Dodaj do ulubionych

Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić?

25.07.22, 14:28
Kto powinien zająć się usunięciem gniazda os, które zlokalizowane jest w bloku, gdzieś pod dachem albo w rynnie? Blok należy do wspólnoty mieszkaniowej, samodzielne usunięcie jest raczej niemożliwe ( dach) i niebezpieczne. Straż pożarna nie ma takiego obowiązku. Czy to sprawa lokatorów najbliższego mieszkania ostatniego piętra, czy całej wspólnoty czy jeszcze inaczej?
Obserwuj wątek
    • kachaa17 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 14:30
      Zawsze mi się wydawało, że się wzywa straż pożarną do takich spraw. Czy tak Ci w straży odpowiedzieli? Że to nie jest ich obowiązek?
      • black.imak Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 14:39
        Na stronie gov.pl jest napisane, że mają obowiązek usuwać tylko w przypadku miejsc publicznych typu szkoły, urzędy itp. i w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia. Twierdzą, że w budynkach mieszkalnych, to sprawa zarządcy/ właściciela. Tylko że zarządca mojej wspólnoty odpowiada "Proszę sobie zorganizować specjalistyczną firmę i usunąć we własnym zakresie"
        • profes79 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 14:50
          Kierujesz formalne pismo do zarządcy i niech ci spróbuje odpowiedzieć na piśmie, że nie usuną. Sprawą lokatora byłoby gdyby mu to się zalęgło na balkonie - i też możnaby dyskutować bo balkony są wedle niektórych interpretacji traktowane jako części wspólne.
          • bistian Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 16:41
            profes79 napisał:

> Kierujesz formalne pismo do zarządcy i niech ci spróbuje odpowiedzieć na piśmie
            > , że nie usuną. Sprawą lokatora byłoby gdyby mu to się zalęgło na balkonie - i
            > też możnaby dyskutować bo balkony są wedle niektórych interpretacji traktowane
            > jako części wspólne.

Tak jest, balkony są częścią wspólną. Piwnice, również. A nawet okna, tylko, jakoś ciężko to wyegzekwować.
            Co co do os i innych takich, trzeba się zaprzyjaźnić z dobrym pszczelarzem, umówić na miodek, to przyjedzie i zdejmie gniazdo, dla pszczelarza, to nie problem, ściągnąć i zamknąć łatwo, tylko szkoda czasu na to, żeby gdzieś dalej wywieźć i wypuścić.
            • szare_kolory Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 16:58
              Osy, miod, psczelarz? Jesteś pewien? Osy nie wytwarzają miodu i nie jestem pewna, że jakikolwiek pszczelarz miałby interes żeby je ściągać.
              • palczak.madagaskarski Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:12
                Interesu to raczej nie, ale sprzęt może i tak - w postaci dobrego stroju chroniącego przed użądleniami.
                • profes79 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:30
                  Strój mu guzik da jak się sp.li z dachu smile
              • bistian Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:35
                szare_kolory napisała:

> Osy, miod, psczelarz? Jesteś pewien? Osy nie wytwarzają miodu i nie jestem pewn
                > a, że jakikolwiek pszczelarz miałby interes żeby je ściągać.

Zapiszecie się na miód, to i osy ściągnąć może w gratisie. To jest 5 minut dla pszczelarza, dużo prościej z osami, niż z pszczołami.
                • szare_kolory Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:51
                  Znajomi pszczelarze już się rozpędzają żeby usuwać gniazdo os z jakiegoś bloku big_grin interes życia.
                  • bistian Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 18:04
                    szare_kolory napisała:

> Znajomi pszczelarze już się rozpędzają żeby usuwać gniazdo os z jakiegoś bloku
                    > big_grin interes życia.

Jedzie po drodze, to wejdzie. To jest 5 minut na przebranie. Przykładasz pudełko, zasuwasz zasuwę i masz gniazdo.
                    Ja bym pomógł. Dużo gorsze jest łapanie rojów.
        • heca7 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:09
          black.imak napisał(a):

> Twierdzą, że w budynkach mieszkalnych, to sprawa zarządcy/ właściciel
          > a. Tylko że zarządca mojej wspólnoty odpowiada "Proszę sobie zorganizować spe
          > cjalistyczną firmę i usunąć we własnym zakresie"

Wiesz, że macie h.ujowego zarządcę przyklejonego do stołka?
    • profes79 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 14:33
      Przede wszystkim kontakt z administratorem i to administrator podejmuje odpowiednie działania. Administratorem - nie wspólnotą/zarządem wspólnoty.
      • asia.sthm Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 14:36
        > Administratorem - nie wspólnotą/zarządem wspólnoty.

Racja, to roznica.
    • chersona Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 14:35
      nie wiem komu. gdyby się wyroiły, wtedy byłoby niebezpiecznie. u mnie niemal co lato gdzieś blisko - mieszkam na ostatnim piętrze - muszą mieć gniazdo nie tylko osy, ale i szerszenie, bo często wlatują nam do mieszkania.
      • palczak.madagaskarski Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:17
        Osy to akurat się nie roją. Królowa zakłada gniazdo, najpierw sama, potem rodzinka powieksza się o robotnice. Teraz zapewne gniazdo jest w szczycie rozwoju, dużo robotnic, pojawiają się też młode królowe i samce. Niebzpieczeństwo związane z takim gniazdem wiąże się z obroną go przez robotnice - czyli, jeśli ktoś się do niego zbliży, to owady mogą poczuć się zagrożone i zaatakować - no i z tym, że w pobliżu gniazda jest ich więcej, więc mogą wpadać przez okno, obijać się o człowieka na balkonie itp. Co prawda osy, wbrew obiegowemu przekonaniu, nie żądlą ludzi, bo są złośliwe, ale wystarczy, że np. zwierzak w mieszkaniu się zestresuje że nie może wylecieć, albo ktoś oganiając się go trzepnie czy przyciśnie, i wtedy osa może użądlić. Natomiast rójki, czyli masowego wylotu z gniazda, nie ma - jedyne, co czeka to gniazdo, to stopniowe wymieranie robotnic, a młode królowe polecą zimować gdzie indziej. W kolejnym roku gniazdo od zera musi założyć nowa królowa - może to zrobić w miejscu starego,jeśli to miejsce jest jakieś super, ale to nie na takiej zasadzie jak w ulach miodnej, że ta sama rodzina żyje w jednym miejscu latami.
        Swoją drogą, u pszczoły miodnej rój to rzecz stosunkowo bezpieczna - pszczoły wiszą sobie w oczekiwaniu na podjęcie decyzji, dokąd lecieć zakładać nowe gniazdo, i nie są wtedy agresywne. Już bardziej niebezpieczne jest podejście do ula od strony wylotka smile
        • bistian Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:41
          palczak.madagaskarski napisała:

> Swoją drogą, u pszczoły miodnej rój to rzecz stosunkowo bezpieczna - pszczoły w
          > iszą sobie w oczekiwaniu na podjęcie decyzji, dokąd lecieć zakładać nowe gniazd
          > o, i nie są wtedy agresywne. Już bardziej niebezpieczne jest podejście do ula o
          > d strony wylotka smile

Pszczoła w roju, jest obładowana miodem, więc to też wpływa na nastrój. Najgorszy jest moment w ulu, gdy był pożytek, a nagle się skończył, a ul jest pełen aktywnej pszczoły. Wtedy dopiero są jazdy wink
          A skończył nagle gdy na przykład, wysuszyło wszystko, a dobrze się zapowiadało, przyszedł deszcz i zmył spadź albo deszcz z burzą i zmyło wszystko i połamało.
        • chersona Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:52
          dziękuję, za uwagę. zanim napisałam swój poprzedni komentarz zauważyłam, że w sieci nie ma czegoś takiego jak "osy sie roją" tak że dziękuję za potwierdzenie, ale czy nie jest tak, że zabita osa wydziela coś, co wzywa jej towarzyszki...
      • heca7 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:22
        Szerszenie nie są ani bardziej jadowite od pszczół i innych os ani też bardziej agresywne. Są po prostu wielkie. Za to posiadanie gniazda szerszeni w okolicy jest bardzo pożyteczne bo one żywią się głównie muchami i komarami.
        • panna.nasturcja Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:33
          Ale mają więcej jadu. Osobę uczuloną mogą zabić, osobę nieuczuloną także jeśli użądlą w niektóre miejsca.
          • heca7 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:36
            Nie jestem uczulona więc wolę jednak mieć szerszenia niż obrzydliwą muchę wink
            • panna.nasturcja Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:39
              Chyba nigdy nie widziałaś jak może wyglądać na przykład ręka osoby użądlonej, nieuczulonej.
              Koledze spuchła tak, że była dwa razy grubsza niż normalnie, schodziło mu to kilka tygodni.
              • palczak.madagaskarski Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:46
                Osobę uczuloną może zabić również osa i pszczoła miodna, zależy na co owa osoba ma uczulenie, więc nie ma co tego szerszenia tak demonizować. A reakcja alergiczna (w sensie, nie wstrząs anafilaktyczny, tylko właśnie opuchlizna, zmiany skórne itp) to ogólnie dość zmienna sprawa, podobnie zresztą jak ból po użądleniu.
              • bistian Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:46
                panna.nasturcja napisał(a):

> Chyba nigdy nie widziałaś jak może wyglądać na przykład ręka osoby użądlonej, n
                > ieuczulonej.
                > Koledze spuchła tak, że była dwa razy grubsza niż normalnie, schodziło mu to ki
                > lka tygodni.

Są bardziej wrażliwe miejsca i te mniej wrażliwe. Wrażliwa i niebezpieczna jest np. głowa w wielu punktach, to jest niebezpieczne i po tym się faktycznie ostro puchnie.
                Tak samo, na kończynach, ale kwestia trafienia we wrażliwy punkt.
                Można złapać 60 strzałów w tułów i mieć małą opuchliznę i jeden strzał gdzieś koło węzłów i to będzie trzymać kilka dni i wyglądać jak po pobiciu
              • heca7 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:47
                Użądlił mnie szerszeń. Bolało, spuchło, schodziło długo ale nic więcej mi nie było. Ja tam nie polecam posiadania gniazda na balkonie ale histeria na widok przelatującego szerszenia jest zwyczajnie śmieszna. Mam też barć w ogrodzie na drzewie, ja pszczołom dupy nie zawracam a one dzięki temu mną też się nie interesują.
          • mamtrzykotyidwato5 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 18:03
            panna.nasturcja napisał(a):

> Ale mają więcej jadu. Osobę uczuloną mogą zabić, osobę nieuczuloną także jeśli
            > użądlą w niektóre miejsca.

A jakie to są te niektóre miejsca, w które użądlenie może zabić??
        • chersona Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:56
          to raz a dwa zdaje się, że żądlą jedynie samice a rozróżnia się je od samców przez kształt czułek. tak przynajmniej rzekł syn, do którego pokoju szerszenie wlatują najcześciej i sprawdził czym mu to grozi. kiedy jednego dnia ciągle wlatywał mu szerszeń, nazwał go Adam.
          • heca7 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 18:11
            U mnie przylatują do oczka pić wodę. Wyglądają wtedy nawet trochę rozczulająco wink Takie wielkie "bandziory" pochylone nad wilgotnym brzegiem ruszające odwłokiem w trakcie picia wink
    • asia.sthm Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 14:35
      Wspolnota ma uzbezpieczenie, a przynajmniej powinna miec, obejmujace walke ze szkodnikami.
      Przyjezdza firma, gniazdo fachowo usuwa, cos zabezpiecza i zalatwione. Ta sama firma zajmie sie karaluchami, pluskwami, gniazdem wezy czy zasiedleniem sie pytona na strychubig_grin
    • heca7 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 15:12
      Do administratora.
    • iberka Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 15:43
      Zarządca
    • rb_111222333 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 17:44
      Zarządca. U nas miał się zająć owadami na balkonie. Nie doszło to do skutku, bo w międzyczasie zamarzły zimą, ale zarządca się nie migał, że to nie jego sprawa
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 18:00
      A czemu chcesz to gniazdo usuwać?
      Co ci te biedne osy zawiniły?
      Czemu chcesz je pozabijać?
      Zima niedługo przyjdzie i osy same wymrą, a gniazdo puste zostanie.
    • smoczy_plomien Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 19:19
      Niedawno u nas przy balkonie na elewacji pojawiło się gniazdo os. Napisałam do spółdzielni, ale tylko napisali, że trzeba mieć własną gaśnicę do os. Po obejrzeniu dwóch filmików na yt stwierdziłam, że to w sumie łatwe. Kupiłam gaśnicę, poczekałam do 21ej, popsikałam, następnego dnia zdjęłam i po sprawie. Gniazdo było dość małe (wielkości grejpfruta), ale szybko przyrastało, więc nie było na co czekać!
      • asia.sthm Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 25.07.22, 19:25
        Pokaż tę gaśnicę do os, proszę.
        Ja tylko wiem jak zrobić stracha na osy żeby móc w spokoju zjeść grylowane albo śniadanko w ogrodzie.
      • iberka Re: Gniazdo os w bloku- Do kogo zgłosić? 26.07.22, 08:35
        Też mam gaśnicę, ale nie dałabym zbyć się zarządcy, bo on tego m.in.jest. Gniazda zgłasza się również do straży pożarnej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka