Dodaj do ulubionych

UZ czy UoP?

02.08.22, 14:03
Jeśli mam wpisane: godziny wykonywania pracy, np 1m7-15, że praca musi być wykonana osobiście , stawka godzinowa.
Umowa bez określonego terminu tzn wpisany jest tylko 2 mies.termin wypowiedzenia.
Czy taką umowę można traktować jako umowę o pracę czy jednak zlecenie.?
Obserwuj wątek
    • eriu Re: UZ czy UoP? 02.08.22, 16:40
      A jak masz pisany tytuł umowy to jaki on jest? "umowa o co"? Bo zazwyczaj masz nazwaną.
      • alicjamagdalena Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 13:36
        Sam tytuł nie ma znaczenia przecież ważne co w środku, o to pytam.
        • mizantropka_20 Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 16:25
          W środku powinno być napisane jakie czynności ma wykonywać zleceniobiorca w ramach umowy, czyli np.: sprzątanie pomieszczeń, obsługa czegoś tam, opieka i pielęgnacja itp. Nie powinno się również na sztywno określać godzin pracy, a przedział czasowy, w którym przedmiotowe czynności będą wykonywane.
    • leosia-wspaniala Re: UZ czy UoP? 02.08.22, 17:53
      Przecież masz napisane, co to za umowa... Brzmi jak opis pracy na etacie, nie zlecenie.
      • alicjamagdalena Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 13:37
        Właśnie chodzi mi o opis , myślę, czytam że pracodawcą szuka max oszczędności kosztem pracownika. Brak urlopu płatnego, składki zdrowotne, emerytalne muszę płacić sama
        • alicjamagdalena Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 13:39
          Czy jeśli pójdę z umową do inspekcji pracy to określa mi czy to jednak umowa o pracę? Wtedy chyba tylko sąd?
        • una_mujer Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 13:43
          Ale jak to sama??? Przecież nawet przy zleceniu to pracodawca robi przelew do ZUS za ciebie. Działalność masz?
          Oczywiście, że zawsze możesz iść do PIP z prośbą o anonimowość; no chyba, że jest ze 3 pracowników w firmie, to z anonimowości nici.
          • alicjamagdalena Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 14:45
            Czegoś nie rozumiem...a to nie jest tak że ja wybieram czy chce płacić składki emerytalne itp, chorobowe?
            Pamiętam że zaznaczałam punkt czy chce odprowadzać re składki i wtedy chyba moje wynagrodzenie byłoby pomniejszone o tą kwotę składki.
            • mizantropka_20 Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 16:29
              Jeżeli nie masz innego tytułu do ubezpieczeń, to składki emerytalna i rentowa są obowiązkowe, dobrowolna jest chorobowa
            • una_mujer Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 19:16
              Jedyne, co jest dobrowolne, to składka chorobowa w wysokości 2,45%. Jak jej nie płacisz, to każdą chorobę masz niepłatną, ale tak, o tych kilka złotych masz więcej na rękę.
              Poza tym są już identyczne składki na UP i UZ, a po nowym Polskim Ładzie to przy niskich kwotach może się okazać, że i podatek na UP jest niższy.
              Dodatkowo, parę miesięcy temu zmieniono przepisy i w przypadku przekwalifikowaniu umowy na umowę o pracę przez sąd wszystkimi potencjalnymi kosztami obciążany jest pracodawca.
              Naprawdę sugerowałabym przejście się do PIP i pokazanie im tej umowy, niech się wypowiedzą...
              • ib_k Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 19:48
                "Dodatkowo, parę miesięcy temu zmieniono przepisy i w przypadku przekwalifikowaniu umowy na umowę o pracę przez sąd wszystkimi potencjalnymi kosztami obciążany jest pracodawca."

Mogłabyś napisać w jaki przepis to reguluje?
              • arwena_11 Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 20:28
                A pracodawca ma roszczenie do pracownika i może go pozwać do sądu.
              • alicjamagdalena Re: UZ czy UoP? 05.08.22, 16:28
                W umowie mam zapos że zdaję sobie sprawę z charakteru umowy i że nikt mnie nie nadowuje ...to są typowe zabezpieczenia ale czy legalne? Oczywiście szefowie spółki dająwytyczne , dzwonią codziennie przecież nie na pogaduchy, piszą maile " proszę zrobić to czy tamto"...
                • alicjamagdalena Re: UZ czy UoP? 05.08.22, 16:28
                  * nikt mnie nie nadzoruje.
        • arwena_11 Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 13:58
          Ale dostajesz więcej kasy "do ręki". Pracodawca ma określony budżet na pracownika. Jak mu koszty wzrosną - to ty dostaniesz mniej kasy.
          • marta.graca Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 14:04
            A jak ZUS zakwestionuje taki wałek ( a zakwestionuje na bank, bo ostatnimi czasy kwestionuje co się da), to wszystko będzie do zwrotu.
            • alicjamagdalena Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 14:47
              Do zwrotu co i przez kogo? Wiadomo, że pracownik woli umowę o pracę
              • arwena_11 Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 15:24
                I pracownik i pracodawca ma kłopoty. Bo z UoP do zusu część płaci pracownik a część pracodawca. Były już wyroki, gdzie pracodawca miał zapłacić składki ( do 10 lat wstecz ) i pracownik ze swojej części. Nawet gdzieś czytałam wypowiedzi jak płakali, że gdyby wiedzieli, że ich też szarpną po kieszeni - to by nie szli do sądu.
                • alicjamagdalena Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 16:13
                  No ok, ale w sytuacji uz składki do zus płaci chyba tylko pracownik, więc gdzie strata pracownika o której piszesz?
                  • arwena_11 Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 16:16
                    Mówię do dawniejszych czasach, gdzie nie były UZ ozusowane.
                    Co nie zmienia faktu, że na UoP, nie dostaniesz tyle co na UZ. Bo pracodawca ma jeden budżet.
              • arwena_11 Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 15:32
                Ale od UZ też płacisz ZUS przecież
        • mizantropka_20 Re: UZ czy UoP? 03.08.22, 16:27
          Na UoP wymienione składki też musisz płacić sama
    • alicjamagdalena Re: UZ czy UoP? 08.08.22, 14:38
      Jeszcze takie pytanie. Na UZ mam wpisaną pracę pn-pt i zakres godzinowy.
      W sumie nie rozmawialiśmy przy podpisaniu umowy o swietach- praca w 100% z domu.
      W poniedziałek święto, powinnam pracować czy nie.
      Tzn dla mnie oznacza to na pewno dzień z zetowymi obowiązkami bo to obskuga klienta więc teoretycznie chciałabym być w pracysmile
      Nie wiem czy wysyłać ilos godz.za sierpień z tym wolnym ustawowo dniem czy go pominąć. Kontaktując się z pracodawcą osiągnę pewnye to że stwierdzi że te dni się nie liczą...

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka