Dodaj do ulubionych

Krew pępowinowa.

19.07.22, 17:45
Koleżanka z pracy ma dylemat (ma jeszcze ok. miesiąca na podjęcie decyzji). Warto?
Są tu emamy mające wiedzę od strony naukowej? Ktore moglyby się fachowo wypowiedziec. Bo ulotki firm przechowujących, jak wiadomo, są pelne entuzjastycznych opinii.
Obserwuj wątek
    • em_em71 Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 17:56
      Od strony naukowej się nie wypowiem, wszystko jest w ulotkach. Jednocześnie też ci, co się decydowali, po jakimś czasie rezygnowali, bo uznawali, że abonament za przechowywanie to pieniądze wyrzucone w błoto.
      • kochamruskieileniwe Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:06
        Ulotki sa... przelukrowane, obawiam sie...
      • angazetka Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:43
        > Od strony naukowej się nie wypowiem, wszystko jest w ulotkach.

big_grin
        W ulotkach - reklamowych - jest to, co zachęci do inwestycji, a nie "wszystko".
    • asfiksja Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:08
      Moim zdaniem płacenie za to kilka tysięcy rocznie przez lata nie ma najmniejszego sensu dla klienta. Ma oczywiście głęboki sens finansowy dla usługodawcy.
      • riki_i Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:10
        asfiksja napisał:

> Moim zdaniem płacenie za to kilka tysięcy rocznie przez lata nie ma najmniejsze
        > go sensu dla klienta. Ma oczywiście głęboki sens finansowy dla usługodawcy.

Pogięło cię? Jakie kilka tysięcy? Pięćset złotych z groszami
        • asfiksja Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:13
          Pięćset złotych rocznie? W którym banku taka promocja?
          • kochamruskieileniwe Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:22
            No potwierdzam 500 z haczykiem rocznie. Firma na P. Ale umowa byla podpiywana z 5 lat temu. Choc nie sądzę, ze przez 5 lat tak podskoczylo
            ..
          • zona_mi Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:24
            asfiksja napisał:

> Pięćset złotych rocznie? W którym banku taka promocja?

PBKM.
            Coraz mniej chce mi się to płacić...
    • silenta Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:25
      Niedawno czytałam artykuł, że nie ma to sensu, od kilku lat w Polsce nie było ani jednego wykorzystania takiej krwi. Nie mogę znaleźć teraz. Jak znajdę to wkleję.
      • silenta Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:35
        www.tokfm.pl/Tokfm/7,171710,28383101,jedyna-taka-szansa-czyli-jak-sie-handluje-nadzieja-w-szkolach.html

Tamtego nie znalazłam ale ten też sensowny.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:32
      Jesli przez 12 lat (od czasu mojej ciaży) nic się nie zmienilo w kwesti wykorzystania tej krwi - a nie słyszałam o jakiś super terapiach to wybacz jest to naciąganie ludzi.
      Krew pempowinowa, gdyby była tak cenna to bylaby pobierana przy każdym porodzie do zużycia na bieżące potrzeby w kuracjach innych osób jej potrzebujacych.
      • kryzys_wieku_sredniego Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:34
        pępowinowa
      • asfiksja Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:49
        >Krew pempowinowa, gdyby była tak cenna to bylaby pobierana przy każdym porodzie
        Nie wiem, czy przy każdym, ale skądś się ta krew przecież bierze w publicznych bankach krwi pępowinowej (nie mylić z komercyjnymi, o których jest wątek). Szybki rzut oka do internetu podpowiada, że skorzystanie z publicznego w razie potrzeby to koszt 20-30 tys. euro, komercyjny to 260 zł miesięcznie, co miesiąc. Ale jeśli dziecko zachoruje na tę białaczkę to jego własna krew pępowinowa jest MNIEJ warta niż taka od dawcy (bo są tam komórki, z których rozwinie się nowotwór).
        • memphis90 Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:58
          A mamy w Polsce jakieś publiczne banki krwi pępowinowej?
          • asfiksja Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:15
            No nie bez kozery cena jest w eurowink
        • kryzys_wieku_sredniego Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:13
          Myślę, że co 5 rodzaca oddałaby bez oplat taką krew dla ratowania innych.
          Nie pobierają, znaczy się rynek słaby.
    • dr.amy.farrah.fowler Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:44
      "Prawdopodobieństwo użycia własnej krwi pępowinowej ze względu na chorobę hematopoetyczną przed 20 rokiem życia jest małe. Stosowane szacunki wahają się od 1/20000 do 37/100000."

A w 20. roku życia nie będzie to miało sensu, bo będzie jej za mało (tego musi być określona ilość na kg masy ciała).
    • m_incubo Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 18:50
      Nie ma to kompletnie żadnego sensu, i kilku moich ginekologów dało mi to wyraźnie do zrozumienia.
    • rb_111222333 Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:01
      Ja szukałam informacji przed moim niedawnym porodem. Tej krwi jest mało, za mało, żeby móc ją wykorzystać po 12 roku życia.
      • riki_i Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:13
        Chodzi o komórki macierzyste. Jak je będzie można wykorzystać za 50 czy 100 lat, tego nie wie nikt.
        • m_incubo Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:21
          Jednakże nie po to bulisz prawie 3 stówy co miesiąc, żeby przyczynić się do odkrycia, co można zrobić z tymi komórkami za 100 lat. Zwłaszcza mając w perspektywie fakt, że nie wykorzystasz ich nawet za 12.
          • riki_i Re: Krew pępowinowa. 20.07.22, 18:46
            Z komórki macierzystej będzie można wyhodować nowe dowolne komórki i ponoć nie jest to SF, tylko wizja nie tak znowu odległej przyszłości (50-70 lat). Dziś urodzone dziecko ma szanse dożyć.
    • daszka_staszka Re: Krew pępowinowa. 19.07.22, 19:16
      Jeśli to dziecko jest chore to jego krew pepowinowa nie ma dla jego samego wartości, tak wyczytałam kiedyś w wywiadzie z panią hematolog a propos tego bankowania krwi. Krew pepowinowa jednego dziecka, jej zdaniem, mogłaby być wartościowa dla jego rodzeństwa, ale ponoć i tak jest jej zbyt mało by procedura w razie potrzeby była skuteczna.
    • witkoriusz [...] 20.07.22, 10:59
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • silenta Re: Krew pępowinowa. 20.07.22, 12:00
        Spamik?
    • smoczy_plomien Re: Krew pępowinowa. 20.07.22, 12:23
      Pobieranie tej krwi jest wręcz szkodliwe dla noworodka. W normalnej procedurze pępowinę odcina się po ustaniu tętnienia, kiedy cała ta cenna krew z komórkami macierzystymi spłynie do dziecka i będzie mogła mu słuzyć. Przy pobraniu krew i komórki nie idą do dziecka, tylko do probówki.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka