Dodaj do ulubionych

Wiotkość/hipermobilność stawów

27.07.22, 15:16
Dowiedziałam się dzisiaj (a mam prawie 49 lat i niejedną wizytę u ortopedy czy fizjo), że mam wiotkość stawów. Stąd przeprosty w kolanach, wyginanie kostek nawet na równej powierzchni i stąd przeogromne napięcia w kostkach, łydkach i kolanach (i towarzyszący temu okropny ból).
Zalecono mi dzisiaj ćwiczenie: stanie na jednej nodze na berecie sensorycznym, żeby wzmocnić mięśnie. Sęk w tym, że ja nawet na płaskim równo nie stanę, bo kostka chwieje mi się na wszystkie strony, a co dopiero na berecie.
Wiem, że Ziuta coś o tym pisała i Pica ale nie mogę znaleźć wątku. Poza tym, Ziuta jest mocno zaawansowana, a ja potrzebuję ćwiczeń jak dla dziecka. Jak, oprócz ćwiczenia opisanego wyżej, wzmocnić mięśnie, które zapobiegną chwianiu się kostki?
Pomóżcie! Rozciągam się 4 razy w tygodniu, tyleż samo ćwiczę (taśmy, ciężarki), roluję się przeróżnymi wałkami i piłeczkami, ale to w ogóle nie pomaga i jak się dzisiaj zaczęłyśmy z fizjo zastanawiać dlaczego (zasugerowałam stopy i płaskostopie) a potem kazała mi się przejść, poobserwowała kostki i kolana to stwierdziła, że widać wiotkość. Kurczę...ja mam to od nastolęctwa. Wiecznie mi się kostki wyginały na wszystkie strony, ale wtedy nie bolały mnie tak łydki jak teraz. No i kolanasad
Któraś z Was to ma i zna jakieś ćwiczenia wzmacniające?
Obserwuj wątek
    • aqua48 Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 15:26
      Ja mam i moje dzieci i dwie wnuczki też odziedziczyły. Ćwiczyłam parę lat tai chi i bardzo dobrze mi robiło. Teraz chodzę na siłownię i ćwiczę co mi tam się spodoba (głównie piłki i ogólne ćwiczenia na zdrowy kręgosłup najwięcej mi dają) generalnie po to żeby wzmocnić mięśnie przy tych moich wiotkich stawach. Fizjoterapeuta przy ocenie rozwoju fizycznego wnuczek taką drogę wskazywał. Z utrzymaniem równowagi też mam problemy. Ale się tym nie przejmuję.
      • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 15:33
        Ja się przejmuję z tego względu, że wiotkość kostek powoduje napięcia w łydkach a te przenoszone są na kolana. Nogi mnie tak bolą, że po 3 km spacerze wracam do domu kuśtykającsad
        • bistian Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 17:47
          pade napisała:

> Ja się przejmuję z tego względu, że wiotkość kostek powoduje napięcia w łydkach
          > a te przenoszone są na kolana. Nogi mnie tak bolą, że po 3 km spacerze wracam
          > do domu kuśtykającsad

A nie da się chodzić z kulami? Ewentualnie, z kijkami? Chociaż, kule lepsze.
          To samo, z tym staniem, przecież powtórzenia są równie istotne, jak jednorazowy wyczyn.
          Rozmawiać z fizjoterapeutą nad swoją drogą dojścia do normalności.
    • mandre_polo Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 16:05
      Ziuty nie słuchaj bo pisze jak osoba bez doświadczenia np otyłej radziła ćwiczenia z obciążeniem... pewnie żeby szybciej uszkodzić kolana🙄

Na wzmocnienie mięśni trzeba ćwiczeń całego ciała, basen. Generalnie niech fizjoterapeuta dobierze do tych rejonów które wymagają wzmocnienia.
      • piataziuta Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 16:38
        Polecałam ćwiczenia z małymi ciężarkami, kłamczucho.
        • mandre_polo Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 17:09
          2,5 kg
          • piataziuta Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 17:16
            Nie. Ja pisałam o "małych ciężarkach" czyli hantlach z przedziału od 0,5kg do 3.

• pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 18:51
              Takich właśnie używam, 1kg, 1,5 kg i 2.
              Na nogi mam obciążnik 1kg, może za słaby?
      • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 17:28
        mandre_polo napisał(a):

> Na wzmocnienie mięśni trzeba ćwiczeń całego ciała, basen. Generalnie niech fizj
        > oterapeuta dobierze do tych rejonów które wymagają wzmocnienia.

Sory, ja naprawdę nie mogę tego słuchać uncertain
        Na wzmocnienie ciała owszem-basen zadziała ale u osoby która potrafi pływac a najlepiej poprawnie technicznie- bo inaczej może zaszkodzić
        • mandre_polo Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 17:39
          Aqua aerobik nie wymaga umiejętności pływania. Mięśnie robią się mega
          • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 17:47
            ufff -Myślałam że pisząc basen - masz na myśli pływanie-sorry
          • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 18:52
            Mam zamiar wrócić na aquaaerobik, to najlepsza forma (poza rowerem) ruchu dla mnie.
            • mandre_polo Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 22:29
              Po aqua miałam mięśnie na nogach jak z greckiego posagu
    • turzyca Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 16:18
      Stój na jednej nodze bez beretu. Jak już będziesz w stanie ustać choćby z minutę to dołóż ruchy rąk, dowolne, chodzi o to żeby się wytrącać z równowagi. Jak także w tym zyskasz stabilność, to zacznij używać beretu.

I te ćwiczenia powinny być wiele razy w ciągu dnia, podczas mycia zębów, rozmów telefonicznych, rozkładania naczyń. Z czasem będzie lepiej.
      • turzyca Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 18:20
        A, i jeszcze między twardą podłogą a beretem możesz sobie dołożyć kilka stopni pośrednich, twardszy materac, miększy materac, tak żeby zwiększać sobie poziom trudności możliwie powoli.
        • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 18:52
          dziękujęsmile
    • piataziuta Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 16:37
      Ja akurat bez problemu ustoję na berecie sensorycznym na jednej nodze, do tego mogę złapać się dłonią za stopę nogi ugiętej i wyprostować ją do pionu (nogę, nie stopę tongue_out).
      Moim zdaniem (nie jestem specjalistką), żeby ustać, musisz wzmocnić mięśnie: po pierwsze - głębokie mięśnie brzucha, bo to one są odpowiedzialne za równowagę, po drugie mięśnie i ścięgna nóg - od stóp i stawu skokowego, przez łydki, aż do uda.
      Rozciąganie i rolowanie jest moim zdaniem akurat dla przeprostów bardzo niedobre - no chyba, że wiesz co możesz rozciągać i masować, a czego absolutnie nie.

Mieciu za to ma dość zaawansowane płaskostopie (hypermobilności nie ma) i jemu zawsze było trudno ustać na jednej nodze bez chwiania się - tam gdzie płaskostopie ma większe.
      Gdy go poznałam, był w tragicznej formie - miał słabe mięśnie core, nie miał równowagi, nie umiał stanąć na palcach, na jednej nodze, ani stanąć na schodku samymi palcami, bez stawiania całej stopy, tragicznie męczył się w planku i wszelkich podporach, nie wspominając o tych z udziałem piłki.
      Po tym jak zaczął ze mną chodzić na rolki, łyżwy, ściankę wspinaczkową i różne treningi ogólnorozwojowe, angażujące jednocześnie różne partie mięśni, zrobił naprawdę ogromny postęp i większość ćwiczeń już nie stanowi żadnego problemu.

Ja bym ci polecała oddanie się w ręce jakiegoś wyspecjalizowanego trenera - przynajmniej na początek. Jak jesteś nietknięta sportem i masz ograniczenia stawowe, to sama sobie możesz zrobić więcej krzywdy niż pożytku.
      • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 17:52
        piataziuta napisała:

> Ja bym ci polecała oddanie się w ręce jakiegoś wyspecjalizowanego trenera - prz
        > ynajmniej na początek. Jak jesteś nietknięta sportem i masz ograniczenia stawow
        > e, to sama sobie możesz zrobić więcej krzywdy niż pożytku.
        + dieta
        zwłaszcza że podejście powinno być interdyscyplinarne ze względu na schorzenia autoimmuno
    • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 17:07
      Pade - ćwiczeń na berecie nie daje się osobom mającym słaby i niestabilny staw skokowy ..Kto ci to zalecił uncertain

Na wzmocnienie to obudowanie mięśniami-czyli siłowe ćwiczenia, byś nabrała masy + dieta . Może robisz za dużo seri/powtórzeń i małe ciężarki ?
      • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 18:58
        Do tej pory, wszystkie zalecone ćwiczenia były w punkt. Dzisiaj nie pytałam o wzmocnienie stawu skokowego itd. bo byłam za krótko, w piątek dopytam. Podobno moje mięśnie są dość silne, tyle, że powięź mam totalnie posklejaną. Problem w tym, że to jest jakieś błędne koło. Nacierpię się jak głupia na mobilizacji, niby mi tam porozklejają, ruszam się, rozciągam, a to g... się znowu skleja. I tak w kółko Macieju. Chodzę na fizjoterapię i ćwiczę od kilku miesięcy, po każdej serii mam kilka dni spokoju, a potem znowu to samosad
        • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 19:06
          te berety to jakaś moda - w złym znaczeniu
          miałam fizjo , która na siłę póbowała mnie namówić do ćwiczeń na berecie ( 2 mce po rekonstrukcji więzadła) i nie było miłe spieranie się z nią, że nie powinnam tego robić

jesli powięź jest posklejana- to trzeba ją rozkleić - czy używasz wałka do rolowania ? masz masaże - bo same ćwiczenia to za mało..
          w dodatku zaburzenia powięzi moga wynikać też z chorób autoimmuno- dlatego pisałam że ktoś powinien spojrzeć na ciebie całościowo - pod względem ZS, przyjrzeć sie diecie ,( nawodnienie !) pożywieniu +suplementom ( kolagen +wit c, wit e)

Z tego co piszesz - chyba powinnaś też ćwiczyć codziennie..
          • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 22:21
            Zadzwoniłam do innej fizjo i to samo mi zaproponowała - beret. Tylko mam stać na dwóch nogach, skoro nie mogę na jednej.
            Używam wałka i chodzę na manualną.
            A kolagen możesz polecić?
            • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 08:08
              A ty jesteś w stanie stać na jednej nodze ( lekko zgiętej ) na płaskim podłożu ?
              Ćwiczysz mięśnie głębokie ( core ) ?

Ja łykam ten ( +wit C) + flexus
              Prawda jest jednak taka, że problemu nic nie wyleczy/nie cofnie - można pracować tylko nad mieśniami, które stanowią opakowanie naszego rusztowania ( szkieletu) ( a w ogóle masz diagnozę ? czy to jest elastopatia ? czy jakaś forma znrs ? czy ktoś ( ortopeda) diagnozował cię np.pod kątem chondromalacji rzepki ?)

Nie mam takich doświadczeń ale pica pisała, że swoje podopieczne z takimi problemami kierowała do reumatologa - z dobrym efektem
              • mandre_polo Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 09:28
                O potrzebie diagnozy, badaniach i opiece reumatologia można przeczytać w inf o chorobie. Nie zdawałam sobie sprawy o skutkach wynikających z wiotkości
                • mandre_polo Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 09:31
                  Tym bardziej fizjo która stawia diagnozę powinna kierować na dalszą diagnostykę i opiekę a nie ogranicza się do ćwiczeń na berecie
                  • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 09:36
                    mandre_polo napisał(a):

> Tym bardziej fizjo która stawia diagnozę powinna kierować na dalszą diagnostykę
                    > i opiekę a nie ogranicza się do ćwiczeń na berecie

fizjo NIE POWINNA stawiać diagnozy
                    diagnozę stawia lekarz i kieruje do lekarza rehabilitacji/fizjoterapię

Wielu przyjmujących prywatnie fizjoterapeutów prowadzi terapię/zabiegi BEZ diagnozy i bez badań. Moja prywatna fizjo po pierwszej wizycie ogólnej-wywiadzie, ogólnym zmacaniu i oglądnięciu jak człowiek się rusza prosi by wykonano badania (rtg, usg,mri, tk itp )

Co do ćwiczeń na berecie dla ciebie ( z tego co opisujesz) nie-nie- nie. Wg mnie totalnie bezsensu, skoro noga się "buja".
                    Zacznij na płaskim, dodaj obciążenie ( robisz w ogóle przysiady ? ćwiczenia na core ? ), jak już będa na tyle mocne by stać na płaskim na jednej nodze dłużej niż 1min ( a potem z zamknietymi oczami) wtedy można sie bawić na niestabilnym podłożu

• pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 10:27
                      Ćwiczę core i przysiady, ale chyba za mało. Zacznę od płaskiego, na berecie i tak nie ustoję.
                      Ja chodzę do ośrodka, w którym jest również ortopeda i lekarz rehabilitacji. Co jakiś czas jest wizyta kontrolna. Poszłam tam z zupełnie innym problemem i w tym mi naprawdę pomogli. We wrześniu mam kolejną wizytę, pójdę z wynikami i zobaczymy co mi powiedzą.
                      • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 10:34
                        A w jaki sposób core ? - stojąc z piłką, leżąc ( plank i ćw. na plecach) w zwisie na drabince , w klęku ?
                        A przysiady jakie i ile ?- z gumą czy zwykłe ? z obciążeniem( krążek, sztanga) czy bez ?
                        Ile razy ?

Mam za sobą kilka turnusów rehabilitacji/fizjoterapii - mimo świadomości że ruch ma olbrzymi wpływ na sprawnosc człowieka niestety widzę mase wad-w tym samo rutynowe podejście do pacjenta ( fijoterapeuta ma kilku podopiecznych w jednym czasie NIE JEST w stanie induwidualnie podejśc do każdego z nich) , nie ma indywidualnego programu do pacjenta +problemu- jest rutyna i schemat

Warto iść prywatnie- na indywidualną wizytę- gdzie jestes tylko ty i fizjo, praca 1:1
                        • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 11:51
                          To są 2 serie prywatne, jedna na nfz, takie 2+1, fizjo pracuje tylko ze mną.
                          Core ćwiczę w klęku, wyprostowywanie nogi i przeciwnej ręki na przykład, na leżąco opuszczanie nóg, lub podnoszenie nogi i biodra.
                          Przysiady z obciążnikami na kostkach plus ciężarki w rękach.
                          • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 11:58
                            A co do reumatologów to przez dwa lata odwiedziłam tylu, że jak pomyślę o wizycie kontrolnej to mi niedobrze. Stany zapalne w stawach pojawiają mi się okresowo, po silnym stresie. Zwyrodnienia, które mam nie są związane z chorobą układową. ZS nie powoduje, jak np. w RZS postępujących zwyrodnień stawów.
                            Aha, i mam niestabilność kręgów szyjnych, zniesioną lordozę szyjną i lędźwiową.

Core ćwiczę tak:
                            www.treningfitness.com/treningi/silny-core-trening-naprawczy-na-rozstep-miesni-brzucha/
                            • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 12:41
                              pade napisała:

> A co do reumatologów to przez dwa lata odwiedziłam tylu, że jak pomyślę o wizyc
                              > ie kontrolnej to mi niedobrze. Stany zapalne w stawach pojawiają mi się okresow
                              > o, po silnym stresie. Zwyrodnienia, które mam nie są związane z chorobą układow
                              > ą. ZS nie powoduje, jak np. w RZS postępujących zwyrodnień stawów.
                              > Aha, i mam niestabilność kręgów szyjnych, zniesioną lordozę szyjną i lędźwiową.

uncertain

>
                              > Core ćwiczę tak:

Fajne ćwiczenia ale wg mnie mocno początkujące ( dla 30letniego kanapowca, dla kobiet po porodzie, po operacjach itd ) - jesli idą ci lekko to..czas na zmianę wink
                            • mandre_polo Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 13:09
                              Zgadzam się że to są ćwiczenia dla osób które nigdy nie ćwiczyły. Powinnaś mieć plan codziennych ćwiczeń w domu a nie takie podstawy - ile powtórzyn, ile razy dziennie. Fizjo ma nauczyć ćwiczyć laika żeby dobrze nauczyć wykonania ale ćwiczy się w domu codziennie razy x. Do tego inne ćwiczenia. Powinnaś mieć plan ćwiczeń na co najmniej godzinę dziennie albo idziesz do trenera i robisz ćwiczenia pod jego okiem dopóki nie nabierzesz wprawy
                          • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 12:35
                            pade napisała:

> To są 2 serie prywatne, jedna na nfz, takie 2+1, fizjo pracuje tylko ze mną.

praca 1:1 jest super

> Core ćwiczę w klęku, wyprostowywanie nogi i przeciwnej ręki na przykład, na leż
                            > ąco opuszczanie nóg, lub podnoszenie nogi i biodra.

git-czyli gluteusy i trochę brzuch. a planki i wariacje w planku ? ćwiczenia z miniband ? spinki -podnoszenia nóg bokiem-podnoszenie samego tułowia( grzbiety) - kurde -to są całe zestawy, tak cięzko mi ciebie wypytywać, ale zakładam że skoro czujesz że jest poprawa to ćwiczysz efektywnie-co ważne- by robić płodozmian, dodawac nowe elementy/narzędzia/obciązenie itd. Te ćwiczenia - są jak dla kanapowca, który nigdy nic nie robił a ty z tego co kojarzę jesteś aktywna- moze zamiast fizjoterapii warto pomyśleć o trenerze personalnym i normalnym ćwiczeniu ?

> Przysiady z obciążnikami na kostkach plus ciężarki w rękach.

nie wiem po co obciążniki na kostkach do przysiadu ale cięzarki w rękach ok, może warto je zwiększyć ? ew spróbować przysiadów sumo, bułgarskich?
                            >
                            • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 12:36
                              wapaha napisała:

Te ćwiczenia - są jak dla k
                              > anapowca, który nigdy nic nie robił a ty z tego co kojarzę jesteś aktywna- moze
                              > zamiast fizjoterapii warto pomyśleć o trenerze personalnym i normalnym ćwiczen
                              > iu ?

I totalnie już nie pasuje mi propozycja ćwiczen na berecie -bo to jest własnie kolejny level

• pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 14:37
                              Pewnie masz rację, bo ja po tych ćwiczeniach nie czuję zakwasów i w ogóle nie jestem zmęczona.
                              Natomiast planki są dla mnie nadal za trudne. Po pierwsze napier..ją mnie nadgarstki i nieważne czy mam dłonie płasko czy w pięść. Po drugie mam za ciężką żyćsmile Albo za słaby core, a właściwie jedno i drugie. Coś pośredniego by się przydało.
                              Chyba muszę poszukać trenera, który jest jednocześnie fizjoterapeutą, bo na swojej fizjo mam głównie terapię manualną, pracę na powięzi itd. Plus 5 minut na pokazanie ćwiczeń.
                              Postęp jest. Jak przyszłam pierwszy raz do lek.reh. z tego ośrodka to się złapał za głowę na mój widok. Byłam cała sztywna, poskręcana i byłam jednym wielkim bólem. Nadal nie jest super, ale pancerz powoli puszcza.
                              Ja mam zalecenia w stylu: powoli, spokojnie, nie przeciążać się, systematycznie ćwiczyć, odprężać się i relaksować. Bo u mnie te napięcia są psychosomatycznesad
                              • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 15:14
                                Ja z tej swojej fizjo nie zrezygnuję, bo babka działa na mnie jak plaster na ranę. Poza tym wiem, że jak jej powiem, że na berecie nie ustoję, to zaproponuje łatwiejszą wersję, pewnie taką jak Pica.
                                Do tej pory jej praca i moje ćwiczenia sprawiły, że przestała mi drętwieć noga, która dokuczała mi dwa lata. Żaden inny fizjo, a przerobiłam ich trochę mi nie pomógł. Zmniejszyły mi się objawy neurologiczne z szyi i barków (uciski). Powoli kruszy mi się skorupa jaką miałam w biodrach i klatce piersiowej.
                                Generalnie idzie do przodu. Tylko teraz te kostki. Od początku czułam, że coś jest na rzeczy oprócz płaskostopia, że same wkładki nie pomagają. Nogi mi lecą do środka co powoduje silne napięcia po bokach łydek i w kolanach. I to muszę jakoś wyćwiczyć i ustabilizować.
                              • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 15:39
                                Z nadgarstkami masz rację - bolą nawet osoby bez problemów ze stawami
                                Spróbuj planka na przedramionach , tylko dłonie tak jak na obrazku ( bez splatania ich przed sobą)
                                Najważniejszy jest progres wink
                                • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 15:42
                                  dziękismile
    • extereso Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 17:40
      Ojej! Może na razie stój bez beretu, najpierw z otwartymi oczami, potem z zamkniętymi? Bo to o wiele trudniejsze a ponoć dobre.
    • lily_evans011 Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 18:46
      Ja mam. Dolegliwości przeszły, kiedy po ciąży znacząco nabrałam masy big_grin.
      Ale ogólnie nie polecam mojego sposobu...
    • nangaparbat3 Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 19:13
      Ktoś wspomniał tai chi i bardzo się przychylam, nie wiem, jak to się dzieje, ale efekty są nadzwyczajne. Ważne tylko, żeby ćwiczyć codziennie, mnie wystarczało10 minut, no i oczywiście raz w tygodniu zajęcia. Niestety zarzuciłam i to jeden z największych błędów w moim życiu sad
      Na pewno nie powinnaś robić niczego na siłę, tylko powolutku, małymi kroczkami, jak radzi Turzyca.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 20:02
      Przy wiotkości rozciąganie pogarsza stan.
      Potrzebne są ćwiczenia na wzmocnienie i rozrost mięśni, a nie ich rozciąganie.
    • aandzia43 Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 27.07.22, 22:33
      Moja córka tak ma (nie po mnie, po drugiej części rodziny). Pomaga jej ostrożnie ćwiczona joga. Ćwicząc nie dopuszcza do przeprostu, wzmacnia mięśnie wokół stawu. Ale ona tak od młodości wczesnej ćwiczy, nie wiem co robić jak już dochodzi do jakichś urazów. Może też joga?
    • mandre_polo Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 06:29
      Pade czytam i wychodzi na to że rozciąganie nie jest wskazane przy twojej chorobie. Trzeba dobrego specjalisty żeby nauczył ćwiczeń. Porzuć swoją fiz i poszukaj naprawdę dobrego który nauczy dobrych zachowań i wskaże ćwiczenia na aktywność mięśni jednostawowych, np. pośladkowy wielki, pośladkowy średni.
      Poza tym potrzebne są badania by kontrolować stany zapalne. Poczytaj więcej w innych art.

www.praktycznafizjoterapia.pl/artykul/fizjoterapia-w-uogolnionej-hipermobilnosci-stawow
    • mia_mia Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 10:42
      A jak wyglądasz? Wysoka, szczupła, długie palce, wąskie stopy?
      • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 11:51
        Wszystko się zgadza poza szczupłasmile Motylem byłam, ale utyłamsmile
        • mia_mia Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 12:23
          Poczytaj o zespole Marfana, chociaż po to, żeby go wykluczyć.
        • mia_mia Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 12:26
          marfan.org.pl/
          Jeśli masz inne objawy to warto się przebadać w tym kierunku
          • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 15:04
            czytałam...
            zrobię badania, jak przetrawię to wszystko
            • aqua48 Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 15:47
              Mój młodszy syn miał podejrzenie Marfana...
    • picathartes Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 13:39
      1. Nie powinnaś się wcale rozciagać, poza mięśniami z tyłu uda (hamstrings). Rozciaganie Ci niestety pogarsza sprawę.
      2. Ćwiczenia siłowe wyłacznie pod okiem wykwalifikowanego trenera (wyspecjalizowanego w hypermobilności) albo fizjoterapeuty. Najlepiej siłownia i maszyny, bo w przeciwieństwie do większości ludzi wolne ćwiczenia z taśmami i ciężarkami moga Cię mocno uszkodzić. Potrzebujesz ćwiczeń izolujacych pojedyncze mięśnie po kolei, więc odpadaja przysiady, pompki, wykroki, ćwiczenia z ciężarkami na stojaco itp - a już na pewno jeśli jesteś poczatkujaca.
      3. Równowagę zaczyna się od stania na jednej nodze oraz unoszenia się na palce (ćwiczysz codziennie przez 2-3 tygodnie), a dopiero potem, jak już się wyćwiczysz, dorzuca się równowagę na chwiejnej powierzchni. Zacznij bez beretu, za kilka tygodni i beret nie będzie problemem. 😊
      4. Poproś fizjoterapeutę o ćwiczenia na wzmocnienie mięśni karku. U osób z hypermobilnościa mięśnie karku dwoja się i troja, by utrzymać “za ciężka” dla nich głowę i trzeba mocno nad nimi pracować, by kark i plecy nie bolały.
      • piataziuta Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 14:03
        > Poproś fizjoterapeutę o ćwiczenia na wzmocnienie mięśni karku. U osób z hypermobilnościa mięśnie karku dwoja >się i troja, by utrzymać “za ciężka” dla nich głowę i trzeba mocno nad nimi pracować, by kark i plecy nie bolały.

😲
        🤦
        Czyli moja lordoza szyjna zniesiona i nienaturalnie rozbudowane kaptury to też wynik hypermobilności?
        • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 14:40
          Tak Ziutasad
          Też mam rozbudowane kaptury.
          • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 14:45
            Plus: zniesiona lordoza szyjna, czy niestabilność szyjnego może powodować ucisk na nerw błędny, a niesprawny nerw błędny ma wpływ na układ nerwowy, zmniejsza oddziaływanie przywspółczulnego, odpowiedzialnego za regenerację i relaks. Generalnie uważa się, że zaburzenia pracy nerwu błędnego mają wpływ nie tylko na głos, wzrok, słuch, przełykanie, całą pracę układu pokarmowego, ale i na psychikę - stąd stany depresyjne czy lękowe.
            Jak znasz jakieś bezpieczne ćwiczenia na mięśnie karku to daj znać.
          • piataziuta Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 14:50
            ojp 🤦

ile to się można, po 35 latach życia, o sobie dowiedzieć uncertain
            • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 15:03
              ja się dowiedziałam po 49...
              od wczoraj jestem w szoku
              i wkurw mnie bierze, że każdy ortopeda lekceważył te moje "podwichnięcia" kostek
      • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 15:01
        Pica, ja rozciągam tył łydki, uda, pośladkowy, piersiowy i ramiona. Te dwa ostatnie, bo garbię się niemiłosiernie i zamykam klatkę piersiową, a ramiona, bo u mnie napięcie w pierwszej kolejności idzie w barki i ręce. To są właściwie neuromobilizacje.
        "Potrzebujesz ćwiczeń izolujacych pojedyncze mięśnie po kolei, więc odpadaja przysiady, pompki, wykroki, ćwiczenia z ciężarkami na stojaco itp - a już na pewno jeśli jesteś poczatkujaca."
        Shit, czyli wszystko to, co robię. Korzystam z filmików, to nie wina fizjo.
        Ona druga, bo pierwszy był osteopata, zwróciła uwagę, że napięcie ze stresu próbuję zwalczać siłowo (mocne rozciąganie, większe obciążenia itd.), że mam zwolnić, robić delikatniej, ale więcej powtórzeń. Generalnie postawić na relaks i sport, który sprawia mi przyjemność. Taki bardziej przy okazji niż wyczyn.
        Ad3. tak będę robić, zwłaszcza, że z rozścięgnem kłopoty
        Ad4 fizjo proponowała mi jedynie leżenie na płasko i wbijanie głowy z brodą lekko w dół w poduszkę
        Generalnie, to ja nie mogę mieć do niej grama pretensji, bo nie poszłam do niej ze źle funkcjonującą częścią, tylko z betonową skorupą na całym ciele. Pokazała mi ćwiczenia, po których ta skorupa puszcza. I to, co ona mi proponuje czy widzi pokrywa mi się z moimi obserwacjami. Tyle, że ja jak już dostaję ćwiczenia, to albo robię za dużo i za mocno, albo całkiem odpuszczam, więc mam przykaz, że ma być spokojnie a obciążenie mają być dodawane stopniowo. I tego się póki co trzymałam.
        • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 15:42
          będę nudna - pływanie na basenie- najłatwiejszy styl- grzbietowy- pięknie otwiera klatkę piersiową
          • pade Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 15:52
            Wiem!smile
            Na dodatek cudownie relaksuje.
            • wapaha Re: Wiotkość/hipermobilność stawów 28.07.22, 16:13
              smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka