Dodaj do ulubionych

Jak to z tą cytologia jest?

07.08.22, 09:31
Byłam jeszcze przed wybuchem pandemii. W końcu teraz poszłam i okazało się, ze to nie cytologia tylko test na HPV. wyszedł negatywny. Zastanawiam się jak w Polsce? Też tylko test na HPV czy dalej robiona jest cytologia? Zastanawiam się czy jak będę w pl zrobić cytologię dodatkowo?
Obserwuj wątek
    • cegehana Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 09:32
      Miałam w tym roku cytologię i tyle wiem na ten temat.
      • kura17 Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 09:40
        w niemczech jest teraz tak: robia cytologie + test na hpv. jesli test negatywny, to nastepna cytologia za 3 lata, jesli pozytywny - za rok + znowu test. jesli test jest negatywny, to czesciej cytologi nie trzeba. moze tak bylo u Ciebie - test negatywny, to jeszcze nie czas na cytologie, gdyby byl pozytywny, to zrobiliby i cytogie?
    • primula.alpicola Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 10:12
      Robiłam ostatnio cytologię na podkładzie wodnym i owszem, jednocześnie badano też hpv. Dwa w jednym.
      • faustine Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 10:19
        W CO w Warszawie w ramach profilaktyki w ub roku losowano ( jeśli wyrazisz zgode) albo cytologia albo hpv. Jeśli wylosowałas hpv to masz następne badanie hpv za 5 lat, oczywiście twoj lekarz gin może ci pobrac cytologię jesli widzi koniecznosc. Nie wiem jak jest teraz.
        • primula.alpicola Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 10:43
          Losowanie? Brzmi jak absurd.
          • esperantza Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 10:47
            Nie losowano tylko prowadzone są badania kliniczne porównawcze . Sama tez weszłam to programu. Grupa z cytologia ma badania co pol roku , z hpv nie pamietam ale tez dosyć często. Badania właśnie maja zweryfikować oczywiście i częstotliwość badań,
            • primula.alpicola Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 10:54
              A, ok.
              Moim zdaniem ta cytologia wodna w pakiecie z hpv powinna stać się standardem nfz. Jest bardziej wiarygodna niż ta stara metoda.
              • faustine Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 18:10
                Oczywiscie że przydział do jednej z grup byl losowy.
                • esperantza Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 18:56
                  Jak zwykle w badaniu klinicznym. Ale to go napisałaś zabrzmiało jakby ktoś rzucał kostka aby zadecydować jakie badanie ma pacjentka.
                  • faustine Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 20:10
                    ok😀 z jakichś przyczyn znalazłam się w jednej z grup - losowanie -
                    czy też kwalifikacja 😀odbyła sięw cyberprzestrzeni zaś wynik pojawił się na ekranie monitora😀
        • blaszany_dzwoneczek Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 19:48
          Ja wzięłam udział w tym programie. Wylosowano mi test HPV. Wyszedł negatywny i powiedziano mi, e następny za 5 lat, cytologii nie muszę robić w tym czasie. Moja ginekolog mi to potwierdziła. Ale w sumie nie wiem, 5 lat? Długo.
    • alessa28 Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 10:24
      sueellen napisała:

> Byłam jeszcze przed wybuchem pandemii. W końcu teraz poszłam i okazało się, ze
      > to nie cytologia tylko test na HPV. wyszedł negatywny. Zastanawiam się jak w Po
      > lsce? Też tylko test na HPV czy dalej robiona jest cytologia? Zastanawiam się c
      > zy jak będę w pl zrobić cytologię dodatkowo?

Ja robiłam pod koniec lipca,po prostu cytologia.
      W opisie wg systemu bethesda "nie stwierdza się neoplazji ani raka "- i tyle ,o HPV nic.
    • rozaliaolaboga Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 15:12
      Byłam na badaniu w zeszłym roku w uk i była to normalna cytologia.
    • arista80 Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 15:23
      Piszę z Włoch, więc być może są inne zasady, ale jakiś tydzień temu byłam na teście na HPV i położna wyjaśniła mi, że teraz ten test pełni również funkcję cytologii. Jeżeli podczas analizy w laboratorium wyjedzie jakakolwiek anomalia (nie tylko obecność wirusa HPV), to wtedy próbka idzie do dalszego badania.
    • princy-mincy Re: Jak to z tą cytologia jest? 07.08.22, 15:44
      Ja robię cytologię co rok, w urodziny.
      Co 3 lata test na HPV.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka