Dodaj do ulubionych

Podnieść cenę za wynajem?

19.07.22, 20:26
Wynajmuję młodym ludziom, para studiująco-pracująca, z psem, mieszkają 2 lata, płacą na czas (sami dzwonią jak zapomnę) mają czysto, żadnych skarg nigdy nie słyszałam. Ostatnio podniosłam im opłatę o 100 zł, pół roku temu, bo płacili naprawdę niedużo. Ale! Ostatnio spojrzałam sobie na ceny wynajmu, ogłoszenia są szokujące, takiej ceny jaką oni mają (za ten metraż, standard i lokalizację) ze świecą szukać, za te pieniądze mogliby znaleźć jakąś ruderkę w standardzie PRL w podejrzanych dzielnicach. Wszystko drożeje, w sklepach szczęka mi opada coraz niżej, wiem że będzie jeszcze drożej i jestem bliska ponownie podnieść cenę. Z drugiej strony, jak mi się wyprowadzą to następni może nie będą tacy porządni. A z trzeciej strony, oni też pracują, mają niezłe zawody, pewnie też domagają się podwyżek w pracy. Mam dylemat.
Obserwuj wątek
    • krwawy.lolo Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 20:32
      O czym zapomnisz? Przecież czynsz każdy, normalny człowiek załatwia poleceniem stałego przelewu.
      • krwawy.lolo Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 20:34
        A może płacą Ci w kartoflach i gęsinie?
        • barbibarbi Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 20:40
          panie mądraliński, rachunek za prąd przychodzi na mój adres, co miesiąc wysyłam im zdjęcia rachunku i oni płacą wszystko razem.
          Gęsiny nie jadam, bo nie jadam mięsa.
          • cybula12 Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 20:48
            barbibarbi napisała:

> panie mądraliński, rachunek za prąd przychodzi na mój adres, co miesiąc wysyłam
            > im zdjęcia rachunku i oni płacą wszystko razem.
            > Gęsiny nie jadam, bo nie jadam mięsa.

Jak duże mieszkanie i w jakim mieście?
            Ja mialam ten sam dylemat, ale w koncu podwyższyłam. Niby dlaczego mają mieszkać za półdarmo?
            • barbibarbi Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:59
              43 metry, większe miasto wojewódzkie. Wynajmuję mieszkania od lat, zawsze wolałam stałych lokatorów, rzetelnych, zamiast podnosić cenę preferowałam stabilność. Ale takiej sytuacji jaką mamy obecnie nigdy nie było.
          • krwawy.lolo Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 20:52
            Przecież enerdze można płacić samemu, samodzielnie podając odczyt z licznika. Problem, żeby ludziom dać dostęp do konta?
            • barbibarbi Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:56
              Bredzisz, ja wiem co robię, odczytów od dawna się nie podaje, panie geniuszu, odczyty są zdalne. Masz opóźnienia cywilizacyjne. Dostęp do konta mają.
              • arwena_11 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 10:02
                Ja podaję sama. Inaczej mam co dwa miesiące faktury zaliczkowe, rozliczane raz na pół roku przez EON czy jak to się tam teraz zwie.
                Gaz również podaję sama, bo dla odmiany dostawałabym na rok fv zaliczkowe, rozliczane raz w roku.
        • gryzelda71 Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 20:42
          Gotówką.
          • vasaria Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 18:23
            Moi najemcy mają przepisany licznik na siebie, nawet nie wiem ile płacą. Resztę placą na moje konto do 10, a ja na konto spółdzielni- poza tym co zostawiam sobie smile
            • gryzelda71 Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 18:29
              Noni co z tego? A moi do ręki gotówkę co miesiąc.
    • lauren6 Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 20:51
      Opłaty Ci faktycznie wzrosły czy po prostu jesteś pazerna?
      • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:01
        Przecież to sposób na korzystanie z inflacji i jej napędzanie.
      • login.na.raz Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:01
        Wszystko drożeje, więc i na życie autorka wydaje więcej. To chyba logiczne.
        • lauren6 Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:08
          Nic nie jest logiczne. Sama podała powody dlaczego ci konkretni lokatorzy bardzo jej odpowiadają. Zawsze mogła trafić na jakiś świrów z bronią strzelających do landlorda wink W takiej sytuacji jak najbardziej zasadne jest pytanie czy sytuacja wymusza na niej podniesienie czynszu czy po prostu postanowiła wykorzystać sytuację gospodarczą i wydoić tych ludzi.
          • krwawy.lolo Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:12
            "Landlord" to jeden z najobciachowiej brzmiących terminów.
            • rosapulchra-0 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 00:34
              Forma żeńska to landlady.
          • kaskaz1 Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:14
            Jest inflacja i jest to podstawa do podniesienia czynszu. Nie jest to wykorzystywanie sytuacji. Byłoby nim gdyby podniosła do aktualnej ceny rynkowej.
            • leosia-wspaniala Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:40
              Ale ona nie napisała, że brakuje jej pieniędzy, że koszty się nie spinają. Napisała, ze zobaczyła inne ogłoszenie i sobie uświadomiła, że wynajmuje tanio. Dopiero później napisała o rosnących cenach, jakby się wczoraj obudziła.
              • mar_i_monte Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 10:22
                leosia-wspaniala napisał(a):

> Ale ona nie napisała, że brakuje jej pieniędzy, że koszty się nie spinają. Napi
                > sała, ze zobaczyła inne ogłoszenie i sobie uświadomiła, że wynajmuje tanio. Dop
                > iero później napisała o rosnących cenach, jakby się wczoraj obudziła.

No i co w tym dziwnego? Jak masz lokatę na 2% a widzisz że realia się zmieniły większość banków daje 5%, to zostajesz przy 2, bo ci się koszty życia spinają, czy wolisz większy zysk? Jeden nadwyżki finansuje w mieszkanie na wynajem inny w lokatę - w obu przypadkach dla zysku z inwestycji.
              • barbibarbi Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 11:30
                Czyli mam prawo podnieść jedynie w sytuacji, kiedy brakuje mi pieniędzy i koszty się nie spinają? Acha, dziękuję za pozwolenie. Zauważ jednak, że ja nie jestem spółdzielnią, czy zarządcą nieruchomości, jestem właścicielem i udostępniam własny kapitał. To spółdzielnie z zasady (teoretycznie) nie są dochodowe, podwyższając czynsze wtedy, gdy rosną koszty.
                • leosia-wspaniala Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 12:38
                  >Czyli mam prawo podnieść jedynie w sytuacji, kiedy brakuje mi pieniędzy i koszty się nie spinają?

Nie, moja odpowiedź dotyczyła czegoś innego, ogarnij drzewko.

>Acha, dziękuję za pozwolenie.

Nie musisz się silić na ironię, nie wychodzi ci.

>Zauważ jednak, że ja nie jestem spółdzielnią, czy zarządcą nieruchomości, jestem właścicielem i udostępniam własny kapitał.

Oczywiście. Ale po co pytasz na forum, skoro chcesz podnieść i wcale nie masz zamiaru na ten temat rozmawiać, widać, że wcale się nie wahasz?
          • cybula12 Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:20
            lauren6 napisała:

> Nic nie jest logiczne. Sama podała powody dlaczego ci konkretni lokatorzy bardz
            > o jej odpowiadają. Zawsze mogła trafić na jakiś świrów z bronią strzelających d
            > o landlorda wink W takiej sytuacji jak najbardziej zasadne jest pytanie czy sytua
            > cja wymusza na niej podniesienie czynszu czy po prostu postanowiła wykorzystać
            > sytuację gospodarczą i wydoić tych ludzi.

A Ty żyjesz na księżycu? Nie widzisz jaka jest inflacja i jak wszystko drożeje? I o ile zwykłe życie poszło w gorę?
          • barbibarbi Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:51
            Jakie wydoić? To jest mój kapitał, ma swoją wartość, czemu mam odstępować komuś znacznie poniżej ceny rynkowej. A mieszkając i płacąc mało, to oni doją mnie?
            • jagoda2 Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 22:00
              barbibarbi napisała:

> Jakie wydoić? To jest mój kapitał, ma swoją wartość, czemu mam odstępować komuś
              > znacznie poniżej ceny rynkowej. A mieszkając i płacąc mało, to oni doją mnie?

Zależy, jak na to spojrzeć. Jeśli masz fajnych, bezproblemowych, długoterminowych najemców i masz tzw. św. spokój to jest bezcenne. Podnoszenie czynszu tylko dlatego, że wszystko dookoła drożeje, uważam za niefajne, za wykorzystywanie sytuacji. Twoje koszty związane z tym mieszkaniem zmieniły się? Płacisz wyższe raty kredytu za to mieszkanie? Czynsz do spółdzielni, fundusz remontowy wzrósł? Mieszkanie, jako kapitał, zyskuje na wartości, więc relatywnie nic nie tracisz na wartości mieszkania, wręcz przeciwnie. Poza tym, nie wiadomo, czy te osoby otrzymały jakąkolwiek podwyżkę w pracy (naprawdę nie każdy dostaje), a nawet jeśli, to co z tego? To powód, żeby podnosić im czynsz i zabrać te 200 zł, które (być może) dorzucił pracodawca?
              Gdybym była zadowolona z najemców i moje własne koszty związane z tym mieszkaniem by nie wzrosły, to nie podnosiłabym ludziom czynszu tylko dlatego, że wszystko dookoła drożeje. Dla nich też drożeje, tak jak i dla mnie/Ciebie.
              • samawsnach Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 22:17
                "Podnoszenie czynszu tylko dlatego, że wszystko dookoła drożeje, uważam za niefajne, za wykorzystywanie sytuacji."
                Żartujesz? Przecież autorka nie wynajmuje mieszkania, bo to jej hobby, tylko dla zysku. Nawet, jeśli nie wzrosły jej opłaty związane z tym mieszkaniem, to wzrosły inne.
                • barbibarbi Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 22:28
                  samawsnach napisała:

> "Podnoszenie czynszu tylko dlatego, że wszystko dookoła drożeje, uważam za nief
                  > ajne, za wykorzystywanie sytuacji."
                  > Żartujesz? Przecież autorka nie wynajmuje mieszkania, bo to jej hobby, tylko dl
                  > a zysku. Nawet, jeśli nie wzrosły jej opłaty związane z tym mieszkaniem, to wzr
                  > osły inne.

No właśnie. Jeśli inflacja oraz zmiany cen rynkowych innych mieszkań, nie są wystarczającym powodem do zmian ceny (bo to wykorzystywanie) to jakie są powody, które pozwoliłyby mi podnieść cenę? Wzrost funduszu remontowego? Pamiętam moje pierwsze mieszkanie, wynajmowałam 20 lat temu, lokatorzy płacili 600 złotych, fundusz wzrósł z 50 do 100, to rozumiem, że powinnam za to mieszkanie teraz brać 650? Nie byłabym wtedy krwiopijcą?
              • sol_13 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 00:34
                Raty wzrosły nieco ostatnio, słyszałaś może?wink
                Czynsze jeśli nie już, to za chwilę pójdą w górę (ogrzewanie).
                Wiadomo przecież, że właściciele przerzucą te koszty na najemców.
              • mar_i_monte Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 10:12
                jagoda2 napisała:

> Podnoszenie czynszu tylko
                > dlatego, że wszystko dookoła drożeje, uważam za niefajne, za wykorzystywanie sy
                > tuacji.

Tzn uważasz że jak ktoś latami wynajmuje i ceny rynkowe naturalnie przez te lata się zmieniają to fajne jest wynajmowanie przez wszystkie te lata po cenie początkowej, z każdym rokiem coraz mocniej odbiegającej od ceny rynkowej? No dla najemców na pewno fajne, nawet bardzo, dla kogoś kto kupił mieszkanie dla zysku z inwestycji, nie jest fajne, traci potencjalne zyski.
              • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 17:45
                Ależ wzrosły. Koszty napraw, czynszu, odświeżenia po lokatorach, wymiany sprzętów - to wszystko idzie w górę. Niekoniecznie są to koszty do poniesienia dzis czy we wrześniu, ale są to koszty które właściciel mieszkania w średnim terminie ponosi.
              • eriu Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 23:29
                Ojeju ktoś prowadzi biznes i chce uaktualnić swoje ceny do cen rynkowych. Jakie to wielkie wykorzystywanie nabywców. Witamy na tym świecie.

Autorka sama pisze, że nie chce uaktualnić cen do najwyższego poziomu ale jednak je zaktualizować. I moim zdaniem ma jak najbardziej prawo.
              • jednoraz0w0 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 02:29
                A to zależy, bo poniżej stronie jest chyba utrzymywanie pewnego standardu, remonty, naprawy, kupno sprzętów typu kuchenka. To tez drożeje przecież.
                • jednoraz0w0 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 02:29
                  *po jej stronie
            • lauren6 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 10:21
              Polski rynek najmu to patologia i bezproblemowi lokatorzy są na miarę złota.

Na takich ludzi warto chuchać i dmuchać zamiast iść w stronę Grażyny wynajmu. Skończy się na tym, że ludzie się wkurzą i zerwą umowę, a na ich miejsce przyjdą tacy, co nie będą jej płacić, zdewastują mieszkanie i jeszcze nie będzie mogła ich z tego mieszkania usunąć latami.

Tak właśnie kończy się pazerność.
              • laura.palmer Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 11:10
                Jedyni lokatorzy, którzy mi zdewastowali mieszkanie, to tacy którym chciałam pójść na rękę i wynajęłam grubo poniżej ceny rynkowej. Nigdy więcej tego błędu. Droższe mieszkania odsiewają patologię.
                • barbibarbi Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 22:48
                  laura.palmer napisała:

> Jedyni lokatorzy, którzy mi zdewastowali mieszkanie, to tacy którym chciałam pó
                  > jść na rękę i wynajęłam grubo poniżej ceny rynkowej. Nigdy więcej tego błędu. D
                  > roższe mieszkania odsiewają patologię.

No dokładnie, droższe odsiewaja patologię, dawno to zauważyłam. Mam koleżankę, która wynajmuje bardzo tanio, a to dlatego, że żal jej kasy na remont, ona uważa, że remont jej się nie opłaca. Standard jest fatalny, kuchnia ze zbieranych różnych elementów, niektóre sprzed 30 lat, linoleum na podlogach i ona się dziwi, że jej się patologia ciągle trafia. A ja się nie dziwię, nikt inny poza patologią nie zaakceptuje mieszkania w takich warunkach i cena ich przyciąga, raj dla patologii.
              • alewcale Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 18:15
                Te wzrosty cen ostatnio są częściowo przejawem spekulowania właścicieli i wykorzystanie sytuacji wojny. Ok, częściowo powinno się minimalizować ryzyko wynajmu, ale takie skoki cen wynajmu sa jednak chore. Po prostu ludzie wykorzystują niewiedzę Ukraińców co do cen i desperację.
                Pazerność zawsze się mści.
                • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 18:40
                  Te wzrosty są gównie reakcją inflację oraz na zakończenie lockdownów, które obniżyły lub zamarynowały ceny.
                  Podniosłam o 9,8-10 % cenę mieszkania, w którym albo tej ceny od 2020 nie ruszałam, albo może i opuściłam dwa lata temu. W zeszłym roku średniorocznie inflacja wyniosła 5,1 procent, rok wcześniej - 2,3 a w od stycznia chyba jakieś 10%
                  Chcąc zaledwie zachować wartość czynszu sprzed dwóch lat powinna bym podnieść wyżej.
                • anorektycznazdzira Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 10:47
                  Bzdura. Pomijasz 2 bardzo mocne czynniki:
                  w lockdownie kiedy wszyscy studenci i pracownicy np. gastronomii siedzieli w domu ceny najmu drastycznie spadły. Obecne "wzrosty" są w dużej mierze powrotem do zwykłych cen sprzed pandemii
                  poza tym mamy załamanie zdolności kredytowej u młodych ludzi dzięki wyczynom nierządu i hodowcy glonojadów, co wygenerowało popyt na lokale u ludzi, którzy by normalnie kupili coś swojego.
                  W tej sytuacji skoki nie są "chore" tylko oczekiwania, że rynek będzie jak w pandemii sa nierealne.
          • laura.palmer Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 22:23
            Jaja sobie robisz? Wszystko wokół drożeje. Jeżeli będzie wynajmować poniżej ceny rynkowej, to potem może się okazać, że cały zysk zjedzą remonty i zakup zużytego wyposażenia, bo za to będzie musiała zapłacić wg obecnych stawek, a nie tych sprzed kilku lat.
            • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 22:26
              Podnoszenie czynszu tylko dlatego, że wszystko dookoła drożeje, uważam za niefajne, za wykorzystywanie sytuacji."

Wg Twojej logiki powinna im jeszcze ten czynsz obniżyć...
          • dyzurny_troll_forum Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 10:29
            lauren6 napisała:

>czy po prostu postanowiła wykorzystać
            > sytuację gospodarczą i wydoić tych ludzi.

Podstawą kapitalizmu jest "wydojenie innych ludzi". I zasadniczo chodzi o to, żeby wydoić innych zanim oni wydoją ciebie. Kokosowy rozpisał to w szczegółach poniżej.

I tak, jeżeli warunki rynkowe pozwalają to podnosić na maksa. A jak będą chcieli negocjować to odpowiednio opuszczać. Przeprowadzka to też koszty i czas, czesto urlop z pracy. A jeszcze trzeba coś wolnego znaleźć, co obecnie nie jest zadaniem trywialnym.
    • stara-a-naiwna Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:17
      podnosić
      od średniej ceny rynkowej (za ten standard, metraż i okolicę) odejmij 200zł
      oni będą ciagle do przodu (200zł poniżej stawki rynkowej) a ty nie bedziesz robic obcym ludziom prezentów
      • barbibarbi Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:49
        Tak właśnie myślę.
        • rosie Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:15
          Podnieść ale o taką kwotę, żeby wciąż mieli najtaniej w okolicy. Ja zorientowałabym się jeszcze jak daleko mają pracę/uczelnię. Być może jadą tramwajem przez pół miasta, tylko dlatego że mieszkanie jest tanie. Po podwyżce mogą poszukać czegoś w lepszej lokalizacji.
          • stara-a-naiwna Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 22:10
            no tak może być
            ale dlatego, ze oni wolą dojeżdżać i mieć tanio nie znaczy ze autorka wątku / właściciel mieszkania ma nie podnosić czynszu, bo to żaden dla niej argument

• jasiepytam73 Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:18
      Podnieś
    • g.r.uu Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:20
      A o ile chcesz podnieść?
      • barbibarbi Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 21:48
        co najmniej 200 zł, to i tak będzie atrakcyjna cena w porównaniu z innymi.
        • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 19.07.22, 22:12
          Oczywiście, że podnieś (ale nie bądź pazerna, podnieś tylko o proponowane 200 zł, bo to jest do przełknięcia) i nie miej dylematu. Wokół wszystkie ceny idą w górę, zdziwiłabym się, gdyby akurat koszty Twego życia nie wzrosły.
          • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:02
            Być może, najemcy sprzedają ci dowolny towar lub usługę, np zaopatruje sklep w którym robisz zakupy lub naprawiają ci samochód. Idąc twoim tokiem rozumowania - ty im podniesiesz czynsz i będziesz narzekać, że zdrożał chleb lub wymiana żarówki w samochodzie.
            • gryzelda71 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:11
              Aleś wymyślił
              • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:19
                To nie ja. Ten mechanizm został wymyślony dawno temu, tak działa inflacja. Drobni posiadacze czasem na tych podwyżkach zyskują, zwykle tracą, a naprawdę konfitury wyjadają najbogatsi, i oni są najbardziej zainteresowani wywołaniem kryzysów, inflacji, wojen bo to pozwala przejąć jeszcze większą część zasobów świata.
            • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:14
              Bardziej prawdopodobne jest to, że - patrząc, co się dzieje dookoła - jej wynajmujący już podnieśli cenę swych usług czy towarów niezależnie od tego, czy ona im podniesie czynsz czy nie.
              • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:22
                Przecież to wszystko jedno, czy najpierw cena usługi, czy cena towaru, czy czynszu czy wczasów. I tak wygrywa Musk i Bezos.
                • gryzelda71 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:29
                  Ufff na szczęście nie forumka.
            • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 17:46
              Czyli baribari ma osobiście zatrzymać pisoinflację? Dobrze się domyślam, że nie przyjmiesz podwyżki emerytury, tylko z krzykiem odmówisz?
              • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 18:07
                Krzyk nie pomoże, nie ma możliwości nie przyjąć. Ale dodatkowe pieniądze przekazuje na schronisko dla zwierząt.
                • gryzelda71 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 18:16
                  Jakzebyinavzej.....
                • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 18:24
                  Na schronisko? To też zwiększa inflację. Zwróć Glapińskiemu z prośbą o spalenie.
            • balladyna Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 18:19
              Jakby w sklepach nie podniesiono ceny chleba i a w warsztatach ceny wymiany żarówek w samochodzie, to by nie musiała podnosić ceny mieszkania.
              • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 18:28
                Kolejność nie ma znaczenia. Tak czy inaczej - to zwiększa inflację.
                • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 18:42
                  Podobnie jak twoja podwyżka emerytury oraz 13 i 14. Nie czaruj się, masz taki sam udział w inflacji jak właściciele mieszkań, dostarczyciele usług czy produktów. Ale mniejszy niż Glapiński.
                  • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 19:50
                    Oczywiście, mam. Ale to nie moja decyzja.
                    • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 20:00
                      kokosowy15 napisał(a):

> Oczywiście, mam. Ale to nie moja decyzja.

No to cacy. Ty jak zawsze masz czyste rączki i sumienie, winni są "inni" i można sobie podnieść ego ich kosztem.
                      • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 20:42
                        Czy od ciebie zależy głód w Etiopii, wojna w Ukrainie, rządy prezesa? A może to inni, a ty masz czyste rączki? Czyim kosztem podnosisz swoje ego?
                        • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 20:47
                          Ty mi powiedz 😉

Jesteś świetny w takiej etycznej ekwilibrystyce.
                    • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 20:10
                      Aaaaa, czyli tobie nie przeszkadza szybszy obrót pieniądza, zwłaszcza, jak skapuje na twoje konto, chyba, że jest powodowany cudzą decyzją i działa na cudzą korzyść? Jakże by inaczej, no jakże by inaczej. Tak więc nie mam co oczekiwać przekazów na skarb państwa na ręce Glapińskiego, prawda? Powiedz, czemu mnie to nie dziwi?
                    • gryzelda71 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 20:19
                      I jak zwykle chodzi o to, żeby inni nie mieli lepiej.
                      • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 20:45
                        Ciekawy wniosek. Ale wiem, że dla ciebie "lepiej" mają mieć bogaci, a "gorzej" - biedni.
                        • gryzelda71 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 20:51
                          To nie ja w pandemia zacierałam raczki, że teraz nawet ci których stac nie mogą pójść do knajpy, kina teatru, bo zamknięte.
                          Przypomnę ci tylko, że ten bogaty wynajmuje temu biednemu, inaczej gdzie by się ten biedny podział?
                          • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 21:04
                            gryzelda71 napisała:

>
                            > Przypomnę ci tylko, że ten bogaty wynajmuje temu biednemu, inaczej gdzie by się
                            > ten biedny podział?

No jak to gdzie? Przecież Lauren już Ci wcześniej napisała - przy rodzinie w jej dużym domu lub we własnym mieszkaniu, na które zawsze czeka się tylko kilka miesięcy 😁
                            • gryzelda71 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 21:29
                              W sumie zawsze.zamiast wynajmować można kupić prawda? A za co? Za pieniądze, to proste .
                              • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 22:41
                                Nie. Rola Państwa, jak w wielu innych, bardziej cywilizowanych krajach, jest budowa mieszkań aby każdy mógł te mieszkania wynająć. Podobnie, jak wynajmujesz kawałek autostrady lub fotel w samolocie żeby się przemieścić.
                                • balladyna Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 23:01
                                  Cóż, gdyby w Polsce biedni czekali na to, aż państwo zacznie pełnić swoją rolę, to by pod mostem mieszkali. Może więc należałoby trochę mniej jadem pluć w stronę tych paskudnych bogatych, którzy decydują się biednym mieszkania wynajmować. W końcu zamiast w mieszkania, mogli w sztabki złota zainwestować.
                                  • dyzurny_troll_forum Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 10:37
                                    balladyna napisał:

> tych paskudnych bogatych, którzy decydują się biednym mieszkania wynajmować
                                    > . W końcu zamiast w mieszkania, mogli w sztabki złota zainwestować.

Ja na przykład jakiś czas temu zredukowałem udział w nieruchach na rzecz wydobycia krypto. Zysk większy, prcochłonność w sumie mniejsza, a kopali mi nikt nie zdemoluje. I nie przypuszczam, żebym miał jakikolwiek problem z wyprowadzką kopalni wink
                                    • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 11:19
                                      Co kopiesz?
                                • dyzurny_troll_forum Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 10:33
                                  kokosowy15 napisał(a):

> Nie. Rola Państwa, jak w wielu innych, bardziej cywilizowanych krajach, jest bu
                                  > dowa mieszkań aby każdy mógł te mieszkania wynająć.

Nie, rolą państwa nie jest budowanie mieszkań, ponieważ państwowe mieszkania zawsze wcześniej czy później ktoś rozkradnie. A te które nie zostaną ukradzione jakimś cudem to zostaną zdemolowane.
                                  • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 11:17
                                    Dodajmy. Państwo jak najbardziej może wspierać budowę mieszkań do najmu, także finansowo, choć głównie poprzez sensowne regulacje prawne. Ale nie powinno najmem zarządzać również i dlatego, że wtedy gospodarczo się to nie zepnie. A jak się nie spina, to efekty mamy jak w późnym PRL: kolejki chętnych ciągnące się po horyzont i gnijąca, sypiąca się substancja mieszkaniowa, bo nikt nie może utrzymać jej w dobrym stanie - nie ma za co.
                            • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 22:33
                              Ten argument jest stary jak Rzeczpospolita Szlachecka, gdy prawdziwi Polacy, potomkowie Sarmatów musieli poświęcać się opiece nad pół ludźmi panszczyznianymi, w zamian wymagając od nich tylko darmowej pracy. Przeniosło się to na początki kapitalizmu, bo przecież robotnik bez "opieki" właściciela zginął by marnie, i widzę że ten sposób myślenia ma się dobrze.
                              • gryzelda71 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 22:44
                                Państwo zaspali?
                              • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 23:09
                                kokosowy15 napisał(a):

> i
                                > widzę że ten sposób myślenia ma się dobrze.

Oj, Kokosowy, znowu Cię poniosło.

Naprawdę porównujesz handlową relację właściciel mieszkania - najemca do sytuacji życiowej chłopa pańszczyznianego zależnego w każdym względzie od swego pana?

Znaj proporcjum, mocium panie!
                                • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 09:56
                                  Cytuje : ten bogaty wynajmuje temu biednemu, inaczej gdzie by się ten biedny podzial. Czyli bogaty robi to co robi dla dobra tych biednych, opiekuje się nimi jak dawny właściciel chłopów, fabrykant. Oni przecież nie dla siebie, oni się po prostu opiekują tymi głupszymi, gorszymi, biednymi, plebsem.
                                  • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 10:14
                                    Bzdura. Bogat(sz)y, a raczej aktywniejszy uczestnik gospodarki poprzez swoje działania (skierowane naturalnie na osiągnięcie swoich celów, najczęściej utrzymanie/powiększenie majątku) dostarcza usług, możliwości uzyskania dochodów, pozyskania towarów etc. biedniejszym (mniej aktywnym, mniej ryzykanckim, mniej zdecydowanym na działanie). Ot i tyle wynika z rynku.
                                  • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 10:35
                                    kokosowy15 napisał(a):

> Cytuje : ten bogaty wynajmuje temu biednemu, inaczej gdzie by się ten biedny po
                                    > dzial. Czyli bogaty robi to co robi dla dobra tych biednych, opiekuje się nimi
                                    > jak dawny właściciel chłopów, fabrykant. Oni przecież nie dla siebie, oni się p
                                    > o prostu opiekują tymi głupszymi, gorszymi, biednymi, plebsem.

Wychodzą z Ciebie okrutne kompleksy, jeśli w ten sposób podchodzisz do zasad wolnego rynku. Wszędzie węszysz społeczną niesprawiedliwość i chęć ucisku "biednych" przez "bogatych".

Rozumiem, że jak kupujesz chleb lub buty, to też Cię szlag trafia, że ktos się na Tobie "wzbogaca" ?

A Twoje przekonanie, że dawni "panowie" rzekomo maskowali swoje prawdziwe intencje, jest z gruntu fałszywe - ich chęć dogłębnego zlupienia poddanych była calkiem jawna. Przeczytaj choćby książkę "Chamstwo" Pobłockiego.
                                    • dyzurny_troll_forum Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 10:38
                                      grey_delphinum napisał(a):

> A Twoje przekonanie, że dawni "panowie" rzekomo maskowali swoje prawdziwe inten
                                      > cje, jest z gruntu fałszywe - ich chęć dogłębnego zlupienia poddanych była calk
                                      > iem jawna. Przeczytaj choćby książkę "Chamstwo" Pobłockiego.

A teraz to niby ktoś maskuje!?!
                                      • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 10:47
                                        dyzurny_troll_forum napisała:

>
                                        > A teraz to niby ktoś maskuje!?!
                                        >
                                        ?

Nie maskuje teraz i nie maskował kiedyś, wbrew temu, co pisze Kokosowy (i tylko do jego stwierdzenia odnosiła się moja uwaga).
                                    • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 11:43
                                      Gdyby tzw "wolny rynek" był panaceum na wszystkie problemy, Państwo jako regulator mogło by nie istnieć. Jednak istnieje, i gdzieniegdzie ma się dobrze, szczególni w krajach z pierwszych miejsc rankingu jakości życia. Każde działanie musi mieć jakieś uzasadnienie, nawet gdy jest ono kłamliwe. Izraelici wymordowali ludzi zastanych w miejscu podboju bo kazał im Jahwe. Szlachta traktowała panszczyznianych jak inwentarz, bo to byli "nieludzie". Fabrykanci uważali, że opiekują się swoimi robotnikami, bo dają i.. m pracę która pozwala nie umrzeć z głodu (najeść się do syta też nie pozwalała). Właściciele mieszkań na wynajem to dobroczyńcy, bo "dają" dach nad głową.
                                      • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 11:52
                                        A nie dają dachu nad głową w podstawowym rozumieniu tego sformułowania?

Przestań dorabiać do wszystkiego ideologię, to Twoje życie stanie się przyjemniejsze, a Ty mniej zgorzkniały.
                                        • taki-sobie-nick Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 00:21
                                          To nie działa tak prosto, może to u niego automatyczne, dorabianie ideologii. Natomiast jestem ciekawa, jak wygląda system idealny - zdaniem Kokosowego.
                                        • potworia116 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 00:38
                                          grey_delphinum napisał(a):

> A nie dają dachu nad głową w podstawowym rozumieniu tego sformułowania?

Nie, nie dają, ani w podstawowym ani w żadnym innym. Ja od swoich najemców pobieram pieniądze i na tym polega wynajem.

>
                                          > Przestań dorabiać do wszystkiego ideologię, to Twoje życie stanie się przyjemni
                                          > ejsze, a Ty mniej zgorzkniały.

Ale on ma w tym konkretnym punkcie rację, a polityce mieszkaniowej nie trzeba ideologii "dorabiać", bo jest w niej głęboko umocowana. Nawet polityka typu "radźta se", a taka od trzydziestu lat dominuje nad Wisłą.
                                          • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 05:27
                                            Potworia, zrozumiałaś w ogóle opinię Kokosowego o wynajmujących mieszkania (do których zresztą się zaliczasz)?

Zauważyłaś jego analogię do pana i władcy bezlitośnie łupiącego panszczyznianych chłopów pod przykrywką troski?
                                            W ten sposób siebie postrzegasz? W takim razie gratuluję.

A "dach nad głową" to po prostu mieszkanie/dom. W związku z tym można go kupić, sprzedać lub wynająć.

Gdy byłam studentka, przez pięć lat obcy ludzie (za kasę!) dawali mi dach nad głową, bym nie musiala spać na ulicy, czyli " pod gołym niebem".
                                            • potworia116 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 09:58
                                              Ludzie ci ten dach nad głową wynajęli, nie dali. Podobnie jak Biedronka ci nie daje chleba powszedniego, ani Reserved nie daje ci łacha na grzbiet. Jeśli nie lubisz emocjonalnej i nacechowanej resentymentami retoryki Kokosowego, to nie stosuj podobnych kalek.

Chociaż za sprawą dobrze położonych nadprogramowych trzydziestu metrów zaliczam się do grupy uprzywilejowanych, cały czas uważam, że wolna ręka rynku, pozostawiona sama sobie, zrobiła w kwestii mieszkaniowej poważny rozpierdol, a koszta społeczne będziemy ponosić wszyscy.
                                              • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 10:14
                                                Potworia, widzę, że koniecznie chcesz frazeologizm rozumieć dosłownie. Ok, wolno Ci, ale to zamyka dyskusję. W każdym razie ja znikam z wątku.
                                                • potworia116 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 10:55
                                                  Ten frazeologizm ma bardzo specyficzny, bynajmniej nie neutralny wydźwięk. Jeśli wolisz udawać, że go nie widzisz, to rzeczywiście zamyka dyskusję.
                                              • labdelm Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 11:03
                                                Lepsza w tej materii była ręka mnie wolna, która obowiązywała do 1989 r., gdzie miałaś metraż na osoba, dokwaterowywanie i zakaz posiadania dwóch nieruchomości (z grubsza)?
                                                • labdelm Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 11:05
                                                  mniej wolna
                                                • potworia116 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 11:51
                                                  Poczytaj może o rozwiązaniach w krajach cywilizowanych, może uda ci się wyjść z dwutaktowego myślenia.
                                                  • labdelm Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 12:23
                                                    Tak, przede wszystkim obowiązuje tam zasada - nie płacisz - wyprowadzasz się. Kończysz umowę najmu wcześniej - znajdujesz swego następce. Nie ma - płacisz do końca. Tak, w tym sensie masz rację, że warto przyjrzeć się rozwiązaniom w krajach cywilizowanych. U nas dalej w pewnych momentach mamy komunę.
                                                  • potworia116 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 12:28
                                                    Jeśli tylko tyle zrozumiałaś z zagadnienia zwanego "polityka mieszkaniową" to i święty boże nie pomoże.
                                                  • labdelm Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 12:55
                                                    jeśli Ty uważasz, ze wolny rynek w najmie jest zły i chcesz tu wprowadzać regulacje i reglamentacje (co juz było - 30 lat temu) to gratuluję.
                                                  • potworia116 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 13:14
                                                    labdelm napisała:

> jeśli Ty uważasz, ze wolny rynek w najmie jest zły i chcesz tu wprowadzać regul
                                                    > acje i reglamentacje (co juz było - 30 lat temu) to gratuluję.

Ty o najmie, ja o polityce mieszkaniowej. Jeśli nie ogarniasz różnicy pojęć, to darujmy sobie dyskusję.
                                                  • labdelm Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 13:31
                                                    różnice ogarniam, - gorzej Tobą bo myślisz na skróty i chcesz, żeby wszyscy rozumieli twój niejasny tok.
                                                    " cały czas uważam, że wolna ręka rynku, pozostawiona sama sobie, zrobiła w kwestii mieszkaniowej poważny rozpierdol, " czyli w czym - najmie, czy usługach sprzątania?
                                                    Czyli "kwestia mieszkaniowa" to po Twojemu polityka mieszkaniowa? No ale jaka? Gmin, powiatów, państwa, bo te podmioty różnią się zadaniami w tej materii.
                                                  • potworia116 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 13:44
                                                    Najmie, systemie kredytowym, deweloperce, strukturze rozumieszczenia ludności, demografii, rozwarstwieniu społecznym, jakości życia w miastach. Dlatego używam terminu "kwestia mieszkaniowa", lub "polityka mieszkaniowa" - złożona, kompleksowa sprawa, wymagająca centralnych, perspektywicznych rozwiązań. Jej kluczowe zagadnienia reguluje się na poziomie państwa (lub nie reguluje, zdając się radośnie na niewidzialna rękę) i o tym poziomie piszę. Jakąś tam politykę mieszkaniową możesz mieć i na własny użytek, ale nie mam pojęcia dlaczego miałabym się do niej od odnosić.
                                                  • labdelm Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 14:43
                                                    Ok, nie am więcej pytań skoro nie widzisz różnicy "kwestia mieszkaniowa" a "poltyka miesznkaniowa". Nie będę dyskutować ze ślepym o kolorach.
                                                  • potworia116 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 16:13
                                                    labdelm napisała:

> Ok, nie am więcej pytań skoro nie widzisz różnicy "kwestia mieszkaniowa" a "pol
                                                    > tyka miesznkaniowa". Nie będę dyskutować ze ślepym o kolorach.

Takoż i ja.
                                              • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 15:51
                                                Mam wrażenie, że w pamięci licznych zatarła się sytuacja z ostatnich lat sprzed obalenia komuny.
                                                W Warszawie kolejka do mieszkania spółdzielczego (przy pełnym wkładzie na książeczce) wynosiła 20 lat. Normy mieszkaniowe były niskie, mieszkania niechlujnie budowane.
                                                Mieszkania komunalne w odebranych prywatnym właścicielom kamienicach gniły. Na remonty nie było pieniędzy, a lokatorzy dekadami płacili śmieszne czynsze - naturalnie dziedzicząc dobra.
                                                I Polska była bankrutem.! Nie było na inwestycje, import, logistykę, drogi, transport. Kiedy budowano Ursynów nie było możliwości, żeby razem z blokami oddawać szkoły, przedszkola, przychodnie.
                                                Przemysł produkował słabo sprzedawalne towary (na eksport umiarkowanie się nadawały), nie majaczyły na horyzoncie żadne rewolucyjne innowacje, które mogłyby odwrócić kartę. Jednocześnie z rodzinnych domów wyrywały się ostatnie roczniki wielkiego powojennego wyżu.
                                                Ale faktycznie, wolnej ręki rynku nie było, więc rozpierdolu robić nie mogła.
                                                • potworia116 Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 16:15
                                                  Za to przed wojną rządziła niepodzielnie. Ależ było kolorowo.
                                                  • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 17:22
                                                    Słabiuuutko. Przed wojną było wyłażenie z zaborów i konfliktu światowego, gigantyczna nędza, największy kryzys gospodarczy 20 wieku, potworne bezrobocie, powszechny analfabetyzm i koszmarna nadprodukcja dzieci. Porównywanie tego okresu z 45 latami pokoju i dyktatoskich rządów PRL - nie uchodzi w poważnej rozmowie.
                                                    A możliwości PRL się wyczerpały. Nie było go stać ani mentalnie, ani gospodarczo, ani społecznie na rozwój, ani nawet na utrzymanie statusu. I oczywiście, ponieważ Polska była bankrutem, to niby jak mialo ją być stać na coś finansowo?
                                                    Tak czy owak: w końcówce PRL człowiek miał moim zdaniem mniejsze szanse na mieszkanie poza domem rodzinnym niż pod okrutną ręką wolnego rynku. A wynajem (pomijam, że nielegalny) był droższy niż obecnie w relacji do pensji.

• langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 12:02
                                        "Gdyby tzw "wolny rynek" był panaceum na wszystkie problemy,"
                                        Na wszystkie nie jest. Na bardzo wiele - jest. Albo raczej efektywnie sprzyja znajdowaniu metod na ich rozwiązywanie.
                                        Właściciele mieszkań mogą relatywnie bezpiecznie umieszczać swoje wypracowane i oszczędzone środki na działania, które dają im jakiś zysk, a jednocześnie pozwalają innym korzystać z ich, właścicieli mieszkań, zasobów.
                                  • taki-sobie-nick Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 00:23
                                    A idealny system gospodarczo-społeczny to wedle Kokosowego co?

Przeproś mnie za oszczerstwa, jakobym pisała "j... P...".
                                    • balladyna Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 11:17
                                      System idealny? Żeby nie było niczego. No, a przynajmniej żeby nie było bogatych. Idealny wyborca Kononowicza.
                                      • taki-sobie-nick Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 01:38
                                        No ja bym właśnie chciała wiedzieć. Kokosowy nieustająco zawraca, excusez-moi, dupę, tłumaczy wszystkim, jacy są tępi, bo żyją w bańce bogatych ludzi z Warszawy, ale wizji żadnej konkretnej nie ma.

Stworzył sobie przeciwnika zbiorowego, który mieszka w Warszawie, zarabia krocie, jeździ dobrym samochodem i nic nie wie o gospodarce, a zwłaszcza o tym, jak żyją biedni ludzie (w Łodzi akurat - bo tam kokosowy mieszka). I z tym przeciwnikiem walczy.
                                        • anorektycznazdzira Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 08:07
                                          Tego przeciwnika kreuje pis od początku rządów. Jeśli uczciwie ciężko pracujesz i to ci przynosi pieniądze, niedjabuk jeszcze robisz to na własnej działalności w sporym mieście, to jesteś krwiopijczą elytą. Dopiero jak doisz budżet i żyjesz z zasiłków, to jesteś porządnym człowiekiem.
                                        • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 09:59
                                          Problem kokosowego polega na tym,, że wszędzie wpycha swoją (skrzywioną) etykę, a w ogóle nie widzi gospodarki jako złożonej maszyny. Skrzywiona etyka polega na tym, że dla niego im kto biedniejszy - tym lepszy, niewinniejszy i tym więcej mu się "należy".
                                          Niezdolność do zobaczenia gospodarki polega zaś na tym, że nie jest w stanie pojąć, że działa ona w okreslony sposób: jak dołożysz pary w punkcie a, to zabraknie jej w punkcie b. Finansujesz pożyczkami konsumpcję, rozdawnictwo - co z tego, że moralnie przyjemne - to nie będzie pieniędzy na rozwój. I rozwój stanie (albo zacznie się cofać), a pożyczki i tak trzeba będzie spłacić.

• anorektycznazdzira Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 10:50
                                            Dziwisz się. Wychował się na ruskich bajkach o biednym dobrym Jasiu i złym krwiopiczym właścicielu ziemskim/sklepikarzu/fabrykancie. Takie były czasy.
                                            Chłop wyjdzie ze wsi ale wieś nie wyjdzie z chłopa. Chłop wyjdzie z komuny ale komuna z chłopa ani trochę.
                                            • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 11:01
                                              Ja rozumiem, że można mieć odruch pomocy słabszym. Sama mam. Nie rozumiem natomiast, jak można być autentycznie ślepym na to, że gospodarka działa w określony sposób, że można naciągać gumkę majtek, ale ona w końcu trzaśnie, że to rozwój generowany przez zwykłą żądzę zysku może finansować usługi społeczne, ale usługi społeczne nie sfinansują rozwoju, i że rozdawnictwo kończy się chaosem, brakami albo zawaleniem całej konstrukcji.
                                              Rozumiem chęć ochronienia się przed zgonem (też należę do grupy wysokiego ryzyka), nie rozumiem, jak można jednocześnie nie dostrzegać za grosz kosztów takiej czy innej polityki - dla odciętych od rówieśników dzieci, dla ludzi tracących dochody, dla gospodarki jako całości.
                                          • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 12:03
                                            I to jest bardzo dobre. Jeżeli z puli majątku pewna grupa zabierze więcej, nic dziwnego że dla innych nie wystarcza. Jeżeli przedsiębiorcy dostali w Tarcza h tyle, że nie byli w stanie wydać i zapełnili konta bankowe, a było tego więcej niż 13, 14, 500+, to nic dziwnego, że inflacja poszła w górę. Wychowałem się na dużym spożyciu zbiorowym, tanich koloniach i wczasach, osiedlach budowanych przez państwo, rozbudowie elektrowni i linii przesyłowych, gdy pomos społeczna, zbiórki na leczenie, miłosierdzie nie było potrzebne.
                                            • anorektycznazdzira Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 12:13
                                              "Wychowałem się na dużym spożyciu zbiorowym, tanich koloniach i wczasach, osiedlach budowanych przez państwo, rozbudowie elektrowni i linii przesyłowych, gdy pomos społeczna, zbiórki na leczenie, miłosierdzie nie było potrzebne."
                                              ... a potem wszystko padło.
                                              Inflacja przekroczyła 1000% (to nie zabieg retoryczny, na prawdę tyle przekroczyła), ludzie potracili oszczędności życia, książeczki mieszkaniowe, nie mieli za co kupić opału ani jedzenia.
                                              Ale leśne dziadki pamiętają tylko czyn społeczny i jak fajnie było za komuny na koloniach.
                                              • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 14:00
                                                Nieśmiało przypomnę, że całkiem kapitalistyczne państwa, że szczątkowym spożyciem zbiorowym, bez rozdawnictwa a nawet ubezpieczenia społecznego również padały z wysoką inflacja. Mimo wszystko lepiej żyło się w Polsce niż w Argentynie, że o Meksyku nie wspomnę, a to tylko drobny przykład.
                                                • anorektycznazdzira Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 16:48
                                                  Może nadrób zaległości co się działko w Argentynie i Meksyku i dlaczego,
                                                  ale w sumie co się działo w Polsce, gdzie się tak "świetnie" żyło- też.
                                                  • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 17:11
                                                    Wiem, co się działo. Komuniści, którzy przejęli władze prowadzili politykę rozdawnictwa i wprowadzili 13 emeryturę. Tak samo zrobili teraz w Tailandii i Sri Lance, wcześniej w Tunezji, Egipcie.
                                                  • anorektycznazdzira Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 18:04
                                                    Bagatelizujesz ludzkie dramaty wywołane polską zapaścią i ogólną biedę i zacofanie kraju w komunie, bo lubiłeś kolonie. Bagatelizujesz to, że ten kraj po twoich koloniach zakładowych za nieistniejące pieniądze oraz urojonych mieszkaniach odbudowywało wypruwając sobie żyły kolejne pokolenie. A jak odbudowało i korzystasz z ich pieniędzy biorąc fefnaście emerytur, to nie razi cię w ogóle, że następne szkodniki chcą uj*** kolejne pokolenie.
                                                    Tak jak napisałam: chłop wyjdzie z komuny ale komuna nie wyjdzie z chłopa.
                                              • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 14:07
                                                Nie dociera do nich, że za życie ponad stan za Gierka zapłaciliśmy nędzą i zastojem od końca 70-do 90 roku. I nie dociera do nich, że za ostatnie 7 laty życia ponad stan też przyjdzie nam zapłacić.
                                            • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 18:05
                                              Teraz toś mnie już sklerotyku wkurzył na dobre.
                                              Sprawdź sobie śmiertelność dzieci w twoim PRL. I smiertelność okołoporodową. Porównaj z ówczesną śmiertelnością dzieci w "kapitalistycznym piekle". Sprawdź sobie poziom wtórnego analfabetyzmu w PRL i jakim picem i fotomontażem była powszechna edukacja (zbadano dorosłych w połowie lat 90). Sprawdź sobie te idiotyczne tamy stawiane po rzekach. Sprawdź, ile lat w medycynie byliśmy do tyłu za zachodem. Zdaj sobie sprawę, że na leczenie nikt nie zbierał, bo średnia pensja oscylowala wokól 20 USD na miesiąc - pomijam paszporty i wizy - więc jedno g. można było zebrać. Ludzie, na ratunek których teraz się zbiera, za PRL po prostu by umarli bez cienia szansy na nowatorską terapię. Teraz mamy mniejszy dystans między osiągalnym leczeniem a tym, co zoferowałaby Szwecja czy Anglia. O wiele, wiele mniejszy! O wiele szybciej kupujemy oryginalne leki, sprzęt diagnostyczny.
                                              Ale co ci tam leki.... zanurz się w słodkie wspomnienia, jak to pół szpitala od jednej pacjentki z rodziną za granicą pożyczało igłę do punkcji, i jak pogotowie nie miało ligniny do owinięcia nogi przed założeniem gipsu. Rozpłacz się nad tym, że baby rodziły na żywca, że dentysci nie znieczulali - no, chyba ze do rwania.
                                              Osiedla budowane przez państwo? Słodkie: ja z moją ciężko wyoszczędzaną przez rodziców książeczką mieszkaniową mogłabym liczyć na wyprowadzke od mamusi w okolicach 40tki. To ja już wolę moje kredyty hipoteczne, bardzo dziękuję, spłaca spłacam, ale mieszkam, a nie czekam.
                                              Elektrownie? A nie pamiętasz aby "20 stopnia zasilania"? Bo ja doskonale. Jak i to że na zas... telefon czekało się nawet w dużych miastach po kilkanaście lat, jak ktoś się nie wstrzelił akurat w rozbudowę centrali.
                                              Policz sobie, jak się żyło w PRL naprawdę.
                                              I popatrz sobie na tę cudowną gierkowską Polskę, na te inwestycje, z ktorych żadna nie byla w stanie produkować wysokoprzetworzonych produktów, które miałyby wzięcie na światowym rynku. A kto miałby je niby wymyślać, kiedy nakłady na edukację malały od 1960 do 1980 roku? I skoro jesteśmy przy edukacji - " jak pokazują badania Z. Kwiecińskiego z lat 1965-1972, tylko 4% uczniów opanowało więcej niż 60% pojęć, wymaganych według obowiązującego programu i podręczników, tworzących system kategorialny, pozwalający rozumieć i nazywać zjawiska zachodzące w świecie przyrodniczym, społecznym, jak i kulturowym". Cztery procent.
                                              Czujesz się oburzony i skrzywdzony przez kapitalizm. Błąd: skrzywdził cię niewydolny, nieinnowacyjny, tępy, upolityczniony, bawiący się w nieustanną grę pozorów socjalizm.
                                              • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 18:34
                                                Dlaczego porownujesz Polskę, kraj który od dawna (nie od początku XX w, znacznie dawniej) był zapyziała prowincja Europy z czołowymi państwami, a nie z ogromną większością świata? Socjalizm na świecie to drobny procent, większość to kapitalizm z nadumieralnoscia niemowląt, bez opieki zdrowotnej itp. W jednym mieście wybudowano więcej mieszkań, niż teraz obejmuje cały program rządowy, a mimo to wielu ludzi nadal żyje w warunkach, których nie znasz i kapitalizm niczego im nie poprawił.
                                                • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 19:46
                                                  Słabo myslisz. Pokazuję ci, że PRL przy całym wycieraniu sobie gęby "ludem pracującym" trzymał nas na o wiele większy dystans do osiągnięć nauki, przemysły, medycyny obecnie trzyma nas kapitalizm. Że to w kapitalizmie szliśmy do przodu - mimo wszystkich jego wad i błędów. Socjalizm nie mógł tego zrobić bo nie pozwalał ludziom używać mechanizmów, które może nie są piękne, ale działają: ambicji, konkurencji, wolnej wymiany myśli. Owszem, często napędzanych bardziej żądzą bogactwa czy sławy niż ciekawością, geniuszem i pracowitością. I co chcesz postawić naprzeciwko nim? Dyktaturę prezentująca pogląd, że kucharka może rządzić państwem? Że urawniłowka jest efektywna rozwojowo?

Jabłka do jablek, nie do porzeczek. Nie porównuj Polski z trzecim światem, z państwami klanowymi, stanowymi, plemiennymi, zmiażdżonymi kolonializmem, dotkniętymi suszą, malarią, nie mającymi bezpiecznego dostępu lądowego do bogatych rynków zbytu. Porównuj ją z krajami pólnocy, o podobnych warunkach geograficznych chociażby. Na tej samej zasadzie nie porównuj Korei Północnej z Islandią - tylko z Koreą Południową.
                                                • langsam Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 20:02
                                                  I żeby dopowiedzieć: to nie jest tak, że kapitalizm jest gwarantem powodzenia. Ale daje znacznie więcej szans na rozwój, niż socjalizm.

Socjalizm przez 45 lat nie był w stanie wyprodukować i rozprowadzić cholernego sznurka do snopowiązałek!!!! Rok po roku, żniwa po żniwach! - i to właściwie powinno zamknąć każdą rozmowę o gospodarce socjalistycznej.
                                            • taki-sobie-nick Re: Podnieść cenę za wynajem? 23.07.22, 22:53
                                              Zbiórki na leczenie nikomu nie przyszłyby do głowy, a nie "nie były potrzebne".
                • dyzurny_troll_forum Re: Podnieść cenę za wynajem? 21.07.22, 10:31
                  kokosowy15 napisał(a):

> Kolejność nie ma znaczenia. Tak czy inaczej - to zwiększa inflację.

Z tego co pamiętam to byłeś wielkim miłosnikiem siedzenia przez dwa lata na zadzie i sypania pustym pieniądzem ze śmigłowca. A teraz nagle inflacja przeszkadza?!?!?

Trzeba konsumować więcej, podnosić ceny, wykręcać inflację na maksa tylko wtedy takie typki jak ty zrozumieją do czego doprowadziły. Jak im chleb po 30 PLN zajrzy w oczy...
                  • anorektycznazdzira Re: Podnieść cenę za wynajem? 22.07.22, 20:14
                    Jestem za. Należy podnosić ceny za najem, w robocie wymuszać podwyżki, brać wszystkie pińcetplusy jakie istnieją i natychmiast wszystko wydawać, żeby analfabeci ekonomiczni odbyli wreszcie ćwiczenia terenowe i przymusowo nauczyli się tego, co rżną głupa od początku rządów pisu.
    • purchawka2020 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:27
      Wynajmuje cztery mieszkania - w dwóch podniosłam ceny , w dwóch nie.
      Na podobnej zasadzie co Ty - wolę mniej kasy ale dobrych i stałych najemców.
      Nie śpieszy mi się również do remontów i odświeżania mieszkań więc dmucham na tych najemców, którzy są.
      W jednym podniosłam ceny o koszty czynszu, który wzrósł i prognozowane ceny ogrzewania.

W drugim - ponieważ cena była mocna poniżej rynkowej i w zasadzie ludzie nie mieli podwyżki od czterech lat. Nadal jest to cena sporo niższa niż rynkowa ale mieszkanie jest w słabej dzielnicy i oni w sumie mają większość swoich mebli i sprzętów więc są bezproblomowi.
      Nie podniosłam czynszu studentce - bo mieszkanie jest dziwaczne, w starej kamienicy i wymaga dość dziwnej obsługi. Po prostu musi się trafić amator i to rozgarnięty żeby sterować sobie ogrzewaniem i prądem.
      W czwartym mieszkaniu mam zysk, z którego jestem zadowolona - w dodatku pan jest majsterkowicz i wszelkie naprawy ogarnia sam ( odliczam mu za uszczelki, gazrurki itp) i wprowadza własne upiększenia i usprawnienia.Zastrzegłam jednak, że w przypadku wzrostu kosztów podniosę czynsz o te koszty.

Niestety - w przyszłym roku, wiosną, wszystkim podniosę czynsz i to grubo.
      Po prostu będę potrzebowała pieniędzy i jestem skłonna ponieść ryzyko zmiany lokatorów.
      • grey_delphinum Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:33
        Niestety - w przyszłym roku, wiosną, wszystkim podniosę czynsz i to grubo.
        Po prostu będę potrzebowała pieniędzy i jestem skłonna ponieść ryzyko zmiany lokatorów.

Czyli po prostu odroczyłaś podwyżkę, która i tak nastąpi niezależnie od wszystkich okoliczności.
        • purchawka2020 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:34
          Tak ale gdyby nie okoliczności życiowe nie podnosiłabym.
          Wolę święty spokój .
        • balladyna Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 18:22
          Ale przecież nie podniesie ceny wstecz, więc te kilka miesięcy lokatorzy są do przodu.
    • leosia-wspaniala Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 09:38
      I my ci mamy powiedzieć, nawet jeśli nie wiemy, ile płacą teraz...? Polski rynek najmu to jednak ostra patologia - właścicielka pyta na forum, czy podnieść opłaty. A impulsem do podniesienia jest spojrzenie na ogłoszenia, bo do tej pory żyła w bańce i nie wiedziała jakie są koszty życia.

>sami dzwonią jak zapomnę

Gotóweczka do łapki?

>A z trzeciej strony, oni też pracują, mają niezłe zawody, pewnie też domagają się podwyżek w pracy. Mam dylemat.

Jakby mieli niezłe zawody to by nie musieli wynajmować, nie czarujmy się, nikt tego nie robi, jak nie musi.
      • lauren6 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 10:24
        > Polski rynek najmu to jednak ostra patologia

Zgadza się. Z jednej strony mamy nieuczciwych wynajmujących, którzy specjalizują się w życiu na cudzy koszt. Z drugiej Grażyny wynajmu takie jak ta. Choć i tak nie przebije innej ematkowej Grażyny, która wykorzystuje kaucję wynajmujących do robienia remontu na ich koszt.
        • dyzurny_troll_forum Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 10:31
          lauren6 napisała:

> Zgadza się. Z jednej strony mamy nieuczciwych wynajmujących, którzy specjalizuj
          > ą się w życiu na cudzy koszt. Z drugiej Grażyny wynajmu takie jak ta. Choć i ta
          > k nie przebije innej ematkowej Grażyny, która wykorzystuje kaucję wynajmujących
          > do robienia remontu na ich koszt.

Mam dla ciebie propozycję: kup kilka mieszkań na wynajem, pchnij je na rynek. I zastsosuj te wszystkie swoje światłe rady. A przede wszystkim, absolutnie nie bądź Grażyną wynajmu.
          • kokosowy15 Re: Podnieść cenę za wynajem? 20.07.22, 10:57