Dodaj do ulubionych

Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Relikt

27.07.22, 20:40
Zmiana nazwiska po ślubie to takie patriarchalne , idioctwo jakieś , relikt . Ona jest moja . Jeszcze powinna chodzić za panem mężem 2 m. za jego plecami , jak w Afganistanie i byłby komplet patriarchalny .

wyborcza.pl/7,162657,28728560,zmiana-nazwiska-przez-kobiete-to-relikt-przeszlosci-z-ktorym.html#do_w=111&do_v=581&do_st=RS&do_sid=704&do_a=704#S.listy-K.P-B.1-L.1.zw
Obserwuj wątek
    • po_godzinach_1 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:46
      Co postronnym osobom do tego jakie nazwisko przybierają ludzie po ślubie ?
    • kropka_kom Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:46
      Dla GW rodzina..mąż i żona dzieci..to relikt przeszlosci...
      Zawsze mozna przyjąć nazwisko żony .Nikt nie broni.
      • mika_p Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:53
        Każda ze stron może pozostać przy swoim nazwisku, jedna z osób może przyjąć nazwisko drugiej, można mieć nazwisko podwójne, jest kilka opcji. Po rozwodzie można pozostać przy dotychczasowym nazwisku i uniknąć turnee po urzędach, bankach, etc.
        Kluczowe w artykule są słowa "Wiele kobiet, ze mną włącznie, zdecydowało się na zmianę nazwiska po ślubie bez głębszego zastanowienia".
        • angazetka Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:54
          Do myślenia trudno zmusić.
          • mika_p Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:14
            Najbardziej po tym liście zadziwia mnie to, że pani jest prawniczką i ma pretensje do całego świata, że zmiana nazwiska jest kłopotliwa. Nie do siebie, że dwukrotnie podjęła taką decyzję, tylko do świata: że dowód osobisty w jednym urzędzie, prawo jazdy w drugim, paszport w trzecim. "Do każdego z okienek trzeba odstać swoje i wypełnić odrębny druczek." Ja nie wiem, powinna chyba zadziałać jakaś magia i dowód osobisty/prawo jazdy/paszport powinny cudownie ulec zmianie same z siebie.

A wystarczyło pomyśleć przed ślubem, że się nie chce przyjmować nazwiska męża. Jeśli to aktualny list, to pani brała ślub w II dekadzie XXI wieku, a nie w XIX
            • alicia033 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:38
              mika_p napisała:

> Ja nie wiem, powinna chyba zadziałać jakaś magia i dowód osobisty/prawo jazdy/paszport powinny cudownie ulec zmianie same z siebie.
              >

ta "magia" w XXI wieku nazywa się cyfryzacja i nie ma żadnego powodu, żeby nie mogło to wyglądać właśnie tak, że po zmianie zmianie nazwiska w USC, prowadzącym od dobrych paru lat akta w formie rejestru cyfrowego nie miałaby o tym pójść wiadomość do np. ewidencji ludności i CEPiKu o potrzebie wystawienia nowych dokumentów.
              • mika_p Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:55
                > ta "magia" w XXI wieku nazywa się cyfryzacja ...

Nawet gdyby, to taka zmiana dokumentów po kilku latach wymaga nowego zdjęcia, więc nadal trzeba jakichś czynności po stronie zmieniającego nazwisko, to raz, a dwa, trzeba potem te dokumenty odebrać. A jak dla mnie, problem pani polega na tym, że trzeba coś robić. Że po złożeniu oświadczenia w USC nie ma od razu nowych dokumentów w torebce.

Po ślubie tak samo musiała wszędzie pozmieniać dokumenty i jakoś w liście nie ma narzekania, że podjęła pochopną decyzję o zmianie nazwiska i to był kłopot z tymi wszystkimi formalnościami i kolejkami. Wtedy nie był.
                Więc po ematkowemu stwierdzam, że pani powinna się udać na terapię i tyle.
            • marta.graca Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:51
              Bez przesady z tą kłopotliwością, zwłaszcza w czasach epuapu i elektronicznych rezerwacji kolejek.
      • mondovi Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 07.08.22, 00:25
        Zostałam przy swoim, wspólny syn ma moje panieńskie, mąż podwójne. Każdemu jego bajka.
    • tenjedennick Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:46
      A ty zmieniłaś nazwisko?
    • woman_in_love Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:49
      ja powiem więcej: za przyjęcie nazwiska to się powinno płacić małżonkowi licencję
      • abecadlowa1 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:52
        Jak za znak towarowy?
        To zależy jakie nazwisko, nie każde jest wiele warte.
        • woman_in_love Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:55
          każde może być coś warte
          Piotr Krok aka Podgórski von Z.Solorz de Żak jest tego przykładem
        • panipoczterdziestce Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:00
          Była scena z filmu:
          - To Ty masz na nazwisko Psikuta, nie Keller??? - mówi babka do faceta, który ją okłamał w sprawie nazwiska
          Nie pamiętam tytułu.
          • mika_p Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:03
            Psikuta to "Chłopaki nie płaczą" smile
            • panipoczterdziestce Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:07
              Dzięki 😀
          • klaviatoorka1 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:33
            Psikuta BEZ "s"! smile
            • eliszka25 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:38
              Psikutas bez S

m.youtube.com/watch?v=sUcI87OL2hU
              • panipoczterdziestce Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 22:14
                Racja!😀
          • qwirkle Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 09:10
            panipoczterdziestce napisała:

> Była scena z filmu:
            > - To Ty masz na nazwisko Psikuta, nie Keller??? - mówi babka do faceta, który j
            > ą okłamał w sprawie nazwiska
            > Nie pamiętam tytułu.

Na dodatek to był Psikuta bez 's'
            • borsuczyca.klusek Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 10:11
              Dlaczego już nie kręcą takich filmów 😒
    • g.r.uu Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:51
      Przezabawne, że punktem wyjścia do tego tekstu jest artykuł oburzonej pani Natalii W., która jeszcze jakiś czas temu podpisywała się Natalia W-M. Dziwnym trafem pan mąż nie dopisał sobie jej nazwiska do swojego big_grin I jak sama pisze, dzieci mają wyłącznie nazwisko ojca. I ona się rwie do krytykowania innych kobiet? Przecież to jest śmieszne.
    • angazetka Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:52
      Jak wiadomo (wiadomo, prawda?), w prawie są możliwe różniste kombinacje: każde zostaje przy swoim, żona przyjmuje nazwisko męża, mąż przyjmuje nazwisko żony, robią łączone. Wedle potrzeb.
      A patriarchat bardziej boli mnie w czynach.
      BTW jedna wychodząca niebawem za mąż lewicowa instagramerka strasznie się o tę zmianę nazwiska pluła, że nawet gdy masz podwójne, to nie nazywaj siebie feministką. Tyle że sama wielokrotnie zaprzeczała własnym ideałom, bo jednak wypasiony ślub przede wszystkim, więc pozwolę sobie mieć postawę typu LOL.
      • g.r.uu Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:53
        Lewogram będzie zmieniać/dopisywać czy zostaje przy swoim? W końcu sam ślub to było kiedyś zło, zaręczyny też xd
        • angazetka Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:56
          Sądzę, że zostaje przy swoim, bo pamiętam oburz, że jak mozna mieć podwójne. Acz to był post z kwietnia, to mogło się cos zmienić wink
          PS Weekend panieński z masą gadżetów jednorazowego uzytku też tak średnio eko, ale jednak był.
          • marta.graca Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:52
            Będzie mieć podwójne i jej mąż też 😄
          • mid.week Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 07.08.22, 10:39
            odnalazłam fotę z tej imprezy i nie widzę nic jednorazowego. Albo miała aż dwa panieńskie albo do sesji je poukrywała
            www.instagram.com/p/CfhYtmFN8vA/
    • cegehana Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:56
      Małżeństwo to też jest relikt patriarchalny. O tych białych sukniach nie wspomnę.
      • woman_in_love Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 20:58
        sio lewaku

biała suknia jest piękna...
        • kamin Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 06.08.22, 22:07
          Tylko na teściowej.
      • dramatika Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 07.08.22, 09:49
        cegehana napisał(a):

> Małżeństwo to też jest relikt patriarchalny. O tych białych sukniach nie wspomnę.

Nie bluźnij. Homoseksualiści chcą zawierać małżeństwa, więc małżeństwo nadal jest święte.
      • marzeka11 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 07.08.22, 11:31
        cegehana napisał(a):

> Małżeństwo to też jest relikt patriarchalny. O tych białych sukniach nie wspomn
        > ę.

To nie bierz ślubu, nie zakładaj białej sukienki. Od dawna żyjemy w czasach, gdzie wymogu ślubu nie ma. Żadnego.
    • po_godzinach_1 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:00
      Swoją drogą dawno nie czytałam tak głupiego tekstu jak ten zalinkowany
    • katie3001 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:06
      Oczywiście,że relikt. Przy ślubie nie zmieniłam, ba sama wybralam juz jako dorosła swoje nazwisko. U mnie jest matriarchat bo dziecko ma moje nazwisko chociaz jestem z ojcem dziecka w szczęśliwym zwiazku małzenskim
      • nanuk24.0 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 06.08.22, 23:01
        Jedno moje dziecko tez ma moje nazwisko, drugie ojca(tego samego co starsze), żeby było sprawiedliwie 😉
        Ja natomiast mam nazwisko wlasciwie po ojcu, z tym ze ojciec ma nazwisko swojej mamy, a jego starszy brat ma nazwisko ich wspólnego ojca. Wiec tak to leci z pokolenia na pokolenie 😉
        • nanuk24.0 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 06.08.22, 23:02
          A ojciec moich dzieci zmienił nazwisko na panieńskie swojej mamy, wiec w ogóle jest poplątanie z pomieszaniem
          • aqua48 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 07.08.22, 23:21
            No to ja mam nazwisko męża, bo moje sprawiało masę kłopotów urzędowych. Z tym, że mąż ma je po ojcu, ale to nie jest nazwisko jego ojca, lecz ojczyma.
    • palacinka2020 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:11
      Generalnie mam w d* co inni mysla a nazwisko meza rzyjelam bo jest ladniejsze od nazwiska mojego ojca. Juz gdzies od 18tki nosilam sie z zamiarem zmiany nazwiska na papienskie matki, ale wtedy glupio tego nie zrobilam.

Moja kolezanka nie chciala nazwiska meza bo mial rzeczywiscie brzydkie (cos w stylu "miec na nazwisko Fiutek"), na miesiac przed slubem zmienil na nazwisko ojczyma ktore zostalo zaakceptowane i ona takie wziela.
    • stephanie.plum Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:12
      ja z rozkoszą zmieniłam nazwisko na mężowskie, jest krótkie, proste i dźwięczne.

jeden z moich braci natomiast przyjął nazwisko żony. bywa różnie, nie ma co histeryzować.
      • heca7 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:21
        Ja z radością pobiegłam zmienić moje mega popularne na męża rzadkie wink Kiedyś zdarzyło mi się, że facet cofał samochodem i zarysował mi cały bok. Wysiadł i okazało się, że nosi to samo nazwisko co ja panieńskie. Tylko mi to kłopotu z ubezpieczycielem narobiło i przedłużyło formalności.
      • nevertheless123 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 10:04
        Tak samo u mnie. Nie dość, że nazwisko męża o wiele ładniejsze i bardziej dystyngowane wink, to zmiana nazwiska miała dla mnie jeszcze ten sens, że stanowiła niejako kolejny punkt zwrotny w zrywaniu więzi z moją toksyczną rodziną. Ulżyło mi, że nie nazywam się już tak samo jak ci ludzie.
    • majenkir Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:14
      Patriarchat? Przecież to nie jest obowiązkowe, tylko do siebie może mieć pretensję, że nie przemyślała wcześniej.
    • bene_gesserit Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:14
      Nazwisko kobiety najczęsciej jest nazwiskiem jej ojca.
      Czyli niby nie przybierając nazwiska męża, broni się swojego, ale tak naprawdę i tak patriarchat wygrywa.
      • katie3001 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:32
        Niekoniecznie. Nazwisko po 18 roku zycia mozna zmienic. Mozna sobie wybrac
      • veryvery Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 07.08.22, 01:24
        Niby tak ale z drugiej strony ma jedno I to samo nazwisko cały czas I to juz jest drugorzedne czy po ojcu, matce, sąsiadce czy po psie.
    • rycerzowa Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:18
      Pozostawanie przy "swoim" nazwisku po ślubie to dla kobiety oznacza właśnie patriarchat.
      Dosłownie.
      Bo to jest nazwisko OJCA, żadne swoje.
      • mika_p Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:22
        A co proponujesz w zamian? Imię wybierają rodzice, nazwisko jest po to, żeby z grubsza wiedzieć, że toto małe przynalezy do totych dużych - i nie okazywać za każdym razem aktu urodzenia. Kiedyś się te małe miało w dowodzie osobistym i można było wykazać jakoś przynależność rodzinną, a teraz nie
      • heca7 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:25
        Mówiąc kolokwialnie- jak się nie obrócić dupa z tyłu wink
      • borsuczyca.klusek Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 08:32
        Chybaze, że zmieniła wcześniej na rodowe matki, wtedy ma nazwisko dziadka 🙄
    • snajper55 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:42
      pkt4a napisała:

> Zmiana nazwiska po ślubie to takie patriarchalne , idioctwo jakieś , relikt .
      > Ona jest moja . Jeszcze powinna chodzić za panem mężem 2 m. za jego plecami ,
      > jak w Afganistanie i byłby komplet patriarchalny .

Małżeństwo po ślubie powinno zmienić swoje nazwiska na jakieś inne, które sobie wybiorą. Choć wtedy pewnie sporo byłoby Czartoryskich czy Czarnieckich.

S.
    • sattwaguna Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 21:43
      Zauważ, że zmiana nazwiska zawsze odbywa się na ładniejsze, fajniejsze i lepsze. I jest oczywistością.
      Panowie nie miewają brzydkich nazwisk i rzadko kiedy zmieniają na ładniejsze żony.

Ale to nic nie znaczy. Nic a nic.

Tak samo jak nie ma znaczrnia że po rozwodzie kobietom coś czesto to nazwisko przestaje się podobać.

Cuda Panie, cuda.
      • heca7 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 22:16
        Jakby mąż miał brzydkie to po moim i dzieci trupie tongue_out Zostałabym przy tym swoim mega popularnym i dzieci też. Ale nadarzyła się okazja to zmieniłam. Dodam, że zmiana na panieńskie nazwisko matki i obu babek nie wchodziła w grę bo były z gatunku... no cóż, może nie obraźliwe ale ewidentnie brzydkie. Do tego jakimś cudem wszystkie pochodziły od zwierząt!
      • vasaria Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 08:26
        Znam 4 pary, w których to mąż przyjął nazwisko żony- 2 bo nazwisko mężczyzny było brzydkie, brzydsze, 2 - bo mężczyzna nie chciał mieć nic wspólnego ze swoim ojcem i przedłużać tego nazwiska.
    • heca7 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 22:12
      Nie można zmieniać nazwisk na historyczne bez uzasadnienia.
    • 123zielona123 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 27.07.22, 22:47
      Mam pomysł:
      Dziewczynki dziedziczą nazwisko matki, a chłopcy po ojcu. w ten sposób mielibyśny dwie linie rogowe. Fajnie wyglądało by to jako drzewo genealogiczne.
      Moja babcia mieszkała na Kresach iopowiadała że takbyło np z religią w miwszanych małżeństwach
      • ichi51e Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 06.08.22, 22:25
        trochę podobnie jest na Islandii.
        Powiedzmy ze Ilsa i Jon maja córkę. Może mieć "na nazwisko" Ilsadottir albo Jonsdottir (czyli córka Ilsy córka Jona) jeśli maja syna Gunnara to może być Ilsasonem bądź Jonssonem - Czyli w islandzkiej rodzinie każdy na granicy pokazuje paszport z innym nazwiskiem
        • atoness Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 07.08.22, 21:09
          Bo Islandczycy po prostu nie mają nazwisk rodowych. Takie nazwiska to wynalazek europejski i japoński. Cała reszta świata długo obywała się bez.
          • mika_p Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 07.08.22, 21:46
            Reszcie świata otczestwo przestało wystarczać dużo wcześniej.
            • atoness Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 07.08.22, 22:57
              Z tą resztą bym nie przesadzała. Nadal są miejsca, w których wystarcza. Poza tym zgoda - trudno żeby przestało wystarczać wszystkim naraz.
    • lauren6 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 08:19
      O matko, co za problem z dudy.
    • borsuczyca.klusek Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 08:27
      O ludzie jakie smutne pierdy. Niech każdy robi jak mu pasuje bez dorabiania dupie uszu.
      Osobiście uważam, że powinno wybierać się nazwisko ładniejsze, łatwiejsze w pisowni i bardziej uniwersalne.
      • borsuczyca.klusek Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 08:31
        A sama nie zmieniłam, bo nazwisko Starego Borsuka nie komponuje się dobrze z moim imieniem. Może nie byłoby Marcy Darcy, ale coś w tym stylu 🙄
    • milva24 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 08:34
      Ja tam z mojego ślubnego nazwiska jestem zadowolona bardziej niż z panieńskiego. Nawet gdybym się rozwodziła i ponownie wychodziła za mąż (czego nie planuję) to już przy nim pozostanę.
    • klaramara33 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 08:38
      Relikt, relikt a jednak jest mi wygodnie mieć to samo nazwisko z mężem i dziećmi, no i tak fajnie możemy wszyscy jednym słowem się nazwać
    • profes79 Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 08:43
      Z jednej strony relikt; z drugiej coś, co pozwala uniknąć dyskusji "czyje nazwisko mają mieć dzieci", nie mówiąc już o problemach jakich czasami przysparzają podwójne nazwiska.

Z kolei o przypadku kiedy kobieta stanowczo odmówiła przyjęcia nazwiska męża tez słyszałem - była już wziętą prawniczką i stwierdziła, że jest mecenas iksińską a nie igrekowską. I skandalu nie było. Przypadek, że dziadek zmieniał nazwisko bo babcia odmówiła przyjęcia jego (z powodów mniej więcej ka podane gdzieś niżej) tez w rodzinie miałem i to najbliższej smile
    • pkt4a Re: Patriarchat . Zmiana nazwiska po ślubie . Rel 28.07.22, 08:53
      Na temat :
      natemat.pl/427873,po-co-przyjmuje-sie-nazwisko-meza-nazwisko-po-mezu-plusy-i-minusy

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka