Dodaj do ulubionych

Stary pies nowy pies

03.08.22, 08:50
Wiecie, że mam staruszka, wymagającego i z coraz bardziej kruchą psychiką. Teraz jedziemy na wakacje za kilka dni, do nas mieli wprowadzić się córka z zięciem. Córka jest skończona psiara, i mimo małego mieszkania kupili pieska , jest cudny, grzeczny i śliczny ( lagatto). Początkowo mieli go odebrać po naszym powrocie, ale w hodowli nalegali, żeby odebrali go szybciej. Córka jest totalnie psem zauroczona, zięć jej towarzyszy, ale psa mają że względu na nią. I co teraz, czy powinni spędzić te dwa tygodnie u nas że swoim szczeniakiem, czy raczej córka powinna mieszkać tu sama, a zięć z psem ich u nich? Na razie jest plan, że spróbują razem, a jeśli pies będzie nieszczęśliwy, że ktoś mu wchodzi na jego teren, to zięć wyjedzie że szczeniakiem. Czy macie jakieś rady, które jednak pozwoliłyby przetrwać im razem?
Obserwuj wątek
  • kaktusowepole Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 08:57
   Córka powinna powiedzieć że może wziąć psa za dwa tygodnie jak było umówione. Teraz nie może. Na to się umawiała i na to jest przygotowana. Będzie wtedy u siebie w domu bez innych zwierząt a szczeniakowi nic się nie stanie jak zostanie dwa tygodnie w sobie znanych warunkach.
   Słyszałam o przedłużaniu terminu odbioru rasowych szczeniaków nie o ich szybszym odbieraniu. To niespotykane raczej.
   Lepiej dla szczeniaka jak poczeka dwa tygodnie jak było umówione a nie będzie w obcych warunkach i stresował starszego psa.
   Nie zgodziłabym się nigdy na to.
   Po za tym przyjście szczeniaka do domu się planuje , ustawia czas na naukę czystości.
   Teraz nie jest dobry moment.

   • aamarzena Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 09:02
    No ja zrozumiałam, że szczeniak już jest. Więc po ptakach, nie zwróci go do hodowli
   • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 10:10
    Tak byłoby najlepiej, ale oni już prosili o wydłużenie okresu na swoją podróż poślubna, potem uwzględnili wakacje nasze i poprosili o ten termin po naszym powrocie. W hodowli najpierw się zgodzili a potem powiedzieli, że dodatkowy miesiąc to może pies mieć problemy z rozstaniem z nimi większe.
    • m_incubo Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 12:22
     To może powinni się zastanowić czy to jest dobry moment na psa, skoro ciągle im nie po drodze.
     Z psem takich momentów będzie mnóstwo.
     • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:28
      Myślę, że są w wyjątkowym momencie życia, dużo się im zaczyna, ale są zdeterminowani. Podróż poślubna to wiadomo, a potem to myśmy im namieszali. Byłam wlsśnie poznać ten cud, piesek na maksa uroczy. Zaczynam myśleć, że dobrze byłoby gdyby ich znużył, ja jestem i chciałabym go ! Ale wiem, że tak się nie stanie.
      • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:31
       Acha, pies dotąd spędzał wakacje u teściów, ale teraz to niemożliwe, przestał chodzić po schodach, my go w domu wnosimy, ale teściowie nie daliby rady.
       • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:42
        A nie ma jeszcze jakiejś innej opcji opieki nad staruszkiem?
        • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:45
         Nie, bo moi rodzice ( mają dom parterowy) psa nie przyjmą, tacy są i już, rozumiem to. Brata i żony ciągle nie ma w domu. A przyjaciele albo mają swoje zwierzęta, albo mieszkają w bloku, obie opcje byłyby jeszcze gorsze dla naszego staruszka, już pomijając to czy zgodziliby się. W psim hotelu nigdy nie był ( czuł się świetnie u teściów i z nimi uzgadnialiśmy terminy wyjazdów od lat) i nie widzę tam go w tym wieku.
         • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:05
          No to nie wiem.
          Nie umiem przewidzieć, która opcja możliwa jest najlepsza.
          Ja, ale to ja akurat, zaczęłabym więc wspólne życie razem u Ciebie w domu extereso. Z dwoma psami tylko rzeczywiście z naciskiem na dobrostan staruszka. Jakieś oddzielenie itp.
          I trudno, szczenię na razie poznaje swoich ludzi, a potem będzie się uczyć swojego domu, który lepiej by od razu był dostępny ale jak nie to nie.
          Od biedy jest to też chyba jakaś forma socjalizacji.
          Powodzenia
          • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:13
           😊
   • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:39
    Chyba zgadzam się.
    My rok temu, kiedy braliśmy dwa szczenięta ze schronu, poprosiliśmy dom tymczasowy, żeby przetrzymali je z matką suką i rodzeństwem dłużej bo też mieliśmy zaplanowany i opłacony urlop w terminie odbioru. DT był mega pomocny i zgodzili się. Gdyby nie zgodzili się nasze szczeniaki musiałyby mieć start u nas w domu z babcią opiekunką, a nie z docelowymi domownikami i opiekunami. Swoją drogą mamy też jak autorka psa staruszka. Oraz kota seniora plus inne dwa koty.
    Na miejscu córki autorki odebrałabym swojego szczeniaka z hodowli dopiero po powrocie matki z wakacji, tak jak wcześniej było ustalone.
    Niezależnie od tego, że im mniejszy młodszy szczeniak tym bardziej milusismile
  • aamarzena Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 09:01
   A rozdzielenie psów? To znaczy wydzielić szczeniakowi cześć domu, poza ktora nie ma dostępu. Tak, żeby staruszek miał swiety spokój kiedy tylko potrzebuje.
   Co do zasady szczeniaki są ekspansywne i upierdliwe, jak to szczeniaki. Pomału zapoznać, czytać sygnały, oddzielać malucha, gdy tylko starszy pokaże zniecierpliwienie, brak ochoty. Młode psy często nie potrafią jeszcze poprawnie odczytywać wszystkich sygnałów uspokajających wysyłanych przez inne psy, lub rozpiera je energia i je po kilku sekundach ignorują.
   Na pewno zapewnić staruszkowi przestrzeń, gdzie będzie "bezpieczny". Jak będzie źle to zawsze ziec moze z małym wrócić do siebie.
   • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 10:05
    Też podpowiem, dzięki.
  • b-b1 Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 09:04
   Najlepsze wyjście to takie, że córka że szczeniakiem zostaje u siebie w mieszkaniu, a zięć u Was w domu że starszym psem.
   • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 10:01
    Ale Stary pies kocha córkę i ona go, więc muszą też pobyć razem te dwa tygodnie. Może tydzień na tydzień🤔
    • daszka_staszka Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 17:14
     Nie nie musza, szczenię jest bardzo absorbujące a staruszek może stracić cierpliwość
  • eriu Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 09:08
   Psa w domu trzeba przygotować na przybycie nowego. Zwłaszcza jeśli piszesz, że to starszy wymagający pies. Nie macie na to czasu żeby z psem popracować i go należycie przygotować. Zresztą sami wiecie, że dla psa to nie będzie korzystne. Po prostu nie należy się zgodzić na takie rozwiązanie.

   Skoro z hodowlą było coś uzgodnione wcześniej to niech się trzymają uzgodnienia i tyle.
   • eriu Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 09:10
    Jak pies jest to sprowadzić behawiorystę żeby popracował z psami nas ich kontaktem oraz ze starszym.
    • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 10:02
     Super pomysł. A jak się nie da to rozdzielimy ich
     • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:55
      My na początku stopniowo poznaliśmy staruszka z maluchami potem dbaliśmy o relacjesmile
      A i tak seniorka i dwa młode roczniaki wiodą w zasadzie oddzielne (niemal) życie.
      Spędzają razem wakacje, spacery, kopią razem, no i przede wszystkim staruszka husky kocha sobie z młodymi wulkanami energii pobiegać.
      Na samym początku, zanim je zaakceptowała to już obserwowała z mega zainteresowaniem jak biegają.
      Nasza stara sunia nie lubiła i nie lubi albo nie odczytuje typowych szczeniakowych sygnałów (poddańczych?) w rodzaju pokazywania brzuszka i intensywnego lizania mordy i uszu starszaka. Nie podoba jej się to, może dlatego, że dwa naraz szczeniaki to za dużo ruchu i szaleństwa.
      Generalnie u nas starsza sunia rządzi.
      A rządzić kotami i psami lubi i umie doskonale choć dyskretnie. Rządzi żelazną ręką. Boją się jej czasem choć ją kochają.
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 09:22
   Niech przyjeżdża z psem, jak będzie problem to wyjedzie z psem.
   Mój dogorewajacy staruszek był mocno zainteresowany psem (którego wzięłam z przytuliska na święta - wersja dla męża i tak nie uwierzył ;P ), dogadali się z marszu.
  • purchawka2020 Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 09:30
   Stary pies nie powinien mieć problemów z akceptają szczeniaka - co innego drugi, dorosły pies.
   • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 10:03
    O, może tak będzie. Rok temu córka wzięła na tydzień psa koleżanki z pracy, ale starego psa, w trakcie naszych wakacji. Nasz był tak zestresowany, że ona większość tygodnia z tamtym którym się opiekowała, spędziła na tarasie 😱
    • dagmarra Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:21
     I mając takie doświadczenie, przy czym teraz pies jest jeszcze starszy, chcecie łączyć staruszka z upierdliwym maluchem? sad Skoro już wtedy się stresował, to widać potrzebuje spokoju sad
     • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:27
      Przecież piszę, że jeśli będzie smutny, to zięć i szczeniak opuszczą dom. Może na szczeniaka inaczej zareaguje. Myślę że trudno mi zarzucić, że nie biorę dobrostanu psa pod uwagę. Robimy dla naszego psa naprawdę bardzo dużo, codziennie.
      • eriu Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 16:43
       A jak reaguje na szczeniaki na spacerach? Bo jak się bardzo szybko wycofuje albo nie chce kontaktu to to nie jest dobry pomysł.

       Bo się zgadzam z Dagmarrą, że jak masz psa, który tak źle reaguje to źle to po prostu brzmi. A szczeniak jest męczący. Jest słodki dla ludzi. A drugiego psa może męczyć.
   • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:00
    No nie wiem.
    U nas szczeniaki poznaliśmy z seniorką na neutralnym obcym terenie.
    I tak nie życzyła sobie tej znajomości.
    Potem jej mina była bezcenna kiedy okazało się, że u niej w domu są.
    I w dodatku ich " wizyta" się przeciąga.
    Pies dorosły zachwycony nie był na pewno.
  • berdebul Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 10:55
   Nie mieszaj psów, bo to ryzyko przeniesienia typowych dla szczeniaków (i hodowli) robali, giardii itd. Po upewnieniu się, ze pies jest zdrowy można rozważyć spotkanie.
   • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 11:00
    O! Wszystkie papiery i szczepienia ma ok, weterynarz na jutro kontrolny, ale i tak o tym nie pomyśleliśmy a to bardzo ważne. Dziękuję.
    • berdebul Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:54
     Może mieć ok, a kupę i tak warto zbadać. Robale coraz bardziej odporne na trucie.
     Senior może mieć obniżona odporność , szkoda ryzykować.
     • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:58
      Dziękuję, na pewno im to przekażę i to zrobią.
   • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:23
    O tym to ja wcale nie pomyślałam. Rok temu z dt wzięliśmy dwa i od razu wrzuciliśmy w mieszkanie z 3 kotami ( senior kot z obniżoną odpornością, inne zwierzaki raczej nie) i 14 latką psem.
    Wiemy, że jak bierze się nowego kota to wszystkie inne rezydentki zaczynają chorować i długo trwa niż ustalą zbiorową odporność od nowa.
    Nie wiedziałam, że ze zdrowym teoretycznie psem może być tak samo.
    Na pewno od startu była profilaktyka szczeniąt i wizyty nasze u weta....
  • krambambuli Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 11:52
   Nie wiem, w jakim wieku pies, ale jeżeli mocno stary, to nie wprowadzałbym mu szczeniaka. Nie chodzi nawet o wchodzenie na jego teren, ale o to, że szczeniaki są bardzo męczącę. Matka i zakochani właściciele znoszą to z miłości, ale też są wykończeni. Nie robiłabym tego staremu psu.
   Chyba, że szczeniurek jest rzeczywiście bardzo młody - ośmiotygodniowe to jeszcze za bardzo ciapowate, żeby naprawdę dokuczyć, no i śpi większość czasu.
   • ajaksiowa Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 13:02
    Senior sobie poradzi ,a na ewentualną nadexpresyjność młodego..gazeta w rulonie się sprawdza🙂
    • yadaxad Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:37
     Psy mają zupełnie inną mentalność niż koty i nowy członek psiego stada jest czym innym niż kocie wejście na terytorium, byleby stary pies nie tracił swojej pozycji. Szczeniakom socjalizacja z innymi psami i nauka "szacunku" dobrze robi, tylko trzeba panować nad sytuacją.
    • krambambuli Re: Stary pies nowy pies 04.08.22, 16:04
     ajaksiowa napisała:

     > Senior sobie poradzi ,a na ewentualną nadexpresyjność młodego..gazeta w rulonie
     > się sprawdza🙂

     Zależy, co rozumiesz przez "poradzi sobie". Przeżyć przeżyje, ale najprawdopodobniej będzie cierpiał. Niżej autorka pisze, że skończył 16 lat i denerwuje się, bo słabo widzi i słyszy. Młody wariat w domu nasili jego poczucie zagubienia. Nie, nigdy bym tego nie zrobiła staremu psu.

     Gazety w rulonie nie uważam za jakieś wybitne okrucieństwo, ale za bezsensowną i mało efektywną metodę wychowawczą - owszem. Po co w ogóle mieć psa, jeżeli relacja z nim ma być oparta na przemocy i odstraszaniu? To tak jak "lekkimi" klapsami dla dzieci - niektórzy też uważają, że ta metoda się sprawdza...
   • nowel1 Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:29
    Się ośmielę nie zgodzić smile szczenięta, jak ludzie, różne bywają. Nasze półdiablę, wzięte w wieku 7 tygodni, baaaardzo potrafiło dokuczyć smile
    • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 14:42
     Nie wiem, byłam teraz u tego pieska, skradł moje serce. Jutro idą do weta, mają też wypytać o wszystko i o to, o czym pisała berebul. Piesek jest kochany, przyjazny, otwarty i dość spokojny.
     • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:14
      Extereso chyba czuję dokładnie to, co ty do szczeniaka córki Twojej...do nowego kilkutygodniowego kociska mojego synasmile))
      • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:18
       😁 już nawet mówiłam mężowi, że będę jeździć pożyczać go na spacer, ale usłyszałam, że masz jest zazdrosny w imieniu naszego
       • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:25
        🤣

        Spacerów psich nigdy dosyć!
        • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:26
         Fotkę kiedyś malucha i seniora wstaw.🧡❤
         • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:39
          To mój staruszek
          • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:40
           A to córki pies
           • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:40
            Jeszcze w hodowli, teraz jest starszy
          • umi Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 16:43
           Ten Twój chyba sobi poradzi z psim dzieckiem, o ile na starośc ni zrobił sie neurotyczny. Ma dobre geny, tak z wyglądu. Ale sprawdziłabym bakcyle, zeby się nie pochorował. On taki średni jest? Ja bym jeszcze zwróciła uwagę, który od którego większy. Jesli szczeniak wzrostem będzie zblizony do staruszka, to trochę problem.

           To małe niżej to mop big_grin ale uroczy.
           • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 16:46
            Średni. Ogólnie jest fajnym, silnym psem, kiedyś ciągnął Danki z dziećmi, był niestrudzony. Teraz zupełnie inaczej. Zrobił się nerwowy odkąd ma problemy ze wzrokiem i słuchem. Ma już skończone 16 lat. One wzrostem są prawie równe, ale on jest znacznie masywniejszy, tamten jest subtelny prawie jak pudelek, taki lekki i delikatny.
            • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 16:47
             Sanki
             • igge Re: Stary pies nowy pies 04.08.22, 21:19
              🧡

              Moja staruszka 15 letnia średniej wielkości też kiedyś ciągnęła ochoczo ciężkie sanki przez las.
              I nie tylko z dziećmi.
              Ze mną też.
              Uwielbiałam to zimowe wychodzenie na tzw " zaprzęg".
              Też jest teraz głuchawa i ślepawa.
            • umi Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 16:50
             Trzeba uważać, żeby młody mu czegoś nie zrobił w zabawie. jak go przydusi, może być problem, o ile starszy jest już bardzo słaby. Jesli ma nadal siłe, to nauczy smarkacza jak się działa w stadzie. I problemem jest tez to, ze niedowidzi. Jeśli jest łagodny i zrównoważony, to nie za dużo zmienia. Jeśli się zrobił nerowowy, to po prostu pilnujcie. Oba to psy, żadnej suczki?
             • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 16:58
              Młoda suczka. Jutro weterynarz, badanie kupi, zapoznanie ewentualnie na naturalnym, potem wizyta u nas, a potem wyjeżdżamy i próba. Jak nie, to nie. Zięć weźmie młodego.
              • umi Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 17:04
               "Młoda suczka" - To najlepszy układ. Zrób badania i bądzi dobrej myśli wink Tylko pilnujcie młoda damę, żeby starszego pana nie połamała tongue_out
             • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 17:03
              Ten młody ma tak delikatne ciało, że raczej naszego psa nie przydusi. Ten nasz jest średni, ale dość masywny.
              • umi Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 17:05
               Powinno byc OK, nawet z niedowwidzącym psem. Jak nie, to zięć sie ewakuuje z młoda, ale rokowania są wg mnie dobre.
               • extereso Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 17:20
                Dam znać posmile
              • krambambuli Re: Stary pies nowy pies 04.08.22, 16:16
               extereso napisała:

               > Ten młody ma tak delikatne ciało, że raczej naszego psa nie przydusi. Ten nasz
               > jest średni, ale dość masywny.

               Ale przecież to nie chodzi o fizyczną krzywdę. Stary pies, z dużym prawdopodobieństwem, będzie się bardzo stresował. Jeżeli twoja córka nie przebywa z nim na codzień, to może tego nawet nie rozpoznać (sygnały dawane przez psa - zwłaszcza starego - bywają subtelne). Szczerze mówiąc, to mi się trochę serce kraje, jak o tym pomyślę. Sama miałam w domu szesnastoletniego (a potem osiemnastoletniego) psa, i widziałam, jak łatwo mu zaburzyć poczucie bezpieczeństwa
          • igge Re: Stary pies nowy pies 04.08.22, 21:14
           🧡💚
    • igge Re: Stary pies nowy pies 03.08.22, 15:11
     Nasze dwa diablęta były bez wyjątku dla KAŻDEGO znajomego starszego, ( nawet nie seniora tylko zwyczajnie dorosłego) psa NIE DO ZNIESIENIA.
     Mimo, że one po prostu okazywały miłość i sympatię do pieska bo wcale nie zmuszały do zabawy. Miały brata czy siostrę do zabawy nonstop.
    • krambambuli Re: Stary pies nowy pies 04.08.22, 16:07
     nowel1 napisała:

     > Się ośmielę nie zgodzić smile

     Ok, wierzę na słowo. No to tym bardziej jestem na "nie", jeżeli chodzi o sprowadzanie szczeniaka staremu psu na łeb.
     • extereso Re: Stary pies nowy pies 04.08.22, 17:51
      Zobaczymy. Córka sygnały psa czyta, o to jestem spokojna.Wyprowadziła się w czerwcu, odwiedza go ( czy tam nas) na bieżąco. Ale na razie ustalono podział piętrami, a jak się nie da, to wyjazd młodego.
  • taki-sobie-nick Re: Stary pies nowy pies 04.08.22, 22:33
   Lagatto nie jest cudny! A stary pies jakiej jest rasy?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka