Dodaj do ulubionych

Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslektyka?

14.08.22, 22:25
Taki ewenement mam w rodzinie.
Dziecko całkowicie polskie, w Anglii było raz przez dwa tygodnie.
Mówi, czyta i pisze lepiej po angielsku, niż po polsku.
Podstawówka była wprawdzie międzynarodowa, dużo angielskiego, ale klasa polska, wszystkie lekcje po polsku, koleżanki w szkole różne, ale głównie polskie. Odkąd się dorwało do tel i laptopa, to wszystko po angielsku, nic nie ma po polsku. Filmy też po angielsku, i książki.
W domu do mamy po angielsku prawie cały czas mówi, mama dobrze zna język.
Uczyła dziecko angielskiego, ale tylko uczyła, czasami, a nie ciągle do dziecka mówiła po angielsku i teraz też nie mówi.
Dziecko do czasu podstawówki było dużo czasu z babcią, która po angielsku nie mówiła, ale już wtedy oglądało bajki głównie po angielsku.
Jak rozmawia z resztą rodziny to po polsku, ale często mu słów polskich brakuje i musi sprawdzać, jak to po polsku powiedzieć. Pisanie wypracowań po polsku stanowi problem, po angielsku to łatwizna.
Ma teraz 15 lat. Wszyscy je za anglojęzyczne biorą. Mówi, że myśli po angielsku, a nie po polsku.
Nauka czytania i pisania od początku znacznie lepiej szła po angielsku niż po polsku, choć na początku szkoły znajomość angielskiego była bardzo niewielka.
I co z tego wyniknie? Dlaczego tak się to porobiło?
Dziecko jest dyslektykiem. Czy angielski jest łatwiejszy od polskiego dla dyslektyka? Czy to może być przyczyna?
Obserwuj wątek
    • heca7 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 14.08.22, 22:49
      Nie wiem jak w przypadku dysleksji ale mam podobny przypadek u syna. Syn ma poważne zaburzenie mowy, tzw giełkot. Po angielsku mówi o wiele lepiej niż po polsku. Owszem angielskiego uczy się od wczesnego dzieciństwa. Pozdawał różne egzaminy w BC i egzamin 8-klasisty też doskonale. Wyjeżdża na obozy językowe za granicę i wiecznie gada ze współgraczami z całego świata. Po polsku czasem nie da się go zrozumieć , szczególnie kiedy jest zdenerwowany. Po angielsku mówi płynnie... bez zaburzeń...
    • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 14.08.22, 22:59
      Podejrzewam, ze wystepowanke dyslektykow w wsrod anglojezycznych jest takie same jak polsko czy cokolwiekjezycznych. Sa takowe w szkole mojego dziecka.
    • fogito Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 03:54
      Jest łatwiejszy. Ucze sporo dzieciakow ze spectrum, ktore lepiej mowia i piszą po angielsku niz po polsku.
      • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 08:20
        Ale angielski jest jezykiem raczej niefonetycznym ( spelling) i ortografia dla dyslektykow tez stanowi problem. Nie ma zbyt wielu regul. Dzieci sie ucza spellingu gak jak ortografii w Polsce.
        • ichi51e Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 09:05
          ale cudzoziemcy ucza się inaczej - nauk spellingu u cudzoziemców praktycznie nie istnieje bo nie ma takiej potrzeby. Nie ma co mieszać bo to są dwa światy - angielski jako pierwszy język i jako drugi.
          • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 09:18
            Tzn nie ucza sie pisac? Nie bardzo rozumiem
            • ichi51e Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 09:24
              przypomnij sobie jak się uczyłaś. Dla ciebie tez angielski jest drugim językiem. Czy ktoś kiedykolwiek kazał ci spellowac mówił o fonics? Dostawalas książkę miałaś czytać.
              • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 09:32
                Ale phonics czyli korelacja dzwieku z literami to w przeszkolu i moze reception. Chyba w 1 klasie ( lat 6) jest national phonics test. Potem dzieci ucza sie spellingu.

Jak ja sie uczylam to jak najbardziej byly dyktanda.
                Roznica tylko taka ze w Polsce na dyktandach z polskiego sa cale zdania a tu dzieci pisza na spellingu poszczegolne slowam
    • skumbrie Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 08:05
      Cat vs. kot, kota, kotu, kotem, kocie - a to nie jest najtrudniejszy wyraz 😉 Porównaj sobie "dwa" w obu językach.
    • kanna Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 08:42
      Angielski jest dużo prostszy, przez brak fleksyjności smile
      Mie ma też zmiękczeń itp.
      • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 15:51
        To by dysgrafii wsrod anglojezycznych nie bylo a sa. To by wszyscy zdawali GCSE na A* a nie zdaja z takimi wybikami wszyscy z angielskiego.
        Podstawy angielskiego nie sa trudne ale piekniw i poprawnis pisac wcale nie jest łatwiej niz w j.polskim
        • wkswks Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 16.08.22, 10:46
          Ale odsetek dyslektyków w pl jest wyższy niz w de (ang, niem - jedna językowa rodzina). Więc jednak jest łatwiej
          • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 16.08.22, 11:16
            www.researchgate.net/figure/The-percentage-of-dyslexics-according-to-corresponding-countries_tbl1_44262361
        • ichi51e Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 16.08.22, 12:12
          myśle ze pytanie tak naprawdę jest - czy ucząc się czytać/pisać jako osoba dojrzała która już przeszła trening językowy (zwłaszcza z językiem taki jak polski który wymaga dużej umiejętności analizy-syntezy) jest łatwiej uczyć się drugiego systemu pisania - a nie czy można mieć dysleksje po angielsku. bo to chyba oczywiste ze można. Tak samo po chińsku aczkolwiek tam siedzisz az się nauczysz motorycznie ("az reka zapamięta")
          • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 16.08.22, 12:26
            Na pewno to ze to drugi jezyk to wiele zmienia
    • ichi51e Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 09:02
      bardzo częste.
      to kwestia tego ze samo bez presji bo nikt się nie spodziewa. dysleksja to są błędy w nauczaniu początkowym/zła metoda do dziecka/za wcześnie. Do tego do polskiego trzeba mieć wysoko rozwinięta zniknięć analizy-syntezy a angielskiego (tak na wejściu) cudzoziemiec uczy się pamięciowo całymi wyrazami.
      • ichi51e Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 09:32
        do tego trzeba pamiętać ze są rozni dayslektycy - i tu znowu wracamy do akademickiej dyskusji "czy istnieje wrodzone zaburzenie zwane dysleksja" czy "dysleksje się nabywa" a może miks?

Moim zdaniem największe znaczenie ma tu chęć i presja.

Pamietajmy tez ze mało który Polak jest w stanie ocenic obiektywnie angielski swego dziecka na tyle żeby powiedzieć "po polsku ma dysleksje" a "po angielsku pisze idealnie". Była taka jedna matka na grupie ed której cała grupa na fb wysyłała dziecko do specjalisty. Chłopiec oblał w ed 3 klase. Nie umiał (nie chciał?) czytać i pisać po polsku ale jakoś go przepychali. Matka upierała się ze nie jest analfabeta bo czyta po angielsku - nauczył się z komputera. Dowodem ze czyta miała być instalacja windowsa po angielsku i ze czytał napisy w anglojęzycznych wiadomościach. Na pytanie czy jest w stanie przeczytać krótki tekst po angielsku i odpowiedzieć na pytani nigdy nie została udzieloną precyzyjna odpowiedz - raczej taka z gatunku "mógłby gdyby chciał ale na razie nie chce nie zmuszamy go" za to matka twierdziła ze jest genialny i w ogóle edukacja przyszłości.
        • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 10:11
          >Pamietajmy tez ze mało który Polak jest w stanie ocenic obiektywnie angielski swego dziecka na tyle żeby powiedzieć "po polsku ma dysleksje" a "po angielsku pisze idealnie".

Otoz to
        • skumbrie Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 10:15
          Umówmy się, ta matka też była zaburzona w swej rodzicielskiej indolencji. Wątek cudo, dyskusja i jej temperatura godna ematki.
      • kanna Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 10:13
        >dysleksja to są błędy w nauczaniu początkowym/zła metoda do dziecka/za wcześnie.

To akurat nie prawda, takie podejście może doprowadzić do trudności w nauce czytania/pisania, ale nie do dysleksji jako takiej.
      • ewenny58 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 10:38
        a ja myślałam, że mój syn to odosobniony przypadek.
        dyktanda pisał z błędami aż zęby bolały
        od czwartej klasy podstawówki do matury chodził do poradni psychologicznej, robił ćwiczenia
        na angielski chodził od zerówki, lekcje dawał mu nasz znajomy
        pisząc po angielsku nie robił błędów
        ma zdane certyfikaty państwowe z angielskiego
        do dzisiaj, jak pisze odręcznie, sprawdza pisownię ze słownikiem ortograficznym, jest świadomy, że do dzisiaj robi błędy
        kiedy pisze na kompie, to ma autokorektę
    • asia_i_p Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 11:10
      Bardzo często się zdarza, nie wiem, na czym to polega. Być może jakimś wyjaśnieniem będzie ta koszulka - oby mi pozwolił wstawić filtr antyspamowy
      https://nadwyraz.com/userdata/public/gfx/6082/Koszulka_How_to_say_your_damska_granatowa-nadwyrazcom_4.jpg
      • pade Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 11:18
        świetne!big_grin
        • asia_i_p Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 11:34
          Gdybyśmy mieli następną wymianę międzynarodową, to chyba się szarpniemy i zamówimy.
      • heca7 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 12:53
        big_grin
        Gdzie można ją kupić?
        • arim28 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 13:22
          No wlasnie. Przeszukalam kilka stron i jest juz niedostepna.
          • asia_i_p Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 15:39
            A przeszukalaś tę stronę, która jest podana na dole koszulki? Stamtąd brałam zdjęcie.
            • arim28 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 18:43
              Tak.
              Bylam tam.
              Jest tylko damska S. Niestety nie lubie damskiego kroju bluzek i mam nietypowa dla emam sylwetke - nosze M wink
              A reszta jest niedostepna sad
            • arim28 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 18:46
              A przepraszam, jest jeszcze meskie XXXL.
              Juz mysle o zwiezeniu u krawcowej smile
          • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 18:49
            No to alternatywa. Taka koszulke dostal ociec na urodziny:

• heca7 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 22:11
              Też fajna (ematki nas zaraz zjedzą, ematka nie nosi koszulek ze śmiesznymi napisami bo to nieeleganckie tongue_out ). Ale jednak wolę tamtą. Nic dziwnego, że się wyprzedała.
            • skumbrie Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 17.08.22, 10:17
              big_grin
      • panna.nasturcja Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 17.08.22, 03:42
        Koszulka świetna, ale chodzi o coś innego. Łatwość/trudność języka nie ma tu nic do rzeczy.
        Dysleksja objawia się przy nauce języka naturalnego, pierwszego języka, w którym człowiek uczy się mówić, słyszeć, rozumieć mowę i myśleć.
        Nauka języka obcego wymaga zupełnie innych procesów umysłowych, angażuje inne części mózgu, dlatego wiele osób nie ma z tym problemu o ile nie ma zaburzeń sprzężonych.
        • princesswhitewolf Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 17.08.22, 10:14
          I mozliwe ze tutaj poruszylas sedno calej sprawy.
    • gama2003 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 13:06
      Mam syna dysortografika.
      Tylko w języku polskim.
      Zna angielski i francuski, błędów nie robi.
      Ucząc się, robił w normie, jak każdy uczący się nowego języka.
      Polski wytrenował mocno, ale wpadki miewa o dziwo w łatwych wyrazach, trudne pisze bezbłędnie.
      • panna.nasturcja Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 17.08.22, 03:39
        Bo do uczenia się języka naturalnego (pierwszego języka, w którym człowiek uczy się myśleć) używa się innej części mózgu niż do nauki języków obcych. Z punktu widzenia mózgu to jest zupełnie inna czynność.
    • la_mujer75 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 13:51
      Mam dyslektyka. I zdecydowanie woli angielski. Po polsku wali błędy takie, że oczy wypala. Po angielsku nie ma czegos takiego.
      On samouk smile Youtube i gry online.
      Od 6 klasy tylko po angielsku szukał sobie rzeczy w Internecie.
      I zdecydowanie lepiej się wysławia po angielsku.
    • wkswks Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 15.08.22, 22:06
      Cos w tym jest. Znajoma mi dziewczyna dyslektyczka zdawała międzynarodowa maturę i studiuje w Anglii. Właśnie ze wzgledu na swoją przypadłość.
    • klaramara33 Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 17.08.22, 10:22
      Tak. Mój syn mniej błędów robi w angielskim.
      • verdana Re: Angielski łatwiejszy od polskiego dla dyslek 18.08.22, 12:07
        Mój syn nie potrafi napisać poprawnie po polsku sms-a, choć skończył studia... A pracuje m.in. pisząc po angielsku i sporzadzając po angielsku umowy - i są z niego zadowoleni, błedów nie robi. Nie powiem, abym rozumiała to zjawisko, serio.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka