Dodaj do ulubionych

Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce?

16.08.22, 17:25
Pytanie do emigrantek. Mieszkając na codzień za granicą mamy możliwość porównania życia tu i tam. Co was razi w Polsce?
Mnie zamknięte sklepy w niedziele - to jakaś głupota. Możnaby w wolny dzień zrobić zakupy a tak wszystko pozamykane.
Restauracje - też rzadko kiedy otwarte w mniejszych miastach. Niby jest restauracja ale tylko na chrzciny, komunie i wesela. Nie da się wyjść wieczorem na obiad.
Wszechobecna religia, zwłaszcza w szkołach ale i w przestrzeni publicznej. To dla mnie deal breaker.
Obserwuj wątek
    • chatgris01 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:28
      No popatrz, te zamkniete w niedziele sklepy i restauracje to calkiem jak we Francji!
      • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:31
        Nie, to w Belgii były zamknięte więc jeździli za miedzę.wink
        • chatgris01 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:34
          Moze rano (piekarnie i markety sa otwarte do 12:30, restauracje do 14, potem juz wszystko pozamykane).
      • mashcaron Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:36
        W Niemczech i Belgii też :p
        • ichi51e Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:38
          i Austrii - i tu serio wszystko zamknięte - poza stacja benzynowa i dworcem. A na dworcu głównym o 6:30 to jest otwarta jedna piekarnia big_grin
        • eliszka25 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 23:32
          I w Szwajcarii 😁
          • wapaha Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 11:12
            w Rumunii otwarte
            i w świeta też
            i markety i sklepy odzieżowe, lokale gastronimiczne

mimo to nie chciałabym tu mieszkać wink
        • taje Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 10:57
          I w Luksemburgu (przynajmniej sklepy).
        • quelquechose Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 14:27
          W Belgii polskie sklepy w niedziele otwarte big_grinbig_grinbig_grin
      • nothingelsemattersnow Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:59
        W Holandii również smile
        • mashcaron Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:03
          A to już zależy gdzie, tu, gdzie teraz mieszkam otwarte:p Niemcy na zakupy przyjeżdżają:p
          Ale w poprzednim miejscu ( Zeeland) było zamknięte.
        • heca7 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:13
          U córki sklepy spożywcze otwarte.
        • berdebul Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:14
          Zależy gdzie i jaki sklep.
      • sueellen Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:51
        W Hiszpanii też tak było gdy tam mieszkałam (teraz nie pamiętam, - nie zwróciłam uwagi... No i sjesta w środku dnia 😅, banki tylko do 13:00)
      • shmu Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 08:22
        ...i całkiem jak w Szwajcarii... ba, nawet restauracje są zamknięte w niektórych miastach w niedzielę (choć tego akurat nie rozumiem)
      • princesswhitewolf Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 11:02
        W UK na szczescie wszystko otwarte tylko w niedzisle krocej bo do 4 tej. Nikt nie narzeka.
    • clk Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:33
      Tu gdzie mieszkam też sklepy są zamknięte w niedzielę - to akurat minus ale to przejścia.
      Co mnie „razi” w Polsce - albo inaczej - nie podoba się!
      - związek religii z państwem - dla mnie nie do przejścia
      - PiS - + Wszystko co jest z nim związane od miesięcznicy smoleńskiej (!!!!), do praw kobiet po rozdawnictwo
      - Brak wizji polski za 20 lat
      - pensje
    • la_bonne_cusine Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:35
      Żabki są otwarte.
      Nie zjesz nic w niedzielę w Pile, Ostródzie, Sanoku? Chyba po 24 . Normalnie są otwarte restauracje.
      • stavros2002 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:46
        I Spary też.
    • ichi51e Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:37
      żadna z tych rzeczy nie jest jakaś specjalnie charakterystyczna dla Polski gdzie zawsze znajdziesz cos otwartego w niedziele restauracje przynajmniej nie maja przerwy obiadowej dla kuchni między 13 a 17 a religie w szkole i tak każdy zlewa.
    • riki_i Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:38
      W Polsce generalnie są skandaliczne pensje (nie dotyczy wąskich specjalistek i ich mężów programistów wink )
    • ritual2019 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:43
      Mentalnosc, ta sie nie zmienia, nastapil wrecz regress a z tym wiaze sie cala reszta czyli ten absurdalny bajzel.
      • leosia-wspaniala Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:53
        Ty najlepiej wiesz, jak nawet tu nie bywasz big_grin
    • wiosennie Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:44
      Niskie pensje dla tzw.zwykłych Kowalskich.
      Wszystko inne jest do przejścia. Tylko te zarobki....
      • la_bonne_cusine Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:46
        Niskie pensje są nie dla obywateli, ale dla określonych stanowisk co jest praktykowane na całym świecie.
        • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:51
          Precyzyjniej byłoby mówić o sile nabywczej wynagrodzenia. Siła nabywcza niskiej pensji norweskiej czy duńskiej jest wyższa niż niskiej pensji polskiej.
        • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:56
          Niby jakie to stanowiska na całym świecie są aż tak nisko płatne że nie pozwalają na godne życie?
          • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:58
            Wszystkie te oferowane młodym ludziom za 800 euro we Włoszech i Hiszpanii.
            • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:01
              Aha rozumiem za, w PL młodzi ludzie utrzymują się samodzielnie bez problemu?
              Ale racja ES I IT zrobiły swojemu rynkowi pracy podobne kuku jak wcześniej PL. Ale nie jest to jeszcze cały świat.
              • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:04
                Napisałam, że się utrzymują bez problemu? Odnosiłam się do frazy o stanowiskach aż tak nisko płatnych, że nie pozwalają na godne życie i podałam przykład.
                • panipoczterdziestce Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:40
                  Zgadzam się. Moja znajoma sprząta w Belgii. Singielka, stać ją na utrzymanie auta, wynajęcie mieszkania i na wakacje za granicą 2 razy w roku. Do tego raz w roku do Polski. W Polsce sprzątaczka nie utrzyma się z pensji.
                  • kandyzowana3x Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:43
                    Zupelnie serio sie zapytam, kolezanka ma firme czy sprzata na etacie. W jakim miescie i czy wynajmuje sama mieszkanie ?
                    • gris_gris Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 23:44
                      kandyzowana3x napisała:

> Zupelnie serio sie zapytam, kolezanka ma firme czy sprzata na etacie. W jakim m
                      > iescie i czy wynajmuje sama mieszkanie ?

W Belgii podejrzewam zatrudniona jest w agencji, ktora jej zleca prace. To jest uregulowany rynek, pani sprzątająca ma ubezpieczenie, emeryturę, bony żywnościowe i dodatek urlopowy, zwrot kosztów transportu (to wszystko ma każdy pracownik). Pełny etat to 38 godz/tyg, maksymalnie moze zarobić chyba belgijska pensje minimalna (ok. 1800€ w 2022). Płaci jej klient za przepracowane godziny tzw. czekami, ktore gwarantuje i do których dopłaca państwo. Czek za godzine pracy kosztuje 9-10€, ale pani dostaje wiecej + wyżej wymienione dodatki.

W samodzielne wynajmowanie mieszkania + kilkukrotne wakacje zagranica trudno mi uwierzyć, chyba, ze to mała miejscowość z niskim czynszem i pełny etat.
            • mashcaron Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:23
              Na południu Włoch 800€ to już całkiem niezła pensja.
              Ex mojego męża pracuje w sądzie ( nie jest prawnikiem, przekłada zeznania z nagrań na zapis- jak się ktoś taki nazywa??) i zarabia 850€.
              • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:31
                Wiem, dlatego o tym piszę. Na Wyspach Kanaryjskich pensja 1000 euro jest całkiem przyzwoita, 1200 euro to dobre wynagrodzenie.
                • chicarica Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:34
                  O, widzę że po dwóch tygodniach na Kanarach mamy nową hispanistkę na forum. Pensja 1000 euro to raczej minimalna tam. Dobra zaczyna się od 1700-2000. Oto parę przykładów:
                  costodevida.com/salarios-en-islas-canarias/
                  • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:39
                    To z blogów turystycznych i informacji zamieszczanych przez agencje pracy po covidzie, ale nie będę się upierać.
                    • chicarica Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:47
                      To się nie upieraj. Domyślam się, że to robota dla imigrantów mających tam sprzątać hotele czy kelnerzyć. Charakterystyczne tam jest, zresztą podobnie do południa Hiszpanii kontynentalnej, że człowiek zarabia (na papierze) 1000 euro, a wydaje 2000. Podobnie jest w polskiej budowlance.
                      • simply_z Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:11
                        1000 euro na Kanarach to żałość,
              • nena20 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:43
                Nie są to kokosy
        • wiosennie Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:00
          la_bonne_cusine napisał(a):

> Niskie pensje są nie dla obywateli, ale dla określonych stanowisk co jest prakt
          > ykowane na całym świecie.

Mój przykład:
          Rok 2004, jako pielęgniarka zarabiałam na rękę 1000 zł / miesiąc pracy.
          A jako sprzedawca w Irlandii € 350 / tydzień pracy.
          Za wynajem w Pl - szła połowa pensji.
          Za wynajem w Irl - szła tygodniowa pensja.
          Opisuję 2004r.
          • la_bonne_cusine Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:18
            Kuzynka w Wiedniu pracowała w markecie wykładając towar. Gdyby nie mąż też by się nie utrzymała.
            W Polsce tak samo.
          • wapaha Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 18.08.22, 10:44
            wiosennie napisała:

>
            > Mój przykład:
            > Rok 2004, jako pielęgniarka zarabiałam na rękę 1000 zł / miesiąc pracy.
            > A jako sprzedawca w Irlandii € 350 / tydzień pracy.
            > Za wynajem w Pl - szła połowa pensji.
            > Za wynajem w Irl - szła tygodniowa pensja.
            > Opisuję 2004r.

i to się zmieniło-na gorsze
            za miesięczną pensję ciężko jest w Polsce wynająć 2 pokojowe mieszkanie (2363,56 zł to minimalna pensja )

ja obserwuję siłę nabywczą pieniadza sprawdzając ile chlebów mogę kupić za godzinę pracy
            aktualnie - są to 3-4 chleby ( ok 14 zł na tzw.rękę )
    • tairo Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:50
      Już raz tam mieszkałam, wystarczy.
    • leosia-wspaniala Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:54
      >Niby jest restauracja ale tylko na chrzciny, komunie i wesela. Nie da się wyjść wieczorem na obiad.

Że co?
      • dr.amy.farrah.fowler Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 08:25
        No ale tak jest. W małych miejscowościach niby są knajpy, ale nikt w nich nie bywa tak po prostu na obiedzie czy kolacji, utrzymują się tylko z imprez. Więc nawet jak są otwarte, to nie ma sensu tam jadać, dostaniesz najwyżej jakąś dyżurną mrożonkę.
        • kandyzowana3x Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 08:35
          To chyba zależy od miejscowości i knajpki. Są typowe domy weselne, ale są też i miejsca gdzie co weekend kolejki po stolik stoją, a ludzie biorą obiady na wynos. Uogólnienia akurat w tym przypadku są bez sensu.
    • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:54
      To że jak tylko postanowisz być inny albo żyć inaczej, z pewnością znajdą się tacy którzy cie zjedzą.
      Religia i rytuały religijne wchodzące każda s para okienna.
      Te wszystkie "nie wypada"
      No i podstawy socjalne - za składkę opłacana do budżetu mogę mieć średnio wydolna, szkole i jeszcze mniej wydolna służbę zdrowia, czyli w praktyce za wszystko place dwa razy.
      • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 17:57
        A zapomniałam - tłok i hałas wszędzie.
        Nie znam w PL miejsc odludnych, ale ja mam specyficzna definicje odludzia.
        • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:00
          Beskid Niski, w szczycie sezonu niemal zero ludzi na szlakach, możesz jechać konno pół dnia szlakiem granicznym i nikogo spotkać.
          • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:04
            Ok
            Dla mnie odludzie to idziesz z plecakiem trzy dni i nikogo nie spotykasz.
            A góry zaczynają się od 2500.
            Tak, żałuję że u siebie takich nie mam ale co się odwlecze...
            • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:05
              Kwestia skali.wink
            • stavros2002 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:48

A poco piszesz o Kirgistanie?

berber_rock napisała:

> Ok
              > Dla mnie odludzie to idziesz z plecakiem trzy dni i nikogo nie spotykasz.
              > A góry zaczynają się od 2500.
              > Tak, żałuję że u siebie takich nie mam ale co się odwlecze...
    • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:16
      Nie ja, ale w kwestii dzieci.
      Przyszłość tu dla dzieci uważam za słabą ze względu na rosnącą niekorzystną relację między liczbą pracujących a niepracujacych (emerytów- demografia, pasożytów- polityka społeczna).
      • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:21
        To akurat prawda.
        Plus dosyć duży nacisk kulturowo społeczny na opike osobista nad własnymi seniorami czy innymi nie do końca sprawnymi członkami rodziny i państwo od lat umywające rączki.

Z innych - trudny dostęp do takich rozwiązań systemowych jak żłobki czy przedszkola. Chociaż w obecnej sytuacji legislacyj ej przestało mieć to znaczenie.
        • kandyzowana3x Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:31
          Akurat jesli chodzi o opieke przedszkolna jest imo duzo bardziej przystepna niz np w Uk czy Belgii.
          • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:43
            Widzisz... Tak się składa że piszę z Belgii więc wiem co porównuję.
            • nenia1 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:05
              o wow, sądziłam, ze piszesz z Tadżykistanu, bo tam faktycznie można chodzić przez 3 dni po wysokich górach nikogo nie spotykając, no może czasem pasterzy. A ty piszesz z gęsto zaludnionej Belgii z tycimi Ardenami, a to niby w Polsce jest tłok i niskie góry?
              • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:31
                A gdzie ja pisałam że w góry jeżdżę w Belgii?
                Owszem, byłam w Tadżykistanie. Odludzie.

Ale w Europie też istnieja jeszcze odludzia. Na szczęście...
                • nenia1 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:35
                  Nigdzie nie napisałaś, po prostu wymieniłaś jako wady Polski tłumy i niskie góry (dla ciebie), a okazuje się, że sama mieszkasz w państwie o 3krotnie wyższej gęstości zaludnienia z jednym niziutkim pasmem górski. Po prostu mnie to zdziwiło.
            • kandyzowana3x Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:17
              Ja tez mialam przyjemnosc w Belgii pare lat mieszkac, i wiem ze nie zawsze te miejsca sa tak latwo i bezstresowo dolstepne jak w twoim przypadku.
          • ritual2019 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:57
            kandyzowana3x napisała:

> Akurat jesli chodzi o opieke przedszkolna jest imo duzo bardziej przystepna niz
            > np w Uk czy Belgii.

Ta dotowana z podatkow czyli tania jest dostepna ale nie dla wszystkich a jej jakosc jest adekwatna do ceny.
        • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:33
          Opieka przedszkolna jest dla wszystkich dzieci w standardzie znacznie wyższym niż np. duński.
          • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:42
            Nie znam się na standardach duńskich (ale akurat podejrzliwie podchodzę do Twojej oceny Skandynawii)
            Wiem jedynie ze
            - u mnie nie było żadnego problemu z otrzymaniem miejsca w państwowym przekdszkolu
            -podczas gdy kuzynka w PL musiała znaleźć tysiące sposobów na wykazanie ze żyje z najniższej krajowej.
            • ichi51e Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:47
              ludzie kombinują bo kto im zabroni? ale dostępu z miejsce do przedszkola nie ma. Może być problem z dostaniem się do przedszkola do którego by się chciało może.
            • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:53
              Moja siostra mieszka tam na stałe, w bdb. zamożnej dzielnicy, relacje ze żłobków i przedszkoli miałam na żywo.
              Kuzynka kłamała, bo próg dochodowy nie jest kryterium przyjęcia do samorządowego przedszkola czy żłobka (do żłobka pierwszeństwo mają dzieci rodziców pracujących).
              • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:09
                triss_merigold6 napisała:

> Moja siostra mieszka tam na stałe, w bdb. zamożnej dzielnicy, relacje ze żłobkó
                > w i przedszkoli miałam na żywo.

I co z tych relacji wynikało? Bo domyślam się że horrowr kulturowo nie do przyjęcia. Tak, w BE dzieci wychodzą na dwór bez względu na pogodę. Chodzą też do przedszkola z katarem i 37.5 bo nikt zdrowy na umyśle nie uznaje tego za chorobę. Zdarza im się też przynosić różne inne r, eczy z tych placówek ale przeciętnie te przygody kończą się w wieku 5 lat.
                • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:30
                  Słabe wyżywienie (kilka placówek więc raczej reprezentatywna próba); ubogie, mało urozmaicone w porównaniu z polskimi placówkami wyposażenie zarówno w środku jak i na zewnątrz (na zewnątrz widziałam); słaba opieka, bardzo dużo zastępstw, niezbyt kumate opiekunki; brak jakiegoś spójnego programu zajęć - 2/3 dnia nie robią nic, dzieci mają zajmować się same sobą; bardzo słaba opieka higieniczna w żłobkach.
                  Dzieci z glutem i temperaturą są odsyłane do domu - dzwonią do rodziców identycznie jak w Polsce, rotawirus i inne jelitowki kosi równo, połowa dzieciaków w przedszkolu jest na wziewnych sterydach, bo po licznych niedoleczonych infekcjach mają astmę wczesnodziecięcą.
                  • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:34
                    No to tutaj przyznaje ze mamy inne doświadczenia. Ale może po prostu mieszkam w 7-gwiazdkowej dzielnicy smile
                    • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:37
                      To dzielnica z top 3 z najwyższym podatkiem od nieruchomości w Danii, biała, taka z milionerami prawilnie posyłającymi dzieci do komunalnego (gminnego) przedszkola (ale potem do szkół już niepublicznych ofc).
                      Bardzo dobry standard i organizację mają przedszkola brytyjskie i francuskie, płatne.
          • ritual2019 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:58

> Opieka przedszkolna jest dla wszystkich dzieci w standardzie znacznie wyższym n
            > iż np. duński.
            🤣🤣🤣
            Tia, te przegrzane sale przedkszkolne w ktorych zima kisza dzieci a te wiecznie choruja...
          • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:12
            Akurat za standard duński uklonilabym się do pasa.
            • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:34
              Są setki rzeczy, które mnie w Danii zachwycają i których Duńczykom bardzo zazdroszczę, ok?
              Należy do nich np. organizacja opieki senioralnej, natomiast nie ma wśród nich standardu opieki nad małymi dziećmi. Szkoły podstawowe dobre są prywatne, w publicznych jest najczęściej niski poziom i niskie wymagania.
              • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:51
                A dla mnie Danie dyskwalifikuje jeden czynnik. Jest plaska
                Z chęcią przeprowadziłabym się do NO jakbym mogła cofnąć czas.
                A za kilka lat planuje w inne góry.
                • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:56
                  Są nawet ładne klify, ale tak, płaska. Estonia mi się strasznie podobała, dużo lasów, mało ludzi, ale też płaska.
                  • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 20:04

> Są nawet ładne klify, ale tak, płaska. Estonia mi się strasznie podobała, dużo
                    > lasów, mało ludzi, ale też płaska.

W Estonii nie byłam ale wierzę bo to trochę klimaty skandynawskie już, są..
                    Klifów nie lubię bo mam vértigo smile
                  • nenia1 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:47

> Są nawet ładne klify, ale tak, płaska. Estonia mi się strasznie podobała, dużo
                    > lasów, mało ludzi, ale też płaska.

Dania ma dość nudny, płaski i rolniczy krajobraz, klify ładne na wyspie Mon, warto zobaczyć.
                    Estonia zdecydowanie ładniejsza, bardziej dzika, bardzo dużo drzew/lasów oraz wyjątkowo piękne, unikatowe tereny pełne mokradeł, przez które Estończycy poprowadzili drewniane kładki. Można spacerować i podziwiać.
                    Natomiast według mnie Estonię i tak bije na głowę Słowenia, również pełna lasów, ale też wysokich góry, pełno pięknych turkusowych jezior, rzek, jaskiń i wodospadów. Wyjątkowo piękny kraj i do tego bardzo sympatyczni i otwarci ludzie.

• chicarica Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 20:05
                  Dania pod wieloma względami jest masakrycznie nudna, krajobraz to jedna z nich. Norwegia - zupełnie inna bajka. Dla mnie Dania odpada też ze względów językowych, nie potrafiłabym odnaleźć się w życiu bez znajomości lokalnego języka, nawet jeśli można się po angielsku dogadać to jednak nie jest to samo na co dzień. Duński jest dla mnie nie do opanowania w mowie, w piśmie rozumiem nawet teraz.
      • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:29

> Nie ja, ale w kwestii dzieci.
        > Przyszłość tu dla dzieci uważam za słabą ze względu na rosnącą niekorzystną rel
        > ację między liczbą pracujących a nieoracujacych

Ale wiesz ze na to jest proste rozwiązanie o nazwie imigracja.?
        • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:31
          Imigracja rokujących i pracujących, a nie lekarzy i inżynierów z Afganistanu. Somalii czy Nigru.
          • berber_rock Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:34
            Up to PL to decide...
          • evening.vibes Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:01
            > Imigracja rokujących i pracujących, a nie lekarzy i inżynierów z Afganis
            > tanu. Somalii czy Nigru.

Bzdura do kwadratu. Myślisz, że sobie importują lekarzy a miejscowi idą na taśmę do fabryki? big_grin
      • evening.vibes Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:01
        > Przyszłość tu dla dzieci uważam za słabą ze względu na rosnącą niekorzystną rel
        > ację między liczbą pracujących a niepracujacych (emerytów- demografia, pasożytó
        > w- polityka społeczna).

W prawie całej Europie i 'cywilizowanym świecie' nie ma zastępowalności pokoleń - nie mówiąc już o piramidzie emerytalnej. Tam się to załatwia migracją.
    • bi_scotti Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:18
      Gdzies mieszkac trzeba, gdzies trzeba miec permanent address ... chyba, ze sie jest jakims independently wealthy osobnikiem majacym killka/kilkanascie residences w roznych miejscach swiata. Ja tak nie mam big_grin Poza tym mam zwiazki zawodowo-rodzinne tu, gdzie mieszkam. Wiec nawet gdybym zechciala mieszkac w PL, duzo okolicznosci by mnie przed tym powstrzymywalo. Z prostych praktycznych przyczyn.
      Jest pare miejsc na swiecie, do ktorych bym sie chetnie przeprowadzila choc na kilka lat (first of all St Anthony smile), akurat not so much do PL ale w sumie why not ... na 2-3 lata pewnie bym mogla ... For good? Nie, juz definitely nie - too late for me wink Cheers.
    • maeve_binchy Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 18:55
      Co prawda, mieszkam w PL, ale wiele lat mieszkalam poza, wiec moge porownac. Tak na szybko:
      - obecnie pis a jeszcze bardziej to, ze tyle osob na to cos glosowalo
      - jak ktos wyzej wspomnial - "nie wypada"
      - udupianie ludzi, zaczyna sie od szkoly: podkreslane jest to, czego dziecko nie umie (1, uwagi itp.), zamiast chwalenia wspierania
      - konserwatyzm mentalny, obyczajowy (chociaz to glownie poza wiekszymi miastami)
      - zwiazek religii i panstwa
      - wiecznie wkurzeni ludzie
      - takie charakterystyczne wschodnie dbanie o siebie: obcasy, full make up itp., chociaz mlodsze pokolenie jednak bardziej naturalne. Nie chodzi o to, ze nie lubie makijazu - bo lubie, ale w PL dla wielu wyjscie do sklepu w dresie jest nie do przejscia. Kiedy studiowalam w Niemczech, to tylko Europa Wsch byla wystrojona jak na impreze. Przyznaje, ze jest lepiej niz kilkanascie lat temu, ale nadal brakuje takiego luzu
      - brak akceptacji dla LGBT
      - brak akceptacji dla innosci - > tu znow brak luzu, wystarczy, ze ktos zalozy cos niestandardowego i pol ulicy komentuje
      • taje Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 11:18
        Pozwól, że się podpiszę. Od siebie dodam jeszcze wszechobecne reklamy w przestrzeni miejskiej (i wiejskiej) i podejście do pacjenta w publicznym systemie opieki zdrowotnej. Co ciekawe, lekarzy w Polsce mamy bardzo kompetentnych i dobrze wykształconych więc to nie o kompetencje chodzi. Dla przeciwwagi dodam, że jest również spora lista rzeczy, które mi przeszkadzają w kraju, w którym obecnie mieszkam…
      • samanta1010 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 12:34
        super podsumowanie
    • kamin Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:05
      Z restauracjami masz mocno nieaktualne dane. Nawet w małych miejscowościach ludzie chodzą w niedzielę na obiad do restauracji
      Bez okazji typu chrzciny.
    • chicarica Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:05
      Zależy gdzie. Są miejsca w Polsce gdzie wciąż mogłabym mieszkać, np. Trójmiasto. Ale ogólnie to:
      - mentalny konserwatyzm, tradycja, czołobitność wobec funkcjonariuszy KK, epatowanie przekonaniami religijnymi i uznawanie ich za jedynie słuszne, totemiczna religijność - wszystko to na dłuższą metę jest męczące
      - tolerancja dla zachowań zatruwających innym życie, czyli np. sąsiad hałasuje, jego pies szczeka godzinami, bachory się drą - to ty masz, człowieku, problem bo tobie przeszkadza, nie marudź albo sobie kup dom w środku lasu
      - za dużo ludzi na zbyt małej powierzchni
      - brak szacunku dla przyrody, otoczenia
      - brak umiejętności współpracy w zespole i znajdowania kompromisu
      • kandyzowana3x Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:13
        tolerancja dla zachowań zatruwających innym życie,
        O z tym 100% sie zgadzam. Mentalnosc " a kto mi zabroni" jest widoczna na kazdym kroku. Rownoczewsnie pelno, glupich niepotrzebnych zakazow, ktorych i tak nikt nie przestrzega.
        • chicarica Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:38
          I jeszcze zapomniałam dodać: "przebojowość" i "zaradność" postrzegana jako rozpychanie się łokciami kompletnie bez uważności na innych ludzi. Ja się do rozpychania nie nadaję.
          • kandyzowana3x Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:39
            A to akurat w pl zauwazam w mniejszym stopniu nawet niz w innych krajach.
        • konsta-is-me Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:58
          Akurat "kto mi zabroni" działa w dwie strony...
          Co sami którzy narzekają na kogoś, sami chcą narzucać SWOJE zdanie "bo kto mi zabroni komuś zabraniać" 😉
          • pade Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:38
            w punktsmile
      • bistian Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:58
        chicarica napisała:

> - brak szacunku dla przyrody, otoczenia
        > - brak umiejętności współpracy w zespole i znajdowania kompromisu

I tak, i nie. Co do drugiego, bo krótsze. Jest WOŚP, jest PAH, obecnie pomoc Ukrainie. Umiejętności współpracy są, jak widać, chociaż również w wielu miejscach tego nie widać, ludzie biorą się za łby, szczególnie przy wyborach, również później, pozwoliliśmy sobie wprowadzić różne przepisy niszczące państwo.

Co do braku szacunku do przyrody, też się nie zgadzam. Mamy całkiem niezłą przyrodę i nie boimy się jej. We Francji pojawiły się wilki, bodajże w Wogezach. Jedna grupa. Wszyscy byli zachwyceni, ale do czasu, bo się okazało, że zabijają zwierzęta hodowlane. Zostały odstrzelone. To samo robią Skandynawowie z łosiami, wilkami również.
        U nas, dzikich zwierząt jest dosyć, są łosie, są wilki i nie zjadają zwierząt gospodarskich, bo w lesie są również inne dzikie zwierzęta. Z lasu wychodzą żubry na łąkę podejść i poleżeć. Nikogo to nie przeraża, ludzie nauczyli się zamykać ogródki. Był w Lubuskiem jeden żubr samotnik, łaził po ogródkach, zjadał jabłka, taka maskotka.
        Przepłynął Odrę do Niemiec w okolicach Lubusza i za granicą został zastrzelony, ponieważ "stanowił za duże zagrożenie", teraz jego skóra jest w lokalnym muzeum.
        Ludzie z zachodu, przyjeżdżają w niektóre okolice, choćby Drawieński Park Narodowy i pytają, ile kosztowało przywrócenie naturalności rzekom i jeziorom i kto to wykonał? big_grin

Tak więc, nie bądźmy dla siebie za ostrzy.
        • chicarica Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 20:02
          Niby tak ale nie tylko o samą przyrodę mi chodzi, ale np. o estetykę otoczenia. Każdy uważa że może sobie postawić np. paskudnego gargamela, bo to jego teren. Obwiesić płot banerami reklamowymi, bo tak. Postawić billboard, bo tak. Wywalanie śmieci do lasu, robienie śmietniska na prywatnych działkach a potem podpalanie tego, palenie byle czym w piecach. Jest lepiej pod pewnymi względami, pod innymi coraz gorzej.
          • buka-123 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 09:04
            Tu spore znaczenie ma brak ingerencji w uregulowania prawne. Brak odgórnej wizji zagospodarowania przestrzeni prowadzi do akcji wolnoć Tomku. Możesz sobie postawić kubistyczny dom a obok zamek z basztą a w stuletnim parku bloki deweloperskie.
        • snakelilith Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 20:39
          bistian napisał:

> Ludzie z zachodu, przyjeżdżają w niektóre okolice, choćby Drawieński Park Narod
          > owy i pytają, ile kosztowało przywrócenie naturalności rzekom i jeziorom i kto
          > to wykonał? big_grin

No właśnie, w innych krajach renaturalizuje się regiony i to z dużym sukcesem, a Polakom zachodni turyści muszą powiedzieć, że mają coś, co najwidoczniej uchowało się w wiekowym zacofaniu i należałoby to doceniać i szanować. Renaturalizacja jest procesem o wiele bardziej kosztownym. Najwidoczniej jednak niespecjalnie to kogoś obchodzi. Płoty przez puszczę, pół roku smog i zatrute rzeki, to tylko początek niszczenia tego, co się jeszcze ostało.
          A jeżeli chodzi o francuskie wilki, to one tam powodują prawdziwe szkody, ale powoli wprowadza się stare tradycje, jak psy ochronne dla owiec, dlatego nie wykluczam sytuacji, że wilki kiedyś do Europy Zachodniej wrócą, a we wschodniej naturalne warunki dla nich będą się pogarszać, bo ekologia uważana jest tu za fanaberię zidiociałego, lewackiego Zachodu.

• triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:18
            W razie gdybyś nie wiedziała, w Polsce jest zakaz odstrzału wilka (można tylko na podstawie specjalnych pozwoleń, ok 20 sztuk rocznie) od 1998 r. Na Słowacji- dopiero od roku.
            Polska przeprowadziła też w ramach wieloletniego programu udaną reintrodukcje rysia poza obszarem Karpat, m.in. do Puszczy Kampinoskiej.
            • snakelilith Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:24

> W razie gdybyś nie wiedziała, w Polsce jest zakaz odstrzału wilka (można tylko
              > na podstawie specjalnych pozwoleń, ok 20 sztuk rocznie) od 1998 r. Na Słowacji-
              > dopiero od roku.

W razie gdybyś nie wiedziała, to we Francji jest też zakaz. Odstrzał do regulacji populacji możliwy jest tylko w niektórych regionach i na podstawie specjalnego pozwolenia, więc sytuacja aż tak bardzo się nie różni od polskiej.

• triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:29
                Liczbowo różni się dość mocno, rocznie ok 100 sztuk
                A roszczenia rolników są znacznie większe
                swiatrolnika.info/wiadomosci/swiat/odstrzal-wilkow-we-francji-konieczne-zdecydowane-dzialania.html
              • bistian Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:29
                snakelilith napisała:

> W razie gdybyś nie wiedziała, to we Francji jest też zakaz. Odstrzał do regula
                > cji populacji możliwy jest tylko w niektórych regionach i na podstawie specjaln
                > ego pozwolenia, więc sytuacja aż tak bardzo się nie różni od polskiej.

Weź już nie rozśmieszaj big_grin
                Ile jest wilków we Francji? wink
                Ile jest w wilków w Polsce?
                • triss_merigold6 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:32
                  W Polsce ok 2000 sztuk + wilki migrujace ze Słowacji, we Francji ok 800. Z Ukrainy wilki nie migruja na stronę polską, bo tam wytlukli wszystko co żyło.
                  • bistian Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:46

> W Polsce ok 2000 sztuk + wilki migrujace ze Słowacji, we Francji ok 800. Z Ukr
                    > ainy wilki nie migruja na stronę polską, bo tam wytlukli wszystko co żyło.

Trochę przeszacowana ta liczebność, według mnie. I te polskie i francuskie. Gdyby tam było 800 wilków, byłby wielki raban, obawiam się, że nie ma nawet połowy.
                    Na Ukrainie są wilki, mało, fakt, ale są i pojawiają się w nowych miejscach. Teraz, mają ciężko i trudno cokolwiek powiedzieć na ten temat, ale przyroda nie znosi pustki, więc się pojawią tak czy siak.
                • snakelilith Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:53
                  bistian napisał:

> Weź już nie rozśmieszaj big_grin
                  > Ile jest wilków we Francji? wink
                  > Ile jest w wilków w Polsce?

To ty mnie nie rozśmieszaj. Wilków w Europie nie ma przede wszystkim jakoś bardzo dużo. Zaledwie 15-20 tys. Największą populację wilków ma nie Polska, a Rumunia. Zgadnij dlaczego? O nieprzyjaznych dla ludzi Karpatach słyszałeś? We Francji, północnych Włoszech i na półwyspie Iberyjskim jednak populacje rosną, ale wilki są tam dopiero od niedawna, od lat 90tych, a polska populacja jest częścią większej baltyckiej i na południu karpackiej, i te wilki są tam już o wiele dłużej. Ale postaw płot na wschodniej granicy Polski i zobaczymy, w którą stronę ta populacja się przesunie.
            • bistian Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:36

> Polska przeprowadziła też w ramach wieloletniego programu udaną reintrodukcje r
              > ysia poza obszarem Karpat, m.in. do Puszczy Kampinoskiej.

Rysie się pojawiły w kilku miejscach Polski. Jest to zwierzę dużych połaci lasu i po polach nie biega. Mamy problem z dużymi lasami, mamy problem z małą populacją rysia, a jeszcze doszedł płot na granicy i nikt nie wie, czy te nasze rysie przetrwają? Mówi się, że raczej nie, bez dopływu genów z Białorusi.
              Jednym słowem, nadmierny entuzjazm, ale dobrze, że się próbuje
    • agdzieztam Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:38
      Bo zwyczajnie od ponad 20 lat moje życie jest tu. W Polsce niczego i nikogo już nie mam, z wyjątkiem dawnych przyjaźni, serdecznych co prawda, ale takich , no, zardzewiałych z powodu odległości i czasu. Tu m rodzinę, zwierzęta, przyjaciół, hobby, pasje, pracę, dom, który kocham Gdyby jednak z jakiegos powodu życie mnie zmusiło, by wrócić do Polski, to starałabym się zbudować to, co mam ty, w ramach mojej tzw. "banki". A przy okazji: czy i wam się zdarzają powtarzające się sny, że jesteście w Polsce wróciliście do "niczego", staracie się zorganizować, ale nie rozumiecie co się stało. Wiecie, że "tam" miałyście życie, męża czy partnera, no słowem swój świat, i nie kumacie w tym śnie, co się dzieje. Koszmar. Mnie się takie coś regularnie śni.
      • bovirag Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:51
        Mam bardzo podobnie do Ciebie. W PL mam dość daleka rodzinę i "przyjaźnie", ktore- co prawda- przerwały próbę czasu ale przyjaźniami to ich już nazwać nie można raczej. Tutaj mam swój dom, prace, przyjaciół, rodzinę, swoje życie. Jest mi tutaj dobrze i nie mam powodu zeby ten stan rzeczy zmieniać.
        • agdzieztam Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:58
          A miewasz takie idiotyczne sny? Pewnie nie bo to pewnie mój osobisty problem, strach?
          • bovirag Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:26
            Nie, nie mam. Mam tylko jeden durny, powtarzający się sen: wsiadam do windy, naciskam przycisk z pożądanym piętrem i ta głupia winda nie zatrzymuje się ani na wybranym ani na innym piętrze! Jade w górę z ogromnym strachem i się budzę.
            • agdzieztam Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:04
              No to widzisz tak czy owak
              Każda z nas się pewnie w konfrontuje w tych snach z własnymi strachami.
              • bi_scotti Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:28
                Miewalam straszne sny po "ucieczce" z Paryza, ze musze tam wrocic, ze znow po tych ulicach, ze znow ta sama matnia uncertain Trwalo tak z pol roku ale finally minelo. Wrocilo na chwile przed pierwsza vacation trip z dziecmi przez Francje w '94 roku ale jakos dalam rade. Horror - budzilam sie w przerazeniu, ze znow jestem ... a Paris sad Czarna dziura, depression - nikomu nie zycze! Jesli tak wygladaja "sny emigranta", to jest to faktycznie cauchemar uncertain Tak jak piszesz każda z nas się pewnie w konfrontuje w tych snach z własnymi strachami - dla mnie przez wiele lat memories of Paris were just pure hell, eh. Life.
                • agdzieztam Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:36
                  Patrz , a mnie 20 lat minęło i ciągle te jazdy. Prawda, że uciekłam troszkę z Polski w sensie od niefajnej syt uczuciowej, o rodziny, od której jednak już wtedy byłam dość odcięta, od niełatwej syt w pracy... Ale nie były to znów takie wielkie traumy, bez przesady. A jednak te sny ciągle takie same.
              • konsta-is-me Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 23:09
                Miałam sny ( ale jeszcze przed emigracja) przez wiele lat, że jadę gdzieś autobusem ale nigdy nie docieram na miejsce.Rozne są powody, przygody ale nie docieram nigdy 😄

Potem jak już mieszkałam ( poza Europą to było) że jadę sobie np.na zakupy albo spacer albo coś w tym stylu i nagle jestem tam !
                A wcale nie chce tam być, chciałam tylko pojechać gdzieś tramwajem, jak to się stało ! Ja nie chcę, jeszcze za wczesnie, może za jakiś czas?
                I to był koszmar, budziłam się zlana potem.
                I w sumie sen był prawdziwy, bo w realu potem wróciłam do Polski i nie chciałam już tam mieszkać.

Teraz śni mi się czasami, że nie mogę znaleźć drogi do domu, że gdzieś błądzę, jest ciemno, zimno a ja nie mogę tam dotrzec i gdzieś się błąkam.
                Albo że docieram ale to nie jest moje mieszkanie, wygląda obco jakoś i nieprzyjaźnie i w ogóle chyba pomyliłam domy i zawsze jest ciemno, nie ma światła.
      • niemcyy Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:21
        agdzieztam napisała:

A przy okazji: czy i wam się zdarzają powtarzające
        > się sny, że jesteście w Polsce wróciliście do "niczego", staracie się zorganizo
        > wać, ale nie rozumiecie co się stało. Wiecie, że "tam" miałyście życie, męża cz
        > y partnera, no słowem swój świat, i nie kumacie w tym śnie, co się dzieje. Kos
        > zmar. Mnie się takie coś regularnie śni.

Takich nie, ale jak podczas pandemii przez dłuższy czas nie byłam w Hiszpanii to mi się śniło, że tam znowu pojechałam i byłam bardzo zadowolona. Wyjazd ani powrót do Polski nigdy mi się nie śnił.
      • novembre Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:33
        Na początku emigracji miałam sny, że jechałam tirem, ciemną nocą przez las. Droga się rozwidlała i wszyscy pojechali w prawo, a ja w lewo i dlaczego ja to zrobiłam, a nie tak jak wszyscy? Powtarzał mi się ten sen długo, aż poszłam do pracy.
        • agdzieztam Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:40
          O, no to i ty koszmar podróżny, koszmar przeniesienia. A może to rzeczywiście ma jakoś związek z emigracja? No ale nie odważe się ty tworzyć teorii.
          • novembre Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:51
            Na bank miało, bo ja przez pierwsze lata byłam bardzo sfrustrowana wyjazdem. Mąż pracował, ja byłam w domu z dziećmi, zanim przyszły język, stabilna sytuacja domowa i praca, minęło sześć lat. I przez te sześć lat non stop tak cholernie żałowałam, że wyjechałam, rzuciłam swoje dotychczasowe życie zawodowe, przyjaciół i rodzinę, a nie dostałam nic w zamian.

Czasem też śniło mi się wręcz, że chodziłam po byłej pracy z laptopem i tylko prosiłam o kawałek biurka, że ja sobie tu przycupnę i będę pracować, tylko mi pozwólcie. Bardzo byłam sfrustrowana i zdesperowana.
            Poszłam do pracy, sny się skończyły.
            • agdzieztam Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 23:08
              Odpisałam, ale się nie wygrali chyba. Jeszcze nie ogarniam drzewka. Mnie jednak było o niebo łatwiej, bo przyjechałam tu do pracy, wygrałam konkurs a męża poznałam jakieś 5 lat później, jak już tu byłam dobrze zaaklimatyzowana. Ale świetnie rozumiem twoje jazdy związane z brakiem (wówczas) własnego życia zawodowego!
      • chatgris01 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 09:35
        agdzieztam napisała:

> A przy okazji: czy i wam się zdarzają powtarzające
        > się sny, że jesteście w Polsce wróciliście do "niczego", staracie się zorganizo
        > wać, ale nie rozumiecie co się stało. Wiecie, że "tam" miałyście życie, męża cz
        > y partnera, no słowem swój świat, i nie kumacie w tym śnie, co się dzieje. Kos
        > zmar.

Nie, nigdy.
    • sueellen Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:48
      1. Polska mentalność
      2. Biurokracja
    • bigimax4 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 19:49
      mnie sie akurat polska co raz bardziej podoba w przeciwienstwie do zdebilowacialego zlewaczonego zachodu , takze nie koniecznie na stale ale maj-wrzesien , czemu nie
    • magda.z.bagien Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 20:25
      Symbioza kościoła katolickiego z państwem.
      Przyzwolenie na kombinatorstwo i nieprzestrzeganie przepisów, w tym ściąganie na egzaminach.
      Brak szacunku/ akceptacji dla LGBT, osób z niepewnością.
      Smog w zimie.
      Śmieci w lesie.
      Chaos architektoniczny.
      Brak informacji o wynagrodzeniu w ogłoszeniach o pracę.
      Reklamy środków na owsiki, wszy, brak erekcji i suchość pochwy o każdej porze dnia i nocy.
      Bilbordy reklamowe wszędzie.
      Psie kupy na chodniku.
    • pade Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 20:57
      Ja bym chętnie poczytała cykliczne wątki Co Was razi w Niemczech/Belgii/UK/Holandii/Francji itd.
      Narzekanie w kółko i wciąż na Polskę, przez osoby, które od lat tu nie mieszkają jest już zwyczajnie nudne. Za to świadczy o tym, że tzw. polskie narzekaństwo mają we krwi i nie udało się im go pozbyć.
      • konsta-is-me Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:20
        Mamy to w DNA, jestem pewna 😂
        I tak zanudzamy cały swiat od lat, jesteśmy z tego znani kompletnie nieświadomi że nikt nie chce tego słuchać ( oprócz Polaków rzecz jasna ).
        • pade Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:01
          ja na PIS zawsze chętnie ponarzekam, ale żeby na cały kraj to nie, za dużo rzeczy mi się tu podobasmile
      • mashcaron Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 21:28
        W Holandii nie ma aż tak wielu rzeczy, które mi się nie podobają, ale za to mogę napisać długą listę tego, co mi się nie podoba we Włoszech:p
        • pade Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:02
          Dawaj!smile
          • mashcaron Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:40
            - siesta:p człowiek chce sobie iść do sklepu o 13 a tu dupa, wszystko zamknięte:p ewentualnie jakiś bar będzie otwarty, ale też nie wszystkie. W urzędzie żadnym też nic nie załatwisz od 13 do 15:p
            - biurokracja. Woooolno, baaardzo wooolno wszystko, zerowa digitalizacja, więc po wszystko musisz iść i stać, żeby usłyszeć, że... teraz to już za późno, bo jest 12:30, więc zaraz przerwa i nie ma czasu na przyjęcie twojego wniosku, przyjdź człowieku jutro:p
            - brud. Śmieci na ulicach, śmieci na poboczach, góry śmieci wszędzie, przez co ciągle się coś gdzieś pali ( szkło+upał..)
            - zasady ruchu drogowego nie służą do przestrzegania, pieszy niech się spieszy jak chce w całości przejść na drugą stronę ulicy. Na pasach stoją zaparkowane samochody, ale to i tak bez różnicy, bo pasy służą tylko do ozdoby, nie do ułatwiania pieszemu czegokolwiek.
            - brak parkingów
            - używanie samochodu nawet żeby przejechać 200m po chleb do piekarni ( i parkowanie na awaryjnych byle gdzie, bo przecież ja tylko po chleb, o co chodzi?)
            - beznadziejne podejście do zwierząt. Masa bezdomnych psów i kotów, sterylizacja traktowana jako fanaberia, ogromną ilość pseudohodowli. ( To się powolutku zmienia, bardzo powoli, ale jednak)
            - produkowanie ton plastikowych śmieci. W wielu domach, żeby sobie oszczędzić zmywania, na większych imprezach je się na plastikowych talerzach i pije z plastikowych kubków ( sztućce pozostają normalne)
            - nieprzestrzeganie norm i zasad BHP, właściwie wszędzie, od sklepów po rafinerie.
            - prawo pracownika? Co to takiego?
            - przekręty. Na wszystkim, na czym się da.

To tak na szybko:p
            • pade Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:46
              Rany, czyli tam się nic nie zmieniłobig_grin
              Mieszkałam tam ćwierć wieku temu, miałam identyczne zarzuty.
              To co opisujesz było bardzo widoczne na południu, ponoć północ to inne Włochy (nie byłam, nie wiem).
              • mashcaron Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:49
                Tak, północ jest inna, nawet ulice mają szersze wink mieszkałam chwilę w Vicenzy, tam było lepiej pod wieloma względami, ale za to żarcie gorsze :p
                Z racji tego, że 2-3 a czasem i 4 razy w roku bywam na południu, to moje obserwacje są głównie stamtąd:p
                • simply_z Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:53
                  jest czystsza, no i jeżdżą normalniejtongue_out
              • simply_z Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:50
                Północ jest bardziej cywilizowana ale ludzie są bardziej nieprzyjemni..
                • mashcaron Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:55
                  Tak, ludzie są bardziej z kijem w wiadomym miejscu. Co nie zawsze jest znowu takie źle, bo południowa "gościnność" bywa upierdliwa i męcząca :p
                  • simply_z Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 22:57
                    ale w Hiszpanii też tak jest, tyle, że Hiszpania jest czystsza, z kolei żarcie mają gorsze, oj dużo gorsze..no i jednak sa bardziej płytsi, Włosi wydają się inteligetniejsi. Przeciętny Hiszpan to siesta, fiesta, futbol, młodsze pokolenie to to gimnasio czyli gym i tyle..
                    • nenia1 Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 23:10
                      simply_z napisała:

> ale w Hiszpanii też tak jest, tyle, że Hiszpania jest czystsza, z kolei żarcie
                      > mają gorsze, oj dużo gorsze..no i jednak sa bardziej płytsi, Włosi wydają się i
                      > nteligetniejsi.

Włosi przy całym syfie jaki mają na północy kraju mają faktycznie mają silnie rozwiniętą "inteligencję twórczą", jakiś zmysł artystyczny. Jeśli chodzi o sztukę użytkową i wzornictwo przemysłowe są światową potęgą. Design Italiano - marka sama w sobie, co mi się podoba to ich finezja i oryginalność, to co robią ma w sobie lekkość i często poczucie humoru (np. marka Alessi). Moda, wzornictwo i gastronomia - to wszystko się u nich łączy w genialną całość.
                      • simply_z Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 16.08.22, 23:18
                        tak, plus lombardia ma jednak dużo z niemieckiego ordnung, co mi sie podoba.
                    • homohominilupus Re: Dlaczego nie chcecie mieszkać w Polsce? 17.08.22, 11:09
                      simply_z napisała:

> ale w Hiszpanii też tak jest, tyle, że Hiszpania jest czystsza, z kolei żarcie
                      > mają gorsze, oj dużo gorsze..no i jednak sa bardziej płytsi, Włosi wydają się i
                      > nteligetniejsi. Przeciętny Hiszpan to siesta, fiesta, futbol, młodsze pokolenie
                      > to to gimnasio czyli gym i tyle..

Ale wiesz ze lecisz strasznymi stereotypami?