Dodaj do ulubionych

Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem

13.08.22, 13:04
chetkowski.blog.polityka.pl/2022/08/10/od-1-wrzesnia-co-dziesiaty-uczen-bedzie-ukraincem/
W Polsce jest ok 4,9 mln uczniów, wliczając dzieci w szkołach specjalnych i placówkach niepublicznych. Do tej pory było ok 200 tyś ukraińskich dzieci w szkołach, od nowego roku ta liczba ma się podwoić. Można założyć, że znakomita większość trafi do publicznych podstawówek w dużych miastach, w małych miejscowościach są/będą to pojedyncze dzieci i nastolatki.
Problem organizacyjno-spoleczno- językowy wrzucono oczywiście samorządom, a w praktyce dyrektorom szkół, nauczycielom, finalnie natomiast dotknie dzieci i rodziców. Systemowego rozwiązania brak.
Obserwuj wątek
    • primula.alpicola Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:21
      "Systemowego rozwiązania brak."

Jak zwykle.
      Jakoś to będzie, nie? Zawsze jakoś jest.
      • triss_merigold6 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:30
        Będzie jeszcze gorzej, ryzyko gettoizacji szkół duże i oczywiście dalszego obniżania poziomu w szkołach publicznych, dalsze rozwarstwienie etc.
        Jedno, dwoje, max troje dzieci świeżych obcokrajowców na klasę nie stanowi problemu, siedmioro już tak.
        • primula.alpicola Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:32
          Wiem, niestety. Narodzi się nowa "normalność", przywykniemy. Jestem totalnie zrezygnowana.
        • bei Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:49
          Dzieci ukraińskie, które znam, i te, o których opowiadają zaprzyjaźnione nauczycielki -osiągają b dobre wyniki w nauce. Są pracowite i często bardzo zdolne. Nawet bez specjalnego wspomagania, gdy tylko zaprzyjaźniły się z naszym językiem zaczęły bardzo dobrze się uczyć. Ech, wystarczyłoby „tylko” wspomaganie samorządów i ten zastrzyk nowych uczniów nie byłby żadnym problemem.
          • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:55
            Dzieci ukraińskie są dokładnie takie jak dzieci polskie. Jedne są pracowite i zdolne, inne nie.
            • wapaha Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 10:02
              g.r.uu napisała:

> Dzieci ukraińskie są dokładnie takie jak dzieci polskie. Jedne są pracowite i z
              > dolne, inne nie.
              nie do końca takie same - bo w dużej mierze są to dzieci po traumie wojennej...a praca z takim dzieckiem jest zupełnie inna..
          • malia Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:01
            Znasz te dzieci tak dobrze jak gazetę z którą spacerowałaś po Jurze. A tymczasem to tylko dzieci, bardzo różne i z problemami, których mają więcej niż nasze
            • black_magic_women Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 19:37
              malia napisała:

> Znasz te dzieci tak dobrze jak gazetę z którą spacerowałaś po Jurze.

Cudne!
          • panna.nasturcja Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:03
            Ale przestań opowiadać bajki. Dzieci ukraińskie są dokładnie tak samo zdolne i pracowite oraz niezdolne i leniwe jak polskie, niczym się nie różnią. Za to nie znają polskiego (większość z nich) i maja problemy natury psychologicznej, co jest w ich sytuacji oczywisiste.
            • langsam Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:22
              Wydaje mi się, że są ciut inne: bardziej jak dzieci zaprzeszłego pokolenia (stosunek do nauczyciela, szkoły, obowiązków).
              • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:31
                langsam napisała:

> Wydaje mi się, że są ciut inne: bardziej jak dzieci zaprzeszłego pokolenia (sto
                > sunek do nauczyciela, szkoły, obowiązków).

Zgadzam się. Widać jak te matki przeżywają szkole, zakończenie roku bo trzeba wystroić dziecko, bo święto. Są tacy trochę z dawnej epoki, z lat 90. Plus zakoczyla mnie ta dementrowana religijność, często do Boga się odnoszą.
                • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:31
                  *demonstrowana
              • panna.nasturcja Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 01:11
                Ale to nie ma wpływu na ich zdolności.
              • ladymercury Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 22:49
                Proszę cię, dzieciaki z przygotowawczego szkole chciały roznieść, zero wychowania i jakiejkolwiek dyscypliny. Wrzaskliwie i głośno, podobnie jak dorośli.
              • fogito Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 16:18
                Tsk. Sa grzeczniejsze i bardziej zdyscyplinarne. Tym samym latwiej je uczyć.
          • pierwszykot Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 00:11
            Bo przyjeżdżają " mocne" przedsiębiorcze jednostki. Dbają o dzieci i widzą w edukacji u nas szansę. U mnie na osiedlu fajne fury są z rejestracją UA i mieszkania które stały ( wynajem dość drogi) zajęły ukrainki z dziecmi ( starsze osoby też )
        • riki_i Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:54
          triss_merigold6 napisała:

> Będzie jeszcze gorzej, ryzyko gettoizacji szkół duże i oczywiście dalszego obni
          > żania poziomu w szkołach publicznych, dalsze rozwarstwienie etc.
          > Jedno, dwoje, max troje dzieci świeżych obcokrajowców na klasę nie stanowi prob
          > lemu, siedmioro już tak

Pewna nadzieja tkwi w bliskości kulturowej i stosunkowo łatwemu przyswojeniu języka.

• triss_merigold6 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:00
            Łatwo przyswaja język i dostosowuje się jedno dziecko w klasie czy przedszkolu, przy 1/3 składu klasy nie będzie tak lightowo, zwłaszcza jeśli dojdą do tego problemy ekonomiczno- bytowe. Do tej pory te dzieci w przedszkolach i szkołach miały pracujących rodziców, którzy mieli gdzie mieszkać.
          • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:05
            riki_i napisał:

> Pewna nadzieja tkwi w bliskości kulturowej i stosunkowo łatwemu przyswojeniu języka.

Muszę dodać, że dla Ukraińców, nauczenie się dobrze języka polskiego, jest dużo prostsze, niż dla Polaka, języka ukraińskiego. Co ciekawe, Ukraińcy z czasem, będą robić dużo mniej błędów ortograficznych w języku polskim, niż Polacy.

Jeżeli ktoś coś rozumie z rosyjskiego, ukraińskiego i polskiego, to wie, o czym piszę.
            • riki_i Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:25
              Oczywiście, że jest prostsze, w ukraińskim jest sporo słów z języka polskiego, znając zarówno rosyjski jak i ukraiński, polski nie wydaje się trudny.
              • mia_mia Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:47
                W klasie syna pojawiła się dziewczynka z Ukrainy, sama byłam w szoku kiedy usłyszałam jak mówi po tych kilku miesiącach, a zaczynała od zera.
                • triss_merigold6 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:53
                  Żaden problem. Bylam w stanie porozumieć się w szkole po 3 miesiącach pobytu w USA jako dziecko, przy zerowej znajomości języka na wstępie.
              • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:50
                riki_i napisał:

> Oczywiście, że jest prostsze, w ukraińskim jest sporo słów z języka polskiego,
                > znając zarówno rosyjski jak i ukraiński, polski nie wydaje się trudny.

Nie o to chodzi, ale widać, że nie znasz języka, żaden zarzut.
                Oni słyszą różnicę choćby między między głoskami dźwięcznymi i niedźwięcznymi. Dla nich, to, co dla Polaka jest problemem, jest oczywistością, bo przecież tak się mówi albo odmienia wyrazy albo jest odpowiednik w języku ukraińskim czy rosyjskim. Ja też mam pewne profity z choćby małej znajomości rosyjskiego i ukraińskiego, ale już przy bułgarskim wymiękam smile
                Co do podobnych słów, to jest akurat problem. Ale, co ciekawe, dla nich, język polski, będzie prostszy, niż rosyjski z ukraińskim razem, bo słowa, jednak są różne, to bardzo ułatwia naukę. Oni mają duży problem z rozdzieleniem języka rosyjskiego od ukraińskiego, z polskim jest łatwiej. Większość mówi surżykiem.
                Mają pewne problemy z wymową, szczególnie ze zmiękczaniem na siłę, ale dzieci sobie z tym poradzą.

Podsumowując, śmiem twierdzić, że ukraińskie dzieci, szybko się nauczą języka polskiego i będą w tym dobre, potrzebny jest tylko czas. Natomiast, z ortografii, będą rewelacyjne, bo mają dużą podbudowę i to będzie procentować.
                • szarsz Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:00
                  Przeciw polskim też są głoski różniące się wyłącznie dźwięcznością i my sobie z nimi doskonale radzimy?
                  • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:09
                    szarsz napisała:

> Przeciw polskim też są głoski różniące się wyłącznie dźwięcznością i my sobie z
                    > nimi doskonale radzimy?

Raczej sobie nie radzimy. To również widać na tym forum, a w szkole, to już katastrofa.
                    Przeczytałem sporo pism od pracowników ministerstw, z takimi błędami, teraz jest lepiej, bo jest korekta tekstu, tylko dlatego jest lepiej, nie mam wątpliwości
                • riki_i Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 17:05
                  Nie rozumiem Bistian Twojego posta. Znam rosyjski, ukraiński mnie doprowadza do szału i go nie przyswajam. Większość Ukraińców w Polsce posługuje się rosyjskim, aczkolwiek ostatnio parę razy słyszałem na ulicy surżyk.

Ps. Do 2019 r. nauczałem setki dorosłych Ukraińców, poza jedną dziewczyną gdzieś tam z przedwojennej Polski, wszyscy mówili po rosyjsku - również między sobą używali tego języka, a nie ukraińskiego. Surżyk był obciachem i się z niego nabijali.
                  • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 17:16
                    Ja z kolei tego nie rozumiem. Do Polski w dużej mierze przyjeżdżali Ukraińcy z zachodniej części mówiący po ukraińsku. Od dobrych 7-8 lat słyszę w Polsce ukraiński. Jakim cudem trafiales na samych rosyjskojęzycznych?
                    • riki_i Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 17:26
                      Może po prostu uczelnia prywatna w której chałturzyłem, rekrutowała studentów głównie ze wschodniej Ukrainy? No i było też trochę osób z Białorusi, tam to chyba nikt nie mówi po białorusku.

Ukrainka z okolic Doniecka, o której parę razy pisałem, w 2018 r. jak ją poznałem była fanką rosyjskiego i wrogiem ukraińskiego, po 4 latach, w tym 1 roku pracy w telewizji w Kijowie ma dokładnie na odwrót. Ale ostatnio powiedziała mi, że jak ją ktoś w Warszawie zaczepia po ukraińsku, to ona odpowiada po rosyjsku. Ja zdębiałem i mówię "No jak to? Przecież ty teraz tępisz rosyjski!". No to mi wzruszyła ramionami i powiedziała, że tak po prostu ma. Bez wodki nie razbieriosz....
                    • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 17:28
                      g.r.uu napisała:

> Ja z kolei tego nie rozumiem. Do Polski w dużej mierze przyjeżdżali Ukraińcy z
                      > zachodniej części mówiący po ukraińsku. Od dobrych 7-8 lat słyszę w Polsce ukr
                      > aiński. Jakim cudem trafiales na samych rosyjskojęzycznych?

To prawda, ja też więcej spotykam ukrainskojezycznych, w tym moja i rodziców panie sprzątające i naszych uchodzcow. W lokalnych sklepach też słyszę więcej ukraińskiego.
                    • wapaha Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 10:08
                      g.r.uu napisała:

> Ja z kolei tego nie rozumiem. Do Polski w dużej mierze przyjeżdżali Ukraińcy z
                      > zachodniej części mówiący po ukraińsku. Od dobrych 7-8 lat słyszę w Polsce ukr
                      > aiński. Jakim cudem trafiales na samych rosyjskojęzycznych?

Ja poznałam Ukraińców z każdej części Ukrainy . Najłatwiej było mi się dogadać z tymi ze wschodniej (rosyjski), ci z zachodniej ukraiński lub surżyk- dramat komunikacyjny, dzięki bogu za google i translatory. Ba, miałam sytuację że pracowałam przez kilka godzin z dwoma Ukrainkami- jedna z Zaporoża druga z Winnicy - i one same między sobą miewały zacięcia komunikacyjne wink - i tłumaczyły sobie dookoła. Ta z Zaproża tłumaczyła mi też to, co mówiła do mnie ta z Winnicy wink
                      Nie był to wielki problem-bo chciałysmy się bardzo dogadać, porozumieć i lubiłyśmy się - ale wiem że w sytuacji podbramkowej, stresowej i bez translatora-byłoby cięzko
                    • ladymercury Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 22:51
                      Uwierz, w Krakowie full takich, ja już mam dość tych rusków (celowo mała litera)
                      • angazetka Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 22:58
                        A tak fajnie o kinie piszesz, a tu takie g.
                        • ladymercury Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 23:13
                          Przeczytaj dokładnie. Widocznie masz mało kontaktu z rosyjskojeycznymi Ukraincami, o ile to w ogóle Ukraincy.
                          Ja cierpię niestety na przesyt.
                          • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 23:17
                            Ja mam kontakt. Na czym polega problem?
                            • ladymercury Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 23:22
                              Opisałam na końcu drzewka😄
                  • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 17:16
                    riki_i napisał:

> Nie rozumiem Bistian Twojego posta. Znam rosyjski, ukraiński mnie doprowadza do
                    > szału i go nie przyswajam. Większość Ukraińców w Polsce posługuje się rosyjski
                    > m, aczkolwiek ostatnio parę razy słyszałem na ulicy surżyk.
                    >
                    > Ps. Do 2019 r. nauczałem setki dorosłych Ukraińców, poza jedną dziewczyną gdzie
                    > ś tam z przedwojennej Polski, wszyscy mówili po rosyjsku - również między sobą
                    > używali tego języka, a nie ukraińskiego. Surżyk był obciachem i się z niego nab
                    > ijali.

Bardzo mnie dziwi ten wpis. Według mnie, większość mówi surżykiem, nie czystym rosyjskim, chociaż nie są tego świadomi. Jasne, że znają język rosyjski, w większym zakresie, ale znać a używać, to są różne rzeczy.
                    Ja codziennie widzę, że się zastanawiają, co jest po ukraińsku, a co po rosyjsku? Dorosłe osoby, nie jakieś chłystki.

U nich też jest taki "przełącznik", jadę na wieś do rodziny, tam się rozmawia po ukraińsku. Może, ten ukraiński, nie jest idealny, ale jednak, to jest ukraiński. Na wsiach, cały czas, mówiło się po ukraińsku.
                    • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 17:26
                      Nie tylko na wsiach, zachodnia Ukraina mówi po ukraińsku a nie rosyjsku.
                      • volta2 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 19:51
                        Co ty piszesz? Słyszałaś w pierwszych dniach wojny rozmowę prezydenta zelenskiego z ministrem obrony, obaj mówili po rosyjsku.
                        • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 21:49
                          Zełenski jest Krzywego Rogu i długo posługiwał się wyłącznie rosyjskim. Po ukraińsku mówi od kilku lat zaledwie.
                  • li_lah Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 09:29
                    Bo jest bardzo możliwe że nie uczyłeś Ukraincow tylko Rosjan z Ukrainy. Jest ich naprawdę dużo zwlaszcza we wschodniej części Ukrainy i na Krymie.
            • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:13
              No właśnie nie wiem. Mnie nauka ukraińskiego przyszła z łatwością. Oczywiście kwestia biegłości, bo jak długo nie używam to gorzej mówię. Mieszkając na Ukrainie, po dwóch tygodniach rozkręciłabym się do pełnej swobody mówienia.
              • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:19
                Ja bardzo dużo rozumiem po ukraińsku bo uczyłam się dobre kilka lat rosyjskiego, zdawałam go nawet na maturze, znam cyrylicę więc jest mi łatwiej. Z mówieniem gorzej bo duzo zapomniałam - od ponad 20 lat nie używamtego języka, ale rozumiem. Dogadam się w podstawowych sprawach po rosyjsku. Ukraiński jest jeszcze bliższy polskiemu.
                • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:23
                  A jednocześnie twierdzisz że polski to taki problem dla Ukraińców 🙄
                  • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:36
                    g.r.uu napisała:

> A jednocześnie twierdzisz że polski to taki problem dla Ukraińców 🙄

Mówienie to jedno, gorzej z pisaniem i czytaniem.
                  • wapaha Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 10:12
                    g.r.uu napisała:

> A jednocześnie twierdzisz że polski to taki problem dla Ukraińców 🙄

jedna z moich podopiecznych rozumiała wszystko co się do niej mówi ale miała blokadę i nie potrafiła mówić po polsku. zarówno na początku ale rownież po 3 mcach nauki j.polskiego ( wplatane w wypowiedz tylko niektóre słowa)
              • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:24
                g.r.uu napisała:

> No właśnie nie wiem. Mnie nauka ukraińskiego przyszła z łatwością. Oczywiście k
                > westia biegłości, bo jak długo nie używam to gorzej mówię. Mieszkając na Ukrain
                > ie, po dwóch tygodniach rozkręciłabym się do pełnej swobody mówienia.

Dobrze, ale mam pytanie pomocnicze. Czy mówisz również po rosyjsku? big_grin
                Strasznie mieszają się te trzy języki. Jeżeli ktoś startuje z punktu zero, nie zna rosyjskiego i uczy się ukraińskiego, to ma łatwiej.
                Już pisałem, słucham audycji w języku ukraińskim, ale napisy są po angielsku albo po rosyjsku, to są tłumaczenia wypowiedzi. Na napisy angielskie, prawie nie patrzę, tak tylko zerkam, ale rosyjskie mnie wkurzają. Nie umiem, myśleć po polsku, słuchać po ukraińsku i czytać po rosyjsku. big_grin
                Gdy są jakieś wstawki Rosjan i podpis po rosyjsku, jest w porządku, nie mam odczucia nieporządku
                • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:28
                  Tak. Nie mówię tylko surżykiem, choć go rozumiem smile Potrzebuję po prostu nastawić się na jeden język. W przypadku słuchania skupiam się na treści i czasem nie umiem powiedzieć , w jakim języku to było. Oczywiście jak dużo słucham po rosyjsku to trudniej mi mówić po ukraińsku i odwrotnie. Ale to się szybko nadrabia w konkretnej sytuacji
                  • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:35
                    g.r.uu napisała:

> Tak. Nie mówię tylko surżykiem, choć go rozumiem smile Potrzebuję po prostu nastaw
                    > ić się na jeden język. W przypadku słuchania skupiam się na treści i czasem nie
                    > umiem powiedzieć , w jakim języku to było. Oczywiście jak dużo słucham po rosy
                    > jsku to trudniej mi mówić po ukraińsku i odwrotnie. Ale to się szybko nadrabia
                    > w konkretnej sytuacji

Właśnie, w tym rzecz. Rozmawiasz z kimś z Ukrainy, który sam nie wie, czy mówi po rosyjsku, czy po ukraińsku, czy może jeszcze inaczej? To bardzo utrudnia naukę języka.
                    Ja się też umiem przełączyć, ale nie przy osobie, która tak mota smile
                    • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:38
                      Póki mówi jedna osoba to da się przeżyć. Gorzej, jak dwie mówią po rosyjsku, jedna surżykiem, jedna czystym ukraińskim, a jeszcze inna postanawia mi "ułatwiać" i zaczyna nawijać po angielsku z akcentem z Zakarpaciabig_grin
            • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 22:10
              bistian napisał:

>
              > Muszę dodać, że dla Ukraińców, nauczenie się dobrze języka polskiego, jest dużo
              > prostsze, niż dla Polaka, języka ukraińskiego. Co ciekawe, Ukraińcy z czasem,
              > będą robić dużo mniej błędów ortograficznych w języku polskim, niż Polacy.
              >

Bzdura , jestem na wielu grupach pomocowych i jeszcze nie spotkalam Ukraińca bezbłędnie piszącego po polsku.
              • sumire Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 22:41
                Ale to prawda.
                Oni szybko uczą się polskiego lub popełniają proste błędy, które my też popełniamy (dodajmy, że większość z obecnej fali nie uczy się języka na kursach w szkołach językowych, tylko na żywca, w codzienności, w rozmowach, smartfonem i dzięki napisom na Netflixie). Ogarnięcie komunikatywnego poziomu języka nie zajmuje im wiele czasu.
                I nie muszą pisać bezbłędnie. Ty też nie piszesz bezbłędnie.
                • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 22:44
                  No jak by to powiedzieć - trochę lepiej niż oni big_grin
                • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 22:45
                  Nikt nie pisze bezbłędnie, ty też nie.
                • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 22:54
                  sumire napisała:

> Ale to prawda.
                  > Oni szybko uczą się polskiego lub popełniają proste błędy

Co autor mial na myśli?:😂 Ty byłaś dziennikarką? To już wiem, dlaczego nie utrzymałaś się w zawodzie.
                  • sumire Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 08:29
                    Miał na myśli to, że popełniają błędy, które nie są niewybaczalne i mimo ich popełniania można ich spokojnie zrozumieć, zwłaszcza że takie same popełnia całkiem sporo Polaków. Nazywanie ukraińskiej polszczyzny fatalną jest, delikatnie rzecz ujmując, chamowate.

Z zawodu odeszłam sama; dzięki temu mogę robić coś innego niż relacjonować przebieg zakażenia podczas urlopu pod Tatrami...
                    • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 10:05
                      Szkoda, ze nie umiesz przeczytać nic więcej. Ale wiadomo jaki jest to twój poziom, nie ogarniasz innych tekstów. Zbyt skomplikowana tematyka , jeszcze bys się zmęczyła próbując coś zrozumieć.
                      • sumire Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 10:09
                        Jakich innych tekstów?
                    • ichi51e Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 10:51
                      cóż moja sprzątaczka z zachodniej ukrainy to mówiła lepiej po polsku niż moja obecna - która jest z jakiejś wioski pod Milecem. Serio. Nawet sobie nie wyobrażacie jak polacy mówią po polsku...
                      • wapaha Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 10:54
                        ichi51e napisała:

> cóż moja sprzątaczka z zachodniej ukrainy to mówiła lepiej po polsku niż moja o
                        > becna - która jest z jakiejś wioski pod Milecem. Serio. Nawet sobie nie wyobraż
                        > acie jak polacy mówią po polsku...
                        >

myślę że je obie można zaliczyć do grona wyjątków wink
                        generalnie Polacy lepiej mówią po polsku niz Ukraińcy wink
                        • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:20
                          wapaha napisała:

> myślę że je obie można zaliczyć do grona wyjątków wink
                          > generalnie Polacy lepiej mówią po polsku niz Ukraińcy wink

Nie wiem, jak się wstawia ikonkę z uderzeniem ręką w głowę? big_grin
                          Mam duże wątpliwości, czy Polacy tak dobrze mówią po polsku?
                          Co jakiś czas muszę kogoś wyzwać, żeby mi nie gulgotał, przestał przeklinać co drugi wyraz i zaczął szanować swój język. Kiedyś za to oberwę wink Chce ze mną porozmawiać, to niech się chociaż postara mówić poprawnie.
                          Nie raz mówiłem obcokrajowcom, z nim nie rozmawiajcie, bo będziecie mówić, jak menel big_grin Nie dopytywali specjalnie, sami się domyślili i dziwili, jak można tak kaleczyć swój język?
                          • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:37
                            Nie, Polacy w ogóle nie potrafią mówić po polsku big_grin Nie wiem w jakich kręgach się obracasz, ale faktycznie - patologia, półświatek i ludzie niewykształceni często używają fatalnej polszczyzny.
                            • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:43
                              bergamotka77 napisała:

> Nie, Polacy w ogóle nie potrafią mówić po polsku big_grin Nie wiem w jakich kręgach
                              > się obracasz, ale faktycznie - patologia, półświatek i ludzie niewykształceni
                              > często używają fatalnej polszczyzny.

Co najmniej połowa Polaków, posługuje się fatalnym językiem polskim
                              • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:46
                                bistian napisał:

> bergamotka77 napisała:
                                >
                                > > Nie, Polacy w ogóle nie potrafią mówić po polsku big_grin Nie wiem w jakich kr
                                > ęgach
                                > > się obracasz, ale faktycznie - patologia, półświatek i ludzie niewykszta
                                > łceni
                                > > często używają fatalnej polszczyzny.
                                >
                                > Co najmniej połowa Polaków, posługuje się fatalnym językiem polskim

Skąd takie dane? Wszystko zależy od środowiska.
                                • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:51
                                  bergamotka77 napisała:

> Skąd takie dane? Wszystko zależy od środowiska.

Ja to widzę wszędzie. Nawet na tym forum, mógłbym podać kilka ników, które się bardzo starają pisać poprawnie, a widać, że w życiu nie biorą jeńców. Czy podać przykłady? big_grin
                                  • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 12:10
                                    A ja mogę podać wiele nicków, które posługują się bardzo dobrą polszczyzną. Niektóre nawet mieszkają za granicą.
                                  • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 12:11
                                    Co ma "branie jeńców" do pisania poprawnie? Wydaje mi się, że nie wiesz o czym mówisz.
                                    • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 12:35
                                      bergamotka77 napisała:

> Co ma "branie jeńców" do pisania poprawnie? Wydaje mi się, że nie wiesz o czym
                                      > mówisz.

Masz rację, wydaje ci się
                                • ichi51e Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 14:30
                                  wielkomiastowa inteligencja to przeważnie mały procent całej populacji.
                                • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 15:12
                                  Nawet w naszej branży są tacy, co mówią dwutysięczny dwudziesty lub biorą coś na tapetę. Zwrotu "odnośnie do" na forum używa poprawnie tylko Triss.
                                  • generacja.y Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 16:12
                                    g.r.uu napisała:

> Nawet w naszej branży są tacy, co mówią dwutysięczny dwudziesty lub biorą coś na tapetę.

Kojarzę przynajmniej dwóch popularnych pisarzy średniego pokolenia, którzy regularnie mówią np. dwutysięczny dwudziesty i włanczać.
                                  • ichi51e Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 16:20
                                    ja to miałam na myśli błędy typu poszlem, zjadanie końcówek, -om w zaskakujących miejscach...
                                    • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 16:49
                                      ichi51e napisała:

> ja to miałam na myśli błędy typu poszlem, zjadanie końcówek, -om w zaskakującyc
                                      > h miejscach...
                                      >

To kwestia słabego wykształcenia.
                                      • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 21:08
                                        To jest zakres podstawówki.
                                    • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 16:49
                                      ichi51e napisała:

> ja to miałam na myśli błędy typu poszlem, zjadanie końcówek, -om w zaskakującyc
                                      > h miejscach...
                                      >
                              • triss_merigold6 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:54
                                Niepotrzebnie wstawiłeś przecinek.
                              • wapaha Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:55
                                bistian napisał:

> Co najmniej połowa Polaków, posługuje się fatalnym językiem polskim

nawet jeśli-to i tak komunikują się lepiej niz obcokrajowcy wink
                                • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 15:15
                                  Ale czy to jest jakikolwiek problem, że osoba używająca danego języka jako obcego mówi gorzej niż rodzimy użytkownik? Polak też po niemiecku będzie mówił gorzej niż Niemiec. Przy czym punktem odniesienia w znajomości języka obcego jest zwykle język literacki i wykształconej klasy średniej, więc jak najbardziej obcokrajowiec może dość sprawnie przeskoczyć poziom rodzimych użytkowników z nizin społecznych.
                              • konsta-is-me Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 12:50
                                "Co najmniej połowa Polaków, posługuje się fatalnym językiem polskim"
                                Ho,ho cóż za śmiała teza ! 😂
                                Jakieś dane, czy po prostu "a bo tak se wymyśliłem ?
                                Ale zdajesz sobie sprawę, że trochę mało poważne jest to co piszesz, i robisz się coraz bardziej śmieszny , czy też nie ("bo jak tak sobie wymyśliłem i na pewno mam rację, bo JA to mówię, O! a jak nie to zwyzywam!!") ?
                                • sumire Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 13:15
                                  Słyszałaś kiedyś Andruszkiewicza? Lub Czarneckiego?
                                  Nigdy nie widziałaś błędów składniowych albo ortograficznych w reklamach i na paskach w TV?
                                • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 13:31
                                  konsta-is-me napisała:

> "Co najmniej połowa Polaków, posługuje się fatalnym językiem polskim"
                                  > Ho,ho cóż za śmiała teza ! 😂
                                  > Jakieś dane, czy po prostu "a bo tak se wymyśliłem ?

Tak, te dane, to moja obserwacja. Kiedy występował kabaret Starszych Panów, cały przekrój społeczeństwa to oglądał. Tłumaczyli, że nikt tak już nie mówi i nie zachowuje się i dobrze jest obejrzeć tak kulturalnych ludzi.
                                  Teraz jest dużo gorzej, niż w tamtych czasach. Wulgarne i chamskie prowadzenie audycji nie jest czymś zwykłym, ludzie z tym się nie kryją, uważają to za normę, mało kogo to razi.
                                  Prezydent Komorowski, zrobił jeden błąd ortograficzny w księdze pamiątkowej, co był wiadomością i pośmiewiskiem na lata. Teraz, jest zdecydowanie gorzej, politycy robią po kilka błędów ortograficznych w jednym zdaniu codziennie i komentują uwagi, że ktoś się czepia niepotrzebnie. Poza tym, widzę, jak ludzie rozmawiają między sobą, w rodzinach, ale również w przedsiębiorstwach.
                                  • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 13:59
                                    Powtórzę - zależy gdzie się obracasz.
                                    • sumire Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 15:24
                                      Nie, nie zależy.
                                      Powtórzę - przy naszym niechlujstwie językowym, owocującym tym, że czołowi dziennikarze radiowi walą "słyszeliście państwo", a najwybitniejsze pióra tego kraju pierniczą, że nie mają czasu wstawiać przecinków, wytykanie starającym się mówić po polsku cudzoziemcom błędów jest buractwem.
                                  • annaboleyn Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 14:19
                                    bistian napisał:

> Prezydent Komorowski, zrobił jeden błąd ortograficzny w księdze pamiątkowej, co
                                    > był wiadomością i pośmiewiskiem na lata. Teraz, jest zdecydowanie gorzej, poli
                                    > tycy robią po kilka błędów ortograficznych w jednym zdaniu codziennie i komentu
                                    > ją uwagi, że ktoś się czepia niepotrzebnie. Poza tym, widzę, jak ludzie rozmawi
                                    > ają między sobą, w rodzinach, ale również w przedsiębiorstwach.

smile Co tam ortograficzne, co tam interpunkcyjne nawet smile Znam takich, którzy się dramatycznie pucują w tej kwestii, a w trzech zdaniach potrafią nasadzić tyle błędów składniowych, fleksyjnych, leksykalnych, frazeologicznych i stylistycznych, że zgroza szarpie polskim wątpiem wink
                                    Prawda? wink
                                  • konsta-is-me Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 23:35
                                    Bistian, przeczytaj sobie SWOJ WLASNY post ... 🤣🤣🤣🤣

Nasadziles tyle byków w jednej wypowiedzi że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać, czytając twoje mędrkowania z bożej łaski i...
                                • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 14:02
                                  Na tej zasadzie większość kobiet to złośliwe czepialskie jedze bo na forum emama jest wiele takich. A w życiu takie rzadko spotykam.
                          • triss_merigold6 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:43
                            Gee... jak pracujesz z fizycznymi po rzuconej podstawówce, to owszem, znają max 500 słów z czego połowa to wulgaryzmy.
                            • ichi51e Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 14:32
                              pani doktor? www.newsweek.pl/polska/wziasc-czy-wziac-krystyna-pawlowicz/f84pgp1
                          • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:45
                            bistian napisał:

> Mam duże wątpliwości, czy Polacy tak dobrze mówią po polsku?

To zdanie oznajmujace a nie pytanie. Po co wstawiłeś znak zapytania?

> Co jakiś czas muszę kogoś wyzwać, żeby mi nie gulgotał

Przyjrzyj się swojej polszczyznie.
                            • sumire Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 12:02
                              Zabrakło przecinka, pani redaktor.
                              • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 12:06
                                Przecinki rzadko stawiam, bo nie mam czasu, ale nie muszę wink Wystarczy, że wiem gdzie powinny być smile
                                • sumire Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 12:49
                                  bergamotka77 napisała:

> Przecinki rzadko stawiam, bo nie mam czasu, ale nie muszę wink Wystarczy, że wiem
                                  > gdzie powinny być smile

😂😂😂😂
                      • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:05
                        ichi51e napisała:

> cóż moja sprzątaczka z zachodniej ukrainy to mówiła lepiej po polsku niż moja o
                        > becna - która jest z jakiejś wioski pod Milecem. Serio. Nawet sobie nie wyobraż
                        > acie jak polacy mówią po polsku...
                        >

No ty jak widać nie opanowałaś nawet tego, że "Polacy" piszemy dużą literą wink A tak serio to spotykam jedynie młodych ludzi, którzy mówią perfekcyjnie po polsku. U starszych poza kalkami jest często słyszalny wschodni zapiew, trudny do wyrugowania. Rosyjski jest bardzo śpiewny, melodyjny, polski bardziej twardy, spółgłoskowy, bez silnej intonacji. Dlatego rosyjskojezyczne narody zwykle od razu poznaje się po akcencie. Zdarzylo mi sięco prawda kilka razy sądzić, że ktoś jest Polakiem a był Ukraińcem, ale to mlodzi ludzie byli - do 20 kilku lat max.
                        • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:39
                          *zaśpiew
                • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 22:56
                  Nie, piszą fatalnie, używają kalek językowych:

Szukam mieszkania po programie 40+.

Pracowałam menedżerom.
                  • bistian Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 07:41
                    bergamotka77 napisała:

> Nie, piszą fatalnie, używają kalek językowych:
                    >
                    > Szukam mieszkania po programie 40+.
                    >
                    > Pracowałam menedżerom.

Pisałem o przewadze w nauce ortografii. Jasne, że są takie błędy, są i będą.
                    A co do liter, widziałem kilka miesięcy temu, jak siedzieli nad kartką i się zastanawiali. Podchodzę i czytam polecenie dla nich, żeby napisali swoje dane, ale po angielsku. smile Polecenie było napisane cyrylicą.
                    Powiedziałem, żeby napisali łacińskimi, ale ktoś pewno miał wątpliwości czy to nie skomplikuje, więc napisał "po angielsku".
              • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 15:10
                Na tym forum mniej więcej 10 procent pisze bezbłędnie po polsku xd
            • pierwszykot Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 00:14
              Masz rację. Nauczę ie się polskiego jest łatwiejsze bo uczą się też angielskiego więc znają alfabet a my nie znamy ich liter...
              • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 01:16
                pierwszykot napisała:

> Masz rację. Nauczę ie się polskiego jest łatwiejsze bo uczą się też angielskieg
                > o więc znają alfabet a my nie znamy ich liter...

Kto nie zna, ten nie nie zna smile
              • ichi51e Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 11:08
                w jaki sposób znamię alfabetu angielskiego (ej bi si di) ma cokolwiek ułatwiać komuś kto nie zna polskiego. Wykuwanie ze ej to a to jeszcze pol biedy ale np c to po polsku ce a po angielsku?
        • ichi51e Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 21:42
          jak ci 7 wyszło jak co 10?
        • kotletymielone5 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 23:47
          No dobrze, każda literka twojego wpisu sugeruje, że to wina PISu (śmiesznie się zrymowało)- jak wszystko. Ale przecież wszystkie tutaj tak gardłowałyście za tymi Ukraińcami, tak nic nie można było powiedzieć na ten temat, takie nagle się z was anioły dobroczynności porobiły, hojnie rozdające tysiące z własnej kieszeni (chociaż przedtem kalek i ludzi pokrzywdzonych przez los - ale Polaków - fuj) nie brakowało. Więc o co ci chodzi t eraz Triss - przecież chciałyście tego
        • jednoraz0w0 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 15:12

> Jedno, dwoje, max troje dzieci świeżych obcokrajowców na klasę nie stanowi prob
          > lemu, siedmioro już tak.

Klasy w Polsce są siedemdziesięcioosobowe?
          • triss_merigold6 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 15:22
            Młodsze - do 25 osób, od IV klasy mogą być i 30-osobowe, w liceach teraz bywa i po 34-35 uczniów w klasie. Rozumiesz, że w takiej VII czy VIII klasie 1/4 czy 1/3 uczniów bez znajomości języka, wrzuconych w obcy system to problem.
            • jednoraz0w0 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 17:40

> Młodsze - do 25 osób, od IV klasy mogą być i 30-osobowe, w liceach teraz bywa i
              > po 34-35 uczniów w klasie. Rozumiesz, że w takiej VII czy VIII klasie 1/4 czy
              > 1/3 uczniów

10% uczniów żadna miarą nie jest tym samym co 1/4 czy 1/3. 10% w trzydziestoosobowej klasie to 3 osoby, nie siedem. No i albo się t klasy zwiększy albo się zwiększy ich ilość, bo to nie będzie tak, że wcześniej było 30 polskich bom beków a teraz będzie 21 polskich bąbelków i 7 ukraińskich, więc albo będzie powiedzmy 1-2 ukraińskie na 20 osób albo 3 na 38. Ja oczywiście rozumiem, że będą klasy w których nie będzie żadnych ukraińskich dzieci więc gdzie indziej będzie ich więcej, ale nadal nie robi się z tego 1/3.

> bez znajomości języka, wrzuconych w obcy system to problem.

Część tych dzieci już w tych szkołach jest i zdążyła jakoś ten język i system opanować, więc to nie będzie tak, że WTEM! zrzucą niebędących się w stanie porozumiewać Ukraińców do szkół na zupełnie niczego się niespodziewających Polaków i ich bombelki.

• wapaha Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 16.08.22, 14:03
                jednoraz0w0 napisał(a):

>
                > 10% uczniów żadna miarą nie jest tym samym co 1/4 czy 1/3. 10% w trzydziestooso
                > bowej klasie to 3 osoby, nie siedem.

Mój podopieczny był 7 Ukraińcem w klasie ( klasa 28 osób )..

>
      • joana012 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:31
        Systemu brak bo rządzący muszą się uwijać przy ideologizacji młodzieży a nie zapewnieniem jak najlepszych warunków pracy. O nauczycielach nie chcę wspominać, to są siłaczki i ich warunki pracy nikogo nie obchodzą, mają wakacje niech nie marudzą i ogarniają Ukraińców
        • skumbrie Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:59
          Gorzej: mają wakacje IIIII nie marudzą. Narzekają we własnym gronie, inicjatywy brak. Od września będą narzekać podwojnie.
          • joana012 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 08:04
            skumbrie napisała:

> Gorzej: mają wakacje IIIII nie marudzą. Narzekają we własnym gronie, inicjatywy
            > brak. Od września będą narzekać podwojnie.

Inicjatywy brak, brak też chętnych młodych do zawodu. Od września będą narzekać podwójnie a za kilka lat potrójnie uczniowie i ich rodzice bo nie będzie matematyka, chemika, anglisty. Nikt tego nie próbuje rozwiązać a należy to robić już dzisiaj
    • swiecaca Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:29
      Mnóstwo Ukraińców wróciło do siebie w lecie, zapewne we wrześniu okaże się że połowy tych dzieci nie ma.
      • triss_merigold6 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:37
        Na wakacje czy na stałe wrócili? Jakoś na ulicach Warszawy, w sklepach, restauracjach, przychodniach, placach zabaw etc. tego odpływu nie widać, wręcz przeciwnie.
        • dramatika [...] 13.08.22, 13:44
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
          • princesswhitewolf Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:48
            >Będzie ich jeszcze więcej. Docelowo mówi się o 10-15 mln.

Czesc pojedzie na zachod. Ale to cud ze ematki jeszcze cie nie napadly za to stwierdzenie. Jak ja o tym napisalam ze bedzie potezna fala uchodźców to mnie z pazurami chcialy szarpać 🤣

A pamietam jak kiedys dyskutowalam z jednym tu co twierdzil ze moze 500 tys przyjdzie do Polski, na co ja mu ze stawiam na ok 5 mln a przez Polske dwa razy tyle dalej na zach..... ukraina ma ponad 40 mln ludności
            • triss_merigold6 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:52
              Część już pojechała na Zachód i trochę osób zdążyło wrócić do Polski, bo nie potrafili się odnaleźć w Niemczech czy UK.
              • riki_i Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 13:56

> Część już pojechała na Zachód i trochę osób zdążyło wrócić do Polski, bo nie po
                > trafili się odnaleźć w Niemczech czy UK.

No i tak będzie dalej. Kulturowo i językowo DE czy UK to dla większości Ukraińców dramat.
                • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:57
                  riki_i napisał:

> triss_merigold6 napisała:
                  >
                  > > Część już pojechała na Zachód i trochę osób zdążyło wrócić do Polski, bo
                  > nie po
                  > > trafili się odnaleźć w Niemczech czy UK.
                  >
                  > No i tak będzie dalej. Kulturowo i językowo DE czy UK to dla większości Ukraińc
                  > ów dramat.

Problemem jest to, że kompletnie nie znają języków obcych, nawet młode kobiety.
                  • princesswhitewolf Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:05
                    Ci co tu przyjechali glownie zdecydowali sie ze wzgledu na jezyk
                  • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:10
                    Powtarzasz się 🙄 Jedni znają, inni nie. W mojej okolicy lepiej lub gorzej mówią po polsku, korzystają z kursów, uczą się. Dzieci to w ogóle łapią w lot. Choć to są dialogi w stylu. Ukraińska koleżanka do mojej córki: choczesz na zjeżdżalniu? Moja córka do koleżanki: daj niebieską (chodziło o foremkę), tamtą, sinij.
                    • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:15
                      Niestety nie znają... Nawet komunikatywnie w większości i nawet dobrze wykształcone osoby co jest dla mnie, szczerze mówiąc, zaskoczeniem. Dlatego wiele osób wraca z Zachodu, bo nie znają żadnego języka zachodniego i mają problem z komunikacją. W Polsce też wiele kobiet zaznacza przy poszukiwaniu pracy, że tylko rosyjskim i ukraińskim władają. Tylko w Polsce sobie z nimi poradzą, na Zachodzie nie.
                      • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:22
                        To jakim cudem we wszystkich okolicznych sklepach, czy gastronomii pracują Ukraińcy mówiący po polsku? Skąd te ogłoszenia np. trenerek fitness (akurat szukam, to mi się wyświetla) z informacją, że prowadzą zajęcia po ukraińsku, rosyjsku, angielsku i uczą się polskiego? Jakim cudem matki ukraińskich dzieci w naszym przedszkolu komunikują się po polsku?
                        • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:27
                          Polski to nie jest zachodni język to po pierwsze. U nas np.dzieci w klasie syna i ich matki w ogóle nie kumali po polsku, te matki nawet na zebrania nie przychodziły.
                          • g.r.uu Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:29
                            Grupa języków zachodniosłowiańskich jednak. I jest to język obcy
                            • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:33
                              E tam, języki slowianskie to jedna grupa. Zadna sztuka rozumiec sens przekazu. Hiszpanie i Włosi też skumają o co chodzi w tym drugim nie znając tego języka. Mówiłam o językach zachodnich - angielskim, niemieckim, francuskim.
                              • konsta-is-me Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 21:02
                                Na dobrą sprawę niemiecki jest bliższy szwedzkiemu niż rosyjski polskiemu ...
                                I to jest JEDNA grupa
                                Polski i rosyjski to dwie podgrupy - zachodnio i wschodniosłowiańskie.
                                Skoro słowiańskie to według ciebie "jedna grupa" to zachodnie tym bardziej- np włoski i fiński to właściwie to samo, nie..?
                          • geoardzica_z_mlodymi Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 08:51
                            A w jednej z klas moich dzieci (jeszcze przed wojną) Ukraińska mama była przewodniczącą trójki - z naszych rodziców nikt nie chciał a oba była przeszczęśliwa. Mówiła dość dobrze po polsku.
                        • wapaha Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 10:15
                          g.r.uu napisała:

> To jakim cudem we wszystkich okolicznych sklepach, czy gastronomii pracują Ukra
                          > ińcy mówiący po polsku? Skąd te ogłoszenia np. trenerek fitness (akurat szukam,
                          > to mi się wyświetla) z informacją, że prowadzą zajęcia po ukraińsku, rosyjsku,
                          > angielsku i uczą się polskiego? Jakim cudem matki ukraińskich dzieci w naszym
                          > przedszkolu komunikują się po polsku?

gru jedna z moich podopiecznych to świezo upieczona ginekolog. nie zna j.ang wink
                    • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:22
                      Dzieci, jeśli chodzą do szkoły to się szybko naucza, choć mają trudność na wstępie - inny alfabet.
                      • geoardzica_z_mlodymi Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 08:56
                        Czy ja wiem z tym alfabetem... Zangielszczają na początku. Jeden dzieciak w klasie mojego został przeniesiony do dwujęzycznej z angielskim, bo bez problemu tak się dogadywali dziećmi i nauczycielami.
                        A odnośnie cyrylicy, to moi synowie wcześnie się nauczyli czytać po rosyjsku - jakoś sama im pokazywałam czytanki (znam komunikatywnie po 8 latach w szkolewink). Języków wschodnich nie znają ale przeczytać i domyślić się o co chodzi potrafią - zrobiłam to, bo lubiliśmy wyskakiwać sobie na zwiedzanie rys/by/ukr. Wystarczył podręcznik do V klasy i jakieś bajki na yt.
                • konsta-is-me Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 08:29
                  A dlaczego niby dramat, przecież chwilę wyżej twierdziłeś że kulturowo i językowo są prawie identyczni jak Polacy...
                  Skoro to tacy "prawie Polacy"- według ciebie, bo ja nie czuje więzi kulturowej ani językowej z Ukrainą, to w czym problem??
                • ichi51e Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 14:35
                  no bez jaj. Polacy się jakoś w UK/DE odnaleźli...
                  • bergamotka77 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 16:47
                    ichi51e napisała:

> no bez jaj. Polacy się jakoś w UK/DE odnaleźli...
                    >

Polacy lubią podróżować. No i wyjechali tam z własnej woli, z chęcią nauczenia języka, gotowi na wyzwania by mieć lepiej niż w kraju. A wiesz ilu Ukraińców ma problemy psychiczne po przyjezdzie do Polski? Moja pani sprzątająca ściągnęła po wybuchu wojny córkę z synem i ten wnuk, 4 czy 5-letni, przez pierwsze dwa tygodnie niewiele jadł, wszystkim wymiotował, z domu nie chciał wyjść, bardzo przeżył psychicznie zmianę kraju...Takich dzieci i ich matek jest mnóstwo.
                    • dorota_g1972 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 14.08.22, 17:59
                      No jest, tylko co na to poradzisz.
                  • evening.vibes Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 13:35
                    ichi51e napisała:
                    > no bez jaj. Polacy się jakoś w UK/DE odnaleźli...

Jedni się odnaleźli, inni nie. Alkoholizm wśród emigracji to znany problem. Cześć popadła w konflikt z prawem, cześć wróciła do PL. A mówimy tylko o ludziach, którzy wyjechali DOBROWOLNIE - nie uchodźcach wojennych.
                    • ichi51e Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 13:40
                      bardziej kwestionuje ze Ukraincy to koniecznie musza w Polsce bo języków nie znaja a Polska im bliska kulturowo. Dla wielu tak dla innych nie. W Austrii czy Anglii jest pełno Rosjan którzy się tu jakoś odnajdują - czemu Ukraincy by nie mogli?
                      • ichi51e Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 13:41
                        czy Polscy w razie wojny automatycznie chcieliby do Czech/Słowacji?
                        • evening.vibes Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 13:44
                          ichi51e napisała:
                          > czy Polscy w razie wojny automatycznie chcieliby do Czech/Słowacji?

Ucieka się co do zasady tam, gdzie masz prawo i cię przyjmą.
                      • evening.vibes Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 15.08.22, 13:43
                        ichi51e napisała:
                        > bardziej kwestionuje ze Ukraincy to koniecznie musza w Polsce bo języków nie zn
                        > aja a Polska im bliska kulturowo. Dla wielu tak dla innych nie. W Austrii czy A
                        > nglii jest pełno Rosjan którzy się tu jakoś odnajdują - czemu Ukraincy by nie m
                        > ogli?

Ale ogarniasz, że w DE czy Austrii nie mają prawa pobytu?
              • simply_z [...] 13.08.22, 14:06
                Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
                • riki_i Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:19
                  Pesel jest czasowy, na szczęście. Ma datę ważności.
                  • simply_z Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 15:32
                    ale PIS będzie mieć niwych wyborców.
                • lauren6 Re: Co dziesiąty uczeń będzie Ukraińcem 13.08.22, 14:21
                  Ten socjal w Polsce to 🙄