Dodaj do ulubionych

Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców?

14.08.22, 17:22
Mam w rodzinie problem z 5 latkiem i ścięciem włosów.
Dziecko musi być strzyżone na siłę, podtrzymywane przez innych. Wycie, wrzask, łzy.
Wiem, że nie jest to pojedynczy przypadek. Jest dużo małych dzieci zwłaszcza chłopców, którzy panicznie boją się maszynki do strzyżenia lub nożyczek.
Ten w miej rodzinie u dentysty jest spokojny, elektrycznej szczoteczki do zębów używa.
Żaden zakład nie chce go już strzyc. W domu rodzice kombinują.
Może jakieś patenty?
Obserwuj wątek
    • kicifura Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:26
      Dajcie dzieciakowi spokój, to nie jest procedura ratująca życie
    • triss_merigold6 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:32
      U małych dziewczynek występuje identyczny strach przed fryzjerem.
      • berdebul Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:02
        Ale rzadziej się je strzyże, bo przecież warkoczyki/kucyki/dziewczynka ma mieć długie włosy. Stad mniejsza widoczność problemu.
    • g.r.uu Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:35
      A co ma płeć do tego? Moja starsza córka do fryzjera iść nie chce. Nie widzę problemu, to nie jest lekarz. Młodsza chodzi bez problemu.
    • malia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:35
      Dać mu spokój, dłuższe włosy go nie zabiją, jak będą mu przeszkadzać, to powie
      • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:39
        Nie jest to mój problem. Rodzice dziecka uważają inaczej.
        Mnie interesuje sama fobia, strach.
        • szare_kolory Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 19:45
          Ja pamiętam siebie jak byłam w tym wieku: do fryzjera odczuwałam obrzydzenie raczej, nie strach. To krążenie z nożyczkami, czasem niedelikatne ruchy. No, ale ja mam ponad 40 lat, wtedy czasy były inne i dzieci traktowało się inaczej. Niemniej, mój płacz wynikał z obrzydzenia a nie strachu.
          • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 19:49
            obrzydzenie i strach to są bardzo bliskie uczucia - bardzo często to widać w horrorach sam człowiek nie wie czy bardziej został obrzydziły czy wystraszony
            • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 19:49
              *obrzydzony
        • fibi00 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 10:00
          la_bonne_cusine napisał(a):

> Nie jest to mój problem. Rodzice dziecka uważają inaczej.
          > Mnie interesuje sama fobia, strach.

Strzyżenie na siłę tylko ten strach pogłębia.
          Moim zdaniem powinien SAM chcieć iść do fryzjera. Ja bym zostawiła, niech ma długie włosy. Jak codzienne czesanie i mycie zacznie mu przeszkadzać to może strach przełamie i będzie chciał iść do fryzjera włosy ściąć.
    • kanna Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:39
      > Dziecko musi być strzyżone na siłę, podtrzymywane przez innych. Wycie, wrzask, łzy.

Tu masz odpowiedź na swoje pytanie uncertain
      Współczuje dzieciakowi.
      • ajaksiowa Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:40
        A czym dziecko jest strzyżone?nożyczkami?
        • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:42
          I maszynką.
          • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:47
            Przypomniało mi się, próba użycia maszynki i to w wieku kilku lat nie spodobała się, a fryzjerka chciała tylko trochę przerzedzić włosy przy szyi czy coś takiego.
      • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:44
        Nie to nie jest odpowiedź. Wrzask jest skutkiem. Pytałam o przyczyny.
        • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:50
          nope. dziecko wystraszyło się obcego miejsca zapachów dziwiekow za pierwszym razem i teraz tylko się to potęguje.
          • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:58
            Dziecko nie jest izolowane. Ma kontakt w nowościami. To nie to. O coś innego musi chodzić.
            Jak wspomniałam dźwięku zbliżonego np szczoteczki , odkurzacza, zabawy z silnikami się nie boi. Ponadto nożyczki są bezdźwięczne.
            • eliszka25 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:21
              Nie chodzi o dźwięk sam w sobie. Szczoteczkę dziecko widzi, tak samo jak odkurzacz czy silniki, którymi się bawi. Natomiast fryzjer staje z maszynką za plecami, dziecko musi pochylić głowę, więc nic nie widzi, nie ma kontroli. To wcale nie jest taki bezsensowny strach, jak ci się wydaje.

Podczas pierwszego cięcia maszynką fryzjerka każdemu z moich synów ją pokazała. Mógł pomacać, posłuchać, przyłożyć do ucha, sprawdzić na dłoni, czy dotknięcie włączonej maszynki boli itp. W życiu nie pozwoliłabym obcinać mojemu dziecku włosy fryzjerowi, który się z nim szarpie podczas tej czynności, bo to zwyczajnie niebezpieczne!
            • kk345 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:30
              Obca baba, obce miejsce, nie wolno się ruszać i w dodatku na siłę głowę trzymają.
              • eliszka25 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:34
                kk345 napisała:

> Obca baba, obce miejsce, nie wolno się ruszać i w dodatku na siłę głowę trzymaj
                > ą.

No dokładnie! Też bym się broniła, jak by mnie tak próbowali obcinać.
                • turbinkamalinka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 20:35
                  No nie wiem. Mój syn maszynką męża się bawi, włącza ją, ale jak ja się z maszynką zbliżam do głowy to jest histeria.
        • eliszka25 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:13
          Właśnie to jest odpowiedź. Dzieci boją się różnych rzeczy, często jest to strach zupełnie nieracjonalny, ale dziecko się boi i już. Przytrzymywanie i strzyżenie na siłę tylko wzmaga ten strach, bo fryzjer kojarzy się bardzo źle.

Wiele dzieci ogólnie nie lubi grzebania przy włosach, nie tylko strzyżenia, ale też mycia, czesania. Moi synowie też tak mieli, ale nigdy żaden nie był strzyżony na siłę. Jak byli mali, to obcinałam im włosy podczas kąpieli. Siedzieli w wannie, bawili się wodą, a ja po troszku najpierw rozczesywałam włosy, a później skracałam po kosmyki. Trwało długo, ale nie szarpałam się z dzieckiem.

Gdy byli starsi, tak gdzieś po drugich urodzinach, zaczęłam ich zabierać do fryzjera, który zajmował się strzyżeniem dzieci. Nigdy żaden z synów nie był przez fryzjera przytrzymywany czy cięty na siłę. Dziecko siadało w fotelu lub na motorze (w zakładzie fryzjerskim stał umocowany na sztywno mały motor, wysokość regulowana) przed ekranem z bajkami (bez lustra), dostawało zabawki, a fryzjerka delikatnie, cierpliwie i powolutku obcinała włosy. Z czasem chłopcy oswoili się z fryzjerem, nie mieli problemu z obcinaniem maszynką, a panie fryzjerki znali po imieniu.
        • kicifura Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:47

> Nie to nie jest odpowiedź. Wrzask jest skutkiem. Pytałam o przyczyny.

Przyczyną jest strzyżenie go na siłę.
    • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:43
      Mój ukochany ojciec de Mello pisał tak

[Pewien człowiek zaczął dawać swemu dobermanowi duże dawki tranu, ponieważ powiedziano mu, że jest on dobry dla psów.
      Codziennie trzymał głowę protestującego psa między kolanami, otwierał mu na siłę szczęki i wlewał płyn do gardła.
      Pewnego dnia pies wyrwał się i rozlał tran na podłogę.
      Potem, ku wielkiemu zaskoczeniu mężczyzny, powrócił, żeby wylizać łyżkę.
      Wtedy to człowiek odkrył, że pies nie protestował przeciwko tranowi, lecz metodzie jego aplikowania
    • mid.week Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:43
      Po cholere ścinać te włosy zatem?
      • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:46
        Rodzice uważają, że trzeba.
        • afro.ninja Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:48
          Rodzice robia sobie problem.
        • kanna Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 22:27
          > Rodzice uważają, że trzeba.

Ze rodzice mają jakiś rodzaj zaburzenia, to wiemy już od postu startowego uncertain
      • eliszka25 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:38
        Nie ścinać, to teoretycznie najprostsze rozwiązanie, ale praktycznie już niekoniecznie. Moi synowie też nie lubili się strzyc, ale długie włosy nie rozwiązywały problemu, bo jeszcze bardziej nie lubili ich myć oraz czesać. Dlatego fryzjer był konieczny. Tylko ani mnie ani fryzjerkom nie przyszło do głowy, żeby ich obcinać na siłę.
        • kochamruskieileniwe Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 08:22
          Poza tym, wlosy są różne. Potrafią byc bardzo delikatne, cienkie i w dużej ilości. I wtedy dluższe koltunią się np. podczas snu. Rozszesywanie tego koltunka bywa trudne. I dla dziecka i dla rodzica
          • eliszka25 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 09:55
            Mój młodszy syn miał właśnie takie mięciutkie loczki. Co rano niemiłosiernie splątane. Rozczesywanie, to była masakra, mycie też, bo syn nie cierpiał mycia głowy. Przez jakiś czas podcinałam mu sama w kąpieli, a w końcu zabrałam do fryzjera. Babka była cudotwórcą normalnie. Syn siedział mi na kolanach, bawił się, a ona cierpliwie ciachała po kosmyku. Dziecko nawet nie zauważyło, że mu włosy obcięli, a powstała całkiem ładna fryzurka. Choć fryzjerka ubolewała, że takie pięknie loczki musi ciąć 😁.
    • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:45
      Jakby to była taka trauma to bym odpuściła, mój ma od zawsze dłuższe włosy, więc strzyżenie nie wypadło bardzo wcześnie, ale zniósł je dzielnie i to u mojej fryzjerki, a nie w salonie dla dzieci.
      Patenty? U nas dawałam telefon i filmik z ulubionym motywem.
      • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:48
        Ponoć próby były.
        Mnie zastanawia powód tego strachu.
        • aqua48 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:15

> Ponoć próby były.
          > Mnie zastanawia powód tego strachu.

Powodem jest podejście dorosłych. Gdybyś doznała lęku będąc pierwszy raz w jakimś zupełnie obcym miejscu, a potem regularnie by cię tam prowadzili i robili jakiekolwiek zabiegi na SIŁĘ, z przytrzymywaniem to zaręczam, że też byś się bała i protestowała.
    • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:46
      Mam trzech synów - nie znam takich akcji
      Kochają się strzyc
      Na ich fryzjerów wydaje więcej niż na swojego
      Jakoś musicie to odczarować - nie ma rady
      Chłopiec musi miec scinane włosy
      • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:47
        Dlaczego musi?😳
        • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:49
          mia_mia napisał(a):

> Dlaczego musi?😳

Żeby wygladac? Dla zdrowia, higieny i wygody
          Wbrew pozorom dłuższe włosy problemu nie.rozwiaza, bo wymagają więcej zabiegów
          • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:52
            Dziewczynki mają długie i żyją, mój syn nigdy nie miał krótkich włosów i też żyje, a nawet nieźle z nimi wyglądasmile
            • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:52
              Zapewne nie gorzej wyglądałby i w krótkich
              • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:10
                Gorzej, zupełnie do niego nie pasowałaby taka fryzura, nawet teściowa w końcu to zauważyłasmile on sam kilka razy chciał ściąć jak kolega, nie miałam z tym problemu, jak związaliśmy mu włosy to zmieniał zdaniesmile
                • simply_z Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 19:46
                  ciekawe czy jak dorośnie też będzie nosić takie długie, właściwie 90% facetów wygląda fatalnie w długich, najczęściej o nie nie dbają i wiszą takie przesuszone kudły.
                  • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:42
                    Mój mąż w młodości, przed wojskiem miał długie. Pamiętam te strąki wyglasaly fatalnie. Potem w wojku mu obcięli a potem szybko zaczął łysieć na szczęście 😆 inaczej byśmy nie przekazali genów wspólnie, bo te kudly by mnie odstraszyły. Teraz czasem mnie straszy, że brodę zapusci, na szczęście zarost ma tak samo mało imponujący jak włosy, chyba broda zostanie w sferze pogrozek pod moim adresem.
            • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:54
              Dla ciebie nieźle, a mnie się nie podoba. W sukience też by twój syn pięknie wyglądał, w dziewczynkę się od niej nie zmieni. Zatem upiększyć go można ładna spódniczka. Nie mozna?
              • livia.kalina Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 23:56
                A czemu nie można? Serio jakby syn chciał chodzić w spódnicy to być mu zabraniała?? A z jakiego powodu?
                • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 23:58
                  Żeby oszczędzać mu śmiechów że strony dzieci oczywiscie tych nieematkowych, bo tylko nieematkowe są tak źle wychowane. Reszta byłaby niczym ten świr od kiltu. Na szczęście żaden nie chciał i jeden problem z bani.
                  • livia.kalina Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 18:54
                    A jakby się śmiali z jego rudych włosów to być je przefarbowała, a jakby się śmiali z jego dużego nosa, to byś zaprowadziła dziecko na operacje plastyczną, a jakby się śmiali z jego głupiej matki, to byś oddała go do domu dziecka?
                    • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 19:18
                      Ja cinproponuje w ramach eksperymentu zachęcić własnego synka do sukienki, na pewno mu się spodoba. A potem zdasz relacje jak było
                      • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 19:21
                        no tak - jak ma długie włosy to w sumie jak w sukience...
              • memphis90 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 09:42
                >Dla ciebie nieźle, a mnie się nie podoba.
                Ale to jego ciało, nie Twoje. Kotejkowy argument o rzekomym zdrowiu i higienie litościwie pominę...
                • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 19:23
                  Ale u kilkulatka ja decyduje o długości włosów, długość spodni, pazurów, kolczykach bądź ich braku i innych rzeczach wpływających na wygląd, zdrowie i higiene. To sie się może to nie podobać, ale tak jest. Decyduje o wielu rzeczach dotyczących moich dIeci, o której wracają z domu, ile kasy mają, ile czasu na kompie, itp itd, także wyrosli w tym opresyjnym systemie i są przyzwyczajeni 😝
                  • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 20:18
                    twoje zapewne. ale pytanie czy wszystkie...
                  • 3-mamuska Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 20:28
                    szmytka1 napisała:

> Ale u kilkulatka ja decyduje o długości włosów, długość spodni, pazurów, kolczy
                    > kach bądź ich braku i innych rzeczach wpływających na wygląd, zdrowie i higiene
                    > . To sie się może to nie podobać, ale tak jest. Decyduje o wielu rzeczach dotyc
                    > zących moich dIeci, o której wracają z domu, ile kasy mają, ile czasu na kompie
                    > , itp itd, także wyrosli w tym opresyjnym systemie i są przyzwyczajeni 😝

Współczuje dzieciom muszą czuć to samo i odczuwać temperaturę tak samo jak matka.
                    Nie mogą mieć własnych preferencji ani wrażliwości. Biedactwa.

Ale taki terror to do czasu ,bardzo często odwraca się przeciw terroryście.
                  • aqua48 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 21:03
                    szmytka1 napisała:

> Ale u kilkulatka ja decyduje o długości włosów, długość spodni, pazurów, kolczy
                    > kach bądź ich braku i innych rzeczach wpływających na wygląd, zdrowie i higiene
                    > . To sie się może to nie podobać, ale tak jest.

I też egzekwujesz swoje decyzje siłowo przy wrzasku i protestach przerażonego dziecka?
        • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:49
          Bo tak uważają rodzice.
          Ponawiam pytanie. Skąd strach, który był pierwszy niż metody, które są efektem.
          • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:50

> Bo tak uważają rodzice.
            > Ponawiam pytanie. Skąd strach, który był pierwszy niż metody, które są efektem.
            >

Fatalne pierwsze doświadczenia zapewne
          • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:51
            To proste, dzieci boją się tegov co im nieznane. Rodzice nie oswoili dziecka tematem, wzięli do fryzjera, fryzjer strach swoimi zabiegami pogłębił i problem gotowy
          • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:54
            psychotreat.com/fear-of-cutting-hair-or-tonsurephobia-causes-symptoms-treatments/

psychologia zgodnie podaje "fatalne pierwsze doświadczenie"
            pierwsze doświadczenie jest ważne bo małe dzieci nie rozumieją ze włosy są martwe nie bolą i odrastają - dają odciąć cześć siebie a to wymaga mega zaufania.
            • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:00
              Gdyby tak było to wszyscy mielibyśmy traumę z pierwszym doświadczeniem. Na szczęście mają tylko nieliczni.
              • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:16
                nie wszystkich przytrzymywani na sile pewnie
              • eliszka25 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:45

> Gdyby tak było to wszyscy mielibyśmy traumę z pierwszym doświadczeniem. Na szcz
                > ęście mają tylko nieliczni.

No nie, bo trauma powstaje, gdy pierwsze doświadczenie jest bardzo nieprzyjemne. Moi synowie podczas pierwszej wizyty u fryzjera nawet nie zanotowali, kiedy im te włosy obcięto. W pamięci został fakt, że siedzi się na motorze, ogląda bajki na dużym ekranie, a na koniec można wybrać lizaka z ogromnego słoja. Po takim pierwszym doświadczeniu nie zostaje trauma, bo niby z jakiego powodu?
        • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:51
          Bo tak zdecydowali jego rodzice, tak im się podoba, jest wygodniej, schludniej i zgodnie z normami kulturowymi. Wystarcza ci takie wytłumaczenie?
          • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:55
            Skoro znęcanie się nad dzieckiem jest ok bo fryzurka musi być wg norm kulturowych to brak mi slow
            • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:01
              Pisałam o regulaminie szkoły.
              • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:04
                Regulamin szkoły to jedno, dobro dziecka to w tym przypadku dla mnie norma nadrzędna. Natomiast dla mnie schludna fryzura, nawet u chłopca, wcale nie oznacza krótkiej fryzury. Włosy mają byc zadbane i tyle.
            • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:03
              Słownik może wertuj?
              • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:05
                A ty kup sobie empatię na allegro
                • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:18
                  Empatie to mam dla tych biedaków skołtunionych w upale obecnym. Oj jak ja im współczuję 😄
                  • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:21
                    a ty sama masz krótkie czy długie włosy? Przecież większość dzieci nie ma loków do pasa tylko krótkiego kudłatego boba...
                    • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:23
                      Właśnie teraz mam za długie, dlatego współczuję 😆 rok temu były cięte itesknie do tego cudownego uczucia lekkości. Nie wiem jakbym chciała teraz obciac i tak mi rosną, ale są już uciążliwe.
          • 3-mamuska Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:17
            szmytka1 napisała:

> Bo tak zdecydowali jego rodzice, tak im się podoba, jest wygodniej, schludniej
            > i zgodnie z normami kulturowymi. Wystarcza ci takie wytłumaczenie?

Wygodniej kulturalniej i zgodnie z normami kobiety powinni mieć staniki w przestrzeni publicznej. A tobie jest to obojętne. Ciekawe czemu chłopiec ma się normą pod porządkować a kobiety nie muszą ?
            O ile włosy nie są intymna częścią ciała, to gole piersi tak wiec..
            • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:21
              Ależ cudze fryzury są mi tak samo obojętne jak cudze piersi. Żałować mi chyba wolno? O swoich cyckach decyduje sama i o włosach moich dzieci też.
      • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:49
        Musi bo co? Zmieni płeć od długich włosów? Ktoś go z dziewczyną pomyli? Wrony mi gniazdo we włosach uwiją?
        • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:51
          Nie chcę bronić, ale chcą by był schludnie ostrzyżony bo regulamin szkoły wymaga.
          • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:52
            Jeśli ważniejszy jest dla nich jakis regulamin niż lęk ich dziecka, to współczuję dziecku, bo jego lęk jest prawdziwy
          • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:54
            Do szkoły nie idą przedszkolaki, a schludna fryzura dla chłopca to ma być na krótko? Dlaczego i w imię czego?
          • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:56
            co to za szkoła? Teraz masa chłopców ma długie włosy...
          • berdebul Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:05
            I nie mogą się dogadać ze szkolnym dzieckiem w materii strzyżenia włosów?
        • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:51
          daszka_staszka napisał(a):

> Musi bo co? Zmieni płeć od długich włosów? Ktoś go z dziewczyną pomyli? Wrony m
          > i gniazdo we włosach uwiją?

Bo będzie wyglądał jak nagród, albo wujek coś
          Jeśli ma włosowe traumy nie da sobie zrobić nic.przy włosach i będzie wyglądał niechlujnie
          • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:52
            kotejka napisała:

> daszka_staszka napisał(a):
            >
            > > Musi bo co? Zmieni płeć od długich włosów? Ktoś go z dziewczyną pomyli? W
            > rony m
            > > i gniazdo we włosach uwiją?
            >
            > Bo będzie wyglądał jak Hagrid, albo wujek coś
            > Jeśli ma włosowe traumy nie da sobie zrobić nic.przy włosach i będzie wyglądał
            > niechlujnie
        • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:52
          Bo tak się podoba jego rodzicom, jest zdecydowanie wygodniej i łatwiej no i dla nich pewnie ładniej.
          • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:53
            Niektórzy nie powinni mieć dzieci jednak
          • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:56
            W przypadku dziewczynek też ma być wygodniej czy im wolno mieć dłuższe włosy?
            • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:57
              mia_mia napisał(a):

> W przypadku dziewczynek też ma być wygodniej czy im wolno mieć dłuższe włosy?

Dziewczynki lubią zazwyczaj zabiegi przy swoich włosach
              Dziewczynki włosy do szkoły spinają lub wiążą
              • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:58
                nie lubią. Przeważnie nie maja wyjscia
                • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:01
                  Ja w dzieciństwie nienawidziłam czesania tych cholernych warkoczy, miałam cienkie, plączące się włosy. Jak ja zazdrościłam koleżance, która rodzice obcinali na panią. Ona zazdrościła mnie. W efekcie Ja w LO obcięłam się na chlopaka, ona ma już dorosła córkę i włosy po pas długie cały czas trzyma.
                  • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:08
                    tez nie lubiłam. nikogo to nie obchodziło bo dla urody trzeba cierpieć.
              • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:00
                A chłopcy nie mogą wiązać i spinać? Dlaczego?
                Mój syn ma dłuższe włosy niż polska norma na zapałkę i jedyna pielęgnacja to mycie i czesanie (teraz to głównie mycie, bo o czesaniu po myciu to często zapomina).
                • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:04
                  Akurat mowa o dziecku uczęszczającym do niepolskiej szkoły, obecnie jeszcze przedszkola ale to ta sama placówka.
                  W Polsce o zapałce nigdy nie słyszałam.
                  • 3-mamuska Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:21

> Akurat mowa o dziecku uczęszczającym do niepolskiej szkoły, obecnie jeszcze prz
                    > edszkola ale to ta sama placówka.
                    > W Polsce o zapałce nigdy nie słyszałam.

Nie zauważyłam, aby szkola wymagała krótkich włosów u chłopców.
                    Mają być schludne czyli mogą mieć spięte i nie przeszkadzające.
                    • kochamruskieileniwe Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 08:32
                      Szkoly wumagają raczej schludnosci. Czaami nauczyciel starej daty (cialeem lub duchem) sie przyczepi. Syn 12 lat ma dluższe wlosy. Dba o nie. Jak go jeden nauczyciel wysylal do fryzjera, bo fruzura u chlopca ma byc krotka i basta, odparł, że nie może bo zapuszcza wlosy na perukę dla dzieci chorych na raka.(serio. Taką mają modę w swoim klubie wodniackim). Od tej pory ma spokoj.
                      • 3-mamuska Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 20:32
                        kochamruskieileniwe napisała:

> Szkoly wumagają raczej schludnosci. Czaami nauczyciel starej daty (cialeem lub
                        > duchem) sie przyczepi. Syn 12 lat ma dluższe wlosy. Dba o nie. Jak go jeden nau
                        > czyciel wysylal do fryzjera, bo fruzura u chlopca ma byc krotka i basta, odparł
                        > , że nie może bo zapuszcza wlosy na perukę dla dzieci chorych na raka.(serio. T
                        > aką mają modę w swoim klubie wodniackim). Od tej pory ma spokoj.

👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻Dla syna.
                        Ja pamietam jedna taka akcje za dres w szkole faceta dosłownie szeptał ucznia ze ten nie ma szacunku bo założył dres.
                        Myślałam ze czasy terroru się skończyły.
                        To ze się czepi jeden nauczyciel nie znaczy ze szkola ma taki regulamin.
                        Ma wyglądać schludnie czyli długie włosy umyte i/lub związane. Pamietam kolega w podstawce miał długie kruczo czarne kręcone cudne nikt się nie czepiał.
                • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:12
                  Twoi chłopcy miga mieć co tylko chcą i co tylko im tam upleciesz, moi podzielają mój zamysł estetyczny i.maja fryzury krótkie. Masz słoneczka na poprawę nastroju, żeby Ci się zaplatanie warkoczy nie dluzylo
                • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 09:19
                  bo przeważnie te "długie włosy" u chłopców to maks do brody.
                  • aqua48 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 10:46
                    ichi51e napisała:

> przeważnie te "długie włosy" u chłopców to maks do brody.

Mój miał do połowy pleców. Ma piękne włosy, po mojej Mamie - gęste, proste i grube, warkocz mu plotłam był grubości mojego nadgarstka. A do szkoły nosił związane gumką.
            • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:59
              W przypadku twoich dziewczynek i wszystkich innych możesz sobie robić fryzury jakie chcesz i chcą ich rodzice. Co mnie to obchodzi? Ja decyduję w sprawie własnych dzieci
              • kicifura Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 20:57
                szmytka1 napisała:

> W przypadku twoich dziewczynek i wszystkich innych możesz sobie robić fryzury j
                > akie chcesz i chcą ich rodzice. Co mnie to obchodzi? Ja decyduję w sprawie włas
                > nych dzieci

Każdy rodzic decyduje, ale jeżeli wizja rodziców co do wyglądu dziecka jest na tyle istotna że wymaga stosowania na nim przemocy to coś tu mocno nie gra..
                • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:11
                  Długie włosy to nie tylko kwestia estetyki, ale też wygody i higieny. No sorry 5 latek ma jeszcze czas na wyraźnie swojej indywidualności poprzez długie włosy, wtedy kiedy sam całą higienę tych włosów ogarnie.
                  • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:13
                    moje dziecko już w wieku lat 5 wolało mieć długie. Rozumiem ze 5letnie dziewczynki ogarniają sobie swoje fryzury same?
                    • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:20
                      Rozumiem, że ich matki to ochotniczki i nikt ich nie zmusza. Realizują mit o królewnie.
          • livia.kalina Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 23:58
            No ale dziecko to nie lalka, żeby sobie bawić się jego wyglądem, kosztem jego traumy.
            • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 00:03
              Utnij warkoczyki przy samej głowie 😁
              • livia.kalina Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 18:52
                Nie wiem, co w tym śmiesznego? To jakieś nawiązanie do obozów koncentracyjnych?
                • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 19:17
                  Tak, oraz wszelkich innych opresyjnych systemów, rzuc jeszcze kilka ciekawych skojarzeń, chętnie poczytam
        • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:55

> Musi bo co? Zmieni płeć od długich włosów? Ktoś go z dziewczyną pomyli?

A był i taki przypadek, który skończył się tragicznie
          Pewnie pamiętacie
          www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/sosnowiec-zabojstwo-sebastiana-h-41-latek-zamordowal-chlopca-bo-pomylil-go-z/s1e7t22
          Wrony m
          > i gniazdo we włosach uwiją?
          • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:57
            Chyba kpisz? Obwiniasz ofiarę zabójstwa?
            • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:59

> Chyba kpisz? Obwiniasz ofiarę zabójstwa?

Kto obwinia
              Pytanie było, czy można pomylić chłopca z dziewczynka z.poeodu włosow
              Otóż okazuje się, można
              Mam sąsiada w wieku 11 lat
              Ma długie włosy
              Notorycznieyla go z dziewczynka
              A on się złości
              Ale długów włosy to jego wybór
              • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:01
                No, ale co się stanie takiego, nawet jeśli ktoś go pomyli z tą dziewczynka? A ty wrzucasz mi linka do artykułu o morderstwie...
                • kotejka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:06

> No, ale co się stanie takiego, nawet jeśli ktoś go pomyli z tą dziewczynka? A t
                  > y wrzucasz mi linka do artykułu o morderstwie...

Zazwyczaj chłopczyk nie chce być mylony z dziewczynka
                  Będzie mu niemilo i będzie się złościł
                  No chyba, ze chce
                  To już wtedy jest taki inny chłopczyk
                  • daszka_staszka Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:07
                    Jak go to będzie denerwować, to sam o tego fryzjera pewnie poprosi. Problem solved
                  • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:13
                    Mój syn zawsze był mylony z dziewczynką, taka buzia, nawet w czapce zimowej i ciuchach z chłopięcymi motywami, zawsze mówił jestem chłopcem, mam na imię X, traumy nie ma
          • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 17:58
            Ja raz pomyliłam kilkulatka z dziewczynka i odezwałam się do dziecka formą żeńska, na co oburzona chyba babcia: to chłopiec, nie widać? Na co ja, no właśnie nie... Przy czym mnie wygląd cudzych dIeci nie przeszkadza, ale jak ktoś małemu dziecku funduje długie włosy, to niech się nie oburza, że dziecko jest mylone z płcią przeciwna. W naszej kulturze jednak długie włosy sugerują płeć żeńska jeśli ubiór jest uniseks a do tego u małych dIeci rysy twarzy są czasem tak delikatne
            • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:03
              Czyli do dziewczynki z krótkimi włosami zwracasz się jak do chłopca, bo w naszej kulturze krótkie włosy sugerują chłopca?
              • la_bonne_cusine Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:06
                Stąd pewnie kolczyki u noworodków.
              • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:17
                Jeśli będzie w ubranku unisex i będę miała problem by rozróżnić, to zdecyduje się na to karkołomne ryzyko i pewnie formę męska zastosuje. Nie, nie będę pytać, a jesteś chłopcem, czy dIewczynka, silić się na formy bezosobowe. Zaryzykuje. Najwyżej się obraża jego opiekunowie ta straszna zniewaga 😝
                • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:33
                  W języku polskim nie trzeba znać płci dziecka, żeby powiedzieć coś zwykłego, typu podejdź, daj, masz fajną zabawkę, uważaj, a przy w razie potrzeby można zapytać jak masz na imię. Nikogo normalnego nie obrazisz, bo nazwanie kogoś chłopcem/dziewczynką to nie obelga.
                  • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 19:23
                    Nie pierdol, a myślałam, że tak
            • kropkaa Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:07
              Masz jakąś obsesję na punkcie długich włosów u chłopców. Lata temu w przedszkolu i wczesnej podstawówce wielu chłopców miało dłuższe włosy - dobrze się mieli i wyszli na ludzi. Teraz to już w ogóle wolna amerykanka - gumki, kitki, opaski. Jak żyć?
              • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:22
                Mam do tego stopnia obsesję na punkcie cudzych fryzur, że są mi aż obojętne. Wszyatko minjedno jakie uczesania nosza czyjes dzieci. Rozumiem za to chęć posiadania wpływu na to, co ma na głowie osobisty kilkulatek.
                • mia_mia Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 18:36
                  Zdanie kilkulatka się nie liczy i lepiej mu zafundować stres niż umyć dłuższe włosy? W imię czego? To tak jak ja bym się upierała, że syn ma mieć długie, a jemu podobałyby się króciutkie, po co miałabym to robić?
                  • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 19:26
                    Dziecko z posta startowego nie chce mieć krótkich, tylko zwyczajnie boi się fryzjera. Jak zacznie bać się nożyczek, to przestaniesz mu paznokcie odcinać? Dziecko trzeba oswoić z fryzjerem i robić swoje.
                    • kicifura Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 20:40
                      szmytka1 napisała:

> Dziecko z posta startowego nie chce mieć krótkich,

Gdzie to wyczytałaś?
                      • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:10
                        Jest jasno napisane, boi się fryzjera, a nie, że chce mieć długie, ale rodzice się nie zgadzają. Tam to wyczytałam
                        • ichi51e Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:12
                          bogiem a prawda nigdzie nie było napisane ze chce mieć krótkie. Najprawdopodobniej ma to gdzieś.
                        • kicifura Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 08:15
                          szmytka1 napisała:

> Jest jasno napisane, boi się fryzjera, a nie, że chce mieć długie, ale rodzice
                          > się nie zgadzają. Tam to wyczytałam

Czyli w zdaniu "boi się fryzjera" ty widzisz "chce mieć krótkie włosy" aha big_grin
                          • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 11:18
                            Tak samo mogę widzieć, jak ci co widzą, chce mieć długie, także ten...
                            • kicifura Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 13:18
                              szmytka1 napisała:

> Tak samo mogę widzieć, jak ci co widzą, chce mieć długie, także ten...

Tylko że ty jedna twierdzisz że wiesz jakie włosy chce mieć to dziecko.
                              Nie brnij.
                              • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 19:16
                                Ja wiem jakie włosy chcą żeby mielinrodzice i to mi wystarcza. W pewnym wieku decyduje Ja, a nie moje dziecko. Taki straszny terror u mnie 😁
                                • kicifura Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 20:09
                                  szmytka1 napisała:

> Ja wiem jakie włosy chcą żeby mielinrodzice i to mi wystarcza.

No właśnie nie wystarcza bo musisz zmyślać że wiesz czego chce ten dzieciak.
                                  • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 20:43
                                    A może mam taki przymus zmyślania na ematce, żebyście miały się cYm podniecać w nudne wieczory 😁
                                    • kicifura Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 20:58
                                      szmytka1 napisała:

> A może mam taki przymus zmyślania na ematce, żebyście miały się cYm podniecać w
                                      > nudne wieczory 😁

Napisała szmytka w swoim 36 (słownie: trzydziestym szóstym) poście na temat fryzury obcego dziecka.

Pa! Miłego wieczoru na forum smile
                • kk345 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 19:12
                  Jest ci to tak doskonale obojętne, ze aż o tej obojętności walnęłaś ze 20 emocjonalnych postów. Jakaś nieprzepracowana trauma ewidentnie, homofobia jakaś?
                  • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 19:21
                    Aż policzyłaś? 🤔 nawet nie będę komentować o tej homofobii, bo nawet nie wiadomo jak się odnieść, że długie włosy, to na bank gej mówisz? Te teorie na pewno obalono, Nobla ci nie dadzą.
                    • kropkaa Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 19:40
                      Wyluzuj,.to tylko włosy.
                    • kk345 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 20:37
                      szmytka1 napisała:

> Aż policzyłaś? 🤔 nawet nie będę komentować o tej homofobii, bo nawet nie wiado
                      > mo jak się odnieść, że długie włosy, to na bank gej mówisz? Te teorie na pewno
                      > obalono, Nobla ci nie dadzą

Walczysz jak o niepodległość, by synka nie pomylili z dziewczynka, to świadczy o niezdrowym podejściu do płci i z reguły wiąże się z homofobią
                      • jednoraz0w0 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 20:43
                        Ja jako dziecko często byłam brana za chłopca („dziewczynka czy chłopiec? Bo jak chłopiec to przepiękny” #najgorzej), w końcu bez wiedzy rodziców poszłam do koleżanki której starszy brat umiał przekłuwać uszy żeby sobie kolczyki zawiesić i żeby mnie więcej za chłopca nie brano. Byłam w wieku w którym orientacja seksualna była dla mnie jakimś zupełnie nieistniejącym tematem i tak w ogóle to byłam raczej typem tomboya, czas wolny spędzałam z kolegami, więc nie miałam jazdy na bycie najpiękniejszą księżniczką w całej wsi a i tak te komcie bolały.
                      • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:08
                        Mój synek akurat nie ma delikatnych rysów twarzy, nosi ubrania nie uniseks, a raczej typowo chlopiece, no i przy chłopięcej fryzurze żadna "walka" nie jest potrzebna. Jeśli walka nazywasz pójście do fryzjera co jakiś czas, to oby tak lekkim był cały proces wychowania dziecka.
                      • 3-mamuska Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:25
                        kk345 napisała:

> szmytka1 napisała:
                        >
                        > > Aż policzyłaś? 🤔 nawet nie będę komentować o tej homofobii, bo nawet nie
                        > wiado
                        > > mo jak się odnieść, że długie włosy, to na bank gej mówisz? Te teorie na
                        > pewno
                        > > obalono, Nobla ci nie dadzą
                        >
                        > Walczysz jak o niepodległość, by synka nie pomylili z dziewczynka, to świadczy
                        > o niezdrowym podejściu do płci i z reguły wiąże się z homofobią

PENWIE mąż chce mieć męskiego syna silnego chłopa itp. Wiesz chłopaki nie płaczą a potem tylko popełniają samobójstwa. Bo są ocenieni, musza być silni ,nie mogą mieć słabości.
                        Tylko współczuć.
                        • szmytka1 Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:38
                          Jak kulą w płot... akurat mąż ma samych braci, miał za to fajna chrzesniaczke kilkulatkę I bardzo chcieliśmy córkę. Za drugom razem to już chłopca, bo łatwiej nam było że względów ekonomicznych i organizacyjnych mieć dIeci tej samej płci.nie się chłopiec spodobał i nie wyobrażałam już sobie siebie jako matki dziewczynki. Nie każdy ma za męża prostaka, jak ci wokół ciebie, których tok myślenia tak doskonale znasz 😝
      • 3-mamuska Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 14.08.22, 21:13
        kotejka napisała:

> Na ich fryzjerów wydaje więcej niż na swojego
        > Jakoś musicie to odczarować - nie ma rady
        > Chłopiec musi miec scinane włosy

Nie ma rady? Jest ,nie trzeba ścinać włosów. To nie kwestia życia.
        Jakie musi? Nic nie musi może a jak chce.
      • piataziuta Re: Skąd strach przed fryzjerem u małych chłopców 15.08.22, 19:11
        "Jakoś musicie to odczarować - nie ma rady
        Chłopiec musi miec scinane włosy"

Z pamiętnika garkotłuka...
    • ichi51e