Dodaj do ulubionych

Takiej pracy chcecie dla młodzieży?

19.07.22, 14:34
Dla fanek wysyłania młodzieży do tępej harówy w wakacje, bo rzekomo czegoś się nauczą i "zarobią na swoje wydatki".

kobieta.wp.pl/przemoc-brud-i-wyzysk-w-pracy-nad-morzem-historia-weroniki-z-dziwnowa-6280711452047489a
kobieta.wp.pl/mlodziez-dorabia-nad-morzem-wyplate-dawano-nam-z-puszki-do-ktorej-kazano-nam-zbierac-pieniadze-6533088364489504a
wiadomosci.wp.pl/praca-w-wakacje-w-dzien-pracuja-w-nocy-mieszkaja-w-barakach-6645959131028032a
kobieta.wp.pl/skusily-ich-wysokie-pensje-z-nad-baltyku-wracali-z-pustymi-kieszeniami-6791766734539520a
Obserwuj wątek
    • woman_in_love Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 14:39
      tak: ale to niech cudze dzieci tak pracują - w naszych biznesach
    • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 14:42
      Nie, nie takiej. To chyba oczywiste.
    • georgia.guidestones Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 14:44
      Kto ci naopowiadal że musi być koniecznie u jakiegos losowego janusza w gastro? Np w McDonalds są w ogole jakies standardy oraz, co istotne, wyplata na czas. Oczywiscie to raczej praca na max 2miesiace, ale wielu studentow dorabia pózniej akurat tam. Nie, nie ma skrajnosci, typu albo Big4, albo janusze, skąd żeś się urwała.😀
    • mama-ola Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 14:54
      Fragment:
      "Praca w wakacje nad Bałtykiem. W dzień pracują, w nocy mieszkają w barakach
      Jak dodaje, pracodawca zaproponował jej 15 zł na rękę, na umowę zlecenie.
      Z tego 10 zł pobierał za... dobę noclegową."

Bo to jest praca dla młodych ludzi, którym nie zależy na eleganckich warunkach do spania smile
      Kolega mojego syna ma dokładnie takie warunki jak w artykule. Pracuje na zmywaku w Jastarni, ma 15 zł za godzinę pracy, podobne miejsce do spania (chyba bez opłaty) i jedzenie. Mój syn i inne chłopaki pojechali go odwiedzić. Oni stwierdzili, że OK. Mój syn nawet też rozważał, żeby się tak zatrudnić. Ten kolega w dzień pracuje, wieczorem imprezuje, potem się wali na to łóżko i śpi, no tak wygląda tam życie na tych "wakacjach z pracą". Jak mówię, w opinii 18-latków było tam całkiem fajnie.
      (Mój syn się w końcu tam nie zatrudnił, bo mu znalazłam co innego).
      • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 14:56
        Czekaj, 15 zł minus 10 zł za tę norę do spania to 5 zł na rękę. Interes życia.
        • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:01
          To chyba za godzinę 15 złotych a 10 jednorazowo.
          • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:05
            A kto tam wie jak Janusz biznesu się rozliczy, potrąci 10 zł dziennie za karimatę w piwnicy, 30 zł za wyżywienie, 10 zł za dostęp do łazienki i 5 zł za papier toaletowy, o ile w WC będzie taki luksus. Jeszcze małolat dopłaci do interesu.
            • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:09
              Nie twierdzę, że tak się nie dzieje. Niewolnictwo nadal dość popularne, ale z czym dyskutujesz?
          • leosia-wspaniala Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:41
            Wyraźnie jest napisane, że Z TEGO POBIERAŁ - czyli 15 zł - 10 zł.
            • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:56
              Nie.
            • kamin Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 20:54
              Bo stylistyka kuleje. Ale za pracę podaje się stawki godzinowe, a za zakwaterowanie dobowe
              Gdyby brał 10 zł za godzinę w pokoju, to wyszłaby stawka hotelowa.
        • hanusinamama Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 22:31
          Triss nie ośmieszaj się 15 zł za godzine. Zazwyczaj robią 8 -10 godzin. Mają 150 zł na dzien minu 10 za nocleg.
      • mama-ola Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:03
        Rozmawiałam z synem i się okazało, że trochę pokręciłam. Nie w Jastarni, a w Juracie, i nie mieszka w baraku, lecz w 3-osobowym pokoju hotelowym z łazienką. Reszta się zgadza: 15 zł/godz., wyżywienie, zmywak (w tymże hotelu).
        • georgia.guidestones Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:06
          Ale jemu nikt nie potraca z 2yplaty, a na pewno nie az tyle że z dniowki zostanie mu 40zl max (i jeszcze za to musi sie wyzywic). Czytaj jednak czasem bardziej uważnie, a nie tylko 15/h. Zresztą dla pracownika poniżej 26 roku życia 19 z groszami za 1h, jako stawka minimalna, jest brutto=netto.
          • kurt.wallander Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:13
            No właśnie, zastanawia mnie ta kwota 15h/h. To jest legalne? W Warszawie w gastro płacą właśnie niespełna 20 zł, jako płacę minimalną.
            • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:15
              Nie jest.
            • kurt.wallander Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:16
              A, juz wiem, córka mnie uświadomiła, że młodzież nie będąca studenem/studentką ma z tych niespełna 20 zł odejmowane na podatki.
              • alicia033 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:38
                To uświadom córkę, że osoby do ukończenia 26 roku życia są zwolnione z podatku dochodowego, bez względu na to, czy studiują/uczą się czy nie. Od wynagrodzenia są natomiast pobierane składki na ubezpieczenie społeczne, też bez względu na to, czy ktoś się uczy czy nie.
                • langsam Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 19:04
                  "Oprócz zwolnienia z podatku PIT, młodzi do 26. roku życia mogą być zwolnieni z obowiązku opłacania składek ZUS. Przywilej ten dotyczy jednak mniejszej części osób, ponieważ zwolnione ze składek ZUS są osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia. Wynika to z faktu, że składki są obligatoryjne podczas zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Z kolei umowa o dzieło, co do zasady, nie rodzi obowiązku ubezpieczeniowego dla żadnego wykonawcy.

W przypadku zwolnienia ze składek ZUS nie wystarczy sam wiek poniżej 26. roku życia – konieczne jest także potwierdzenie, że zleceniobiorca posiada status ucznia albo studenta. Dopiero na tej podstawie jest on zwolniony z podlegania ubezpieczeniom w ZUS-ie.".
            • zosia_1 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 20:59
              Ale 20 to jest brutto
              • kurt.wallander Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 21:55
                Tak, ale tyle dostają na rękę, bo są zwolnieni z podatku i składek zusowskich.
            • mama-ola Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 20.07.22, 08:51
              > No właśnie, zastanawia mnie ta kwota 15h/h. To jest legalne?

Płacenie mniej niż stawka minimalna jest legalne, ponieważ część wynagrodzenia dostaje w wyżywieniu (słowa mojego syna, nie moje).
    • g.r.uu Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 14:56
      Po pierwsze nikt nie mówił o wysyłaniu młodzieży tylko o młodzieży, która sama chce. Zaskakujące, ale są nastolatki mające mózg niezależny od rodzica... Po drugie nikt nie twierdził, że m to być akurat taka praca.
      • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 14:58
        Jest inna, oczywiście. Najlepiej w znajomej firmie czy instytucji - bezpiecznie, normalne pieniądze i mlody człowiek faktycznie może się czegoś nauczyć, w innym wypadku to bez sensu.
        • g.r.uu Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:02
          W mieście powiatowym pewnie trzeba po znajomości. W Warszawie normalnie się wysyła cv do jakiejś sieciówki i tyle. Nie wiem, z czym polemizujesz, bo nikt tu nie wychwalał pod niebiosa pracy na czarno
        • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:02
          Nieprawda. Zarobione pieniądze i ogólnie nauka pracy nie jest bez sensu.
          • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:07
            Właśnie zależy jakiej pracy. Z wielu prac wskazywanych jako wakacyjne, jedyna nauka jaką można wynieść to taka, to prosty zapierdziel za grosze, do którego nie trzeba umieć absolutnie nic.
            • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:12
              Zdziwiłabyś się, ze wielu musi się nauczyć ogólnych zasad pracy. Syn akurat w tym roku pracuje tam gdzie miał praktyki. W zeszłym roku pracował na basenie w informacji. Ta pierwsza praca tez go czegoś nauczyła. Choćby tego, ze wie czego robić nie chce.
            • g.r.uu Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:19
              Czasem dowiedzieć się, że coś nie ma sensu to też wartość
            • szmytka1 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:52
              Można wynieść taka naukę, że warto się uczyć, że warto się nie poddawać i dobry zawod miec, np jakiegos mechanika samochodowego 😏, bo jak się nie wykształcisz, to nie bardzo masz wybór i zostaje ci prosty zapierdziel za grosze. Jaka ty jestes głupia nieraz, a może to jakiś rodzaj aspergera?
              • riki_i Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:46
                Mechanik samochodowy???.. To jak tkacz w ręcznej szwalni, przy elektrykach prawie nic nie trzeba robić, serwis to wymiana filtra klimatyzacji, imo zawód z marną przyszłością...
                • alicia033 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:00
                  riki_i napisał:

> Mechanik samochodowy???.. To jak tkacz w ręcznej szwalni, przy elektrykach praw
                  > ie nic nie trzeba robić, serwis to wymiana filtra klimatyzacji, imo zawód z ma
                  > rną przyszłością...

to jest tak głupie, że biorę do sygnaturki.
                • triss_merigold6 [...] 19.07.22, 17:11
                  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                  • szmytka1 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:40
                    Ja też tak myślę, że spece od reanimacji spalinowcow długo będą mieli wzięcie. Wystarczy popatrzeć ile gratów i jakimi rocznikami w Polsce się nadal jeździ. I popatrzcie co z kosztami utrzymania się dzieje. Jak rachunki nam wzrosną jesCze trochę, to będziemy reanimowac co się da
                • szmytka1 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:36
                  Nie wiesz ile ja place za naprawy i w jakim domu mieszka mój mechanik i jakim autem jeździ. Całe życie będziesz robić, a nie naskldasz na takie jak mój mechanik, co brudzi ręce smarem. A elektromechanik, w jedno populdnie 3 kable w wiązce znalazł i naprawił i 1000 zł wziął. Masz dniówki 1000?
                • szmytka1 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:38
                  Elektryki w Polsce to pieśń przyszłości, jesCze nasze dzieci będą dobijać auta spalinowe. A jak elektryka uszkodzisz, to ktoś to naprawiał jednak będzie, stluczki i kolizje, wymiany opon itd w magiczny sposób nie znikna.
                • pade Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 18:39
                  Oboje z Triss jesteście oderwani od rzeczywistości.
            • umi Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:48
              I to bardzo dobra lekcja jest. Oraz nie jedyna, jesli dzieciak ma IQ wyższe niz marchewka, w kazdej pracy czegos sie nauczy. Potem przynajmniej nie marnuje czasu na studiach i wie, ze jak sie nie bedzie staral, to zmywak czeka suspicious
              Jakby każdy podchodził jak Ty, po swiecie nikt dorosly by nie chodzil normalny, bo te roszczeniowe sniegowe platki zabijalyby sie przy pierwszym zderzeniu z doroslym zyciem.
        • gryzelda71 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:07
          I bez znajomej firmy można pracować bezpiecznie, z wypalta na czas. Nauka jest zawszem
          • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:08
            Podaję wersję optymalną.
            • gryzelda71 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:12
              Jedynie słuszna chyba.
            • iwles Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:13

Nie słyszałaś, że i dorosłym trafia się pracodawca idiota? Czy to znaczy, że dorośli nie powinni pracować?
              • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:17
                Dorosły ma więcej instrumentów, którymi może się bronić, 17-18-latka łatwiej zastraszyć czy odwołać się do odpowiedzialności. Poza tym, rolą rodziców jest uchronienie dzieci przed takimi doświadczeniami.
                • gryzelda71 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:22
                  Poza tym, rolą rodziców jest uchronienie dzieci przed takimi doświadczeniami.

Kontrolować sytuację, a nie chronienie przed każdą zla decyzją. Mądry dzieciak wyciągnie wnioski.
                  • amanda.5 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:07
                    Tak, wyciągnie wnioski że strach iść do pracy z obawy co znowu tam będzie się działo. Prosty sposób, jak już na starcie zniechęcić młodzież do podjęcia pracy.
                    • gryzelda71 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 20:47
                      W.sumienlepiej jak mamusia załatwi. Dziś jutro, w wieku 30 lat....
                • biala_ladecka Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:23
                  Pomyślmy... skąd dorosły ma te instrumenty i/lub świadomość oraz wiedzę kiedy i jak ich użyć? Oh wait! Czyżby z doświadczenia?
                  • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:37
                    Wystarczy doświadczenie innych, przynajmniej w takich wypadkach.
                    • lauren6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:44
                      Może ten 17-18 latek nie chce się uczyć i taka praca u Janusza będzie motywatorem do nauki.
                    • biala_ladecka Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:52
                      Nie zgrywaj glupszej niz jestes, takie wypadki to margines. Gdyby byly normą, nie pisano by o tym w prasie, nie sądzisz?
                  • lily_evans011 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 22:02
                    Ekhm, nie miałam doświadczenia, a znałam prawo pracy, przynajmniej w kwestiach obowiązków pracownika i pracodawcy, i nie pozwoliłabym się robić w ch... w kwestii wypłaty czy nieprzepisowego wypowiedzenia umowy. To nie jest jakaś mega filozofia, która wymaga tyrania na zmywaku i spania w barakach.
                • droch Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:27
                  Ale 17-18 latek może po prostu powiedzieć do buca "(...) ja ciebie też!", najlepiej na tyle głośno i wyraźnie, żeby usłyszeli również inni oraz goście, i natychmiast zwinąć się z obozu pracy.
                • mia_mia Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:39
                  Rolą rodzica jest posłać pieniądze na powrót, postraszyć Janusza policją, pomóc znaleźć nową pracę, wspierać i pomagać wyciągać wnioski.
                • iwles Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:02
                  triss_merigold6 napisała:

> Dorosły ma więcej instrumentów, którymi może się bronić, 17-18-latka łatwiej za
                  > straszyć czy odwołać się do odpowiedzialności.

Nie sądzę. Mlody prędzej się odwinie i zwieje niż dorosly, który pracuje, bo musi się utrzymywać

> Poza tym, rolą rodziców jest uch
                  > ronienie dzieci przed takimi doświadczeniami.

Tzn? Profilaktycznie rodzice mają zakazać młodym jakiejkolwiek pracy, gdy ci chcą?

• triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:07
                    Nie, mają im pomóc odsiać syfne oferty i nie zgadzać się na prace ewidentnie beznadziejne - w prywatnej gastronomii nadmorskiej (McDonald i inne sieciowki to co innego) czy jakieś prace rolnicze.
            • g.r.uu Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:17
              Optymalna chyba dla rodziców helikopterów, którzy nie mogą znieść myśli, że dziubdziuś im się urywa że smyczy i robi coś na własny rachunek bez ich nadzoru
              • auksencja15 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:59
                W punkt. Niektórzy rodzice lubia wybierać dzieciom ubranko i szkole, a potem prace, przyjaciół i partner/partnerkę.
                • umi Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:53
                  Partnera to moze, dziewczynie jeszcze ujdzie bycie paprotką. Ale partnetrka żeby sie do dziobdziusia takiego znalazła, to musi sporo kasy mamusia wyłożyć. I to przez lata. Bo w XXI wieku w środku Europy (mam nadzieję) zadna głupia się nie znajdzie żeby robić za matkę w zwiazku.
    • mia_mia Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:29
      Oczywiście nikomu takich przygód nie życzę, ale nauczą się, co to umowa i po co, że pracodawcę trzeba sprawdzić, że czasem trzeba improwizować (na szybko szukać nowej pracy), że warto coś potrafić, żeby nie być skazanym na ciężkie, niskopłatne prace itd. Cenne doświadczenia i lepiej je zdobyć we Władysławowie skąd można wrócić nawet piechotą w każde miejsce w Polsce niż na drugim końcu Europy czy świata, gdzie się wybiorą skuszeni atrakcyjnymi warunkami w ofercie.
      • joana012 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:50
        Każda praca, którą wykonywałam w liceum i na studiach to była jakaś lekcja. Choćby tego jak ją znaleźć, nauka wytrwałości, współpracy a później gospodarowania ciężko zarobionymi chociaż na ogół niewielkimi pieniędzmi. Nikt mi tych prac nie wyszukiwał, rodzice nie brali w tym żadnego udziału bo nie należeliśmy do klasy uprzywilejowanej.
        Nie zawsze jest fajnie i przyjemnie, niech sobie więc młodzież wykonując pracę niekoniecznie że swoich marzeń, spróbuję tak pokierować swoim życiem, aby była jak najbliżej ideału. Naprawdę wybór dzisiaj mają duży, a w mieście takim jak Wwa ogromny. Sklepy, punkty usługowe, baseny, muzea. Na wakacje jak znalazł
      • znowu.to.samo Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:59
        Mój syn raz był u znajomego w firmie na budowie. Więcej tam.nie poszedł ale fakt że znajomy przetrzymał go i kolegę caly dzień. Troche dużo jak na pierwszy raz.
        Potem był jeszcze sklep z lodami i tam poszło dużo lepiej.
        W tym roku spędza wakacje z dziewxzyną i kolegami
    • alfa36 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:46
      Znam tegoroczną maturzystkę. Jeździ meleksem nad morzem i jest z pracy, póki co, zadowolona. Sama mocno się zastanawiałam nad pracą mojego nastolatka i, mimo że wszyscy jego koledzy pracują, uznałam, że jeszcze nie pora na pracę w magazynie czy kelnerowanie (taki u nas rynek i to głównie robią jego koledzy).
    • alicia033 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:53
      Sorry, triss, słońce Cię za mocno przygrzalo?
      Btw. co do tych tak pogardzanych przez ciebie "prostych prac" - ich podstawowa zaletą jest właśnie to, że pozwalają młodym dorobić bez szczególnego wysiłku (potrzebną do ich wykonywania witalność oraz szybka regenerację ma się z racji wieku*) oraz, wbrew temu, co twierdzisz, jednak uczą różnych rzeczy, przykłady padły powyżej, nie będę powtarzać.
      *oczywiście jak zwykle zapewne nie dotyczy to bombelków ematek, które dniówkę takiej pracy będą odchorowywać tygodniami...
    • auksencja15 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 15:58
      Nic mnie tak nie nauczyło życia i szacunku do pieniądza i pracy innych jak dorabianie sobie jako nastolatka i studentka. Nawiązałam nowe znajomosci itp. Nie można dzieciaka ciagle trzymać pod kloszem i nim sterować. Różne niefajne sytuacje się w życiu zdarzają i trzeba sobie z nimi radzić. Jak ma się 40 lat to tez można paść ofiara mobbingu/braku wypłaty itp. Dzieci ematek maja ten komfort, ze nie musza pracować i słaba robotę po prostu rzuca w cholerę. Nie chciałabym, żeby mnie matka tak nadmiernie chroniła przed zyciem, zdobywaniem doświadczeń i uczeniem się na własnych błędach.
    • kurt.wallander Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:10
      Jak mojej córce przestała pasować praca w gastronomii, to ją po prostu rzuciła. Ta młodzież z linków była przykuta łańcuchami?
      • alfa36 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:17
        To samo pomyślałam.
      • arkanna Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 19:52
        Właśnie, syn dwa lata z rzędu pracował po miesiącu w markecie w Krynicy. W dzień pracował w nocy imprezował. Dał radę . Zarobił nawet nieźle i wszystko wydał w kolejnym miesiącu 😄 . Stawkę miał ok. 20 zł brutto , zapewniony na nocleg gdzieś u pani Jadzia. Warunki naprawdę ok. To że sam się stołował to oszczędzał na czym mógł. Większość kupował w sklepie po przecenie jak się kończył termin ale wartościowy towar. Byli tacy co po tygodniu nie przychodzili bo za ciężko, trzeba wcześnie wstać its. Niektórzy nawet wypłaty nie brali tylko opuszczali pracę.
    • wapaha Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:16
      Ja wiem że u ciebie ordnung must sein ale nastolatków nie wysyła się do pracy wiesz ?
      Nastolatki same wyrażają wolę pracy i zarobienia na swoje wydatki- a rolą dobrego rodzica jest im pomóc i znaleźć bezpieczne miejsce

No ale wątasek trzeba było popełnić
      Oj nudy w tym urzędzie i chyba klimy brak bo masz dzisiaj zniżkę formy, brak konsekwencji, sprzeczne komunikaty i chyba pms
      • g.r.uu Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:20
        Argument ad hormonum zawsze słaby uncertain
        • kurt.wallander Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:22
          To prawda, triss ma bzika na punkcie tego tematu (jakieś traumy leczy czy bombelek się wyrywa do samodzielności?), ale też uważam, że tego typu argumentacja jest słaba.
        • wapaha Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 16:28
          g.r.uu napisała:

> Argument ad hormonum zawsze słaby uncertain

dlaczego ?
          w sytuacji gdy na forum normalnie otwartym tekstem pisze się o sobie i swoim stanie/odczuciach/radzeniu sobie z PMS - jak najbardziej normalny
          • kamin Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 21:26
            I Trias pisała, że ma pms? Bo nie wszystkie kobiety miewają, naprawdę. A jako argument w dyskusji faktycznie słaby
    • jagoda2 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:09
      Czytałam parę razy Twoje wypowiedzi odnośnie tego, że praca młodych powinna być rozwojowa, przyszłościowa i mieć sens. Generalnie tak, tak byłoby w idealnym świecie, ale uwierz, że nie zawsze tak się udaje i wtedy jakakolwiek inna praca jest wartością samą w sobie. Ma aspekt wychowawczy i otwiera młodym ludziom oczy na wiele spraw. Nawet jeśli raz czy dwa popracują w miejscu bez przyszłości i za minimalną stawkę, a zazwyczaj tak jest w przypadku młodych, to jest to cenne doświadczenie dla nich - chociażby jakich prac, miejsc i ludzi unikać w przyszłości. Nawet jeśli Ty jesteś innego zdania, to nie znaczy, że masz rację i Twoje dziecko paradoksalnie może mieć satysfakcję z tego, że po prostu pracuje.
      • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:17
        Aspekt wychowawczy o tyle, że po pierwsze: nikt Ci nie wmówi, że do prostej pracy fizycznej trzeba mieć jakieś IQ, doświadczenie i Bóg wie co jeszcze, po drugie - można się dowiedzieć czego na 300% nie chce się w życiu robić.
        • pade Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:28
          I lekcja pokory dla niektórych.
          Przydałaby Ci się taka praca Triss.
          • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:34
            Napisałam, że chwilę w liceum sprzątałam hale handlowe. Chciałam jechać z chłopakiem na wczasy, a rodzice mieli obiekcje.
            Wyniosłam z tego lekcję, że to robota nudna fchuj, przeglupia i można do niej przystąpić z marszu nawet mając IQ marchwi.
            • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 17:59
              Owszem, ale nawet mając większe IQ od marchwi ludzie niekoniecznie na przykład obczajają, że nie należy się spóźniać, jak się jest chorym to trzeba iść po zwolnienie albo chociaż informować pracodawcę itd. Tego uczy praca, nawet fizyczna. No chyba, że w twojej bańce jest inaczej.
              • mysiaapysia Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 18:43
                A tego ludzie nie uczą się w domu rodzinnym oraz jako uczniowie w szkole? U moich dzieci w szkołach zawsze zaznaczane są spóźnienia i mają one wpływ na ocenę z zachowania, tak samo jak nieusprawiedliwione nieobecności.
                • ritual2019 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 19:32
                  I co ze sa zaznaczane? Jakie znaczenie ma ta ocena z zachowania? Spoznialskiego ze szkoly nie wyrzuca, natomiast notorycznie spoznialskich z pracy sie pozbeda. To jest konsekwencja. Uczenie sie relacji ktore sa zupelnie inne w pracy niz w szkole.
                  • mysiaapysia Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 19:54
                    Hmmm. Dla moich dzieci ma to znaczenie. Gdyby nie miało, to byłabym zaniepokojona. A tak wiem, że potem również w pracy obowiązkowość będzie miała dla nich znaczenie. A dodatkowo dzięki ocenom na świadectwie mają stypendia. Córka od kilku lat ma co roku stypendia, które przekraczają wynagrodzenie, jakie otrzymują jej rówieśnicy z fizycznej pracy w wakacje.
                    • ritual2019 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 20:04
                      Dla twoich dzieci...jak zwykle na ematce. A dla mojej corki ma zanczenie takze praca, bo zaczela pracowac gdy miala 16 lat, miala 2-3 prace, teraz ma 19 lat (20 w tym roku) i nadal pracuje oraz studiuje. Praca pozwala jej na utrzymanie. Praca nauczyla ja bardzo wiele, m.in o tym jak wygladaja relacje zawodowe itd.
                      • mysiaapysia Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 20:11
                        Kurde, zakazujesz innym ludziom pisania o swoich dzieciach, a potem niezwłocznie piszesz o swoim. Konsekwencją że hoho. Mam prawo wyrazić swoje zdanie. Uważam, że skoro nauczyłam moje dzieci obowiązkowości i zarabiają na stypendiach, to nie muszą się męczyć w wakacje, tylko właśnie odpocząć. Tym bardziej, że chodzą do 2 szkół naraz (zwykłej i muzycznej). Ja też nie pracowałam, aż do skończenia studiów, poza okazjonalnym udzielaniem korepetycji. Nigdy żaden pracodawca na mnie nie narzekał. Inteligentny i obowiązkowy człowiek wszędzie się odnajdzie i będzie doceniony albo szybko zauważy, że lepiej zmienić pracę na taką, gdzie będzie szanowany.
                        • ritual2019 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 20.07.22, 07:39
                          mysiaapysia napisała:

> Kurde, zakazujesz innym ludziom pisania o swoich dzieciach,

??? Cos jednak w edukacji poszlo nie tak jak powinno
                • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 22:10
                  Nie wiem, może nie uczą a może tak, tylko nie kojarzą faktów big_grin
              • angazetka Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 19:07
                Z miesiąc temu był tu wątek laski, która porzuciła pracę w Biedrze ot tak i dziwiła się, że są tego jakieś konsekwencje oraz że zwalnianie się z pracy to jest jakaś procedura, a nie po prostu nieprzyjście do niej, więc...
            • pade Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 18:38
              Może i głupia praca, ale potrzebna. Tak samo jak potrzebna jest praca kurierów czy kelnerek.
              Trochę szacunku do ludzi, na litość.
              Trzymaj sobie te swoje dzieci pod kloszem, ale nie zakładaj z góry, bo to dopiero jest głupie, że dorywcza praca młodzieży jest wyłącznie dla idiotów. Pycha Ci aż uszami wychodzi.
              • szmytka1 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 19:03
                O to to, ta pogarda dla pracy fizycznej jest niesmaczna. Proponuję po kolei mówić w oczy wszystkim osobom pracującym Tak, jakimi są głupcami. Czyli wchodzisz do sklepu i zamiast dzień dobry, mówisz babie, że jest idiotka a dalej dlaczego. Kurier przynosi ci paczkę, a ty zamiast dziękuję, to wyjaśniasz mu, że jego wysiłek jest bezsensowny. Oddajesz auto do mechanika, to nim wyjaśnisz z cYm przyszłaś, pogadanka o bezsensie pracy fizycznej. Po chlebek do piekarza? Najpierw go obśmiać, że marnie zarabia, a do tego niewyspany bo w nocy te chlebynpiekl i dodaj, że Ty byś Tak nigdy...
                • pade Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 20:13
                  No i nie można zapomnieć o IQ marchwi...
              • hanusinamama Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 22:39
                Triss ma chyba problem z tym gdzie sama pracuje. Zwyczajnie leczy kompleksy ( nie ja twierdze ze praca w urzedzie jest niepotrzebna ale chyba ona tak sądzi).
              • little_fish Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:21
                Praca dorywcza jak sama nazwa wskazuje jest dorywcza. Ok, super jakby przy tym była fajna, rozwojowa i ambitna - ale to rzadkość. Dla zdolnych osób, krewnych i znajomych królika ewentualnie takich, którzy już coś umieją. A pracują całe rzesze licealistów i świeżych absolwentów szkół. Zazwyczaj nie mają umiejętności i wiedzy. Te rozwojowe stanowiskach to raczej bezpłatne praktyki są.
                Wszelkie sezonowe prace nad morzem dodatkowo cieszą się popularnością, bo młodzież ma jednak nadzieję na trochę wakacyjnej rozrywki przy okazji.
            • hanusinamama Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 22:37
              No i?? Tak ci twoje wyjeane w kosmos IQ przeszkadzało?? Jak na osobe o podobno wysokim IQ miałas takie rozkminy? A to miała byc robota tylko aby z chłopakiem wyjechać...
        • rosapulchra-0 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 19:41
          Tris, a to nie ty w zeszłym roku posłałaś syna do jakiegoś warsztatu i zachwycałaś się, że chłopak pozna numery śrubek oraz innych kluczy do różnych prac mechanicznych?
          • szmytka1 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 19:46
            Dla mnie facet, który żadnej pracy się nie boi i śrubokręt obsłuży i gary pozmywa i odeali fiYczne prace za mnie 😉 to +100 do meskosci. BardO dobrze, niech się uczą zapitalac, gdzie się da, a nie tylko matko dej, bo zmywak to jest ciężko i bezsensownie.
            • pade Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 20:15
              Dokładnie.
              Dzięki temu, że mój mąż nie stroni od prac fizycznych (a pracuje w szeroko pojętym IT) zaoszczędziliśmy mnóstwo pieniędzy na remontach. O drobnych naprawach nie wspomnę.
              Podejście Triss do pracy młodych i w ogóle do prac fizycznych jest zwyczajnie obrzydliwe.
              • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 21:52
                Wręcz przeciwnie, jestem za korzystaniem możliwości zarobienia jakiejś kasy przez młodych byle nie kosztem zdrowia i wypoczynku, i nie w warunkach karmiących najbardziej chamskie januszexy. Czyli korepetycje, płatne praktyki i staże, nawet sieciowki, recepcje czy wypowiedzenie albo serwisy spoko, ale na harówkę po 14 godzin z oszustwem ba kasę pakiecie i spanie w piwnicy czy innej psiej budzie szkoda czasu i energii.
                • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 22:14
                  Triss, nie musisz wyważać otwartych drzwi.
                • little_fish Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:24
                  Jasne. I każdy młody człowiek ma szanse na taką fuchę 🤦
                  Równie dobrze możemy się dziwić, dlaczego dorośli ludzie wykonują taką "beznadziejną" , nierozwojową i nisko płatną pracę - przecież mogą poszukać innej!
                • g.r.uu Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:35
                  A kto jest za tym, żeby harować 14 godzin na czarno i spać w piwnicy? Z kim polemizujesz?
                • myelegans Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 20.07.22, 00:59
                  wyjatkowo zgadzam sie z triss, balans pracy i wypoczynku i praca taka, zeby bylo latwo, czysto i przyjemnie, no i kasa przyzwoita, a jak nie przyzwoita, to zeby chociaz fun byl z rowiesnikami....tak, zeby mlodemu czlowiekowi chcialo sie chciec....
      • hanusinamama Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 22:35
        Ja pracowałam na początku w pracy bez szansy na jakikolwiek rozwój. Za to zarobioną tak kase doceniłam bardzo i nie szastałam. I to mi dało bardzo duzo
    • krwawy.lolo Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 18:20
      tinyurl.com
    • ga-ti Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 20:15
      Młodzi mają o tyle dobrze, że taką robotę rzucają w cholerę z dnia na dzień i szukają kolejnej, jeśli chcą.
      Moje dziecko dorabia sobie w prywatnej firmie rodzinnej, często po prostu zapieprza fizycznie, ale wiadomo, że ma uczciwie płacone i jest traktowany nieco ulgowo, zaopiekowany, wsparty itp. A ja chodzę i jęczę, że powinien pójść do jakiejś normalnej roboty, typu McD żeby się życia nauczyć.
      Wiadomo, że rodzic jest od kontroli, wsparcia, pomocy podjęcia dobrej decyzji, czyli rzuć ten syf przeczytaj umowę, domagaj się kasy itp. Ale warto by dziecko powoli samo się uczyło.
      • kamin Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 21:42
        'A ja chodzę i jęczę, że powinien pójść do jakiejś normalnej roboty, typu McD żeby się życia nauczyć."

A ja kompletnie nie rozumiem czemu. Jak się człowiek nie napracuje w późnym dzieciństwie to życia nie zna?
        Ja wychodzę z założenia, że nauka to też praca. Wakacje to czas urlopu. Skoro ja na urlopie nie biorę dodatkowych zleceń to i od dziecka tego nie oczekuję, a wręcz będę odradzać
        Chyba, że faktycznie stoi za tym ekonomiczna konieczność i dziecko musi sobie zarobić na buty zimowe czy podręczniki, ale z tym bym się bardzo niefajnie czuła.
        • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 21:57
          Nie wiem czego może nauczyć praca w McDonaldzie, a czego nie nauczy się w innej pracy. McDonald ma te przewagę nad budą z kebabem nad morzem, że daje umowę i w razie wypadku pracownik ma odszkodowanie.
          W życiu nie pracowałam w gastronomii, nie czułam takiej potrzeby.
          • panipoczterdziestce Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:07
            To dobry początek zaznajomienia się z tym jak funkcjonuje korporacja - premie za sprzedaż o ile się nie mylę, szkolenia, motywacyjne gadki, możliwość awansu, itp.
        • kropkacom Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 22:24
          Wyrwałaś zdanie z kontekstu. Ona jęczy, ze wybrał taką a nie inna pracę. Dyskusja jest o dzieciakach, które chcą iść do pracy i mieć swoje pieniądze.
        • ga-ti Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:06
          Nie chodzi o naharowanie się, ale praca to szansa na nauczenie się choćby obowiązkowości, punktualności, komunikacji z różnymi ludźmi, relacji pracownik-szef, czytania umowy, itp. Akurat w firmie rodzinnej, gdzie wiadomo, że młody jest "od szefa" młody jest na trochę innych zasadach. A i zarobki mogą go nieco "rozpuścić" i może mieć błędne przekonanie o dochodach w sytuacji gdy się nie ma ani wykształcenia ani doświadczenia (a później Marceli szpak dziwi się światu, niczym ematka wink ).
          Dziecko chce pracowac i zarabiać na swoje potrzeby i nie są to buty na zimę wink
      • triss_merigold6 Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 22:11
        Zdarzało mi się odchodzić z pracy z dnia na dzień, wychodziłam z założenia, że brak umowy = brak zobowiązań względem czasu pracy, ale to były dzikie lata 90-te.
        • iwles Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 20.07.22, 08:14
          triss_merigold6 napisała:

> Zdarzało mi się odchodzić z pracy z dnia na dzień, wychodziłam z założenia, że
          > brak umowy = brak zobowiązań względem czasu pracy, ale to były dzikie lata 90-t
          > e.

A teraz to nie ma dzikich czasów, z dzikimi "pracodawcami", szczególnie sezonowymi. 🤣
    • langsam Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:34
      Im bardziej uprzywilejowane dziecko z im lepszej rodziny, w im węższej i szczelniejszej bańce się wychowało, tym więcej skorzysta na doświadczeniu, jak żyją dolne centyle społeczne. I nie chodzi tylko o to, żeby dowiedziało się, czego nie chce, ale żeby zrozumiało warunki funkcjonowania zupełnie innej grupy społecznej, nauczyło się z jej członkami współdziałać i lepiej ich rozumieć.
      • boremloska Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:58
        Gg
      • boremloska Re: Takiej pracy chcecie dla młodzieży? 19.07.22, 23:59
        Pracowanie jest przereklamowane

Nastolatka ma siedzieć przed laptopem a nie zmywać czyjeś brudy i służyć

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka