Dodaj do ulubionych

Osobowość autorytarna: tatuś

11.08.22, 18:21

Człowiek z osobowością autorytarną jest w dużej mierze wypełniony niskim poczuciem wartości i strachem. To wszystko jest jednak skrzętnie ukryte pod Zasadami i Posluszeństem Autorytetom. Autorytarny ojciec będzie się odwoływał do swojego ojca (mnie bił i wyrosłem na człowieka), do świętych ksiąg (och, ileż rozkoszy może przynieść mu lektura ST!), do Norm, ale tych Wybranych. Nic z tego nie można kwestionować, nic nie może być poddane osądowi i krytyce, posłuszeństwo musi być ślepe. Oczywiście - to się bierze się z chorego dzieciństwa. Chory człowiek wychowuje chorych ludzi, krzywdząc ich na różne wymyślne sposoby i kompletnie tego nie widząc. Kontrola (przecież tak naprawdę nie ufa sam sobie), lekceważenie uczuć (jak i jego uczucia były lekceważone), groźby (inaczej syn nie będzie wiedział, co to dobro, a co zło), przedmiotowe traktowanie (ja jestem starszy, mądrzejszy, a to jest MOJE dziecko) itd. Itd., do przemocy fizycznej włącznie, no bo przecież czemu nie. Być może na jakimś poziomie wie, że to wszystko ma ukryć jego nieudolność jako człowieka i rodzica, ale można to zagłuszyć, choćby zajadle dyskutując w necie.

Przez badaczy zjawiska osobowość autorytarna jest kojarzona z postawami faszystowskimi i skrajnie prawicowymi. To się łączy nawet intuicyjnie, conie.

Po co to piszę? Po to, żeby nie karmić na tym ani innych forach takich biednych ludzi. Dziękuję z góry.
Obserwuj wątek
    • chococaffe Re: Osobowość autorytarna: tatuś 11.08.22, 19:13
      100/100
    • daniela34 Re: Osobowość autorytarna: tatuś 11.08.22, 19:16
      Popieram apel.
    • engine8t Re: Osobowość autorytarna: tatuś 11.08.22, 20:01
      Aha tzn ze poglady skrajnie prawicowe sa kojarzone z faszyzmem i sa zle a skrajnie lewicowe sa dobre bez wzgledu na to z czym sa kojarzone?
    • dramatika Re: Osobowość autorytarna: tatuś 11.08.22, 20:23
      bene_gesserit napisała:

> Przez badaczy zjawiska osobowość autorytarna jest kojarzona z postawami faszyst
      > owskimi i skrajnie prawicowymi.

Autorem tej teorii jest Theodor Adorno, niemiecki filozof, jeden z czołowych przedstawicieli szkoły frankfurckiej, czyli kuźni neomarksizmu. W 1950 ukazała się jego praca pt "osobowość autorytarna", gdzie zamiescił tak zwaną skalę-f, czyli psychologiczny test mierząc skalę faszyzmu w osobowości człowieka.

A ematka mówiła, ze neomarksizm to teoria spiskowa 🤡
      • bene_gesserit Re: Osobowość autorytarna: tatuś 11.08.22, 22:32
        Biedactwo naczytało się Wikipedii. Ojoj.
        • angazetka Re: Osobowość autorytarna: tatuś 11.08.22, 22:54
          Żeby to chociaż była wikipedia...
          • potworia116 Re: Osobowość autorytarna: tatuś 11.08.22, 23:14
            angazetka napisała:

> Żeby to chociaż była wikipedia...
            >
            Ono by mogło i Upaniszady czytać, a i tak by wyczytało nełomarksizm.
    • ichi51e Re: Osobowość autorytarna: tatuś 11.08.22, 22:35
      ja chciałam jeszcze dodać - sprowadzi do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.
      Od razu trzeba traktować z buta i odpowiadać jak innym ruskim trolom- LOL, RoTFL, idi na xui
      • bene_gesserit Re: Osobowość autorytarna: tatuś 11.08.22, 22:40
        No właśnie. na ematce w takich chwilach pisało się o ciasteczkach albo co zrobić pięcioma kilogramami cukinii, zamiast podejmować próbę dyskusji. I to, o borze, z zapałem. W tamtej dyskusji padło wiele słusznych stwierdzeń i ciekawie się to czytało, ale wszystko było ubzdrzone - i przecież sprowokowane - rzygami tego nieszczęśnika.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka