Dodaj do ulubionych

Szkoła walfdorska

20.07.22, 22:12
Za / przeciw ... ma ktoś dziecko w szkole tego typu.
Proszę o porady czy warto smile teoretykom dziękuję.
Obserwuj wątek
    • potworia116 Re: Szkoła walfdorska 20.07.22, 23:14
      Na ematce wszystkie alternatywne systemy edukacyjne mają bardzo zła prasę. Wiem, że moi znajomi prowadzą walfdorska ścieżka swoją trójkę i że są zadowoleni, ale szczegółów nie znam. Im bardziej moja przedszkolaczka zbliża się do wieku szkolnego, w tym większym popłochu uciekam przed tematami okołoszkolnymi. Jeszcze mi wolno.
      • g.r.uu Re: Szkoła walfdorska 20.07.22, 23:23
        U nas odwrotnie - im bliżej do wieku szkolnego tym intensywniej szukamy alternatywy dla systemu smile Szkoła waldorfska mnie nie przekonuje, ale jako teoretyczka nie będę doradzać
    • princy-mincy Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 08:53
      Sie podepne. Za rok liceum i byc moze wlasnie liceum walfdorskie bo ma dobre opinie w moim miescie.
    • ichi51e Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 09:24
      Ja znam 2 osoby które maja dzieci w szkołach w Warszawie. Obie bardzo zadowolone i polecają.
      • ichi51e Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 09:25
        Osobiście jedyna rzecz jaka mnie odrzuca od waldorfa to spirytualizm ale myśle ze da się na to przymknąć oko.
        • g.r.uu Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 11:00
          Dla mnie nie do przejścia tak samo jak jakakolwiek religia w szkole
          • ichi51e Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 11:19
            imho waldorf gorszy. Nawet malując cały czas katujesz o tym ze jest to walka jasnego z ciemnym dobra ze złem boga z szatanem (tak nie ściemniam - kupiłam sobie podrecznik do malarstwa w szkole podstawowej i tam nic nie jest przypadkowe.) czerwony symboliczny zielony symboliczny - twoj pędzelek to miecz w walce o harmonię wszechświata.
            Ćwiczenia są genialne ale bełkot nie do przejścia.
    • ichi51e Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 09:27
      Btw to jest WALDORF. pl.m.wikipedia.org/wiki/Pedagogika_waldorfska
    • pampelune Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 09:35
      Moim zdaniem nie należy aż tak patrzeć na ogólne zasady szkoły, tylko na opinie tej konkretnej, do której planujecie ewentualnie uderzać. My mamy w okolicy waldorfską, którą byliśmy zainteresowani, ale po rozmowie z innymi rodzicami o ich doświadczeniach z placówką całkowicie straciliśmy to zainteresowanie.
      A wiem że bywają super waldorfskie, tylko nie u nas akurat.
    • buka-123 Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 09:36
      Ja mam doświadczenie ale w przedszkolnym. Waldorfskie i Montesori. Moje wnioski są takie, że dobrze zaopiekowanie dziecko przetrwa mimo każdego systemu edukacji. 😉. Trzeba wziąć pod uwagę charakter dziecka, czy dobrze będzie się czuło w takim środowisku. Większość znanych mi przedszkolakow i wczesnoszkolnych wskoczyło w "zwykły" system bez problemów. Ci kontynuujący też zadowoleni.
      • buka-123 Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 09:39
        I jak napisała wyżej Pampelune - ważna jest konkretna szkoła bez względu na to jakie idee ma na plakatach.
    • memphis90 Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 09:42
      Każda szkoła jest inna... U nas waldorfska ma opinie niekonieczne, typu: dzieci mają przez miesiąc wyłącznie plastykę, bo tylko taki nauczyciel akurat zostal + pranie mózgu dziecku przy próbie wypisania że szkoły. Koleżanka będąca przez lata piewcą nauki w Montessori aktualnie na gwałt szuka innej szkoły, bo kolorowanie spersonalizowanych dinozaurów było ok na etapie przedszkola i klas 1-3, natomiast niekoniecznie sprawdzilo się od klasy 4+ i nagle wyszlo jej, że dzieciak totalnie nic nie umie, a egzaminy na horyzoncie... No, ale może inna szkola monessori uczy dobrze i tylko ta taka felerna...
      • ichi51e Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 10:42
        w waldorfie z definicji do 10 roku życia jest wyłącznie rozwój duchowy artystyczny manualny - wyrabia się w dziecku skupienie, pracowitość, cierpliwość, wrażliwość. Oczywiście podążają za dzieckiem ale np nie ma parcia żeby uczyć czytać i pisać. Rodzic powinien mieć świadomość ze jest tam inny program - roznica jest zwłaszcza na początku. ludzie często nie wiedza na co się pisza
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 10:46
          A co z dzieckiem, które w wieku lat 9 zainteresuje się fizyką i chemią (casus mojego najmłodszego)? Podążają czy hamują?
          • ichi51e Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 11:11
            myśle ze jest tyle praktyki że i na chemię miejsce znajda. Na pewno łatwiej takiemu dziecku się realizować w waldorfie bo przecież nie obliczanie liczby molowej go interesuje a praktyka - a robienie świec mydła itd to jest codzienność.
            • ichi51e Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 11:14
              www.waldorfska.org/szczegolny-sposob-ksztalcenia/ o tu np widać - zajęć wymuszonych przez MEN maja 2 godziny dziennie
            • geoardzica_z_mlodymi Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 11:19
              Moje doświadczenie z Waldorfska jest takie, ze widziałam nauczycielki z tej szkoły na jakimś kursie pierwszej pomocy. Zawzięcie, z pasją w każdej wolnej chwili dyskutowały o uczniach.
              Z kolei z Montessori współpracowałam i mam mieszane odczucia. Ale to chyba wynika z osobowości właścicieli.
      • g.r.uu Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 11:02
        Problem z Montessori jest taki, że to nie jest zastrzeżona nazwa. Możesz sprzedawać najgorsza tandetę w Lidlu pod hasłem zabawek Montessori... Bo zrobiła się moda i to słowo działa jak przymiotnik "ślubny" czyli z automatu podnosi cenę. Ludzie się nie znają, nie mają pojęcia o pedagogice Montessori i potem takie kwiatki jak kolorowanie dinozaurów wychodzą 🤦
    • kropkaa Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 10:07
      Na podstawie opowieści znajomych, dla mnie to sekta. Obecnie nie mam już kontaktu, bo po kilku latach edukacji waldorfskiej żyją w innym świecie, bliższym amiszom niż czasom XXI w.
      Ale fakt, rysowanie, malowanie, kaligrafię, szycie i inne robótki ręczne mają opanowane w stopniu ponad przeciętnym.
    • cegehana Re: Szkoła walfdorska 21.07.22, 10:19
      Dobre opinie od osób które mają tam dzieci (podstawówka). Kadra zaangażowana i to głównie odróżnia szkole na plus od "zwykłej" chociaż oczywiście i tam możne trafić na fantastycznego nauczyciela. Jeśli chodzi o minusy to pozostawia duża odpowiedzialność rodzinie - jeśli są jakies patologie, nawet takie z niskiej półki powiedzmy rodzice mocno zapracowani nie mają czasu dla dziecka to dość szybko się ujawnia, że tak powiem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka