Dodaj do ulubionych

Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najladniej?

26.07.22, 09:45
Pytanie do znawców Śląska:
Gdzie jest najładniejszy rynek i najładniejsza starówka do pieszego zwiedzenia, jeśli chodzi o takie śląskie miasta:

- Rybnik,
- Bytom,
- Racibórz,
- Opole
- Gliwice
- Tarnowskie Góry
Obserwuj wątek
    • mae224 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 09:49
      najwięcej zwiedzania jest chyba w Opolu.
      • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 09:58
        a co konkretnie polecisz? zaczynajac od rynku
        • simply_z Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 09:59
          W Tarnowskich gorach, koniecznie kopalnia srebra!
          • triss_merigold6 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 10:03
            Przepiękna jest.
          • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 10:03
            chodzi rączej o oglądanie z zewnątrz niż chodzenie po obiektach muzealnych
            • mae224 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 10:06
              bardziej natura czy kultura? Rynek i okolice, Wyspa Bolko, skansen
              • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 10:09
                rynek i okolice mogą być, wyspa tez, ale nie bedzie czasu na wchodzenie do skansenu czy kopalni
                • simply_z Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 10:38
                  ale kopalnia warto, serio
              • atenette Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 13:44
                Jeszcze amfiteatr, wieża piastowska, opolska Wenecja nad Młynówką
        • kryzys_wieku_sredniego Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 20:52
          W opolu wiem że jest świetne zoo i skansen: muzeum wsi opolskiej.
          Na rynku nigdy nie byłam.
          • nota_bene0 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 08:09
            kryzys_wieku_sredniego napisał(a):

> W opolu wiem że jest świetne zoo i skansen: muzeum wsi opolskiej.
            > Na rynku nigdy nie byłam.

Wszystko polecam. Ogród zoologiczny się bardzo rozrósł, jest nowa część , to w zasadzie też park, można przysiąść na ławeczce, pospacerować. Muzeum wsi opolskiej też bardzo ok. Nie jest duże, ładnie utrzymane. Na dobrą kuchnię też mogę dać namiarysmile
    • nota_bene0 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 10:12
      Rybnik został okrzyknięty jako najbardziej zielone miasto na śląsku, ładny rynek, dużo parków. Opole bardzo lubię, do powałęsania się, ma swój klimacik, starówka bardzo na plus. Spokojnie, czysto.
      • mamalgosia Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 22:28
        Od niedawna w Rybniku zapanowal totalny szal na wycinanie drzew. Ludzie protestuja, pisza petycje i psinvo, gina piekne stare drzewa, a sadzone sa cieniutkie jak zapalki sad
        • nota_bene0 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 08:10
          Oj, bardzo szkoda. Ale to częsta praktyka włodarzy niestety. U mnie w mieście to damo.sad
    • segregatorwpaski Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 10:14
      Gliwice - piękny rynek i okolice rynku, Zamek Piastowski, Palmiarnia i Park Chopina, śliczny Kościół Ormiańskokatolicki Św. Trójcy, Katedra z mega fajnymi organami (super koncerty), Radiostacja, Funzeum, rejs z Mariny Gliwickiej, a zaraz obok: Zabrze z Kopalnią Guido i Sztolnia Królowa Luiza.
      Tarnowskie Góry tez ładne, uroczy ryneczek, Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga, Park w Reptach.
      Na pewno o czymś zapomniałam, ale oba miasta warte odwiedzenia.
      Pozostałe znam mniej, więc się nie wypowiem.
    • ms.piggy Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 10:41
      bytom - sniadanie zjedz w bistro krauza, potem pospaceruj po rynku i okolicznych uliczkach (piekna secesja) nastepnie do industrialnej katedry - elektrocieplownia szombierki
      na obiad - do starej piekarni - potem mozesz po drodze odwiedzic odbudowany kawałek pałacu w miechowicach + park i pojechach do parku kahla - tam zjedz pizze w nowej knajpie, przejdz na 2 cmentarze: mater dolorosa i żydowski, wróc na rynek - knajpa w lufcie - wypij dobre drinki, a wieczorem opera śląska

miasto strasznie zniszczone i zapuszczone przez kolejne władze + szkody górnicze, ale jest jakies swiatelko w tunelu, bo widac inwestycje, odrestaurowane kamienice....przyjnamniej raz w m-cu tam jestem smile

• gulcia77 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 13:54
        Względem Bytomia, to polecam spacer po ul. Olejniczaka, Wyspiańskiego, Solskiego, Myśliwca.
        • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 14:19
          A względem Rybnika to jaki spacer polecasz? 😀
          • alterego72 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 17.08.22, 16:54
            Nie wiem, jak względem Rybnika, ale na spacer to polecam park w Świerklańcu.
        • ms.piggy Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 14:20
          czy to gdzies w okolicach mickiewicza? bo zachwycily mnie te wyremontowane kamienice
          • gulcia77 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 15:52
            Nie, to jest stary Kleinfeld. Na południe od ul. Wrocławskiej. Bardziej okolice lodowiska
    • narutek15 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 11:19
      Opole to nie Slask
      • snakelilith Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 11:24
        Naści i doucz się baranie.
        Położenie geograficzne Śląska:
        • abecadlowa1 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 14:40
          Widzę, że ogarniasz temat. Napisz proszę (jeśli wiesz) czemu na mapie ten śląsk obejmuje na zachodzie też łużyce i pojezieże lubuskie? Mam wrażenie, że w świadomości mieszkańców tego regionu śląsk na zachodzie kończy się na Głogowie.
          • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 14:46
            Najbardziej na polnoc położonym miastem Śląska jest Zielona Góra. Na zachod zaś można przyjąć, ze Essen wink
          • snakelilith Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 15:58
            Dlatego, że historyczny niemiecki Śląsk wykracza poza aktualną granicę Polski. Jeszcze na długo przed polską granicą spotkasz na niemieckiej autostradzie tablice pokazujące, że wjeżdżasz właśnie do Schlesien.
            A o świadomości historycznej mieszkańców to trudno coś mówić, bo na Dolnym Śląsku nie mieszkają tak naprawdę rdenni Ślązacy, a ludność napływowa. Na Górnym Śląsku miesjcowi wiedzą doskonale, gdzie kończy się Śląsk, a zaczyna polskie Zagłębie.
            • abecadlowa1 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 17:46
              Ja wiem, że ciągłość kulturowa została przerwana i nie ma tam praktycznie tradycyjnej ludności. Jednak te tereny
              wokół Zgorzelca, Żar, Bogatyni są tradycyjnie łużyckie. I z tego co wiem, dzieciaki w tamtejszych szkołach uczą się, że żyją na terenach historycznie łużyckich. Ja się nigdy wcześniej nie spotkałam z opinią, że to są śląskie tereny.
              • snakelilith Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 19:25
                Pewnie dlatego, że tereny prowincji Schlesien i regionu Lausitz/Łużyce w pewnej części się pokrywają.
        • narutek15 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 30.07.22, 21:59
          Dlaczego mnie obrazasz? Studiowalwm 5 lat w Opolu, wiec moja odpowiedz jest sarkastyczna. Odnioslam sie do referendum, gdzie mieszkancy opolszczyzny nie zgodzili sie z planami przylaczenia jej do wojewodztwa slaskiego.
          • abecadlowa1 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 30.07.22, 22:04
            A czym ja Cię obraziłam?
            • narutek15 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 30.07.22, 22:17
              Sorry, zle podpielam, okulary mi chyba potrzebne 😜
        • narutek15 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 30.07.22, 22:16
          Dlaczego mnie obrazasz snakelilith?Studiowalwm 5 lat w Opolu, wiec moja odpowiedz jest sarkastyczna. Odnioslam sie do referendum, gdzie mieszkancy opolszczyzny nie zgodzili sie z planami przylaczenia jej do wojewodztwa slaskiego.
          • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 30.07.22, 23:15
            to zaburzona osoba.
            jest pytanie o śląskie miejscowości to nie napisze nic w temacie tylko przyleci pilnować ze opole to śląsk i przypomnieć ze to niemcy były

widać słońce w danii znowu ledwo wyszło tego lata stad taki zajebisty humor
          • snakelilith Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 00:24
            narutek15 napisała:

> Dlaczego mnie obrazasz snakelilith?Studiowalwm 5 lat w Opolu, wiec moja odpowie
            > dz jest sarkastyczna.

Nie jestem telepatką, by wiedzieć, że twoja wypowiedź była sarkastyczna. NIC na to nie wskazywało. Nie ty pierwsza jednak popełnia na tym forum błąd myląc Śląsk z województwem śląskim, a skoro studiowałaś w Opolu, to tym bardziej nie powinnaś pisać nieprawdziwych zdań oznajmujących jak "Opole to nie Śląsk".
            Nie wie skąd ty pochodzisz, ale prawdopodobnie też poprawiłabyś osobę, która walnęłaby na temat geograficznego położenia tego regionu babola pokazującego brak podstawowej wiedzy o Polsce.
            • narutek15 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 07:08
              Moze bym i poprawila, ale nie nazwalabym nikogo baranem.
        • przepio Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 08:52
          snakelilith napisała:

> Naści i doucz się baranie.

Czy Ty w prawie każdym wątku musisz być chamska?
          • snakelilith Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 10:17
            przepio napisała:

> Czy Ty w prawie każdym wątku musisz być chamska?

Nie, nie w każdym. Tylko w tych, w których możesz się spienić z oburzenia.
      • mae224 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 11:26
        ktoś w ogóle nie słyszał o Śląsku Opolskim … hmmm, a jaki to region to Opole wg ciebie?
        • snakelilith Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 11:35
          Tak po prawdzie, to Śląsk Opolski to też wymysł PRL-u, do zaznaczenia nowego powojennego administracyjnego podziału, uwzględniającego województwo opolskie. Historycznie istnieje tylko Śląsk Dolny, Górny i Cieszyński.
          Opole to Śląsk Górny. Natomiast, niektóre części województwa śląskiego jak np. Sosonowiec i Dąbrowa Górnicza w ogóle Śląskiem nie są.
          • mae224 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 12:08
            Ja to oczywiście doskonale wiem, pisałam do narutka, który twierdzi, że Opole nie jest Śląskiem, a jest jedną z jego historycznych stolic. Wypadałoby nawet pogooglać.
            • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 13:38
              to nawet ja wiem, ze Opole na Śląsku leży 😀
        • narutek15 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 30.07.22, 22:00
          Nie mialam na mysli regionu, tylko wijewodztwo
          • mae224 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 30.07.22, 22:17
            To byłaś bardzo mało precyzyjna, trzeba było napisać "Opole to nie jest województwo śląskie."
    • mrs.solis Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 11:43
      W Opolu i Tarnowskich Gorach nigdy nie bylam, w RCiborzu i Bytomiu dawno temu, wiec nie wiem. Do Gliwic to jezdzilam na dyskoteki, bo zawsze tam sie cos dzialo , a ja teraz jestem wlasnie w Rybniku. Rynek mamy fajny , ale ogolnie to nic sie tu nie dzieje. Jedz do Gliwic albo Katowic.
      • mrs.solis Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 11:46
        Tu masz nasza Bazylike
        • mamalgosia Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 22:29
          A przed nia betonoza. Kiedys byl zielony skwer
    • maslova Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 13:54
      Dziewczyny już napisały o pozostałych miastach, natomiast ja, jako rodowita bytomianka, napiszę, że niestety Bytom, to ostatnie miasto z wymienionych, do którego bym pojechała, (jeśli w ogóle).
      • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 14:18
        a w Rybniku co polecasz?
        • maslova Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 20:45
          Byłam raz w Rybniku, ale już dość dawno temu, więc szczerze mówiąc niewiele pamiętam.
      • joasia33 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 17:11
        No wiesz, ja bym powiedziała, że jest coś wręcz fascynującego w brzydocie niektórych miejsc w Bytomiu. Naprawdę. Aż dreszcze przechodzą. smile Mówię to jako Ślązaczka pochodząca z Lublińca, odwiedzająca w młodości Bytom dość często.
        • maslova Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 20:37
          Gdybym była osobą wyłącznie odwiedzającą Bytom, może podzielałabym tę fascynację. Jednak z mojej, jako dlugoletniej mieszkanki, a obecnie osoby bywającej tam od czasu do czasu, perspektywy, Bytom powoduje u mnie nie sentyment, a przygnębienie. Paradoksalnie odrestaurowane, pięknie zresztą, pojedyncze kamienice, eksponują jeszcze bardziej odrapane, niszczejące lub nawet zrujnowane budynki znajdujące się obok. Ponieważ wiem, że finanse miasta są obecnie w opłakanym stanie, to zdaję sobie sprawę, że te pojedyncze remonty to tylko pudrowanie trupa. Dodatkowo szkody górnicze, których skutki odczuwane były, są i będą, nie dają szans na poprawę infrastruktury i stanu budynków. No i decyzja o postawieniu galerii handlowej na miejscu pięknego placu Kościuszki - to jak dla mnie gwóźdź do trumny.
          • smoczy_plomien Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 23:14
            Coś musi być w tym, co piszesz, bo ja kiedyś popełniłam fatalny życiowy błąd i przeprowadziłam się do Bytomia. Przez pierwszy rok byłam zafascynowana historią i architekturą, a potem już tylko widziałam syf, smog i przyzwolenie na bylejakość.
      • gulcia77 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 17:26
        Nie dość, że jestem urodzona w Bytomiu, to dalej tu mieszkam. Uwielbiam to miasto, mając jednocześnie świadomość jego wad. Architektura jest niezwykła, zakamarki przepiękne. Mnóstwo przyrody. Ale ostatnie 75 lat rabunkowej gospodarki nie mogły nie zostawić śladu. Na szczęście coraz bardziej widać urok dawnego Bytomia i przyległości.
        • maslova Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 20:44
          Fakt, ja ostatnio bywam jedynie w centrum Bytomia - okolice ulic Piekarskiej, Matejki, Witczaka, Katowickiej, a tam widok nie napawa optymizmem. Rynek też niestety stracił urok po całkowitym zabetonowaniu. Słyszałam za to, że pięknie zrewitalizowany został Park Miejski, ale jeszcze nieialam okazji zobaczyć.
    • flo-bo Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 17:05
      Opole zdecydowanie nr 1.
      Wyspa Bolko z zoo, uroczy rynek i okolice. Dodatkowo Muzeum Wsi Opolskiej - fantastyczny skansen z mega klimatem. Stanowczo Opole wybrałabym najchętniej na wyjazd.
      Ale do kopalni srebra do Tarnowskich Gór radzę na 1 dzień się wybrać - warto!
    • mamolka1 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 21:51
      A co byś chciał zobaczyć w Rybniku i czy w grę wchodzi tylko ścisłe centrum?
      Rynek jak rynek - dupy nie urywa ( jest na kamerkach on line). Blisko bazylika i fajna fontanna przed nią - polecam wieczorową porą bo są organizowane pokazy świetlno-muzyczne. Na wieżę bazyliki można w określonych godzinach wejść. Blisko jest kościółek akademicki. Niedaleko rynku kampus - zielony teren rekreacyjny i budynki kiedyś szpitala, teraz jakieś szkoły wyższe tam są - na tym terenie był kręcony jakże słynny serial Diagnoza😉. Blisko rynku jest też teren szpitala Juliusz, cmentarz żydowski, na przeciwko urzędu miasta mała fontanna stojąca na miejscu zniszczonej synagogi.
      Jeśli nie ogranicza cię odległość to warto podjechać do Rud Raciborskich na teren parku cysterskiego, obok jest czynna kolejka wąskotorowa. Trochę z drugiej strony jest ośrodek Kamień w którym kiedyś często odbywały się zgrupowania kadry narodowej kopaczy - teraz też teren zielony z wodą.
      Z Rybnika blisko do Żor gdzie też jest rynek - atrakcją tam jest karuzela w stylu paryskim, można zwiedzić muzeum ognia
      W Rybniku najfajniejszego są okolice bo faktycznie jest dużo terenów zielonych i fajnie rozbudowana sieć ścieżek rowerowych..
    • mamalgosia Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 22:26
      Na pewno nie Rybnik
    • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 23:06
      Wygrał Rybnik! Dziękuję wszystkim za porady.
      Miasto jest całkiem ładne gdyż jest rzeczywiście bardzo zielone. Udało zwiedzić się rynek i okolice, park tematyczny nad rzeczką i zespół szkol wyższych oraz kąpielisko nad zalewem koło elektrowni. Miasto jest duze, wiec pewnie jest jeszcze dużo pieknych i ciekawych miejsc. Lubie takie śląskie klimaty.

Chciałem jeszcze zwiedzić snejkolandie czyli Opole - za Waszymi rekomendacjami ale juz nie starczyło czasu.
      • snakelilith Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 27.07.22, 00:15
        Ja nie jestem z Opola, tłuku.
        • enigma81 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 11:32
          Ja jestem, a jemu coś się mocno pomyliło wink
    • magda.z.bagien Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 23:14
      Na liście brakuje Żor, a najfajniejsza jest i tak Pszczyna.
      • smoczy_plomien Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 26.07.22, 23:15
        Pszczyna jest super, a jeśli bierzemy pod uwagę cały Śląsk, to polecam serdecznie Opawę, takie miasteczko niedaleko Ostrawy.
        • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 27.07.22, 00:09
          co jest w Pszczynie? Przejeżdżałem przez Pszczynę dziś ale nie przez Rynek
          • mamolka1 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 27.07.22, 00:21
            Tak na szybko - rynek, pałac, park pałacowy, zagroda żubrów, warownia pszczyńskich rycerzy
            • bywalec.hoteli Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 27.07.22, 00:23
              szkoda ze rano mi tej Pszczyny nie poradziliście bo miałem centralnie na trasie - nawet sobie ustawiłem pkt trasy „Pszczyna” tylko niestety w google maps nie był to rynek tylko jakieś rondo.
              • homohominilupus Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 11:10
                Aż tak się liczysz ze zdaniem grażyn, że jeśli Ci czegoś nie zarekomendują to sam nie spróbujesz?
      • nota_bene0 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 08:13
        magda.z.bagien napisała:

> Na liście brakuje Żor, a najfajniejsza jest i tak Pszczyna.

Pszczyna to dla mnie tylko stanie w korkachbig_grin
      • korniz Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 02.08.22, 19:55
        Zory jako jedyne miasto ma muzeum ognia. Westernowe miasteczko też godne polecenia.
        • magda.z.bagien Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 02.08.22, 21:15
          Żory jako jedyne miało kopalnię, a nie miało węgla.
    • tanebo001 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 27.07.22, 00:14
      Bielsko Biała
    • shellyanna Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 00:40
      Katowice
    • enigma81 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 31.07.22, 11:30
      Opole, zdecydowanie.
      Ładny rynek, piękne tereny nad Kanałem Młynówka, Park Nadodrzański na wyspie Pasieka, cała wyspa Bolko, świetne zoo, skansen Muzeum Wsi Opolskiej, wieża Piastowska.. Trochę tego jest, w okolicach też. Polecam.
      • feniks_z_popiolu Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 02.08.22, 15:43
        W Opolu będę w długi weekend. Wiem już co zwiedzić.
        Ale jeszcze szukam klimatycznych miejsc gdzie zjeść, gdzie wypić kawę. Możecie coś polecić?
        • enigma81 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 02.08.22, 15:49
          Wegeneracja - lokal wege ze świetnym jedzeniem i jeszcze lepszym klimatem.
          Grabówka - kultowe miejsce na naleśnikami, do tego pięknie położone.
          Qvevri - gruzińska restauracja w rynku. Bardzo popularna, przyda się wcześniejsza rezerwacja.
          Starka - kuchnia polska i bawarska, ma swój styl, klimat i odpowiednio to ceni. Świetny balkon nad samą Odrą, 5 kroków od amfiteatru.
          • feniks_z_popiolu Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 02.08.22, 16:01
            Dzięki za polecanki smile
            W Starce (to w hotelu Starka prawda?) zjemy regionalnie? A może jeszcze jakaś karczma z kuchnią śląską?
            O naleśnikarni Grabówka też już czytałam, same dobre opinie.
            Wegeneracja -też dobrze brzmi
            A jakaś kawiarnia / cukiernia ?

• snakelilith Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 02.08.22, 16:31
              Na rynku jest stara kultowa kawiarnia Pod Arkadami. Istniała już w PRL-u. Niedaleko na Krakowskiej jest Sopelek. A ciut dalej w kierunku katedry Pożeganie z Afryką.
              • lea_233 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 02.08.22, 17:00
                I Pod Arkadami i Sopelek wyglądają smaczniesmile. Pewnie odwiedzimy. Jeszcze jakby ta kuchnia śląska regionalna się komuś przypomniała to by była pelnia szczęścia. Kuchnie narodowe, choć wierzę że smaczne na wyjazdach interesują mnie mniej. W moim mieście są chyba wszystkie więc mogę na miejscu. Przy dłuższym pewnie bym skorzystała. Ta gruzińska kusi ☺️
              • enigma81 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 02.08.22, 21:45
                Widzę, że jesteś dobrze zorientowana smile
            • enigma81 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 02.08.22, 21:44
              Opolska Strzecha - tam zjesz regionalnie i nie tylko.

Jeśli chodzi o cukiernie/kawiarnie to Dolce vita na Krakowskiej, na wysokości filharmonii. Również na Krakowskiej są Delikatesy - tam są i słodkości i burgery i frytki i inne dobre jedzenie plus fajne stoliki na zewnątrz.
              • feniks_z_popiolu Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 17.08.22, 13:34
                OPOLE smile
                Podobało się. Niewielkie odległości na Starym Mieście, ciekawa architektura, sporo zieleni, dużo drobnych atrakcji fajnie zaaranżowanych, lamy. Informacja Turystyczna na Żeromskiego: doradzą , pokażą, wyposażą w mapki.
                Najbardziej podobało nam się: Kamienica Czynszowa (IMO punkt obowiązkowy), Muzeum Starych Komputerów, winda paternoster (działająca!), Skwer Artystów.
                Jedliśmy naleśniki w Grabówce (IMO takiese ale stoliki nad samą wodą robią klimat). Najlepsza solidna kawa, nie w wersji "naparstkowej" w Bibliotece Miejskiej, z dodatkiem świeżej prasy, w otoczeniu zieleni.
                Szałot śląski, ciekawa potrawasmile, w Szarej Willi. Natomiast solidna porcja rolad, klusek śląskich i kapusty spożyta została w poleconym nam przez spotkaną studentkę barze Quchnia - też polecam bo świeże, smaczne i niedrogie.
                Generalnie Opole na duży plus! smile
                • enigma81 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 19.08.22, 10:45
                  Cieszę się, że miasto Ci się podobało smile
                  • feniks_z_popiolu Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 19.08.22, 11:26
                    Enigmo, Dziękuję za polecanki, bardzo się przydały bo nie traciliśmy niepotrzebnie czasu i mogliśmy wiele zobaczyć. Na szybko skorzystaliśmy np.z Delikatesów spiesząc się do pociągu
                    W poprzednim poście zapomniałam jeszcze dodać, że macie fajny globus Europy smile
                    • enigma81 Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 19.08.22, 12:17
                      Ach, Atlas z globusem i kolcem w dudzie! big_grin
                      Jeszcze nie widziałam po poprawkach ale oryginał wzbudzał emocje wink
                      • feniks_z_popiolu Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 19.08.22, 12:22
                        Ha, ha. Kolca nie zauważyłam smile
    • audiatur.et.altera.pars Re: Rybnik, Bytom, Racibórz, Opole - gdzie najlad 17.08.22, 19:03
      Zapomniałeś o Katowicach. Osiedla Giszowiec i Nikiszowiec to na spacer klasa sama w sobie. A i kuchnia śląska przednia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka