Dodaj do ulubionych

A jaki film/serial historyczny polecacie?

10.08.22, 14:20
Jw.

Dawno nie oglądałam filmów z tego gatunku, a ostatnio nabrałam ochoty.

Obserwuj wątek
    • ajaksiowa Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 14:38
      ,,Kochanek Krölowej,,
    • daniela34 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 14:43
      Ostatni pojedynek
      • maslova Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 14:44
        O, ten film akurat widziałam. Świetny, fakt.
    • lalkaika Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 15:09
      Versal ale tylko pierwszy sezon . Nutę z intro też polecam. Magiczna
    • krwawy.lolo Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 15:10
      Gniewko, syn rybaka.
      • krwawy.lolo Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 19:22
        Czarne Chmury
        • krwawy.lolo Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 20:08
          A jak to ze lnem było.
        • milva24 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 20:41
          Czarne Chmury muszę pokazać dzieciom. Ciągle się w to bawiliśmy na przerwach w młodszych klasach podstawówki.
          • krwawy.lolo Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 21:23
            Po co? Po pierwszych scenach wstaną od telewizora i włączą smartfąki. Albo nie wstaną i włączą smartfąki. smile
    • bi_scotti Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 15:21
      Wolf Hall - pewnie znasz ale a nuz ... smile
      I moj ukochany Foyle s War - I know, I know ... ramotka ale coz, serce nie sluga - love it wink Cheers.
      • grey_delphinum Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:57
        Ostatnio obejrzałam wszystkie sezony Detektywa Foyla. Rewelacyjny serial.
        • bi_scotti Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 17:06
          smile
      • aandzia43 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:23
        "W komnatach Wolf Hall" też bardzo polecam.
    • lauren6 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 15:45
      Rzym widziałaś?
      • maslova Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 15:58
        Nie. Polecasz?
        • lauren6 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:37
          Bardzo dobry.
          • lauren6 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:47
            Jeszcze polecę Deadwood.
        • annaboleyn Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 20:37
          Rzym mi się wydaje hm, lekutko obok historii wink Ale serial fantastyczny. Niedawno obejrzałam ponownie, nic się nie zestarzał. Tylko uwaga, przetrwaj pierwsze dwa-trzy odcinki, nie wyszły im smile Zostaniesz wynagrodzona kolejnymi smile
          • zula_spod_wawelu Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 20:59
            Historycznie naciągnięte, ale realizm materialny na wysokim poziomie.
            • annaboleyn Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 21:03
              A ja właśnie do tegoż miałam najwięcej zastrzeżeń...
              • zula_spod_wawelu Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 22:14
                Moje największe zastrzeżenie to pomidory (nie komentuję fantastycznych przygód bohaterów i ich wpływu na bieg historii smile)
                • annaboleyn Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 11.08.22, 14:21
                  A zjarana Kleopatra to pies? wink Ja przy garderobie i makijażu miałam spore WTF, ale historii dałam juz spokój, zresztą to na pewno prawda z Titusem Pullo i Kleopatrą, ja to czuję! wink
                  • zula_spod_wawelu Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 13.08.22, 13:15
                    Eee, akurat ten wizerunek Kleopatry mnie przekonał bardziej, niż wcześniejsze próby wink. Pamiętaj, że mówimy o serialu sprzed niemal 20 lat. W odniesieniu do tego, co było wcześniej, to był przełom z punktu widzenia np. bronioznawczego, co nie znaczy, że wszystko w serialu było realistyczne. Ale nadal - wysiłek włożony w konsultacje historyczne był widoczny dla specjalistów i robił wrażenie.
    • ariathedevil Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:05
      A mogą być programy ?
      • maslova Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:06
        Hmmm... Wolałabym jednak coś z fabułą.
        • ariathedevil Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:25
          A to mało oglądam, szczególnie ostatnio, ale polecany Rzym jest jest świetny+ Rodzina Borgiów, Wikingowie, Filary Ziemi, Terror, Kampania braci., ale to same starocie A gdybyś jednak chciała sobie posłuchać na np. wykładów to na Wszechnicy są ok, plus na yt historia bez cenzury, Jędrek też fajnie opowiadasmile
          • maslova Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:30
            Dziękuję, całkiem możliwe, że skorzystam z Twoich propozycji 😊

Z wymienionych seriali widziałam Rodzinę Borgiów, bardzo mi się ten serial podobał. Starocie jak najbardziej lubię 😏
            • ariathedevil Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:34
              Miłego oglądania smile
            • alba27 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:36
              Filary ziemi to super film, ale wydaje mi się że jest to kontynuacja katedry w Barcelonie, niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.lepiej obejrzeć po kolei, Obama na Netflix
              • ariathedevil Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:50
                Podobne, ale Filary napisał Follett, a Katedrę Falcones, ale może się zlać bo w obu budują katedrę wink Przy okazji dzięki Obamy nie oglądałam.
                • cichadziewuszka Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 11.08.22, 16:57
                  Kontynuacją Filarów Ziemi jest Świat bez końca, oba bardzo dobre.
              • angazetka Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:51
                > Filary ziemi to super film, ale wydaje mi się że jest to kontynuacja katedry w Barcelonie,

Zupełnie nie, Filary to średniowieczna Anglia.
            • mizantropka_20 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:52
              Skoro starocie, to może "Dynastie Tudorów"?
          • aadrianka Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:35
            Dorzuciłabym jeszcze The Last Kingdom. Całkiem ciekawy był pierwszy sezon Barbaren, podobało mi się, że rzymscy legioniści twardo mówili po łacinie (głównie straszliwie dukali, ale jednak). Plemiona germańskie za to posługiwały się zupełnie współczesną niemczyzną, no ale nie można mieć wszystkiego 🙂
            • aguar Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:50
              Nie ma lepszego niż "The Last Kingdom", IMO
          • lauren6 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:39
            Mnie osobiście denerwują te wszystkie seriale "historyczne" ze ślicznymi bohaterami, kobietami w makijażu, mężczyznami z licówkami (np Wikingowie). Dużo bardziej mi leży np naturalistyczne Tabu.
            • heca7 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:55
              Ostatnio włączam tv a tam leci Google Box. Oglądają Koronę Królów. I widzę akurat scenę gdzie jakaś babka siedzi w balii. Pal sześć krótkie tlenione włosy. Podnosi ręce do góry a tam... idealnie wydepilowane pachy big_grin
        • gulcia77 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:30
          Dokumenty Dana Jonesa mają bardzo wciągająca fabułę. Zdecydowanie polecam.
        • ichi51e Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 17:25
          jakbyś jednak wybrała programy to polecam cały kanał - w sumie jak film/realisty show. Tyle przeniesieniu w czasie
          m.youtube.com/playlist?list=PLvoRlZFMwbkpKEHZvZ4nueLTPnKBbz0Usalbo
          m.youtube.com/watch?v=DwkUW0mMkqE
          absolutne history super kanal
            • bi_scotti Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:05
              No to dorzucam everything with Ruth Goodman - "ruda" jest uber cool zarowno jako historian jak i jako presenter roznych fajnych info z roznych czasow. BBC rulez big_grin Cheers.
            • ichi51e Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 21:51
              i stitch in time - o ubraniach m.youtube.com/watch?v=k9ME21cIM4c;;k9ME21cIM4c;;https://i.ytimg.com/vi/k9ME21cIM4c/default.jpg;;A Stitch In Time Series - The Black Prince | BBC Four Documentary 2021
    • daniela34 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:34
      Z seriali (ale to historia XX w.) "The trial of Vhristine Keeler" I " A very British scandal." Niestety większość najnowszych seriali historycznych osadzonych we wcześniejszych epokach to bardziej seriale kostiumowe niż historyczne (te wszystkie białe królowe, białe i hiszpańskie księżniczki itd.)
      • lauren6 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:41
        > Niestety większość najnowszych seriali historycznych osadzonych we wcześniejszych epokach to bardziej seriale kostiumowe niż historyczne (te wszystkie białe królowe, białe i hiszpańskie księżniczki itd.)

To prawda. Już wolę Bridgentonów od białych księżniczek, bo przynajmniej nie udają czegoś czym nie są.
    • bi_scotti Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:37
      Tylko prosze sie nie smiac ... co jakis czas wracam do I Claudius smile Yes, to ma juz 46 lat (!!!) ale wciaz "mi robi" ... once in a while ... I na dodatek to jest dla mnie taki "serial na lato" wiec moze dla kogos tez. BTW, w ogole nie mysle o nim w kategoriach "historyczny" (crazy, eh?) - raczej artystyczno-polityczny big_grin Dlatego nie wspomnialam go wyzej. Cheers.
      • daniela34 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:39
        Ja sobie ostatnio książkę odświeżyłam. Serial jest super mimo że to staroć.
        • bi_scotti Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:46
          Ksiazka - great. Ale nie umiem juz jej czytac nie widzac oczami duszy Derek Jacobi - no siedzi mi na ramieniu i czyta ze mna wink A propos DJ, do seriali para-historycznych czemu nie Cadfael? wink Bajka ale jakze mila dla oka i amazingly grana. I w tym samym duchu of course, but of course The Name of the Rose - sure, ksiazka to masterpiece ale film definitely oglada sie bez bolu smile Cheers.
          • daniela34 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:57
            O ja Cadfaela kocham miłością wielką (zresztą najpierw widzialam serial a dopiero potem czytałam ksiażki). Nie polecałam, bo to nie stricte serial historyczny, ale w sumie
        • pani_tau Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:51
          Najlepszy polski dubbing ever, niestety przepadł w pożarze archiwum.
          Strata więcej niż nieodżałowana.
          • grey_delphinum Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 16:59
            Filmy
            Faworyta
            Elisabeth (1,2)

• aandzia43 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:31
              Dorzucę "Kochanka królowej" i całkiem świeży "Ostatni pojedynek".
        • aandzia43 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:28
          Właśnie odświeżam Klaudiusza, dużo smaczków się zapomniało przez kilkadziesiąt lat.
      • ichi51e Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 17:27
        lol - ja chciałam polecac Katarzynę big_grin
      • wkswks Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 11.08.22, 04:01
        Uwielbiam dereka jacobiego, serial też widziałam kilka razy.
    • heca7 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 17:02
      Jeśli jesteś w stanie przełknąć coś nie europejsko- amerykańskiego to polecam My Country, The New Age. Na Netflixie. Koreański serial z wartymi zobaczenia kostiumami. Mnóstwo kasy poszło na scenografię. Zabijają się oczywiście aż miło, ostatecznie to wojna jest ale dla scen walki, ubrań i wnętrz warto zobaczyć. Tym bardziej, że grają akurat aktorzy z najwyższej półki. Tylko trzeba przecierpieć bodajże dwa wstępne odcinki kiedy główni bohaterowie dorastają. Potem mamy nawalanki, panie do towarzystwa, bitwy, urzędnicze podpierdalanki, politykę itd. Jak w XX wieku tongue_out
    • nenia1 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 17:33
      Jak lubisz stare to Królowa Margot.
      Ja bardzo lubię burzliwą dawną historię angielską, np. czasy Elżbiety I i Marii I Stuart, więc i filmy o tych władczyniach - Elizabeth I i Elizabeth: Złoty wiek, oraz Maria, królowa Szkotów.
      Może też ci się spodoba serial "Biała królowa" czyli czasy przydługiej wojny Yorków i Lancasterów.
    • aadrianka Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 17:42
      Jeden z najnowszych - Becoming Elizabeth. Jak zobaczyłam odwzorowanie sukni Elżbiety z jej portretu, gdy była nastolatką, aż miauknęłam z zachwytu. A chłopaczek grający Edwarda VI w ogóle wygląda, jakby zlazł prosto z portretu, takoż Edward Seymour.
      Całkiem przyzwoitym serialem są też Słowianie, w tej chwili do obejrzenia na Amazon Prime.
      • attiya Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:03
        Czekam na drugi sezon. Nawet MaryTudor ma bardziej ludzką twarz.
        • sophia.87 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:32
          Mnie jej zawsze było żal; zaniedbana i zapomniana przez ojca i matkę. Odsunięta na bok.
          Gdyby Katarzyna zamiast walczyć o małżeństwo zadbała o córkę to wszystko mogłoby wyglądac inaczej
          • aadrianka Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:38
            Katarzyna o małżeństwo walczyła też dlatego, żeby ochronić prawa córki. Henryk upierał się przy synu, ale w Anglii nie obowiązywało prawo salickie i kobieta mogła dziedziczyć tron. Zresztą ojciec Henka VIII małżeństwem z dziedziczką Yorków podparł swoje ciut dyskusyjne prawo do korony, notabene też przekazane przez matkę.
            • sophia.87 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 11.08.22, 10:43
              W życiu ważne są nie tylko prawa do tronu.
              Śmiem twierdzić, że Maria będąc żoną i matką byłaby tysiąc razy szczesliwsza niż będąc zapomniana i niechciana księżniczka i potem kilka lat okrutną królową, starą, pogardzana przez młodszego męża żoną, usiłująca zasłużyć na jego miłość i łaskę boża przez palenie heretykow.
              Gdyby Katarzyna zgodziła się na rozwód to nikt by jej z córką nie rozdzielil, co więcej mogłaby wiele uzyskać u eks męża, dla siebie i córki.

• aandzia43 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 19:59
            Kto powiedział, że Katarzyna zaniedbywała córkę? Dbała o nią bardzo dopóki Henryk ich nie rozdzielił.
    • jackowo.thinktank Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:17
      Byłaby któraś koleżanka uprzejma podać wymienione tutaj tytuły produkcji amerykańskich i angielskich po angielsku?
    • maslova Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 18:45
      Dziewczyny, jesteście jak zwykle niezawodne! Bardzo dziękuję, zapisałam sobie wszystkie tytuły, brzmią naprawdę obiecująco 😊 Bardzo dziękuję 😊
    • kurt.wallander Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 19:02
      Jeśli to nie musi być historia europejska, to polecam koreański The Red Sleeve Cuff. Akcja toczy się w końcówce XVIII w., serial rozkręca się od 2-3. odcinka. W przeciwieństwie do wielu kostiumowych, często z elementami fantastycznymi, ten serial oparty jest na faktach i opowiada historię króla Jeongjo, ale opowiedzianą w dużym stopniu z perspektywy damy dworu.

Inny historyk, ale juz dużo swobodniej podchodzący do historii, a więc bardziej kostiumowy, to "Cesarzowa Ki", opowiadający o czasach ostatniego cesarza chińskiego pochodzącego z mongolskiej dynastii Yuan (XIV w.),
    • tt-tka Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 10.08.22, 21:52
      Jak to, nikt nie wymienil Krolowej Bony ? A z troche nowszej historii Najdluzsza wojna nowoczesnej Europy. Oba niemlode, ale swietne.
      • tt-tka Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 13.08.22, 18:00
        Doloze jeszcze Modrzejewska - film raczej biograficzny i historia nia taka dawna, raptem XIX wiek, ale detale, mentalnosc i smaczki obyczajowe i srodowiskowe swietnie pokazane !
    • extereso Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 11.08.22, 10:48
      Rzym, Klaudiusz i Messalina
    • alicia033 Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 11.08.22, 14:14
      Maksymilian i Maria
    • furiatka_wariatka Re: A jaki film/serial historyczny polecacie? 13.08.22, 15:08
      Rzym, The Tudors, Vikings

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka