Dodaj do ulubionych

Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja.

19.07.22, 20:42
Przeczytałam ciekawe info:

w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych do żadnej szkoly nie dostało się prawie 2,6 tys dzieci.

Cyt. artykuł - "Z komunikatu krakowskiego magistratu wynika, że nigdzie dotąd nieprzyjęci mogą teraz uczestniczyć w "dogrywce" rekrutacji – ubiegając się o ponad 800 miejsc w mniej popularnych szkołach. Ale zaledwie kilkadziesiąt z nich jest w krakowskich liceach, pozostałe oferują branżówki (prawie pół tysiąca) i technika (ponad 300)".

Hmm, 800 uczniów znajdzie miejsce w jakiejś szkole, a co z resztą???
Obserwuj wątek
    • woman_in_love Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 20:43
      Mogą iść do wojska. Albo przestać ściemniać z nauką i wziąć się za robotę w budownictwie.
      • arthwen Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 20:53
        Nie, nie mogą. 15-latka nikt do wojska nie weźmie.
    • iwoniaw Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 20:44
      Pytanie, ile z tych dzieci nie jest z Krakowa i jednoczesnie bralo udział w rekrutacjach w innych gminach (niekoniecznie ościennych, do topowych szkół startuja kandydaci z innych miast, a nawet województw). Chodzi mi o to, że ten problem powtarza sie co roku, ale jest mniejszy niż na pierwszy rzut oka wygląda.
      • grey_delphinum Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 20:48
        Mam nadzieję, że tak właśnie jest. Pewnie cześć z nich znajdzie też miejsce w placówkach prywatnych, ale i tak szokująco to wygląda na pierwszy rzut oka.
        • andaba Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 20:53
          Podejrzewam, że jest tak jak pisze Iwoniaw - znajdą miejsca w Niepołomicach, Bochni, Krzeszowicach, Skale, Giebułtowie, Słomnikach i innych miasteczkach, z których często dzieciaki dojeżdżają do szkół krakowskich, bo tak wolą, nawet nie ze względu na ich topowość.
          • black_magic_women Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:14
            Wprawdzie moje wspomnienia są zamierzchłe i pochodzą z połowy lat 90, ale pamiętam, że ci którzy zdali egzamin, a nie dostali się do liceów w swoim mieście, często szli do szkół w mniejszych ośrodkach. Czasem się z powrotem przenosili np. po roku. Nie żeby to była super sytuacja, ale jakieś
            może awaryjne rozwiązanie.
    • anilorak174 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:04
      Ciekawa jestem jak to jutro w Warszawie będzie wyglądać...
      • iwoniaw Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:06
        anilorak174 napisała:

> Ciekawa jestem jak to jutro w Warszawie będzie wyglądać...

Pewnie tak samo i pewnie część kandydatów ostatecznie też wybierze rodzinne Piaseczno, Legionowo czy inną Falenicę
        • anilorak174 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:18
          Falenica to Warszawa 😉
          • iwoniaw Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:21
            anilorak174 napisała:

> Falenica to Warszawa 😉

Faktycznie, to w Otwocku i Józefowie 😉
            • heca7 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:48
              iwoniaw napisała:

> anilorak174 napisała:
              >
              > > Falenica to Warszawa 😉
              >
              >
              > Faktycznie, to w Otwocku i Józefowie 😉
              >

W Otwocku jest liceum publiczne ale dzieciaki z Józefowa raczej ciągną do Warszawy. Ułatwia im to linia kolejowa. Z tego co wiem w Józefowie są wyłącznie licea prywatne. W Sterniku np dla dziewcząt.
              • triss_merigold6 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:53
                I bardzo wiele dzieci z podwarszawskich miejscowości idzie do szkół niepublicznych, to raczej zamozne rejony.
            • lannnnntana Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 22.07.22, 16:47
              iwoniaw napisała:

> > Falenica to Warszawa
              A co wy chcecie od falenickiego liceum? Nie wiem, jak to teraz wygląda, ale cała klasa mojego męża z liceum skończyła studia, i to niezłe, mój mąż z doskonałym wynikiem ukończył Politechnikę, wiem, bo spotykają się do dziś.
        • heca7 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:21
          Falenica to Warszawa i z tego co wiem uczy się w tym liceum mnóstwo dzieci z okolic Otwocka.
          Mój syn jest w tym rankingu w ogóle nie ujęty bo poszedł do prywatnego.
        • katie3001 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 20.07.22, 12:10
          LO w Piasecznie nie daje rady przyjąć chętnych z Piaseczna i okolic. z Warszawy raczej nikt się tam nie wybiera.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 10:50
            Piaseczno ma bardzo dobre liceum.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 10:52
            Mój syn startował w Warszawie (tu mieszkamy) i w gminie podwarszawskiej z dobrymi 3 szkołami. Dostał się tylko do jednej z tych podwarszawskich ale wybrał szkole stoleczną.
      • triss_merigold6 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:45
        Pewnie podobnie. W czasie rekrutacji podwójnego rocznika Ratusz z Kaznowska grzali atmosferę co chwilę robiąc konferencje z wykresami i strasząc rodziców, że tysiące dzieci się nie dostanie. Po pierwszym wyniku i potwierdzeniu przez kandydatów okazało się, że progi mocno spadły, część dzieci wybrała szkoły niepubliczne (do których i tam mieli zamiar iść), część uznała, że nie będą dojeżdżać z Żyrardowa czy Grodziska Mazowieckiego do szkoły w Warszawie i zwolniło się mnóstwo miejsc. W rekrutacji uzupełniającej było miejsc w liceach sporo.
    • kurt.wallander Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 19.07.22, 21:59
      Co roku tak jest. Ale jakoś znajdują się ostatecznie miejsca. Część osób bierze udział w rekrutacji w różnych województwach, część decyduje się na szkoły niepubliczne, choć są i tacy, którzy rozpaczliwie szukają miejsca gdziekolwiek...
      • grey_delphinum Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 20.07.22, 12:14
        Tak, co roku, ale w tym roku jest tych dzieci naprawdę bardzo dużo (wiem, kumulacją, ale mimo wszystko).
        Moim zdaniem, to kwesta łatwego egzaminu, mnóstwo dzieci źle oszacowało swoje szanse rekrutacyjne i teraz dramat.
        • triss_merigold6 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 20.07.22, 12:40
          Nie, to nie kwestia złego oszacowania szans tylko odroczone w czasie skutki debilizmu pt. przymusowe posłanie do szkoły sześciolatków.
          • grey_delphinum Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 20.07.22, 12:53
            Moim zdaniem akurat wycofanie się z tego pomysłu było debilizmem (jak i cała ta akcja "ratujmy maluchy").

• iwoniaw Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 20.07.22, 13:05
              grey_delphinum napisał(a):

> Moim zdaniem akurat wycofanie się z tego pomysłu było debilizmem (jak i cała ta
              > akcja "ratujmy maluchy").
              >
              Uważam identycznie, cale szczęście moje nieuratowane "maleństwo" rocznik 2007 od września idzie do 2 klasy i naprawdę nie wiem, w czym mialoby pomoć trzymanie niuniusi w pieluchach i szkole rok dłużej.
              • anilorak174 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 20.07.22, 13:25
                Przy starszych dzieciach nie miałam watpliwosci by posłać je jako 6 latki. Najmlodszy jest z grudnia i absolutnie do szkoły się jako rocznikowy 6latek nie nadawał.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 11:00
                  Podobnie uważam - ukończone 6 lat - większość dojrzała do szkoły, niepełne 6 - łatki wyjątkowo się kwalifikowały. Moim zdaniem powinna być dowolność rozpoczęcia szkoły w zakresie 6-7 lat - decyzje powiązane z rozwojem dziecka.
                  W sumie teraz tak mniej więcej jest - jak ktoś chce, to może posłać 6- latka a nawet 5,5- latka do I klasy.
            • triss_merigold6 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 20.07.22, 13:20
              Pozwolę sobie mieć inne zdanie, pamiętam agitację na rzecz 6-latkow w szkole i argumenty przeciwko. Wszystkie, ale to wszystkie się potwierdziły. BTW, jeśli ktoś chciał to mógł i może wysłać 6-latka do pierwszej klasy zamiast do zerówki.
              • kurt.wallander Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 22.07.22, 16:00
                Pewnie, że może. Tylko wtedy były zmiany w programie nauczania, dostosowujące je do mozliwości 6-latków, a teraz można posłać do szkoły nastawionej na starsze dzieci.

W przypadku mojej średniej córki, to była rewelacyjna decyzja, żeby posłać ją do szkoły jako 6-latkę. Dzięki temu załapała się na gimnazjum i spójny program nauczania w gimnazjum i liceum. Choć to akurat oczywiście był nieplanowany bonus.
                • geoardzica_z_mlodymi Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 22.07.22, 16:10
                  Dokładnie - czasem splot okoliczności sprawia, ze jest to dobra decyzja. Co do mojego młodego, to poczułam się zrobiona, Hm, w ciula, gdy okazało się, ze to jedyny rocznik obowiązkowy i nikt nie będzie za chwilę pamiętał, ze są tu masowo dzieci młodsze na poziom. Okazja była, ze szkoła całe klasy zachęcała do powtarzania 1 klasy. Jak dzieciak miał 6;9 był bardziej dojrzały na kontakt ze szkoła niż jak miał 5;9. A programy faktycznie od razu sformatowano pod tych starszych.
                  • kurt.wallander Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 22.07.22, 16:39
                    Tak, moja najmłodsza też poszła jako 6-latka. I wyszła na tym trochę jak Zabłocki na mydle, bo juz się załapała na cudowną reformę jako jeden z pierwszych roczników. W 6. klasie dowiedziała się, że nie idzie do gimnazjum, tylko kontynuuje SP w klasach 7. i 8. Teraz córka skończyła 2. kl. LO. Program nauczania nie jest dostosowany, bo w liceum nauczyciele próbują wymagać rzeczy, które dzieciaki w SP powinny (wg nowego programu) mieć np. w 6. klasie. No, ale nie miały, bo wtedy szły jeszcze programem dostosowanym do 3-letniego gimnazjum i 3-letniego LO.
                    I o ile rozumiem, że niektórzy nie byli zwolennikami posyłania dzieci do szkoły w wieku 6 lat, o tyle chyba i oni przyznają, że tamta reforma wprowadzana była powoli i stopniowo, a nie na łapu-capu, jak obecna.
                    • iwoniaw Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 22.07.22, 16:51
                      To prawda i najbardziej w kość dostały (a w sumie to dostają, jak na załączinym obrazku*) właśnie te roczniki, ktorym powiedziano, że nie idą do gimnazjum, tylko do klas 7-8, szkoda że już część (albo wszystkie...) klasy z przedzialu 4-6 zaliczali wg starego programu, mającego przygotować do 3 lat w gimnazjum...

*tak, wiem, że są nauczyciele majacy świadomość, jaki rocznik mają przed sobą i chętni do pomocy w "załataniu" braków programowych, ale nawet w najlepszym przypadku i tak są zobowiazani do realizowania konkretnej podstawy i nie mają dodatkowych godzin na to, by zmieścić jeszcze naprawę systemowych dziur.
                      • kurt.wallander Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 22.07.22, 17:10
                        Biologiczka córki sama łapała się na tym, że "To powinniście wiedzieć z 6. klasy podstawówki! A prawda, wy tego nie mieliście, bo dopiero od 7. klasy idziecie zmienionym programem".... A tym, czy dziecko szło jako 6-latek czy 7-latek, to kompletnie nikt się nie przejmuje. I w normalnych warunkach ciągłości programowej oczywiście absolutnie (może poza wymaganiami na WF) bym mi na tym nie zależało. A tak, czuję się trochę zrobiona w ciula jednak....
                        • mysz1978 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 23.07.22, 00:13
                          może zwiększą liczebność klas? Podobno jest 28 (nie wiem czy to prawda). Trochę rozwiązałoby to problem... Choć uczenie się (i uczenie kogoś) w klasie ponad 30-osobowej to masakra, no ale...
                    • geoardzica_z_mlodymi Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 22.07.22, 16:52
                      Dokładnie. Tamtą akceptowałam, choć wkurzał mnie chaos i uleganie krzykaczom. Można było wprowadzić widełki dobrowolne posyłania i uniknęłoby się oporu na taka skalę. Ta z kolei kompletnie od czapy wprowadzona, żeby było tak jak było.
              • taje Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 23.07.22, 00:48
                Ja też uważam, że posyłanie sześciolatków do szkoły to niefortunny pomysł. Mino, że mieszkam w kraju, gdzie to standard. Z moich obserwacji - wszystkie dzieci, które z jakiegoś powodu później zaczęły szkołę albo straciły rok przy zmianie szkoły na inny system lepiej na tym wyszły niż te zaczynające szkołę wcześniej. Dojrzałość emocjonalna jest ogromnie ważna.
    • pierwszykot Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 10:39
      Chętnych jest więcej niż miejsc bo dzieci z okolic Krakowa też chcą chodzić do krakowskich szkół. A miasto obliczyło ilu jest absolwentów SP i tyle miejsc przygotowało. Np. Skawiny zapewne nie brali pod uwage....
    • kasandra33 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 11:18
      powinny być punkty za meldunek i problem by zniknął
      • iwoniaw Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 11:31
        kasandra33 napisała:

> powinny być punkty za meldunek i problem by zniknął

Za meldunek gdzie? 🤣 Ty sie w ogóle orientujesz, kto i na jakich zasadach prowadzi szkoły ponadpodstawowe w Polsce?
        • daniela34 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 11:32
          No co ty? Ksawery.bar takich rzeczy nie ogarnia. Skąd miałoby wiedzieć?
          • iwoniaw Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 11:35
            Sandra albo Anna mogłyby zrobic risercz, nie? 😉
        • heca7 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 15:03
          I jeszcze punkty za pochodzenie!
    • mag1_k Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 14:49
      Strasznie mi szkoda tych dzieciaczków sad
      Z drugiej str wiem od wczoraj jaka to ulga, gdy otrzymujesz bardzo pomyślna wiadomość o przyjęciu.
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 14:59
        Też współczuję tej nerwówy.
    • vivi86 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 20:52
      Do gimnazjum przyjąć muszą. Gorzej z liceum-walczyc do końca, jak nie to przemyśleć liceum prywatne i spróbować się przenieść za rok.
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 20:54
        Nie mamy już gimnazjówwink
        • iwoniaw Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 20:58
          geoardzica_z_mlodymi napisała:

> Nie mamy już gimnazjówwink

Normalnie w tej trolowni info aktualne jak mapy Ukrainy na wyposażeniu ruZZkiego wojska 🤣
        • vivi86 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 23.07.22, 09:12
          Fak
        • vivi86 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 23.07.22, 09:12
          Fakt.
      • daniela34 Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 21.07.22, 21:05
        vivi86 napisał(a):

> Do gimnazjum przyjąć muszą.

No muszą, muszą. Wehikuł czasu wynajdą i poprzyjmują do zlikwidowanych gimnazjów.
    • kanna Re: Co dalej z tymi dziećmi? Rekrutacja. 23.07.22, 09:55
      Sporo dzieci wybiera szkoły prywatne - a mimo to startuje w rekrutacji ogólnej.
      Więc miejsca w szkołach państwowych (nawet tych bardzo dobrych) będą się zwalniały jeszcze długo.

Po drugiej turze rekrutacji, w sierpniu, jest jeszcze tura 3 - realizowana poza systemem, przez szkoły. Zwalania się wtedy bardzo dużo miejsc, są spore przesunięcia.
      W ! klasie mojego syna ruch trwał do 20 września.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka