Dodaj do ulubionych

Czy zrywać relacje z matką?

15.08.22, 10:19
Moja rodzicielka jest wg mnie osobą toksyczną. Nie tylko wg mnie ale wedlug mojego rodzenstwa też. Brat nie utrzymuje praktycznie z matką kontaktu, siostra nie odzywa się z matką po kilka lat. Ja chciałam być dobrą córką i nadrabiać za rodzenstwo, ale już nie wyrabiam.
Matka nie przebierając w słowach krytykuje mojego męża - twierdzi że jest psychiczny bo jest mega opiekuńczy wzgledem mlodszego dziecka, oraz jedzie na nasze mlodsze dziecko, twierdzi że go nie lubi, że jest rozpieszczone i dziwne, bo 5 latek ma ataki histerii, a przecież to nienormalne! Dodam, że 5 latek nigdy nie uderzyl, nie ugryzl babci, czasem sie jej wstydzi, nie chce z nią zostać po tym jak raz wpadl w atak histerii a babcia nagrywala go komorka....Moja matka akceptuje za to moje starsze dziecko - nastolatka, ale potrafi nawet przy mnie czy mężu wydrzeć się na moje starsze dziecko. Starsze dziecko babci nie lubi, ale jest grzeczny wzgledem niej.
Zerwalybyscie kontakt na moim miejscu? Po każdej wymianie zdań gdzie ja coś mówię a matką mnie wyśmiewa, wydziera sie, jestem emocjonalnym wrakiem przez.kilka dni.
Obserwuj wątek
  • lauren6 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 10:24
   Serio? To twoje życie i twoja matka. My mamy zdecydować?
   • wiewiorkazlasu Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 10:32
    Nie. Zdecydować mam ja. Chcę poznać opinię postronnych osób. Bo może ja przesadzam i matką to zawsze matką?
    • nevertheless123 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 11:01
     A jak Ci napiszemy, że "matka to zawsze matka" to co zrobisz? Podkulisz ogon i będziesz dalej znosiła jej tyrady i wybuchy agresji, bo na forum Ci tak napisali, że tak trzeba? Widać, że nie dojrzałaś do samodzielnej decyzji. To Ty musisz wiedzieć, co chcesz zrobić i ułożyć stosowny do tego plan, my jedynie możemy ocenić, czy naszym zdaniem Twoje działania mają szanse powodzenia czy nie. Ostateczne decyzja należy jednak do Ciebie.
     • agaagaaga123 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 11:29
      71tosia jej napisze zaraz, spoko smile
    • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:17
     Sam fakt ze o to pytasz na forum swiadczy ze macie relacje zalezna katoofiary.
     Nie potrafilas postawic jej granic we wczesnej doroslosci i pozwalalas na wlazenie ci na glowe. Teraz nadal nie potrafisz i stawias wszystko na ostrzu noza: skonczyc relacje albo tkwic w tym.

     A naprawde sie da miec mile godzinne herbatki u matki raz na kwartał jesli sie stawia granice.
  • cegehana Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 10:33
   Tak. Uważam, ze każdą toksyczną relację należy przerywać choćby po to, żeby miec podstawy do zbudowania relacji zdrowej (na ile to w ogóle możliwe). Jak w praktyce wygląda to zerwanie kontaktów to zależy od Ciebie. Czasem np. wystarczy nie odwiedzać się na dłuższy czas ale moc widywać się przy okazji wydarzeń rodzinnych. Dla niektórych konieczne jest całkowite zerwanie znajomości ze zmianą numerów telefonów. Czasem samo ograniczenie spotkań do takich na neutralnym gruncie już sporo daje. Ty decydujesz.
  • misiamama Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 10:39
   Nie umiem ci powiedzieć co masz zrobić, ale napisze ci ze ja nie zerwałam kontaktów z rodzicami w sytuacji bardziej hardcorowej niż opisywana i zemściło się to na mnie. Bardzo żałuje ze nie byłam na tyle zdeterminowana. Teraz rodzice są starzy i są dla mnie psychicznie takim ciężarem ze chodzę na terapie. Zamiast zrywać kontakty może ustal zawczasu warunki opieki nad mama. Bo twoje rodzeństwo może uważa ze się wymiksowalo i to twoja sprawa?
  • nevertheless123 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 10:50
   Polecam rozluźnianie więzi etapami, bo raczej nie zejdziesz ze 100% do 0% w jeden dzień i zawsze będzie można Ci zarzucić, że nawet nie próbowałaś kompromisu. Zerwanie kontaktu powinno być poprzedzone ograniczeniem kontaktu oraz jasną komunikacją, dlaczego tak robimy. Można ten kontakt ograniczać powoli - najpierw zredukować wizyty, potem ograniczyć telefony, konsekwentnie ucinać wszelkie rozmowy, kiedy ton staje się agresywny itp.
   Kiedy te wszystkie środki zaradcze nie skutkują, to można pomyśleć o całkowitym zerwaniu kontaktu. Ale to musi być dobrze przemyślana decyzja, bo zdajesz sobie sprawę, że zerwanie to zerwanie, czyli kompletnie się odcinasz, niezależnie, czy mama zachoruje, czy dom jej spłonie, czy ojciec umrze? Musisz być świadoma wszelkich konsekwencji takiego kroku, bo inaczej sytuacja zmieni się w koszmar składający się z rozstań i powrotów bez końca.
  • mama-ola Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 10:55
   U nas w rodzinie toksyczne osoby zostały odsunięte w naturalny sposób, a nie na podstawie rozważań za/przeciw i decyzji. Po prostu po każdej akcji chęć do zadzwonienia malała, malała... I teraz kontakt jest sporadyczny. Gdy toksyczna pyta, czemu X cz Y się do niej nie odzywa, to słyszy, że po ostatniej kłótni nie chce. Wówczas toksyczna oczywiście próbuje wracać do tematu ("on powiedział to, ja powiedziałam tamto, a on mi na to to..., a przecież to ja miałam rację, powinien przeprosić, a wy wszyscy macie stanąć po mojej stronie"). Nikt nie staje po żądanej stronie, nie przeprasza, nie zaprasza, prawie nie dzwoni.
   • nevertheless123 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 11:05
    To znaczy, że dorastałaś w zdrowej rodzinie - gratuluję!
    Jednak w większości polskich rodzin dynamika relacji jest zupełnie inna - zaprzeczanie, umniejszanie, wmiatanie pod dywan, vivtim blaming - wszystko po to, aby zachować pozory szczęśliwej rodzinki.
  • sonnija70 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 11:17
   JPR… i Ty masz jeszcze watpliwosci??? Zerwac natychmiast. Jakby moja tzw. Matka tak traktowala moje dzieci to bym jej pieklo z zycia najpierw urzadzila, poznecala sie nad nia i dzika satysfakcja, a potem bym zerwala. Jak mozesz tolerowac takiego potwora i jeszcze nazywac matka? Polecam
   youtu.be/mjzCBADqKb0
  • aqua48 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 11:18
   Zastanów się DLACZEGO pozwalasz matce na takie traktowanie najbliższych Ci osób- męża i dzieci. Dlaczego nie chronisz ich przed jej agresją. Dlaczego masz poczucie że powinnaś coś "nadrabiać" w kontaktach z matką za rodzeństwo i czemu chcesz zamiast być teraz dobrą żoną i matką nadal być wyłącznie dobrą córką oraz co to wg Ciebie znaczy.
   I pomyśl czy pozwoliłabyś obcej kobiecie - sąsiadce, sprzedawczyni, lekarce na takie zachowanie wobec swoich najbliższych jakie tolerujesz u matki oraz jakbyś wtedy postąpiła.
   • joana012 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 11:29
    Na pewno powinnaś chronić przed nią dzieci. Co stało się z nagraniem młodszego gdy histeryzował? Dopilnowałaś aby to usunęła z telefonu?
    Ja postarałabym się wyznaczyć granice czyli nie chcę słyszeć głupot na temat mojej rodziny. W razie ich przekraczania dałabym matce do zrozumienia że ograniczam kontakt. Być może stopniowo konieczne byłoby zerwanie albo ograniczenie do minimum. Ty sama wiesz gdzie są granice wytrzymałości
    • sonnija70 [...] 15.08.22, 11:32
     Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
  • mid.week Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 11:37
   Zerwałabym kontakty z każdym kto by tak traktował moje dzieci i mnie
   • engine8t Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:06
    Nawet z mezem?
    • eukaliptusy Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 21:34
     ZWŁASZCZA z mezem.
  • milva24 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 11:38
   Przede wszystkim nie utrzymywalabym kontaktów z kimś kto mnie wyśmiewa/wydziera się. Nie woziłabym tam dzieci. Lubisz Ty w ogóle swoją matkę? Chcesz mieć z nią kontakt? Jeśli nie a czujesz się winna, moim zdaniem wystarczy telefon raz na jakiś czas. Jak matka zacznie drwić/wydzierać się zawsze możesz się rozłączyć.
  • aqua48 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 12:03
   wiewiorkazlasu napisała:

   > Po każdej wymianie zdań gdzie ja coś mówię a matką mnie wyśmiewa, wydziera sie, jestem
   > emocjonalnym wrakiem

   A po co to sobie robisz? To tak jakbyś regularnie wkładała dłoń do wrzątku mając nadzieję że kiedyś wreszcie przestanie parzyć. Otóż - nie, nie przestanie, natomiast TY masz wybór, możesz tam nie kłaść łapy.
  • asfiksja Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 12:16
   >nie chce z nią zostać
   Nigdy nie zostawiaj małego dziecka samego z taką osobą. Nigdy. To powinnaś uciąć od razu, resztę możesz sobie załatwiać etapami, jak będziesz dawać radę. Ale dobrze jest uciąć na jakiś czas, żeby sobie to ogarnąć, a potem włączyć kontakty na własnych warunkach. Dobre jest dzwonienie co 10 dni. Nie co 7, bo to stwarza niemiłą atmosferę pt. "dziś środa, trzeba zadzwonić". Jeśli przez telefon zaczyna się złorzeczenie/wyśmiewanie/obelgi natychmiast wyłączasz się, nie nagradzasz tego uwagą ani okazywaniem emocji.
  • ritual2019 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 12:16
   jest rozpieszczone i dziwne, bo 5 latek ma ataki histerii, a przecież to nienormalne!

   A to normalne?

   Dodam, że 5 latek nigdy nie uderzyl, nie ugryzl babci,

   Wow, alez miala babcia szczescie.

   Jesli to zdrowe psychicznie dziecko to babcia ma racje.
   • sonnija70 [...] 15.08.22, 12:31
    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • ritual2019 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 12:37
     Jaka przemoc stosuje babcia?
     O babci wiemy tylko tyle ile napisala autorka tego watku.
     Ja odnioslam sie do konkretnych zdan, stwierdzen ktore napisala autorka.
     • bominka Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 12:42
      Zdystansować. Przestać odbierać telefony, odebrac raz na jakiś czas, przestać matkę odwiedzać jeśli to robiłaś. Trudne może być zerwanie całkowicie kontaktów. Ale przejść na b. sporadyczna stopę służbową.
      Aktualnie względem swojej musiałam zastosować powyższe. Wiem, że będzie wracała z tematami,ale nie będą traktowane priorytetowo..już nie. Ważne,aby z każdej sytuacji wyciągać wnioski.
      Uważam,że toksyczne matki nie mają przemyśleń i ostatnia rzeczą to jest ludzenie się,że one się zmienia...
   • wiewiorkazlasu Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 15:29
    Babcia widzi dziecko kilka razy w roku. Tak na prawde to widzi tylko jakis procent zachowan dziecka. A Ty jesteś psychologiem lub psychiatra dzieciecym jak rozumiem? Ja konsultowalam dziecko z psychologami i każdy mówi to samo, że dziecko mam zdrowe i inteligentne i emocjonalnie jeszcze dojrzewa, a z matka trzeba rozważyć ograniczanie kontaktu.
    • sonnija70 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 15:39
     Ale dlaczego Ty sie tlumaczysz jakiejs Ritual, ktorej jedyna rola jest podpuszczanie, prowokowanie etc. I czekanie az rybka polknie haczyk.
    • ritual2019 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 15:49
     wiewiorkazlasu napisała:

     >Ja konsultowalam dziecko z psychologami i każdy mówi to samo, że dzie
     > cko mam zdrowe i inteligentne i emocjonalnie jeszcze dojrzewa, a z matka trzeba
     > rozważyć ograniczanie kontaktu.

     Skoro psychologowie (liczba mnoga (!)) cie zapewnili oraz zdiagnozowali twoja matke nawet jej nie widzac to mozesz byc spokojna.
     🤣
     • wiewiorkazlasu Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 16:26
      Troll
    • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:12
     A z jakiego powodu byl ten atak histerii i to akurat u babci ktora widuje tylko pare razy a roku?

     W takich sytuacjach dzieci sa raczej onieśmielone... I nie sklonne do histerii.

     Moze zostawiliscie go samego z prawie obca mu babcia ktora rzadko widujs. 5 latki to tak nie za bardzo jeszcze kumaja relacji rodzinnych
     • wiewiorkazlasu Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:45
      Histeria byla u nas w domu, gdy dziecko mialo 4 lata wtedy. Nie wiem z jakiego powodu bo nas nie było w domu. Jak znam swoje dziecko to ono czasami sie denerwuje gdy coś mu nie wychodzi, np zburzy przypadkiem wieże z klocków, zaleje wodą swoją pracę plastyczną. Dziecko schowało się pod stół i buczało a babka telefon i nagrywanie. I jak wróciliśmy z mężem to triumfalnie "zaraz wam pokaze jak się dziecko zachowywalo". Zatkało nas.
      • ritual2019 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:48
       A to buczenie wymagalo diagnozwania u psychologow
       🤣🤣
      • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:06
       >Jak znam swoje dziecko to ono czasami sie denerwuje gdy coś mu nie wychodzi, np zburzy przypadkiem wieże z klocków, zaleje wodą swoją pracę plastyczną.

       To wpadnie w chwilowy placz jak kazde male dziecko. Jesli jest to az histeria to z dzieckiem cos nie tak a babcia nie potrafila sprawy ogarnac i sama zdesperowana bo dziecko nie dalo sie ani pocieszyc ani uspokoic postanowila to nagrac by Ci pokazac. Nie byl to z jej strony zbyt madry czyn ale podejrzewam ze stara kobieta byla w szoku i nie wiedziala juz co robic.

       Chodzisz z dzieckiem do psychologa wiec jest powod.
      • nangaparbat3 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 19:55
       Ona naprawdę jest toksyczna. A wejście pod stół i buczenie to jeszcze nie atak histerii.
       • irma223 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 23:26
        Dokładnie
        • irma223 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 23:35
         Dodam więcej: w opisanej scence widać, że jedynym celem matki autorki wątku jest judzenie w jej rodzinie i dręczenie psychiczne członków tej rodziny. To nie chodziło o troskę o dziecko. Upokorzenie po to, by się źle z tym czuło. Niektórzy ludzie tak mają i do śmierci im to nie mija.
         W takich przypadkach nie da się utrzymać pozytywnej relacji na swoich warunkach. Trzeba ją po prostu uciąć.
    • nangaparbat3 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:33
     Chyba chodzi o to, że za objaw zdrowia uznała nie gryzienie babci przez pięciolatka - śmiesznie wyszło.
    • hanusinamama Re: Czy zrywać relacje z matką? 16.08.22, 00:23
     Nie tłumacz sie najmie. Szkoda cczasu i energii
  • novembre Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 12:59
   Ograniczyłabym kontakty do życzeń na święta.
  • dorota_g1972 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 13:36
   Ostudziłabym kontakty. Między tym o czym piszesz a całkowitym zerwaniem jest cale pole mozliwości działania.
   • sonnija70 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 13:55
    Nie, nie ma. Od toksycznych ludzi sie odcina. Nie da sie stac do polowy w gownie i sie nie pobrudzic.
    • misiamama Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 14:02
     No właśnie tez się o tym przekonałam, poniewczasie. Albo się izolujesz i odcinasz, albo się szarpiesz bo z takimi osobami nie ma szans na normalna relacje.
    • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:18
     Sonija - da sie. Prowadze przyzwoite relacje z paroma toksycznymi ludzmi. Sa chlodnawe i nieczeste.
  • m_incubo Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 14:23
   Nie, oczywiście że nie!
   Ja bym nadrabiała dalej!
  • kaktusowepole Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 14:53
   Matka niszczy Ci rodzinę , nastawia przeciwko mężowi, pokazuje nastoletnimu dziecku że matkę można obrażać i wyśmiewać , jest grzeczne bo widzi że matka też taka jest wobec agresora więc uczysz że trzeba być grzecznym ! Najmłodsze piszesz że twoja matka mówi że go nie lubi!
   Matka toksyk nie szanuje Ciebie ani Twojej rodziny a Ty pokornie znosisz ciosy bo chcesz jej wynagrodzić brak kontaktu rodzenstwa. Zastanow się co widzą Twoje dzieci i jaki wzór do naśladowania dostają.
   Bardzo wysoką cenę chcesz zapłacić ? Kosztem rodziny, dzieci ? Z czym zostaniesz ?
   Na twoim miejscu odcielabym się stopniowo. Jak podnosi głos ucinasz rozmowę , wychodzisz i to natychmiast! Ograniczasz spotkania , rozmowy. Komunikujesz prosto. Nie życzę sobie podnoszenia głosu, obrażania itd. Wychodzę bo rozmowa jest nieprzyjemna. Jesteś niemiła wobec mnie i moich dzieci. Nie czekaj aż rozpęta pieklo wychodź , ucinaj, myśl cały czas o tym że dzieci to widzą i w przyszłości będą się tak do Ciebie odnosić.


  • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 15:46
   >Zerwalybyscie kontakt na moim miejscu?

   Nie. Postawilabym na pewno granice i nie utrzymywala bardzo czestych wizyt skoro jestes az wrakiem.

   Ja nie rozumiem ematek. Albo pozwalaja sobie matkom lazic im.po glowach albo zaraz zrywaja relacje. To nie jest normalne.
   • sonnija70 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 15:56
    Czego nie rozumiesz? Albo ktos tkwi we wspoluzaleznieniu od przemocowca, bo nie potrafi z tego wyjsc albo znajduje sily, najczesciej dzieki terapii i sie od przemocowca uwalnia. Wszelkie ukladanie sie z przemocowcem nie ma sensu.
    • ritual2019 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 16:07
     Nie ukaldanie sie z przemocowcem a stawianie granic.
    • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:14
     Sonnija70 to ty nie rozumiesz ze w relacjach miedzyludzkich ZAWSZE stawia sie granice..nawet w relacjach z mezem i dzieckiem.

     Poza tym za malo wiemy jeszcze by ja uznac za przemocowca a nie histeryczke itd
     • sonnija70 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:33
      Zerwanie kontaktu to jak najbardziej stawianie granic. Dlaczego mam sie zmuszac do towarzystwa kogos kogo nie lubie, nie ma miedzy nami chemii, kto mnie wkurza tym co mowi i robi? W imie czego mam sie bawic w jakas dyplomacje.
      • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:19
       Rob jak uwazasz. To twoje zycie i mnie ono nie obchodzi.

       Moja siostra uwazala ze jej matka to problem bo ma silne przekonania i opinie. Zawsze jak ty uwazala ze matka jest be, a jej dzieci i maz sa najwazniejsze i ona jest lepsza matka. Minely lata. Relacje z jej starsza corka sa takie ze widuja sie tylko na swieta bo uwaza ona, ze matka narzuca jej swoje opinie.

       Po co to pisze. Sprawy miedzy ludzmi sa jak ja to nazywam" karmiczne". Powtarzamy bledy rodziców. Wydaje sie nam ze nie ale czas pokazuje ze jednak tak.
    • cegehana Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:19
     Uwolnienie się od przemocowca oznacza a przynajmniej powinno oznaczać uwolnienie się emocjonalnie od autodestrukcyjnych myśli i zachowań (inaczej szybko wpadniemy w lapy drugiego i trzeciego przemocowca po triumfalnym zerwaniu z pierwszym lub będziemy sami się dręczyć myślami, kiedy przemocowiec jest nieobecny). Sytuacja "wszystko albo nic" celem terapii raczej nie jest.
     • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:25
      To "triumfalne" sugeruje zaleznosc emocjonalna. Wiec moi znajomi " przemocowcy" sa przeze mnie " niedokarmiani". Nie wciagam sie emocjonalnie, szybko wybywam jak sie usiluje wampirek wczepic.
      • cegehana Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:32
       Jak ktoś jest na takim etapie, że nie umie inaczej to niech lepiej triumfalnie urywa każdy toksyczny kontakt ale życzę takiej osobie żeby właśnie do takiego etapu doszła o jakim piszesz - majac wokół siebie toksykow umie się obronić.
       • sonnija70 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:39
        Wielu ludzi woli lawirowac latami, bo nie potrafia radykalnie uciac kontaktu.
        • cegehana Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:47
         Dla wielu jest to rozwiązanie jedyne dostępne.
         • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:21
          No wlasnie. Tyle ze to potem powtarzają z wlasnymi dziecmi.

          Jedna z najwazniejszych lekcji w zyciu jest potrafic kontrolowac do jakiego stopnia wlaza ci na glowe i ingeruja w twoje zycie.

     • kropkacom Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 19:01
      Czasami jest.
   • asfiksja Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:51
    >Albo pozwalaja sobie matkom lazic im.po glowach albo zaraz zrywaja relacje. To nie jest normalne.
    A alkoholików rozumiesz? Albo chleją, albo całkowicie odstawiają. Jak gdyby nie mogli normalnie, jak każdy człowiek iść sobie czasem na piwo z kolegami. Paranoja, nie?
    • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:52
     Alkoholizm to choroba. Mowisz ze ematki sa chore?
     • sonnija70 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 19:04
      Nie ona mowi, ze jesli toksyczna osoba Cie niszczy to nalezy ja radykalnie wykopac ze swojego zycia. Tak jak alkohol niszczy osobe uzalezniona i jedynym sposobem na uratowanie sie i zerwanie z nalogiem jest calkowite odstawienie toksycznej substanciji.

      W tym sensie wspoluzaleznienie od osoby, ktora nam szkodzi jest choroba.
  • panna.nasturcja Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 16:04
   Dlaczego robisz to własnym dzieciom?
  • irma223 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 17:41
   Jeżeli rozmowa z matką cię wykańcza, zamiast dawać wsparcie, to naturalnym odruchem jest unikanie takich sytuacji.

   Pytanie, czy twoja matka zawsze taka była, czy to jakieś zaczątki demencji, Alzheimera, skutek urazu mózgu etc.

   Tak czy siak, chronić swoje dzieci przed kontaktami z babcią powinnaś, jeśli czują się przy niej źle i nie mają do niej zaufania.

   Po co babcia nagrywała dziecko w trakcie napadu histerii? Groziła mu, że wam pokaże, jak ono się zachowuje?
   • wiewiorkazlasu Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:12
    Od zawsze byla nerwowa. Biła mnie w podstawówce np gdy nie moglam zrozumieć fizyki/chemii/matematyki. Darła się, krytykowała, oceniała moją figurę, buzię. Nie pamiętam by kiedykolwiek tak zyczliwie do swoich dzieci podchodziła jak to widzę w rodzinach przyjaciółek- są tam klotnie ale przyjaciółki mają oparcia w mamach, ja tego nie czułam nigdy. Swoją mamę oczerniała, rzucała się z łapami gdy ta miala juz po 80tce, kopała kota u ludzi, którzy ją zatrudniali, wyzywawa Panią od k..., którą się opiekowala. I to przy mojej kuzynce, kuzynka powiedziała mi o tym niedawno.
    Nie mam juz sily na kolejny ataka agresji z jej strony. Wszelkie argumenty odbijają się od niej jak od ściany. Ona nie ma sobie nic do zarzucenia. Jak jest mila to jest mila. Ale nigdy nie wiem kiedy nastapi atak. Jak nie darcie to sarkastyczne docinki.
    • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:27
     Twoja mama ma cukrzyce? Jakies choroby czy potrzebuje terapii anger management? Gdzie twoj ojciec?

     >Biła mnie w podstawówce np gdy nie moglam zrozumieć fizyki/chemii/matematyki

     No przemocy fizycznej nie powinna stosowac. Acz zastanow sie szczerze czy bylo to wtedy kiedy ty nie moglas zrozumiec czy raczej nie chcialas sluchac/skupic sie? Ona mowila i mowila a ty odfruwalas w glowie bo cie to nudzilo- tak jest najczęściej.
     Docen ze chciala w ogole cie uczyc. Wiekszosc rodzicow ma w d... A tu widac zaangazowana matke tylko niewlasciwe metody.
     • sonnija70 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:34
      Boze.. kobieta stosowala przemoc, a ty to nazywasz zaangazowaniem. Myslalam, ze jestes madrzejsza.
      • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:37
       Ja uwazam ze ty jestes niemadra i masz czarno biale widzenie wszystkiego.
       Napisalam jak krowie na rowie ze nie powinna stosowac przemocy fizycznej a takze pytalam o choroby i anger management.

       Co nie oznacza ze wysilkow rodzica ze cos chciala dosc nieudolnie nauczyc nie nalezy docenic. Ale ty wszystko czarnk bialo. To dopiero jest ograniczenie!
       • nangaparbat3 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:42
        A czym jest krytykowanie figury i twarzy własnego dziecka?
       • sonnija70 [...] 15.08.22, 18:43
        Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:44
         Ja uwazam ze nie jest tu nikt psychologiem a tu widac tylko pare literek.

         Warto wybrac sie na terapie w tej sprawie. Zycie nie jest czarno biale.


         • kropkacom Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 19:06
          No a jak terapia skończy się ocięciem kontaktów? big_grin
          • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 19:17
           Czasami tak musi byc....
           • kropkacom Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 19:48
            Dokładnie.
     • pade Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 23:59
      princesswhitewolf napisała:

      > Twoja mama ma cukrzyce? Jakies choroby czy potrzebuje terapii anger management?
      > Gdzie twoj ojciec?
      >
      > >Biła mnie w podstawówce np gdy nie moglam zrozumieć fizyki/chemii/matematy
      > ki
      >
      > No przemocy fizycznej nie powinna stosowac. Acz zastanow sie szczerze czy bylo
      > to wtedy kiedy ty nie moglas zrozumiec czy raczej nie chcialas sluchac/skupic s
      > ie? Ona mowila i mowila a ty odfruwalas w glowie bo cie to nudzilo- tak jest na
      > jczęściej.
      > Docen ze chciala w ogole cie uczyc. Wiekszosc rodzicow ma w d... A tu widac zaa
      > ngazowana matke tylko niewlasciwe metody.


      Pojebało cię doszczętnie.
    • nangaparbat3 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:38
     Dlaczego w takim razie utrzymujesz kontakty i chcialas być dobra córka? Wydaje mi się, że zrozumienie tego jest dla Ciebie bardzo ważne, jakiej byś nie podjęła decyzji w sprawie kontaktów.
  • engine8t Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:05
   Co to sie z tym matkami stalo?
   Nie tak dawno byly kochanymi mamusiami ktore nam D wycieraly a naraz staly sie tokosyczne? Kots widac rtec w powietrze puscil.
  • 71tosia Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:05
   Zamiast na analizowaniu zachowania babci która dzieci widują kilka razy w roku, skupiłabym się na dziecku, czy w przedszkolu tez mu się zdarzają takie ataki histerii? Jak sobie radzicie z tym w domu? Jezeli te histerie sa często to dziecku trzeba pomoc, bo i ono się meczy tymi emocjami.
   Ps musisz mamie opowiadać tak wiele o swym życiu, o mężu o dzieciach etc ? Ogranicz tematy do neutralnych typu pogoda, mniej i ty o ona będziecie sobie działać na nerwy.
   • wiewiorkazlasu Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:32
    W przedszkolu zero problemów poza tym, ze dziecko jest niesmiale i ciche. W domu czasem atak 2.razy w tyg a czasem 2 miesiace zero histerii. Uwierz mi ataki histerii nie są dla nas problem radzimy sobie. Ale matce to przeszkadza bo uwaza ze jej dzieci zrobilby tylko tak jeden raz. Po prostu ona by nas zlała. Oczekuje ze bedziemy robic podobnie.
    • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:35
     Wiewiorko...ale ty pisalas ze chodzilas z nim do psychologow.

     Ataki histerii czasami to sa normalne w wieku 2-3 lat. W wieku 5 robia sie niepokojace. Co innego rozplakac sie a co innego histeria.
    • 71tosia Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:44
     Najwyrazniej babcia nie wie jak sobie radzić z emocjami dziecka, brakuje jej pewnie cierpliwości a to złe wpływa na emocje dziecka, i koło sie zamyka. Pewnie lepiej jak kontakt babci z wnukiem będzie odbywał się w obecności rodziców.
     • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:45
      Zgadzam sie. Zostawianie dziecka z problemami emocjonalnymi z babcia ktora jest niezrownowazona emocjonalnie to nie jest dobry pomysl
    • 71tosia Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:48
     Takie odreagowywanie w domu np płaczliwością lub rozdrażnieniem tej cichości dziecka w przedszkolu jest częste, ale histerie już nie. Co właściwie nazywacie histeria?
     • princesswhitewolf Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 18:51
      Tantrum. Nie wiem jak to po polsku. Czyli nie ...rozplakal sie na chwile bo mu cos nie wyszlo tylko krzyk placz nie do opanowania, darcie sie dluuugo. Pol godziny, dwie godziny itd

      Male dzieci 2-3 latki czasem tak miewaja. Ale starsze jesli to regularne to oj cos nie tak i trzeba dzialac
    • aqua48 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 19:39
     wiewiorkazlasu napisała:

     > Po prostu ona by nas zlała. Oczekuje ze bedziemy robic podobnie.

     A dlaczego przyszło ci do głowy że masz spełniać jej oczekiwania?
    • eukaliptusy Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 21:48
     Co konkretnie nazywacie atakiem histerii?

     Bardziej płaczące dziecko czy trzy godziny nieustannego krzyku i walenia głową o podłogę? Każdy ma własną definicje…

     Dzieci płaczą z rożnym natężeniem i czasami potrzebują więcej czasu i pomocy ze strony dorosłych żeby wrócić do równowagi.
     • wiewiorkazlasu Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 23:31
      U nas to płacz/czasem ryk, tupanie nogą, szuranie krzesłem, czasem zrzucenie poduszek z łóżka, trzaśnięcie drzwiami. Przy malej histerii wystarcza kilka kilkanascie minut, przy dużej gdy ktoś probuje dzieciaka spacyfikować na szybko nie dajac mu czasu ostudzic emocji to trwa to dluzej.
      • bene_gesserit Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 23:36
       Nie wiem, czy dobrze jest nazywać to 'histerią', bo to wartościuje. Całkiem możliwe, że mała nie radzi sobie z pewnymi emocjami. Są takie dzieci. Są na to sposoby, i to całkiem proste, wystarczy (tylko i aż) oświecony specjalista. Byłam świadką takiego terapeutycznego cudu, widziałam chłopca w ataku złości przed (krótką) terapią, widziałam jak sobie radził z gwałtownymi emocjami po. To było niesamowite, jak w krótkim czasie dorósł.

       Twoje dziecko ma prawo być inne. Trzeba mu po prostu mądrze towarzyszyć.
      • irma223 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 23:42
       Ależ w tym wieku to normalne!
  • bene_gesserit Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 19:32
   Pewnie cały czas masz nadzieję, że mama się zmieni. Że ci powie, że cię kocha i stanie się cud i będzie miła, przestanie dokuczać tobie, twoim dzieciom i męzowi.

   Nie stanie się.

   Ty się możesz zmienić. Nie musisz odcinać kontaktu. Forumki tu powyżej piszą, że musisz, bo im to służyło, ale każda historia jest inna. Spróbuj jasnych komunikatów i dopilnuj, żeby ponosiła (w końcu!) skutki swojego postępowania. Czyli: mamo, kończę rozmowę, bo znowu źle wyrażasz się o moim mężu. Mamo, wychodzimy, bo dokuczasz małej, nie życzę sobie tego. I tak dalej.

   Jedno jest ważne: zero dyskusji. Jeśli ona zacznie snuć swoje usprawiedliwienia albo jej ogląd sytuacji (ale przecież tylko mówię co widzę! Ale przecież twój maż jest pierdołą, chyba nie zaprzeczysz, to fakty!) wzruszasz ramionami i _działasz_, nie dyskutujesz. Możesz ewentualnie powtórzyć to, co już powiedziałaś, może innymi słowami (prosiłam cię, żebys tego nie robiła, nie podoba mi się to. Dlatego wychodzę) i nic więcej.

   Są rodzice, którzy zagrożeni wizją samotności, zmieniają swoje postępowanie. Są tacy, których nic nie ruszy. Po prostu sprawdź, do której kategorii należy twoja mama, przyjmij to do wiadomości i postępuj zgodnie z tym. Albo ograniczony kontakt na twoich warunkach, albo - no niestety - zero toksycznej relacji.

   Sama jesteś mamą, masz kogo chronić i kim się opiekować. Tak samo opiekuj się sobą, zwłaszcza sobą-małą wiewiórką, którą byłaś. Temu dziecku też trzeba miłości. Teraz możesz jej ją dać.
   • nangaparbat3 Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 19:59
    Pięknie to napisałaś. Szacun.
   • wiewiorkazlasu Re: Czy zrywać relacje z matką? 15.08.22, 20:31
    bene_gesserit w punkt.
  • sueellen Re: Czy zrywać relacje z matką? 16.08.22, 00:10
   Jeżeli dochodzi do tego że obce osoby pytasz czy masz zerwać kontakty z własną matką, to znaczy że jest źle i powinnaś uciekać przed nią gdzie pieprz rośnie i nawet się nie oglądać. Inaczej byś takich pytań nie zadawała.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka