Dodaj do ulubionych

Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie?

14.08.22, 17:49
Mam GREG, ale chodzą słuchy, że Nowa Era lepsza. Co na to ematka?
Obserwuj wątek
    • berdebul Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 17:56
      Kup obydwa. Nie ma idealnego.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 17:58
        Jest to jakiś sposób smile Acz żonglowanie tyloma tomami wydaje mi się niewygodnym, ale może?
      • grey_delphinum Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 17:58
        Nowa Era lepsza.
        • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:00
          Ha, widzisz smile a chce Ci się rozwijać czy po egzaminach masz już serdecznie dość tematu? (Co zrozumiem, ja jestem u progu ósmej klasy już zmęczona myślą wink)
          • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:07
            To tak jak ja. I właśnie też chciałam pytać o repetytoria i arkusze. Pierwsze kupiłam dzisiaj - Nowej Ery z 2021. Greg jest już z 2022. W obiegu jest też sporo starszych i na to zwracam uwagę. Z zakupem kolejnych wstrzymam się, aż zobaczę, jak dziecko to ogarnia. Czy w ogóle taki system się sprawdzi - testy w domu. Jednak wolałabym dowiedzieć się wcześniej, które mają jakąś wartość.
            • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:09
              No właśnie zwolennicy Nowej Ery powiedzieli, żeby brać ten poprzedni, nie czekać na kolejny, bo zmieniają się tylko testy, a materiał ten sam. Nie wiem czy moje OCD pozwoli mi na taki wybryk, JAK TO, ZESZŁOROCZNE? wink
              • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:14
                O, to nie wiedziałam, że materiał ten sam. W edukacji ciągle mieszają przecież. Może jakąś forumową grupę wparcia dla matek 8-klasistów założymy? wink Bo mnie też słabo na samą myśl o tych egzaminach.
                W dodatku nie wiem, czy dziecko nie ma dysortografii, bo robi tzw. głupie błędy, co obniża oceny z prac. Umówiłam na diagnozę, a mąż mi snuje teorie, że niepotrzebnie, bo z pewnością nie ma, tylko nie uważa, nie uczy się (zasady zna, dziś odpytałam). On uważa, że ktoś wstępnie powinien ocenić czy może mieć. Niestety nie rozwinął, kto i jak bez testów diagnostycznych miałby to zrobić. Wkurzył mnie tylko.
                • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:21
                  Iście po męsku smile Nie ma co, jakoś to będzie, ja z synowcem na przedzie wink
                  Ale pocieszę Cię, że faktycznie bombelek może być nieuważny i rozproszony wiecznie. Jest szansa, że się zbierze w sobie w obliczu wyzwania. Ale prediagnozuj, jasne, dlaczego nie? Co to zaszkodzi? W razie czego możecie jeszcze działać.
                  • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:24
                    Otóż to. Przecież nic na tym nie straci, a będzie jasność. Ja mam dysleksję, cały komplet objawów, stąd moje wątpliwości i pomysł diagnozy. To ponoć bywa dziedziczne.
                • lannnnntana Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:32
                  nie_ma_niebieskich napisała:

> O, to nie wiedziałam, że materiał ten sam. W edukacji ciągle mieszają przecież.
                  > Może jakąś forumową grupę wparcia dla matek 8-klasistów założymy? wink Bo mnie t
                  > eż słabo na samą myśl o tych egzaminach.
                  Chętnie się przyłączę, też mam na stanie ósmoklasistę. W dodatku z licznymi deficytami.
                  • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:40
                    smile
              • skumbrie Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 18:11
                Przecież chodzi o to, żeby bombelek otrzaskał się z typem zadań. Równie dobrze możesz wydrukować testy ze strony OKE.
            • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:09
              Ciężki rok będziemy miały, co? wink
              • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:15
                Oj, tak. Ja się stresuję chyba bardziej niż dziecko. Ty też?
                • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:19
                  Na pewno trochę się stresuję, ale bardziej stresem dziecka. Ja wiem, że nawet gdyby się kompletnie nigdzie nie dostało, to nie jest koniec świata. I ten vibe staram się bombelkowi przekazać. Martwi mnie też dysproporcja ocen do wiedzy - mam wrażenie, że moje, oczywiście zdolne i mądre kochanie, ma dramatycznie zawyżone oceny z paru istotnych przedmiotów i wolałabym, żeby to się zweryfikowało, póki czas. No i, cholera, myślę o tym pustym roczniku, co za nimi idzie i szlag mnie trafia wink
                  Ulewajmy stresy tutaj, a do nich luz, bo się dodatkowo zepną, po co im to smile
                  • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:25
                    U nas to samo - też sądzę, że oceny ma dzieciątko zawyżone. Trzeba dopilnować tych przedmiotów egzaminacyjnych teraz. Bo w sumie, że z pozostałych wyższe to raczej nie problem.
                    • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:29
                      Tak, dokładnie, mam w pompie szereg tych piątek i szóstek, jak się nabrali na piękne oczy i gładką gadkę, to cóż. Będą punkty za świadectwo wink Ale to, że dzieciak pisze lepiej i bardziej poprawnie od polonistki, to wprawdzie fakt, ale nie nobilitujący dla polonistki, niestety. A na pewno nie predystynujący do posiadanej oceny celującej. O znajomości zasad gramatyki lepiej zmilczę, pisze i mówi dość poprawnie, ale zapytaj go czy odróżnia imiesłów od przydawki.. suspicious Będzie problem. Za co ta szóstka, pytam ja???
                      • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:36
                        "A co to jest zdanie podrzędnie złożone?", dziś usłyszałam. Z polskiego akurat czwórka... no ale. Nawet mając czwórkę, chyba by wypadało wiedzieć to po siódmej klasie?!
                        • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:44
                          Po prostu jesteśmy stare dobre roczniki albo wlasnie tak to pamiętamy big_grin
                        • em_em71 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 08:43
                          Jeszcze 2 tygodnie wakacji, a ty trujesz o szkole? Jestes na najlepszej drodze do tego, ze w październiku bombelek pizgnie nabytymi repetytoriami i nie zajrzy do nich kwietnia.
                          • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 14:25
                            big_grin Serdecznie wątpię i bardzo Ci współczuję doświadczeń, ale nie przejmuj się w ogóle, do chęci nauki i jakichś tam ambicji często dzieciaki dorastają nieco później niż koledzy. Na pewno w przyszłym roku się Wam uda, trzymam kciuki!
    • biala_ladecka Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:10
      Kalendarz ósmoklasisty GWO.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:13
        O, tego w ogóle nie brałam pod uwagę, to znaczy nie słyszałam o. A uzasadnisz, proszę? smile
        • ichi51e Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:18
          GWO ma bardziej szczegółowe podreczniki niż nowa era. Ostatnio szukałam do 4 klasy i nauczyciele żalili się ze GWO fajne ale tylko dolepszych klas się nadaje.
          • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:21
            Do lepszych - w sensie do wyższych poziomem klas?
          • memphis90 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:28
            Chyba zależy do którego przedmiotu. Jedno z moich dzieci mialo Historię z NE, drugie - z GWO. Ta z GWO to jest totalna porażka, bardzo źle się z tego podręcznika uczy. Internetowy program do historii GWO też beznadziejny, ale już ćwiczenia z wladcow słów czy Matlandii - super.
            • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:35
              Piąteczka, całą pierwszą połowę podstawówki bombelek tłukł Matlandię i Władcę Słów, myślę, że były solidnymi podstawami jego późniejszej doskonałej opinii big_grin O Władcy Słów mogę powiedzieć, że był ślicznie napisany jako gra i doskonale pojmował ideę grywalizacji smile Ale Ty o podręcznikach teraz, tak?
              • memphis90 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 19:01
                Trochę o jednym, trochę o drugim... Akurat historia i w wersji książkowej, i internetowej- żenująca...
                • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 19:06
                  Aaa, ok, istotnie. W podręczniku biskup na biskupie, relikwią pogania. ALE my mamy tak doskonałą historyczkę, że tu jestem o bombelka zupełnie spokojna. Dziewczyna cudownie równoważy między koniecznością zrealizowania podstawy programowej, a ideą przekazania milaczkom, że wiara swoje, fanatyzm swoje, a geopolityka swoje smile Kocham laskę, nie wiem, co robi w publicznej szkole, ale ją normalnie czczę. (Z tym, że znam wielu co najmniej przyzwoitych nauczycieli, którzy nadal uczą w publicznych i uważam, że to heroizm, ale oni twierdzą, że wygoda.)
        • biala_ladecka Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:34
          Fajnie, sensownie ułożony materiał w kawałkach, ciekawe ćwiczenia. Mi poleciła, znajoma polonistka, pracuje na tym z dzieciakami od lat, młoda była zadowolona więc polecam dalej.
          • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:36
            Bardzo dziękuję smile)
    • lannnnntana Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:34
      Pięknie proszę, napiszcie coś o tych repetytoriach, to się instaluje czy jak? Przepraszam, może głupie pytanie, ale ja kompletnie nie jestem w temacie i technicznie też do niczego.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:36
        Nie, nie, kupujesz książki z materiałem do powtórki i zeszytami ćwiczeń do samodzielnego wykonania. GREG ma takie, na przykład allegro.pl/oferta/egzamin-osmoklasisty-2022-3w1-greg-repetytorium-11073439991
    • aguar Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:52
      Też jestem chętna do grupy wsparcia dla mam ósmoklasistów.
      W ogóle nie przyszło mi do głowy, aby wychodzić z inicjatywą jakiegoś repetytorium. Zakładam, że do egzaminów przygotują ich w szkole. Jak będzie trzeba kupić jakąś książkę czy jakiś program to kupię, na razie kupiłam mu podręczniki.
      Mój nie ma na razie wybranego liceum. Coraz bardziej skłaniam się do myśli, że takie liceum, do którego dostanie się na luzie, będzie też takim, w którym w czasie czterech lat nauki będzie sobie bez problemu dawał radę. Chociaż może tak być, że w końcu któreś wybierze i mu zacznie zależeć...
      Zgodnie z radami planujemy mieć jedno słabsze na liście. Tak się składa, że jest jedno takie w ładnym budynku w zasięgu spaceru od domu, więc mamy plan minimum smile
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 18:58
        Jeżeli masz zaufanie do szkoły (i wszystkich nauczycieli kluczowych przedmiotów), to jasne, że nie ma co siebie i dzieciaka stresować. I myślę, że plan na luzie i minimum jest zawsze spoko. Mnie dużo dało czytanie wątku o córce forumki, która nie dostała się nigdzie - ogromnie współczuję stresu rodzicom i dziewczynce, mam nadzieję, że skończyło się ok. Ale ten wątek był napakowany sensownymi radami, na przykład tą, żeby listę szkół wydłużyć, jak tylko się da, oczywiście sensownie układając. Może to i oczywiste, ale niekoniecznie dla kogoś, kto dopiero zaczyna chodzić wokół tematu.
        • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 19:02
          Dla mnie też tamten wątek był jak budzik... U nas możliwe są trzy licea i wydaje mi się to niesprawiedliwe, szczerze mówiąc. A ponieważ dziecku zależy na niezbyt długim dojeżdżaniu, to wychodzi, że powinny być to wszystkie trzy, jakie są w najbliższym miasteczku - jedno w miarę jeszcze z czołówki, jedno średnie i jedno słabe akurat. Takie zupełnie topowe to zresztą chyba i tak nie dla mojego kochanego bombelka - jak obserwuję ten (anty)zapał do nauki...
        • ave-55 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 21:19
          Mam prośbę o podesłanie o linka do wątku bo przeoczyłam a chętnie poczytam. I też się przyłączam do grona. Jak pomyślę że zaraz wrzesień już mnie ściska w żołądku...
          • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 23:42
            forum.gazeta.pl/forum/w,567,173867954,173867954,Nie_dostala_sie.html
      • memphis90 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 19:03
        >Zakładam, że do egzaminów przygotują ich w >szkole.
        Optymistka!
        • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 19:07
          Ja zakładam zasadę ograniczonego zaufania wink
        • tygryskowata Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 00:11
          Ja też tak zakładałam. Aż tu nagle zaczęłam się mocniej interesować tym, co przerabiali i tym, co jest na examie i… włosy mi osiwiały. 2 lata zdalnej = masa zaległości…
      • aguar Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 07:44
        Na razie planuję się trzymać swojego. Jak się złamię, to Wam napiszę.
    • iwoniaw Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 20:13
      Kalendarze 8-klasisty GWO (polski i matematyka), które ktoś wyżej już polecał. U nas sprawdziły się doskonale - małe partie do powtórzenia codziennie, wszystko usystematyzowane, każdy typ zadań egzaminacyjnych uwzględniony, jeśli używane zgodnie z założeniem (tzn. rzeczywiście każdego dnia tylko materiał na 1 dzień robiony, ale systematycznie), to nie ma poczucia zawalenia ogromem materiału, a jest poczucie, że się posuwasz do przodu i nie pomijasz ważnych treści.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 21:29
        Dobra rekomendacja, dzięki smile
    • zielonazaba9999 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 20:51
      Nie znam GREGa, młoda miała z Nowej Ery i byłyśmy bardzo zadowolone.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 21:29
        Dziękuję smile
    • asiaiwona_1 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 21:30
      Dołączam do klubu. Ponieważ nie liczę, że szkoła dobrze przygotuje do testów to zapisałam młodą na kursy przygotowawcze z polskiego, matmy i ang. Szkoła polecona przez znajomych więc mam nadzieję, że i my - a w sumie to mloda - będzie zadowolona. Start w połowie września.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 21:31
        O, to tak jak u nas wink Waw?
        • asiaiwona_1 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 21:33
          Tak, Warszawa smile
          • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 22:29
            Asmile To pewnie te same kursy big_grin Mam nadzieje, że okażą się ok..
            • asiaiwona_1 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 22:48
              Liczę, że poukładają wiedzę i nauczą jak robić testy. Młoda się stresuje każdym większym sprawdzianem, do tego stopnia, że potrafi się popłakać. Mam nadzieję, że nauczenie się jak takie testy rozwiązywać pomoże jej w opanowaniu stresu choć trochę.
              • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 23:50
                Myślę dokładnie tak samo, że z najlepszą wiedzą programową można się ładnie wyłożyć, jeżeli test będzie rzeczą nową i przerażającą. Wrażliwcom ciężko na starcie, twardzieli załatwia atmosfera i histeryzujące towarzystwo. Nie dziwię się histerii, one się wzajemnie nakręcają, jak złoto, ale warto dać dzieciakom jakieś narzędzia, żeby sobie z tym poradziły.
      • ave-55 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 12:11
        Mogę zapytać jakie miasto?
        • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 14:22
          Warszawa smile
    • bluea.nne Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 21:36
      Uczę matematyki. Dla dobrego ucznia polecam Aksjomat- ale ta mniejsza książkę, gdzie na początku są testy ułożone działami a dopiero na końcu takie zbiorcze.
      Dobre jest też nowe repetytorium z GWO( nie kalendarz)- też najpierw testy działami.
      Z Nowej Ery nie korzystałam jeszcze, ale podobno też warto
      • bluea.nne Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 21:43
        To te
        • nieeelena Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 00:34
          I ja też 😊
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 14.08.22, 22:29
        BARDZO Ci dziękuję smile
    • dorota.konowrocka Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 08:00
      Polecam Nową Erę i pisze to z perspektywy matki trójki ósmoklasistów, którzy zdawali w ciągu czterech ostatnich lat smile (ostatnie wlasnie teraz, uff smile NE jest świetna - czytelna, przyjazna, wystarczająco dużo miejsca, żeby wszystkie odpowiedzi dziecka mozna było pisać w samym repetytorium, a nie na jakichś kartkach obok. Dobrze podany materiał, wszystko jest naprawde ultrazrozumiale. W każdym przypadku matme zrobiliśmy od deski do deski, a angielski i polski zależnie od potrzeb. Polski ma świetne streszczenia, uporządkowana gramatykę, bardzo dobre testy juz takie „z arkusza”, angielski tez ma świetnie uporządkowana gramatykę, wygodne do wysłuchania nagrania, bardzo dobre stopniowanie trudności we wszystkich obszarach (słuchanie, czytanie ze zrozumieniem, funkcje językowe itd). Kupiłabym we wrześniu (bo tak robiłam zasadniczo) trzy repetytoria (bez tych dodatkowych arkuszy testowych, same repetytoria, tam jest mnostwo ćwiczeń i po dwa arkusze testowe), a gdyby dzieć zrobił je wszystkie na przykład do grudnia, to ewentualnie dokupywalabym dalej.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 08:22
        Bardzo dobry system smile Oraz, omg, trzy razy ósma klasa w cztery lata, jesteś bohaterką, serio smile)
        • dorota.konowrocka Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 09:35
          Trochę się czuje jak bohaterka smile Ale juz na luzie chętnie posłużę wiedza. Miałam jeden egzemplarz typu prymus, jeden typu słabiutko i jeden typu 6 z polskiego, 3 z litości z matmy, wiec mam szerokie spojrzenie. Wszyscy maja się dobrze i wylądowali w szkołach, ktore do nich pasują. W tym roku pierwsza matura, Oh Yeah! smile
          • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 14:26
            Bardzo sensowne podejście smile Matura to już podobno mniejszy stres big_grin Daj znać czy potwierdzasz smile
    • la_mujer75 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 09:14
      U nas Młodszy miał Nową Erę z polskiego, a z matmy OPERONA, plus z GWO to małe repetytorium do matematyki(polecane tu ze zdjęciami).
      Z angielskiego nic nie kupowałam, bo wiedziałam, że nie ma takiej potrzeby.
      I fajne są strony, gdzie są zebrane testy ze wszystich ostatnich lat. Nie tylko te oficjalne, ale i różnych wydawnictw.
      To polecam do treningu już bliżej egzaminu. Trzeba pamiętać o tym, że dzieciaki "zapominają", czyli robią zadania z jakiegoś dzialu i trzepią je super, a za dwa miesiące juz gorzej, więc warto jednak trenować przekrojowo.
      Np.
      arkusze.pl/jezyk-polski-egzamin-osmoklasisty/
      Bardzo Wam współczuję. Wam i Waszym dzieciakom.
      Wiele też zależy od szkoły podstawowej. W naszej było kila nauczycielek, które w ogóle nie patrzyły, że dzieciaki mają egzaminy i cisnęły ze swoich przedmiotów do samego końca. A że były to przedmiotu punktowane, to nie można było sobie pozwolić na żadną wpadkę. W niektórych szkołach (u znajomych) nauczyciele inaczej podchodzili do tego i tam był wiekszy luz z nauki przedmiotów nieegzaminacyjnych. I łatwiej było wyciągnąć się na 6. U nas nie było zasady, że się wyciąga ocenę. Np. mój miał zawsze 6 z matmy. przez całą podstawówkę.
      W I semetrze 8 klasy miał mocną 6, drugi semestr poszedł mu ciut gorzej . Pani postawiła na koniec 8 klasy 5.
      Znajoma (jej syn chodzil do klasy z moim Starszym) wiedząc o tym, zabrała swoją córkę w 8 klasie i przeniosła do ED. Mała do marca miala już z 10 przedmiotów oceny wystawione i od marca koncentrowala się na samych egzaminach. Świadectwo miala super. Średnia 5,70 i same 6 z punktowanych przedmiotów. W naszej szkole nigdy by takich ocen nie wypracowala. Znajoma dobrze o tym wiedziała.
      Mała napisala egzaminy identycznie, jak mój Młodszy (tyle samo punktów mieli z egzaminów), ale ocenami sobie podciągnęła średnią i dostała się do szkoły, do której mój Mlody też aplikował, a zabrakło mu naprawdę niewiele. No, ale mój miał tylko jedną 6 z tych punktowanych.

Stres. Mój Młodszy bardzo się stresował. Nie spodziewałam się tego po nim, bo był zawsze dobrym uczniem i takim rownym. Jak się nauczył, to było wiadomo, że będzie 5 lub 6. I przez prawie 8 lat nauki nie pokazywał, że się stresuje.
      Nie cisnęłam na niego. Nie mieliśmy zamiaru go słać do topowych liceów. Wiedzial, że nawet jak wyląduje w liceum Starszego, nic sie nie stanie. A to słabe liceum.
      Nie bylo żadnej presji z naszej (mojej i męża) strony, a jednak on się potwornie stresował.
      Późno się zorientowałam. Mój błąd.
      Powinnam była go wyslac na kursy, wtedy on pewno byłby spokojniejszy. On się uczył jedynie w szkole (mieli z matmy, angielskiego i polskiego dodatkowe godziny na nauke pod egzaminy). Kontynuował swój angielski prywatny . I tyle.
      Miał korki z chemii i fizyki, bo jedna pani mega wymagająca, a druga nic nie ucząca, a wiedzieliśmy, że do niektórych klas będą się liczyły te przedmioty w rekrutacji.
      Ten mój Egzemplarz powinien chodzić na kurs, dla jego spokoju ducha. Ale o tym nie wiedzieliśmy.
      Przed egzaminem z polskiego obudził się o 3 w nocy i nie mógł spać sad
      I potwornie panikował. Potwornie.
      Jakem stara ateistka, to jak zaczął się egzamin, to wszystkie znane mi paciorki odmawiałam wink Miałam wizję, że on zobaczy arkusze i wyjdzie, nie pisząc ani słowa. Niewiele sie pomyliłam... Przez pierwsze 30 minut nic nie pisał, bo był w takim stresie sad A potem w chaosie nadrabiał, a on pisał egzamin normalny. Nie miał wydłużonego czasu pracy.
      Przed matmą był spokojniejszy. I wyszedl zadowolony, że banał. Potem sobie sprawdził, że walną jeden głupi błąd. Znowu sie podłamał i była mega histeria przed angielskim. Prawie porównywalna z polskim.
      Te jego egzaminy kosztowały nas dużo zdrowia.
      Nie dostał się do szkoły I wyboru, ale nie żałuję, bo ta szkoła ma dużo mniej przyjazną atmosferę, niż szkoła II wyboru, a poziom podobny . No, ciut lepsze wyniki maturalne, ale nie jest to duża różnica.
      Jesteśmy bardzo zadowoleni*.

Od września mój Starszy idzie do IV klasy. Klasa maturalna. Bedzie pisal nowa maturę. On ma wiele dysfunkcji i powiem tak- słabo widzę tę jego maturę. A myśłe, że nie będę tak się stresować i tego przeżywać, jak egzamin ósmoklasisty Młodszego.

* nie składaliśmy podania o przejrzenie polskiego. Nie chciało się nam. Przyznaję. Dostał 69 procent. Myślę, że jakbyśmy złożyli odwołanie, byłoby ciut więcej. Nie do końca zgadzały mi się przyznne punkty z tym, co Mlody napisał, a jak został oceniony. I wtedy być może dostałby się do szkoły I wyboru, a ja widząc, jak on przeżył egzaminy, stwierdziłam, że nie ma sensu go tam pchać, bo mam mało odporne psychicznie dziecko.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 14:30
        O matko, jaki horror sad No ni nic nie można zrobić, trzeba twardo stać przy dzieciaku, potem one się z tego otrząsają, a my jeszcze długo pamiętamy.
        Ze szkołą wyboru - rozumiem w pełni. Mamy pewne dane, żeby myśleć, że oba bombelki mogłyby celować wyżej, niż nam oznajmiły. Wiem jednak, że te licea to byłby taki stres i presja, że jednak je kierowaliśmy w trochę inną stronę. Jeżeli dzieciak ma jakąś tam wizję tego, co chce robić zawodowo, to niech chodzi tam, gdzie będzie się uczyć owszem, na poziomie, ale nie w atmosferze, w której dzieciaki się tną i skaczą z okna, bo nie są w stanie dogonić własnych ambicji.
      • mysiaapysia Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 19:04
        Pozwolę sobie nieco skorygować kwestię ED w 8 klasie. Takiego 8-klasistę czeka 11 egzaminów rocznych. Zdać je wszystkie do marca (aby potem zająć się przygotowaniami do egzaminu ósmoklasisty) i to jeszcze na szóstki jest mało prawdopodobne w przypadku, gdy egzaminy roczne w ramach ED odbywają się stacjonarnie w szkole, która poważnie pochodzi do tych egzaminów i przeprowadza część pisemną i ustną, pytania z każdego działu podręcznika, każda sesja egzaminacyjna trwa 3-4 godziny, na szóstkę trzeba mieć z wszystkich części ezgaminu po 100%, nie ma możliwości podciągniecia oceny prezentacją itd.
        Dlatego przed podjęciem decyzji o przejściu na ED w 8 klasie i fundowaniem dziecku łącznie 14 egzaminów w roku szkolnym radziłabym poważnie się zastanowić i sprawdzić czy szkoła firmująca ED umożliwia egzaminy roczne już od września, w jakiej formie i jak surowo ocenia ich wyniki.
        • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 19:17
          Nawiasem mówiąc - ED to opcja #pomoimtrupie dla mnie. Ale rozumiem, że ludzie mogą mieć swoje powody.
          • mysiaapysia Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 19:50
            Wiesz, sytuacje są różne. Niektórym ED pasuje, np. mojemu synowi, który chodzi do popołudniowej szkoły muzycznej II stopnia i dzięki ED ma czas na grę na instrumencie, a przede wszystkim łatwiej mu uczyć się samemu (przy pewnej mojej pomocy, ale limitowanej czasowo ze względu na moją pracę), a dodatkowo w 7 klasie miał czas na przygotowania do dwóch konkursów kuratoryjnych, dzięki którym mając laureata może na luzie przejść następny rok szkolny i rekrutację do LO.
            Ale widzę, jak szkoła, do której jest zapisany na ED podchodzi do rocznych egzaminów, jak ogromnej wiedzy wymaga, jak surowo ocenia. Jeśli komuś przyszłoby do głowy dać dziecko na ED w 8 klasie w celu podciągnięcia ocen - to w tej szkole raczej plan by nie wypalił.
            • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 22:52
              Tak, dlatego piszę, że rozumiem.
        • la_mujer75 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 22:03
          Ta dziewczynka chodziła do równoleglej klasy, co mój Młodszy. A z jej mamą się znałyśmy, bo nasi starsi synowie chodzili do tej samej klasy. I jej corka geniuszem nie była. Gdy mój Młodszy bez prolemu miał pasek, to ta dziewczynka ledwo się wyciągała. I to dzięki temu, że bardzo uzdolnina plastycznie i sportowo.
          Wiem, bo często rozmawialam z jej mamą. I ona, wiedząc, że u nas w szkole nie ma żadnej litości dla ósmoklasistów, specjalnie małą wzieła na ED.
          Mała skończyła podstawowkę ze średnią 5,7 , mając same szóstki z przedmiotów punktowanych.
          Nie wiem, może w tej ósmej klasie cos jej przeskoczyło i stała się taka pilną uczenicą?
          Ale matka sama do mnie mowiła, że zastanawia się, czy małą nie przenieść do szkoły, do której mój syn się dostał, bo ona zdaje sobie sprawę, że jej córka miala dosyć lajtowy rok szkolny (sic!) i że nie wiadomo, jak sobie poradzi w tej szkole, która jest znana z tego, że mocno cisną dzieciaki.
    • agiq Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 09:33
      Popieram te które rekomendowały kalendarz ósmoklasisty GWO. Dobra rzecz.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 14:31
        Teraz to mi się dopiero miszmasz w kwestii wyboru zrobił smile No, ale dobrze, że teraz smile
        • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 15:01
          Kupię chyba wszystkie tu polecane, w praktyce wyjdzie, co mojemu dziecku najlepiej się sprawdza. Sama uczyłam się zresztą w takim systemie, że im więcej wersji danego materiału tym lepiej - wolałam czytać różnych autorów niż kilka razy jednego. Czasu jest na szczęście jeszcze trochę, więc może uda się w ten sposób pracować również z dzieckiem.

Btw ten wątek przypomniał mi, że można jednak nieco odpuścić, i jakie to ważne 🙂

Oraz... Uświadomił, jak bardzo poszkodowane są dzieci zdane tylko na siebie. Takie przeciętne dzieci, nie wybitne ale i nie słabe, których rodziców na przykład nie stać na korki czy kursy i jednocześnie sami się nie angażują, bo może nie mają czasu czy energii. Obawiam się, że takich dzieci może być niemało, szczególnie w obecnych czasach, bo ludzi często zjada stres, a kasę - inflacja.
          • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 15:24
            Myślałam o tym ostatnio, bo z pełną świadomością i po długim namyśle posłalśmy dzieci do szkoły publicznej, choć niepubliczna nie byłaby dla nas problemem. Widzę, jak mniej więcej od piątej-szóstej klasy się ta kwestia zadbania czy zaniedbania pogłębia i rozwarstwia, jak ten podział układa się zupełnie osobno od podziałów na podstawie popularności towarzyskiej czy innych. Owszem, są takie dzieci, którym nikt nie pomoże. Niestety. Ale, uwaga, będzie akcent optymistyczny. Jedno z moich dzieci zakumplowało się w szóstej klasie z dzieckiem w tym samym wieku. Nie byłam zachwycona tą przyjaźnią. Bombelek z rodziny lekko pokrzywionej w stronę pato, długo by pisać. No, ale odpuściłam w tym zakresie, że poprosiłam o spotkania tylko u nas w domu, nigdy tam i tyle. Zresztą dzieciak wiecznie głodny, ubrany modnie i drogo (sic!) ale kompletnie nieadekwatnie do pogody, z pomysłami typu: "o, już po 22, to ja idę do domu, nie, nie trzeba mnie odprowadzać". No to karmiliśmy, doubieraliśmy, odprowadzaliśmy. Dzieciak uczył się słabo, co wynikało głównie z wagarów i nieodrabiania lekcji, olewka, zwyczajnie. Przylgnął do mojego domowego bombelka i bombelkowego towarzystwa. Wielokrotnie uczyli się razem, towarzystwo nieco napędzało dzieciaka do nauki, odrabiania lekcji, wagary też się prawie skończyły. Siódma klasa ukończona z całkiem fajnym świadectwem, są plany na jakieś w miarę sensowne liceum, nie odpadownię. Zmierzam do tego, że jak dzieciak ma w sobie odrobinę iskry i woli, to może się naprostować właściwie tylko dzięki sobie samemu.
            A co do naszych - myślę, że dbamy tak, że teraz tylko odpuszczania trzeba pillnować smile
            • nie_ma_niebieskich Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 16:17
              annaboleyn napisała:

> teraz tylko odpuszczania trzeba pill
              > nować smile

Święte słowa!

A historia optymistyczna i macie w niej swój udział. Fajnie bardzo. Niestety bywa też na odwrót, co miałam okazję obserwować - brak zaangażowania rodziców, takiego pozytywnego jak w Was, za to pomstowanie, że patologia ciągnie bombelka w dół, bo inaczej to by rzeczony bomelek ho, ho, ho!
              • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 16:27
                Dla równowagi Ci wyznam, że to historia tylko jednego z bombelków, drugie dzieciątko jak sobie znalazło ziomeczków, to nam rodzinna szczęka opadla. Tu nie było miękkiej gry, prośba do nauczycieli o rozsadzanie ich, rozmowa w raczej zdecydowanym tonie, z wyjaśnieniem, dlaczego dzielnicowy tak świetnie zna adresy nowego ziomeczka i jego kumpli oraz wyjaśnienie, na czym polega różnica w odpopwiedzialności karnej trzynastolatka. I owszem, w tym środowisku dobre oceny, w miarę cywilizowane zachowanie i ogólny poziom to obciach, więc bombelek próbował się przystosować z właściwym sobie wdziękiem wink Wydaje mi się, że ucięliśmy skutecznie, zresztą ziomeczki same dopomogły odstawiając grubą akcję na terenie szkoły. I tak to, zawsze coś ;wink
      • asiaiwona_1 Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 16:12
        A co polecacie do angielskiego? Kalendarza nie ma - przynajmniej nie znalazłam. Jest coś sensownego?
        • odnawialna Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 16.08.22, 11:27
          podpinam się pod pytanie
    • magdallenac Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 17:35
      Ja bym temu dziecku poleciła jakiś podręcznik survivalu.
      • annaboleyn Re: Które repetytorium dla osmoklasisty polecacie 15.08.22, 17:48
        Dawaj! <3

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka