Dodaj do ulubionych

Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka?

29.07.22, 12:37
Nie chodzi o to, żeby nie wstawał w ogóle. Ale żeby nie wstawał, jak akurat nikogo przy nim nie ma, bo pójdzie gdzieś, balkonika nie weźmie, po kilku metrach opadnie z sił, przewróci się i potłucze. Albo spróbuje wstać z balkonikiem, ale jakoś go nierówno obciąży i balkonik wywinie salto i licho wie w co trafi (jak ktoś jest, to może przytrzymać balkonik przy wstawaniu, to wystarcza).

Mój ojciec. Ma 87 lat i Parkinsona z demencją. To Parkinson, nie Alzheimer, więc jest miły, zgodliwy i chętny do współpracy. Zresztą zawsze taki był. Tylko nie jest w stanie zapamiętać, że ma nie wstawać, dłużej niż 5 minut.

Barierka przy łóżku? Ma. Przełazi górą. (Też mnie dziwi, że daje radę, ale cóż: choruje układ nerwowy, nie mięśnie, a ojciec zawsze był szczupły i sprawny.)
Oczywiście można spróbować zmontować jakąś solidniejszą barierkę, ale nie chcemy go na stałe zamurować. Osobą, która mieszka z nim na stałe, jest moja mama (jego żona), sama też po 80-ce. Tę barierkę, która jest teraz, mama potrafi zdjąć i założyć wg potrzeb, gdyby barierka była większa, cięższa albo jakoś trudna w obsłudze, mogłaby nie dać rady.

Stała opiekunka jest w perspektywie, ale mama jeszcze nie dojrzała. Na razie jest pani, która przychodzi kilka razy w tygodniu na dwie godziny. Ale nawet stała opiekunka nie będzie przecież przy nim siedziała non stop, zwłaszcza że ojciec dużo śpi, tylko nigdy nie wiadomo, kiedy się obudzi i co wtedy wymyśli.

Ktoś miał podobny problem?

Obserwuj wątek
    • zuleyka.z.talgaru [...] 29.07.22, 12:39
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • ichi51e Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 12:41
        chciałam zasugerować pasy skórzane ale łańcuch tez dobry.

A serio - a podejście jak z dzieckiem? czyli zamiast ograniczać stworzyć przestrzeń w której może? miękkie poduszki materace zabezpieczenie ostrych krawędzi?
        • daniela34 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 12:47
          Obawiam się, że to tylko gorzej. Nawet jak upadniesz nieszczęśliwie na materac, to nogę możesz złamać, tym bardziej senior. Poduszki pod nogami też utrudnią sytuację.
    • woman_in_love Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 12:43
      Jezu zeby mnie zabili zanim tak skoncze.
      Oczywiscie humanitarnie. Morfina czy cos.
      • stephanie.plum Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:39
        akurat, wsadzą cię w pieluchy, będą karmić na siłę i na odleżyny wykitujesz.
    • eriu Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 12:47
      Wiesz pytanie kiedy mama dojrzeje? Bo może wypierać sytuację męża. Moim zdaniem mamę trzeba boleśnie uświadomić jaka jest sytuacja zanim tata się przewróci i złamie biodro.

Najlepsza byłaby opiekunka.
    • dekrabifikacja Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 12:48
      Może pokój zamykać na klucz? Żeby go nie nosiło po domu, a jak upadnie w pokoju, to większa szansa, że sie pozbiera i wróci do łózka. Najgorszej się upada w łazience na kafelki.
      • ichi51e Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 13:07
        moja babcia złamała miednice jak spadła z lozka - chciała zmienić stacje w radio i nieszczęśliwie fiknela uncertain
    • brytyjska.mgla Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 13:01
      Skoro barierka już jest, ale nie pomaga wypróbujcie coś takiego:
      www.amazon.pl/alarmowa-senior%C3%B3w-piel%C4%99gnacji-demencji-zapobieganie/dp/B07W81F1VL
      Kładzie się taką matę przy łóżku chorego i gdy tylko postawi na niej stopę, uruchamia się alarm- dzięki czemu opiekun ma możliwość zareagować na czas.
      • ga-ti Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 13:08
        Genialne to!
    • szmytka1 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 13:01
      Niania elektroniczna, coś na czujnik ruchu? Żeby mamę zawiadamialo, że wstał?
    • mid.week Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 13:05
      Możesz zweryfikować założenie, że wstaje dlatego że nie pamięta że ma tego nie robić np poprzez powieszenie kartki nad łóżkiem z przypomnieniem. IMO zignoruje i tak wstanie ale zawsze można spróbować.
    • eliszka25 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 13:16
      Ktoś już tu zalinkował taką matę, którą kładzie się przy łóżku. Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie, bo zaalarmuje opiekuna gdy tylko twój ojciec postawi stopę na podłodze. Można też spróbować z takim prześcieradłem, jak na zdjęciu (tylko nie wiem, czy w Polsce są). Jednak tu bym się obawiała, że pan będzie próbował razem z tym wygramolić się na barierkę i się uszkodzi.
      • 1matka-polka Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 14:25
        Jakies dymki by sie przydaly do tego zdjecia...

- No babciu, teraz to juz nie spierdolisz!
        - Oj wnusiu, wnusiu...
        • eliszka25 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 14:34
          😄
        • 71tosia Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:28
          Życzę ci na starość takich „dymków” od rodziny. A teraz się trochę pośmiej bo to przecież strasznie śmieszne …
          • eliszka25 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:32
            E tam, to zdjęcie akurat jest trochę śmieszne. Natomiast sytuacja, kiedy zdemenciałego rodzica trzeba pakować w takie prześcieradło, żeby sobie krzywdy nie zrobił, już śmieszna nie jest.
          • 1matka-polka Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:43
            Zwłaszcza zrobi mi to różnicę, jak już będę nieświadomie wypadać z łózka big_grin
          • panipoczterdziestce Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 16:38
            Jak się na co dzień obcuje z chorymi to ma się dystans.
            Moja znajoma zajmuje się na przykład makijażem pośmiertnym. I często żartuje - przypudrujemy nosek na ostatnie buziaki? 🙂
            Inna znajoma opiekowała się chorą na alzheimera. Pani ciągle jej pytała: przepraszam, przyszłam z pieskiem, czy bez pieska? I ta znajoma udzielała różnych odpowiedzi.
            Mnie to śmieszy. Co nie jest równoznaczne z brakiem empatii.

• eliszka25 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 16:51
              Bo w takiej pracy trzeba mieć zdrowy dystans, żeby nie zwariować. To nie ma nic wspólnego z brakiem empatii.
        • stephanie.plum Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:41
          fakt
          :~D
      • mid.week Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:13
        co ja tu widzę...? Czy to jest kokon jakby, prześcieradło z kieszonką na pacjenta? Jak się w to wchodzi?
        • ichi51e Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:18
          pewnie suwak
        • eliszka25 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:24
          To jest prześcieradło i taki jakby śpiwór w jednym. W Szwajcarii jest to bardzo popularne, ale w wersji dziecięcej. W szpitalach czy domach opieki czasem mają takie dla pacjentów leżących z demencją żeby nie wypadli z łóżka. Zapina się na suwak, nie potrzeba żadnych akrobacji żeby w to wejść czy wyjść. Konstrukcja jest taka, że można swobodnie zmieniać pozycję leżącą czy usiąść, ale już nie da się wstać.
          • mid.week Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:27
            Fajne! Proste i skuteczne
            • eliszka25 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:33
              Czadem to jedyna skuteczna metoda.
              • eliszka25 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:34
                * czasem
                • stephanie.plum Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:44
                  no nie mogę, "oplułam monotor".
              • grey_delphinum Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:45
                eliszka25 napisała:

> Czadem to jedyna skuteczna metoda.

Wiem, że literówka, ale kontekście tematu wątku zabrzmiało jak czarny humor.
                • eliszka25 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:47
                  Rzeczywiście, w kontekście wątku wyszło dosyć ciekawie.
              • mid.week Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 16:32
                eliszka25 napisała:

> Czadem to jedyna skuteczna metoda.

Ewentualnie pavulonem
    • stare_haslo Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:31
      Wspomniana powyżej mata alarmująca jest chyba najlepszym rozwiązaniem w opisanej sytuacji. Być może, pomoże też mamie "dojrzeć" do decyzji o dodatkowej opiece, jeśli okaże się, że alarm uruchamiany jest bardzo często.
      Kiedyś, gdy nie było tego rodzaju wynalazków (czujniki, alarmy, elektroniczne nianie), jedynym rozwiązaniem bywało odbudowanie łóżka jakąś konstrukcją, która blokowała samodzielne opuszczenie łóżka, czyli zrobienie czegoś na wzór kojca dla niemowlaków. sad
    • stephanie.plum Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 15:38
      tak, mieliśmy, przy Babci nr 1, piętnaście lat temu.

samodzielna kobieta, ale po wylewie podpajęczynkówkowym - czy jakoś tak - miała leżeć plackiem, a co rusz chciała wstawać.

i sorry Gregory, rodzina siedziała 24h/24, mama i ciotka w dzień, ja i siostra zmieniałyśmy się na nocki.

ale takie coś wiecznie przecież nie trwa, nasza Babi przeniosła się na wieczne łowiska po 10 dniach.

w Twoim przypadku inaczej - opieka całodobowa jednak, i ja bym linkę z dzwonkiem powiesiła tam, gdzie starszy dżentelmen forsuje barierkę. albo raczej - z dzwonem...

współczuję!!!
      • szmytka1 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 30.07.22, 00:13
        10 dni męki dla wszystkich. Ona miała szanse z tego wyjść? Tak jakoś napisałaś, że nie trwa to wiecznie i odeszła po 10 dniach, że pomyślałam daliby kobiecie wstać a meczylaby się 1 dzień a nie 10 😔
      • sarah_black38 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 30.07.22, 08:13
        stephanie.plum napisała:

> tak, mieliśmy, przy Babci nr 1,

A babcia to nie miała imienia? Numery to wiecie gdzie były ... o tempora o mores!!!
      • lauren6 Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 30.07.22, 08:38
        > i sorry Gregory, rodzina siedziała 24h/24

> Babi przeniosła się na wieczne łowiska po 10 dniach.

Czyli porównujesz swoje 10 dniowe siedzenie przy babci do sytuacji autorki, której dziadek może jeszcze przeżyć lata?

Sugerujesz, że autorka ma rzucić pracę, rodzinę i warować całymi dniami przy łóżku seniora?

Po raz kolejny peron ci odjechał.
      • 1matka-polka Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 30.07.22, 10:57
        "ale takie coś wiecznie przecież nie trwa, nasza Babi przeniosła się na wieczne łowiska po 10 dniach."

No sorry gregory, i co z tego, ze jakas inna babcia przeniesie sie np. po dwoch latach... 🙄🤷‍♀️
    • przepio Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 29.07.22, 19:54
      Ja mialam, mama była z demencją. Miała łóżko 180 na 200, została zamówiona na wymiar wysoka barierka z otwieranymi drzwiami. Pomogło.
    • tokyocat Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 30.07.22, 01:46
      Kajdanki. Serflex.
    • bei Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 30.07.22, 08:52
      Obejrzyj akcesoria krępujące w sklepach z wyposażeniem dla seniorów.

www.pomocedlaseniora.pl/pasy-krepujace/6132-pas-ograniczajacy-ruchy-tulowia-w-lozku.html
    • zuleyka.z.talgaru Re: Co zrobić, żeby senior nie wstawał z łóżka? 30.07.22, 15:41
      WOW no serio, moderacja jest rąbnięta zdrowo suspicious ROTFL.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka