Dodaj do ulubionych

W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete ryby.

16.08.22, 18:06
Ematki z Niemiec, wiecie cos na ten temat?
Obserwuj wątek
    • malgosiagosia Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 16.08.22, 19:37
      Nikt nic nie wie?
    • amast Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 16.08.22, 21:03
      Ile ton?
      • snakelilith Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 16.08.22, 21:14
        3 tys. sztuk. Powodem jest awaria, czyli pęknięta rura w zakładzie Solvay, przez którą ulało się coś z amoniakiem do rzeki. Przypadek od razu zameldowano, rurę wyłączono z użytku i sprawdza się, kto za tą awarię ponosi odpwiedzialność. Solvay współpracuje ściśle z odpowiednimi służbami. Pewnie beknie finansowo.
        • mava1 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 16.08.22, 21:43
          przy czym awaria wydarzyła się w piątek. Dziś mamy wtorek, zakłady zamknięte (czy tam 'rura"), winny jest znany (i współpracuje) oraz wiadomo, co zatruło ryby.
          Taka subtelna różnica między PL.
          • langsam Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 16.08.22, 21:58
            Oj, chyba nie takiej odpowiedzi oczekiwano...
            • amast Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 10:35
              Jeżeli chodzi o mnie, to mniej więcej właśnie takiej wink
        • malgosiagosia Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 16.08.22, 21:59
          Dziekuje. Ciekawa bylam jakie sa przyczyny i czy w ogole to prawda.
          • natalia.nat Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 15:52
            malgosiagosia napisała:

> Dziekuje. Ciekawa bylam jakie sa przyczyny i czy w ogole to prawda.

big_grin
      • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:27
        3000 ton.

Zadowolona?

www.zeit.de/wissen/umwelt/2022-08/fischsterben-saale-sachsen-anhalt-tote-fische
        • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:31
          Ściśle biorąc, gdyby ktoś się czepiał, wędkarze wyłowili 300 śniętych ryb. Autor artykułu twierdzi, że chodzi (ogółem, jak sądzę) właśnie o 3000 ton.
          • snakelilith Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:35
            taki-sobie-nick napisała:

> Auto
            > r artykułu twierdzi, że chodzi (ogółem, jak sądzę) właśnie o 3000 ton.

Autor artykułu pisze:
            Insgesamt sei von rund 3.000 toten Fischen auszugehen. Toten nie oznaczy ton, a nieżywe.

• mallard Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 13:01

> Autor artykułu twierdzi, że chodzi (ogółem, jak sądzę) właśnie o 3000 ton.

Czyli trzy niezłe pociągi towarowe, czaisz to?
          • niemcyy Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 18:47

> Ściśle biorąc, gdyby ktoś się czepiał, wędkarze wyłowili 300 śniętych ryb. Auto
            > r artykułu twierdzi, że chodzi (ogółem, jak sądzę) właśnie o 3000 ton.

Na tony to masz tutaj, ale w innej rzece: www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/oder-katastrophe-mindestens-37-tonnen-tote-fische-eingesammelt-a-c552dbd6-49b1-4974-8dae-d9d290ba99e4
            W Niemczech wyłowiono z Odry do tej pory ok. 37 ton padniętych ryb. I będzie więcej.
        • snakelilith Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:32
          Tekst podaje 3000 sztuk, a nie ton.
        • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:36
          300 tote Fische, to znaczy 300 martwych ryb. Skąd ci się jakieś tony wzięły. Tote = martwe, a nie tony. W skrócie - wyłowiono 300 martwych ryb, ale szacuje się, że może ich być nawet 3 tysiące. Sztuk, nie ton. O tonach nie ma w tekście mowy. Przestań się ośmieszać tłumaczeniem tekstów z języka, którego nie znasz
          • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:40
            Pomylić się wolno czy też nie?

Jeśli wolno zapytać, jakąż to pracę wykonujesz w języku niemieckim?
            • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:45
              Po raz kolejny wrzucasz linki po niemiecku, choć nie znasz tego języka i piszesz bzdury. Po prostu daj sobie spokój, bo nawet wrzucone w Google słówko „tote” wystarczyłoby, żeby nie pisać o 3 tysiącach ton. Co ma do tego moja praca?
              • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:48
                Ty w ogóle czytasz, co ja piszę? Wiem, że tony to "Tonnen". Pomyliło mi się.

Skoro jesteś taka mądra, to wiesz, co ma. Co tam robisz w Niemczech? Uczysz angielskiego?
                • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:51
                  Eee, nie, nie wiem, co ma moja praca wspólnego z tym, że ty nie znasz niemieckiego. Nie jestem nauczycielką, nigdy nie byłam i nigdy nie będę. Skąd ci się wziął angielski, to już w ogóle pojęcia nie mam 🤷‍♀️
                  • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:53
                    Głównie stąd, że polskim Niemcy raczej nie są zainteresowani.
                    • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:55
                      Ale w jakim celu miałabym chcieć zainteresować Niemców językiem polskim? Mylisz mnie z kimś albo coś ci się ostro pofikało.
                      • panna.nasturcja Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:03
                        Po prostu w głowie jej się nie mieści, że możesz dobrze znać niemiecki nie NIE mieszkać w Niemczech.
                        • panna.nasturcja Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:04
                          i NIE (nie wiem skąd tam drugie nie się wzięło?)
                      • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:04
                        Dobrze, pomalutku, jak w przedszkolu:

Niemcy en masse nie są zainteresowani nauką języka polskiego.
                        • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:06

> Dobrze, pomalutku, jak w przedszkolu:
                          >
                          > Niemcy en masse nie są zainteresowani nauką języka polskiego.

Ale z jakiego powodu miało by mnie obchodzić, jakiego języka chcą się uczyć Niemcy? 🤷‍♀️
                          • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:07
                            Za wcześnie się wysłało.
                        • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:06
                          Za wcześnie poszło. Chodziło mi o to, jak zaawansowaną językowo pracę wykonujesz w Niemczech. Pracą związaną z językiem niemieckim jest m. in. nauczanie innego języka. Gdyby JAKAŚ POLKA miała w Niemczech uczyć języka, byłby to raczej angielski niż polski.

Z nikim cię nie mylę, nic mi się nie pofikało, po prostu sobie GDYBAM. Jak widzę, gdybanie jest dla ciebie za trudne.
                          • snakelilith Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:14

>Gdyby JAKAŚ POLKA miała w Niemczech uczyć języka, byłby to raczej ang
                            > ielski niż polski.

U mnie na Volkshochschule, to taka szkoła publiczna z kursami w rożnych dziedzinach dla każdego, są lekcje polskiego prowadzone przez Polkę. Niektórzy się uczą, tak jak uczą się węgierskiego, czy suahili. Co w tym takiego dziwnego?

• eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:15
                            Napisałam ci, że nauczycielką nigdy nie byłam, nie jestem teraz i raczej nigdy nie będę. Stąd moje zdziwienie, że uparcie wmawiasz mi naukę języka i to angielskiego Niemcom.

Posługuję się niemieckim od ponad 20 lat, bo mieszkam w niemieckojęzycznym kraju. Co do tego mają preferencje językowe Niemców, to naprawdę nie mam pojęcia.
                            • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:18
                              Niczego ci nie WMAWIAM. Gdybałam sobie, a teraz ci wyjaśniam, że gdybałam.

To co robisz w tych Niemczech? Sprzątaczką jesteś? Barmanką? Siłą biurową? Kasjerką?
                              • niemcyy Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:20
                                Podpowiedź: niemieckojęzyczny kraj niekoniecznie oznacza Niemcy.

• eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:21
                                Ale co to ma wspólnego z dyskusją? Bo nadal nie rozumiem, po co ci mój zawód? Ja zrozumiałam zalinkowany tekst bezbłędnie, ty nie. Jakiś wniosek ci się nasuwa?
                                • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:23
                                  Liczy się dziubasku także ILOŚĆ błędów*, a ty bez końca wytykasz mi jeden.

*Tak w każdym razie jest na wszelkich egzaminach i testach, nieważne, z chińskiego czy z fizyki.
                                  • niemcyy Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:25

> Liczy się dziubasku także ILOŚĆ błędów*, a ty bez końca wytykasz mi jeden.
                                    >
                                    > *Tak w każdym razie jest na wszelkich egzaminach i testach, nieważne, z chiński
                                    > ego czy z fizyki.

Niestety w tych okolicznościach muszę: liczba, nie ilość.
                                  • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:27
                                    Ale widzisz dziubasku, to ty popełniasz błędy, nie ja 🤷‍♀️
                                    • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:31
                                      Ale nadal dziubasku jest to JEDEN błąd.

Tak że - nie popełniam błędy, a popełniłam błąd.

Profesjonaliści językowi nie przyczepiają się do jednego błędu, jak za przeproszeniem rzep do psiego ogona, tylko oceniają całość.

• taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:32
                                        Zatem twoje wnioskowanie na podstawie 1 błędu jest guzik warte.
                                        • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 02:05
                                          Jak na razie to ty czepiasz się mnie i koniecznie chcesz np. poznać mój zawód. Nie wiem, co wg ciebie oznacza profesjonalista językowy. Ja się za takiego nie uważam, nigdy nie uczyłam niemieckiego, natomiast posługuję się nim na codzień od ponad 20 lat. Nie wiem też, jaką całość miałabym oceniać - oceniam to, co napisałaś w tej dyskusji, czyli błędnie przez ciebie przetłumaczony fragment niemieckiego tekstu. W tej dyskusji to właśnie jest całość. Dla mnie zamknięta, bo dalszą dyskusję uważam za bezsensowną.
                                      • ingryd Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 09:36

> Ale nadal dziubasku jest to JEDEN błąd.
                                        >
                                        > Tak że - nie popełniam błędy
                                        , a popełniłam błąd.
                                        >
                                        > Profesjonaliści językowi nie przyczepiają się do jednego błędu, jak za przepros
                                        > zeniem rzep do psiego ogona, tylko oceniają całość.
                                        >

nie popelniam bledow
                                        polskiego tez bys nie moglo uczyc, ani w niemczech ani nigdzie indziej (na szczescie)
                        • snakelilith Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:09

> Niemcy en masse nie są zainteresowani nauką języka polskiego.

Ale eliszka nie uczy żadnego języka, a mieszka i pracuje w niemieckojęzycznym kraju, posługując się na co dzień niemieckim. Ile lat na emigracji trzeba twoim zdaniem, by zrozumieć artykuł o rybach w gazecie?

• taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:48
                Och, ale jednak zrozumiałam, że wędkarze wyłowili 300 śniętych ryb?
                • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:51
                  Och i mimo to napisałaś, że 3 tysiące ton?
                  • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:54
                    Och, to dowodzi pomyłki, prawda? Jedno zrozumiałam dobrze, drugie źle.

Może porozmawiamy o innych kwestiach poruszonych w artykule?

I znalazły mi go zapewne krasnoludki?
                    • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:59
                      Nie obchodzi mnie, kto ci wyszukał artykuł. Wystarczy wpisać nazwę rzeki, żeby pokazały się odpowiednie wyniki. Próbujesz manipulować, diabli wiedzą w jakim celu, ale robisz głupie błędy charakterystyczne dla kogoś, kto nie zna danego języka lub zna go bardzo słabo.
                      • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:02
                        Po wpisaniu nazwy rzeki wyniki, owszem, ukazują się, ale po polsku.

www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=Saale

Manipulować?! Szczerze piszę, że się pomyliłam, co mi się zresztą zdarza regularnie nie tylko w dziedzinie językowej, z wielu względów, a ty się zaparłaś, że znam język bardzo słabo.

Bardzo słabo to ja znam francuski.
                        • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:11
                          Cóż, ja znam niemiecki całkiem nieźle i „tote” z „Tonnen” mi się nie myli. Stąd moje wnioski. Zwłaszcza, że tona, to rzeczownik, który w niemieckim zawsze jest pisany wielką literą, więc ciężko go pomylić z czymś innym.
                          • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:13
                            Ach, no tak. Tobie się nie myli, a ty jesteś wzorcem z Sevres.

Jakoś nie odniosłaś się do tego, że jednak nie wystarczy sama nazwa rzeki...
                            • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:15
                              Piszę, że mylę się w wielu kwestiach, ale ty bez przykładów nie rozumiesz.
                              • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:17
                                W tej dyskusji jedynie ty nie rozumiesz - niemieckiego 😄
                                • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:19
                                  I tak możesz ad nauseam.
                                  • taki-sobie-nick Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:33
                                    [Biedna Eliszka nie rozumie, co to "ad nauseam", a jakoś nie wrzuca w gugla, wbrew temu, co mnie doradzała.]
                                    • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 02:13
                                      To nie ja się do znudzenia wymądrzam na temat języka, którego nie znam. Ty jesteś specjalistką w tej dziedzinie 😄.
                                • bywalczyni.hosteli Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:59
                                  Eliszka25, szczerze podziwiam Twoje opanowanie big_grin
                                  • eliszka25 Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 02:06
                                    Mam dziś dobry dzień, ale właśnie skończyła mi się cierpliwość, więc idę spać, zanim stracę opanowanie 😁
                            • snakelilith Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:17

> Jakoś nie odniosłaś się do tego, że jednak nie wystarczy sama nazwa rzeki...

Dla eliszki i dla mnie wystarczy, bo nam się google z racji naszej pozycji otwiera po niemiecku. Nie wiemy jednak, gdzie ty jesteś.

• snakelilith Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 01:01

> I znalazły mi go zapewne krasnoludki?

A co mają do tego krasnoludki? Teksty o rybach w Saale są łatwe do znalezienia. Wystarczy wrzucić w google Saale plus news, i już masz na pierwszej stronie. Była awaria, stało się coś niedobrego, ale zdaje się, że w innej skali i nie ma nic wspólnego z Odrą, bo odpowiedzialna jest lokalna fabryka, które nie ma siostry bliźniaczej po polskiej stronie.

• audiatur.et.altera.pars Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 07:01
                        snakelilith napisała:

> odpowiedzialna jest lokalna fabryka, które nie ma siostry bliźniaczej po polskiej stronie.

Czyli to nie wina PIS? Eee, to nuuda...
                    • woman_in_love Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 08:05
                      Och, to dowodzi pomyłki, prawda? Jedno zrozumiałam dobrze, drugie źle.

to dowodzi tylko tego, że jesteś prawackim trollem siejącym zamęt
            • niemcyy Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 00:47
              big_grin
        • malgosiagosia Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 14:22

> 3000 ton.
          >
          > Zadowolona?

Chcialas mi dowalic, a tymczasem Tobie dowalono. sad
    • chococaffe Re: W niemieckiej rzece Saale znaleziono sniete r 17.08.22, 07:31
      Kandydat to wątku roku big_grinbig_grinbig_grin

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka