Dodaj do ulubionych

Radykalna reforma oświaty

11.08.22, 19:46
Zwięzłe tło dlaczego: reforma Handkego miała jedną zasadniczą pułapkę, o której jakoś mało się wspomina - zostawiając decyzje o oświacie w rękach rządu i parlamentu, a sporą część finansowania przekazując samorządom, dała kolejnym rządom możliwość przeprowadzania medialnych reform (w końcu na oświacie znają się wszyscy) w dużym stopniu na nie swój koszt.

I dlatego postawiłabym na radykalną reformę, uwalniającą ministra oświaty od wpływów politycznych:
1. zostanie ministrem oświaty ma skutki podobne do zostania speakerem Parlamentu Brytyjskiego - bierzesz tekę ministra oświaty, oddajesz legitymację partyjną i na dobre rezygnujesz z kariery politycznej; poszłabym nawet dalej - nie możesz już startować w kolejnych wyborach, nie możesz być posłem ani senatorem; to po to, żeby partie nie miały czym przekupić/ zaszantażować ministra; za to po zakończeniu kadencji zostajesz członkiem rady edukacji narodowej czy podobnego tworu;
2. wszystkie duże reformy - czyli zmiany w podstawie programowej, w strukturze szkół, w zasadach przeprowadzania egzaminów, w sposobie zatrudniania nauczycieli - mają vacatio legis 3-4 lata; to po to, żeby reformy szkolnictwa nie miały szansy się stać pokazówką przedwyborczą.

Może coś takiego zdołałoby ukrócić postępujący wandalizm legislacyjny i zarządczy w oświacie.
Obserwuj wątek
    • bananananas Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 19:56
      asia_i_p napisała:

> 2. wszystkie duże reformy - czyli zmiany w podstawie programowej, w strukturze
      > szkół, w zasadach przeprowadzania egzaminów, w sposobie zatrudniania nauczyciel
      > i - mają vacatio legis 3-4 lata; to po to, żeby reformy szkolnictwa nie miały s
      > zansy się stać pokazówką przedwyborczą.

Kiedy wprowadzano reformę przedłużającą szkołę podstawową o rok, z 7 do 8 lat (zupełny pryszcz w porównaniu z dzisiejszymi rewolucjami), zmiana dotyczyła jako pierwszego rocznika będącego w dniu ogłoszenia w drugiej klasie.
      • asia_i_p Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 20:01
        A to już jest w ogóle marzenie - żeby dziecko zaczynając szkołę, miało mniej więcej niezmienione warunki aż do jej skończenia. Tak byłoby najlepiej.
    • berdebul Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 20:12
      Imho należy zacząć od publicznej debaty dotyczącej roli szkolnictwa, wyobrażeń rodziców i oczekiwań. Warto podpatrzeć jak radzą sobie sensowne kraje - Finlandia na przykład, czy jak wspierani są uczniowe (słabsze klasy = dodatkowi nauczyciele), można rozważyć dzielenie poziomami, z możliwością zmiany po semestrze/roku, egzaminy przenieść na czas po zakończeniu roku szkolnego, żeby nie gonić z materiałem, zrobić bloki, ustabilizować godziny, ze szkoła jest od-do, bo łatwiej zorganizować prace. Ale przede wszystkim należy ściągnąć do zawodu jak najlepszych ludzi, przeszkolić ich, odpowiednio wynagradzać.
      • asia_i_p Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 20:13
        Zgadzam się, ale potrzebny jest też bezpiecznik. Bo inaczej zrobisz to wszytko, a potem przyjdzie, kur . . ., Czarnek.
      • arwena_11 Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 20:30
        Ale już nawet na forum twierdzono, że dzielenie poziomami - to dyskryminacja. A przy takim podziale zyskiwaliby wszyscy.
      • ichi51e Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 08:50
        sek w tym ze przeciętny rodzic nie chce szkoły jak w Finlandii tylko pruskiej. znalezienie rozwiazania w drodze konsultacji z przeciętnymi ludźmi nie jest możliwe.
        • gaskama Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:15
          Prawda, święta prawda.
      • woman_in_love Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 08:55
        należy zacząć od publicznej debaty dotyczącej roli szkolnictwa, wyobrażeń rodziców i oczekiwań

AHAHAHAHAHAHA
        • runny.babbit Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:53
          Podłączę się pod ten rechot, choć w sumie to bardziej przerażenie że powszechna edukacja miałaby być kształtowana przez opinię publiczną.... Wystarczy zobaczyć na kogoś większość głosuje, jakie ma poglądy.... Chcemy mieć autorytarny system szkolnictwa, zamknięty przed wszystkimi co inne? Bo tak by się to skończyło.
    • arwena_11 Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 20:28
      Ja bym jeszcze dodała
      - jak już się nie da aby był jeden podręcznik do danego przedmiotu dla całego kraju - to chociaż wymóg, aby w danej szkole wszyscy poloniści używali podręcznika X i to na wszystkich poziomach. Żeby te podręczniki ( licea, technika ) można było sprzedać rocznikowi niższemu.
      - bo o takich zmianach jak likwidacja KN - to nie ma co marzyć nawet.
      • daniela34 Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 20:33
        Nooo, a ten jeden podręcznik dla całego kraju to oczywiście najlepiej ten napisany przez krewnego i znajomego królika za ciężkie pieiądze ale za to "po polskiemu językowi."
        • arwena_11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 08:53
          Jak pisałam - dla kraju się nie da, chociaż my miałyśmy takie - przed maturą syna wyciągnęłam z piwnicy stare książki do polskiego ( lata 90 lub początek lat 2000 )- zdecydowanie lepiej opracowane epoki niż w obecnych podręcznikach - do których moje dzieci zajrzały może kilka razy. Na tyle rzadko, że córce ( mimo iż inna podstawa - bo teoretycznie dla 6 latków ) nie kupowałam nowego tylko zostawiłam po synu, bo akurat trafiło się, że ten jeden mieli ten sam.
          Wymóg aby w danej szkole dla danej podstawy programowej był jeden podręcznik do danego przedmiotu, chyba nie jest zbyt drastyczny?
          • daniela34 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:13
            Szczerze mówiąc nie widzę problemu. W dobie kiedy wszystko wszystkim sprzedaje się w internecie zakup używanego podręcznika i jego sprzedaż przez internet raczej nie przerasta licealisty. Niedasie tylko w przypadku zmian podstawy programowej i wycofania podręcznika.
            • arwena_11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:30
              Co roku masz nowe podręczniki z kosmetycznymi zmianami - ale nauczyciele wymagają najnowszych wersji. Pal sześć- że one różnią się tylko drobnymi detalami.
              • daniela34 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:35
                No to nie kupisz. Powiesz nauczycielowi "nie stać mnie na nowy, mogę kupić używany." A owszem, wydawnictwa podręczniki wydają co roku.
      • paniusiapobuleczki Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 22:10
        Jeden podręcznik. Chyba oszalałaś. Jest coś takiego jak autonomia nauczyciela.
      • ichi51e Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 08:51
        a jaki byłby tego cel? co to ma dac? Mamy już jeden do Hitu cała Polska się z niego śmieje.
        • arwena_11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 08:54
          Żeby można było sprzedawać młodszym rocznikom a nie wyrzucać na śmietnik?
          • daniela34 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:09
            Ten do HiTu akurat tylko na śmietnik się nadaje.
            • arwena_11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:39
              Przyczepiłyście się do tego podręcznika, a ja mówię ogólnie. Tego na oczy nie widziałam i nie mam najmniejszej ochoty widzieć. Za to widziałam wiele innych i jakichś szczególnych walorów edukacyjnych nie zauważyłam w nich.
              Chyba najgorszy podręcznik to był w podstawówce do dziwnego tworu typu Historia i społeczeństwo czy jakoś tak. Gniot jakich mało i do tego z błędami.
              • daniela34 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:49
                Ano przyczepiłyśmy się. Takie wredne jesteśmy, że się czepiamy podręcznika zamówionego przez twój ulubiony rząd, w którym europoseł twojej ulubionej partii pisze "kto będzie kochał dzieci z in vitro" bo ten hit-kit został napisany za nasze pieniądze, przedmiot jest wprowadzony za nasze pieniądze. Podaj przykład innego podręcznika w którym można przeczytać podobne bzdury napisane w dodatku podobnie słabym językiem.
                • arwena_11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:19
                  Nie wypowiadam się na temat tego podręcznika, bo go nie znam. Moje dzieci skończyły edukację na tym poziomie i na szczęście nie muszę już oglądać ŻADNEGO podręcznika.
                  Wypowiadam się na temat tych co znałam i musiałam kupować za niemałe pieniądze - przypominam, że również od jakiegoś czasu ( bo bezpłatne ) finansowane z publicznych pieniędzy.
                  • daniela34 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:25
                    arwena_11 napisała:

> Nie wypowiadam się na temat tego podręcznika, bo go nie znam.

Wiem, wiem. Podręcznika nie znasz, nie czytałaś, internet ci odcięli. Nic nie wiesz i za nic nie możesz przeczytać. Zupełnie tak jak o zanieczyszczeniu Odry.

Moje dzieci skońc
                    > zyły edukację na tym poziomie i na szczęście nie muszę już oglądać ŻADNEGO podr
                    > ęcznika.

"Cieszmy się w Panu!, tysiąc głosów wrzasło."

> Wypowiadam się na temat tych co znałam i musiałam kupować za niemałe pieniądze
                    > - przypominam, że również od jakiegoś czasu ( bo bezpłatne ) finansowane z publ
                    > icznych pieniędzy.

No to dawaj przykład podobnego cytaciku na podobnym poziomie z tych co znałaś i musiałaś kupować. Tylko może wyłączmy katechizmy z tej kategorii.
                  • ichi51e Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:26
                    problemem nie jest to ze podręczników do historii jest 5. To nikomu nie szkodzi - masz przecież alle mogłabyś sprzedać/kupić bez problemu. Problemem jest to ze wydawnictwo CO ROKU wypuszcza nowa wersje "zgodna z podstawa programowa 2020/21/22!" która rozni się tym ze stronę 56 zamieniono z 97 a jeden rozdział wyleciał a inny inaczej sformatowano. A ty rodzicu kupuj...
                    • runny.babbit Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:50
                      To może problem w tym że ministerstwo ciągle kombinuje z podstawą....
      • mia_mia Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:44
        Jawi mi się to jako koszmar, 10 Roszkowskich i pranie mózgu wszystkim, dziękuję za taką edukację.
      • woman_in_love Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 11:03
        dlaczego chcesz zlikwidować KN? przecież dzięki podobnym rozwiązaniom, twój stary który jest RADCĄ bodajże, też jest nie do ruszenia i ma gwarantowane stawki minimalne

może najpierw jemu zróbmy reformę?
    • mika_p Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 20:31
      Bezpiecznik musiałby zostać wpisany do konstytucji, żeby nie zmienić go ustawami, a grzebanie w konstytucji jest niebezpieczne.
      Vacatio legis powinno obejmować wszystkie dziedziny życia/tworzenie prawa, żeby nie było tak, że ustawa jest uchwalana, w ciągu tygodnia podpisana i ogłoszona w dzienniku ustaw i wchodzi w życie w ciągu następnych dwóch tygodni czy nawet miesięcy.
      To, co się stalo ostatnio, to jakaś masakra. W polowie szóstej, ostatniej klasy uczniowie podstawowek - i ich rodzice, nauczyciele, dyrektorzy szkół, organy prowadzące - dowiedzieli się, że podstawówka zostaje wydfłużona o kolejne dwa lata, a gimnazja zlikwidowane. Bo tak.
    • asfiksja Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 22:20
      No ale to przecież wymagałoby zmian w Konstytucji.
    • amast Re: Radykalna reforma oświaty 11.08.22, 22:45
      > bierzesz tekę ministra oświaty, oddajesz legitymację partyjną

Tak już jest z prezydentem. Efekty takie sobie.
      • gaskama Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:21
        Tak nie jest z prezydentem, zpomniało Ci się po prostu pół wypowiedzi Asi:
        "i na dobre rezygnujesz z kariery politycznej; poszłabym nawet dalej - nie możesz już startować w kolejnych wyborach"

Tam jest takie małe "i".
        • amast Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:46
          Nie zapomniało. Nie chciało mi się pisać, że nasi byli prezydenci nie robią zawrotnych karier "po", więc przynajmniej druga kadencja powinna być - a niechby - chociaż "zadowalająca".
      • martishia7 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:39
        Nie jest, nie ma takiego wymogu. To Kwaśniewski w 1995 po tym jak został wybrany złożył legitymację partyjną, pod hasłem "Prezydent wszystkich Polaków". To jest rodzaj dobrego standardu, ale nie ma takiego zakazu wyrażonego wprost w Konstytucji (jak np. w odniesieniu do sędziów (kaszlu kaszlu) czy Prezesa NIK (kaszlu kaszlu jeszcze bardziej)).
        • amast Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:49
          Nie ma wymogu. Jest zwyczaj. Tylko to nic nie zmienia. Z legitymacją czy nie, wysiadywanie w korytarzu prezesa ma mniej więcej ten sam wymiar wink
    • anorektycznazdzira Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 08:13
      Asiu, oczywiście, tylko: nie z tym rządem.
      Wiemy to, prawda? Jesteśmy obecnie na drugim krańcu skali i przyznaję, chce mi się rzygać.
    • marzeka11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 09:20
      Asiu, tak, przydałaby się tak radykalna reforma, tylko jedno pytanie: wskaż mi partię, która na to się zgodzi albo zgodzi, a potem dotrzyma tego.
      Mam od lat wrażenie, że stanowisko ministra edukacji jest takim niezbyt lubianym stanowiskiem w każdej z partii.
      • kropkacom Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:43
        No ale napisz konkretnie. Przemysław Czarnek jakim jest dla ciebie ministrem edukacji? Co sadzisz o nowym podręczniku i ogólnym kierunku w jakim płynnie polska edukacja. Tu i teraz.
        • marzeka11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 10:57
          Nie mamy i nie mieliśmy dobrych ministrów edukacji. Wszystko na zasadzie: "Mam POMYSŁ" i szybko, szybko się go realizuje, aby potem weszli następni, pokasowali to itd. itp.
          Niedobry podręcznik.
          W złym kierunku- dlatego świadomie nie chcę już sprawdzać matur (a od 2005 r. sprawdzałam), gdy widzę, jaki jest poziom uczniów i jak z roku na rok spada. Na razie sprawdzam egzaminy po 8 klasie i też to widzę, nauka zdalna także ma w tym swój udział.
          • kropkacom Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 11:01
            Chodzi mi o obecnego ministra. Zresztą może już zacznijmy konkretnie rozliczać PIS z rządzenia krajem, bo rządzi już ile lat, marzeka?
            • marzeka11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 11:11
              No i rozliczam; np. jako wyborca.
              Tyle że zauważam, że tak jak mamy kolejnego złego ministra edukacji, nie powiem nagle "ale kiedyś to było super'. Wystarczy, że polityków z kazdej strony (w tym naszego obecnego ministra, ale też kilku poprzednich obserwuję na TT i czytam wprost ich wypowiedzi, aby nie mieć złudzeń).
              • kropkacom Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 12:13
                Nie było super, ale bądźmy szczerzy PIS zrobił (pomijam Czarnka) niezły bałagan, bo rozwalił system, który zaczął już pracować. To jest jasne pokazanie, że teraz k..wa my. I tak robi ze wszystkim zresztą.
                • arwena_11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 13:40
                  PiS likwidację gimnazjów, podobnie jak ratowanie 6 latków miał w programie wyborczym. Ludzie na to głosowali, czyli tego chcieli. Rozumiem, że największe zdziwienie budzi fakt, że ktoś spełnił obietnice wyborcze? Bo do tej pory programy były tylko na papierze?
                  • runny.babbit Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 13:46
                    Pomyślmy, może nikomu do głowy nie przyszło że można coś rozpieprzyc w drobny mak nie przygotowując nic wcześniej, nie przewidując konsekwencji takich działań, wprowadzając zmiany prawie z dnia na dzień.
                  • daniela34 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 13:50
                    A ty serio uważasz, że ludzie głosowali na wepchniecie programu gimnazjum do 2 lat podstawówki i na podwójne roczniki w szkołach, na brak skoordynowania programu fizyki z programem matematyki? Na przeciążenie siodmoklasistow bo programu tych nieudaczników sprowadził się do "a teraz zlikwidujemy gimnazja" ale już nie obejmował "a teraz spróbujemy rozsądnie rozplanować program gimnazjum na podstawówkę i LO"? To nie chodzi o to CO zdeformowali, bo faktycznie, ludzie głosowali, popierali itp itd. To chodzi o to JAK.
                    W końcu szli do wyborów z hasłem "Polska w ruinie" I rzekomo mieli reformować żeby było lepiej. To dlaczego jest GORZEJ?
                  • martishia7 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 13:52
                    To, że ktoś dotrzyma obietnicy "Pomogę Ci stracić 10 kg" upie#jąć drugiemu nogę siekierą - nie czyni dobrym dietetykiem.
                    • daniela34 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 13:53
                      W punkt!
                    • runny.babbit Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 14:00
                      Idealne podsumowanie 👍
      • astramastra Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 13:53
        Ja mogę zostać ministrem edukacji, tyle, że nie jestem z Pisu i nie zamierzam do nich dołączyć.
        Za to wiem, że zrobiłabym porządek.
    • woman_in_love Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 11:11
      Gdyby wyborcom zależało, to by szkolnictwo było dobre.

A nawet dużej część rodziców nie zależy.
      • marzeka11 Re: Radykalna reforma oświaty 12.08.22, 11:56
        Pomijam, ze aby reforma zdecydowana w oświacie wymaga też pieniędzy. Dużych. M.in. także na opłacenie porządnie nauczycieli (nie urzędników edukacyjnych, nauczycieli!!!).
        I zbyt długo jestem nauczycielką, by np. nie pamiętać premiera Bieleckiego (tak, był kiedyś taki, który w sumie nielegalnie unicestwił prawo zarabiania przez nauczycieli 105 % średniej pensji krajowej. Jakże inaczej to wszystko wyglądałoby, gdyby to prawo wtedy pozwoliło na to.
        A teraz kolejny minister, może z jeszcze większym nasileniem, robi z edukacją to, co robi. Olewanie jest równie niedobre jak samozadowolenie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka