Dodaj do ulubionych

Która to napisała o ludziach lodu?

12.08.22, 23:37
niechaj się przyzna ta która napisała, że chciała ich ekranizacji? Przeczytałam pierwsza książkę, potem druga. Sięgnęłam po trzecia i wtedy z ciekawości sprawdziłam kiedy to się kończy. CZTERDZIEŚCI SIEDEM!

A NIECH CIE DUNDEL ŚWISNIE!
Obserwuj wątek
    • fioletowa01 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:40
      Czytasz to w 2022r ? Przeczytałam 25 lat temu 3 książki.
      • sueellen Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:43
        Nigdy wcześniej o tym nawet nie słyszałam. Z resztą nie siegnelabym po taka tematyką. Zawsze leciałam noblami, Nike czy innymi bookerami. Na Ksiazki bez nagrody nawet nie rzucałam okiem gdyż wychodziłam z założenia że po to są krytycy by za mnie wybierali dobre książki 😅
        • fioletowa01 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:46
          No więc 25 lat temu kupowałam to w kioskach ruchu wink
        • angazetka Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:56
          big_grin big_grin big_grin
        • homohominilupus Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 00:00
          sueellen napisała:

> Nigdy wcześniej o tym nawet nie słyszałam. Z resztą nie siegnelabym po taka tem
          > atyką. Zawsze leciałam noblami, Nike czy innymi bookerami.

Uuuuu, powiało wielkim światem
          Ps. ZRESZTĄ
          • sueellen Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 00:05
            Slownik zmienia. Zawsze jest z resztą.juz drugi czy trzeci raz mi ktoś to wypomina. Trudno.
            • georgia.guidestones Re: Która to napisała o ludziach lodu? 14.08.22, 09:44
              sueellen napisała:

> Slownik zmienia. Zawsze jest z resztą.juz drugi czy trzeci raz mi ktoś to wypom
              > ina. Trudno.
              Od 4-5klasy SP (gdy ta seria byla w Polsce nowa, ja sama chodzilam do podstawowki) lub od łona matki nie siegniesz po nic poniżej bookerów i pullitzerow? Przeambitnie, tylko naprawdę szkoda, że nikt w to nie wierzy.
        • panna.nasturcja Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 00:04
          I mimo czytania samych noblistów nie odróżniasz „z resztą” od „zresztą”?
          • sueellen Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 00:06
            W telefonie nie odróżniam 🙂.
            • buka-123 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:36
              Jak już leci hejt to dołożę , mówi się DUNDER świśnie, nie dundel. A swoją drogą takie piękne stare zapomniane powiedzonko. Mój dziadek go używał. I jeszcze: na sermater, ty dziadu sakramencki i psiakrew francowata.
              • szare_kolory Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:05
                Jak się przy.pieprzać to na całego: naser mater a nie na sermater.
                • buka-123 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:19
                  Mój dziadek mówił na sermater 😉. Google te twierdzi, że w zależności od regionu wszystkie 3 wersję są poprawne wraz z pisaną łącznie.
                  • m_incubo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:37
                    Moja mama mówiła "nasermater" wink
                    • chatgris01 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:03
                      m_incubo napisała:

> Moja mama mówiła "nasermater" wink
                      >

Moja tez.
        • magdallenac Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 01:00
          sueellen napisała:

. Z resztą … Zawsze leciałam noblami, Nike czy innymi bookerami. Na Ksiazki bez nagro
          > dy nawet nie rzucałam okiem

🤣🤣🤣
        • dagmarra Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:15
          Chyba mamy kolejny punkt do listy rozpoznania prawdziwej ematki 😂😂😂😂
          • buka-123 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:21
            Jak człowiek czeka aż zmywarka skończy prać szczotkę klozetową to se z nudów Nobla pyknie.
            • chatgris01 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:33
              big_grin
          • lauren6 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:04
            Już nie bidet czy kosz w łazience, ale same Noble na półce w salonie big_grin No ewentualnie Nike.
        • m_incubo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:40
          sueellen napisała:

>Zawsze leciałam noblami, Nike czy innymi bookerami. Na Ksiazki bez nagro
          > dy nawet nie rzucałam okiem

A skąd wiesz, jakie książki lubisz? Krytycy ci powiedzieli? big_grin
        • mid.week Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 10:05
          sueellen napisała:

> Nigdy wcześniej o tym nawet nie słyszałam. Z resztą nie siegnelabym po taka tem
          > atyką. Zawsze leciałam noblami, Nike czy innymi bookerami. Na Ksiazki bez nagro
          > dy nawet nie rzucałam okiem gdyż wychodziłam z założenia że po to są krytycy by
          > za mnie wybierali dobre książki 😅

Tak właśnie od dziś będę tłumaczyć dlaczego nie czytałam połowy lektur szkolnych! Nie ma Nike - szmira! 🙄
        • inez21 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 10:09
          Łooo matko😁 a ja jak ognia unikam nagradzanych książek bo według mnie zawsze są przereklamowane i z reguły za bardzo wydziwione😁😁
          • la_felicja Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 12:08
            Ja mam tak samo, inez. Poza tym, wychodzę z założenia, że jak wszyscy coś czytają i się zachwycają, to to nie może być dobre.
            • znowu.to.samo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 12:21
              O mam to samo, zawsze jakoś tak idę pod prąd
              Wyjątek to filmy. Wolę oglądnąć coś co dostało oscara albo chociaż nominację, i nie tracić więcej czasu i.pieniędzy na oglądanie niedopracowanych bubli
              • leosia-wspaniala Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 12:27
                >dostało oscara albo chociaż nominację, i nie tracić więcej czasu i.pieniędzy na oglądanie niedopracowanych bubli

Bo Oscarów nie dostają buble, wcaaaale.
            • leosia-wspaniala Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 12:26
              >. Poza tym, wychodzę z założenia, że jak wszyscy coś czytają i się zachwycają, to to nie może być dobre.

Bardzo głupie założenie - rozumiem, że nie znasz np. twórczości Myśliwskiego, Stasiuka, Zadie Smith? Ostatnio w Polsce popularność zyskuje Żadan - rozumiem, że teraz już nie tkniesz jego wspaniałych książek, bo wszyscy czytają? To taki snobizm, że jesteś ponad ten cały motłoch czy o co chodzi, skąd takie założenie?

W ogóle nie rozumiem, jak można się tak ograniczać - tego nie przeczytam, bo dostało Nike, albo na odwrót - to muszę przeczytać, chociaż nie lubię, bo dostało Nike.
    • larix_decidua77 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:40
      Jak ci się spodoba to 47 przeczytasz we wrześniu. Jeśli nie, to ci będzie obojętnie ile jest sztuk.
      • sueellen Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:48
        Czytam trzecia ale chyba dam sobie spokój. Liczba 47 mnie wprawiła w osłupienie.
        • ichi51e Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:56
          bo ta historia ciągnie się w czasie i obejmuje wiele osób. pamietam moje zaskoczenie jak to drzewo genealogiczne się rozrastało. big_grin nierówne są bardzo
        • lauren6 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:06
          Z czego dobrych jest może 10 tomów. Cała reszta to harlequiny wzbogacone o bzykanie z demonami.
          • sophia.87 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:33
            Czyli taka Lipińska 25 lat temu M😁
            • lauren6 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:46
              No nie do końca. U Lipińskiej kontrowersyjny nie jest seks, tylko przemycona przez autorkę wizja stosunków męsko damskich.
              U Sandemo jest pod tym względem zdrowiej.
              • sophia.87 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 10:13
                Z demonami zdrowiej? ☺
                Mnie u Lipinskiej drażni nie tyle wizja relacji damsko-męskich, nie oszukujmy się, w pewnych środowiskach to norma, ile wulgarnosc głównej bohaterki
                • lauren6 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 10:35
                  > nie oszukujmy się, w pewnych środowiskach to norma

To nie jest żadna norma środowiskowa, tylko patologia. Lipińska napisała książkę o qrewce dla qrew, usprawiedliwiając przy tym przemoc wobec kobiet "chciała to ma" (gwałt na stewardessie) lub gwałt analny jako przejaw wielkiej, romantycznej miłości. Oczywiście wszystkie te poniżenia można facetowi zapomnieć, o ile da dostęp do swojej karty kredytowej.

Książki o demonach z penisami do kolan to przy tym niewinna fantazja erotyczna babuleńki.
                  • znowu.to.samo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 12:24
                    lauren6 napisała:
                    >
                    > Książki o demonach z penisami do kolan to przy tym niewinna fantazja erotyczna
                    > babuleńki.

Ło.matko co też czyta jematka👀
                    Borsuczyco śpisz???
                  • sophia.87 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 13:04
                    Norma w środowisku Lipinskiej, czyli patologicznym środowisku.
                • memphis90 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 14.08.22, 09:24
                  Mnie wprawił w rżenie fakt, że Blania publicznie opier..la jakiegoś dziennikarza za nazwanie jej dupą, podczas gdy sama używa tego określenia na lewo i prawo w odniesieniu do kobiet... Idiotka, po prostu idiotka - inaczej nazwać się tego nie da...

Uporczywe podkreślanie, że Laura to Blania - w kontekscie stworzenia postaci niezbyt inteligentnej, wulgarnej alkoholiczki w ciągu, o totalnie spaczonym pojmowaniu relacji seksualnych - też wywołuje we mnie kwik radości.
                  • sophia.87 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 14.08.22, 09:37
                    Obawiam się, że zrozumienie tego znacznie przekracza możliwości pojmowania Blani.

• jasnoklarowna Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 10:35
          A nie nie nie, tego jest więcej, bo potem jest Saga o czarnoksiężniku 15 tomów i Saga o królestwie światła chyba 20 tomów.
    • heca7 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:45
      Już zapomniałam kiedy to czytałam. I nie skończyłam wszystkich 47 bo historia (od początku płytka) robiła się coraz bardziej kuriozalna i nudna. Momentami takie 365 dni sprzed 20 lat tongue_out
      • sueellen Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:50
        Podobała mi się historia Silje i Tengela oraz Sol ale teraz już nie żyją i wszystko zaczyna się jakoś wlec, bohaterowie zaczynają mi się mylić ( tyle tych dzieci się narobiło)..
        • tt-tka Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:56
          Ja przeczytalam calosc (sama nie wiem, po co) i uwazam, ze autorka co najmniej o polowe za dlugo to pociagnela. Bylo skonczyc na smierci Heikego najpozniej.
          • login.na.raz Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 05:57
            O tak
          • ichi51e Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:57
            moim zdaniem Heike był ostatnia ciekawa postacią.
        • mika_p Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 00:12
          O, to pod koniec się zamęczysz. Przez pierwszych trzydzieści kilka tomów autorka trzymała Ludzi Lodu w ryzach i jak się ród za bardzo rozrastał, to przycinała, ale ostatnie tomy to jest ledwie kilka lat, a ciągnie się i ciągnie.
          Zgadzam się, że za długo
          • umi Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 02:04
            "autorka trzymała Ludzi Lodu w ryzach i jak się ród za bardzo rozrastał, to przycinała" - Jak żywopłot big_grin
      • 35wcieniu Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 01:11
        Dlaczego akurat sprzed 20?
        20 lat temu przeczytałam parę tomów i już wtedy to nie była nowość.
        • chatgris01 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:26
          Prawda, ja to czytalam jakies 30 lat temu (jak zaczelo wychodzic w Polsce, bo w Skandynawii bylo jeszcze 10 lat wczesniej, w 1982).
    • mari.sol Re: Która to napisała o ludziach lodu? 12.08.22, 23:55
      Początek nawet nieźle wchodzi, ale nie będąc nastolatką, pewnie nie przeczytasz wszystkich. Ja chyba nawet do połowy nie dobrnęłam.
    • sol_13 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 00:03
      Może ja...przeczytałam wszystkie 🙄
      • milva24 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 00:18
        Też przeczytałam wszystkie w liceum. Nawet mam big_grin po dwa złote były kilkanaście lat temu w Carrefourze i sobie kupiłam big_grin Może na emeryturze przeczytam jeszcze raz. Mam kilka ulubionych, do których czasem zaglądam: historie Tengela, Villemo, Heikego to tak na szybko. Końcówka bardzo słaba.
      • chatgris01 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:28
        Tez przeczytalam wszystkie, ale oprocz korzeni mandragory i owlosionych kociopodobnych demonow (?) nic juz nie pamietam.
      • lauren6 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:08
        Też przeczytałam wszystkie. Lekkie książeczki, łatwo mieściły się w torebce, w sam raz na nudny wykład na uczelni.
    • skumbrie Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 00:42
      O matko, dopiero teraz czytasz? To lata temu wyszło i ma kilunastotomowe dwie sagi jako kontynuację. Wiesz już o tym? 😉
      • magia Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 03:50
        kupowałam to w latach 90-tyxh w kioskach. Jeden tom na miesiac aie ukazywal. Mozna bylo oszalec od czekania na kolejny tom smile
        Cenilam sobie te ksiazki jako zrodlo imion skandynawskich. Nawet chcialam corke nazwac jednym z nich, ale wtedy jeszcze obowiazywaly wytyczne RJP, ze zenskie imie musi miec koncowke -a poza kilkoma istnjacymi wyjatkami, i mi odmowili wydania zgody.
        Z perspektywy czasu moze i lepiej.
      • homohominilupus Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 12:52
        Nie wie, bo do tej pory czytywała tylko Reymonta, Szymborska i Coetzee
    • login.na.raz Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 05:55
      Czytałam to za 26 lat temu. W kiosku pojawiał się nowy tom, kupowałam, czytałam od razu i potem znów cały miesiąc musiałam czekać na kolejną część 😀 ale końcowe części strasznie się zepsuły, miałam wrażenie, że autorka chyba trochę zwariowała
      • demono2004 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 14.08.22, 13:27
        login.na.raz napisała:

> Czytałam to za 26 lat temu. W kiosku pojawiał się nowy tom, kupowałam, czytałam
        > od razu i potem znów cały miesiąc musiałam czekać na kolejną część 😀 ale końc
        > owe części strasznie się zepsuły, miałam wrażenie, że autorka chyba trochę zwar
        > iowała

Początek był fajny. Końcówka do bani, niestety. Za dużo fantazji.
        Podobała mi się historia Tengela i Silne. Sol Angeliki, która mimo wszystko miała dobre serce, ale szybko zakończyła swój żywot.
        Cecylii, Villemo, Ulvhedina zwanego potworem , który dzięki Villemo wyszedł na ludzi.
        Ingrid. Heikego, syna okrutnego Solve.
        Tuli, która podobnie jak Solve, ukrywała swoje zdolności.

Pamiętam też historię paskudnego Kolgrima, wnuka Sol . Daga pozostawionego przez swoją matkę na pastwę lodu w lesie, uratowanego przez Silje i mała Sol.
        Dużo tego było, ale i tomów 47 sztuk.
    • alpepe Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 06:09
      Lat temu, a pewnie ze trzydzieści, moja ciocia mi powiedziła, że Saga... jest cudowna. Ot, taka rekomendacja od osoby, która poza tym nic nie czytała. Jakoś mnie nie zachęciła, może dlaetgo, że w kioskach Saga sąsiadowała z harlekinami?
      • mandre_polo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 06:23
        Tak, wstyd było to czytać w miejscu publicznym. Jechałam do domu i wtedy można było czytać.
        Całości nie przeczytałam i po latach wystawiłam całą reklamówkę w miejscu gdzie odkładane były gazety przeczytane. Szybko zniknęła
        • sueellen Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:03
          Hehe. No to w takim razie na śmierci tangela dobrego kończę przygodę 😅
          • ichi51e Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:59
            Nie zniechęcaj się. Moim zdaniem warto dociągnąć do Heikego.
        • lauren6 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:11
          > Szybko zniknęła

Wiesz po ile chodziły na Allegro używane sagi?!
          Swoją opchnęłam do antykwariatu zdziwiona, że raz czytanych książek po angielsku nie chcą, za to za taką sagę z piątej ręki z chęcią zapłacą big_grin
          • mandre_polo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 13:30
            Kiedy wystawiałam saga jeszcze świeciła powrotu. Byłam już ją innym etapie i nie sądziłam że taki zwrot nastąpi
      • dreg13 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:10
        Lat temu trochę mniej czytała to moja przyjaciółka, ktora poza tym nic nie czytała. Była zakochana w tych książkach. Uznałam, że bardzo zle to swiadczy o tych książkach. Lata pozniej przyjaciolka przeczytala rownież Zmierzch i 365 dni, wiec mialam racje.
        • larix_decidua77 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 11:32
          Wnioski z dupy. Ja czytam namiętnie od 6 roku życia, zmieniam biblioteki bo mi się książki kończą a jako nastolatka bylam zachwycona sagą.
          • m_incubo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 11:52
            Słowo klucz - nastolatka.
    • klaramara33 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 06:58
      U nas cała rodzina przeczytała.
    • czarna_kita Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:05
      Przeczytałam wszystkie za młodu, nawet po dziś dzień mam pełną kolekcje ! W sumie to pamiętam dokładnie wszystkich i kto był czyim dzieckiem 😁 w tamtych czasach to był szał na książki Margit.
      Jak coś to ona miała więcej sag + kilkanaście opowiadań.
    • naturella Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:12
      Czytałam wszystkie w latach 90-tych, jak wychodziły co miesiąc, kupowałam w kiosku, nie mogłyśmy się z siostrą doczekać. To było prawdziwe olśnienie, prowadziłyśmy długie dyskusje, wymyślałyśmy, jaki aktor czy aktorka mógłby kogoś tam grać. Ponownie całą sagę przeczytałam w ciąży przy porodzie moich dzieci, najpierw w 2005, a potem w 2007. Podczas pobytu w szpitalu (dość długiego, bo najpierw tydzień z powodu zagrożonej ciąży, a potem tydzień po cc) była to idealna lektura.

A jakie sagi są kontynuacją?
      • czarna_kita Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:23
        Jest jeszcze Saga o Czarnoksiężniku i Saga o królestwie światła ( tą ostatnia łączy wszystkie).
        Jest jeszcze Tajemnica Czarnych Rycerzy i Opowiadania. Ale to już są osobne książki.
        • sueellen Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:49
          Kobieta miała zdrowie by to pisać
          • ichi51e Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:01
            po prostu taki format - wydawnictwo zamawia ty piszesz podpisujesz kontrakty tak dużo jak się sprzedaje. Tak działa ten rynek. Do tego masz mało czasu bo czytelnicy się wkurzają jak za długo czekają. Są autorzy którzy co miesiąc-dwa wydają kolejna książkę.
            Dużo gorzej jak lubiany autor przestaje pisać.
            • ichi51e Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:01
              *tak dlugo
        • naturella Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:58
          Dzięki. Może w ramach sentymentu sprzed lat przeczytam.
          • m_incubo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:35
            Nie rób sobie tego.
    • ichi51e Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 07:54
      pierwsze najlepsze wink tak ale to dość niezwykła seria pamietam ze zrobiła na mnie duze wrażenie w wieku lat 14.
    • m_incubo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:33
      Przeczytałam czy tam pochłonęłam w wieku 15 lat, głównie na lekcjach geografii.
      Spróbowałam sobie przypomnieć kilka lat temu i pożyczyłam gdzieś pierwszy tom.
      Nie da się tego czytać, rozbolały mnie od tego zęby i spieprzyłam sobie całkowicie odbiór z nastolęctwa.
      Ty czytasz teraz? Aha big_grin
      • chatgris01 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:35
        m_incubo napisała:

> Nie da się tego czytać, rozbolały mnie od tego zęby i spieprzyłam sobie całkowi
        > cie odbiór z nastolęctwa.

Dlatego wlasnie absolutnie nie zamierzam do tego wracac big_grin
      • panna_lila Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:41
        Co znaczy to "Aha" na końcu Twojej wypowiedzi?
        • sueellen Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:33
          Pewnie cmoka bo nigdy wcześniej o tym nie słyszałam, a przecież każda szanująca się ematka przeczytała to w wieku 15 lat po czym że wstrętem odrzuciła jako tanie źródło rozrywki .. haha. No to ja jako nastolatka czytałam wyłącznie "poważne" książki, a teraz mogę czytać co mi się podoba 😂
          • m_incubo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 11:50
            No ja zawsze czytałam to, co mi się podoba, właśnie dlatego przeczytałam całą Sagę ćwierć wieku temu i uwielbiałam ją wtedy. Teraz już mi się nie podoba.
            Ale mnie nie mówią krytycy, co mam czytać.
            A Tokarczuk czytałaś? 🤭
    • m_incubo Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 08:34
      Dunder. Dunder świśnie.
      To od słowa "piorun".
    • lauren6 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:13
      To jest kolejny wątek, w którym dałam się złapać. Myślałam, że to ordynarny wakacyjny trolling, a to stała forumka popełniła taki uroczy wątek.

Widać na forum upały.
    • enigma81 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:15
      To takie harlequiny wzbogacone o dużo seksu, demonów i magii. Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Nawet nie zauważysz jak zleci wink
      Historia ciągnie się przez wiele pokoleń, drzewo genealogiczne się rozrasta a wszyscy dążą do jednego - pokonania Tengela Złego wink
      Czytałam jako nastolatka, wspominam z sentymentem.
      Ale tak, jak ktoś już napisał - z tylu książek max kilkanaście jest naprawdę dobrych.
      • mika_p Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 12:07
        > To takie harlequiny wzbogacone o dużo seksu, demonów i magii.

A kto ci powiedział, że harlekiny nie zawierają dużo seksu?

Gdyby Saga ukazywała się teraz, to by była sprzedawana jako skandynawskie fantasy w historycznym sztafażu. W latach 80-tcyh i 90-tych fantasy to raczej bylo ganianie z mieczem i zabijanie smoków niż cztery wieki z życia jednej rodziny.
        W tej chwili takich ksiażek - w których świat fantastyczny współistnieje równolegle z naszym - jst dużo więcej.
        moim zdaniem, Sadze bardzo zaszkodziła kwalifikacja jako cykl romansideł
        • ichi51e Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 19:08
          no właśnie to była dziwna książka. Niby rzeczywistosc ale jak z innego świata. Niby fantasy a jednak nie fantasy. Niby romans a co chwile tragedia i śmierci...
        • enigma81 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 19:57
          mika_p napisała:

> > To takie harlequiny wzbogacone o dużo seksu, demonów i magii.
          >
          > A kto ci powiedział, że harlekiny nie zawierają dużo seksu?
          >
          >
          Ale ja wiem, że zwierają dużo seksu - zwłaszcza te czerwone wydania! Też je czytałam jako nastolatka wink
          W sadze jednak było sporo mocno obrazowych opisów, choćby seks Tuli z demonami.

Dziś nie szokuje, wystarczy choćby obejrzeć/przeczytać GoT.
    • slatynka85 Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:41
      O rany, ja to pisałam, ale na Facebooku 🤣
      A czytałam sagę całą conajmniej z 20 razy, ale sądzę, że nawet więcej, jedna książka na wieczór. Jak już mi się książki kończą typ wtedy sięgam po starocie, albo czytam po raz enty sagę, albo Jezycjade, albo sagi arabskie.
      Wiem, nienormalne 🤭
    • primula.alpicola Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 09:48
      Będąc nastolatką, przeczytałam wszystko, teraz nie ruszyłabym kijem.
      Ps. "Dunder", nie "dundel". Nie było tego w N9blach i Nike?🤔
    • andaba Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 12:10
      Nie przyszło ci do głowy, że jesteś za stara?
      To raczej lektura dla nastolatek.
      • primula.alpicola Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 13:18
        Dla pospolitych nastolatek. Te wyjątkowe nastolatki czytają tylko Noble i Nike.
        Po 40 za to, można już czytać co się chcebig_grin
        • miss_fahrenheit Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 13:34
          primula.alpicola napisała:

> Dla pospolitych nastolatek. Te wyjątkowe nastolatki czytają tylko Noble i Nike.

Nie przesadzałabym z krytyką wink Czym ma się kierować niewyrobiona literacko nastolatka, zwłaszcza, jeśli rodzina i otoczenie z tych nieczytających? Listy nagrodzonych mogą być świetnym początkiem wkraczania w świat literatury.
          • primula.alpicola Re: Która to napisała o ludziach lodu? 13.08.22, 13:38
            To była ironiasmile

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka