Dodaj do ulubionych

Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ?

08.08.22, 17:12
Miło jest zostać docenionym za pomoc i wsparcie, ale co jeśli staje się to nadmierne i powoduje skrępowanie - a moze teraz ja powinnam się jakoś jeszcze specjalnie wysilić, skoro podziękowano mi tak hojnie za pomoc ?
Taką mam sytuację, że komuś pomogliśmy (niemało ale też znowu nie przesadnie, poza tym z checią), a teraz jesteśmy obsypywani prezentami i przyslugami. Moim zdaniem nadmiernymi. Lubię tych ludzi, ale nie chce się wikłać w jakaś spiralę przyslug sad To nie bliscy przyjaciele, raczej znajomi.
Nasza pomoc pewnie jeszcze będzie jakiś czas potrzebna, więc "zagrożenie" 😉 dalszymi prezentami w różnej postaci nadal istnieje..

Obserwuj wątek
    • raphidophora_tetrasperma Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 17:27
      Spirala przysług- najgorzej🥺. Podziękować zdecydowanie, nie zachwycać się nadmiernie, wyraźnie poinformować, że dalszych darów nie potrzeba. W przypadku dalszych prób wręczenia darów- nie przyjmować. To tyle teorii. Trzymaj się.
      • ajaksiowa Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 18:45
        Ja tam lubię hojnych ludzi 🤓🤓🤓
    • lilia.z.doliny Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 18:48
      Po opowieści którejś z forumek, jak.po darmowej usłudze ( drogiej) została w rewanżu zaproszona do restauracji, gdzie zapłaciła za wszystkich- nie narzekać, przyjmować, cieszyć się darami. Bo to znaczy, że pomogliście na po radę sensownie i rzetelnie
    • chococaffe Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 18:51
      Może jak ich o coś poprosisz poczują się usatysfakcjonowani? Może ta nadmiarowośc wynika z tego, że nie sa pewni czy wystarczająco się postarali?
      • default Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 19:02
        Nie przychodzi mi do głowy nic, o co mogłabym ich poprosić, zresztą obawiam się, że to tego rodzaju osoby (i kaliber sprawy, w której pomagamy), że jakbym poprosiła o rzecz X, to dostałabym X, Y i Z.....
        • chococaffe Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 19:12
          Są też ludzie, którzy nie lubią mieć "długów" i desperacko je spłacają. Raczej nie jest to ich zła wola, tylko ich ciężar.

A twoje ewentualna prośba nie musi być oczywista, np mają namiary na dobry miód, potrafią zacerować dziurę w wełnianym swetrze, mogą upiec ciasto, którego są mistrzem dla twojego dziecka na imprezę itd itp. Nic obciążającego, ale dające poczucie, że też "pomogli" (bo do tej pory mogą mieć wrażenie, że strzelają ślepakami)
          • default Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 20:09
            Ciasta i wypieki przeróżne to już od nich dostawałam bez proszenia. Oraz lokalne (z ich okolicy) produkty spożywcze. Oraz wielki kosz prezentowy, serwis do herbaty, skórzany portfel (markowy) - a co najbardziej znaczące - opłacone pobyty weekendowe w hotelu w ich stronach (atrakcyjnych turystycznie), połączone z kolacją na bogato w ich domu (dwukrotnie). Pobyty były super, ale jednak czuje się przytłoczona tą hojnością.
          • beneficia Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 20:24
            chococaffe napisała:

> Są też ludzie, którzy nie lubią mieć "długów" i desperacko je spłacają. Raczej
            > nie jest to ich zła wola, tylko ich ciężar.

Też to obstawiam, są ludzie, którzy nie lubią/nie umieją brać i muszą spłacić przysługę nieco nadmiarowo, żeby mieć spokój ducha.
    • bi_scotti Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 20:15
      It's a skill - przyjmowanie prezentow/podziekowan smile Masz okazje trenowac. Seriously, wielu ludziom duzo latwiej przychodzi cos dac niz ladnie (!!!) przyjac. Potraktuj to jako teachable moment. Przyjmujesz z gracja, that's all. Za chwile wszystko sie uspokoi, oni tez przywykna do swiadomosci, ze fajna pomoc od Ciebie dostali a zycie idzie dalej. Nic nie trwa wiecznie ... rowniez wdziecznosc wink Cheers.
    • login.na.raz Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 08.08.22, 20:57
      Jak kiedyś dostałam od sąsiadów worek fajnych ubrań dla mojej córki (po ich córce). Od razu poleciałam do sklepu, kupiłam jakieś mega puzzle i jakąś wypasioną zabawkę i poszłam im zanieść dla ich dziecka jako podziękowanie.
      To sąsiad grzecznie, ale bardzo stanowczo powiedział, że mam tak więcej nie robić. I że jeśli będę im robić takie prezenty, to już więcej żadnych ubrań nie dostanę wink

Wydaje mi się, że to jest dobra metoda. Po prostu stanowczo powiedzieć, że sobie nie życzysz.
      • panna.nasturcja Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 09.08.22, 00:30
        Nie było Ci przykro?
    • malgosiagosia Re: Nadmierne dowody wdzięczności/podziękowania ? 09.08.22, 00:43
      Ludzie nie maja cierpliwosci. Chca jak najszybciej pozbyc sie dlugu, zamiast poczekac na jakas okazje, do okazania swej wdziecznosci. Jacys malo fajni ci znajomi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka