Dodaj do ulubionych

Jak postępować z taką nastolatką?

30.07.22, 09:16
Która jest w pierwszej klasie liceum i na dobrej drodze do niezdania do kolejnej klasy. Z informatyki. Ma poprawkę w sierpniu i łaskawie zgodziła się na korepetycje. Przychodzi do niej sąsiad, za darmo poświęca swój czas. Był już 2 razy, po czym nastolatka stwierdziła, że musi odpocząć i nie chce żeby sąsiad przychodził w kolejnym tygodniu. Może za 2. Rodzice nie mogą nic zrobić. Ojca nie ma na miejscu, matka nic powiedzieć nie może, bo psychika córki jest delikatna i boi się, że dziewczyna zamknie się w sobie jak kiedyś w przeszłości. Wstydu w powodu szansy na niezdanie nie odczuwa. Obecnie się zakochała i powiadomiła tylko mamę, że chce żeby poznała jej partnera.
Obserwuj wątek
  • memphis90 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:23
   Taaa, bardzo delikatna ta psychika... Jak taka straszliwie zmęczona, to z "partnerem" ta 15latka też nie powinna się spotykać. Ale jeśli matka "nic nie może", to trudno - delikatniusi płateczek będzie się musiał odnaleźć w roli płateczka powtarzającego klasę.
  • kotejka Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:27
   Trzeba ustalić cel nadrzędny
   Czy zdanie do następnej klasy, czy ochrona delikatnej psychiki
   Jak widać jedno drugie wyklucza
  • lily_evans011 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:27
   Niech panna sobie uświadomi, że może na przyszły rok wylądowac w zupełnie innej szkole, nawet branżowej, szkoła nie ma obowiązku przyjąć ponownie do pierwszej klasy, bo pierwszeństwo ma aktualna rekrutacja.
   Cwaniarze w du... przygrzalo jak widać, partnera (he he) ma, a paru prostych rzeczy na kompie nie potrafi się nauczyć. Za dużo liceów, pełno tych z niskimi progami i później takie puste panienki się lansują, że są w liceum.
   • mieszkanienaturalnie Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:43
    Ha! Ona to by się nawet ucieszyła ze zmiany szkoły, bo chciała tę konkretną zmienić jeżeli by zdała.
    • lily_evans011 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:51
     Ale wtedy zmieni na całkowicie denną, bo tylko takie pozostają po zakończeniu rekrutacji zazwyczaj.
   • asia_i_p Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 14:02
    Jesteś pewna, że tak jest? Nam dyrektorka mówiła, że ma problem, bo dla każdego dziecka, które promocji nie dostało, musi zarezerwować miejsce w pierwszej klasie, kosztem liczby wolnych miejsc dla rekrutujących się. Problem był spory, bo oprócz dwójki -trojki nieradzacych sobie uczniów polskich, do pierwszych klas przyszło sporo dzieci ukraińskich na tyle późno (maj), że mowy już nie było o zaliczeniu roku. I dyrektorka mówiła, że dopóki są uczniami szkoły oficjalnie, miejsce dla nich być musi, nawet gdyby realnie nie było ich już w Polsce (taką sytuację też mieliśmy).
    • lily_evans011 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 15:06
     A no popatrz, to czytałam że jest inaczej. I właściwie w żadnej klasie gdzie znam dzieciaki albo córka zna (a ona zna teraz dużo z różnych szkół) nie ma tych ludzi powtarzających. Może do prywatnych się przenieśli albo szkół innego typu.
     A teraz jest od cholery zaległości więc jakoś przydałoby się ten problem systemowo uregulować.
    • hanusinamama Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 19:27
     Jakims cudem u was inaczej niż wszędzie. Dzieci z rekrytacji tegorocznej mają pierwszenstwo przed tymi co nie zdali...nawet Ukraińcami. I znowu ci okropni Ukraińcy zabierjący miejsca naszym...
     • asia_i_p Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 22:00
      Sugerujesz, że kłamię czy że dyrektorka okłamała mnie? Jakim cudem dziecko z rekrutacji - czyli niebędące uczniem danej szkoły - ma mieć pierwszeństwo przed dzieckiem, które już uczniem szkoły jest? Bo otrzymanie oceny niedostatecznej końcoworocznej nie jest równoznaczne ze skreśleniem z listy uczniów. Być może jakaś szkoła sobie wpisała w statucie, że ocena niedostateczna na koniec pierwszej klasy może być powodem skreślenia z listy uczniów, ale po pierwsze, moja na pewno takiego zapisu nie ma, po drugie skreślenie z listy uczniów nawet przy spełnieniu przesłanek statutowych nie jest automatyczne, tylko głosowane przez radę pedagogiczną, po trzecie wreszcie, wcale nie jestem pewna, czy taki zapis w statucie byłby zgodny z prawem oświatowym.
   • asfiksja Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 18:21
    >bo pierwszeństwo ma aktualna rekrutacja.
    Serio? A pisali, że te braki miejsc to efekt m.in. dużej liczby jedynek po pierwszej klasie. A jedynki z kolei są efektem nauczania zdalnie-pandemicznego, w którym niektórzy zdobyli lepsze oceny niż powinni i dostali się do klas bardziej ambitnych niż są sobie w stanie poradzić.
    • lily_evans011 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 31.07.22, 08:09
     Akurat z ambitnych klas to tym bardziej wywala się tych, którzy nie zdali...
  • tanebo001 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:33
   Okno życia?
  • triss_merigold6 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:34
   Partnera? Wybilabym z głowy.
   Poprawka ludzka rzecz, w tym roku bardzo dużo dzieci ma poprawki albo powtarza klasę, oszczędzono rok temu po dwóch latach zdalnych.

   Pannie uświadomić, że szkoła nie da jej drugiej szansy.
   • lily_evans011 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:52
    Ale z informatyki? No weź triss, tego idzie się nauczyć i nadrobić, to nie matma albo chemia.
    • kamin Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 14:54
     Spojrzałam do podstawy programowej z informatyki dla LO i widzę tam m.in.:
     2.stosuje przy rozwiązywaniu problemów z różnych dziedzin algorytmy poznane w szkole podstawowej oraz algorytmy:
     -na liczbach: badania pierwszości liczby, zamiany reprezentacji liczb między pozycyjnymi systemami liczbowymi, działań na ułamkach z wykorzystaniem NWD i NWW,
     -na tekstach: porównywania tekstów, wyszukiwania wzorca w tekście metodą naiwną, szyfrowania tekstu metodą Cezara i przestawieniową,
     -porządkowania ciągu liczb: przez wstawianie i metodą bąbelkową,
     -wydawania reszty najmniejszą liczbą nominałów,
     -obliczania wartości elementów ciągu metodą iteracyjną i rekurencyjną, w tym wartości elementów ciągu Fibonacciego.
     • lily_evans011 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 15:10
      Wiesz co moja córka to żaden geniusz matematyczno-informatyczny, podstawówka dała straszliwie ciała jeśli chodzi o zdalne przygotowywanie do egzaminów z matmy itp., zdalna informatyka była kpiną, bo pan wysyłał tylko jakieś filmiki z Khan Academy, a tę informatykę podstawową w LO nad podziw dobrze ogarnęła. Wg jej informacji nauczyciele mało tłumaczyli, dużo trzeba było samemu kombinować.
      Mimo wszystko z korepetytorem wg wskazówek da się bardziej ogarnąć niż z przedmiotami, które wymagają kształtowania w sobie specyficznego myślenia jak np. matma.
      • kamin Re: Jak postępować z taką nastolatką? 31.07.22, 08:25
       No fajnie. To twoja córka sobie poradziła a tamta dziewczynka niekoniecznie.
       Rzecz w tym, że dużo ludzi miewa informatykę prowadzoną po łebkach. Ale jak się trafi zaangażowany nauczyciel to się okazuje, że to nie jest łatwy przedmiot.
       Zwłaszcza gdy w przez całą podstawówkę rysowali w paincie i robili tabelki w Word, a w LO pojawia się konkretniejszy materiał
  • rb_111222333 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:36
   Z opisu wygląda, że nie jesteś rodzicem tej dziewczyny, więc nie musisz robić nic. Szkoda dziewczyny że sama utrudnia sobie życie
   • mieszkanienaturalnie Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:44
    Szkoda mi jej mamy.
  • cegehana Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 09:52
   Poznalabym partnera i dołożyla starań żeby dobrze się w moim towarzystwie czuł. Informatykę bym odpuściła nawet kosztem niezdania do kolejnej klasy - to nie tragedia a w każdym razie mniejsza niż pogłębianie problemów o których piszesz (czy sa to problemy wychowawcze czy zdrowotne nie wiem, ale na pewno istotniensze niż terminowe zdanie matury czy jakiś wstyd nie wiadomo przed kim i czemu służący).
  • incel-core Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 10:01
   mieszkanienaturalnie napisał(a):
   Obecnie się zakochała i powiadomiła tylko
   > mamę, że chce żeby poznała jej partnera.

   Ile lat ma partner? 15 czy 50?
   • mieszkanienaturalnie Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 17:01
    19
    • aankaa Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 17:20
     19-latek zainteresowany taką młódką? big_grin
    • jehanette Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 20:07
     Niepokojące
  • te_de_ka Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 10:08
   A może by tak pan ojciec, którego nie ma na miejscu wypełnił swój rodzicielski obowiązek i zaangażował się na rzecz swojego dziecka zamiast wtajemniczać w problem znajome matki, które jeszcze mniej mogą niż matka?
   • mieszkanienaturalnie Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 17:02
    Dziewczyna jest na ojca obrażona, pokłócili się przed jego wyjazdem do pracy. Wraca w tygodniu teraz, ale nie ma córkę wpływu, wg matki.
    • te_de_ka Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 18:46
     Moja domowa młodzież też by chętnie poszła na taki układ, że się na rodzica obrażą właśnie po to, żeby rodzic doszedł do wniosku, że "nie ma wpływu" na nich. No niestety to jest imo pójście na łatwiznę i dezercja ze strony rodzica. Nastolatek ma prawo wpaść w apatię, pokazywać focha czy obrażać się ale rodzic powinien jednak stanąć na wysokości swojego rodzicielskiego zadania i nie chować głowy w piasek. Kuriozalna jest też dla mnie postawa matki, która z góry zakłada, że ojciec nic nie może. To, że jest na wyjeździe nie oznacza, że nie może rozmawiać z córką i matką, żeby jednak mieć wpływ na poczynania młodej.
  • homohominilupus Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 10:32
   Dlaczego ona ma korki za darmo???
   • mieszkanienaturalnie Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 17:02
    A skąd mam wiedzieć
  • hrabina_niczyja Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 10:55
   Po pierwsze to należało nie dopuścić do tej sytuacji i załatwić korki wcześniej. A teraz może zmienić sąsiada, którego dziewczyna może się wstydzić i krępować, taki to wiek na korepetytora, któremu się zapłaci. Zaangażować ojca, a chłopaka zaprosić do domu i poznać.
   • mieszkanienaturalnie Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 17:04
    Nie chciała korków absolutnie, bo korki to wg niej wstyd. Nie ma korepetytow z tego przedmiotu u nas w mieście, był szukany, sąsiad to ostateczny pomysł.
    • hanusinamama Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 19:56
     A proszę cię. Hrabina specjalistka od nastolatków....bo "chodziła" z ojcem nastolatki (podobno).
    • berdebul Re: Jak postępować z taką nastolatką? 31.07.22, 09:02
     Korepetycje to wstyd, ale poprawka z informatyki to luz, tak jak przeniesienie do najpodlejszej szkoły, bo w innych nie będzie miejsca?
  • aqua48 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 11:27
   mieszkanienaturalnie napisał(a):

   > matka nic powiedzieć nie może, bo psychika córki jest delikatna..

   Aha.
   Nie musi zdać do następnej klasy i tyle. W innej szkole będzie sobie hodowała swoją delikatną psychikę.
  • zerlinda Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 12:15
   W sumie skoro psychika delikatna to może faktycznie odpuścić. Z partnerem, na zasiłkach, też żyją takie delikatne lelije.
   • kropkaa Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 13:02
    I zwykle na fb mają w opisie "szlachta nie pracuje", więc LO i tak do braku pracy zarobkowej nie jest jej potrzebne.
  • po_godzinach_1 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 12:22
   Nie ma obowiązku kończyć liceum, nie musi zdać do drugiej klasy.

   Tak zwanego partnera zawsze warto poznać.
  • panipoczterdziestce Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 12:22
   Nic nie robić. Jak nie chce zdać, to niech nie zdaje.
  • nangaparbat3 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 12:24
   Czy córka dostała spis zagadnien do egzaminu poprawkowego?
   Czy sąsiad jest nauczycielem informatyki w liceum?
   To takie poprawkowe impodenrabilia.
   Nauczyciel dysponując spisem zagadnień i po jakimś wstępnym rozeznaniu, co dziewczyna umie, jest w stanie określić, ile czasu potrzebuje, by pomóc jej w przygotowaniu się. I tego się trzeba trzymać. Jeśli ona nie zechce - trudno, niech ryzykuje i ewentualnie powtarza kasę.
   • mieszkanienaturalnie Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 17:00
    Sąsiad jest informatykiem, potrafi generalnie tłumaczyć ale jak sam powiedział, nie ma w niej zapału, jest znudzona. Wcześniej szukany był nauczyciel informatyki, który poprowadziłby korepetycje ale nikogo takiego nie mogli znaleźć.
    • asia_i_p Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 18:23
     Trudno mieć zapał do tego, co dowodzi, że ci się nie powiodło, łatwiej udawać znudzenie. Numer pod tytułem "jest mi tak strasznie wstyd, że mam tę poprawkę, mamusiu, i dlatego będę klaskać uszami na każde wspomnienie o niej i stawać na rzęsach, żebyście się już nie gniewali" to raczej z naszym pokoleniem niż z zoomerami. I bardzo dobrze, moim zdaniem. Nie oczekiwałabym skruchy ani entuzjazmu, tylko rozpisania planu pracy i realizacji.
     • asia_i_p Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 18:38
      Aha - oczekiwałabym także okazywania szacunku sąsiadowi, bo pomaga, a nie musi. Tryskać entuzjazmem nie musi, ale dawać pokazów znudzenia też nie powinna. Są zrozumiałe, jako reakcja obronna, ale nie do zaakceptowania. Myślę, że dziewczynie w tym wieku da już się okazać, że współczujemy, że ma popsute wakacje, ale uprzejmego sąsiada ma traktować uprzejmie.
  • woman_in_love [...] 30.07.22, 13:11
   Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
   • kamin Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 14:56
    Raczej w szkołach o facetów od informatyki trudno.
  • li_lah Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 16:51
   Skoro nie potrafi nauczyć się tak prostej rzeczy jak kilka zagadnien z informatyki to może nie powinna uczyć się w liceum. Skąd pomysł żeby wszyscy szli do liceum i na studia ? A kto będzie uczył się w szkołach zawodowych ?
   • asia_i_p Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 18:28
    Jeśli zaliczyła matematykę, fizykę i chemię, to raczej się spokojnie nadaje do liceum, po prostu gdzieś "zgubiła" tę informatykę, zdarza się.
    • hanusinamama Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 19:59
     Pytanie jak zaliczyła i jakich ma nauczycieli. Jezeli ledwo 2 i 3 a zawaliła informatykę....to nie musi się nadawać. Moze tez sie nadawać ale moze jej nie zależeć. Tak jest jak rodzic za uszy ciagnie przez całą podstawówkę, odrabia za dziecko lekcje, uczy sie z dzieckiem do kazdej klasówki a potem wybiera dzieciakowi LO. Dochodzi sie do wieku dziecka kiedy nie da sie juz na siłę zmusić do nauki
  • irma223 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 17:01
   To niech poroznosi ulotki czy pozamiata w salonie fryzjerskim przez te 2 tygodnie.

   Niech zobaczy, co ją czeka, jak się nie będzie uczyła.

   "Zmęczona". Sąsiada bym przeprosiła za zawracanie mu głowy. I starała się mu jakoś za to wynagrodzić.

   Takiego sąsiada to tylko gratulować.
   • mieszkanienaturalnie Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 17:43
    Sąsiad jest super, ogólnie bardzo pomocny. Ona pracuje od początku wakacji, sprzedaje coś tam na festynach, tam tę nową miłość poznała.
    • bergamotka77 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 18:07
     To może niech skupi się na nauce a nie handlu? Chyba ze wiąże z tym przyszłość zawodową...
  • princesswhitewolf Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 18:41
   .... Z informatyki? Wydawaloby sie ze w dzisiejszych czasach dzieciaki zyja komputerami.
   • asia_i_p Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 18:50
    Żyją mediami społecznościowymi, a na informatyce mają algorytmy i początki programowania. Za naszych czasów to był trochę michalek, teraz zdecydowanie nie jest.
    • hanusinamama Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 20:01
     Ale tez nie rób z tego matematyki wyższej. Ja dałam radę pomóc dzieciakowi z 1 klasy LO z informatyki bo moj mąz akurat nie mógł. Dzieciak sam przyznał ze olewał. I przedmiot i nauczyciela. Nie jestem informatykiem, jestem chemikiem i patrząc w zagadnienia plus materiały spokojnie pomogłam wyciagnąc ocenę.
     • kamin Re: Jak postępować z taką nastolatką? 31.07.22, 09:08
      Zasadniczo żaden przedmiot w 1 klasie liceum nie jest matematyka wyższą i w miarę ogarnięty dorosły po studiach powinien być w stanie go z pomocą podręcznika zrozumieć (lub przypomnieć sobie). Co nie zmienia faktu, że jednak zdarzają się dzieciaki, które nie są w stanie opanować danego materiału.
   • bergamotka77 Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 20:20
    princesswhitewolf napisała:

    > .... Z informatyki? Wydawaloby sie ze w dzisiejszych czasach dzieciaki zyja ko
    > mputerami.

    ale nie delikatne lelije smile
   • kamin Re: Jak postępować z taką nastolatką? 31.07.22, 08:57
    //Wydawaloby sie ze w dzisiejszych czasach dzieciaki zyja komputerami

    Jeśli wydawało ci się, że dzieciaki żyją algorytmem Euklidesa i instrukcją warunkową w Python to gratuluję.
  • login.na.raz Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 20:14
   Przecież teraz są wakacje.
   • login.na.raz Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 20:15
    Sorry, dopiero teraz doczytałam o poprawce w sierpniu
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 20:19
   Ile ma lat? 14?
   Kto ja utrzymuje?
   Dziecko ma obowiazki nie tylko przywileje.
   Mozna się z nią dalej cackać.
   Albo zaznaczyć, ze chlopak, a i owszem, po tym jak zaliczy informatykę.
  • tokyocat Re: Jak postępować z taką nastolatką? 30.07.22, 21:00
   Szkoda zawracac glowe sasiadowi dla kaprysow gowniary. Jak jej samej nie zalezy, to nie mozna staram sie za nia.
  • kamin Re: Jak postępować z taką nastolatką? 31.07.22, 09:00
   Zacznijcie płacić sąsiadowi rynkowa stawkę za korepetycje. Najlepiej z jej zarobionych pieniędzy. Może jak dziewczyna zobaczy ile to kosztuje, to się zmobilizuje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka