Dodaj do ulubionych

Nieposłuszna 4 latka

12.08.22, 19:46
4 latka wymusza krzykiem. Tak długo się awanturuje póki nie postawi na swoim. A jak coś idzie nie po jej myśli niszczy zabawki.
Co robić? Jak jej pomóc?
Obserwuj wątek
    • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 19:52
      Jak zniszczy to nie będzie miała. A o co się awanturuje?
      • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:05
        O wszystko : jak zgubi zabawkę, jak popsuje zabawkę, jak nie ma w telewizji jej ulubionej bajki, jak ma wracać do domu z podwórka itd.
        To jest znacznie bardziej nasilone niz u innych dzieci w tym samym wieku.
        • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:08
          A jak nie chce wracać z podwórka to co mówisz?
          • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:11
            Jak jest ze mną ( dziecko nie moje, ale mi bliskie,) odwracam się i wolnym krokiem odchodzę- wtedy pada na ziemie i drze się tak strasznie, że ludzie mówią, żeby coś z tym zrobić. To nie dysfunkcja, była badana przez psychologa i jest ok. Jak ma dobry humor do rany ją przyłóż.
            • milva24 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:14
              Postaraj się wymyślić jakąś atrakcję do której musicie wrócić albo po drodze zobaczyć - np. ptasie gniazdko, kwiatki gdzieś przy ścieżce, mrówki czy coś takiego. Albo że musicie wrócić do domu żeby napoiła kotka/podlała kwiatki czy co tam macie.
              • milva24 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:16
                Tylko to trzeba uprzedzić już jak idziecie na plac, że za pewien czas musicie wrócić bo są do wykonania ważne rzeczy, i uprzedzać wcześniej, że już niech kończy zabawę bo zaraz będziecie wracać do tych ważnych czynności.
            • ichi51e Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:16
              ludzie maja dziwne pomysły. Porzucasz ja i się dziwisz ze się wścieka?
              • milva24 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:17
                Ja mojej nie porzucałam a jak przegapiłam moment to leżała koło mojej nogi i się darła. Podnieść i pocieszyć się nie dała, trzeba było przeczekać.
              • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:21
                Nie oceniaj dobrze? Są różne życiowe sytuacje. Zdarza się, że umierają nawet młodzi ludzie.
                • ichi51e Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:27
                  zachowałas się zle. z punktu widzenia dziecka potraktowałas ja z buta.
                  • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:35
                    A jak powinnam się zachować? Pytam bez złośliwości.
                    • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 22:12
                      Nie słuchaj jej, zachowałaś się może dobrze, może źle. Wcale nie musi to być błąd. To forum jest mocno lewoskrętne, bierz na to poprawkę.

Metoda jak każda inna - stosuj i patrz, czy działa. Jak się sprawdza, to rób swoje i lewakami się nie przejmuj.

I nie terapeutyzujcie dziecka. Zupełnie normalne zachowanie, a tu już od razu do psychologa. Dzieci są różne, różne mają okresy w życiu, różne zachowania.

Zachowaj spokój.
                      • marcelinasok1 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 22:19
                        Bardzo mądra radA
                      • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 09:34
                        Ze trzy razy kasowałam swoją wypowiedź, bo z reguły wolę na argumenty.

Więc po raz czwarty: nie każda metoda jest dobra tylko dlatego, że chwilowo działa.
                        ]
                        "Porzucę cię, jak nie będziesz posłuszny" nie jest dobrą metodą, to już "zrobię tak jak chcesz, tylko nie płacz" jest lepsze.

Tak, dzieci mają różne okresy w rozwoju, a cztery lata to typowy okres "buntu"
                        • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 09:37
                          Zignorowanie fochów to jeszcze nie porzucenie dziecka. Prawidłowo definiuj zjawiska.
                          • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 09:53
                            Zostawienie i pójście sobie dalej to porzucenie. Zignorowanie dziecka to porzucenie.
                            • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:18
                              jola_ep napisała:

> Zostawienie i pójście sobie dalej to porzucenie. Zignorowanie dziecka to porzucenie.

Twoje poglądy są bardzo szkodliwe, bo dramatycznie wpływają na wskaźnik dzietności.
                              Po co mieć dzieci w społeczności, w której o standardach wychowania decydują ludzie o tak nieprawdopodobnie absurdalnych poglądach?
                              • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:23
                                Rozbawiłeś mnie big_grin
                              • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:31
                                Jak ktoś się w decyzji o urodzeniu dziecka kieruje tym, jakie poglądy na wychowanie ma pani na forum to najlepiej niech się nie rozmnaża, bo musi być kompletnym idiotą
                                • audiatur.et.altera.pars [...] 13.08.22, 11:00
                                  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                                  • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:06
                                    Ależ wręcz przeciwnie. Moja macica i moje błogosławione łono to świętość dla państwa bez względu na to, co zrobię. Mogę ciężko poparzyć dziecko i nie iść do lekarza, bo nie wytrzeźwieję przez kilka dni i tak państwo uzna, że jest ok. Mogę porzucać dziecko regularnie, mogę lać się w domu z kolejnymi kochankami w obecności dziecka, ale dla państwa to nie problem, najwyżej raz w miesiącu wpadnie ktos pogrozic paluszkiem. Mogę naćpać się i tak pilnować dzieci, że się dwójka zabije, wypadając z okna. I wiesz, jaka karę dostanę? Rok więzienia. Mniejsze ryzyko niż kraść.
                                    • audiatur.et.altera.pars [...] 13.08.22, 11:28
                                      • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:36
                                        Lokal socjalny? Pan państwo miał im dom dać z ukradzionych mi pieniędzy???? Skandal!!!111oneoneone Jak ja mam się rozmnażać w tym kraju jak mi kradną moje pieniądze i każą wydawać na cudze dzieci.
                                        • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:46
                                          Gdyby na budżet głosowali tylko ci, którzy do budżetu wkładają, a nie zeń wyjmują, z pewnością na pomoc rodzicom sześciorga dzieci pieniądz by się znalazł obowiązkowo. Pomoc doraźną, w sytuacji kryzysowej, wędkę, nie rybę.

To jest zwyczajnie uzasadnione dobrem całej społeczności.

Kto buduje amiszowi stodołę?
                                          • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:03
                                            A dlaczego rodzice sami sobie nie zarobią tylko wyjmują z budżetu? Ostatnio strasznie pomstowales na utrzymywanie cudzych dzieci, zlewaczałeś przez noc?
                                            • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:17
                                              Zarobią. Są przejściowo w trudnej sytuacji, bo wrócili z zagranicy i muszą się na nowo urządzić.

Nie wrócili z pustymi rękoma. Przywieźli nam sześcioro dzieci.
                                              • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:22
                                                Powalająca logika. Pracująca kobieta po rozwodzie żyje z kasy kradzionej facetom. Rodzina, która nie umie zarobić nawet na mieszkanie jest w przejściowo trudnej sytuacji i trzeba pomóc i nikomu niczego nie kradną
                                                • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 13:03
                                                  g.r.uu napisała:

> Rodzina, która nie umie zarobić

Przyznam, że jestem zaskoczony, że przykład okazał się dla ciebie zbyt trudny.
                              • anomaliapogodowa81 [...] 13.08.22, 11:21
                                • audiatur.et.altera.pars [...] 13.08.22, 11:36
                                • asia.sthm [...] 13.08.22, 11:39
              • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 22:33
                ichi51e napisała:

> ludzie maja dziwne pomysły. Porzucasz ja i się dziwisz ze się wścieka?
                >

Prawda?
                A jak nie będziesz chciała wracać z imprezy, mąż się odwróci i wyjdzie zostawiając Cię tam sama, to jak będziesz się czuła?
                • 3-mamuska Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:43
                  mamkotanagoracymdachu napisała:

> ichi51e napisała:
                  >
                  > > ludzie maja dziwne pomysły. Porzucasz ja i się dziwisz ze się wścieka?
                  > >
                  >
                  > Prawda?
                  > A jak nie będziesz chciała wracać z imprezy, mąż się odwróci i wyjdzie zostawia
                  > jąc Cię tam sama, to jak będziesz się czuła?

Mój mąż zawsze wychodzi hahahahha i czeka przed budynkiem ,aż się pożegnam wie ze mnie denerwuje jak mi ktoś stoi za plecami i duszy w kark przygląda , aż skończę się z dziewczynami żegnać. Czasem zdarzy taxi zamówić. Jemu wystarczy zbiorowe „cześć”
                  Nie lubi tez tworzyć sztucznego tłumu.

Ona dziecka ,nie porzuciła co za głupota.
                  • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:00
                    3-mamuska napisała:

> mamkotanagoracymdachu napisała:
                    >
                    > > A jak nie będziesz chciała wracać z imprezy, mąż się odwróci i wyjdzie zo
                    > stawia
                    > > jąc Cię tam sama, to jak będziesz się czuła?
                    >
                    >
                    > Mój mąż zawsze wychodzi hahahahha i czeka przed budynkiem ,aż się pożegnam wie
                    > ze mnie denerwuje jak mi ktoś stoi za plecami i duszy w kark przygląda , aż sko
                    > ńczę się z dziewczynami żegnać. Czasem zdarzy taxi zamówić. Jemu wystarczy zbio
                    > rowe „cześć”

A teraz wróć i przeczytaj dla odmiany ZE ZROZUMIENIEM.
            • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:25
              I dziwisz się, że ona się wścieka? Też bym była wściekła, że ktoś tak olewa moje plany i emocje. Przecież można ukucnąć obok dziecka i powiedzieć coś w stylu: widzę, że trudno ci zakończyć zabawę i jesteś zła jak nie możesz się bawić tyle ile chcesz. Nieraz samo wyrażenie zrozumienia działa.
              • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:36
                Nie, w tym przypadku niestety nie działa.
                • em_ka_krk Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 21:19
                  Musisz nazwać i zaakceptować dziecka emocje. Widocznie jak dziecko miało 2,3lata to nie komunikowałas, że idziecie na llav zabaw i zabawie będziecie szły na obiad itp. Moja córka ma 3.5roku, nigdy nie miałam sytuacji, że rzuca się i niszczy zabawki. Od zawsze jej mówię jaki jest plan, co robimy dalej, szanuję jej emocje. Twoje dziecko nie jest nieposłuszne, Twoja rola, żeby poznać nazywać i rozumieć jej emocje.
                  • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 21:23
                    Moja jak miała 3,5 to też tak nie wybuchała. Teraz ma 5 i się zdarza. Taka nauka radzenia sobie z frustracją może potrwać.
                  • audiatur.et.altera.pars [...] 12.08.22, 22:21
              • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 22:19
                g.r.uu napisała:

> I dziwisz się, że ona się wścieka? Też bym była wściekła, że ktoś tak olewa moje
                > plany i emocje.

Nie zawsze plany i emocje dziecka są najważniejsze, dziecko nie jest pępkiem świata. Bez pedagogiki kucania też się da wychować. Dziecko czteroletnie powoli może sobie zaczynać radzić ze swoimi emocjami i z tym, że dorosły nie zawsze ma cierpliwość i nie pozwala na histerie.

> Przecież można ukucnąć obok dziecka

Właśnie o tym mówię. Pedagogika kucania.

> widzę, że trudno ci zakończyć zabawę i jesteś zła

Sztuczny tekst, książkowy. Więcej oryginalności, więcej spontaniczności. Dorosły niech będzie sobą. Dziecko to nie krucha porcelana, naprawdę.

Nie trzeba ciągle babrać się w emocjach, ileż jeszcze ta szkodliwa moda będzie trwać?
                • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 22:25
                  Ty, prawak, bądź konsekwentny, ja mam macicę to ja się znam na wychowaniu dzieci, idź lepiej meble poskręcaj czy coś xd Nie są najważniejsze, ale są ważne. Człowiek chce być ważny dla bliskich, to naturalna potrzeba.

Pedagogika kucania? A co to takiego? Mnie jest wygodniej nawiązać z metrowym człowiekiem kontakt wzrokowy jak ukucnę. Jestem Słowianką, przykuc mam we krwi i szanuję swój kręgosłup, wolę tak niż się schylać.
                • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:31
                  Słuchajcie, kto to jest, ten finezyjny paremista, bo czytam i ryczę w głos? big_grin Znaczy ja rozumiem, że kolejny męski mężczyzna na ematce - ale nowa postać? Czy nowa edycja starego nicka? big_grin A może to rzecznik Wód Polskich? Bo celność i prostota argumentów tak mi pachną wink
                  • asia.sthm Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:47
                    > bo czytam i ryczę w głos?

to stary psychopata kiedys aktywny miedzy innymi na f. Wychowanie bez porazek pod ksywka scher.
                    Wslawil sie juz wtedy wielkim szmerglem. Teraz ma powazne ambicje wychowywania kobiet i psucia kazdego watka zatechlymi pierdami.
                    • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:50
                      A, rozumiem, dziękuję. Zasłużył się jednakowoż, jego dialog z gruu mnie doprowadził do łez radości big_grin
                  • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:52
                    To Józiu!
            • marion.marion Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 22:31
              Najgorzej jak się obcy ludzie wtrącają. Wtenczas zawstydzony rodzic ulega dziecku, żeby jak najszybciej zmyć się z pola widzenia. Ja nigdy nie komentuję darcia się dzieci, krzyków, itd. Bo to może być właśnie sytuacja, w której rodzic chce być konsekwentny i pokazać dziecku, że ono nie może terroryzować i szantażować rodziców.
        • milva24 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:09
          Ona nie wymusza tylko nie radzi sobie z emocjami. A jak Ty reagujesz gdy np. zgubiła zabawkę? Choć wiem, że jak dziecko się nakręci to jak rodzic by nie zareagował jest źle...
          • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:12
            Jak jest ze mną ( zdarza się to raz na kilka tygodni) staram się odwrócić uwagę- raz skutecznie raz nie. Podobno na co dzień tak się awanturuje, że szuka jej cały dom ( zabawki, nie dziecka).
            • fragile_f Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 21:04
              Jestes mama, opiekunką czy macocha?
              • ichi51e Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 23:12
                może ciotka?
                • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:03
                  ichi51e napisała:

> może ciotka?
                  >

Obstawiam babcie. Od strony taty.
                  • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 16:55
                    Bliską osobą.
                  • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 16:56
                    Nie, na babcię jestem za młoda. Osobą bliską. Wystarczy.
                    • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 17:12
                      dorota_g1972 napisała:

> Nie, na babcię jestem za młoda. Osobą bliską. Wystarczy.

1972 mnie zmyliło.
                      • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 17:17
                        1972 to miałabym 50 lat. Mam trochę mniej, ale nie wiele. Nie jestem babcią. Jeszcze.
                        • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 17:19
                          Tak, umiem liczyć wink
                          Pięćdziesięciolatka przecież jak najbardziej może być babcia czterolatki.
                          • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 17:25
                            Może, ale nie jestem. Zresztą nawet gdybym była babcią od strony ojca to jakie to ma znaczenie?
                            Różnie plotą się ludzkie losy. Czasem nietypowo, niestandardowo. Dziecko jest mi bliskie, nie jestem opiekunką, nianią , babcią, nie jestem z nim ani spokrewniona ani spowinowacona.
                            To co łaczy mnie z dzieckiem nie ma wpływu na zasadność pytania.
                            • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 17:28
                              Spędzasz czas z dzieckiem raz na kilka tygodni i pytasz do rady dotyczące jego wychowania? To trochę nie na miejscu, nie uważasz? Nie wiem, na ile jest Ci bliskie, ale jeśli faktycznie jest, to może porozmawiaj z jego rodzicami, albo kimś, kto je wychowuje na co dzień? Bo inaczej to wyglada jakbyś zwyczajnie wtykala nos w nieswoje sprawy.
                              • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 17:41
                                A skąd wiesz czy tego nie zrobiłam? Skąd wiesz, że nie jest to problem osoby na co dzień wychowującej dziecko? Problem większy niż mój.
                                Ludzie mieszkają w róznych częściach Polski.
                                Nie pytam o radę czy wtykam nos w nie swoje sprawy , ale o radę w konkretnej sprawie.
                                Różne są ludzkie losy, bywa, że dziecko nie jest wychowywane przez rodziców, bo oboje nie żyją, bywa, że matka porzuca dziecko tuż po urodzeniu zostawiając je ojcu, bywa, że jedno z rodziców jest ciężko chore i na nim koncentruje się uwaga, a czasem jest jeszcze inna niestandardowa sytuacja.
                                • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 15.08.22, 11:13
                                  Realnego wpływu na sposób wychowania dziecka nie masz. Możesz oczywiście udzielić paru rad, jak poproszą, ale kontroli nad ich realizacją nie masz.
                                  • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 15.08.22, 11:46
                                    Tu nie chodzi o kontrolę ani "jak poproszą". Jest problem i proszę o sugestię co mamy robić a czego nie z dzieckiem a nie jak ja mam się zachowywać.
                                    Sytuacja rodzinna skomplikowana.
                                    • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 15.08.22, 13:53
                                      Zamiast "kontroli" przeczytaj "nie masz wpływu". Twoje zachowanie jest ważne, bo to jest to, co możesz realnie zrobić.

Nie oskarżam. Ostrzegam smile
                                      • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 15.08.22, 14:11
                                        Wiem. Mając dość rzadki kontakt , siła rzeczy mój wpływ jest bardzo ograniczony, ale jednak jakiś. Dlatego pytam.
                                        • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 15.08.22, 14:23
                                          Mi pomagało
                                          -zrozumienie dlaczego dziecko tak się zachowuje (wymusza czy rozpacza? rozpacza przy stracie każdej zabawki, czy wybranych? jaki wpływ ma głód, zmęczenie, bodźce - jakieś dźwięki, zapachy, alergia? ) i na tej podstawie dobór strategii

- ograniczenie spraw "spornych" do najważniejszych, ułożenie życia tak, aby konfliktów było jak najmniej

Reszta już została opisana.
            • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 22:35
              dorota_g1972 napisała:

> Jak jest ze mną ( zdarza się to raz na kilka tygodni)

No to po co się w ogóle wracasz?
              Nie Twoje dziecko, nie Twój problem.
              • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 16:56
                Widocznie mam powód. Nie pytam się czy mam się wtrącać czy nie.
    • kamin Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 19:55
      Cierpliwie czekać aż dorośnie, normalny etap. Oczywiście cały wskazywać dziecku właściwe reakcje, uczyć radzenia sobie z emocjami, tłumaczyć, wspierać i kochać. Oraz nie wchodzić w pyskówki z czterolatką.
    • milva24 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 19:55
      Głównie przeczekać. Odpuścić w sprawach błahych jeszcze zanim zacznie się drzeć, w sprawach istotnych nie odpuszczać. Niszczy swoje zabawki? Trudno, pewnie jak niemal każde dziecko i tak ma ich masę, po prostu nie będzie miała. Tylko nie kupować.w to kiejsxe nowej - zniszczyła to nie ma. Tłumaczyć i rozmawiać na spokojnie a nie jak jest w amoku. I cierpliwości życzę bo mam dwa dość charakterne egzemplarze więc wiem z własnego doświadczenia co to znaczy. A i jeszcze pilnować pór posiłków, nawodnienia, snu. Moje dużo gorzej tolerowały niepowodzenia gdy były senne/głodne (tak jak i ja z resztą big_grin).
      • milva24 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 19:56
        *miejsce
      • dorota_g1972 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:08
        Dzięki . Dziecko nie moje, ale mi bliskie. Bardzo chciane, wyczekiwane, kochane. Do tego ładna, zdrowa, ale nielubiana przez rówieśników ( narzuca zabawę, nie potrafi ustąpić, wyrywa zabawki, więc inne dzieci...odchodzą).
        • em_ka_krk Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 21:21
          Pomóżcie jej, żeby inne dzieci ja polubiły. Nauczcie się bawić, poczytajcie o emocjach. Widać po wpisach, że u Was temat szwankuje, dziecko jest małe-potrzebuje wsparcia, pokierowania, pokazania jak sie bawić i zachować w grupie. Nie wiem dlaczego wspominasz, że dziecko jest ładne, to najmniej istotne....
          • wkswks Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 08:51
            Dziecko nie lubiane przez rówieśników i rzucające się na podłogę? Dla mnie to alerty. Znane mi dzieci, u których to występowało były nie wychowywane: pozwalano im na agresje, demolkę, a jedynym przekupstwem był tv/gierki.
    • ichi51e Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:15
      niech sobie wrzeszczy a jak zniszczy to nie będzie miała.
      tyle i az tyle.
      Najważniejszy to stoicki spokój i jak już się uspokoi nie osadzanie nie żywienie urazy tylko wsparcie i zrozumienie. Małe dziecko emocje buzują radzi sobie jak umie. utulić okryć kocem - nagradzać JAK SIĘ USPOKOI - ludzie tak czasem maja z psami wołają wołają a pies dupa nie przyłazi. a jak przyjdzie to bach i krzyki. I nawet pies zrozumie ze został ukarany za przyjście.
    • asfiksja Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:24
      To taki wiek. Odwracać uwagę, zabawiać rozmową, czasem trochę ulec/ponegocjować, nie nakręcać się, bo dziecko zobaczy, że przedstawienie ma rozemocjonowaną publiczność, więc warto kontynuować. No i oczywiście zapewniać pasjonujące atrakcje, żeby nie miała czasu na wrzaski.
    • aqua48 Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:25
      Przede wszystkim jasno stawiać sprawy - uprzedzać dziecko, nawet kilkukrotnie o mających nastąpić wydarzeniach, żeby miało czas i nie ulegać wymuszaniu. Przeczekiwać ataki złości stojąc obok.
      • ichi51e Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:30
        jak już jest atak zlosci to już można tylko przeczekiwac. ważne żeby do nich nie dopuszczać. Jeśli problemem jest wyjście z placu nie mówimy czas do domu tylko a chodz jeszcze zobaczymy to czy tamto a co zrobimy na obiadek? ciekawe co miski robią gdy nas nie ma? a obiecujesz ze jak wrócimy to pobawisz się ze mną kolejka?
    • trudneslowa Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 20:32
      Przede wszystkim zachować spokój, pogadać i wytłumaczyć.
    • fragile_f Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 21:09
      Dzieci w tym wieku nie potrafią panować nad emocjami, ich mozg nie jest tez wystarczajaco dojrzały. Czasami tez odreagowuja np. przedszkole, w ktorym musza sie bardziej pilnować. A czesto sa po prostu zmęczone.

Z metod ktore dzialaly: przygotowac na wyjście z placu zabaw (za 10 minut konczymy, za 5 minut wychodzimy, została nam minuta zabawy). Atrakcje po drodze do domu - zobaczymy ulubiony domek, moze spotkamy tego pieska co wczoraj itp. Jak juz wpadnie w histerie - ukucnac, przytulic, zauwazyc emocje. Niestety to ciezki okres pod tym względem uncertain
      • em_ka_krk Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 21:25
        Dokładnie tak. Nigdy nie zrozumiem dorosłych, którzy nie komunikując dziecku, że zabawa kończy się za 5/10min, dziwią się, że dziecko płacze i narzeka. To tak jakby dorosły miał urlop czy weekend i nagle ktoś mówi bez przygotowania, że to koniec, jakbyście się poczuli? Dziecko jest rozumna istota, trzeba szanować jego emocje, pomóc mu je nazywać i regulować. Jeśli problem jest na placu zabaw to rozmawiać, tłumaczyć, nie krzyczeć, nie odchodzić i nie zostawiać dziecka...
    • turzyca Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 21:40
      A jeszcze jakieś inne objawy buntu czterolatka przejawia?

Zasadniczo cieszyć się, że dziecko się rozwija zgodnie z normą, nazywać uczucia, tłumaczyć skąd się biorą, pokazywać jak je rozładowywać w sposób akceptowalny dla otoczenia.
      Oraz jak przy każdej fazie buntu minimalizować sytuacje kryzysowe, pilnować pór posiłków, spania oraz, przy obecnej pogodzie szczególnie ważne, picia i temperatury. Dzieci przegrzewają się znacznie szybciej niż dorośli.
      • gajmal Re: Nieposłuszna 4 latka 12.08.22, 22:30
        Dokładnie tak. I nie ustępować. Zgubi się zabawka to nie szukać tylko wytłumaczyć, że jeśli się uspokoi to wtedy razem poszukamy.
      • audiatur.et.altera.pars [...] 13.08.22, 09:34
        • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 09:51
          Akceptacja i nazywanie uczuć jest naturalne i potrzebne.

Prawdą jednak jest, że nie ważne jak wychowujemy, rozwój dziecka zwykle zmierza w dobrym kierunku. A jak się nie uda, to zawsze można odstrzelić zgniłe jabłko. (sarkazm, jakby ktoś nie zauważył)
          • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:29
            jola_ep napisała:

> Akceptacja i nazywanie uczuć jest naturalne i potrzebne.

Taka jest nasza wiara, dodaj.
            Nie jest właśnie naturalne, a potrzebne jak dziura w moście.

> Prawdą jednak jest, że nie ważne jak wychowujemy, rozwój dziecka zwykle zmierza
            > w dobrym kierunku.

Fałsz. Dziecko, jak każdy człowiek, nie jest z natury dobre i samo z siebie nie zmierza w dobrym kierunku. Człowiek jest grzeszny z natury i potrzebuje wychowania, kulturowego ograniczenia popędów i emocji. Jest bardzo ważne, jak wychowujemy i jaki mamy światopogląd.
            • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:44
              audiatur.et.altera.pars napisał:

> Dziecko, jak każdy człowiek, nie jest z natury dobre i samo z siebie nie
              > zmierza w dobrym kierunku. Człowiek jest grzeszny z natury i potrzebuje wychow
              > ania, kulturowego ograniczenia popędów i emocji.

Taka jest nasza wiara, dodaj.
            • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:53
              Napisałeś co Ci się wydaje, ja podałam wyniki badań.

Tak, jest bardzo ważne jaki mamy światopogląd i jacy jesteśmy - bo tak naprawdę wychowujemy bardziej przez przykład niż słowa.

Ja zostałam wychowana tak jak opisuję, Ty widocznie inaczej. Cóż, współczuję, rodziców się nie wybiera.
              • audiatur.et.altera.pars [...] 13.08.22, 11:06
          • nangaparbat3 Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 18:36
            Jolu, tak dawno Cię tu nie widziałam, bardzo, bardzo się ucieszyłam, że jesteś 💚🌼💙
            • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 19:36
              Bardzo mi miło, że ktoś o mnie pamięta smile
              Jestem, ale głównie czytam - ematka to najlepszy serwis informacyjny jaki znam.
              • milva24 Re: Nieposłuszna 4 latka 14.08.22, 10:50
                Też pamiętam ale chyba z wychowania bez porażek?
                • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 15.08.22, 14:24
                  Między innymi z Wychowania bez porażek.
                  Dzieci mi dorosły, to się przeniosłam.
    • chococaffe Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 09:43
      Jak wiesz, że i tak wymusi, poddaj się od razu. Nie ma sensu uczyć dziecka, że krzykiem może wszystko zdziałać.
    • jola_ep Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 09:47
      Już wymusza (wie, że to działa), czy zwyczajnie rozpacza? Dziecko ma prawo do emocji, w uspokojeniu pomaga spokojne miejsce i mało bodźców.
      Jak pomóc? Być obok i wspierać. Życie jest jakie jest i czasem nie idzie po naszej myśli.
      Wspieranie nie oznacza pocieszania, tłumaczenia czy nerwową zgodę na to, o co idzie awantura. Czasem wystarczy spokojne miejsce ze spokojnym rodzicem. Jak widziałam, że coś dociera już do młodego, to serwowałam "odwracacz uwagi" - coś co zwykle go interesuje, albo co lubi.

Nie byłam też konsekwentna: jak dziecko przestawało wrzeszczeć i spokojnie poprosiło o to samo, to często się zgadzałam. To też wypracowywało nieco milszy sposób komunikowania swoich potrzeb wink

Awantura często wypływa ze zmęczenia dziecka, przebodźcowania (nawet pozytywnymi emocjami), głodu, niewyspania itd. itp. Zwykle za dużo wrażeń.
    • klaramara33 Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:00
      Ja w takim wypadku mówię :nie krzycz- krótko i na temat po kilka razy. A ak się uspokoi to tłumaczę ,żekrzyk przeszkadza innym. Mam proste podejście na takie zachowanie, które często pomaga.
      • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:23
        klaramara33 napisała:

> Ja w takim wypadku mówię :nie krzycz- krótko i na temat po kilka razy. A jak się
        > uspokoi to tłumaczę ,że krzyk przeszkadza innym. Mam proste podejście na takie
        > zachowanie, które często pomaga.

Właśnie. I nie kucać! Nie kucać!
      • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:42
        klaramara33 napisała:

> Ja w takim wypadku mówię :nie krzycz- krótko i na temat po kilka razy. A ak się
        > uspokoi to tłumaczę ,żekrzyk przeszkadza innym.

Mam nadzieje, ze Ciebie tez ktoś tak potraktuje jako już dorosła osobę, i ze zrozumiesz, jak się wtedy człowiek czuje.
        • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 10:51
          A jak się czuje człowiek, któremu krzyczysz nad uchem? Jak się czuje człowiek, przy którym ciągle stroisz fochy, bo jesteś egocentryczką i nie potrafisz panować nad emocjami?
        • klaramara33 Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 23:41

> klaramara33 napisała:
          >
          > > Ja w takim wypadku mówię :nie krzycz- krótko i na temat po kilka razy. A
          > ak się
          > > uspokoi to tłumaczę ,żekrzyk przeszkadza innym.
          >
          > Mam nadzieje, ze Ciebie tez ktoś tak potraktuje jako już dorosła osobę, i ze zr
          > ozumiesz, jak się wtedy człowiek czuje.
          He he no cóż strasznego się stanie, że gdy będę krzyczała, to mi ktoś powie nie krzycz? To nawet dobrze, trzeba się szanować,. Niby jak dziecko nauczyć szacunku do siebie, i do innych. Pozwalając sobie na wszystko? Niech wrzeszczy a ja mam tylko to cirpliwiee znieść? Absurd. Rozumiem, że dziecku jest ciężko ale to nie znaczy, że może do mnie krzyczeć w kółko. Placz mi nie przeszkadza , wtedy przytulam.
    • 3-mamuska Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:33
      Tak długo się awanturuje póki nie postawi na swoim. A jak coś idzie nie po jej myśl

Tu masz odpowiedz nauczyła się ze to działa.
      Kilka razy wytrwać , ustalić zasady i tyle.
      Informować ja np. Idziemy na płac zabaw ale na godzinę, po placu zrobimy to i to fajnego dla niej , nastawić budzik w telefonie. Potem pod koniec przypomnieć ze czas się kończy gdy zegarek zadzwoni zbieramy się do domu. Pamiętasz mieliśmy zrobić to wybrać coś co lubi. Powoli powoli przestanie ale musieliby wszyscy współpracować.
    • trut_u Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:39
      Też mam ten problem. Stram się być obok, zapewniać, że mogę przytulić, pocieszyć i czekam, aż przejdzie. Jak nie mam takiej możliwości (bądźmy realistami) to też zaczynam się powoli oddalac np.do domu i czekam, aż dołączy. Wtedy ryk jest 3 razy większy, ale w końcu przychodzi. Trochę też pomaga stawianie jasnych granic: liczenie do trzech albo ustawianie minutnika.
    • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:43
      Z żadnym z dwóch bombelków nie miałam akcji z rzuceniem się na podłogę i wyciem, ale bywały zwyczajnie, po ludzku wkurzone i rozczarowane. Spróbuj nie dopuścić do eskalacji. Uprzedź, ile możecie być na placu zabaw, zaproponuj coś, na co dziecko może czekać po. Jak się już dziecko wkurzy - rozmawiaj. Serio, rozmawiaj jak z człowiekiem. Spokojnie, na ile się da (bo na pewno jesteś zdenerwowana), ale też nic się nie stanie, jak dziecko zobaczy, że masz emocje, możesz być zdenerwowana, smutna, itp. Nie zostawiaj i nie odchodz, zabierasz tym dziecku poczucie bezpieczeństwa, jak rozumiem - to nie Twoje dziecko, więc nie ma wdrukowane, że mama zawsze jest. Jak już dojdzie do awantury, to niestety, musisz przeczekać. Zostań przy dziecku, powiedz spokojnie, że poczekasz, aż się uspokoi. Wtrącalskich przechodniów ignoruj, to jest sytuacja między tobą i dzieckiem i na dziecku się skupiasz. Nikt normalny nie powie Ci "proszę coś z tym zrobić", nie przejmuj się. Tu chyba chodzi o balans - uczysz dziecko, ze jesteś konsekwentna i bez wyraźnej przyczyny, dla kaprysu, nie odwołujesz Waszych ustaleń. Ale jednocześnie dziecko ma wiedzieć, że to Ty jesteś dorosła, panujesz nad sytuacją, a nie "obrażasz sie" i odchodzisz, to nie jest relacja między koleżankami. Na spokojnie - kotku, umówiłysmy sie że wrócimy o trzeciej, zobacz, na zegarku mam trzecią. To dla mnie ważne, bo muszę coś zrobić w domu czy cokolwiek (ale mów prawdę, to ważne też). Przyjdziemy tu jutro, ok?
      • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:46
        Umówiliśmy się to akurat ściema, bo dziecko na nic się nie umawiało tylko rodzic ustalił. I to jest ok, tylko po co ściemniać
        • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 11:53
          "Umówiliśmy się" oznacza dla mnie PRZED wyjściem na plac zabaw: "Miśku, idziemy, ale będziemy musiały wrócić o 15. Ok? Pokażę ci na zegarku, jak chcesz to ci przypomnę przed. Dlaczego musimy? Bo x, y i z. Rozumiesz? Super, to chodźmy." W sytuacji, w której trzeba się awaryjnie zwinąć z atrakcji też zwijam, tylko wtedy nie ma mowy o umowie.
          • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:06
            Umówiliśmy się jest wtedy, jak dziecko może powiedzieć: nie, nie ok. To jest narzucanie (skądinąd słuszne, bo rodzic decyduje). Umawiać to się mogą dwie strony równorzędne. Tylko nie wiem, dlaczego tak trudno jest wziąć odpowiedzialność za swoją decyzję i powiedzieć wprost: zdecydowałam tylko gadać o jakiejś umowie.
            • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:09
              Ok, ja to nazywam umową, bo w moim założeniu dziecko może powiedzieć: "chcę wrócić o drugiej albo dziesięć po", ale tak, masz rację, to umowa z pozycji siły, więc nie umowa wink
              Atakujesz mnie z jakiegoś konkretnego powodu, czy to tylko taka forma wyrażenia odmiennego zdania? smile
              • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:11
                Odnoszę się tylko do treści, kompletnie nie do Ciebie osobiście
                • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:14
                  No więc tak, ja "gadam o umowie" i nie wydaje mi sie, żebym "nie brała odpowiedzialności za swoją decyzję" w ten sposób, wręcz przeciwnie. Ale rozumiem, że widzisz to inaczej i nie będę Cię przekonywać.
              • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:18
                Rozumiem, co gruu ma na myśli, ale nie zgodzę się, ze to nie jest umowa.
                To taka sama umowa jak moja z pracodawca - on mi oferuje pewne warunki, ramy, a ja mogę się zgodzić lub nie. Siła nie ciągnę dziecka na plac zabaw, wyznaczam granice (możemy iść do parku a lub b, mamy czas do 15), a dziecko w tych ramach może się zgodzić lub nie. Jasne, ze możliwości nie są ograniczone, ale to są zewnętrzne ograniczenia, tak wyglada życie.
                • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:23
                  Ja się z kolei zgodziłam na tę "pozycję siły" do pewnego stopnia, bo dla mnie jest ważny przekaz - nie jestem koleżanką dziecka. Uczę je partnerstwa, dialogu, decydowania o sobie, ale właśnie - uczę, nie siadamy do tego stołu jako dwójka ukształtowanych już ludzi. No i z tego punktu widzenia to nie jest umowa, taka, w której druga strona może powiedzieć: "pierdolę, wychodzę". Dziecko musi się ze mną na coś "umówić". Ale za cały ten proces i jego skutki jestem odpowiedzialna ja, od początku do końca. Bo to ja jestsem rodzicem. I tak, jak mówisz - ja określam ramy. Przy czym wiem, że są ludzie, którzy idą w full partnerstwo z dzieckiem, ale to nie dla mnie, z wielu przyczyn.
                  • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:28
                    To partnerstwo buduje się z czasem. Wiadomo, ze czterolatek nie jest dla Ciebie partnerem, czternastolatek pewnie bardziej, a dwudziestoczterolatek już powinien być.

Przegięcie w żadna stronę nie jest dobre, ani traktowanie czterolatka jako partnera (dziecko zwyczajnie nie ma jeszcze umiejętności, których od partnera oczekujemy), ani traktowanie dorosłego dziecka jak czterolatka. Obie skrajności do zaobserwowana dość często, nawet tu na forum wink
                • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:26
                  Umowę z pracodawcą możesz podpisać godząc się na te ramy lub nie. Rodzic dysponuje władzą rodzicielską i dziecko nie może stwierdzić, że mu to nie odpowiada i takich tam nie chce. Przy czym ja nie neguję istoty tylko samo nazewnictwo. Dla mnie umowa wymaga równorzędności.
                  • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:31
                    g.r.uu napisała:

> Umowę z pracodawcą możesz podpisać godząc się na te ramy lub nie. Rodzic dyspon
                    > uje władzą rodzicielską i dziecko nie może stwierdzić, że mu to nie odpowiada i
                    > takich tam nie chce. Przy czym ja nie neguję istoty tylko samo nazewnictwo. Dl
                    > a mnie umowa wymaga równorzędności.

Rozumiem, co masz na myśli, ale możemy podyskutować o semantyce wink

Umowa o prace z pensja minimalna dla samotnej matki to tez nie umowa? Niby może się nie zgodzić, ale w praktyce nie za bardzo. Coś jak dziecko - może wcale nie iść na ten plac zabaw w akcie buntu i manifestacji niezgody na proponowane warunki. Może nie przyjąć umowy, przecież siła go na te zjeżdżalnie nie wsadzisz.
                  • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:38
                    g.r.uu napisała:

> Dla mnie umowa wymaga równorzędności.

Ja się nawet zgadzam z tym zastrzeżeniem, ale podaj mi jeden przykład, w którym obie szanowne układające się strony są istotnie równorzędne?
                    • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:46
                      W dorosłym życiu są. Nikt nie może mnie zmusić do podjęcia pracy. Nie może mnie legalnie wziąć pod pachę i zanieść do firmy, prawda? Rozporządzam swoją własnością jak chcę. Dziecko jest tego pozbawione, więc nie może być stroną umowy.
                      • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:59
                        To zgódźmy się, że myślę o najlepszej wierze umowy między dzieckiem, a dorosłym, a szczególnie rodzicem smile
                        • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 13:04
                          Ok, to po prostu spór semantyczny smile
                          • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 13:08
                            Na to wygląda. Ale zobacz, kolega mężczyzna słucha i absorbuje, jak nic się wyliże z traumy forumowej i demografię postawi na nogi. Medal dla nas!
                            • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 13:19
                              Ja nie wiem, czy on jeszcze cokolwiek postawi...
                              • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 13:20
                                No to nie wiem, niech dalej prosi o pomoc wink
                                To będzie bardzo ładnie się spinało, my spowodujemy wyż demograficzny nie rodząc, a on co prawda nie postawi, ale outsourcing też dla ludzi wink
                      • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 14:00
                        g.r.uu napisała:

> W dorosłym życiu są. Nikt nie może mnie zmusić do podjęcia pracy. Nie może mnie
                        > legalnie wziąć pod pachę i zanieść do firmy, prawda? Rozporządzam swoją własno
                        > ścią jak chcę.

W ramach ustalonych przez państwo. Ja tam nie pamietam, żebym zgadzała się oddawać 1/3 moich dochodów państwu, wiec to tez nie jest żadna umowa.

Anna ma racje, rzadko kiedy strony umów są równorzędne, co nie zmienia faktu, ze wciąż nazywamy te uzgodnienia umowami.
                        • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 14:04
                          Nie musisz mieszkać w tym państwie jeśli nie akceptujesz porządku prawnego. To jest właśnie wolność
                          • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 14:05
                            g.r.uu napisała:

> Nie musisz mieszkać w tym państwie jeśli nie akceptujesz porządku prawnego. To
                            > jest właśnie wolność

Tak, zgadzam się oczywiście, ze dorosły ma więcej tej wolności niż czterolatek. Ale naprawdę widzisz realna alternatywę dla płacenia podatków?
                            • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 14:09
                              Rezydencja podatkowa portugalska i firma na Cyprze. Rezygnacja z podejmowania aktywności zarobkowej. Praca na czarno. Wyjazd z kraju. Chodzi o to, że to wszystko są moje decyzję, które podejmuję sama, decydując się na ich konsekwencje. Dziecko nie może emigrować, nie może odejść z rodziny. Użyję skrajnego przykładu - dlaczego ustala się tzw. wiek przyzwolenia i jak dziecko go nie ma to nawet dobrowolna aktywność seksualna jest przestępstwem? Bo jako nierownorzedna osoba nie może być stroną umowy. Przy czym naprawdę nie rozumiem po co nazywać decyzję rodzicielskie umowami z dzieckiemm
                              • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 14:22
                                Nie no, cześć jest decyzjami i nie podlegają negocjacjom (kwestie zdrowia, bezpieczeństwa), ale inne, jak pójście do parku do 15 - tu chyba można mówić o umowie? Albo idziemy albo nie, dziecko jest jak najbardziej decyzyjne w tej kwestii, przynajmniej moje.
                            • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 14:18

> widzisz realna alternatywę dla płacenia podatków?

Odebrać kobietom prawa polityczne. Nastąpi powrót do dziesięciny (tyle trzeba, aby państwo zapewniło nam to, do czego jest powołane). Resztę potrzeb kobiet zapewnią jak zawsze mężczyźni - znów bezpośrednio.

Mężczyźni będą zachwyceni, że kobiety przestały ich okradać. Kobiety będą zachwycone, że mężczyźni znów są męscy. Wzrośnie dzietność, coraz więcej młodych mężczyzn, coraz więcej młodych podatników, coraz większy dochód budżetu państwa.
                              • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 14:23

> mamkotanagoracymdachu napisała:
                                >
                                > > widzisz realna alternatywę dla płacenia podatków?
                                >
                                > Odebrać kobietom prawa polityczne.

Działaj i daj znać, jak idzie!
                                Możesz to dołączyć do spisania wniosków z tej analizy, którą ci zleciłam parę postów temu smile
                                • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 14:26
                                  Hmm, dużo wypowiedzi naszego niepełnosprytnego kolegi poleciało. Czyżby pisał tu pod dwoma nickami? Aż tak niebystry??
                          • mamkotanagoracymdachu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 14:23
                            g.r.uu napisała:

> Nie musisz mieszkać w tym państwie jeśli nie akceptujesz porządku prawnego. To
                            > jest właśnie wolność

Dziecko tez nie musi zjeżdżać z tej zjeżdżalni wink
            • nothingelsemattersnow Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 18:12
              g.r.uu napisała:

> Umówiliśmy się jest wtedy, jak dziecko może powiedzieć: nie, nie ok. To jest na
              > rzucanie (skądinąd słuszne, bo rodzic decyduje). Umawiać to się mogą dwie stron
              > y równorzędne. Tylko nie wiem, dlaczego tak trudno jest wziąć odpowiedzialność
              > za swoją decyzję i powiedzieć wprost: zdecydowałam tylko gadać o jakiejś umowie
              > .

Bardzo celna uwaga. Mi takie umawianie się i dawanie decydować odbiło się czkawką w postaci wynoszenia rozwścieczonego i wbijającego we mnie pazury 3latka. Chciałam być taka nowoczesna i taka bliskościowa. Guzik. Jak dzieciak nie ogarnie, kto stawia warunki i podejmuje decyzję, to później rodzice mają ogromny problem.
          • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:24
            A czemu ciągle pytasz, czy ok, czy rozumie i czy chce, żeby jej przypomnieć?
            I czemu nawykowo mówisz dziecku super?
            • g.r.uu Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:27
              Oj, naczytałes i głupich psychopedow i już ci się super nie podoba? Wyłącz tv włącz myślenie
              • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:31
                Nie mam tv, pozwól jej odpowiedzieć, nie pisze tu całkiem głupio, więc daję jej szansę.
            • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:35
              A dlaczego ty ciągle stosujesz wobec dziecka przemoc emocjonalną i dlaczego go nie lubisz nawykowo?
              (Nie musisz odpowiadać, dyskutowanie z tym, co się komuś wydaje, że napisałeś jest absurdalne i bezcelowe, wiem.)
              • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:51
                annaboleyn napisała:

> A dlaczego ty ciągle stosujesz wobec dziecka przemoc emocjonalną i dlaczego go
                > nie lubisz nawykowo?
                > dyskutowanie z tym, co się komuś wydaje, że napisałeś jest absurdalne i bezcelowe

Ale ty rzeczywiście ciągle pytasz, czy ok, czy rozumie i czy chce, żeby jej przypomnieć - i nawykowo mówisz dziecku super.

To nie jest moja interpretacja twojego zachowania, jak twoja mojego, tylko pytanie o fakty.
                • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 12:57
                  W prawo i gotuj aż do uzyskania kremowej konsystencji smile
                  Jak odpowiesz na to pytanie?
                  • audiatur.et.altera.pars Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 13:09
                    Dziwne, że do dziecka nie jesteś zdolna być zdecydowanym szefem. Ciągle pytasz, czy ok, czy rozumie i czy chce, żeby jej przypomnieć.

I nie potrafisz uzasadnić swojego postępowania. Warto by poddać to refleksji.
                    • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 13:16
                      No nie jestem do dziecka zdolna być, ale może, kto wie, kto wie, uda mi się WOBEC dziecka?
                      Przy czym ja organicznie nie znoszę bycia szefem, a Ty? Lubisz sobie poszefować?
                      Poddawaj refleksji, analizuj, wnioski spisz, tylko na boga, z jakąś sensowną interpunkcją i gramatyką, proszę. W tydzień się wyrobisz?
                      • audiatur.et.altera.pars [...] 13.08.22, 13:52
                        • annaboleyn Re: Nieposłuszna 4 latka 13.08.22, 13:55

> Moja teoria jest taka.
                          >
                          > Ciągle się boisz, że dziecko to szklanka. Psychopedy ci wmówiły

Tu skończyłam czytać. Musisz się postarać mnie zainteresować, to nie jest proste, ale wielu osobom tu się udaje!
                          Aha, może jakiś kurs formułowania wypowiedzi na piśmie, logorea chyba nie zapewni Ci tego, czego szukasz. Krócej, rzeczowo, mniej rojeń, więcej faktów, postaraj się też nie wpadać w ten histeryczno-proboszczowski ton, bo to cię ośmiesza. Do dzieła smile