szafek brak, bo covid. Pewnie do nich nie wroca, bo byly i tak problematczne: narkotyki i bron.
                        • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:44
                          W szkole moich dzieci szafki są, ale wolno w nich zostawić kurtkę i buty rano, a resztę sprzętu trzeba tachac na plecach, bo jest zakaz wchodzenia do szatni. Tak, pisałam Dyrekcji co myślę o tym pomyśle...
                      • droch Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:18
                        Nie wuefista miał nie pokoleń w głowie, tylko szkoła, która nie umiała zapewnić szafek.
                        Ćwiczenie w obuwiu, którym wcześniej przeszło się po trawniku z psią kupą to jednak słaby pomysł.
                        Im bardziej to czytam, tym mniej dziwię się, że w Polsce higiena słabo przyjęła się.
                        • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:22
                          Mam na myśli obuwie, w którym chodzi się po szkole, jakieś trampki czy coś. Spokojnie można w tym ćwiczyć.
                        • kamin Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 15:07
                          Przecież w każdej szkole była obowiązkowa zmiana obuwia na buty szkolne, nikt nie chodził w kozakach zimą po klasie i o żadnych psych kupach nie było mowy. A na WF faktycznie bywało, że chcieli osobnych butów.
                          • droch Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 16:02
                            Przecież w każdej szkole była obowiązkowa zmiana obuwia na buty szkolne(...)

Nieprawda, nie w każdej.

(...)nikt nie chodził w kozakach zimą po klasie

Nieprawda.
                          • memphis90 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 19:47
                            >Przecież w każdej szkole była >obowiązkowa zmiana obuwia na buty >szkolne
                            Nie w każdej. Nie zmieniałam obuwia ani w podstawówce, ani w liceum.

>nikt nie chodził w kozakach zimą po >klasie 
                            12 lat chodziłam w kozakach po klasie...
                            • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 22:31
                              Pierwszy raz słyszę o takiej szkole.
                            • srubokretka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 21.07.22, 05:35
                              >12 lat chodziłam w kozakach po klasie...

Lubilas tak bardzo?
                    • sol_13 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 17:40
                      U nas w szkole są zamykane szafki dla wszystkich uczniów. RR kupiła. Także do zrobienia.
                • kamin Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 10:47
                  Właśnie o tym mówię. Myłam się tak przez lata po treningach, ale fakt że byłam trochę starsza
                  Pod prysznic z zasłonką też nie zabierzesz kompletu ciuchów na zmianę, albo skończy się wycieraniem mokrym ręcznikiem i zakładaniem mokrych gaci. Jasne, wszystko da się zorganizować tylko nie wiem czy polskie szkoły do tego dorosły.
                  • droch Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 11:16
                    Jasne, wszystko da się zorganizować tylko nie wiem czy polskie szkoły do tego dorosły.

Jeśli szkoły nie dorosły, to może niech opuszczą oczekiwania wobec uczniów...
                    • kamin Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 15:08
                      Ale szkoły nie oczekują od uczniów mycia się po lekcji Wfu.
                      • droch Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 16:07
                        Oczywisty błąd. Dobrze, że chociaż po basenie jest prysznic...
                    • srubokretka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 15:11
                      > to może niech opuszczą oczekiwania wobec uczniów...

Nie martw sie. Stanie sie to wczesniej niz sie spodziewacie. Opuszcza i to jeszcze jak. Bedziecie na stale miec dziubusiow na zdalnym i wasze problemy znikna na zawsze.

New York bedzie od wrzesnia dawal cisnienie (ja juz czuje), zeby rodzice sami , narazie dobrowolnie przenosili dzieci na zdalna lub do prywatnych.
                      Panstwu od dawna nie oplaca sie urzerac z moim rowydrzony, rozpieszczonym pokoleniem.
                      • droch Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 16:05
                        Bedziecie na stale miec dziubusiow na zdalnym i wasze problemy znikna na zawsze.

Prosta zasada - mało wymagasz (np. od szkoły), mało dostajesz. Za mojej podstawówki dopiero gdy rodzice wywołali grubszy skandal to szkoła łaskawie wyremontowała kible, które wyglądały mniej więcej jak dworcowe.
                        Ale przecież można było sikać po krzakach, prawda?
      • kagiali Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 18.07.22, 23:39
        Syn chodzi do klasy sportowej 10h ćwiczeń tygodniowo. W klasie ok 30% ma lekko nadwagę, nie ma otyłych dzieci. Oprócz 10h ćwiczeń zawody co którąś sobotę. Dzieci raczej z dobrych domów. Syn ma też lekką nadwagę 147cm wzrostu 40kg. Odżywiamy się raczeh zdrowo, ale codziennie wymusza lody latem.
        • panna.nasturcja Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 00:24
          Nie codziennie wymusza tylko Ty mu codziennie kupujesz.
          Jak byś nie chciała kupić to niby jak by wymusił?
        • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 06:38
          Ekhm, czy masz jakieś zaburzenia w postrzeganiu wagi innych? 40 kg przy 147 cm to nadwaga? Przecież to norma całkowita. I to nie, ze teraz, zawsze taką była.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 06:57
            Powiem więcej - gdyby ważył 50 kg, dalej byłby w normie.
            • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:46
              Co do norm - gdyby ważył 58 kg, miał 147 cm i 10 lat, tez byłby „w normie”? Bo mieści sie w siatce centylowej? Tylko siatki centylowe to tylko czesc „normy”, one maja za zadanie kontrolowanie czy dziecko harmonijnie sie rozwija i jak wyglada na tle innych dzieci. A ze towarzystwo mamy coraz grubsze, to tak wyglada odniesienie do tego towarzystwa.
              • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:48
                A gdyby to była Wasza córka...
                40/147 to normalna waga, niezależnie z której strony patrzeć.
                • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 08:02
                  Bo to zalezy od budowy, masy mięśniowej, szkieletowej.

Ale co gdyby to była
                  Nasza córka? Gdyby to była nasza córka to by jadła zdrowo i nie miałaby brzuszka.
                • milva24 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 08:31
                  Moja córka ma właśnie ok 40 kg i 148 cm, jest bardzo szczupła, ortopeda wręcz uznała, że zbyt szczupła.
                  • srubokretka Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 21.07.22, 05:43
                    Wiekszosc zycia wazylam ok 50kg przy wzroscie 165 i wygladlam bdb. Jak pojawila sie 65 to juz bylo za duzo, stawy w kolanach zaczely odczuwac. Czasy sie zmienily i perspektywa widocznie. Dziewczynka (chlopcy maja inaczej) z taka waga i wrostem dla mnie to juz alarm, ze za duzo wazy. Ma jeszcze przed soba czas ciaz, i przyspieszonego tycia po 40. Nie ma sensu jej fundowac, czy akceptowac nadwagi gdy jest jeszcze dzieckiem.
          • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:41
            To zależy ile ma lat. 40 kg przy 147 to nie mało, dziecko raczej Z tych z brzuszkiem niż chudszych.
            • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 07:46
              Może ten brzuszek to sprawa pogłębionej lordozy? Bo z siatek to na granicy niedowagi jest.
              • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 08:00
                Przepraszam, w jakim wieku ta niedowaga? smile

Mowię o falującym brzuszku z powodu tłuszczu, a nie wady kręgosłupa.
                • szara.myszka.555 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 21:37
                  "Mowię o falującym brzuszku z powodu tłuszczu"
                  Można mieć falujący tłuszczyk na brzuchu, i wciąż mieć sporą niedowagę. Takie cuda.
                  • geoardzica_z_mlodymi Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 21:43
                    Próbuję sobie wyobrazić ten tłuszczyk przy takich parametrach i nie umiem - syn ma kolegów z klasy tego wzrostu.
                    • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 21.07.22, 14:57
                      Myślisz, że matka mająca przed sobą szczupłe dziecko będzie sobie wkręcała, że ma nadwagę? No raczej ma oczy i widzi budowę dziecka.
                  • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 21.07.22, 14:56
                    Taaa, szczególnie dzieci.
              • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 08:03
                Serio, nie masz czego bronić, mamy w Polsce galopującą nadwagę i otyłość, do tego drastyczny spadek sprawności wśród dzieci i młodzieży.
                • triss_merigold6 Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 09:19
                  O spadku sprawności czytam od końca lat 80-tych, nie wiem dla kogo te normy były robione, chyba dla dzieci noszących od 4. roku życia wiadra z wodą do obory i uciekających przed wilkami.
                  Otyłość to kwestia żywienia.
                  • thank_you Re: 30% uczniów zwolnionych z w-f 19.07.22, 10:05
                    Na dystansie 600 m w ciągu 40 lat jest różnica... 39 sekund. Swobodne zwisanie - z 25 do...12 sekund.
                    To są olbrzymie różnice i wyjdź ze swojej bańki, zeby to dostrzec, a jesli jednak chcesz operować bankami, to wystarczy wysłać dziecko do prywatnej szkoły, aby otrzymać urozmaicony w-f na wy