Dodaj do ulubionych

Matura międzynarodowa a politechnika

28.07.22, 01:34
Mam mętlik w głowie.

Córka obrała sobie za cel swej edukacji polibude , a na niej lotnictwo
Obecnie jest na etapie ostatecznej decyzji, które LO

Zaskoczyło nas to totalnie, wewnętrznie się z tym nie zgadzamy, i nie do końca rozumiemy ten wybór.

Córka jest bardzo pracowita i ambitna. Zdolna również, ale wiem ze jej oceny to zasługa tych dwóch pierwszych cech. O wybitnym- ścisłym umyśle nie ma mowy.

Mamy obawy, ze mat-fiz na który się dostała przeora ja i wyniszczy, a biorąc pod uwagę jej kiepskie radzenie sobie ze stresem w czasie egzaminów osmoklasisty, może się to złe skończyć.

Dostała się tez do klasy z międzynarodowa matura, tam tez byłaby fizyka „rozszerzona” ale dopiero w 3 klasie, przez te dwa piwrwsze lata może jeszcze coś aie zmieni w jej planach i marzeniach, choć równie dobrze, może dalej realizować plan A.

Zupełnie nie wiem co mam jej radzić i jak ja pokierować.
Bo dla mnie nadzieja jest w tej klasie międzynarodowej, bo szkoda mi dzieciaka na tym mat- fiz, bo wiem ze będzie ciężko, ale dla jej planów lepiej jakby wybrała ten mat- fiz

Co ematka radzi?
Obserwuj wątek
    • boremloska Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 02:08
      Co za różnica
      Niech idzie gdzie chce i tak lepiej jak ty nie skończy
    • esperantza Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 06:20
      Fizykę to jeszcze da się na cosnpidmuenic ale z matematyka ciężka. Wprawdzie np na warszawskiej politechnice podstawa liczy się ( x 0,5) ale lotnictwo jest oblegane i trzeba mieć rozszerzenie świetnie napisane - w tym roku próg 181/225. Niech zobaczy jakie są oczekiwane wyniki i sama coś postanowi. Matura z rozszerzenia a podstawy to dwa kompletnie różne światy.
      • magia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:26
        Esperanza widze, że jesteś na w temacie, wiec zapytam.
        Gdzie warto poczytać o tej punktacji matur, co daje rozszerzenie na roznych kierunkach itd.
        Mam bąbelka na dwujęzycznym profilu i nie mam pojęcia czy dacsie to jakiś wykorzystac na maturze albo przy rekrutacji na studia. W ogole matury to dla mnie czarna magia w porównaniu do rekrutacji do lo.
        • esperantza Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 21:50
          Dwóch maturzystów na stanu swoje robi. Trzeba sprawdzać na uczelniach. Portale typu otouczelnia niestety nie są wiarygodne. Teraz wszystko jest dostępne bo właśnie trwa rekrutacja,
      • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:15
        No właśnie wiem, ze to „kierunek marzeń” wielu młodych ludzi i czasto kończy się na marzeniach, to tez wpływa na nasze rozterki.
        Chciałabym aby maila mozliwosc weryfikacji swoich planów, co może dać ta klasamiędzynarodowa, a znając córkę, to jak pójdzie na mat-fiz to nawet jak pojawia się wątpliwości, to podejdzie do swych wyborów bardzo ambicjonalnie i nie zmieni decyzji, kosztem zdrowia i frustracji
    • jkl13 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 06:33
      Wspierać, to jedyna droga. Skoro jest pracowita i ambitna, to ma szansę spełnić swoje marzenia. Moim zdaniem jedyne zadanie rodziców to wspierać wybór dziecka.
      Jeśli zmieni zdanie, profil okaże się zbyt trudny lub po prostu zmieni zainteresowania, to też wspierać i pomoc zmienić klasę. Ale obecnie - wspierać w wyborze aktualnego profilu.
      • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 08:03
        To są dwa wybrane przez nią profile, a raczej szkoły
        My absolutnie nie sugerowaliśmy
        Ta druga z matura międzynarodowa to tez jej wybór pod katem studiów ( od 3 roku jest fizyka)

Do tej pory w rozmowach była polibuda, a wczoraj okazała się , ze chodzi o rzeszowska bo tam można zdobyć licencje pilota.
        Zaskoczyło to nas i tym bardziej zaświeciła się lampka troski o jej zdrowie.

• taki-sobie-nick Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 22:25
        jkl13 napisała:

> Wspierać, to jedyna droga. Skoro jest pracowita i ambitna, to ma szansę spełnić
        > swoje marzenia.

Jeszcze niezbędne są zdolności.
    • 152kk Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 07:09
      Dlaczego uważasz, że mat-fiz ją przeora? Żeby skończyć LO wklasie z tym profilem wcale nie trzeba być geniuszem, zwykle wystarczy być po prostu nieco utalentowanym w tym kierunku i to lubić (a skoro córka chce na Politechnikę to raczej jest ścisłowcem). Wiem co piszę bo znam zarówno absolwentów mat-fiz w b. dobrym liceum (ale niekoniecznie mającym parcie na rankingi, przynajmniej kiedyś), jak i absolwentów MEiL na Politechnice Warszawskiej (nie wszyscy wcześniej kończyli LO mat-fiz., część np. po zwykłych technikach w miastach powiatowych smile
      Poziom czynników stresujących w LO w większej mierze zależy od podejścia nauczyciela i szkoły (czy nastawiają się na uczenie, czy podchodzą na zasadzie - najważniejsze jak wypadniemy w rankingach i " jak się nie podoba to wypad"). Z tego względu zdolnym, ambitnym i pracowitym, ale wrażliwym, odradzam "topowe" licea w Warszawie. Jest duże ryzyko, że zmarnują tam swój potencjał i nabawią się depresji sad Znam niestety takie przypadki (łącznie z osobą, która z trudem skończyłabo miała zagrożenie z mat., a następnie, ale z dwuletnim opóźnieniem, zdała barsdzo dobrze maturę z mat.).
      Zastanówcie się, czy wybrane przez was LO jest ogólnie przyjazne, tylko profil trudny (waszym zdaniem), czy jednak twoje obawy wynikają z czego innego? Bo jeśli to drugie - to radziłabym poszukać. raczej innej szkoły, niż innego profilu. W złej szkole będzie się źle czuła też na "łatwiejszym" profilu.
      • joana012 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 07:46
        Tylko nie mów jej tego co tutaj napisałaś. Czarnowidztwo rodziców i wymyślanie planów B to dla rodzica zdrowy rozsądek a dla takiego młodego człowieka podcinanie skrzydeł i obniżanie poczucia wartości. Ja takie błędy popełniałam i usłyszałam to z ust syna. Niech idzie za swoimi wyborami, mów jej tylko, że super że ma plany tak ambitne, jesteś z nią a w razie W decyzję można zmienić i też wtedy z nią będziesz.
        • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 07:52
          Oczywiscie, ze jej tego nie mówimy.

Wspieramy, pomagamy

To we mnie jest strach o jej zdrowie , bo tak jak wspomniałam ostatni rok to stąpanie po cienkim gruncie, zarówno zaburzenia odżywiania jak i depresjia byly blisko

• joana012 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 08:00
            e-ness napisała:

> Oczywiscie, ze jej tego nie mówimy.
            >
            > Wspieramy, pomagamy
            >
            > To we mnie jest strach o jej zdrowie , bo tak jak wspomniałam ostatni rok to st
            > ąpanie po cienkim gruncie, zarówno zaburzenia odżywiania jak i depresjia byly b
            > lisko
            >
            Nie dziwię się, że się martwisz. Poszukaj dobrego psychologa, niech będzie do dyspozycji córki w razie kryzysowych sytuacji. Może córce trudno o zdrowe proporcje między rozbuchanymi ambicjami a tym o co naprawdę warto walczyć a co olać. Czasem trudno to dziecku wyjaśnić i pomoc specjalisty się przydaje

• e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 07:47
        Dostała się do Sniadeckiego to szkoła pierwszego wyboru
        • magdalena1237 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 08:09
          Sama jestem po matfizie i studiach na politechnice. Moja córka w tym roku skończyła szkołe podstawową i w liceum też wybrała matfiz. Uważam wręcz przeciwnie, jeśli ktos rozumie przedmioty ścisłe to sobie poradzi.Tu nie ma dużo pamieciówki i rycia jak na humanie czy biol-chemie. Jednemu wystarczy to co jest na lekcji (ja tak miałam) inny przed sprawdzianami musi przysiedzieć, ale mimo wszystko z własnego doswiadczenia nie było ciężko, bo ja to rozumiałam. Za to na innych profilach opanowanie materiału wymagało czasu
        • ewa_mama_jasia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:40
          Jeśli to Śniadecki w Warszawie, to nikt i nic jej nie przeora. Szkoła jest super przyjazna i wspierająca, pilnują tego dyrektor i nauczyciele. Matfiz w Śniadeckim będzie pierwszy rok, ale od roku mają dobrą matematyczkę. Najważniejsze, to pilnować zaliczenia każdej partii materiału, jeśli uczeń ma same piątki i szóstki a nie zaliczył jednego sprawdzianu, to wystawiają zagrożenie. Ale te sprawdziany można poprawiać tyle razy, ile uczeń potrzebuje, aż się nauczy i zaliczy.
    • kulka-online Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 08:19
      Uczę w IB. Z jednej strony ten program daje większe możliwości bo wybór dopiero pod koniec drugiej klasy. Nauczyciele widzą i przekazują uczniom kto się na jakie rozszerzenia/wybory przedmiotów nadaje. Z drugiej strony niestety mamy bardzo dużo dzieci z problemami psychicznymi - depresje itp. Program wymaga dużo pracy na pewno - z sześciu przedmiotów pisze się maturę, z każdego jest cześć tzw. wewnętrzna (Np. projekt, raport, egzamin ustny). Dodatkowo Extended essay, TOK i CAS (w tym wolontariat). Na polskich uczelniach są zazwyczaj dobre przeliczniki jeżeli chodzi o maturę IB.
      • damartyn Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 08:31
        Wlasnie miałam napisać , ze jeśli ma ja przeorać mat- fiz to co dopiero liceum z międzynarodówką gdzie pracy jest od groma?
        Może niepotrzebne się martwisz, jeśli dziecko daje sobie rade? Dla mnie oba wybory znakomite. Dają duże możliwości.
      • aguar Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:11
        "Program wymaga dużo pracy"
        A czy ta praca odbywa się głównie w szkole w czasie lekcji?
        • kulka-online Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:21
          I w szkole i w domu. Eseje, raporty trzeba napisać w domu. Oczywiście nauczyciel doradza, pomaga, uczeń robi np. doświadczenie w szkole i potem wyniki analizuje/opisuje/ewaluuje. Na lekcjach oczywiście cały czas materiał jest realizowany plus tłumaczenie jak ma wyglądać praca/projekt plus omówienie np. pierwszej wersji pracy. Wypowiedzi ustne (z języków) są oczywiście cały czas ćwiczone aby nabrać pewnością przed egzaminem ustnym (który jest nagrywany). To jest całkiem inna forma edukacji od polskiego systemu. Nie ma chyba przedmiotu, który by się nie różnił znacznie od programu w polskiej wersji.
          • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:28
            Właśnie to tez jest w jej przypadku na plus. Pozwoli jej przełamać barierę leku i wstydu przed publicznymi wystąpieniami. Po covidowym szaleństwie mocno ucierpiały jej umiejętności społeczne.
            Klasa mniejsza, lepszy kontakt z nauczycielami
            • lenakasia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:25
              W mniejszej klasie gorzej rozwijać umiejętności społeczne. Mniej osób do wyboru, jeśli coś nie będzie pasowało. Poza tym martwisz się o jej zdrowie, a przecież wystąpienia publiczne też ją będą kosztowały wiele stresu.
              • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:38
                Córka chodziła na terapie, terapeuta powiedział wprost, ze ma leki społeczne, których nie opanuje, poki nie będzie wychodziła ze strefy komfortu. Dawał jej zadania do wykonania a później rozmawiali o tym co czuła. Poprawa była ogromna.

Martwię się o jej zdrowie, i o jej przyszłość. Nie chce aby żyła w ciągłym leku i bardzo liczę ma to, ze szkoła i mniej liczna klasa, bardziej zaangażowani nauczyciele, pomogą jej nabrać pewnosci siebie. Bo edukacja to nie tylko oceny, ale przede wszystkim umiejetność radzenia sobie w dorosłym życiu
                • lenakasia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:48
                  Zgadza się, my też mieliśmy ogromny dylemat z wyborem szkoły i córka wybrała szkołę ze względu na kontakty społeczne głównie. Mimo że drugi kierunek w innej szkole wydawał się lepszy dla niej. Ciężko przewidzieć co będzie lepsze. Jeśli to IB jest w prywatnej szkole to duża szansa że nauczyciele będą się bardziej starać. Tak przynajmniej jest w naszym mieście. Mamy IB w publicznej i prywatnej. Natomiast jeśli chodzi o kontakty towarzyskie to jest już różnie, ja osobiście jestem za większymi klasami i szkołami.
    • volta2 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:05
      Powiem tak, mat fiz na maturze polskiej to jak spacerek przy maturze IB z matmą i fizyką. Godzina korków z matmy czy fizy to 300 zeta rok temu. Nikt nie wierzył, że to taki ciężki program, a jak mąż sam próbował rozkminic problemy to łapał się za głowę. A skończył PW i to raczej jako dobry student. I pracuje tylko w języku angielskim. Syn znajomych po drodze zrezygnował z rozszerzenia matmy
      • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:13
        A ponco wlasciwie ludzie ida na ta miedzynarodowa mature skoro polska matura jest honorowana w innych krajach?
        • kulka-online Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:35
          - bo jest uważana za ambitna
          - bo lekcje są prowadzone w jez. angielskim
          - bo można wybrać interesującą kombinację przedmiotów
          - bo nie trzeba przez całe liceum uczyć się nudnych dla kogoś przedmiotów np. historii
          - bo są lepsze przeliczniki na studia (np. medycyna)
          - bo chcą doświadczyć innego systemu nauki
          - bo jednak łatwiej potem studiować szczególnie poza Polską
          - bo starsze rodzeństwo skończyło
          - i pewnie z mnóstwa innych powodów
          • aguar Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:53
            Mnie właśnie pociąga danie dziubdziusiowi możliwości wyjścia poza polski system (którego bezsensowność już syn zauważa w podstawówce). Nie udało się wyemigrować, a tutaj trafia się okazja na to na miejscu smile
            • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:09
              >Mnie właśnie pociąga danie dziubdziusiowi możliwości wyjścia poza polski system

Tyle ze z tego co widzialam na IB przedmioty maturalne sa te same minus bezsensens religii na maturze oraz fakt ze zdaja po ang. Masz na mysli, ze caly program licealny jest inny?

• aguar Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:14
                Podobno tak. Bardziej nowoczesny, mniej nastawiony na kucie.
              • kulka-online Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:32
                Przecież nie ma religii na maturze w polskim systemie. System IB jest całkiem inny niż polski, inny jest sposób nauczania, inny materiał/program, inna liczba przedmiotów nauczana i do zdania oraz inne zadania egzaminacyjne. Powiedziałabym nawet, ze ucząc w polskiej i międzynarodowym systemie uczę dwóch różnych przedmiotów (mimo, iż nazywają się tak samo).
          • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:06
            >- bo nie trzeba przez całe liceum uczyć się nudnych dla kogoś przedmiotów np. historii
            - bo są lepsze przeliczniki na studia (np. medycyna)

Czyli jaby chcial studiowac politologie, dziennikarstwo historie czy hist sztuki to przechlapane bo na maturze tego nie ma i przyjmujacy to widza?

- bo jednak łatwiej potem studiować szczególnie poza Polską

W sensie j angielskiego ze lepiej znaja? Bo polska matura normalnie jest traktowana na rowni
            • kulka-online Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:27
              Nie, w sensie ze jest inny system przyswajania wiedzy - teoretycznie uczeń sam dochodzi do wiedzy(np. przez eksperyment, projekt itp. a nie uczy się tego co mu nauczyciel wyjaśni. W tym sensie przyszły student przygotowuje się do pisania prac, projektowania badań, zaliczania projektów itp.
              Historia oczywiście jest w programie ale jako opcja, a nie obowiązek. Jak ktoś chce studiować politologię to ja wybierze, a jak chce studiować inżynierię to jej nie wybierze (chyba, ze akurat go interesuje i chce ja wybrać).
              • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:33
                Ej no ja pamietam w ogolniaku ( 2 polowa lat 80 tych) ze mielismy jak najbardziej eksperymenty na fizyce i chemii.

A to ja wole A levels gdzie wybiera sie tylko przedmioty kierunkowe na studia.
                • kulka-online Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 11:09
                  Ok, eksperymenty są w programie polskim ale tez można być w rożny sposób zrobione No. demonstracja przez nauczyciela, robienie krótkich eksperymentów przez uczniów wg instrukcji. Tu chodzi raczej o dłuższa, zaplanowaną pracę przez ucznia od koncepcji, przeanalizowania teorii, po eksperyment z odpowiednia liczba powtórzeń, zebranie wyników ich opisanie i przeanalizowanie, wyciągnięcie wniosków itp.
              • aguar Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:35
                A jest też praca zespołowa - projekty do zrobienia w parach czy grupach?
                • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:39
                  Czasami byla ale nie do tego stopnia co na studiach w USA... Czy to tak wiele zmienia w wiedzy? Watpie.
                  Ma to inna zalete za to:przygotowanie do pracy w zespole.

• kulka-online Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 11:12
                  To zależy już od sposobu prowadzenia lekcji przez konkretnych nauczycieli. Z rzeczy do zaliczenia grupowo jest tylko Group4Project. Ale oczywiście poza tym mogą być grupowe prezentacje, projekty, plakaty, tak w ciągu roku szkolnego.
            • maeve_binchy Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 11:00
              Moze wybrac historie na IB. To jest zupelnie inny system, syn zacznie we wrzesniu IB, wlasciwie dwa lata IGCSE a potem 2 lata program IB. Dlaczego? Głownie, zeby uciec z polskiego systemu, pamieciowki, niepotrzebnych przedmiotów, HIT-u, Czarnka itp., dlugo by pisac o wadach polskiej szkoly. Rowniez dlatego, ze jest po angielsku, lepiej przygotowuje do studiow (prace badawcze itp.), mlody chce studia poza PL (tak, wiem, ze po polskiej maturze tez mozna). Syn zdecydowanie kierunek science, wiec system IB idealnie sie dla niego nadaje.
              Tez to dla nas troche rozwiazanie innego problemu. Mlody mial jechac do szkoly w US, ale przy obecnych strzelaninach itp. nie wchodzi to w gre. Kiedy chodzilam tam do szkoly, nie bylo az tak dramatycznie. Dlatego inny system, ale w PL.
              • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 11:55
                >. Mlody mial jechac do szkoly w US, ale przy obecnych strzelaninach itp. nie wchodzi to w gre. Kiedy chodzilam tam do szkoly, nie bylo az tak dramatycznie.

Bez przesady, to nie jest znowu tak ze biegaja wszedzie z pistoletami jak na dzikim zachodzie. Kiedys nie bylo lepiej
                • snowbabe Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:16
                  Jest mniej wiecej dwa razy wiecej strzelanin w szkolach niz w latach 90 ( zrodlo: Tekst linku ). Tez mialabym teraz watpliwosci czy wysylac dziecko do szkoly u US. Te strzelaniny maja wplyw na sytuacje i atmosfere nawet w odleglych szkolach.
                  Chodzilam do szkoly w US, w zupelnie innym stanie, w czasie strzelaniny w Colombine, pamietam kolejne 2 tygodnie codziennych alarmow bombowych w szkole.
                  • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:39
                    Chodzilam do szkoly w Kalifornii i poza testami przeciwpozarowymi nie przypominam sobie strzelaniny i alarmow bombowych
                    • snowbabe Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:53
                      Fantastycznie. Tylko kiedy to bylo?
                      • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 22:13
                        No ale chyba nie zmienilo sie az tak aby ludzie chylkiem przemykali po szkole i w kazdej jednej szkole byly strzelaniny co.miesiac.
                    • maeve_binchy Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 13:09
                      No wlasnie, ja w stanie Nowy York i tez tego nie bylo. A teraz sa, plus wykrywacze metalu, lockdown drills (ja mialam tylko fire drills) itd. W tym roku bylo juz 27 school shootings w US, na pewno tak nie było za moich czasów (class of 95). Nie chce zasmiecac watku o strzelaninach w Stanach, takie jest po prostu nasze stanowisko dotyczace bezpieczenstwa w amerykanskich szkolach obecnie.
          • marta77trusia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 22:07
            Oj tak - dokładnie takie powody kierowały starszym synem, a młodszy, który od września zaczyna pre-IB już chce iść w ślady brata.
      • snowbabe Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 11:40
        Da sie spokojnie zdac rozszerzona matematyke i fizyke w IB na 7 i bez korkow. Sprawdzone.
        • volta2 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 13:20
          Ależ oczywiście że idą, o ile pozwoli na to algorytm jeszcze.
    • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:12
      Córka jest bardzo pracowita i ambitna. Zdolna również, ale wiem ze jej oceny to zasługa tych dwóch pierwszych cech. O wybitnym- ścisłym umyśle nie ma mowy.

>Mamy obawy, ze mat-fiz na który się dostała przeora ja i wyniszczy, a biorąc pod uwagę jej kiepskie radzenie sobie ze stresem w czasie egzaminów osmoklasisty, może się to złe skończyć.

Z tego co sobie przypominam skonczylam mat-fiz klase a raczej nie jestem umyslem wielce scislym.

Ale to dawno bylo...
    • la_mujer75 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:33
      Myślę, że profil mat-fiz jest o niebo łatwiejszy niż klasa IB.
      Z iluś źródel słyszałam, że jest bardzo ciężko w klasach z maturą międzynarodową.
      Tam masz 6 cieżkich rozszerzeń. Fakt- że potem na studiach- niezależnie jakich- wszystko wydaje się łatwizną.
      Tak twierdzi np. dziewczyna na medycynie. Że dla niej studia to teraz " pikuś" przy tym, co przechodziła w liceum.
      Łatwiej Twojej córce będzie się skoncentrować dwóch przedmiotach, niż na 6.
      A skoro nie radzi sobie ze stresem, to tym bardziej.

P.S. rozszeżenie z fizyki, matmy i zapewne z angielskiego pozwoli jej się dostać na wiele kierunków, nawet jak zmieni swoje zainteresowania
      • kulka-online Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:37
        Rozszerzeń jest 3 (lub jak ktoś ambitny to bierze 4.), przedmiotów jest 6 plus TOK.
        • la_mujer75 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:44
          W zwykłym liceum jest więcej przedmiotów , ale głównie trzeba koncentrować się na dwóch- trzech.
          No, chyba, że szkoła z tych, gdzie cisną nawet z WF wink
      • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:49
        Ona nie musi pisac ib, może po 2 roku przerzucić się na mat-fiz i zdawać Polska maturę.
        Przez 2 lata tej fizyki i matematyki jest na tyle dużo ze nawet nie trzeba uzupełnić różnicy - szkoła daje pełna możliwość zmiany planów i to jest dla mnie najbardziej na plus
        • la_mujer75 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:55
          A będzie umiała w razie czego "odpuścić"? I czy nie odbierze tego, jako porażki?
          Skoro jest ambitna i wrażliwa?
          • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:01
            Tego nie wiem, ale mam nadzieje, ze jak już będzie miała za sobą ten najburzliwszych okres dojrzewania to będzie łatwiej przede wszystkim jej ocenić rzeczywistość, ale i nam być wsparciem
        • la_mujer75 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:57
          Ale fakt- macie "trudny orzech do zgryzienia" .
          • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 10:40
            To prawda, tym bardziej, ze doswiadczylismy na wlanej skórze, ze wybór odpowiedniej szkoły to klucz do sukcesu.
      • lenakasia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:34
        Rozszerzenia są 3 w IB, zadaje się 6 przedmiotów, ale 3 w podstawie a 3 w rozszerzeniu.
      • marta77trusia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 22:15
        Jest 6 przedmiotów +CAS, TOK i EE. Z 6 przedmiotów 3 są na poziomie HL czyli rozszerzonym i 3 na poziomie SL czyli standardowym.
    • marta77trusia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 09:43
      Syn od września rozpoczyna naukę w klasie 3 IB. Na poziome HL wybrał właśnie matematykę, fizykę i w szkole syna obowiązkowo j. angielski. Spodziewa się ciężkiej pracy. Przez pierwsze dwa lata LO był w klasie pre-IB z 7 h matematyki z nauczycielem uczącym potem w IB. Zasada była prosta, kto chciał wybrać matematykę na poziome HL przede wszystkim konsultował to z uczącym ich nauczycielem. Dzieci z rekomendacją czekają na rok szkolny i matematyczne wyzwanie.
      • volta2 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:38
        U syna wstęp na hl dawała ocena dobra w preIB. A i tak się umeczyl na maxa. Ustaliłam z nim, że w pre korków nie bierze, i albo przejdzie na rozszerzenie albo nie. I przeszedł, ale w IB było baaardzo trudno. Co nie znaczy że nie było geniuszy , dla których to była bułka z masłem z całej grupy połowa miała 6 bez większego wysiłku.co syna dołowało dodatkowo. On źle znosi takie porównanie
        • aguar Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:55
          "Co nie znaczy że nie było geniuszy , dla których to była bułka z masłem z całej grupy połowa miała 6 bez większego wysiłku"
          No właśnie mam podejrzenia, że mój może należeć do takich, ale jednak pewna nie jestem. Jak to poznać?
          • la_mujer75 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 13:08
            Da radę poznać smile
            Po prostu- nie potrzebuje tyle czasu, jak inni, aby coś opanować. I to na maksa.
            U syna były 4 takie dziewczyny w klasie. Wszystko za co się brały (a sporo tego miały na koncie) kończyło się sukcesem. W tym -jedna jeszcze w szkole muzycznej, gdzie też wszystko zdane najlepiej.
            Już nie mówię o stopniach szkolnych, bo to wiadomo.
          • volta2 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 13:17
            Syn mówił, że był wprowadzony temat i geniusze od razu łapali co i jak. Nie musieli ćwiczyć zadań bo od razu je umieli robić a potem jechali do singla na olimpiadę matematyczną międzynarodowa.
          • marta77trusia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 15:50
            Jak poznać czy jest naprawdę świetny z matematyki? Mhm polecam że swojej strony olimpiadę matematyczną juniorów - dzieci z całej Polski piszą to samo - jak faktycznie rewelacyjny to 6 klasa finalista albo i laureat. Dodatkowo kuratoryjny z matematyki ale tutaj już poziom jest zróżnicowany w zależności od województwa. Natomiast według mojej wiedzy z otoczenia wokół - wszystkie dzieci naprawdę świetne z matematyki już w 7 klasie zapewniły sobie przynajmniej finalistę. A często w ósmej już dla własnej przyjemności kolejnego już z innego przedmiotu. Naprawdę spora część konkursów /olimpiad weryfikuje czy dziecko jest naprawdę świetne czy po prostu bardzo dobre, rzetelne i sumiennie wykonujące swoje obowiązki.
            • aguar Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 16:21
              A nie jest tak, że te kuratoryjne to bardziej zależą od przygotowania się pod nie? A faktyczne zdolności to bardziej weryfikuje taki Kangur na przykład?
              "czy dziecko jest naprawdę świetne czy po prostu bardzo dobre, rzetelne i sumiennie wykonujące swoje obowiązki. "
              No właśnie o moim nie można powiedzieć, że jest "rzetelny i sumiennie wykonujący swoje obowiązki", tylko w domu specjalnie sobie nie zaprząta głowy nauką, do sprawdzianów podchodzi z marszu, a na koniec roku i tak jest w ścisłej czołówce w swojej szkole. Z matmy wybitny od wczesnego dzieciństwa, gdzie znał tabliczkę mnożenia do 12 w wieku lat 4. Ale jednak jak podszedł bez przygotowania do kuratoryjnego w siódmej klasie, to nie przeszedł eliminacji.
              • marta77trusia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 16:43
                Nie chciałabym żeby to zabrzmiało niegrzecznie ale w takim razie po czym wnioskujesz, że jest wybitny z matematyki? Wiesz mój starszy syn matematykę lubi, ogarnia bardzo ale wybitny nie jest ale przez pierwszy etap czyli szkolny przechodził z marszu od 6 klasy.
                • panna.nasturcja Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 16:58
                  Bo to, że ktoś świetnie zna tabliczkę mnożenia wcześniej niż rówieśnicy kompletnie nic nie mówi o zdolnościach matematycznych. Tu liczy się zdolność logicznego myślenia a nie dobra pamięć potrzebna do opanowania tabliczki mnożenia.
                • aguar Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 17:15
                  On był od dzieciństwa genialny. Jak miał 2,5 to układał z cyferek liczby trzycyfrowe i je nazywał, potem dochodził do jeszcze większych. Dodawał i odejmował liczby dwu-trzycyfrowe w wieku lat 3. Potem była ta tabliczka mnożenia, gdy miał 4. Zabierał się za ułamki, szukanie wspólnego mianownika. Nauczył się też sam czytać, jak miał 3 lata. Potem w młodszych klasach podstawówki brał z sukcesami udział w różnych konkursach niekuratoryjnych, jak Kangur, Bóbr, Pitagoras. Ale on w ogóle jest skromny, niespecjalnie nastawiony na te konkursy i współzawodnictwo. Jak był mały, to w ogóle nie zdawał sobie sprawy, że się wyróżnia w stosunku do innych dzieci, tak sobie po prostu kochał te cyferki smile Teraz w siódmej klasie chodził w szkole na sekcję matematyczną przez cały rok, w ósmej będzie kontynuował, mam nadzieję, że tam go przygotują do konkursu.
                  • marta77trusia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 17:21
                    Ciężko mi się do tego odnieść bo moi obaj synowie do etapów szkolnych podchodzili właśnie "z marszu" - zarówno do matematyki, j. polskiego, j. angielskiego, chemii i historii. I każdy z nich już w siódmej klasie miał po jednym laureacie. A w ósmej doszedł kolejny czy to z konkursu czy olimpiady. Nadal jednak nie uważam, że mam genialne dzieci. I oboje z mężem wychodziliśmy z założenia, że do pierwszego etapu nie ma przygotowań bo on jest na poziomie jak sama nazwa wskazuje szkolnym.
                    • aguar Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 18:10
                      Chyba w tym roku w naszym województwie to było jednak trudniejsze - były rzeczy nieprzerabiane jeszcze w szóstej klasie i na początku siódmej.
                      A Twoi są zadowoleni z tego IB? Dobrze się czują w tym programie? Chodzą do szkoły prywatnej czy państwowej?
                      • mysiaapysia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 19:57
                        Wprawdzie w drugiej części Twojego postu jest pytanie nie do mnie, ale napiszę coś na temat pierwszej części.
                        Otóż nie wszyscy uczniowie podchodzą z marszu do konkursu kuratoryjnego i to dopiero w 7 klasie.
                        Mój syn będąc w klasie 6 chodził (częściowo zdalnie wink na pozaszkolne kółko matematyczne od września i tam od początku września dzieci były zachęcane do udziału w konkursie już w klasie 6. Plus na tych zajęciach materiał obejmował zakres starszych klas.
                        Mój syn tak naprawdę już w klasie 5 miał za sobą zakres matematyki z klasy 6, a częściowo również z klasy 7. Siadał ze mną w weekendy i najpierw ja robiłam wprowadzenie, a potem on robił zadania. Przystępując do konkursu w klasie 6 miał już za sobą cały zakres z klasy 7. Uzyskał tytuł finalisty. To już było dużo. W klasie 7 robił zadania z klasy 8. Plus dokładnie przeanalizowaliśmy na czym stracił punkty na poprzednim finale. Okazało się, że w sumie wiedział jak zrobić, niby zrobił zadania, ale one były wysoko punktowane, przy czym były osobne punkty za rozpisanie kolejnych faz rozwiązywania. A on poszedł na skróty, nie wszystkie etapy zapisał. I tak stracił cenne punkty. Już wiedział jak prawidłowo zapisywać rozwiązania. I tym razem ma laureata.
                      • marta77trusia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 22:11
                        Szkoła państwowa z pierwszej piątki perspektyw. Starszy bardzo z pre-IB. On ogólnie lubi swoją szkole, swoją klasę,nauczycieli,mun-y i wszelkie inne prejekty. Młodszy zobaczymy od września.
        • marta77trusia Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 15:42
          U mojego w sumie z klasy nikt poniżej 6 nie wziął HL z matematyki ale klasa ogólnie była bardzo mocna.
    • angazetka Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 11:42
      Ale dlaczego mat-fiz miałby ją przeorać? Już nie demonizujmy może, to tylko profil klasy w liceum, a nie praca przy zderzaczu hadronów.
      • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:04
        Mąż jest po mat-fiz - i nie wspomina tego jak przebieżkę. Fakt na jego doświadczenia miał wpływ nauczyciel fizyki i matematyki, którzy prowadzili przedmiot na poziomie akademickim i z terrorem

Tak czy inaczej decyzja podjęta - będzie klasa międzynarodowa, a czy ib czy później mat-fiz to czas pokaże.
        Mi ulżyło, ale najważniejsze ze córka szczęśliwa, ze wybór ma już za sobą. Widze jak jej ulżyło 😊
        • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 12:44
          Przesadza. W Liceum nie ma poziomu wyzej niz Calculus I wiec znowu nie akademicki poziom.
          • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 13:20
            Zadania na sprawdzianach były brane z podręczników na polibudzie. Ci co tam poszli na studia ponownie je rozwiązywali na egzaminach😄
            Mąż jak się uczył to rozwiązywał tylko zadania z gwiazdkami, bo reszta nie miała sensu

Dodam ze mąż to mega umysł i ma doktorat z wydziały ekonomii na SGH, tak wiec jego przeżycia nie są wyolbrzymione.
            • nuka_2 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 17:54
              Może chodziliśmy do tej samej szkoły? Mój fizyk wyrzucił podręcznik licealny przez okno i kazał kupić podręczniki akademickie. Wydaje mi się, ze to jednak nie reguła na mat-fizach.
            • princesswhitewolf Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 22:15
              No chyba jest jakas podstawa programowa MEN dla rozszerzonego mat fizu a nie co tam w szkole sie nauczycielowi podoba?
              • nuka_2 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 23:39
                Teraz w większości szkol pewnie tego w miarę pilnują, ale 30 lat temu nauczyciel mógł mieć fantazję😉 Mnie się akurat taki szalony fizyk przydał, bo dzięki niemu fizykę na egzaminach wstępnych na medycynę zdałam na 100%🙂
        • aguar Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 13:03
          Fajnie, że już decyzja podjęta. My się będziemy jeszcze pewnie długo miotać. Powodzenia dla Twojej smile
          • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 13:21
            Trzymam kciuki za właściwe wybory i dziękuje 😘
        • la_mujer75 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 13:14
          Fajnie, ze decyzja podjęta smile
          Powodzenia.
          • e-ness Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 13:21
            Dziękuje 😘
        • tinywee Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 19:27
          "Tak czy inaczej decyzja podjęta - będzie klasa międzynarodowa, a czy ib czy później mat-fiz to czas pokaże.
          Mi ulżyło, ale najważniejsze ze córka szczęśliwa, ze wybór ma już za sobą. Widze jak jej ulżyło 😊"

Czyli to jest samodzielny wybór córki?
    • klaramara33 Re: Matura międzynarodowa a politechnika 28.07.22, 20:02
      Z matmą córka miała jakieś problemy? Nie trzeba być wybitnym z przedmiotów ścisłych, żeby skończyć polibudę , wystarczy być z tego dobrym i pracowitym bo nauki dużo, projektów też, nawet więcej.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka