Dodaj do ulubionych

A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu

06.08.22, 10:36
do waszego domu, to co wybralybyscie? Mnie się teraz marzy szezlong bujany Charlotte Perriand. Marzenie może nie nieosiągalne, bo można jeszcze znaleźć egzemplarze na rynku wtórnym.
Obserwuj wątek
    • woman_in_love Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 10:38
      IKEA!
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 10:40
        A co z IKEA? Dużo tam rzeczy mają.
        • woman_in_love Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 10:43
          wszystko! to jedna wielka ikona designu!
          • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 10:47
            W domu ci się nie zmieści. A tak swoją drogą to Ikea ma parę niezłych serii produktów, które pewnie mogłyby znaleźć się w jakimś muzeum wzornictwa.
            • black_magic_women Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:23
              Niektóre stare współpracę IKEA z projektantami są piękne, ale drogie, jak to vintage.
        • potworia116 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:51
          Z ikeowskich artefaktów na miano ikony najbardziej, moim zdaniem, zasługuje ten papierowy abażur - kilka. Jest w swojej prostocie i lekkości absolutnie ponadczasowy, do tej pory uśmiecham się, widząc je tu i ówdzie przez okna.
          • potworia116 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:56
            potworia116 napisała:

> Z ikeowskich artefaktów na miano ikony najbardziej, moim zdaniem, zasługuje ten
            > papierowy abażur - kilka. Jest w swojej prostocie i lekkości absolutnie ponadc
            > zasowy, do tej pory uśmiecham się, widząc je tu i ówdzie przez okna.
            Kulka, oczywiście
            • andace Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:01
              Papierowy abażur IKEA to akurat kopia klasyki designu czyli papierowych abażurów zaprojektowanych przez Isamu Noguchi 😉
              • potworia116 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:05
                Znałam jego biomorficzne formy, ale nie miałam pojęcia, że jest autorem tej kulki🙂.
                W każdym razie Ikei należą się kredytsy za popularyzację mistrzowskiego projektu w złym duchologicznym pejzażu polskich lat dziewięćdziesiątych.
            • andace Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:03
              shop.noguchi.org/collections/akari-light-sculptures w zasadzie większość papierowych lamp w Ikea „inspiracje”.
              • ichi51e Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:11
                jak w zasadzie większość rzeczy w ikei...
                • taje Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:26
                  Dokładnie tak ale przynajmniej robione z głową i wielkim wyczuciem estetyki. Czasem, owszem, kosztem jakości ale to zależy, można i prawdziwe perełki znaleźć. Najmniej chyba podobają mi się lata 1990 i 2000.
          • taje Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:22
            Ja akurat tej okrągłej papierowej lampy szczególnie nie lubię (choć faktycznie prosta i bezpretensjonalna) ale zgadzam się, że Ikea ma mnóstwo świetnego designu. Zwłaszcza z wielką chęcią bym przygarnęła większość rzeczy z lat 50. i 60. A z lat 70. to z wielką chęcią fotel Tajt.

Tu można obejrzeć galerie produktów ikeamuseum.com/en/digital/the-story-of-ikea/1950-product-stories/
            • extereso Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 21:27
              Rewelacja
      • gaskama Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 14:16
        Miałam to samo napisać.
    • bylam.stara.mostowiakowa Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 10:42
      PRL-owski fotel lisek, z drewnianymi podłokietnikami. Z sentymentu.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 10:59
        Ja też mam sentyment do niektórych prlowskich mebli. Kiedy spójrzmy na tą epokę z dzisiejszej perspektywy to można znaleźć dużo udanych projektów. Lata 50 i 60 to czas gdzie powstało dużo ładnych i funkcjonalnych modeli.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:02
        A w tym roku ma urodziny zamowilam sobie lampę "piesek" Galeckiego.
        • majenkir Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 12:08
          Aż musiałam wyguglać. Nigdy wcześniej nie widziałam tych lamp.
      • beataj1 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:14
        Ooo, mam fotel 366 Chierowskiego, mam starą odrestaurowaną maszynę Singera na kutych nózkach (i czasem na niej szyje). Nie jest najgorzej z ikonami smile
    • beataj1 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 10:52
      Może nie ikona ale obiecałam sobie ze w moim nowym domu który za parę lat będę budować będę mieć w łazience witraż zamiast okna. Duży witraż.

A z ikon ikonek, ale małych. Jakiś czas temu kupilam sobie zupełnie beż potrzeby wyciskarkę do soku alessi.

Teraz nie robi wrażenia ale wiele lat temu była dla mnie symbolem wielkiego świata. I ja mam.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:04
        Lubię wzornictwo Alessi. Właśnie szukam czajnika na indukcje i widziałam, że mają fajne modele.
        • triismegistos Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 12:01
          Też lubię Alessi 🙂
    • bigimax4 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 10:54
      www.pamono.eu/lc4-lounge-chair-by-le-corbusier-and-charlotte-perriand/?cn=ie&utm_medium=cpc&utm_source=google&utm_campaign=PLA_IE_15781090514_131337927989&utm_content=572937517570_c_&utm_term=pla-293946777986___DLN-995109&gclid=Cj0KCQjworiXBhDJARIsAMuzAuzGV9_Yk59enW1r3f7Q42Gw4DYEbiprLSKVZCG5Y-ppA4jjceNMppoaAha5EALw_wcB
      poskreca i wyspawa ci to pierwszy lepszy uczen zawodowki slusarskiej
      ta zdechnieta krowa moze byc jakims problemem ale pewnie u rolnika znajdziesz szybko jakiegos "lezaka" , calosc mysle do opedzenia za pincet zloty
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:10
        Dzięki za sugestię. Wybrałbym jednak oryginał i niekoniecznie obity krowim grzbietem, bo jak zapewne się orientujesz istnieją różne modele. Zawsze to lepsza inwestycja pieniędzy niż ten pospawany przez ucznia zawodowki. Swoją drogą to bardzo budujące, że dzisiaj szkoły zawodowe tak dobrych fachowców kształcą.
      • kropkaa Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:32
        Za pońceta powiadasz?
        • bigimax4 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 12:56
          w porywach , sruby ktorymi to poskrecane sa malo dizajnerskie , kupisz po pare groszy w kazdym zelaznioku
          , te pare profili to wystarczy na zlom skoczyc
          • gryzelda71 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 13:02
            Rozbawiłeś.mnie ta pięćsetka hahahaha
      • bene_gesserit Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 18:19
        Shipping to Odolanów? Budrol?
    • kura17 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:02
      krzesla wisbone Wegnera przy stole.
      oraz krysztalowy zyrandol - noname, wiec nie licze jako ikone - taki wielki, z prawdziwymi krysztalami.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:15
        Wyguglalam krzesła. Piękna linia. Ja mam krzesła noname gdzies z okolic lat 50 odziedziczone od rodziny, które odrestaurowalismy. I tez bardzo lubię ich lekką sylwetkę.
    • mashcaron Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:27
      Zawsze chciałam lampę Tiffany. Kiedyś sobie w końcu kupię:p
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:51
        Ha Holandia. Właśnie poluje na mebel produkowany w latach 50-60 przez Pastoe, holenderska firmę meblarska, ktora zresztą wciąż istnieje. Wiele na to wskazuje, że będę musiała tam skoczyć przez granicę po ten mebel, bo w Belgii na razie ciężko mi go znaleźć.
        • mashcaron Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 07.08.22, 08:24
          W Belgii, w mieście Eeklo był fajny sklep ze starymi meblami i caaaałą masą różnych pierdół. Nazywał się Eco-costam. Eco-market czy jakoś tak? Jak będziesz w okolicy to wejdź, warto wink
          • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 07.08.22, 21:15
            Znalazłam. Eco-shop się nazywa.
            • mashcaron Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 07.08.22, 22:08
              O właśnie. Był tam cudowny, rzeźbiony fotel z żółtym, welurowym obiciem który bardzo chciałam, ale by nam nie wszedł do samochodu. Do dziś mi go żal :p
    • cosmetic.wipes Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:28
      Nie wiem czy to się zalicza do dizajnu, ale kolekcjonuje porcelanowe figurki z Ćmielowa. Mam i oryginały z lat 60-70 i współczesne wg starych projektów.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:45
        Zalicza. To najlepsze lata prlowskiego wzornictwa. Mieliśmy wtedy wielu doskonałych projektantów. Zresztą chyba sama wiesz ile taka figurka może dzisiaj kosztować na aukcji 😉
      • triismegistos Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 12:03
        Pokaż co masz?
        • default Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 07.08.22, 19:56
          Ja mogę pokazać, ale mam tylko trzy + jedną "w stylu", ale nie ćmielowska.
      • livia.kalina Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 07.08.22, 00:03
        O matko, cosmetic, wróciłaś?!smile
    • koko8 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 11:53
      Coś tam już mam, a teraz się czaję na lampę Gras 214, bo mi brakuje do szczęścia.
    • chococaffe Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 12:27
      Lampka biurkowa Eileen Gray.

Ale tak naprawdę mój wzór jeszcze nie powstał (biblioteczki)
      • pocieszka Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:28
        chococaffe napisała:

> Lampka biurkowa Eileen Gray.
        >
        > Ale tak naprawdę mój wzór jeszcze nie powstał (biblioteczki)
        >

Jak lampka, to może i dywan? Ja bym chętnie taki do domu nabyła, ale wiem, że momentalnie zmieniłby się w drapak dla kotów.
        • chococaffe Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:41
          Nie lubię dywanów, chociaż niektóre wizualnie mi się podobają.

p.s. I po zastanowieniu też lubię wzornictwo IKEI. Nie dlatego, ze mi się "wszystko" podoba tylko statystycznie przypada na nią najwięcej przedmiotów "na głowę"
    • pepsi.only Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 12:31
      Lounge chair Charles & Ray Eames

https://www.homesquare.pl/files/uploads/2015/01/Charles-Ray-Eames-Lounge-chair.jpg
      • bigimax4 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 12:53
        to jest tak oklepane i jest tyle podrobek ze zalatuje troche sielniem sie na dizajn przez wlasciciela dwoch warzywniokow w monkach
        • nanuk24.0 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 07.08.22, 20:05
          Nie podróbki, a repliki, a to duża różnica.
          A jest ich dużo na rynku dlatego, ze patent na większość mebli MCM się skończył i można legalnie kopiować.
      • pepsi.only Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 13:41
        A jeszcze, bo już ze 2 razy przymierzałam sie do zakupu lampy, i mój wzrok za każdym razem szedł w kierunku lampy Reflex stożek (Tomasz A. Rudkiewicz) . I pewnie sobie wreszcie kupię, jak ustalę jaki kolor chcę (staowa czy czarna) . Chyba, że wybiorę RefleX Maxi czerwoną, bo tez mi się podoba.
        https://tar-design.pl/wp-content/uploads/2021/11/Reflex_Max_Red_REG-2.jpg
    • andace Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 13:53
      Fotel z kolekcji Bauhaus S-411 zaprojektowany przez W. Gispen. W NL jest sporo używanych ale ponieważ je nadal produkują to ciężko stwierdzić rok produkcji. Nawet się zastanawialiśmy żeby kupić nowe do nowego domu.
      Ewentualnie fotel Cité (czy inne zaprojektowane przez Jean Prouvé) ale to już nowe z Vitra. Chętnie bym zrobiła większość zakupów meblowych w Vitrze.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:01
        Bauhaus to jeden z moich ulubionych kierunków w architekturze i wzornictwie. Gdybym miała wybierać fotele z tamtej epoki to u mnie byłyby to fotele Barcelona Van der Rohe. Mam wielką słabość do wszystkiego co zaprojektował odkąd zobaczyłam jego pawilon w Barcelonie.
        • andace Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:19
          W 2019 z okazji 100-lecia była świetna wystawa w Rotterdamie. Polecam też Van Nelly Factory, budek można zwiedzać w środku i jest niesamowity. Fotele przetestowaliśmy w Huis Sonneveld, są zaskakująco wygodne. Dom też polecam do zwiedzania, ciekawie się ogląda biorąc pod uwagę najlepsze okresy z polskiego PRLowskiego wzornictwa.
          en.rotterdam.info/architecture/100-years-bauhaus/
      • taje Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:10
        Jeśli chodzi o vintage, ja lubię tę galerię/sklep - mają dużo holenderskiego designu, czasami ciekawe rzeczy można wypatrzeć, choć w ostatnich latach ceny im gwałtownie wzrosły. midmod-design.com/gallery/
        • andace Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:43
          Dziękuje za linka, nie mogę się zdecydować na lampę podłogową do swojego gabinetu, a na tej stronie maja parę fajnych lamp + zobaczyłam oryginały lamp które kupiłam lub które mi się podobają 😉
    • taje Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 14:00
      Muszelkę Teresy Kruszewskiej. Albo lampy - z dawnych Serge Mouille, z nowszych Apparatus Studio, mobile Weeksa albo jakieś lampy Anastassiadesa. Uwielbiam lampy.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:04
        Kruszewska też lubię. W tej epoce w Polsce było dosyć dużo znanych projektantek. Zbieram szkło Trzewik Drost i ceramikę Golajewskiej.
    • nanuk24.0 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 14:14
      Już kilka marzeń spełniłam i kupiłam sobie Eames Lounge chair i Womb chair Eero Saarinena.
      W najbliższych planach zamierzam kupić żyrandol Zettel Ingo Maurera.
      I wiele, wiele wiele innych, ale by mi się nie pomieściło w domu.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:06
        Lampy Maurera są piękne. U mojej dentyski w poczekalni wiszą Birds. To dzięki niej odkryłam Maurera.
        • potworia116 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:54
          Uwielbiam ten klasyk z karteczkami
    • ichi51e Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 14:15
      ja bym chciała stojak na kwiaty Ludvika Volaka i cokolwiek (z wskazaniem na tapety/tkaniny) Kolo Mosera.
      Ale niestety nie dałoby się chyba pogodzić w jednym mieszkaniu big_grin
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:07
        Właśnie szukam stojaka. Volaka nie znam. Zerknę w Internecie.
      • n-ell Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 08.08.22, 09:40
        Ja bym tę ściankę - kwietnik Volaka chciała.
        • ichi51e Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 08.08.22, 09:45
          No ja tez właśnie - i do tego mam na ni idealne miejsce sad
    • gaskama Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 14:18
      Mamy łazienki z armatura Starcka. Lubię jego proste wzornictwo. Monsz od zawsze ma oprawki Starcka.

• simply_z Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 14:43
      lampę Tiffaniego albo według wzoru Tiffaniego..jego wisteria jest cudna ale kosztuje sporooo.
    • snakelilith Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 14:53
      Ręcznie robiona kanapa Chesterfield, vintage, z ciemnozielonej skóry. Ale raczej nie bardzo mi pasuje do reszty wnętrza, więc to tylko w przypadku całkowitej zmiany warunków życia.
    • aadrianka Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 14:56
      Serwis do kawy Prometeusz. U mojej babci stoi całkiem biały, ale mnie się marzy ten kolorowy.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:10
        Z serwisów do kawy to jestem team Goplana.
    • chicarica Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:32
      Lampa biurkowa PH.
      A jak bez ograniczeń budżetowych to wielka lampa artichoke.
    • potworia116 Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:49
      Jaki fajny wąteksmile Nie mam zasobów finansowych, ani kolekcjonerskiego temperamentu, jeśli chodzi o dizajnerskie obiekty, to najwięcej mam albumów o dizajnie, ale złotą rybkę prosiłabym o ćmielowskiego jamniczka.
    • kobietazpolnocy Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 15:54
      Ha, to ja mam kilka niby dizajnerskich rzeczy, ale, stety niestety, takie są w co drugim duńskim domu (wisząca lampa PH, krzesła..), więc inwestycja to rzadna, a raczej "survival kit" emigranta, jak to ktoś kiedyś fajnie skomentował.
      Podoba mi się wzornictwo japońskie, ale nie wiem, czy to można uznać za design.
      • beaucouptrop Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:42
        A to niekoniecznie chodzi o to żeby było drogie. Nawet wręcz przeciwnie. Wielu z tych projektantów chodziło o to żeby było tanio i dostepnie dla przeciętnego Kowalskiego ale żeby przy tym przedmioty były ergonomiczne, z dobrych choć niedrogich materiałów i były miłe dla oka.
        Lampy PH sprzedaje sie na targach wzornictwa vintage i to wcale nie tak tanio. A wogole Dania to kopalnia wzornictwa.
        • kobietazpolnocy Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 20:07
          To prawda, z tą dostępnością funkcjonalnych i porządnych mebli. Na tym się opierał duński design. I rzeczywiście, znalazłabym tańsze lampy w Ikei czy Jysku, ale to nie są też super wartościowe przedmioty (takie chodzą na aukcjach za chore pieniądze). No i co drugi dom i urząd ma podobne... Jak to ktoś żartobliwie powiedział, każdy porzadny duński dom musi mieć lampę PH, porcelanę Royal Copenhagen i figurkę Kaja Bojesena (tam miało być "beginners kit"). Ja mam odhaczone wszystkie pozycje smile
    • perspektywa Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:36
      Mam jedną ikonę desingu na balkonie. Przywleczona ze śmietnika czeka na renowację. I jak starszy syn będzie się wyprowadzał dostanie na nowe mieszkanie. Bardzo chce. To jest prostokątny stolik patyczak z półką.
    • kropkaa Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 16:41
      Wiszący kominek i bubbles lamp.
    • asia_i_p Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 19:17
      Sekretarzyk duński z lat 60-tych. Mnóstwo szuflad.
      • kobietazpolnocy Re: A gdybyście miały wybrać jedną ikonę designu 06.08.22, 20:09
        A wiesz, że tu ponoć sporo jest na sprzedaż starych sekretarzyków, takich jeszcze z 18 wieku. Ponoć chodzą za bezcen, bo ludzie chcą mieć współczesne wzornictwo. Dla osoby z Polski takiej jak ja jest to niepojęte, ale tutaj akurat sporo się ostało takich staroci w rodzinach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka