Dodaj do ulubionych

Drugi język w podstawówce

10.08.22, 20:28
Tak na fali wątków edukacyjnych.

Z tego co się orientuję, w podstawówce mojego syna drugi język obcy (najprawdopodobniej niemiecki) wchodzi w siódmej klasie. Nie dopytywałam o szczegóły, bo syn zdał dopiero do czwartej. Ale widzę, że u znajomych z dziećmi w innych szkołach jest różnie, czasem zaczynają drugi język w piątej, czasem nawet w czwartej. Na ogół niemiecki, zdarzył się hiszpański. Nie wiem, w jakim wymiarze godzinowym, nie dopytałam, a teraz jestem ciekawa. Jak to jest u was? Czy wiecie wcześniej, jaki język dzieci dostaną, np. tradycyjnie klasy a-b to niemiecki, c-d francuski - czy coś w tym rodzaju? I czy później, w rekrutacji do szkoły średniej, miało to dla was (czy raczej waszych dzieci) znaczenie, żeby język był kontynuowany? Tzn. na pewno jest to optimum, ale chyba - jeśli trudno jest połączyć profil z językiem - w większości klas jest opcja drugiego języka od zera?

Tak ogólnie niemiecki od siódmej mi nie przeszkadza, ważniejsze wydaje mi się ugruntowanie angielskiego, którego nauczanie wydaje mi się na razie całkiem ok. Syn wolałby hiszpański, który bardziej mu się brzmieniowo podoba, ale na to raczej nie ma szans (tzn. w szkole).
Obserwuj wątek
  • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 20:47
   W sp najmłodszego drugi język do wyboru od 4 klasy (niem-hisz-ros) - tworzone są grupy międzyklasowe. Finansowanie zdobyte przez dyr z jakiegoś programu. W sp, do której chodził średni, języki do wyboru, też niem-hisz-ros od 7 kl (od 7 obowiązkowe jest nauczanie języka, wcześniej to przedmiot dodatkowy). Wymiar to 1h/tydzień.
   Nie zawsze w szkole średniej drugi język jest dostępny od początku, czasem niektóre klasy mają tylko kontynuację np. niemieckiego, a np. hiszpański pd podstaw.
   Mój najstarszy miał trochę zamieszania, bo w gim uczył się hiszpańskiego a w lo chciał przejść na niemiecki. Niestety, ten drugi okazał się (dopiero we wrześniu) wyborem tylko dla kontynuujących. Syn uparł się i we własnym zakresie nadrabiał (nauczyciel przez pierwszy semestr dał mu fory, potem już oceniał na równi z innymi).
  • mamkotanagoracymdachu Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 20:49
   U nas drugi jezyk od czwartej klasy, 3-4h tygodniowo.
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 20:50
    SP państwowa? Chyba niepubliczna raczej...
    • memphis90 Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:24
     U nas 2 języki od 4 klasy, zdaje się 2x angielski, 2x niemiecki. Ja akurat jestem niespecjalnie zadowolona z tego rozwiązania, potem przez kilka lat dzieci mi tworzą potworki "meine mutter name is Memphis"... Totalnie wszystko im się miesza i nie jestem przekonana, czy w ogole cos z tego wynoszą...
     • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:29
      Jeden powinien być dominujący i dość dobrze się utrwalić, zanim wejdzie kolejny.
    • mamkotanagoracymdachu Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:37
     geoardzica_z_mlodymi napisała:

     > SP państwowa? Chyba niepubliczna raczej...

     Nie, nie państwowa.
     • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 06:40
      W Pl? To istotne szczegóły, bo systemy są różne i przejście między nimi też. Warto o tym wspominać w postach, bo mało kto pamięta, ze ktoś z innego kraju pisze.
   • alessa28 Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:40
    mamkotanagoracymdachu napisała:

    > U nas drugi jezyk od czwartej klasy, 3-4h tygodniowo.

    Moja córka od września zacznie 3 klasę sp i też słyszałam że drugi język od czwartej klasy.

    Na razie codziennie angielski plus dla chętnych był w zeszłym roku niemiecki.

    Szkoła prywatna
  • kurt.wallander Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 20:53
   W szkole mojej córki też drugi język był od 7. klasy. Do wyboru hiszpański lub niemiecki. Czasem organ prowadzący dopłaca do lekcji drugiego języka od 4. czy 5. klasy.
   U nas zbierano deklaracje w klasie 6., jakiego drugiego języka dziecko chce się uczyć i pod to chyba miały być dzielone klasy, tzn. gdyby w jednej klasie połowa dzieciaków chciała niemiecki, a druga połowa hiszpański, to byłby taki podział w ramach oddziału. Natomiast w klasie mojej córki niemal 100% dzieciaków wybrało hiszpański i, gdyby moja córka upierała się na niemiecki, to zostałaby przeniesiona do klasy, w której utworzono grupę z niemieckim. Aha, w deklaracjach mozna było wpisac dowolny język, ale, by powstała grupa, musiałoby być wystarczająco chętnych, o ile udałoby się w ogóle znaleźć nauczyciela danego języka. Moja chciała rosyjski lub francuski, ale nie było opcji.

   Co do kontynuacji, to akurat moje dzieci miały różnie. Najstarsza poszła do klasy z rozszerzonym hiszpańskim, a angielski był uczony jako drugi język. Oczywiście hiszpański w takiej sytuacji był kontynuacją, ale nie wiem, czy szkoła jakoś weryfikowała, czy dany kandydat uczył się tego języka w gimnazjum (to były jeszcze czasy gimnazjów). Teoretycznie, do klasy mógł chyba aplikować ktoś, kto w gimnazjum nie uczył się wcale hiszpańskiego.
   Druga córka miała w gimnazjum niemiecki, i poszła do szkoły, w której jako drug język jest tylko niemiecki. Na pocz. roku były testy poziomujące do grup.
   Trzecia w SP miała niechciany hiszpański. Wybrała liceum, gdzie mozna było wybrać spośród różnych języków, mniej popularne, jak rosyjski, którego ona chciała się uczyć, były chyba tylko od poziomu początkującego, a jeśli chętnych było mało, to w grupach międzyoddziałowych, jesli dobrze się orientuję.
  • mikawi Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:17
   Drugi język (hiszpański) od pierwszej klasy, 2 godz tygodniowo. Angielski 8 godz tygodniowo (plus okres przedszkola, w formie zabawy rzecz jasna). Po angielsku potrafi się porozumieć, dogadać z rówieśnikami na wakacjach, bez problemu rozumie filmiki na YouTube. Hiszpański zna na poziomie podstawowym, idą zgodnie z programem wg podręczników Colega. Proste konstrukcje zdaniowe, słownictwo z codziennych kategorii, liczebniki do 100 itd. Ma smykałkę do języków, łatwo zapamiętuje, angielski przyswaja bardzo naturalnie , ale i z hiszpańskim nie ma problemow, wszystkie testy zaliczał jak dotąd na 100%.
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:21
    Szkoła niepubliczna?
    • mikawi Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:34
     Tak, niepubliczna, wybrana w dużej mierze ze względu właśnie na focus na języki obce od początku, ale to nie jedyne jej zalety. Wada jest jedna - wiadomo smile
     • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 06:41
      Fajnie.
     • alessa28 Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:41
      mikawi napisała:

      > Tak, niepubliczna, wybrana w dużej mierze ze względu właśnie na focus na języki
      > obce od początku, ale to nie jedyne jej zalety. Wada jest jedna - wiadomo smile

      Moja też jest w prywatnej szkole ale nie było opcji żeby drugi język pojawił się w klasach 1-3 ,dopiero od czwartej.
  • aagnes Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:22
   W naszej szkole hiszpański był od 4 klasy, ale tylko 1 godz w tygodniu. Do 8 klasy nie wyszli poza podstawy, były chyba ze 4 panie w tym czasie, a na końcu uczyła ich sekretarka, która znała trochę jezyk.
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:28
    🤦🏽‍♀️ ale bez sensu. Można się zniechęcić do języka.
  • ayanna Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:26
   Syn będzie miał drugi język, niemiecki, od 5 klasy, SP państwowa
  • slonko1335 Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:45
   Moje dzieci od 7 klasy niemiecki. Wszystkie kłasy maja jako drugi język niemiecki. Mieszkamy przy granicy zatem to najczęstszy wybor. Dla corki kontynuacja jezyka w liceum była o tyle istotna że wiedziala że nie chce go się dalej uczyć i na pewno wybierze inny lub inna klasy jeżeliby wyboru nie było.
  • ludborka Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:51
   W szkole mojej córki drugi język- niemiecki wchodzi od 7 klasy, chyba że idzie się programem dsd, wtedy od 5, po 5 godzin tygodniowo.
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 06:42
    Co to jest dsd?
    • ludborka Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:29
     polen.diplo.de/pl-pl/02-themen/02-4-kultur-dt-minderheit/04-deutsch-fremdsprache/dsdinpolen/478266
  • login.na.raz Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 21:53
   Chętnie poczytam, bo u nas identyczna sytacja. Córka idzie do czwartej klasy, a drugi język będzie miała dopiero w siódmej klasie
   • an1na1an1na1 Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 22:39
    U nas drugi język - francuski - od 4 klasy, 2 godziny tygodniowo. Oprócz niego angielski oczywiście.
    • login.na.raz Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:08
     Szkoła państwowa?
  • vasaro Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 22:56
   Od 1 klasy dodatkowy język, niemiecki. Najpierw 2 godziny tygodniowo. Finalnie 3 lub 4, nie pamiętam. W 7 klasie obowiązkowy język do wyboru jako kontynuacja lub nowy.
   Szkoła publiczna.
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 06:44
    Czyli od 1 klasy dzieci uczą się i ang i niem od podstaw?
  • kornelia_sowa1 Re: Drugi język w podstawówce 10.08.22, 23:08
   Obowiązkowy drugi język w szkołach państwowych jest od 7 klasy.
   Wcześniej pewnie w szkołach gdzie Dyrektor wytarga jakaś dodatkowa kasę z programów czy dotacji. W niepublicznych nie wiem.

   U syna w szkole tylko niemiecki, za mała szkola by wybór.
   Syn był niechętny , nie podobał.mu się język niemiecki (ze slyszenia). Teraz jest bardzo zadowolony, bo okazało się że kobieta od niemieckiego jest świetna.
  • krolewska.asma Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 07:34
   Tragedia w tej Polsce
   10 języków od żłobka a efrkt taki jak w PRL
   Każdy uczył się rosyjskiego 10 lat ale nikt go nie znał
   Współczuje wam
   U nas nauka języków od gimnazjum i każdy kto na język chodził go zna komunikatywnie albo lepiej
  • black.emma Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 07:44
   U nas od czwartej klasy są dodatkowe 2h niemieckiego tygodniowo opłacane przez organ prowadzący.
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:15
    To u nas biedniej, zgodzono się na 1 h. Ale inne szkoły podległe temu organowi nie mają drugiego języka w klasach 4-6.
    • curry1 Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:35
     W szkole moich dzieci - drugi język jest od pierwszej klasy w wymiarze 1h tygodniowo ( i tak do trzeciej klasy). Jeśli tym językiem jest niemiecki to dla chętnych jest program DSD i wtedy ten wymiar godzinowy mocno się zwiększa od czwartej klasy.
    • slonko1335 Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:35
     Bo mogą nie chcieć go organizować z powodów różnych. Konieczność zatrudnienia dodatkowego nauczyciela, brak wolnych sal, większy problem z ustawieniem planu lekcji, itp.
  • extereso Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:36
   U nas od czwartej, dwie godziny niemieckiego było.
  • enigma81 Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:42
   U moich w gminie jest realizowany od wielu lat program nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej, dofinansowywane z innych źródeł niż z samorządu. Dzieciaki mają 1 godz w przedszkolu i 2 godz w podstawówce, od 1 klasy do 6. Od 7 niemiecki wchodzi jako obowiązkowy drugi język obcy.
   Na inny język nie było szans - malutka szkoła, zbyt mało chętnych na zebranie choćby grupy.
   Syn był zwolniony z drugiego języka w podstawówce. W liceum zacznie hiszpański jako drugi język od zera. Córka miała tak samo (choć na niemiecki chodziła), po 3 latach liceum potrafi się po hiszpańsku dogadać w podstawowym zakresie (wakacje, zakupy, podróż, lekarz etc). Ma zamiar kontynuować naukę na studiach.
  • pomozeciepomozemy Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:44
   Szkoła państwowa, Wawa. Od 4. klasy drugi język godz. czy dwie tygodniowo, od 7. ten sam już obowiązkowo, wyboru języka dokonała Rada Rodziców. Podstawy można fajnie opanować jeśli dziecku się chce, choć były ze dwie zmiany nauczycieli i podręczników czyli zabawa od nowa, a teraz szykuje się zmiana trzecia.
  • zyjanna Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:49
   Ciekawe odpowiedzi, trochę dały mi do myślenia. U nas organ prowadzący zainwestował w basen - 1 h tygodniowo od pierwszej do ósmej klasy. Jeśli dobrze Was zrozumiałam, to ten obowiązkowy drugi język od siódmej to tylko 1 h na tydzień? Trochę lipa, myślałam, że 2. Może tutaj coś będzie dodatkowo...
   • kurt.wallander Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 11:38
    Wydaje mi się, że od 7. klasy są 2 godziny drugiego języka. Ale może szkoła wraz z organem prowadzącym inaczej to rozkłada, jesli język jest wprowadzony wcześniej.
  • mia_mia Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 08:53
   U nas szkoła niepaństwowa od IV klasy do wyboru z 4 chyba, ale jak to będzie technicznie rozwiązane nie wiem, u siostry też w szkole prywatnej drugi język od pierwszej klasy, ale nie wiem czy obowiązkowy.
   Szczerze mówiąc to chyba bym wolała żeby tych dodatkowych kilka godzin przeznaczyć na angielski, żeby do końca podstawówki opanować go bez kursów na rzeczywiście dobrym poziomie.
  • princy-mincy Re: Drugi język w podstawówce 11.08.22, 09:16
   Organ prowadzacy (np gmina) moze doplacac do drugiego jezyka juz wczesniej niz od 7 klasy (wtedy jest obowiazkowy)
   U nas jest juz od 4 klasy, tylko niemiecki, w wymiarze 2 godzin lekcyjnych tygodniowo. Szkoda, ze nie francuski lub hiszpanski.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka