Dodaj do ulubionych

Jak było tak było ale było

27.07.22, 17:19
Jak było tak było ale było. A teraz nie ma.
Czego nie ma teraz, co kiedyś było?

Nie ma smacznej pepsi coli. Teraz nie da się tego pić.
Nie ma gabinetów lekarskich/dentystycznych w każdej szkole.
Obserwuj wątek
    • qwirkle Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 17:36
      incel-core napisał:

> Jak było tak było ale było. A teraz nie ma.
      > Czego nie ma teraz, co kiedyś było?
      >
      > Nie ma smacznej pepsi coli. Teraz nie da się tego pić.
      > Nie ma gabinetów lekarskich/dentystycznych w każdej szkole.

W mojej szkole podstawowej nigdy nie było ani gabinetu lekarskiego ani gabinetu pielęgniarki.

Pielęgniarka bywała w moim lo
      • milva24 Re: Jak było tak było ale było 28.07.22, 11:05
        U mnie nie było ani w podstawówce ani w lo.
    • ga-ti Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 17:44
      Gabinet dentystyczny w mojej podstawówce to byłą jakaś mordownia, a pani dentystka to chora psychicznie sadystka. No sorry, ale nic dobrego nie mogę o tym powiedzieć i nie jestem za tym, by takowe wróciły do szkół. Choć uważam, że leczenie zębów na nfz powinno być dostępne dla wszystkich ubezpieczonych. W praktyce wygląda tak, że w mieście jest jeden gabinet, kolejki roczne, a i tak za większość "przyjemności" trzeba dopłacić.

Natomiast co do coli to się zgodzę, niestety sad

Owoce były słodsze wink i jakieś nierobaczywe big_grin
      • kokosowy15 Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 17:53
        Jeżeli na tym forum piszą osobnicy tacy jak np ja nie oznacza, że trzeba forum zlikwidować. W mojej podstawówce, zresztą w LO także, dentystka robiła wrześniowe przeglądy zębów po wakacjach i majowe - przedwakacyjne. Ale to było dawno, za socjalizmu. Coli nie było, chyba że chodzi o bakterie.
        • ga-ti Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 17:57
          A moja pakowała ordynarne plomby, borowała bez znieczulenia, twierdziła, że musi boleć. Usuwała dzieciom stałe zęby, bo bolały, bez konsultacji z rodzicem, bez pomysłu na jakieś bardziej zaawansowane leczenie, może gdzieś indziej.
          • iwles Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 18:38

Taaa, właśnie, amalgamaty profilaktycznie w każdy ząb trzonowy, wolnoobrotowką rozwalanie zdrowych zębów.
            Szczepionki dawane dzieciakom po kolei, nie dam sobie głowy uciąć, czy igły były po każdej iniekcji zmieniane.
          • incel-core Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 19:34
            ga-ti napisała:
            > A moja pakowała ordynarne plomby, borowała bez znieczulenia, twierdziła, że mus
            > i boleć. Usuwała dzieciom stałe zęby, bo bolały, bez konsultacji z rodzicem, be
            > z pomysłu na jakieś bardziej zaawansowane leczenie, może gdzieś indziej.

Bo wtedy borowało się bez znieczulenia.
            I jakie zaawansowane leczenie, gdzie?
            • langsam Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 20:02
              W prywatnej praktyce. Albo w spółdzielni. Ta działała w Lublinie od 1960 roku.
              https://medicus.lublin.pl/wp-content/uploads/2020/11/sp%C3%B3%C5%82dzielnia-lekarz-kurier-lub.jpg
            • ga-ti Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 21:39
              Uważam, że dentysta, który dzieciakowi w wieku 13-14 lat usuwa stały ząb, bo dzieciak przychodzi z bólem to jednak nie jest dobrym dentystą. I tak, jeśli w gabinecie szkolnym nie ma odpowiedniego sprzętu, czy sam nie ma doświadczenia to powinien jednak pokierować dzieciaka gdzieś indziej, a przynajmniej skonsultować się z rodzicami.
          • kokosowy15 Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 19:54
            Jakie plomby były w latach sześćdziesiątych? Wiertarki wolnoobrotowe były także w prywatnych gabinetach.
            • iwles Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:21
              kokosowy15 napisał(a):

> Jakie plomby były w latach sześćdziesiątych? Wiertarki wolnoobrotowe były także
              > w prywatnych gabinetach.

Ślepy jesteś?
              Napisałam, że wiercono zdrowe zęby trzonowe i ładowano amalgamaty.
              ZDROWE, a nie wymagające leczenia.
              No i sorry, ale za moich czasów wchodziły już szybkoobrotowe, tyle że nie w szkołach.
              • kokosowy15 Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:30
                Ślepa jesteś? Napisałem o latach sześćdziesiątych. I bardzo wątpię, żeby dentysta szkolny wiercił i zakładał plomby w ZDROWYCH ZEBACH, na złość dzieciom i dodając sobie pracy.
                • iwles Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:51

Twoja wiara nie ma nic dobrzeczy. Cale moje pokolenie mialo profilaktycznie plombowane trzonowce.
        • faustine Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 17:57
          i blady strach padał na uczniów ,gdy w czasie lekcji w drzwiach stawała pomoc stomatologiczna i wywoływała nieszczęśników😆
          • hande Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 21:07
            To moja trauma z dzieciństwa
      • aandzia43 Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 18:30
        W mojej podstawówce i liceum były całkiem przyzwoite dentystki - czas i wizyty u dentystów po latach pokazały że zrobiły dobrą robotę. Metody leczenia takie jak w całej ówczesnej Polsce, więc nie będę się zżymać na brak znieczuleń w szkole (poza ekstrakcjami) jeśli był to powszechny standard.
      • tokyocat Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 20:23
        Pomidory i truskawki mialy smak.
    • znowu.to.samo Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 21:35
      Lata 90 to były takie fajne lata. Wszystko się rozwijało, pędziło.
      • panipoczterdziestce Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:08
        Dla mnie lata 90 kojarzą się z kiczem. Okropne ilustracje dla dzieci w książkach, koszmarne disco polo. Bazary z badziewiem, fatalna architektura.
        • znowu.to.samo Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:22
          Ale pomimo to jakoś tak optymistycznie patrzyłam wtedy w przyszłosć. A teraz?
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:31
        Mnie lata 90- te kojarzą się z białymi marszami po zabójstwach, przygotowywaniem się do podróży pociągiem jak na wojnę (chowanie pieniędzy w skarpetkach itp.). Jako dekada to dziki kapitalizm, bezrobocie i wyzysk, beznadzieja w wielu środowiskach, m.in. poPGR, szukaniem pracy i wpadaniem na przekręty lub handel żywym towarem. Oczywiście z wieloma przyjemnymi rzeczami też, bo wtedy wchodziłam w dorosłe życie, jednak powtórki bym nie chciała.
      • milva24 Re: Jak było tak było ale było 28.07.22, 11:08
        Mnie lata 90 kojarzą się z biedą. Z butami, które ojciec kleił mi co kilka dni a i tak się rozklejały, z tym, że wstydziłam się jak miałam katar bo nie miałam na chusteczki higieniczne i chodziłam z materiałowymi.
      • ga-ti Re: Jak było tak było ale było 28.07.22, 11:24
        Ja byłam wtedy nastolatką i w sumie mało interesowało mnie życie polityczne, biznesowe. Za to wokół pojawiał się kolor, nawet jeśli tandetny to był, kolor, muzyka, różnorodność. Na mojej wsi pojawiało się tchnienie nowego, jeśli nawet badziewiastego to wnoszącego jakąś odmianę w szarzyźnie i urawniłowce wszystkich i wszystkiego.
    • shellyanna Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:12
      Nie ma soczków w woreczkach.
      • arthwen Re: Jak było tak było ale było 28.07.22, 00:21
        wink
        Wątpię, że takie jak kiedyś (nie pamiętam tego akurat), ale być to są.
    • dramatika Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:14
      incel-core napisał:

> Nie ma gabinetów lekarskich/dentystycznych w każdej szkole.

Niezły trolling smile Wszyscy tesknimy za szkolnymi dentystkami big_grin
      • incel-core Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:34
        dramatika napisał(a):
        Wszyscy tesknimy za szkolnymi dentystkami big_grin

Dolna szczęka ci wypadła https://forum.pclab.pl/uploads/emoticons/default_smilies_szczerbaty.gif
    • mgla_jedwabna Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:28
      Dojazd PKS na małe wioski. Teraz transport lokalny leży i jest to jedna z przyczyn, dla których ludzie uciekają z małych miejscowości.
    • alina460 Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 22:57
      Pyszne ptasie mleczko Wedla, nieporównywalne do współczesnego i cudowne drążek czekoladowe. Coś jak Korsarz, ale chyba inne.
    • borsuczyca.klusek Re: Jak było tak było ale było 27.07.22, 23:04
      Chipsy Potworki
    • deszczu_kropelka Re: Jak było tak było ale było 28.07.22, 10:59
      Jak szło się przez dzielnice domków jednorodzinnych - to był spacer między kwitnącymi i pachnącymi krzewami, a nie ścianami z tui.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka