Dodaj do ulubionych

wakacje kredytowe

29.07.22, 13:26
Można już składać wnioski, planujecie?

www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/5542525,Jak-zlozyc-wniosek-o-wakacje-kredytowe.html.amp
Obserwuj wątek
    • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 13:32
      Wiem jak to wszystko działa, ale zastanawiam się na jednym przypadkiem. Jak ktoś ma kredyt w trakcie karencji i wypłacania transz. Bierze wakacje kredytowe na 8msc. Z racji tego, ze to karencja to nie spłaca kapitału, wiec same odsetki plus pomostowe za 8msc są po prostu umarzane? 😂
      • zamiokulka Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 13:33
        Tak, już złożone.
      • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 13:48
        Nie są umarzane tylko lądują do spłaty na koniec kredytu. Wakacje dotyczą spłaty rat a nie tylko części kapitałowej bądź tylko części odsetkowej.
        • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:25
          Hm no ale jak pomostowe ma wyladowac na końcu? Na koniec idą raty kapitałowe przecież.
          • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:27
            Nie (przynajmniej według mnie). Po prostu po zakończeniu normalnego okresu kredytowania będziesz miała do spłacenia kolejnych x rat (nie więcej niż 8) w wysokościach takich, jak sprolongowałas je wakacjami. Wakacje to absolutnie żadne umorzenie czegokolwiek a jedynie zawieszenie spłaty.
            • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:30
              profes79 napisał:

> Wakacje to absolutnie żadne umorzenie czegokolwiek a jedynie zawieszenie spłaty.

Ale jak kogoś stać, to ratkę z wakacji może przeznaczyć na spłatę samego kapitału. A ematkę stać, więc ematki do boju, składajcie wniosek!

• auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:36
              Coś mi tu nie pasuje. Obecnie jak ktoś spłaca kapitał to ma rate złożona z kapitału+marza+Wibor. Bierze wakacje. Rata przechodzi powiedzmy na koniec na rok 2030. Wtedy człowiek musi spłacić ten kapitał+marza+wibor(ale ten nowy z 2030). Wiec ta rata nie byłaby w takiej samej wysokości wg tego co piszesz. A jak ktoś płaci same marze+odsetki oparte o wibor to nie ma tej bazy do przeniesienia na koniec od której zależy wysokość raty.
              • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:40
                Według mnie spłacasz 1-1. Masz wakacje na ratę 2 koła? To ta rata w wysokości 2 koła przechodzi na koniec. Ale oczywiście mogę sie mylić; nie takie cuda się działy z pisanymi na kolanach ustawami.
                • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 15:24
                  Skontaktowałam się z doradca kredytowym w międzyczasie dzisiaj i mam odpowiedz: W takim przypadku odsetki zostają umorzone i nic się z nimi dalej nie dzieje
                  • taje Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 09:08
                    Doradca się myli. Są różne metody stosowane przez banki przy zawieszaniu rat odsetkowych (np takie odsetki za okres zawieszenia mogą być przekształcone w jednorazową płatność na końcu okresu kredytowania, mogą być kapitalizowane choć to niekorzystne dla kredytobiorcy etc.). Na pewno nie zostają jednak umorzone.
                    • taje Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 10:08
                      Przeczytałam właśnie Artykuł 73 ust 12 i w sumie mam wątpliwości, czy w takim przypadku (okres karencji) jednak bank nie musi umorzyć odsetek. Może jednak doradca ma rację. Choć podejrzewam, że nie taki był zamiar ustawodawcy…

12. W okresie zawieszenia spłaty kredytu nie są naliczane odsetki ani pobierane opłaty inne niż wskazane w potwier- dzeniu, o którym mowa w ust. 10.
                      • dramatika Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 11:11
                        taje napisała:

> 12. W okresie zawieszenia spłaty kredytu nie są naliczane odsetki ani pobierane
                        > opłaty inne niż wskazane w potwier- dzeniu, o którym mowa w ust. 10.

Nie ma żadnych szwindli tutaj. Wyciągnęli wnioski po ostatnich wakacjach kredytowych, bo pewnie już nie pamiętacie, ale za pandemii było coś takiego, tyle że bankster mógł naliczać jakieś odsetki z doopy za to i w sumie sie do tego dopłacało.
                        Nie wiem, może to być jakiś przewał na głębszym poziomie, zawsze jest taka opcja, ale na pierwszy rzut oka sprawa jest czysta. Zresztą widać to po reakcji banksterki i wzmożeniu trolli.
                      • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 20:18
                        Babeczka, z która się kontaktowałam miala info prosto z banków(z komunikacji wewnętrznej)
                    • anilorak174 Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 08:48
                      W moim wniosku jest punkt, ze naliczone za czas wakacji odsetki zostaną umorzone.
    • leanne_paul_piper Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 13:36
      Już złożyłam🙂
    • milva24 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 13:49
      Tak, już złożyłam.
    • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 13:54
      Bardzo dobrze, dójcie banksterów 🤗
      • kubek0802 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:04
        Mnie lekko przeraża sytuacja, że trzecia strona (państwo) wchodzi z butami w skutecznie zawartą między stronami umowę i zasadniczo zmienia jej treść. W tym przypadku przynajmniej okres trwania umowy. I myślę że to się kiedyś czkawką odbije. Takie przynajmniej słyszę opinie wśród osób z kręgu prawno-finansowego powiedzmy.
        • riki_i Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:08
          Czniać opinie osób "z kręgu prawno-finansowego". Składać wnioski i doić banksterów . Btw chyba wielkimi krokami zbliża się koniec getin banku. Już ma kuratora z BFG , a wakacje kredytowe zeżrą mu resztkę kapitałów własnych.
          • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:13
            riki_i napisał:

> Czniać opinie osób "z kręgu prawno-finansowego". Składać wnioski i doić banksterów .

Tak!

• agatazieba Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:14
            Przy okazji w projekcie był przepis, że dla banku w tarapatach można wskazać podmiot, który będzie go przejmował. Nie bank, jak dotychczas, tylko podmiot. Czy Orlen sądzi się na banki? Życie pokaże. (Nie sprawdziłam czy ostatecznie jest to w ustawie)
            • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:17
              agatazieba napisała:

> Przy okazji w projekcie był przepis, że dla banku w tarapatach można wskazać po
              > dmiot, który będzie go przejmował.

Ba, mamy przepisy, że w razie niewypłacalności banku, to bank ma prawo zajumać wszystkim pieniądze z konta, ale to nawet lepiej - ludzie się dowiedzą, ze takie prawo w ogóle istnieje big_grin
              Składać wnioski, nadpłacać kapitał i nie słuchać szczekania banksterki smile
              • s12345s Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:15
                dramatika napisał(a):
                >
                > Ba, mamy przepisy, że w razie niewypłacalności banku, to bank ma prawo zajumać wszystkim pieniądze z konta, ale to nawet lepiej - ludzie się dowiedzą, ze takie prawo w ogóle istnieje big_grin

shock shock shock

Możesz dać linka do tego przepisu?
                A Bankowy Fundusz Gwarancyjny co na to?
                • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:26
                  s12345s napisała:

> Możesz dać linka do tego przepisu?
                  > A Bankowy Fundusz Gwarancyjny co na to?

Musiałabym ci dać linka do całej ustawy, ale tu wyjaśnione:
                  rekinfinansow.pl/konfiskata-pieniedzy-bank/
                  Jest oczywiście BFG i teoretycznie odzyskasz pieniądze. Teoretycznie, bo nie wiadomo ile i czy w ogóle w BFG coś będzie jak przyjdzie co do czego smile
                  • s12345s Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:57
                    dramatika napisał(a):

>
                    > Jest oczywiście BFG i teoretycznie odzyskasz pieniądze. Teoretycznie, bo nie wiadomo ile i czy w ogóle w BFG coś będzie jak przyjdzie co do czego smile

Ale to dotyczy tych co mają 100 000 euro na koncie. Czyli mnie nie dotyczy.
        • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:12
          kubek0802 napisała:

> Mnie lekko przeraża sytuacja, że trzecia strona (państwo) wchodzi z butami w sk
          > utecznie zawartą między stronami umowę i zasadniczo zmienia jej treść.

Owszem, to jest argument, ale ustawodawca ma prawo to zrobić. To się nazywa specustawa smile
          Doić bankstera, doić!
          Pamiętajcie, że to jest bardzo opłacalne, aby w okresie wakacji nadpłacić kapitał. Nie przeżeraj raty, spłać nią kapitał!
          • taje Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 09:46
            Zgadza się.
    • g.r.uu Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:10
      Planujecie
    • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:28
      Na zachętę:

• kitek_maly Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 08:56
        Czy może ktoś w dwóch słowach wytłumaczyć o co w tym chodzi?
        • profes79 Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 09:02
          Możesz nadpłacić kredyt bez skracania czasu kredytowania - to wpływa na obniżenie raty i zmniejszenie odsetek ale w niewielkim stopniu. Możesz też nadpłacić kredyt ze skróceniem okresu kredytowania - to w praktyce oznacza, że nadpłacasz odpowiednik kilkudziesięciu czy nawet kilkuset rat, skracając okres kredytowania o okres liczony w latach a przez to w bardzo znaczącym stopniu redukując całościowe odsetki kredytu.
          Teoretycznie druga opcja jest bardziej opłacalna; w praktyce warto się zastanowić, czy przy pozostawieniu raty na bieżącym poziomie i ewentualnych dalszych zmianach jej wysokości (niestety na plus) damy radę dalej ciągnąć kredyt.
          Z jednej strony jak nadpłacałem na początku roku to zmniejszyłem ratę - niby jest to mniej opłacalne ale gdybym tego nie zrobił to dzisiaj pewnie byłbym mniej wesoły.Gdybym skrócił okres kredytowania byłbym parę lat do przodu ze spłatą ale wysokość raty w obecnej chwili mogłaby już stanowić spore obciążenie.
          • kitek_maly Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 09:22
            Dzięki. Rozumiem, że to przy aktualnych warunkach dane taki mocny efekt?
          • sol_13 Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 10:06
            Zdaję się, że do tej drugiej opcji to chyba trzeba podpisać aneks do umowy kredytu w banku.
            • premeda Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 11:47
              Najczęściej oznacza to aneks i przeliczenie na nowo zdolności kredytowej, więc nie zawsze się da.
            • profes79 Re: wakacje kredytowe 01.08.22, 07:06
              Do tej pierwszej też.
          • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 11:52
            Nie ma to większego znaczenia, która opcje wybierzesz, bo przecież możesz nadpłacać kredyt co miesiąc. Faktycznie bezpieczniej jest zmniejszać wysokość raty przy stałym okresie kredytowania i nadpłacać jeśli jest taka możliwość, a na koniec po prostu zrobić jedna większa nadpłatę.
        • lauren6 Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 09:24
          O to, że możesz mieć 4 miesiące wolne od kredytu (w tym i kolejnym roku).
          W zależności od preferencji możesz te pieniądze przeżreć, albo nadpłacić kredyt. Tę drugą opcję dokładniej opisał profes wyżej.
    • kryzys_wieku_sredniego Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:31
      Tak zlożylam bylam w szoku jak to usprawnil bank, wczoraj wyskoczyło przy zalogowaniu do konta, klik, klik i zlożone.
      • kryzys_wieku_sredniego Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:33
        Planujemy nadplacić na koniec roku.
        • milva24 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:47
          Mamy taki sam plansmile
          • ayanna Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 22:26
            A jaka jest różnica, jeśli te nadpłaty będę wpłacać na bieżąco każdego miesiąca? Btw, można tak na tych wakacjach?
            • ayanna Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 22:45
              Doczytałam, że można w trakcie. Ktoś tak zrobi?
              • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 22:52
                Można generalnie. Niektórzy maja kary za nadpłatę przed określonym czasem, ale to już zależy od danej umowy. Zajrzyj do niej
                • ayanna Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 22:57
                  Nie mam już kary smile
    • sueellen Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 14:48
      Nie rozumiem tego podniecenia. W UK funkcjonuje od dawna. Większość pozytkodawcow pozwala na takie wakacje. Czasem jest to miesięczna rata czasem nawet cztery. Moja znajoma wzięła sobie takie wakacje podczas walki z rakiem ( wybrała 26 tygodni płatnego urlopu i wzięła dodatkowe trzy miesiące bezplatnego- w tym czasie nie płaciła kredytu). Zaskoczona jestem że w Polsce nigdy nie było takiej opcji?
      • amast Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 15:13
        Była. Ale nie bezkosztowo.
      • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 15:40
        Zwykle jest ale to inny rodzaj wakacji
      • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 15:58
        sueellen napisała:

> Zaskoczona jestem że w Polsce nigdy nie było takiej op
        > cji?

Polska republika banksterska.
        Z ciekawości, w UK na ile procent można teraz wziąć kredyt hipoteczny? Chodzi mi o kredyty o stałym oprocentowaniu.
        • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:06
          W PL jak najbardziej była taka opcja; mam coś takiego w umowie kredytowej.
          • sueellen Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:30
            Czyli było, tylko ludzie o tym nie wiedzieli, nie myśleli, nie było głośno. Też nie wiedziałam i nie zastanawiałam się nad tym dopóki ktoś mi o tym nie powiedział.
            • leanne_paul_piper Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:37
              Do tej pory były możliwe wakacje kredytowe, teraz jest zawieszenie spłaty kredytu, to są dwa zupełnie różne produkty. Przede wszystkim na wakacje kredytowe bank musiał wyrazić zgodę, teraz to idzie z automatu.
            • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:38
              sueellen napisała:

> Czyli było, tylko ludzie o tym nie wiedzieli, nie myśleli, nie było głośno.

Nie, to jest wewnętrzna decyzja konkretnego banku, czy jakichś wakacji udziela czy nie udziela. Bank może sobie skonstruowac taką umowę kredytową jaka mu się podoba - także z wakacjami kredytowymi. Nie jest to jednak zapis ustawowy, że bank ma obowiązek takich wakacji udzielić na żądanie każdemu kredytobiorcy.
              To co teraz jest to jest taka ustawa kryzysowa.
            • hanusinamama Re: wakacje kredytowe 01.08.22, 00:56
              Nie to inne wakacje kredytowe. Zanim zaczniesz sie wymądrzać doczytaj na czym polegają te twoje...warto wiedzieć takie rzeczy jak sie kredyt bierze
          • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:34
            profes79 napisał:

> W PL jak najbardziej była taka opcja; mam coś takiego w umowie kredytowej.
            >

W większości umów jest zapis, ze możesz wnioskować, ale bank nie musiał się zgodzić. Teraz chyba musi na te rządowe?
            • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:36
              Na rządowe to w ogóle nie ma kwestii zgody - składasz wniosek i jest. Co do tych bankowych - w domu dokładniej spojrzę, jak to jest określone.
        • sueellen Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:28
          Mój jest jeśli dobrze pamiętam 1.1%. Stałe oprocentowanie na 3 lata.
          • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:36
            sueellen napisała:

> Mój jest jeśli dobrze pamiętam 1.1%. Stałe oprocentowanie na 3 lata.

Szok, że banki nie upadają wink
            • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:37
              3 lata. Jak jej po tych trzech latach urealnią to się popłacze ze szczęścia tongue_out
              • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:42
                profes79 napisał:

> 3 lata. Jak jej po tych trzech latach urealnią to się popłacze ze szczęścia tongue_out

UK nie jest banksterską neokolonią, więc na pewno mają w ofercie kredyty na stały procent na cały okres kredytowania na nielichwiarski procent.
                Ba, to UK jest jednym z państw, które czerpie zyski z wyzysku innych narodów na banksterce, u siebie przecież gnoju nie będą robić smile
                • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 17:51
                  Z czystej ciekawości sprawdziłem - na stronie LLoyds TSB (bo ten bank akurat kojarzę) - jak wyglądają warunki kredytowe. Przy zarobkach w wysokości średniej krajowej (trochę ponad 31k funtów), wkładzie własnym w wysokości 5k funtów i nieruchomości wartej 55k funtów (studio flat) kredyt ze stałym oprocentowaniem dostępny jest na maks 5 lat przy czym różnica w racie między kredytem na 2 lata a 5 lat wynosi odpowiednio 247 do 261 funtów. Zdolność kredytowa dla takich zarobków wychodzi około 140k funtów.
                  • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 19:55
                    profes79 napisał:

> kredyt ze stałym oprocentowaniem dos
                    > tępny jest na maks 5 lat

Zapewne celowo nie podałeś wysokości oprocentowania 🥰

Oj maseczki spadają. Widać że komuś koło pupci się pali big_grin
                    • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:13
                      Odpowiednio 4,25 do 4,75% - wszystko trzeba na tacy. BTW - stopy procentowe w UK obecnie są na poziomie 1,25% po czerwcowej podwyżce, bo za chwilę się tego doczepisz. Jak widać mortgage przy stałej stopie procentowej jest kosztowny - to tak jakby u nas na chwilę obecną był oprocentowany na poziomie około 20% (trzykrotnie wyższym od stopy bazowej - aczkolwiek wiem, że to porównanie z czapy ale pokazuje skalę). Inna rzecz, że wyszukiwarka w ogóle nie pokazuje mi kredytów na stopie od początku zmiennej (co nie znaczy, że ich nie ma).
                • kandyzowana3x Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 07:00
                  Przypomnę tylko ta aferke z liborem w UK, zmowa bankowa itd
              • taje Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 09:50
                Ja mam 1,75% na 20 lat…
            • damartyn Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:40
              Teraz hipoteczne zaczynaja się w UK od 3% i zdecydowanie większość powyżej. Zależy od banku. Stałe oprocentowanie na 3 lata.
              • sueellen Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 22:35
                W 2021 były poniżej 1%. Odrobinę spóźniłam się z remortgage bo mogłam mieć jeszcze niższy. Jak jest teraz to nie wiem. Za dwa lata będę się martwić.
      • droch Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:59
        Nie rozumiem tego podniecenia. W UK funkcjonuje od dawna

Ponieważ nie rozumiesz różnicy pomiędzy standardowymi wakacjami kredytowymi, a uchwalonymi przez rząd PiS.
        • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 17:01
          droch napisał:

> Nie rozumiem tego podniecenia. W UK funkcjonuje od dawna
          >
          > Ponieważ nie rozumiesz różnicy pomiędzy standardowymi wakacjami kredytowymi, a
          > uchwalonymi przez rząd PiS.

Różnica polega tylko na tym, ze zawieszeniu podlegają tez odsetki, czy na czymś jeszcze?
          • droch Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 17:21
            Główną różnicą jest właśnie zawieszenie naliczania odsetek, co nie występuje przy standardowych wakacjach kredytowych.
      • memphis90 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 08:44
        U mnie była taka opcja - można było nie płacić kapitału, tyło same odsetki. Czyli np nie płacić raty 2000zl, tylko odsetki - np 1870zl, a 130zl kapitału można było odlozyc na kiedy indziej... Biznes życia, bardzo pomocny.
        • taje Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 09:59
          Ja też mam połowę kredytu w bulecie - płaci się tylko odsetki a kapitał na koniec. Bardzo dobra opcja, zwłaszcza, jeżeli ma się sposób na sensowne zainwestowanie kapitału przez ten czas.
      • ginger.ale Re: wakacje kredytowe 03.08.22, 07:18
        sueellen napisała:

> Nie rozumiem tego podniecenia.

Nom, nke rozumiesz. Te wakacje, to coś innego niż zawieszenie raty na czas wakacji. W PL np. Frankowicze też zwykle mogą sobie zrobić miesiąc wakacji, ale to nie jest tak korzystne.
    • anilorak174 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 15:43
      Nie złożyłam bo w moim banku padł sustem, a teraz ludzie zgłaszają rozne cuda wianki (ze z harmonogramu znika rata kapitalowa, a odsetki jednak zostają, ze nawet jak mie złożyli wniosku to nie mogą nadpłacić kredytu, co było do tej pory normalnie dostępne).
      Mam jeszcze kilka dni.
    • martiszon1509 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 16:15
      Złożylimśy dziś. Nadpłacimy kredyt pod koniec 2023 roku. Tak zamierzamy.
      • zamiokulka Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 21:06
        Czemu dopiero wtedy?
        • martiszon1509 Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 11:33
          Chcemy dozbierać, żeby wpłacić większą kwotę do nadpłaty.
          • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 11:53
            martiszon1509 napisała:

> Chcemy dozbierać, żeby wpłacić większą kwotę do nadpłaty.

Po co czekać, czemu nie nadplacac każdej wolnej kwoty?
            Przecież w ten sposób tracicie na odsetkach za ten czas zbierania.
            • profes79 Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 11:58
              Bo nadpłata kredytu - zwłaszcza w pewnym okresie kredytowania - wiąże się z dodatkowym kosztem (zależnie od banku i umowy).
              • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 13:05
                profes79 napisał:

> Bo nadpłata kredytu - zwłaszcza w pewnym okresie kredytowania - wiąże się z dod
                > atkowym kosztem (zależnie od banku i umowy).
                >

Fakt, może tak być.
                Ja specjalnie zwracałam uwagę na ten punkt i mam we wszystkich umowach wynegocjowana bezkosztowa nadpłatę.
              • ginger.ale Re: wakacje kredytowe 03.08.22, 07:32
                profes79 napisał:

> Bo nadpłata kredytu - zwłaszcza w pewnym okresie kredytowania - wiąże się z dod
                > atkowym kosztem (zależnie od banku i umowy).
                >

Przy nowych kredytach można zwykle od razu, tzn. od pierwszej raty nadpłacać. Ja mam kredyt z końca 2017 r., pierwsza rata styczeń 2018r. Nadplacać mogliśmy od razu, skracać też - tylko aneks bezpłatny mamy co 3 mce, a częściej to koszt ok.200 zł. Jedynie stałego oprocentowania jakoś nie oferowali :p weszło kilka mcy później... Jedyny wybór to była rata stała lub malejąca.
                W każdym razie po ca 4.5 roku mam spłaconą ponad połowę, a kredyt skrócony o 120 rat, czyli 10 lat mniej jarzma i nie musiałam na to czekać, ani dodatkowo płacić bankowi za aneksy (było ich kilka).

Nadplacać i skracać opłaca się najbardziej w pierwszych 5 latach, koszt odsetkowy baaaardzo znacząco maleje. Przy nadplatach w l. 2019-2021 rata malała nam wręcz skokowo. Dzięki temu mam, mimo podwyżek, mam ratę 3 stówy mniejszą niż na początku. Jak przestaną szaleć z tymi stopami, to znowu skracam okres spłaty(do wysokości pierwszej, najwyższej raty raty). Wakacje przeznaczam na spłatę kapitału + wciąż będziemy nadplacać na bieżąco.
                • riki_i Re: wakacje kredytowe 03.08.22, 10:55
                  Ale trzeba mieć z czego nadpłacać, masa ludzi brała ratę pod korek.
            • ayanna Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 12:46
              Właśnie, ja też nie rozumiem, czemu nie wpłacać na bieżąco?
              • zamiokulka Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 20:57
                Wpłacam na bieżąco różne kwoty.
                • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 01.08.22, 09:35
                  zamiokulka napisała:

> Wpłacam na bieżąco różne kwoty.

Robię podobnie.
    • bywalec.hoteli Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 17:09
      A ja mam podpisaną umowę o refinansowanie ze starego banku do nowego, ale jeszcze nie jestem w nowym banku. Umowę podpisałem przed 1 lipca, więc ustawa mnie obejmie. Natomiast przejście do nowego banku chcę zrobić w sierpniu.
      Ktoś się orientuje czy mogę wziąć w sierpniu wakacje w starym banku a we wrześniu już w nowym?
      • droch Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 17:22
        Wcale nie jest oczywiste, że na ten nowy kredyt możesz wziąć wakacje, ponieważ nie jest na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, tylko spłatę innego kredytu...
        • bywalec.hoteli Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 17:26
          Art. 73. ustawy:
          1. Na wniosek konsumenta kredytodawca zawiesza spłatę kredytu hipotecznego udzielonego w walucie polskiej, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska.
          2. Zawiesza się wyłącznie spłatę kredytu hipotecznego, udzielonego na podstawie umowy o kredyt hipoteczny, która może być uznana za umowę o kredyt hipoteczny w rozumieniu art. 3 ustawy zmienianej w art. 69.
          3. Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi w okresie:
          1) od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
          2) od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
          3) od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.
          4. Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi tylko w stosunku do jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
          5. Konsument składa wniosek o zawieszenie spłaty kredytu w postaci papierowej albo elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.
          6. Wniosek, o którym mowa w ust. 5, zawiera co najmniej:
          1) oznaczenie konsumenta;
          2) oznaczenie kredytodawcy;
          3) oznaczenie umowy;
          4) wskazanie wnioskowanego okresu lub okresów zawieszenia spłaty kredytu;
          5) oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
          • bywalec.hoteli Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 17:31
            ...dalszy ciąg art. 73 pominąłem.

Natomiast art. 3 ustawy zmienianej w art. 69 brzmi tak:

Art. 3. 1. Przez umowę o kredyt hipoteczny rozumie się umowę, w ramach której
            kredytodawca udziela konsumentowi kredytu lub daje mu przyrzeczenie udzielenia
            kredytu zabezpieczonego hipoteką lub innym prawem związanym z nieruchomością
            mieszkalną lub przeznaczonego na sfinansowanie niezwiązanego z działalnością
            gospodarczą lub prowadzeniem gospodarstwa rolnego nabycia lub utrzymania:
            1) prawa własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego
            odrębną nieruchomość, a także ich budowy lub przebudowy w rozumieniu
            art. 3 pkt 6 i 7a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019
            r. poz. 1186, z późn. zm.2));
            2) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
            3) prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części;
            4) udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego
            stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w nieruchomości gruntowej.
            2. Za umowę o kredyt hipoteczny uważa się w szczególności umowę:
            1) pożyczki,
            2) kredytu w rozumieniu art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo
            bankowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 2357 oraz z 2020 r. poz. 284, 288 i 321),
            3) o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego,
            4) o kredyt, w której kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej,
            a konsument zobowiązuje się do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia,
            5) o kredyt odnawialny
            – o ile spełnia warunki określone w ust. 1.
      • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 17:37
        1. Twój kredyt to kredyt hipoteczny?
        2. Można wziac wakacje tylko na jeden kredyt w jednym banku wiec wątpię czy możesz wziac w dwóch bankach, bo to by łamało te zasadę
        • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 18:03
          auksencja15 napisała:

> 1. Twój kredyt to kredyt hipoteczny?
          > 2. Można wziac wakacje tylko na jeden kredyt w jednym banku wiec wątpię czy moż
          > esz wziac w dwóch bankach, bo to by łamało te zasadę

Chyba nie tylko jeden kredyt, ale na kredyt na nieruchomość, w której mieszka kredytobiorca.
          • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 18:08
            Tego nie ma jak zweryfikować tak naprawdę.
            • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 19:48
              Oj, można się będzie zdziwić jak banki zaczną weryfikować z pomocą Policji.
              • riki_i Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 10:48
                profes79 napisał:

> Oj, można się będzie zdziwić jak banki zaczną weryfikować z pomocą Policji.

Ty jak coś palniesz czasem, to nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać? Policja to nie są chłopcy na posyłki banksterów , zwłaszcza w sprawach z punktu widzenia policji absolutnie duperelnych. No i jaka podstawa prawna? Chłopie, Tobie się chyba marzą inspekcje robotniczo-chlopskie - przecież przy skali zjawiska, to musiałyby być działania w skali masowej! Powtórzę się, imo jedyne możliwości weryfikacji to działania samego banku , przede wszystkim weryfikacja przelewów na ROR danego klienta.
                • profes79 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 10:59
                  Ale zdajesz sobie sprawę, że złożenie fałszywego oświadczenia to jest przestępstwo? I nawet podpisując oświadczenie o tym, że lokal na własne potrzeby itd. podpisujesz się pod rygorem odpowiedzialności karnej?
                  Banki na pewno odsieją ludzi gdzie np. adresy do korespondencji/zamieszkania są takie same jak dane nieruchomości na którą był brany kredyt - ja nie przypuszczam, żeby skala oszustw byłą jakaś niesamowita żeby sprawdzenie pozostałych wymagało nie wiadomo jakiego zaangażowania policji masowe patrole. Swoją drogą jak mogą setkami stać na Żoliborzu to mogą robić i co innego.
                  • dramatika Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 11:08
                    profes79 napisał:

> podpisując oświadczenie o tym, że lokal na własne potrzeby itd. po
                    > dpisujesz się pod rygorem odpowiedzialności karnej?

Ale żes się wzmożył smile
                    Chłopie, ludzie nie są debilami. Jak stoi, że ma być na własne potrzeby, to nikt normalny nie będzie składał wniosku, jak ma lokal nie na własne potrzebny. Ale patrz na moje usta: takich ludzi jest promil. Większość kupuje dla siebie, na własne potrzeby i mam nadzieję, ze szturmem zaatakują banksterkę smile
                    • profes79 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 11:10
                      Patrząc po tym wątku i Twoich pomysłach to wcale bym tego nie zakładał. A już stwierdzenie :ludzie nie są debilami" w kontekście niektórych opisywanych przypadków brzmi nawet nie tyle śmiesznie co tragicznie.
                      • dramatika Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 11:13
                        profes79 napisał:

> :ludzie nie są debilami" w kontekście niektórych opisywanych przypa
                        > dków brzmi nawet nie tyle śmiesznie co tragicznie.

I ty tak z czystego serduszka, motywowany troską o obywateli, przychodzisz tutaj i niesiesz kaganek oświaty, buahahahah
                        • langsam Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 17:34
                          O sobie piszesz, konfiarzu?
            • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 19:50
              auksencja15 napisała:

> Tego nie ma jak zweryfikować tak naprawdę.

Jeśli mieszkanie z kredytem stoi puste, to nie ma. Gorzej jak jest wynajmowane, wtedy to dość prosty cross-check z urzędem skarbowym.
              • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 19:57
                Zawsze jak coś pisze w necie to muszę opisać każdy wyjątek itp… to chyba oczywiste, ze jak legalnie wynajmujesz dane mieszkanie to nie możesz wziac na nie wakacji. Serio trzeba o tym pisac?
                • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:00
                  auksencja15 napisała:

> Zawsze jak coś pisze w necie to muszę opisać każdy wyjątek itp… to chyba oczywi
                  > ste, ze jak legalnie wynajmujesz dane mieszkanie to nie możesz wziac na nie wak
                  > acji. Serio trzeba o tym pisac?

Zabawne jest, ze LEGALNE wynajmowanie mieszkania opisujesz jako wyjątek big_grin
                  • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:02
                    Tak, jest to wyjątek od wakacji kredytowych.
                    • profes79 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:07
                      Nielegalne wynajmowanie też. Wierz mi, że banki na głowie staną, żeby odsiać takie przypadki.
                      • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:20
                        Niestety uważam, ze się mylisz. PiS-owi coś takiego tez nie na rękę, a w największych bankach w Polsce współwłaścicielem jest skarb państwa(pośrednio). Ja generalnie jestem przeciwna tym wakacjom kredytowym, ale uważam, ze nie ma narzędzi, które pozwolą stwierdzić, ze mieskzkamie nie jest na Twoje cele mieszkaniowe (poza oczywistymi wyjątkami) jak ktoś nie będzie kombinować i nie weźmie na więcej niż jeden kredyt to ma spokój
                        • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:32
                          auksencja15 napisała:

> w najwię
                          > kszych bankach w Polsce współwłaścicielem jest skarb państwa

Jeśli chodzi o "najwieksze" banki, to znaczący polski kapitał ma tylko PKO BP, PKO SA, Alior i Getin. Reszta dużych banków to kapitał zagraniczny.

> jak ktoś nie będzie kombinować i nie weźmie na więcej niż jeden kredyt to ma spokój

Haha, jaki zabawny trollik smile "Jak ktoś nie będzie kombinować" - zaszyta groźba smile

Ludzie, nie bać się i brać te wakacje i nadpłacać smile

• auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:34
                            Żadna groźba. Normalne stwierdzenie 🙄
                          • droch Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 21:42
                            Jeśli chodzi o "najwieksze" banki, to znaczący polski kapitał ma tylko PKO BP, PKO SA, Alior i Getin

Te "tylko" to ile % rynku? 60?
                            • dramatika Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 22:31
                              droch napisał:

> Te "tylko" to ile % rynku? 60?

Zależy co rozumiemy pod pojęciem "duże" banki. Wymieniłam 3 duże polskie banki, reszta to bankrut Getin i plankton. Innych dużych banków, z kapitałem zagranicznym, jest jakieś 10 plus plankton.

www.totalmoney.pl/artykuly/banki-w-polsce-jakie-sa-najpopularniejsze-i-najwieksze-banki-komercyjne-w-polsce
              • riki_i Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 00:09
                mamkotanagoracymdachu napisała:

> auksencja15 napisała:
                >
                > > Tego nie ma jak zweryfikować tak naprawdę.

>
                > Jeśli mieszkanie z kredytem stoi puste, to nie ma. Gorzej jak jest wynajmowane,
                > wtedy to dość prosty cross-check z urzędem skarbowym.

Z choinki się urwałaś? Jaki cross-check? Kto miałby na to dawać zgodę? Na podstawie jakich przepisów? Na czyj koszt miałyby się toczyć postępowania sprawdzające urzędów skarbowych angażujące czas setek ich pracowników?

W czarnej dupie są tylko ci ludzie, którym najemcy wpłacają czynsz na konto w tym samym banku, gdzie został wzięty kredyt hipoteczny. Jeśli z opisów przelewów wynika, że to z tytułu wynajmu tej konkretnej nieruchomości, no to bank ma dowód czarno na białym.
                • sol_13 Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 11:52
                  riki_i napisał:

> W czarnej dupie są tylko ci ludzie, którym najemcy wpłacają czynsz na konto w t
                  > ym samym banku, gdzie został wzięty kredyt hipoteczny. Jeśli z opisów przelewów
                  > wynika, że to z tytułu wynajmu tej konkretnej nieruchomości, no to bank ma dow
                  > ód czarno na białym.

Banki kontaktują się między sobą i wymieniają informacje o klientach w sprawach okolokredytowych, więc to akurat nie problem sprawdzić, czy ktoś ma wpływy z tytułu wynajmu w innym banku.
                  Niemniej te przepisy nie określają wyraźnie, czy jeśli ktoś obecnie wynajmuje mieszkanie, nie może skorzystać z wakacji. Więc pewnie banki będą sobie interpretowały dowolnie. Co do reszty zgoda-nie ma podstaw prawnych aby angażować w kontrolę policję, US czy KAS.
          • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:01
            Ma być chyba zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, nie trzeba mieszkać w danej lokalizacji l, używać adresu itp. Są w necie wyroki na korzyść np człowieka, który miał dwa mieszkania w dwóch różnych miastach i zostało to uznane za jego cel mieszkaniowy, bo korzystał z nich z rodzina.

Rozważmy tez małżeństwo, które ma dwa mieszkania (tak tak oczywiście nie są wynajmowane…). Nie ma obowiązku mieszkać razem, będąc w związku. Jestem ciekawa czy coś takiego by przeszło smile

Czy jak ktos ma dwa kredyty, maly na własne mieszkanie i dużo większy na mieszkanie dla dziecka/matki to może wziac wakacje na ten większy kredyt(bo bardziej się opłaca)? Moim zdaniem tak, bo nie da się zweryfikować czy tam mieszka czy nie.
            • panna.nasturcja Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 23:13
              Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych oznacza dokładnie to, ze mieszkasz w tej lokalizacji. Jak nie mieszkasz to swoje potrzeby mieszkaniowe zaspokajasz inaczej. Oczywiście mówię o mieszkaniach, które już istnieja, nie o tych w budowie.
              • riki_i Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 00:00
                panna.nasturcja napisał(a):

> Zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych oznacza dokładnie to, ze mieszkasz
                > w tej lokalizacji.

Absolutnie nie.

• sol_13 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 00:47
                A co z osobami, które brały kredyt na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, a po kilku latach kupiły większe mieszkania, a stare wynajmują i spłacają kredyt? Takich osób jest całkiem sporo.
                • profes79 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 06:26
                  Takie osoby się nie kwalifikują. To akurat przerabia znajoma w robocie nie będąc z tego powodu szczęśliwą. Oczywiście Dramatisia Ci powie "bierz" tylko potem będzie ciąg dalszy tego co pisałem o nieliczeniu się z konsekwencjami.

Tzn. według mnie będą się kwalifikować do wakacji w kwestii nowego mieszkania.
                  • sol_13 Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 10:08
                    A jeśli ktoś ma kredyt na nowe zaciągnięty pod hipotekę starego?wink
              • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 06:38
                Niestety nie.
            • panna.nasturcja Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 23:15
              Znaczy kombinujesz jak oszukać.
              Kradzież w Polsce się nigdy nie skończy.
              • dramatika Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 00:08
                panna.nasturcja napisał(a):

> Kradzież w Polsce się nigdy nie skończy.

Biedne banki łokradajo !
                Jakże mi z tego powodu bardzo przyjemnie smile Nerwowe drgawki banksterskich trolli to też miły widok smile
        • bywalec.hoteli Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 09:39
          auksencja15 napisała:

> 1. Twój kredyt to kredyt hipoteczny?
          > 2. Można wziac wakacje tylko na jeden kredyt w jednym banku wiec wątpię czy moż
          > esz wziac w dwóch bankach, bo to by łamało te zasadę

1. Tak, kredyt hipoteczny
          2. Jak tak to wezmę w nowym banku wakacje a miesiąc tych wakacji stracę
          • riki_i Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 10:37
            A w tym nowym banku , to kredyt nie będzie się liczył od daty przeniesienia?
            • bywalec.hoteli Re: wakacje kredytowe 31.07.22, 10:59
              umowa kredytowa jest sprzed lipca
    • nastjaa Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 17:58
      Mało kto wie,że w pandemii też była taka opcja, z drobną różnicą (nie wydłużało to okresu kredytu, a kapitał był doliczany do pozostałych rat).
      • riki_i Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 19:30
        W moim banku wydłużało. Za to można było w okresie zawieszenia spłacać same odsetki .
      • memphis90 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 08:50
        To nie była opcja dla każdego.
    • kropkaa Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 20:47
      Nie planowalam, ale właśnie zobaczyłam, że rata znowu wzrosła i odsetki w niej stanowią już ponad 2/3. Więc składam wniaosek i nadpłacam.
      Nie wiem,.czego jeszcze trzeba suwerenowi, żeby podziękował tym pissim dziadom.
    • ayanna Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 22:16
      A czy jeśli mam mieszkanie, a kredyt mam na skończony dom, w którym jeszcze nie mieszkam, ale planuję przeprowadzkę za rok - mogę wnioskować o wakacje kredytowe?
      • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 22:22
        Ja bym wnioskowała. Dom masz w końcu na cele mieszkaniowe, nie wynajmujesz go ani nie prowadzisz tam działalności.
      • auksencja15 Re: wakacje kredytowe 29.07.22, 22:33
        Wg informacji, które obecnie są dostępne to tak
    • anatewka11 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 00:08
      Czy ktoś się orientuje czy w takiej sytuacji można : mieszkanie kupione w tym roku na kredyt ale będzie w nim mieszkał syn na studiach. Sama mieszkam w innym mieście.
      • memphis90 Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 08:51
        Jeśli masz inne mieszkanie, to nie. W zeszłym roku był spis powszechny zdaje się, w tym roku wypełniałaś to coś o ogrzewaniu, więc dane mają.
        • hanusinamama Re: wakacje kredytowe 01.08.22, 01:01
          Ale to syn ma tam mieszkać a nie ona.
          • panna.nasturcja Re: wakacje kredytowe 01.08.22, 03:38
            Ale kredyt jest jej. A ona potrzeby mieszkaniowe zaspokaja gdzie indziej, nie w tym mieszkaniu na które jest kredyt.
            • sol_13 Re: wakacje kredytowe 01.08.22, 09:30
              A jeśli jest kilku wspolkredytobiorcow, a tylko jeden z nich mieszka w tym mieszkaniu?
              • hanusinamama Re: wakacje kredytowe 01.08.22, 09:44
                Małe szanse ze z synem wzieła.
                • sol_13 Re: wakacje kredytowe 01.08.22, 10:25
                  Ona może nie, ale ja mam koleżankę, która ma kredyt z rodzicami do spółki (sama nie miała zdolności).
                  • anatewka11 Re: wakacje kredytowe 02.08.22, 23:23
                    Czytam te wszystkie interpretacje i wcale nie jestem taka pewna, że ten przypadek nie podlega pod wakacje. Wszędzie piszą, że te cele mieszkaniowe są bardzo szeroko rozumiane. Nawet interpretacja że strony Ministerstwa Finansów jest taka, że jak ktoś ma więcej niż jedno mieszkanie na kredyt to wybiera tylko jeden z kredytów do skorzystania z wakacji, no to kto miewa kilka mieszkań na cele mieszkaniowe? Syn do czasu ukończenia studiów utrzymywany przeze mnie, potem zamieszka tam córka na studiach, opłacam ze swojego konta i własnych zarobków opłaty za mieszkanie, kredyt. Gdybym nie kupiła mieszkania to płaciłabym za wynajem. Dlaczego to by miało być interpretowane jako nie do celów mieszkaniowych? Nie jest na biuro, nie jest na wynajem. Możliwe, że na starość ja się do niego przeniosę.
    • zwyczajnamatka Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 08:08
      Nie planuję składać wniosku o wakacje kredytowe. Rata nie przekracza tysiąca zł i tak co miesiąc mocno nadplacamy, niedługo zamkniemy kredyt.
      • mamkotanagoracymdachu Re: wakacje kredytowe 30.07.22, 10:14
        zwyczajnamatka napisał(a):

> Nie planuję składać wniosku o wakacje kredytowe. Rata nie przekracza tysiąca zł
        > i tak co miesiąc mocno nadplacamy, niedługo zamkniemy kredyt.

I tak by Ci się opłacało spłacać całość jako kapitał, bez odsetek.