Dodaj do ulubionych

Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa.

03.08.22, 18:36
Gość mówiący w jezyku, którego nie znam ( cos pomiędzy bułgarskim , a niemieckim) stara się zamówić coś w nadbrzeżnym pojeździe z goframi, kawa i zapiekankami. Obsługuje dziewczyna mówiąca we wschodnim języku. On i ona ani po polsku, ani po angielsku. Kilkoro postronnych starało się pomóc. Nienwiem jak się skończyło, ale W dobie translatora!!!. ???.
Menu wyłącznie po polsku, 😂.
Obserwuj wątek
    • silenta Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 03.08.22, 18:41
      Aha.
    • arthwen Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 03.08.22, 18:44
      Palcem nie mógł pokazać?
      • jasnozielona_roslinka Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 09:20
        może to był weganin z licznymi alergiami i brakiem dostępu do internetu na komórce, pochodzący z krainy bułgarsko-niemieckiej w której wciąż walczy się bez pozytywnych rezultatów z dysgooglią...
        • daniela34 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:38
          #takbyło
    • incel-core Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 03.08.22, 18:45
      la_bonne_cusine napisał(a):
      > Menu wyłącznie po polsku, 😂.

A po jakiemu jeszcze ma być?
      • berdebul Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:08
        Minimum to jeszcze po angielsku.
        • m_incubo Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:14
          To mi trochę przypomina Węgry i menu wyłącznie po węgiersku lub jeszcze ewentualnie po niemiecku.
          Jeśli nie ma zdjęć potraw, to musisz zadowolić się langoszem lub pizzą.
          Nikt, dosłownie nikt nie gadał po angielsku, co mnie trochę zdziwiło, no to nie była węgierska wieś liczaca 100 mieszkańców, tylko trasa rowerowa wokół Balatonu, kilka lat temu. Trudno mi uwierzyć, żebyśmy mieli takie szczęście i trafiali tylko na miejsca, gdzie można dogadać się wyłącznie po węgiersku lub niemiecku. Jakoś sobie poradziliśmy, bo z niemieckiego coś tam pamiętam ze szkoły (niewiele), ale było to upierdliwe.
        • ichi51e Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:22
          ale koleś angielskiego tez nie znał
        • m_incubo Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:25
          Są miejsca, gdzie ci angielski nic nie pomoże i nie jest ich wcale mało.
          • berdebul Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:29
            Są, ale z angielskiego przetłumaczy Ci każdy translator w komórce z najmniejszym ryzykiem błędów.
            • m_incubo Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:47
              Translator przetłumaczy ci też z węgiersko-niemieckiego wink
              Sęk w tym, że oni nie wpadli na użycie translatora.
        • hanusinamama Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:32
          Tylko ze on nie znał angielskiego wiec co by tu to dało??
    • kryzys_wieku_sredniego Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 03.08.22, 18:45
      W takich wypadkach dobrze sprawdza się palec wskazujacy.
      A w krajach typu korea/japonia/chiny mają obrazkowe menu ;P 😉 wlasnie po to żeby pokazać paluchem co chcemy.
      • la_bonne_cusine Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 03.08.22, 18:55
        Były i obrazki
        Tak sobie teraz myślę, że klient może nie chciał niczego zamawiać tylko pytał o coś spoza menu. Wszak to byłoby proste.
        Ale żeby nikt nie rozumiał o co mu chodzi, a innych ludzi władających różnymi językami było tak wielu to nie kumam. To musiał być nadwyraz niespotykany język choć z fizjonomii całkiem nieobcy facet.
        A może upośledzony.
      • passiflora78 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 07:21
        Dokładnie, jestem właśnie w Chorwacji, praktycznie w każdej knajpce menu w 3-4 językach + zdjęcia potraw. Wiele osób posługuje się lepszym lub gorszym angielskim i się dogadają ale część pokazuje palcem zdjecie i nikt się nie dziwi.
        • tenjedennick [...] 04.08.22, 09:40
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • tenjedennick [...] 04.08.22, 09:55
          • maslova Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:06
            Na przyszłość - w translatorze google jest opcja "wykryj język". Nie ma za co.
            • kura17 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:13
              > Na przyszłość - w translatorze google jest
              > opcja "wykryj język".

bylam niedawno w hiszpani, w santiago de compostela i w knajpce zasiadlam z google translatorem do tlumaczenia sobie hiszpanskiego menu ... juz przy pierwszym slowie translator poinformowal mnie "a nie nie, to nie hiszpanski tylko galicyjski" sprytna bestia! smile
            • profes79 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:14
              Są też aplikacje które skanują drukowany tekst i tłumaczą. Też sobie świetnie radzą.
              • kura17 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:19
                tak, uzywalismy tego w japoni, swietna sprawa.
              • maslova Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:25
                To prawda, też mieliśmy z mężem okazję skorzystać z takiej aplikacji.
              • swinka-morska Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:25
                profes79 napisał:

> Są też aplikacje które skanują drukowany tekst i tłumaczą. Też sobie świetnie r
                > adzą.
                Google translator (jest na każdym telefonie z androidem) tez to robi.
    • angazetka Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 03.08.22, 18:54
      Pokazać nie mógł? Albo ty - pomóc?
      • incel-core Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 03.08.22, 18:56
        angazetka napisała:
        > Pokazać nie mógł? Albo ty - pomóc?
        >

Ale ona nie zna bułgarsko-niemieckiego.
      • la_bonne_cusine Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 03.08.22, 18:58
        Nie mogłam pomóc bo nie wiedziałam jak. Nie wiedziałam czego chce. Inni przejęli inicjatywę. Widocznie mieli większe szanse na pomoc.
        • maslova Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:07
          Na przyszłość - w translatorze google jest opcja "wykryj język". Nie ma za co
    • gryzelda71 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 06:37
      Prawdziwe problemy......
    • palacinka2020 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 06:48
      Bedac turysta z Bulgarii nie uzywalabym google translate w Polsce bo Internet kosztowalby mnie majatek. Pokazalabym palcem.
      • kk345 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 08:51
        Bułgaria jest w Unii kilkanaście lat, euroregulacje telekomów też już mają z 10 lat, a palacinka do dziś pisze bzdury o wysokich kosztach netu w roamingu...
      • m_incubo Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:26
        ???
    • melikles Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 07:02
      Co to jest "nadbrzeżny pojazd"? Jakiś foodtruck na promenadzie?

I co w tym dziwnego, że menu po polsku?
    • konsta-is-me Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 07:14
      Może to był węgierski.
      Jest jakiś obowiązek mówić po ang.w Polsce albo wywieszać menu ?
    • bromba11 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 07:16
      Czy był to bułgarski dialekt języka niemieckiego, czy niemiecki dialekt języka bułgarskiego? To częste w przypadku graniczących ze sobą państw...

Dla koleżanki pytam jakby co.
      • mae224 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:21
        Czekaj czekaj, bułgarski jest słowiański, niemiecki jest germański to na styku tych dwóch światów byłby hmmm... polski albo czeski albo słoweński.
    • nangaparbat3 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 08:02
      Tak sobie myślę, że właśnie doba translatora utrudnia bezpośrednie porozumienie się, zapominamy, że można się dogadywać na migi, wyrazem twarzy, gestem - da się. Jako dziecko jeździłam z rodzicami na Węgry, zdarzało się kontaktować z osobami znającymi tylko węgierski, wychodziło, i bez większego problemu (mam na myśli sytuacje jak właśnie opisana).
      Co do menu - też uważam, że mogłoby być bardziej międzynarodowe, o ile tam gdzie stoi sprzedawca zdarzają się zagraniczni klienci, jak najbardziej, przecież to w najlepszym interesie właściciela.
      • arwena_11 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 09:22
        ALe te food tracki mają rysunkowe menu. Wystarczy paluchem pokazać. I raczej robią tylko to co mają w menu a nie na specjalne zamówienie.
        • m_incubo Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:29
          Najprawdopodobniej jemu nie chodziło o zamówienie czegoś, tylko o ustalenie czy np lody zawierają orzechy, gofry gluten czy coś w tym stylu.
          To trudno pokazać palcem i przekazać spojrzeniem.
          • ichi51e Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:30
            jak ktoś ma taki problem to powinien się tego jednego zdania w miejscowym nauczyc albo zapisać sobie na kartce i pokazywać.0
            • m_incubo Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:48
              Wystarczyło użyć telefonu, ale wtedy nie byłoby wątku.
    • profes79 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 08:58
      Mnie interesuje to wspomniane "pomiędzy bułgarskim a niemieckim" zwłaszcza, że to kompletnie osobne od siebie języki tongue_out
      • maslova Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:04
        Może to język z naleciałościami serbsko-węgierskimi? wink
        • tenjedennick [...] 04.08.22, 10:06
        • hanusinamama Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:34
          No to Ukrainka by raczej zrozumiała
    • kanna Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 09:21
      Palec wskazujący.
      Tłumacz google.

Opcji jest mnóstwo.

Dlaczego śmieszy Cię nieudolność ludzka? To słabe uncertain
    • mgla_jedwabna Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 09:39
      Mam dziwne przeczucie, że gdyby pani w foodtrucku mówiła po polsku, a rezultat był ten sam ("nie pojadł, nie popił") wątek by nie powstał. Ot takie subtelne szczucie.

Wiecie, po czym poznać brak tolerancji? Po eufemizmach. Coś jak antysemici mówiący "Izraelici" albo "pejsaci" zamiast "Żydzi". Jakby obrzydzało ich nazwanie rzeczy wprost.

Co szkodziło napisać "Ukrainka"? Ano. A tak, to nawet śmiesznie wyszło, bo "wschodni język" to niekoniecznie ten używany kilkaset km za naszą granicą. Świat jest większy niż horyzonty wątkodajki, naprawdę, i można śmiało po opisie zakładać, że sprzedawczyni gofrów mówiła po tamilsku, ujgursku albo w taganlog. Dopiero przy takim założeniu historia nabiera nieco sensu, bo o ile mogłabym spróbować szczęścia z Google translate na ukraiński, to przy np. farsi obawiałabym się, że przetłumaczy mi "sok" na "osocze" albo podobnie wink
      • tenjedennick [...] 04.08.22, 09:42
      • hanusinamama Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:36
        Dodajmy ze autorką taka światowa jest...
      • taki-sobie-nick Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 22:36
        Ukraiński przypomina zarazem bułgarski i niemiecki? Hmmmm...

Moim zdaniem twoja teoria jest porządnie na wyrost.
    • sumire Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:08
      Ludzie od tysiącleci dogadują się, posługując się różnymi językami. Historia tak prawdopodobna, jak ta twoja legendarna opowieść o audytorce i jej zagubionym segregatorze, który sparaliżował cały bank.

I trzeba było pomóc, zamiast drzeć łacha.
    • ichi51e Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:25
      koleś pewnie pytał o cos innego. Gdyby chodziło o żarcie (zwłaszcza w foodtracku który ma 3 pozycje i wszystkie na widoku) to by się dogadali.
      Ech łezka się w oku kreci - 20 lat temu przeżyłam miesiąc w Chinach nie znając nawet nihao. Jedzenie zawsze było pełne niespodzianek człowiek nigdy nie wiedział co bierze.
      • profes79 Re: Nie pojadl , ani nie popiił. Bariera językowa 04.08.22, 10:27
        Nas piloci z Dywizjonu w Anglii (nie pomne już którego) wspominali, jak to poszli do jakiejś knajpki i zamówili najtańszą pozycję w karcie. Kelner z pełną powagą postawił przed nimi małe naczynka wypełnione pieprzem tongue_out

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka