Dodaj do ulubionych

Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobiorcę?

01.08.22, 20:36
Łeh, łeh, łeh.
No słowo daję, teraz gazeta codziennie będzie nas raczyć opowieściami o biednych kredytobiorcach śmiertelnie zaskoczonych przez rosnące stopy procentowe.
kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,28738651,kredyty-hipoteczne-miazdza-polki-89-procent-moich-zarobkow.html#s=BoxWWMT
I parę cytatów z Pani kredytobiorczyni:
Dziś nie mam już z czego ciąć wydatków - mówi Małgorzata z Warszawy. Rata jej kredytu to aktualnie 4400 zł. Zarabia 5000 zł.

41-latka pięła się po szczeblach kariery, wypowiadała się jako ekspertka w branżowych mediach. – Budowałam tę pozycję od 20. roku życia. Bardzo świadomie i konsekwentnie. W 2017 roku zdecydowałam się na kredyt hipoteczny. Miałam duży, ponad dwudziestoprocentowy wkład własny, zarabiałam dobrze, około 12 tysięcy złotych na rękę. Kupiłam duże, ponad stumetrowe mieszkanie na Starym Mokotowie – opowiada.
W pewnym momencie musiałam jednak zrezygnować z działalności gospodarczej, zacząć pracę na etacie. Nagle ze specjalistki stałam się szeregowym pracownikiem i musiałam zaczynać od nowa. Czułam, jakby ktoś zabrał mi 15 lat życia – opowiada.

41-latka zaczęła pracę w startupie technologicznym zajmującym się nowoczesną edukacją z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. – Ale teraz 89 procent moich zarobków to opłaty i raty. Musiałam zrezygnować ze wszystkich tzw. dóbr luksusowych.

I teraz pytanie, co ta pani zrobiła źle? Czy też nic nie zrobiła źle, bardzo dobrze wszystko zaplanowała, tylko ci podli banksterzy ją wycyckali?!
Obserwuj wątek
    • auksencja15 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 20:47
      Nie czuje przyjemności z naśmiewania się z czyichś problemów, zwłaszcza finansowych, braków w edukacji itp itd
      nie poprawia mi humoru świadomość, ze wiele osób w Polsce ma obecnie kłopoty i może to się różnie skończyć
      • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:47
        auksencja15 napisała:

> nie poprawia mi humoru świadomość, ze wiele osób w Polsce ma obecnie kłopoty i
        > może to się różnie skończyć

Wiele osób miało dwa długie lata żaby zastanowić się nad konsekwencjami swoich działań!
        Ale zamiast pomyśleć woleli krzyczeć "zamknać wszystko - na co jeszcze czekacie" oraz stać w kolejkach po trzecią dawkę. Może jak się przeprowadzą pod most to włączy im się myślenie...
        • droch Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:56
          Ale akurat osoby z branży eventowe to były jak najdalsze od wzywania do zamykania kraju na cztery spusty...
    • hungaria Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 20:47
      Jestem bardzo ciekawa, który to bank dał kobiecie na jdg (i z umiarkowanymi w sumie zarobkami) taki kredyt.
      • g.r.uu Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 20:51
        12 tysięcy w 2017 roku to nie było wcale tak mało.
        • hanusinamama Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:23
          Na działaności? Kpisz czy o drogę pytasz? W 2012 braliśmy kredyt na dom. Dobrze, ze mąz wtedy jeszcze byl na etacie bo chyba byśmy nie dostali. Ja zarobki wtedy wieksze niż ta Pani, mąż zarobki podone do moich, na koncie spłącony elegancko poprzedni kredyt na mieszkanie.
          Budowaliśmy dom ale kredyt bralismy na część wykonczenia. I nie dali nam 200 tysięcy, tylko 180 bo ja ...mam działanośc. Działaność nie nowa, prowadzona wtedy już ponad 10 lat, stali klienci, dość podobne dochody ( nidy ponizej 10 tysięcy).
          Wtedy też znajomi : ona nauczycielka on pracownik też na etacie dostali 250 tysięcy z tego samego banku. Zarobki mniejsze.
          • hanusinamama Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:26
            A soryh 2017 tym bardziej smaotna 40latka z jdg nie dostałaby kredytu na 80% mieszkania na Mokotowie 100 metrowego.
          • panna.nasturcja Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 04:13
            hanusinamama napisała:

> W 2012 braliśmy kredyt na dom.
            > Budowaliśmy dom ale kredyt bralismy na część wykonczenia. I nie dali nam 200 ty
            > sięcy, tylko 180 bo ja ...mam działanośc. Działaność nie nowa, prowadzona wtedy
            > już ponad 10 lat

Jesteś rocznik 83 (pisałaś w innym wątku) i w 2012 roku miałaś działalnośc prowadzoną 10 lat?
            Założyłaś ją po maturze zaraz i miałaś (bez niezbędnego wykształcenia) w czasie dziennych studiów, doktoratu, uczenia się 11 języków?
            I co jeszcze upchnęłaś w tym czasie?
            • skumbrie Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 04:53

Jak to co? Głupio pytasz. Znajomych!!! 😂
            • 35wcieniu Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:07

Koleżanki. Dużo koleżanek. Na każdą okazję wink
            • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:14
              panna.nasturcja napisał(a):

> Jesteś rocznik 83 (pisałaś w innym wątku) i w 2012 roku miałaś działalnośc prow
              > adzoną 10 lat?

A co w tym dziwnego!? Po tacie miała...
            • hanusinamama Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:21
              Fakt jebłam się. 7 lat. W 2012 miałam 29 lat
          • nutella_fan Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:58
            Dziwne. Jak myśmy brali nasz na koło 700k 2 lata temu oboje z mężem mieliśmy jdg. Zdolność na 3 mln bodajże mieliśmy, te 700k dostaliśmy bez żadnego problemu.
      • mamkotanagoracymdachu Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 20:51
        Każdy. Ale to ona jest głupia 🙄
      • dreg13 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 20:59
        Żaden big_grin
        Bzdury wyssane z palca, mające spowodować niechęć do kredytobiorców. I już jest - "konkurs na najgłupszego kredytobiorcę", prawda? Nieważne, że to niemożliwe, aby ta pani dostała taki kredyt. W 2017 r. metr Mokotowie kosztował +/- 8-9 tys. zł za taki metraż. 100 m2 to byłoby powiedzmy 800 tys. zł. Pani musiałaby wziąć kredyt na 650 tys., a przy jdg to hahahah, już widzę jak jej dają i to taką kwotę. Nierealne.

Ale durni ludzie kupią takie historyjki, bo dzięki temu nie będzie im szkoda tych bogaczy i debili. Tak samo było z frankowiczami - brali na pałace. I wyobrazcie sobie, że o tych pałacach mówiła mi moja kuzynka, która doskonale wiedziała, że ja wzięłam na 35m2. A ona jak robot - frankowicze, mini ratka, pałace, bogacze, sojowe latte, prosto mi w oczy.
        • g.r.uu Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:02
          A od kiedy jdg jest przeszkodą przy kredycie? Przy dochodach wówczas o połowę niższych niż 12 tysięcy bez problemu dostałam kredyt na 340 tys. Więc dlaczego przy 12k nie można dostać na 650? Już nie mówią o tym, że pierwsze mieszkanie kupowałam, zarabiając 2700 netto na umowę o dzieło...
          • hanusinamama Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:24
            Od bardzo dawna...Patrz co napisałam wyżej. W tym samym roku brałam kredyt przy wiekszych zarobkach, męzu na etacie. I był problem aby 200 tysi dostać
            • g.r.uu Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:11
              To patrz co ja napisałam - jeden kredyt miałam przy umowie o dzieło, drugi brałam mając etat plus jdg, przy czym dochody z jego były kluczowe dla zdolności kredytowej, bo znacznie wyższe niż na etacie. Ważne, żeby działalność była dłużej niż rok i nie była zawieszana. W obu przypadkach kredyt brałam sama.
          • arthwen Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:37
            Od ładnych paru lat jdg jest raczej przeszkodą w dostaniu kredytu. Myśmy się z mężem zastanawiali wręcz czy nam się nie będzie bardziej opłacać, jak ja działalność sobie chwilowo zamknę i zadeklaruję, że nie zarabiam, bo moja działalność mimo tego, że nie przynosi strat, tylko normalnie zarabiam OBNIŻAŁA nam zdolność kredytową.
            • aamarzena Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:17
              To bzdury. Przy działalności dostaje się normalnie kredyty. Problem polega na tym, że wiele osób nie odróżnia przychodu od dochodu, do tego każda pierdole, która kupi wrzuca w koszty, ma samochody w leasingu, karty kredytowe, limity w kontach, polowa dochodu bez faktury, a potem zdziwienie, że z dokumentów wynika dochod 3 tys a nie 13 tys
              • arthwen Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 20:21
                Nie, nie mylę przychodu z dochodem i a samochody kupowaliśmy nie na firmę, tylko normalnie za gotówkę.
                Przy czym moja działalność jest specyficzna, trzeba było za każdym razem tłumaczyć co dokładnie robię i czemu rozliczam się kwartalnie np, bo to wg banku dziwne. A mąż jest programistą na uop, więc moja jdg tylko bruździła.
            • martishia7 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:51
              Jest i nie jest, działalność działalności nie równa. Banki mają osobne tabelki dla lekarzy/prawników/informatyków na jdg, a inne dla ludzi, którzy naprawdę coś prowadzą.
          • koronka2012 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 00:12
            Weź pod uwagę że zarobki to tylko jedna ze zmiennych która jest brana pod uwagę. Lata temu kiedy z byłym mężem braliśmy kredyt to jego zdolność wyliczono z grubsza na milion, a nie chcieli nam dać 300 tys, bo był po 50tce…
          • nutella_fan Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:01
            Dokładnie, nie wiem co za przekłamania w tym wątku idą.
    • majenkir Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 20:51
      Zaryzykowała i nie wyszło. Bywa.
      Mój tata wygrał kiedyś Poloneza w Kole Fortuny, którego sprzedał i całą sumę wrzucił na giełdę, bo tam „wszyscy zarabiają”. Stracił wszystko.
      • droch Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 20:54
        Do tego "nie wyszło" to sporo przyłożyła się polityka rządu PiS.
      • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 20:57
        > Zaryzykowała i nie wyszło. Bywa.

Wlasnie o to chodzi. Tym bardziej ze nie ryzykowala glupio, a bardzo madrze.
        Sprzeda duze mieszkanie a kupi male, odkuje sie pozniej. Przedsiebiorcze osoby przewaznie maja lika startow.
        Szkoda tylko, ze placze gazecie, albo gazeta specjalnie potrzebuje placzliwego wywiadu w celu wiadomym.
    • profes79 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 20:57
      Pani zrobiła źle nie szykując sobie poduszki finansowej przy pracy takiej, jaką miała i zarobkach jakich miała. Przyznam, że dla mnie zarobki rzędu 12k na rękę to jest kosmos - ale pracując na DG tym bardziej trzeba się w jakikolwiek sposób zabezpieczyć.
      • dreg13 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:02
        Ta pani NIE ISTNIEJE.
        To są dokładnie ci sami dziennikarze, którzy w pisowkich mediach pisali o bogatych nauczycielkach i kuzynkach, które płakały i kawkach czy czymś (przypomnijcie mi, bo nie pamiętam). Czasem dokładnie ci sami, a czasem po prostu odpowiedniki pisowskich kanalii w Agorze.
        • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:28
          > Ta pani NIE ISTNIEJE.
          > To są dokładnie ci sami dziennikarze,..

ktorzy jeszcze niedawno napedzali nieruchomosciowa banke, naganiali kredytobiorcow dobrymi radami jak zwiekszyc zdolnodc kredytowa. Wszystko to na zamowienie bankow.
        • aamarzena Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:21
          Dokładnie. 99% "listów do redakcji" I tych wszystkich cytatów z rozmow ze "zwykłym obywatelem" brzmi jak napisane przez jedną osobę.
    • saszanasza Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:08
      Mam wrażenie, że tak durne artykuły sponsorują banki. Nawet jeśli to prawda, to ileż jest takich kredytobiorców? Ilu z nich kupuje mieszkania ponad stan? To zwyczajne napuszczanie na siebie ludzi i szukanie winy w kredytobiorcach a to banki udzielały tym wszystkim ludziom kredytu i banki na tym zarabiają krocie.
      • droch Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:21
        Ilu z nich kupuje mieszkania ponad stan?

Ooo, jak łatwo napisać "ponad stan", bez analizy, co sprowadziło kłopoty finansowe.
        Otóż jeśli za najbliższą zimę dostaniesz do zapłaty rachunek ogrzewanie np. w wysokości 25 tysięcy złotych, a za prąd 15 tysięcy, to bezrefleksyjnie powtórzysz, że "mieszkałaś ponad stan"?
        • saszanasza Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:28
          droch napisał:

> Ilu z nich kupuje mieszkania ponad stan?
          >
          > Ooo, jak łatwo napisać "ponad stan", bez analizy, co sprowadziło kłopoty finans
          > owe.
          > Otóż jeśli za najbliższą zimę dostaniesz do zapłaty rachunek ogrzewanie np. w w
          > ysokości 25 tysięcy złotych, a za prąd 15 tysięcy, to bezrefleksyjnie powtórzys
          > z, że "mieszkałaś ponad stan"?

Czy ty czytałeś dokładnie to co napisałam? Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem.
          • droch Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:48
            Czytam i czytam, i od tego czytania wciąż nie wychodzi mi, żebyś napisała, co uważasz za "kupienie mieszkania ponad stan".
            A jeśli nie zrozumiałaś mojego przesłania, to napisze wprost: polityka rządu może udupić każdego, nawet jeśli dzisiaj wierzy, że jest sprytny i zaradny.
            • saszanasza Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:58
              droch napisał:

> Czytam i czytam, i od tego czytania wciąż nie wychodzi mi, żebyś napisała, co u
              > ważasz za "kupienie mieszkania ponad stan".
              > A jeśli nie zrozumiałaś mojego przesłania, to napisze wprost: polityka rządu mo
              > że udupić każdego, nawet jeśli dzisiaj wierzy, że jest sprytny i zaradny.

Pisząc „ponad stan” nie uważam, że kredytobiorcy kupują mieszkania „ponad stan” a odnoszę się do trendu w społeczeństwie napędzanego przez bankowe trolle, że właśnie tak są postrzegani. I nie o spryt tu chodzi czy zaradność a po zwykłą potrzebę zapewnienia sobie własnego dachu nad głową przez ludzi.
              • marta.graca Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:23
                I ten dach nad głową to koniecznie musi być 100 m.kw. na Mokotowie?
                • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:27
                  marta.graca napisała:

> I ten dach nad głową to koniecznie musi być 100 m.kw. na Mokotowie?

Most tez moze byc dachem, o to ci chodzi?
                  • marta.graca Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 07:14
                    Nie ma nic pomiędzy mostem a apartamentem w centrum stolicy?
                • kropkaa Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 23:34
                  100 m2 w centrum miasta powinino być normalnym mieszkaniem dla pracujących ludzi. Kto ma tutaj kupować? Cwaniacy na jednodniowy wynajem? Tutaj są przedszkola, szkoły, licea - chyba dobrze, by były zapełnione dziećmi. To są normalne metraże w stolicach europejskich, tyllko u nas 3 pokoje na 55 m2 to szczyt luksusu.
                  • droch Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 00:07
                    100 m2 w centrum miasta powinino być normalnym mieszkaniem dla pracujących ludzi. Kto ma tutaj kupować?

Nawet na forum pobrzmiewa w tym pewna podejrzliwość - kupiła mieszkanie 100m2? A po jej tyle? Regularna kułaczka albo inny element klasowo podejrzany.
                    • kropkaa Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 00:13
                      3 pokoje, w tym jeden z aneksem kuchennym na 16 m2 na Białołęce powinien jej w zupełności wystarczyć. A bezdzietnej lambadziarze zachciało się luksusów, to niech teraz płacze i płaci.
                      • marta.graca Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 07:13
                        Trzy pokoje, w tym salon z aneksem mam z mężem i lajtowo nam wystarcza, jeden pokój mam na deskę i do suszenia prania. Ale spoko, można i zamek nad Loarą kupić dla jednej osoby, pod warunkiem że nabywcę na to stać.
                    • koronka2012 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 00:17
                      droch napisał:

> 100 m2 w centrum miasta powinino być normalnym mieszkaniem dla pracujących l
                      > udzi. Kto ma tutaj kupować?

>
                      > Nawet na forum pobrzmiewa w tym pewna podejrzliwość - kupiła mieszkanie 100m2?
                      > A po jej tyle? Regularna kułaczka albo inny element klasowo podejrzany.

Wiesz co chyba jednak nie o to chodzi bo przykład jest po prostu z dudy, bo pokazuje raczej niefrasobliwość. Jak najbardziej singielka może mieszkać w 100 metrowym apartamencie tylko… kupowanie go na kredyt przy symbolicznych stopach procentowych jest ryzykownym posunięciem. Szczególnie że pani miała z czego odłożyć a zaoszczędziła raptem 20%.
                      • droch Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 00:30
                        (...)tylko… kupowanie go na kredyt przy symbolicznych stopach procentowych jest ryzykownym posunięciem

Tylko że to nie jest sytuacja pani. Ona brała kredyt w 2017, nie w 2020. Stopy procentowe wówczas były dość niskie (referencyjna 1,5), ale przecież wcale nie symboliczne. No, niestety, nie każdy jest wróżką, żeby przewidzieć samobójczą politykę covidowo-fiskalną, która wywindowała stopę do 6,5 (na razie).
                        A możliwości wzięcia kredytu na stałą stopę miała raczej niewielkie; zresztą, nawet obecne oferty dają stałe oprocentowanie tylko na 5 lat. Sama widzisz, że w jej przypadku koniec takiego okresu przypadałby akurat na 2022.
                        • koronka2012 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:51
                          No 1,5 procenta to były bardzo niskie stopy, A co do przewidywania to wystarczyło pół roku polityki PIS żeby się zorientować że wcześniej czy później gospodarka klęknie i zacznie się mega kryzys. Covid i wojna tylko to przyspieszyły.
                      • kropkaa Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 00:33
                        Pani zarabiała kilka lat temu 12 k na rękę.
                        • koronka2012 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 22:55
                          kropkaa napisała:

> Pani zarabiała kilka lat temu 12 k na rękę.

No ok to może się wydawać sporo, ale nie jeśli się bierze kredyt na 80% wartości mieszkania które kosztuje ponad milion
                  • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:19
                    kropkaa napisała:

> 100 m2 w centrum miasta powinino być normalnym mieszkaniem dla pracujących ludz
                    > i.

Tak, tak, 100 metrów prawem, a nie towarem!
                    • m_incubo Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:21
                      Popieram! Żądamy wyłącznie 100m2 mieszkań w centrum dla ludu pracującego!
        • znowu.to.samo Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:46
          droch napisał:

> Ilu z nich kupuje mieszkania ponad stan?
          >
          > Ooo, jak łatwo napisać "ponad stan", bez analizy, co sprowadziło kłopoty finans
          > owe.
          > Otóż jeśli za najbliższą zimę dostaniesz do zapłaty rachunek ogrzewanie np. w w
          > ysokości 25 tysięcy złotych, a za prąd 15 tysięcy, to bezrefleksyjnie powtórzys
          > z, że "mieszkałaś ponad stan"?

Dokładnie. Jeszcze rok temu nikt w nqjczarniejszych snach nie przewidział że teraz syt tak będzie wyglądać?

A gadać to każdy umie
      • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:32
        > Mam wrażenie, że tak durne artykuły sponsorują banki.

Oczywiscie, teraz wine zwala sie na kredytobiorcow jak zwykle. Wczesniej specjaliscii bankowi wmawiali im ruchome stopy z pelna gwarancja "bo co sie moze zdarzyc". Wystarczy nie niewiele, a zdarzylo sie wszystko co niemozliwe.
        • droch Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:50
          Wczesniej specjaliscii bankowi wmawiali im ruchome stopy z pelna gwarancja "bo co sie moze zdarzyc"

Przede wszystkim, kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem były niedostępne lub bardzo trudno dostępne. A nadzór i rząd wykazywał się identyczną biernością jak w przypadku tzw. kredytów walutowych.
          • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:01
            > ze stałym oprocentowaniem były niedostępne lub bardzo trudno dostępne.

I to jest skandal. W cywilizowanym kraju mozna wziac czesc kredytu na staly, a czesc na ruchomy %. Po okreslonym umową czasie znow mozna przekalkulowac proporcje wiazania. A jak komus nie pasuje to po prostu zmienia bank i nowym kredytem uwalnia stary.
            W Polsce na dziko idzie.
          • nutella_fan Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:10
            Co to znaczy trudno dostępne? Ja wzięłam ze stałą stopą 2 lata temu. Baz bank mi sam to zaproponował.
            • dramatika Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:13
              nutella_fan napisała:

> Co to znaczy trudno dostępne? Ja wzięłam ze stałą stopą 2 lata temu. Baz bank m
              > i sam to zaproponował.

Znaczy czy jak ty wzięłaś fartem to znaczy że były łatwo dostępne?
              A co zrobisz jak za 3 lata inflacja wyniesie 30%, a stopy 20%? Też będziesz taka mundra?
              • nutella_fan Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:31
                Nie mundra, a zamożna, naplacam co miesiąc i w 5 lat go zamknę.
                • dramatika Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:34
                  nutella_fan napisała:

> Nie mundra, a zamożna, naplacam co miesiąc i w 5 lat go zamknę.

Ty, a co to za kredyt na stałą stopę, który jest korzystny tylko wtedy, jak go jesteś w stanie spłacić w 5 lat?
                  To była ta dostępność kredytów na stałą stopę dla przeciętnego konsumenta, czy nie była? big_grin
                  • nutella_fan Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 12:39
                    No jak się bierze na 20 czy na 30 lat i tyle się spłaca to chyba nie stać na kredyt, nieprawdaż?
                    • g.r.uu Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 16:16
                      Jak się spłaca to znaczy, że stać.
                  • nutella_fan Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 12:40
                    W moim odczuciu kredyt to powinna być pożyczka krótkoterminowa na nabieranie gotówki jak ktoś ma parcie konsumpcyjne, a nie zobowiązanie do starości.
                    • dramatika Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 13:04
                      nutella_fan napisała:

> W moim odczuciu kredyt to powinna być pożyczka krótkoterminowa na nabieranie go
                      > tówki jak ktoś ma parcie konsumpcyjne, a nie zobowiązanie do starości.

Cudownie. Niestety twoje odczucie nie ma nic wspólnego z realem - w odczuciu ustawodawcy, nadzoru finansowego i banku kredyt jak najbardziej może być długoterminowy i obarczony ryzykiem nieograniczonego wzrostu raty, które to ryzyko ponosi tylko kredytobiorca.
              • nutella_fan Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:32
                Uwazasz, że tylko mi proponowali?
            • droch Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 14:19
              Ech... ale wiesz, że 2017 < 2020?
        • karo481 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 23:08
          Specjalista z NBP obiecywał, a raczej gwarantował niskie stopy, które od października podwyższa. Jaki wpływ na to ma pracownik banku. Stopy stałe były i są wyższe, dlatego wybierali zmienne jak wcześniej frankowicze franki. Klient dostawał różne warianty spłat i historię notowań stawki WIBOR. Jeżeli nie wychodziła zdolność to afera, że bank niedobry. Trudno uwierzyć, że prawie zerowe stopy utrzymają się przez najbliższe 30 lat. W innych krajach kredytobiorca nie musi spłacić kredytu do zera, wtedy obciążenie jest mniejsze, a obrót nieruchomościami z kredytem jest na porządku dziennym.
          • aamarzena Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:46
            W Polsce tez sprzedaje sie nieruchomości obciążone kredytami.
            Kredyty że stała stopa nie są tak na prawdę kredytami że stała stopa. W przypadku dużych skoków stop procentowych banki zastrzegaja sobie możliwość zmiany plus stała stopa obowiązuje kilka lat, a nie cały okres kredytowania.
            Jest jeszcze jedna rzecz, na którą nikt nie zwraca uwagi, wytykając osobom, które zadłużały się przy niskich stopach, że wystarczyło sprawdzić dane historyczne. Otóż w okolicach 2006-2008 stopy owszem były na podobnym poziomie, ale marze banków zwykle były poniżej 1 pp. Przy niskich stopach banki "odbijały sobie" stosując duzo wyższe marze, powyżej 2 pp. Dlatego też przy takim samym wyborze jak kilkanaście lat temu, raty kredytow są zdecydowanie wyższe, szczególnie dla osób, które są na początku drogi splacania hipoteki. Całe ryzyko i koszt jest przeniesiony na kredytobiorcę. Zarówno ryzyko wysokich, jak i niskich stop sad
            • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:26
              aamarzena napisała:

> W przypad
              > ku dużych skoków stop procentowych banki zastrzegaja sobie możliwość zmiany plu
              > s stała stopa obowiązuje kilka lat, a nie cały okres kredytowania.

Fix jest fix. I nawet gdyby świat się skończył to będzie obowiązywał. W okresie trwanie fixu, żadna ze stron nie może nic zmienić.

Bez problemu można wziąć stałą stopę na, na przykład, 30 lat. Tylko, jest to zwykle dość drogie, a te 30 lat obowiazuje obie strony, a zwykle jednak się spłaca, albo wczesniej, albo się coś chce zrobić z tym mieszkaniem.
              • droch Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:31
                Fix jest fix. I nawet gdyby świat się skończył to będzie obowiązywał. W okresie trwanie fixu, żadna ze stron nie może nic zmienić.

A znasz jakiś sposób na zmuszenie banku, żeby oferował kredyty hipoteczne ze stałą stopą na cały okres kredytowania? Komu trzeba wparować do gabinetu i przystawić do czaszki pistolet?
                I nie zapominajmy o art. 357(1) KC.
                • dramatika Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:11
                  droch napisał:

> I nie zapominajmy o art. 357(1) KC.

To jest zresztą bardzo dobra podstawa aby sądzić się z bankiem. Nie dość, że pandemia, to jeszcze wojna.
          • memphis90 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 21:50
            >Stopy stałe były i są wyższe, dlatego wybierali zmienne jak wcześniej frankowicze franki. Klient dostawał >różne warianty spłat
            Sorry, ale w artykule masz jasno napisane, że przed 2015 w ogóle nie było możliwości uzyskania kredytu ze stałym oprocentowaniem, potem, od 2018 do 2021, były dostępne zaledwie w 3 bankach, od roku dopiero banki mają obowiązek wprowadzenia do oferty stalego oprocentowania- więc nikt niczego "nie wybierał". Była opcja franki lub złotówka (zmienne oprocentowanie).
      • auksencja15 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 21:44
        O to to.
      • kropkaa Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 00:17
        Nie wiem czy banki, czy deweloperzy. Upychają te kurniki za chore pieniądze i 3 pokoje na 60 m2, w tym "salon z kuchnią" weszły już do obiegu jako coś normalnego. Nie ma okien, nie ma mieszkań rozkładowych, ale wszędzie apartamenty.
        • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 00:25
          >Upychają te kurniki za chore
          > pieniądze i 3 pokoje na 60 m2,

😁
          • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 00:26
            To nie koniec
            • kloi0505 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 06:31
              Jakby ludzie takiego czegoś nie kupowali to deweloperzy by nie budowali. To nie deweloper jest śmieszny, tylko nabywcy tego czegoś.
              • aamarzena Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:53
                Od tego jest nadzór budowlany i inne urzędy, a także ustawodawca, żeby nie szerzyła się patodeweloperka.
                Nie wiem czy to zawiść czy co, że zawsze konsument jest winien. Jakie ma możliwości pojedynczy kowalski, a jakie potężna korporacja finansową, albo konsorcjum budowlane?
                • kloi0505 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 13:51
                  <Nie wiem czy to zawiść czy co, że zawsze konsument jest winien.>

Mam własny dom, więc naprawdę nie zazdroszczę ludziom którzy kupują takie "apartamenty".

<Jakie ma możliwości pojedynczy kowalski,>

Możesz kupić normalne mieszkanie na rynku wtórnym jak cię nie stać na normalne na rynku pierwotnym.

<Jakie ma możliwości pojedynczy kowalski, a jakie potężna korporacja finansową, albo konsorcjum budowlane?>

Nigdy żadna korporacja ani konsorcjum nie zmuszało mnie do zakupu czegokolwiek od nich. Zrzucanie winy na wszystkich tylko nie na siebie za własne nieudolne życiowe wybory jest śmieszne.
              • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:32
                kloi0505 napisał(a):

> Jakby ludzie takiego czegoś nie kupowali to deweloperzy by nie budowali. To nie
                > deweloper jest śmieszny, tylko nabywcy tego czegoś.

Nie wiem czy wiesz, że to nie w Polsce to raz. To Freiburgu w Niemczech.
                A dwa to co wygląda jak balkony to jest zewnętrzna klatka schodowa - wejścia do mieszkań.
                • dramatika Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:23
                  dyzurny_troll_forum napisała:

> A dwa to co wygląda jak balkony to jest zewnętrzna klatka schodowa - wejścia do
                  > mieszkań.

Nie marudź. Tutaj Kraków smile

www.bryla.pl/bryla/7,85300,24582479,oko-w-oko-z-sasiadem-absurd-przy-al-grottgera-w-krakowie.html
                  https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_gallery_item/29/24582955-budynek-przy-al-grottgera-w-krakowie.jpeg

https://s3.eu-central-1.amazonaws.com/pressland-cms/cache/article_show_section_image/or/24582965-budynek-przy-al-grottgera-w-krakowie.jpeg

• asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:30
                    > Nie marudź. Tutaj Kraków smile

Cudne! I te choinecki na pocieche big_grin
                • kloi0505 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 13:53
                  <Nie wiem czy wiesz, że to nie w Polsce to raz. To Freiburgu w Niemczech.>

Na zdjęciu pisze, że to Lubliniec.
                  • homohominilupus Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 14:18
                    kloi0505 napisał(a):

> <Nie wiem czy wiesz, że to nie w Polsce to raz. To Freiburgu w Niemczech.&#
                    > 62;
                    >
                    > Na zdjęciu pisze, że to Lubliniec.

JEST NAPISANE antyszczepko
              • kropkaa Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:06
                Nie do końca.
                Te wszystkie dziwolągi powstają dlatego, że deweloper chce ograniczyć koszty i wychodzi z założenia, że i tak ktoś to kupi. Np. jedna klatka w budynku - niby nic, co za problem. Tyle, że mieszkania wychodzą na jedną stronę, nie ma tylu okien, żeby zrobić normalną kuchnię i wychodzą takie tramwaje. Jeśli taka "moda" nastanie, ciężko znaleźć coś innego, a ludzie jednak potrzebują mieszań. Biorą więc, co jest, bo jakie mają inne wyjście.
                • aamarzena Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:24
                  Dokładnie tak. Nie kupowac tego badziewia to by mogli, gdyby mieli alternatywę. A zazwyczaj nie ma, bo wszyscy stawiają mieszkania tramwaje na zbyt małych działkach.
                  • kloi0505 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 13:54
                    A rynek wtórny?
                    • jednoraz0w0 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 14:36
                      Ale co rynek wtórny? Gdyby na rynku wtórnym było wystarczająco mieszkań dla wszystkich to by się nie budowało nowych. I czy myślisz, że te mieszkania z patodeweloperki nie trafią na rynek wtórny?
                    • kropkaa Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 16:28
                      Rynek wtórny to właśnie 3 pokoje na 45 m2. Albo wielka płyta. Albo wąskie schody i brak wind. Oraz brak miejsc parkingowych.
                      To te starsze budynki.
                      A nowsze mają takie ceny, że wygodnej kupić nowe i urządzić po swojemu.
          • swinki_trzy Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:12
            Ale wiesz, że to nie w Polsce? i że to nie są balkony?
            • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:07
              Wiem, to mialo byc do smiechu na temat. Nie widzisz skad wziete?
          • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:33
            asia.sthm napisała:

> 😁

I po co tego fejka rozpowszechniać!? No po co?
            • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:26
              > I po co tego fejka rozpowszechniać!? No po co?

To jest dowcip, trzeba tylko zmruzyc oko wink i od razu widzisz cukier przez barierke podawany.
              • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:37
                asia.sthm napisała:

> > I po co tego fejka rozpowszechniać!? No po co?
                >
                > To jest dowcip, trzeba tylko zmruzyc oko wink i od razu widzisz cukier prz
                > ez barierke podawany.

Nie trzeba zmrużać, patodeweloperka istniała od wieków:
          • homohominilupus Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 14:31
            asia.sthm napisała:

> >Upychają te kurniki za chore
            > > pieniądze i 3 pokoje na 60 m2,
            >
            > 😁

To nie jest zdjęcie z Polski tylko z Niemiec. Ale zdziwko c' nie?

konkret24.tvn24.pl/swiat,109/co-chca-osiagnac-polscy-deweloperzy-to-nie-polska-i-nie-sa-to-balkony,1113808.html
            • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 15:05
              > To nie jest zdjęcie z Polski tylko z Niemiec. Ale zdziwko c' nie?

Zaiste Ameryke odkrylas, nie codziennie ci sie zdarza, c' nie? big_grin

Internet az ugina sie od memow o tych domkach i Zabce w szczelince, bo dowcip jest przedni, no ale jak widac to bezczeszczenie polskiego patodewelopera. Polski patodeweloper nie daruje zartu.
              • homohominilupus Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 16:12
                asia.sthm napisała:

>
                > Internet az ugina sie od memow o tych domkach i Zabce w szczelince, bo do
                > wcip jest przedni, no ale jak widac to bezczeszczenie polskiego patodewel
                > opera. Polski patodeweloper nie daruje zartu.
                >
                Wcześniej Ryszard wyzwał mnie od trolli, teraz patodeweloperem zostałam 🤣
                • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 16:27
                  > Wcześniej Ryszard wyzwał mnie od trolli, teraz patodeweloperem zostałam 🤣

Jesli piszesz jak piszesz, to sie wyciaga wnioski. Wyraznie bylas oburzona publikowaniem tego zartu, tak jakby cie to osobiscie dotykalo, a nawet zranilo. Zamiast sie usmiechnac i zapomniec.
            • dramatika Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 15:54
              homohominilupus napisała:

> To nie jest zdjęcie z Polski tylko z Niemiec. Ale zdziwko c' nie?
              >
              > <a href="konkret24.tvn24.pl

Lol, faktczekery zajmują się analizą jakichś zdjęć budynków? big_grin
        • chatgris01 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 08:39
          kropkaa napisała:

> 3 pokoje na 60 m2, w tym "salon z kuchnią"

Za Gomulki robili 3 pokoje na 48 m2 tongue_out
          (i z osobna kuchnia, czasem nawet z oknem).

Tak mi sie przypomnialo.
          • g.r.uu Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 08:42
            Pozdrawiam z czterech plus osobna kuchnia na 65 metrach smile
            • chatgris01 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 14:42
              g.r.uu napisała:

> Pozdrawiam z czterech plus osobna kuchnia na 65 metrach smile

I to Twoje mieszkanie jest duzo lepsze od wiekszosci obecnie budowanych.
              Tez pozdrawiam smile
              • g.r.uu Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 14:55
                A to prawda, cudów się nie zrobi na tym metrażu, ale zrobiono maksymalnie dużo: osobno łazienka i toaleta, ustawne choć małe pokoje, korytarz z wnęką, spore okna. I przestrzeń między blokami.
          • milva24 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:09
            Moja koleżanka w takim mieszkała smile kuchnia osobna i z oknem.
            • chatgris01 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 14:41
              Tez w takim mieszkalam, z rodzicami i bratem smile
    • gaskama Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:08
      Stary Mokotów.... dla niewtajemniczonych .... nawet w 2017 mieszkanie ponad 100m? To ponad 1,5 bańki!!!!! Duża szansa, że więcej. Nikt pani koło 40tki i z dochodem 12 tys na rękę nie dałby takiego kredytu. Nawet przy 20% wkładzie. Info z doopy. Dużo teraz takich się pojawia.
      • leanne_paul_piper Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:13
        W sumie tam było jeszcze, że brała kredyt przy 5,6%, więc nie rozumiem, dlaczego wrzeszczy teraz przy 7% z kawałkiem. Faktycznie nie składa się ta historia.
        • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:25
          > dlaczego wrzeszczy teraz przy 7%

bo zarobki spadly jej z 12 t na 5. Pandemia powalila nie tylko jej branze, troche czasu zajmie odbudowa a kredyt splaca sie co miesiac.
          Tu naprawde nie ma sie z czego smiac.
          • gaskama Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:28
            Bzdura. Nikt nie dałby samotnej kobiecie kredytu na grubo ponad bańkę. Ona podchodziła pod 40tke. Policz sobie, ile trzeba płacić, zwracając przez 20 lat bańkę dwieście.
            • dr.amy.farrah.fowler Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 06:09
              Dokładnie, nikt by jej tyle nie dał już z powodu samego wieku.
              • aniani7 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:12
                Też myślę, że to zwykły fake, żeby poszczuć na kredytobiorców.
      • asia.sthm Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:18
        > Info z doopy. Dużo teraz takich się pojawia.

To moze byc ta zaplakana kuzynka z Ząbek wykreowana na potrzeby szczucia na kredytobiorcow ponad stan.
      • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:28
        gaskama napisała:

> Info z doopy. Dużo teraz takich się pojawia.

W przeciwnieństwi do ostatnich dwóch lat, kiedy to otrzymywaliście same sprawdzone wiadomości. Eksperymentalny dwu dawkowy preparat działa, ostatnia prosta, jeszcze tylko trzecia dawka i już będzie dobrze. Po czwartej zatrzymamy pandemię...
    • hanusinamama Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 22:27
      Już widze jak pani samotna, 40 letnia, z jdg dostała taki kredyt....Mogli się bardziej postarać wymyślając bajeczkę.
      • dreg13 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 23:12
        Chwyciło? Chwyciło. Przeciętny czytacz to nie podejrzliwa ematka, która:
        a) sama, całkiem dobrze sytuowana, brała kredyt w latach 2016-2018, nawet nie jednoosobowo, ale z mężem
        b) mieszka w Warszawie, a może i na Mokotowie i doskonale wie, jakie były tu ceny w 2017 r. i jaka jest podaż mieszkań ponadstumetrowych (wcale nie tak łatwo z takim)
        c) ma mnóstwo znajomych singielek ok. 40tki, czasem bardzo dobrze zarabiających i doskonale wie, że takie singielki to wchodzą w 35-40m2 najczęściej (czasem trochę więcej, ale niewiele), bo na uj im ponad 100 m2???
        • dreg13 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 07:38
          Zapomnialam dodac. W 2017 mieszkanie na Mokotowie tam, gdzie znalazlaby 100 metrow (czyli nie wielka plyta czy rama h), kosztowaloby ok 9 tys za metr. W 2021, kiedy z rynku schodzilo absolutnie wszystko w ciągu tygodnia, to samo mieszkanie byloby po co najmniej 15-16 za metr, jesli nie więcej. Pani mialaby na czysto kilkaset tysiecy w kieszeni.
          A przeciez już zdążyla zamknąć działalnosc i zaczac zarabiac 5 tys zl. W tej sytuacji nie bylaby przeciez od dzisiaj.
          I ja wiem, ze teraz mieszkanie sprzedac duzo trudniej, ale nadal na Starym Mokotowie spokojnie sprzedalaby te 100 metrow, splacila kredyt i kupila cos duzo mniejszego. Sprzedalaby po 16 tys za metr cos, co kupila po 9.
          Serio, artykul jest tak absurdalny, ze mam opad rąk.
          • tanebo001 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 07:51
            A można tak sprzedać nieruchomość na której jest hipoteka?
            • mar_i_monte Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 07:59
              tanebo001 napisał:

> A można tak sprzedać nieruchomość na której jest hipoteka?
              >
              Pewnie, że można.
            • profes79 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 08:17
              Jak najbardziej - wymaga to porozumienia z bankiem bo najczęściej jest tak, że kupujący spłaca kredyt w całości (albo sprzedający spłaca w całości z tego, co dostał) albo kredyt "przepisywany" jest na niego (przy czym przyznam o takim rozwiązaniu w praktyce nie słyszałem).
              • tanebo001 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 08:48
                Widzę pewne przeszkody. Po pierwsze duże mieszkanie jest droższe. A droższe trudniej sprzedać. Więc trzeba zejść mocno z ceny. Pytanie czy po zejściu starczy na nowe mieszkanie i spłacenie kredytu.
                • profes79 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:10
                  Jest ale z kolei obecnie ceny mieszkań w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat poszły mocno w górę - na szybko (więc proszę się nie przywiązywać do liczb) mokotowskie mieszkanie około 40 metrów, dwupokojowe kosztuje nawet i dwa razy więcej niż to, co ja zapłaciłem za swoje. Tak więc byłaby możliwość sprzedać, nawet zostać z jakąś gotówką w łapce - tyle, że ja mniejszego raczej nie kupię bo to nie ta skala; przy mieszkaniu rzędu 100m2 myślę, że kawalerkę spokojnie dałoby rade kupić zwłaszcza, jakby gdzieś pod Warszawą a niekoniecznie w centrum - mieszkania około tych stu metrów widzę powystawiane za kwoty od 1,3M w górę...
                  • tanebo001 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:18
                    Ale pamiętaj że trzeba nie tylko kupić kawalerkę ale i spłacić to większe.
                    • mar_i_monte Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:38
                      tanebo001 napisał:

> Ale pamiętaj że trzeba nie tylko kupić kawalerkę ale i spłacić to większe.
                      >

Tak czy inaczej wyszła na plus, nawet jeśli nie aż tyle żeby kupić kawalerkę za różnicę w cenie. Mogła zarobić na inwestycji na pól czy nawet ćwierć kawalerki, też też całkiem dobry wynik z zainwestowanych własnych 200-300 tysięcy po 5 latach.
                      • tanebo001 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:44
                        Pamiętaj że sprzedaż nie jest taka prosta. Niektóre ogłoszenia wiszą rok i nikt tego kijkiem przez szmatkę nie chce tknąć.
                        • koronka2012 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 23:01
                          tanebo001 napisał:

> Pamiętaj że sprzedaż nie jest taka prosta. Niektóre ogłoszenia wiszą rok i nikt
                          > tego kijkiem przez szmatkę nie chce tknąć.

Nie na starym Mokotowie, w tamtym rejonie mieszkania są chodliwe
                          >
              • aamarzena Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:06
                profes79 napisał:

> Jak najbardziej - wymaga to porozumienia z bankiem bo najczęściej jest tak, że
                > kupujący spłaca kredyt w całości (albo sprzedający spłaca w całości z tego, co
                > dostał) albo kredyt "przepisywany" jest na niego (przy czym przyznam o takim ro
                > związaniu w praktyce nie słyszałem).
                >
                "Krzedyt przepisywany" na kupującego, to zazwyczaj nic innego jak nowy kredyt zaciągnięty przez kupującego w tym samym banku co sprzedający. O tyle prostszy, że nie trzeba latać że światłami pomiędzy bankami, a i dla banku rozwiązanie bezpieczniejsze, bo sam sobie wystawia dokumenty do zmiany hipoteki i nie trzeba czekać na inny banku, żeby to zrobił, byłego wlasciciela, żeby dostarczył dokumenty itp. W taryfach oplat i prowizji zwykle jest pozycja "zmiana kredytobiorcy", ale dotyczy zwykle sytuacji, gdy jeden z kredytobiorców zmarł lub małżeństwo się rozwodzi i jedna osoba zostaje z mieszkaniem i kredytem.
          • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:37
            dreg13 napisała:

> Zapomnialam dodac. W 2017 mieszkanie na Mokotowie tam, gdzie znalazlaby 100 met
            > row (czyli nie wielka plyta czy rama h),

Po towarzyszach z PZPR zostąło trochę mieszkań na Mokotowie, zarówno dwupiętrowych jak i dużo większych niż 100 metrów. Nie są może zbyt popularne, ale są.
    • kafana Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 01.08.22, 23:13
      A co jak masz samotna matkę która przy zarobkach około 3 koła plus jakieś alimenty wywalala 2500 na najem (dziś i tak nierealne) i wzięła kredyt na 40m na obrzeżach. Z Raty koło 1 tys ma teraz już prawie 1800 a zarobki stoja w miejscu. Co ona miała robić? Co robić teraz? Sprzedać i iść na najem za 3 koła? Skąd ma wziąć poduszkę ?smile
    • skumbrie Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 04:50
      Och, och, bawmy się w kolejne fale pandemii i zamykanie wszystkiego. Będzie się żyło jeszcze lepiej.
    • palacinka2020 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 06:40
      Mysle, ze jesli komukolwiek zarobki spadaja z 12k na 5k to duze zakredytowane mieszkanie idzie na wynajem by splacic rate a samemu szuka sie malej kawalerki w Pruszkowie by tam mieszkac.
    • chicarica Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 07:20
      Raczej na najgłupszego czytelnika.
      • dyzurny_troll_forum Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 11:00
        chicarica napisała:

> Raczej na najgłupszego czytelnika.

A nie nie, tych to już wybraliśmy całą wesołą gromadkę przez poprzednie dwa lata...
    • mar_i_monte Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 07:43
      Osoby, która zarabia 5 tysięcy nie stać na 100m2 na Mokotowie. Spadły mocno dochody, więc i poziom życia spada, nikt nie obiecywał, że każdemu poziom życia tylko będzie rósł, albo pozostanie na stałym poziomie.
      Pani nic nie zrobiła źle, zainwestowała w dobro, którego wartość wzrosła.
    • wapaha Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:16
      Pamiętam badania przeprowadzane lata temu - i wynikało z nich, że najlepszymi kredytobiorcami są ci, którzy biora kredyt mieszkaniowy- bo oni właściwie ZAWSZE płacą raty .
      Jeżeli ktoś wziął kredyt , którego rata wynosiła +/- tyle ile kosztowałby go +/- wynajem mieszkania -to nie był głupi
      Bo głupotą nie można nazwać tego, się teraz u nas odjaniepawla
      I to nie wina kredytobiorcy, że wziął kredyt....
      Sam se go nie wziął, BO TAK
      • mava1 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 17:44
        >I to nie wina kredytobiorcy, że wziął kredyt....
        >Sam se go nie wziął, BO TAK

interesująca konstatacja... znaczy, przystawili mu broń do skroni i zaciągnęli do banku.
        Owszem, to wina (wiekszości) kredytobiorców, którzy z miłą chęcią połaszczyli się na 500+ i inne bonusy "od państwa", choc wszyscy wokół przestrzagali, jak to sie skończy. I własnie sie kończy, jak wybiera się tumanów do rządzenia naszymi finansami.
        • wapaha Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 19:41
          mava1 napisał(a):

> interesująca konstatacja... znaczy, przystawili mu broń do skroni i zaciągnęli
          > do banku.- tak samo absurdalne jak to, że sam sobie wziął tyle co chciał

> Owszem, to wina (wiekszości) kredytobiorców, którzy z miłą chęcią połaszczyli s
          > ię na 500+ i inne bonusy "od państwa", choc wszyscy wokół przestrzagali, jak to
          > sie skończy.

nie rozumiem za bardzo

• sumire Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 20:54
          Absolutnie nie zgodzę się z tym, że większości.
          Większość kredytów nadal jest spłacalna, problemy mają głównie ludzie, którzy kredytowali się pod korek. Czy to powinno być możliwe, to inna sprawa, ale niestety przez wiele lat było.
          Już nie wspominam o tym, że nie każdy kredytobiorca jest beneficjentem 500+ czy czegokolwiek innego od państwa.
          • wapaha Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 03.08.22, 11:18
            zwłaszcza że 500+ jest dopiero od 2016r
    • m_incubo Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 09:35
      A konkurs na najgłupszego łykacza bzdur już jest?
      Zgłoś się.
      Już widzę jak pani w 2017 r. na JDG dostaje kredyt na +/- 700k big_grin
      Miałaś kiedykolwiek dg czy od zawsze oglądasz świat z perspektywy korposzczurka?
      • aniani7 Re: Czy to jest konkurs na najgłupszego kredytobi 02.08.22, 10:42
        Koleżanka z zarobkami około 10 tyś wzięła kredyt na 35 metrów na Bielanach. Bardzo ładne mieszkanie, ale nadal małe. Nikt w życiu nie dałby jej kredytu na 100 metrów w lepszej dzielnicy.
        • chicarica