Dodaj do ulubionych

W restauracji / kawiarni - czy to obciach?

05.08.22, 16:17
Poprosić o zapakowanie reszty niezjedzonego posiłku?

Nie chodzi tu o łyżkę sałatki czy pięć frytek, ale o nieco więcej, np. solidny kawałek ryby - bo porcja niespodziewanie okazała się ogromna; albo jeden z trzech pancake'ów, bo nie jesteście w stanie TERAZ zjeść wszystkich, a szkoda, by się zmarnowało, zjecie później.

Robicie tak?

Waszym zdaniem to obciach czy niemarnowanie jedzenia?
Obserwuj wątek
    • daniela34 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:20
      Nie obciach. Bardzo mnie cieszy taka możliwość.
    • annpierle Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:20
      W niektórych krajach to obsługa pyta, czy zapakować niezjedzone. Nikt nie uważa tego za obciachowowe.
    • nangaparbat3 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:21
      Robię tak, oczywiście. Nie zastanawiam się w ogóle, czy to obciach. Nie powinno się marnować jedzenia.
    • aniani7 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:22
      Oczywiście, że niemarnowanie, obciachem jest zostawianie dobrego jedzenia.
    • kamin Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:22
      Nie obciach. Zwłaszcza przy moich nieprzewidywalnych jedzeniowo dzieciach
      Zdarzało mi się wywozić niemal nie ruszone dania
    • kotejka Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:22
      alez oczywiscie, ze nie
      z serdecznym usmiechem mowisz, ze bylo pyszne, ale nie zmiescimy, natomiast chetnie zabierzemy
      ja najczesciej jestem z dzieciakami, a nimi mozna kazda fanaberie wytlumaczyc big_grin
      i dostajesz pudeleczko
      zaplacone, zjedzone
      nic glupiego
    • extereso Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:23
      Biorę.
    • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:23
      madame_rita napisał(a):
      > Nie chodzi tu o łyżkę sałatki czy pięć frytek, ale o nieco więcej, np. solidny
      > kawałek ryby - bo porcja niespodziewanie okazała się ogromna; albo jeden z trz
      > ech pancake'ów, bo nie jesteście w stanie TERAZ zjeść wszystkich, a szkoda, by
      > się zmarnowało, zjecie później.

To zamawiaj pół porcji.
      Wynoszenie resztek z restauracji jest obciachem. Albo cię stać na restaurację albo nie.
      • magdallenac Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:28
        Kiedy ostatnio byłeś w restauracji Januszku? Podaj nazwy tych, w których można zamawiać pół porcji dania.
        • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:33
          magdallenac napisała:
          > Kiedy ostatnio byłeś w restauracji Januszku? Podaj nazwy tych, w których można
          > zamawiać pół porcji dania.

A ostatnio (jakieś 15 lat) nie byłem, bo nie lubię chodzić do restauracji.
          Ale gdybym był, to bym nie zabierał resztek, bo to nie wypada.
          Będąc u znajomych czy u rodziny na obiedzie, też zabierasz resztki?
          • madame_rita Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:40
            Resztki z talerza to nie, ale zdarzało mi się dostawać kawałek ciasta czy porcję sałatki "na później" - jakiś obciach?
            • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:42
              madame_rita napisał(a):
              zdarzało mi się dostawać kawałek ciasta czy porcj
              > ę sałatki "na później" - jakiś obciach?

Tak, to obciach.
              Nieważne że dają, ważne że bierzesz.
          • magdallenac Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:41
            Nie wiem jak Ty, ale ja u swojej rodziny nie płacę, więc jakby argument jest chybiony. Po cholerę się wypowiadasz, jeśli nie jadasz w restauracjach? Bardzo rzadko zdarza się, że obsługa przyjmie zamówienie połowy dania. W zasadzie to ja się z czymś takim nie spotkałam, a w przeciwieństwie do Ciebie jadam w knajpach prawie codziennie.
            • engine8t Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 00:36
              Tzn mozna zamowic jedno danie (i nawet 2 czy 3 ) na dwoje oraz opcje sharing czyli poprosic o dodatkowy talerzyk. smile W niektorych restauracjach porcje sa tak duze ze normalny czlowiek tego nie zje wiec czesto nawet sami to proponuja smile
              • leosia-wspaniala Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 09:59
                W Hameryce może i podają takie porcje, co widać po społeczeństwie, w Polsce raczej podają standardowe. Dzielić się jedną porcją można, gorzej, jak druga strona nie chce, bo zje sama. Albo jak zwyczajnie zostanie.
            • mamkotanagoracymdachu Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 11:28
              magdallenac napisała:

> Nie wiem jak Ty, ale ja u swojej rodziny nie płacę, więc jakby argument jest ch
              > ybiony.

To nawet nie o płacenie chodzi, ale u rodziny nakładam sobie na talerz tyle, ile planuje zjeść. W restauracjach porcje bywają ogromne, wiec jeśli nie dam rady zjeść 1/3 lub więcej, to jak najbardziej na miejscu jest prośba o zapakowanie, bo inaczej to zwyczajnie marnowanie jedzenia.
          • aniani7 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:48
            Napiszę więcej, jak przychodzą na kolację koledzy męża, to parę razy zdarzyło się, że poprosili, czy mogę coś tam dać im do domu, bo tak smakowało. Bardzo to miłe, bo jedli nie dlatego, że nie mieli wyboru, tylko faktycznie zrobiłam jedzenie pierwsza klasa.
          • nangaparbat3 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:50
            U znajomych czy rodziny nakladam nieco mniej niż sądzę że zjem, ewentualnie dobieram, nigdy nie zostawiam
            • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:53
              nangaparbat3 napisała:
              > U znajomych czy rodziny nakladam nieco mniej niż sądzę że zjem, ewentualnie dob
              > ieram, nigdy nie zostawiam
              >

Sama nakładasz i ewentualnie sama dobierasz?
              Dziwne zwyczaje panują u twoich znajomych i rodziny.
              • nangaparbat3 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:03
                Że co? Jest wazą, półmisek, miska, każdy nabiera ile chce, albo ktoś mi nakłada, ale to ja decyduje, ile. Mówię "już dziękuję" albo "poproszę pół porcji", jak najbardziej.
                • 3-mamuska Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 21:08
                  nangaparbat3 napisała:

> Że co? Jest wazą, półmisek, miska, każdy nabiera ile chce, albo ktoś mi nakłada
                  > , ale to ja decyduje, ile. Mówię "już dziękuję" albo "poproszę pół porcji", jak
                  > najbardziej.
                  >

Po co dyskutować z kimś kto widać nakręca tylko.
                  Nigdzie nie chodzi nie ma znajomych przyjaciół a w restauracji był w innemu epoce.
              • kamin Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:06
                Co w tym dziwnego? Stoją na stole półmiski z potrawami, każdy sam sobie nakłada tyle ile zechce. U mnie i moich znajomych też tak to wygląda.
                • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:14
                  kamin napisał(a):
                  > Co w tym dziwnego? Stoją na stole półmiski z potrawami, każdy sam sobie nakłada
                  > tyle ile zechce. U mnie i moich znajomych też tak to wygląda.

To jest szwedzki stół a nie obiad.
                  Na obiad składa się pierwsze danie, drugie danie i ewentualnie deser. Trudno to pomieścić w półmiskach.
                  • alicia033 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:34
                    incel-core napisał:

> Trudno to
                    > pomieścić w półmiskach.

Bynajmniej.
                  • thea19 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:35
                    nie ma to jak udar słoneczny, zgłoś się na sor bo bredzisz nieludzko
                  • swinki_trzy Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:47
                    incel-core napisał:

> kamin napisał(a):
                    > > Co w tym dziwnego? Stoją na stole półmiski z potrawami, każdy sam sobie n
                    > akłada
                    > > tyle ile zechce. U mnie i moich znajomych też tak to wygląda.
                    >
                    > To jest szwedzki stół a nie obiad.
                    > Na obiad składa się pierwsze danie, drugie danie i ewentualnie deser. Trudno to
                    > pomieścić w półmiskach.

Bo to, co uznajesz za swój talerz to właśnie półmisek, przygotowany dla wszystkich.
                    • pyza-wedrowniczka Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 18:09
                      U znajomych sama decyduję o wielkości porcji i mogę poprosić o pół kotleta, 2 ziemniaki zamiast 5 itp. A jak coś zostanie nie nałożone / nie zjedzone z półmisków, to wiem, że znajomi zjedzą następnego dnia. W restauracji to trafi do kosza.
                    • kk345 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 21:08
                      big_grin
                  • komorka25 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 18:23
                    Ty to jadasz jakieś dziwne obiady - gdzie przystawki? I dlaczego deser "ewentualnie"? A gdzie kawunia i wety? I koniaczek?
                    • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 18:26
                      komorka25 napisał:
                      > Ty to jadasz jakieś dziwne obiady - gdzie przystawki? I dlaczego deser "ewentua
                      > lnie"? A gdzie kawunia i wety? I koniaczek?

Nie piję kawy.
                      Co to są wety?
                      Koniaczek jest fuj.

Niedobrze mi się zrobiło.
                      • komorka25 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 18:31
                        Nie dość, że cham, to jeszcze niedouczony. Sprawdź sobie w słowniku, bo ja korepetycji udzielam za pieniądze.
                        • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:10
                          komorka25 napisał:
                          Sprawdź sobie w słowniku, bo ja korepetycji udzielam za pieniądze.

A za co udzielasz?
                          Wety kojarzą mi się z womitami.
                          • grazyny Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:22
                            incel-core napisał:

> komorka25 napisał:
                            > Sprawdź sobie w słowniku, bo ja korepetycji udzielam za pieniądze.
                            >
                            > A za co udzielasz?

big_grin big_grin big_grin
                            Słaby jest? big_grin
                      • aniani7 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 18:57
                        Gdzie koniaczek fuj. Kubki smakowe masz odwrócone? TY mi tu koniaczku nie obrażaj.
                        • grazyny Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:03
                          Bo Ty o koniaku, a on o zlewkach z etykietą "koniaczek". Przecież on w życiu dobrego koniaku nie powąchał.
                          • aniani7 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:18
                            Aaaaa, to co innego.
                  • ichi51e Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:21
                    ze w restauracji nie byłeś to już wiemy ale ze obiadu normalnie nie masz w domu podanego to trochę smutek uncertain przecież to nie stolika żeby na talerzach każdy należna porcje dostawał...
                    • ichi51e Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:22
                      *stolowka
          • dr.amy.farrah.fowler Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:57
            Płacisz u znajomych za obiad? Jakoś mnie to nie dziwi.
      • misterni Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:32
        incel-core napisał:

"Wynoszenie resztek z restauracji jest obciachem. Albo cię stać na restaurację albo nie."

Co za bzdura. To w ogóle nie chodzi o kwestię stać, czy nie stać.
        • kub-ma Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:44
          misterni napisała:

> To w ogóle nie chodzi o kwestię stać, czy nie stać.

Dokładnie.
          Dla mnie to kwestia niemarnowania jedzenia.
          W końcu dbamy o tę matkę-ziemię czy nie?
      • sumire Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:39
        Januszku, restauracje nie wydają połowy porcji, ale zdaje się, że ty nie bywasz, więc nie wiem, po uj wypowiadasz się w temacie.
        Nawet gwiazdkowa restauracja zapakuje ci teraz niezjedzone jedzenie.
        • bi_scotti Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:49
          Potencjalnie mozna zapytac czy dorosly moze zamowic danie z Kids' Menu. Czasem sie zgadzaja, czasem not so much. Gdy odwiedzala nas moja matka, zawsze zamawiala z Kids' Menu, bo jadala malenkie porcje, co zreszta bylo po niej widac wink Nie zdarzyl nam sie protest obslugi w zadnej knajpie (jakiejkolwiek klasy) ale nie traktowalabym takiego "widzimisie" jako standard; zawsze zostawialismy extra tip za bycie flexible i uwzglednienie potrzeb mojej matki. No i w pubs standard to opcja 1 or 2 pieces of fish gdy sie zamawia fish & chips, ale to specyfika dania & miejsca smile Cheers.
          • kub-ma Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:43
            Też ostatnio na wakacjach zamawiałam porcję z menu dla dzieci. Natomiast moje dziecko porcję dla dorosłych smile
          • little_fish Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 04:10
            Jak to się zgadzają, albo nie? Zamawiam pozycję z karty, obsługi nie powinno obchodzić kto ją zje! Wyjątek - alkohol dla nieletnich
            • ichi51e Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 08:42
              są miejsca gdzie porcja dziecięca jest sprzedawana tylko dzieciom. Nie ma dziecka nie zamówisz.
              • little_fish Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 08:53
                Kurczę, jeszcze się nigdzie z czymś takim nie spotkałam 🙄
                • magdallenac Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 08:58
                  W większości restauracji, które oferują menu dziecięce jest adnotacja, że dotyczy to dzieci do 12 roku życia. Piszę o USA, nie zwróciłam na to uwagi w Polsce. Oczywiście jest to logiczne i zrozumiałe z biznesowego punktu widzenia.
                  • leosia-wspaniala Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 10:02
                    Jest to kretyńskie.

www.youtube.com/watch?v=Q7FxpK_yC0U
                  • sol_13 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 10:39
                    U nas nigdzie adnotacji nie widziałam, ale jakby to się rozumie samo przez się, zwłaszcza, że pozycje dziecięce to nie zmniejszone porcje dla dorosłych, ale: spaghetti bolognese/nuggetsy/paluszki rybne/nalesniczkiwink
      • grazyny Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 18:37
        I masz odpowiedź, Madame Rito, jeżeli nasz forumowy incel uważa coś za obciach, to spokojnie możesz się w dany sposób zachowywać, bez obawy, że zostanie to uznane, za brak manier.
        I odwrotnie, oczywiście smile
        • manon.lescaut4 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:08
          Dokładnie tak, ale to już jest bardzo przewidywalne. Czytam wątek, wszyscy są na tak wiec wiadomo, ze pojawi się w końcu ktoś na nie z obciachowymi argumentami. Z góry było wiadomo na 99% ze będzie to zjebanuszek.
      • lily_evans011 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:46
        A to doradca się znalazł big_grin
    • arista80 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:24
      W restauracjach, do których my chodzimy, sami proponują zapakowanie, gdy widzą, że zostało jeszcze sporo na talerzu, szczególnie w przypadku dzieci.
      • aniani7 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:26
        Ostatnio zapakowali mi jedną samoskę i chlebek naan, pysznie było w domu zjeść to do piwa.
    • bi_scotti Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:27
      Gdy zostaje czegos sporo na talerzu, kelner always pyta czy client chce wziac ze soba, przynosi pudeleczko & client sobie przeklada co/ile chce do zabrania. Dlaczego to mialby byc "obciach"? Food is food - jesli smaczny a tylko za duzo na dany moment, nie ma powodu zeby marnowac.
      Poza tym bardzo popieram zwyczaj w niektorych "all you can eat" miejscach, ze za wziete na talerz a niezjedzone cokolwiek, placi sie extra - nie ma zadnego powodu zeby marnowac jedzenie. Cheers.
      • madame_rita Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:33
        Znaczy się, że jak chcesz zabrać resztkę niezjedzonego posiłku do domu, to musisz za tę resztkę JESZCZE RAZ zapłacić?
        • bi_scotti Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:39
          Nie, no co Ty. Sorry jesli tak zrozumialas - skoro zaplacilas za danie, to masz prawo zjesc je na miejscu badz wziac ze soba do domu - your choice - zero obciachu.
          Natomiast w knajpach typu "all you can eat" nie ma zabierania do domu by default - jesz do wypeku na miejscu za z gory ustalona sume (najczesciej lunch price inna niz dinner price). Sa jednak takie miejsca, ktore jak wspomnialam popieram calym sercem, w ktorych client jest zachecany do responsible nakladania na talerz. Wszak jesli Ci cos smakuje, mozesz wrocic po wiecej. Ale jesli Ci nie smakuje i zostawiasz gorke na talerzu, to to juz jest garbage - trzeba wyrzucic uncertain Zeby tego uniknac, client bedzie charged extra za to, co na talerz wzial i nie zjadl. Ludzie szybko sie ucza! Biora mniej, podchodza do buffet wiecej razy gdy im cos smakuje. Simple. Cheers.
          • madame_rita Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:43
            Teraz rozumiem, dzięki.
          • boogiecat Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 22:19
            bi_scotti napisała:

> Sa jednak takie miejsca, ktore jak wspomnialam popieram
            > calym sercem, w ktorych client jest zachecany do responsible nakladania na tal
            > erz. Wszak jesli Ci cos smakuje, mozesz wrocic po wiecej. Ale jesli Ci nie smak
            > uje i zostawiasz gorke na talerzu, to to juz jest garbage - trzeba wyrzucic uncertain
            > Zeby tego uniknac, client bedzie charged extra za to, co na talerz wzial i nie
            > zjadl.

Ja nie znam takich miejsc, jednak rowniez popieram calym sercem!

Dwa anegdotyczne przyklady z mojego podworka:
            - bufety sniadaniowe: rodzinnie mamy honorowa zasade ZERO resztek i sie tego dumnie trzymamy juz wiele lat
            - raz w restauracji cos za duzo gadalam i mialam opoznienie w stosunku do pustych juz talerzy znajomych, na co kelner mi zapowiedzial, ze nie bedzie deseru jesli nie skoncze😺(ojej jaki niegrzeczny! ojej jaki protekcjonalny! ojej co za dylemat😛)

Co do meritum- doggy bag biore czesto, nie tylko po bombeli - np. ostatnio w Portugalii pan nas, glodnych i wykonczonych, tak ugoscil ze chlop od rabania drewna by tego nie przejadl, mialo byc jedno jednogarnkowe danie a wjechaly dodatkowo tony roznych cosiow, zuym czlowiekiem by trzeba byc zeby niezjedzonego nie zabrac😉
          • jednoraz0w0 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 05:02
            Nie spotkałam się z płaceniem (może jest tylko nie zauważyłam) ale z tych allyoucaneatów nie wolno wynosić, czyli co, jak się płaci za to czego się nie zmieściło do brzucha to się płaci za to co oni wyrzucają, czy w takim wypadku wolno ci to wziąć?
            • ichi51e Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 08:41
              jak zapłacisz to pewnie mozesz
            • magdallenac Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 09:03
              Jest! Mamy takie sushi- all you can eat zaraz koło domu. Niebezpieczeństwo polega na tym, że nie nakładasz sobie jedzenia z bufetu, a zamawiasz u kelnerki. Ja przezornie biorę zawsze to samo, bo wiem ile jestem w stanie zjeść. Moja siostra, która uwielbia sushi, podekscytowała się tak, że popłynęła i musiała dopłacić 20%. Lesson learned!
    • sandy_cheeks Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:28
      Zazwyczaj nie mam tego problemu, bo konkubin zawsze dokańcza po dzieciakach.
      Kilka dni temu byłam z dzieciakami (ale bez konkubina) na pizzy i nie zmieściliśmy wszystkiego. Kelner sam zapytał, czy zapakować i przyniósł torebkę…
    • misterni Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:28
      Oczywiście. Zresztą w większości restauracji sami to proponują.
    • mondaymorning1987 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:29
      Tak ja wzięłam raz, bo dużo zostało, półmisek wzięliśmy z mięsem plus dodatki i było tego baaaardzo dużo, pani zapakowała i ok.
    • magda.z.bagien Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:30
      Żaden obciach.
    • homohominilupus Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:31
      Oczywiście że robimy.
    • princesswhitewolf Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:33
      W Stanach Zjednoczonych to standard
      • swinki_trzy Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:36
        W UK nie?
    • kaskaz1 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:42
      A zjadanie z cudzego, np dziecka talerza, to obciach czy nie? W sensie ojciec dojada w restauracji po dziecku.
      • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:58
        kaskaz1 napisała:
        > A zjadanie z cudzego, np dziecka talerza, to obciach czy nie? W sensie ojcie
        > c dojada w restauracji po dziecku.

Tak, to jest obciach.
        • kub-ma Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:47
          Dla mnie nie. Jedzenia się nie marnuje.
      • szmytka1 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:09
        My z mężem jeszcze bardziej obciachowo robimy, bo kaDe zamawia co innego, a potem sobie grzebiemy w talerzach, by spróbować czy dobre i tak sobie pół.na.pol zjadamy swoje dania.
        • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:12
          szmytka1 napisała:
          > My z mężem jeszcze bardziej obciachowo robimy, bo kaDe zamawia co innego, a pot
          > em sobie grzebiemy w talerzach, by spróbować czy dobre i tak sobie pół.na.pol z
          > jadamy swoje dania.

Wygodniej by wam było jeść ze wspólnej miski.
          • szmytka1 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:18
            Ale 2 sosy nalane do jednej miski utworzyłaby całkiem inne, trzecie danie, niekoniecznie zjadliwe tongue_out a jka dIeciak zamówi jeszcze co innego, to mix 3 pozycji trzeba by robić...
          • boogiecat Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 22:21
            Lyzka, januszek, lyzka!
        • bi_scotti Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 23:23
          But of course - nigdy nie zamawiamy tego samego - by default big_grin Tak samo dzieci - zawsze bylo 5 different meals & kazdy probowal od kazdego. Zdemoralizowalismy totalnie rodzine naszego ziecia i oni tacy always ą-ę uber szybko odkryli zalety probowania (wyjadania??? wink) z talerzy rodzinnych wspolbiesiadnikow big_grin Pewnie z perspektywy sztywnego savoir-vivre to jest classic ilustracja prawa, ze bad money drives out good ale jakze przyjemne sa takie ... odstepstwa od sztywnych zasad tongue_out Mniam! Cheers.
          • boogiecat Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 00:08
            Chyba nie znam nikogo nie probujacego z talerza bliskich. Czytalam, ze u szympansow wspolna micha = wydzielanie oksycotyny😉

A kiedys zamawialismy empanadas i w jakims zacmieniu nie moglismy sie zdecydowac czy brac z feta i pomidorami czy tez z wolowina i cebulka, a babka z restauracji nam od razu zaproponowala, ze kazdy dostanie pomieszane (zeby nie bylo tego strasznego wymieniania miedzy talerzamibig_grin) i zrobilo to na nas takie wrazenie "ogorki malosolne dostepne we Fr na kazdym rogu":p
            • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 00:23
              boogiecat napisała:
              > Chyba nie znam nikogo nie probujacego z talerza bliskich. Czytalam, ze u szymp
              > ansow wspolna micha = wydzielanie oksycotyny😉

A ja nie znam nikogo, kto by próbował z talerza innych osób. Obojętnie jak bliskich.
              Czytając twój post można się utwierdzić w przekonaniu, że niektórzy ludzie rzeczywiście pochodzą od małpy.
              • suki-z-godzin Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 00:37
                Januszek, ludzie w formacie .jpg nie jedzą,twoje znajomości nie są miarodajne...
              • boogiecat Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 06:35
                O tobie trzebaby napisac serie ksiazeczek dla dzieci pt Marudny Januszek. Tutaj np. bylby odcinek Januszek i teoria ewolucji
    • kropkacom Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:42
      Skąd wątpliwości?
    • berdebul Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:43
      Nie, zawsze zabieram i zazwyczaj mam nawet własne pudełko big_grin
      • nunia01 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:50
        Dzięki, nie pomyślałam o swoim pudełku. A chodząc z córką nigdy nie przewidzę ile zje.
      • aniani7 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:51
        Też nigdy nie brałam swojego, a to świetny pomysł.
      • kub-ma Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:58
        berdebul napisała:

> Nie, zawsze zabieram i zazwyczaj mam nawet własne pudełko big_grin

Właśnie o tym przed chwilą pomyślałam. Żeby nie powiększać śmieci.
    • klaviatoorka1 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:46
      zero waste - tak jak staramy się jakoś segregować śmieci, oszczędzać prąd, wodę i kupowac świadomie- tak samo powinniśmy się starać produkować jak najmniej odpadków, chociażby poprzez niemarnowanie jedzenia.
      I ekologicznie i ekonomicznie- obciachem to może być tylko dla nieobytych nowobogackich
    • panna.nasturcja Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:48
      Obciachem jest zamawianie posiłku, którego nie się rady zjeść.
      Nic nie okazuje się ogromne niespodziewanie, bo gramatura jest podana w menu.
      Ale ludzie nie umieją oszacować ile zjedzą, są łakomi i takie skutki.
      • angazetka Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:51
        Nie zawsze jest gramatura. A nawet jeśli - większość restauracyjnych porcji jest dla mnie za duża. Po prostu.
      • madame_rita Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:57
        Owszem, ludzie nie umieją czasami oszacować, ile zjedzą, ale to nie znaczy, że akurat są łakomi.
        Czy myślisz, że osoby, które tu napisały, że zabierają niezjedzone resztki posiłków do domu, są łakome? Jedno z drugim chyba niewiele ma wspólnego...
      • bi_scotti Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:05
        C'mon, gdy np. zamawiam pizza to od razu wiem, ze calej nie zjem & kelner tez wie, bo czesto wrecz pyta juz zapisujac order, czy przyniesc pudelko na take-out. Pomijam juz fact, ze nawet jesli podana jest waga np. kotleta czy kawalka ryby, to chyba sie nie spotkalam z podaniem wagi calego dania/full plate. W chains masz podane wartosci kaloryczne (by law) ale one tez nie oddaja wielkosci tego, co na talerzu. No i kazdy ma prawo do bledu w ocenie wlasnego apetytu smile Konsumpcja w restauracji to nie kompania karna wink Bon Appétit! Cheers.
      • sumire Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:06
        Nie zawsze jest podana.
        • magdallenac Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:10
          A raczej, bardzo rzadko jest podana.
      • mid.week Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:13
        Ja zawsze zamawiam tylko tyle ile zjem, a jak juz zjem to ide myć naczynia, bo obciachem jest zostawić po sobie brud, o!
        • szmytka1 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:11
          Dziś byliśmy na pizzy, była.opisana jako srednia, bez wagi. Pomyśleliśmy , że 2 doroslych+dziecko to damy radę średniej pizzy. No i nie daliśmy, zabraliśmy do domu, dali pudełko takie jak do pakowania pizzy na wynos zamawianej.
          • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:14
            szmytka1 napisała:
            > Dziś byliśmy na pizzy, była.opisana jako srednia, bez wagi. Pomyśleliśmy , że 2
            > doroslych+dziecko to damy radę średniej pizzy. No i nie daliśmy, zabraliśmy do
            > domu, dali pudełko takie jak do pakowania pizzy na wynos zamawianej.

Zimna pizza jest fuj.
            Ale odgrzewana na pewno pyszna.
            • szmytka1 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:17
              Nim dojechaliśmy do domu, to nam sie ulezalo i dojedlismy w trasie, nim ostygla 😜
              • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 20:46
                szmytka1 napisała:
                > Nim dojechaliśmy do domu, to nam sie ulezalo i dojedlismy w trasie, nim ostygla
                > 😜

Strasznie gorąca musiała być na początku, że tak długo nie mogła ostygnąć.
                • szmytka1 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 20:48
                  No normalnie gorąca, jak to z pieca. Tobie letnia podają? Reklamuj to.
                  • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 20:55
                    szmytka1 napisała:
                    > No normalnie gorąca, jak to z pieca. Tobie letnia podają? Reklamuj to.

Nie podają, bo nie jadam śmieciowego jedzenia.
                    • iwles Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 21:00

Jedzenie przez tydzień 3 razy dziennie odgrzewanej fasolki po bretońsku jest zdrowsze?
                      😆😆😆
                      • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 21:22
                        iwles napisała:
                        > Jedzenie przez tydzień 3 razy dziennie odgrzewanej fasolki po bretońsku jest zd
                        > rowsze?

Oczywiście. I smaczniejsze.
                        Fasolkę można mrozić i odgrzewać.
                        • szmytka1 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 21:23
                          Wekowana lepsza
      • kub-ma Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:53
        panna.nasturcja napisał(a):

> Obciachem jest zamawianie posiłku, którego nie się rady zjeść.
        > Nic nie okazuje się ogromne niespodziewanie, bo gramatura jest podana w menu.
        > Ale ludzie nie umieją oszacować ile zjedzą, są łakomi i takie skutki.

Raz na jakiś czas zdarzy się, że zamówimy za dużo. No rzeczywiście wtedy powinniśmy się czuć fatalnie, wcisnąć na siłę, choćby się przelewało, bo to obciach, nie potrafimy szacować i jesteśmy łakomi smile I powinnam jeszcze posypać głowę popiołem za brak tak oczywistych umiejętności.
        Nie twórzmy sobie stresujących sytuacji przez dziwaczne wymagania. Życie jest wystarczająco stresujące.
      • daszka_staszka Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:58
        W dobrych restauracjach nigdy nie widziałam gramatury w menu, gramatura to jest najwyżej z jakimś bistro czy innej smażalni w Ustce
        • pyza-wedrowniczka Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 18:16
          Nawet w bistro nie ma. Zresztą co mi da gramatura, jak nie mogę zamówić mniejszej porcji?
          Znaczyłoby to, że jak mam ochotę na kotleta, ale jest duży, to wezmę zupę, której nie lubię, bo jest mniejsza. Wolę wziąć kotleta i spakować sobie połowę.
        • sol_13 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 06.08.22, 10:40
          Właśnie jest dokladnie na odwrót.
      • ichi51e Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:27
        zapewniam cię ze czasem nie jest podana i zaskakująco duze te porcje potrafią być. poza tym jak mam ochotę na mały kotlet i deser dlaczego mam się zapychać wyłącznie kotletem skoro mogę dojeść sobie go później?
      • grazyny Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:33

> Nic nie okazuje się ogromne niespodziewanie, bo gramatura jest podana w menu.
        > Ale ludzie nie umieją oszacować ile zjedzą, są łakomi i takie skutki.

Ale co ma gramatura do tego?
        Mam ochotę na rybę, porcja to 300 g.
        Wiem, że nie zjem 300 g., mam zamówić coś innego, tylko dlatego, że ma 200 g.?
        Albo kazać kawałkować rybę?
      • iwles Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:41
        "Ale ludzie nie umieją oszacować ile zjedzą, są łakomi i takie skutki."

Nie każdy stołuje się w lokalu z jedzeniem na wagę.
      • sasha_m Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 22:34

Nie wszędzie i nie wszystko da się zamówić mniejsze. Pieczona golonka jest ogromna i jeśli nie ma chętnego na spółę, zamawiam ją tylko dla siebie, z założeniem, że zjem może połowę, a może i mniej, reszta będzie na wynos. Nie jest to nic niezwykłego w tej knajpie i na pewno nie obciach.
        Obciachem to jest nałożenie sobie ogromnej porcji przy szwedzkim stole i zostawienie niedojedzonego na talerzu.
    • princy-mincy Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 16:59
      W kawiarni mi się nie zdarzyło, w restauracji czasem.
    • nutella_fan Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:01
      Ja tak zawsze robię, żyć ekologicznie i oszczędnie to nie obciach, a powód do dumy.
      • kub-ma Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:53
        nutella_fan napisała:

> Ja tak zawsze robię, żyć ekologicznie i oszczędnie to nie obciach, a powód do d
        > umy.

Dokładnie
    • vivi86 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:05
      W USA to standard.
      • incel-core Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:16
        vivi86 napisał(a):
        > W USA to standard.

USA to dziki kraj. Mieszkają w nim ludzie, których przodkowie jedli z jednej miski.
        • alicia033 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:38
          incel-core napisał:

>
          > USA to dziki kraj. Mieszkają w nim ludzie, których przodkowie jedli z jednej miski.

a przypomnij mi nam, Januszek, skąd ci przodkowie do Ameryki przybyli?
        • kub-ma Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 17:55
          incel-core napisał:

> USA to dziki kraj. Mieszkają w nim ludzie, których przodkowie jedli z jednej mi
          > ski.

No, i pewnie myśmy ich nauczyli jeść widelcem smile

No, w czasach powojennych, w wiejskich gospodarstwach, też jadało się z jednej miski. W Polsce
          • kropkacom Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:01
            Po co karmicie trolla?
            • aniani7 Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:18
              A bo chodzi to głodne i głodne kawałki opowiada. Zastrzelilabym się, gdybym miała tak nieobytego chłopa
            • kub-ma Re: W restauracji / kawiarni - czy to obciach? 05.08.22, 19:52
              kropkacom napisała:

> Po co karmicie trolla?

Z nudów smile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka