Dodaj do ulubionych

A co Wam się podoba w Polsce?

17.08.22, 11:04
Na kanwie emigranckiego wątku, ktoś tam napisał że nikt nie zakłada wątków o fajnych rzeczach w Pl więc...proszszsz

Jako świeża emigrantka (4 lata, jeszcze korzeni nie zapuściłam) zacznę

1. Ogromny wybór towarów w sklepach, od kosmetyków po artykuły żywnościowe.
2. Knajpy z kuchnią czynną o 17, 18
3. Coraz więcej i więcej eko gospodarstw z eko warzywami i owocami bez plastikowych toreb
4. Ciekawa oferta kulturalna (mówię o stolicy) noc muzeów, spacery z przewodnikiem itp

Jak coś mi się przypomni jeszcze to dopiszę
Obserwuj wątek
    • princesswhitewolf Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:06
      Homohomini...a ta mgdzie mieszkasz tego nie ma czy jak? 🙄
      • homohominilupus Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:17
        princesswhitewolf napisała:

> Homohomini...a ta mgdzie mieszkasz tego nie ma czy jak? 🙄

No jakby było to bym nie tęskniła za tym 😜
        • princesswhitewolf Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 13:15
          Ale gdzie to ze nie ma wyboru?
          • homohominilupus Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:34
            princesswhitewolf napisała:

> Ale gdzie to ze nie ma wyboru?

Hiszpania
            • leosia-wspaniala Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 20:09
              W Norwegii też podobno kiepsko, ale nie wiem, nie byłam nigdy.
              • rosapulchra-0 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 22:13
                To nie roznoś plotek.
                • leosia-wspaniala Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 12:40
                  Napisałam PODOBNO, NIE WIEM, BO NIE BYŁAM - na angielski ci przetłumaczyć? Tu na forum forumka z Norwegii pisała, nie pamiętam nicka, ta od świeczek dla matki. Czytałam to też na różnych migranckich blogach i słyszałam od znajomych, ale zapewne wszyscy roznoszą plotki. To zresztą byłoby dość logiczne, biorąc pod uwagę bycie poza UE i niewielkie zaludnienie kraju.
              • kj-78 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 22:36
                Tak, bardzo kiepsko, potwierdzam
              • joanna266 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 19.08.22, 07:42
                Tak w Norwegii też kiepsko.dodatkowo jest prohibicja ora kraj niby eko a do wody wpieprzają np stare lodòwki.
            • obrus_w_paski Re: A co Wam się podoba w Polsce? 19.08.22, 07:46
              Bo ty chyba mieszkasz w jakiejś małej miejscowości. W jeleniej górze pewnie tez nie ma nocy muzeum.
              W takiej Barcelonie czy Walencji oferta kulturalna jest niesamowita, podobnie jak eko ofertasmile
              • wapaha Re: A co Wam się podoba w Polsce? 19.08.22, 08:34
                obrus_w_paski napisała:

> Bo ty chyba mieszkasz w jakiejś małej miejscowości. W jeleniej górze pewnie tez
                > nie ma nocy muzeum.

w Jeleniej Górze jest Noc Muzeow
                Są też koncerty i inne atrakcje artystyczne
                Ba
                Takowe są też w małych miastach i wioskach - od lat świetlice gminne i wiejskie działają bardzo prężenie-organizując nie tylko życie kulturalne w małych społecznościach ale również wyjeżdzając poza swoje lokalne tereny i zapoznając dzieciaki/chętnych z zyciem kulturalnym w miastach
                W małych miastach i wioskach działają niszowe kawiarnie prowadzące zarazem działalność artystyczną-literacką, garncarską, malarstwo, sztukę ogrodniczą i in.
                > W takiej Barcelonie czy Walencji oferta kulturalna jest niesamowita, podobnie j
                > ak eko ofertasmile
                • obrus_w_paski Re: A co Wam się podoba w Polsce? 19.08.22, 09:13
                  Tak powiedziałam o tej jeleniej gorze bo byłam tam tydzień temu + zrobiłam rowerem 4 dniowa wycieczkę po okolicy i naprawdę patrzyłam na ofertę kulturalna; niewiele widziałam
                  • wapaha Re: A co Wam się podoba w Polsce? 19.08.22, 10:53
                    wink

imprezy.jeleniagora.pl/
    • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:08
      Pojezierze Drawskie:p
      • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:13
        I Roztocze.
        • stephanie_harper2 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 19.08.22, 08:20
          I Bieszczady, właśnie wróciłam to inny świat, Tatry poza sezonem i morze też ujdzie jak pogoda i odludna miejscowość. A w Bieszczady jadę w przyszłe wakacje też bo tam pięknie.
      • daniela34 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:21
        I Podlasie smile jestem fanką od dwóch lat
        • homohominilupus Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:22
          No dobra, to skoro mamy geograficzną odnogę to dołączę do listu Suwalszczyznę
          • homohominilupus Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:22
            *listy
        • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:22
          W ogóle w Polsce jest dużo pięknych miejscsmile
          Mojemu mężowi bardzo podobał się Kraków wink
          • homohominilupus Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:24
            Mojemu też!
            • damartyn Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:34
              Sama Polska jako kraj.
              Cztery pory roku, chociaż teraz trochę się zmienia ale one jednak nadal występują.
              Mnogość warzyw i owoców sezonowych, które można kupić na miejskich ryneczkach na kilogramy.
              I w ogóle szeroko pojęta żywność niekoniecznie oznaczająca schabowego z kapustą.
              A bardzo osobiście - to krąg sprawdzonych przyjaciół , którzy po mimo wielu lat mojego życia poza Polską mają ze mną ścisły kontakt.
              • damartyn Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:53
                Sorry , źle mi się podpięło, miało być niżej pod Mashcaron😉
          • ga-ti Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 13:08
            Kraków jest cudny!
            I góry i morze i Mazury i .... pięknie jest w Polsce krajobrazowo.
      • picathartes Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:53
        Kaszuby i Pojezierze Drawskie 😜
      • gulcia77 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 13:13
        To ja po sąsiedzku, Pojezierze Myśliborskie. 🥰 A już wieś i jezioro Okunie, to w ogóle najpiękniejsze miejsce na a ziemi.
    • runny.babbit Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:14
      Uważam że na tle innych krajów UE mamy naprawdę dobrze rozwinięte płatności, w zasadzie wszędzie można płacić kartą.
      • heca7 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 12:14
        O tak. Córka w NL ciągle zderza się z tym problemem. Albo jak już to tylko maestro a nie Visa lub Mastercard. Na widok banknotu większego niż 50 euro dostają paniki a podejrzewam, że przy pięćsetce dostaliby zawału 😛
        • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 12:18
          Serio? Nigdy nie miałam tego typu problemów w NL. U mnie nawet na czwartkowym bazarze w wielu budach ( np z rybą czy serami) można płacić kartą. W ogóle nie noszę ze sobą gotówki od nie pamiętam kiedy. Tylko 1€ na koszyk, chyba że dwa lata to samo :p
          • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 12:21
            Z tym bywa różnie. Mnie się trafiło że w Niemczech na stacji benzynowej jakaś karta nie działała i tępy pan z obsługi uparł się że nie spróbujemy innej karty, mam płacić gotówką.
            • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 12:34
              A no to już wiele zależy od człowieka za ladą:p jak burak, to burak i nic nie poradzisz 🤷
              • jednoraz0w0 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 14:41
                Nie, to chodzi o to z jaką kompanią kredytową mają umowy, czyli np. Ty nie masz problemu bo oni obsługują MasterCard i akurat taka masz, ale już Discover czy Visę niekoniecznie. Ja tez w Niemczech na stacjach mogłam płacić tylko jakąś jedną kartą. W Holandii to szczerze nie pamiętam, niewykluczone, że też.
                • snakelilith Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 14:52
                  jednoraz0w0 napisał(a):

> Ja tez w Niemczech na stacjach mogłam płacić tylko jakąś je
                  > dną kartą. W Holandii to szczerze nie pamiętam, niewykluczone, że też.

W Niemczech obsługują głównie Visę oraz MasterCard. Ja mam wizę, mój mąż MasterCard, nigdy nie mlieliśmy problemów. Kiedyś miałam wrażenie, że Visa jest mniej popularna, więc też miałam MasterCard, ale po zmianie banku dostałam Visę i płacę nią wszędzie.
                  • jednoraz0w0 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 15:48
                    No tak, to co piszę to było z 10 lat temu, właśnie na stacjach (przynajmniej tych które miałam po drodze) Visy nie brali.
                  • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 15:53
                    A, no to jak Ty nie miewasz takich problemów, to spoko. Mnie czasem zdarza się że odrzuca zbliżeniowo a już jak włożę kartę i potwierdzę pinem (ta sama karta, żeby nie było) to jest ok. Czemu? Nie wiem.
                    • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 15:58
                      To już chyba problem czytnika, też mi się tak zdarza, w najróżniejszych sklepach i w różnych krajach. L
                      • ichi51e Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:01
                        ja raz tam miałam w Irlandii - karty z chipem głupiały - już nie pamietam o co chodziło - chyba ze bezstykową nie działało tylko trzeba było wkładać i podpisywać... pamietam ze ich użycie budziło popłoch w sklepie
                        • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:39
                          No ja pamiętam że mi polska karta dawno temu w UK nie działała na pin, ale tylko w niektórych terminalach, trzeba było podpisywać.
                      • chatgris01 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:01
                        A to nie jest tak, ze co okreslona liczbe transakcji zblizeniowych bank wymaga jednej z PIN-em, ze wzgledow bezpieczenstwa?
                        • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:34
                          Ale to tylko krzyczy o PIN wtedy. Dość często się zdarza, że przy zbliżeniowej wyskakuje jakiś błąd i trzeba kartę wetknąć.
                          • ela.dzi Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 19:13
                            mashcaron napisała:

> Ale to tylko krzyczy o PIN wtedy. Dość często się zdarza, że przy zbliżeniowej
                            > wyskakuje jakiś błąd i trzeba kartę wetknąć.

Ja tak miałam zawsze z kartą z konkretnego banku.
                    • rosapulchra-0 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 22:16
                      chicarica napisała:

> A, no to jak Ty nie miewasz takich problemów, to spoko. Mnie czasem zdarza się
                      > że odrzuca zbliżeniowo a już jak włożę kartę i potwierdzę pinem (ta sama karta,
                      > żeby nie było) to jest ok. Czemu? Nie wiem.
                      >

To jedno z zabezpieczeń tych kart. Co jakiś czas terminal prosi o podanie PIN.
                      • ela.dzi Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 23:11
                        rosapulchra-0 napisała:

> chicarica napisała:
                        >
                        > > A, no to jak Ty nie miewasz takich problemów, to spoko. Mnie czasem zdarz
                        > a się
                        > > że odrzuca zbliżeniowo a już jak włożę kartę i potwierdzę pinem (ta sama
                        > karta,
                        > > żeby nie było) to jest ok. Czemu? Nie wiem.
                        > >
                        >
                        > To jedno z zabezpieczeń tych kart. Co jakiś czas terminal prosi o podanie PIN.
                        >
                        >
                        Nie, tu chodzi o sytuację, gdy terminal praktycznie za każdym razem odrzuca transakcję zbliżeniową, a akceptuje fizyczne włożenie karty do terminala. To o czym mówisz polega tylko na podaniu PINu podczas transakcji zbliżeniowej.
            • ichi51e Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 12:43
              może wiedział ze terminal im nie działa wiec nie ma co próbować z inna
              • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 13:02
                Nie. Powiedział otwarcie że na tej stacji polskie karty nie działają i mam płacić gotówką. Co oczywiście nie było prawdą - miałam chyba z 4 czy 5 kart różnych operatorów w tym ze dwie kredytowe i na pewno któraś by zadziałała, bo to był jakiś chwilowy problem.
                • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 13:04
                  To nie problem kart w takim razie tylko cham za ladą.
                • snakelilith Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 14:56
                  chicarica napisała:

> Nie. Powiedział otwarcie że na tej stacji polskie karty nie działają i mam płac
                  > ić gotówką.

Pan się asekurował, bo szajki z fałszywymi kartami pochodzą często ze Wschodniej Europy. Zapłaciłaś więc za jego złe doświadczenia, a imidż zrobili ci pewnie jacyś Rosjanie, albo Rumunii.

• jednoraz0w0 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 15:49
                    Być może, ale ja tak miałam z amerykańską kartą, a ba amerykańskich mafii tam nie było? I to było irytujące, bo akurat visę miałam taką z 0 foreign transaction fee a musiałam płacić inną, taką, która sobie pobierała te opłaty.
                  • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 15:52
                    Wiesz, tylko szajki z Rumunii i uprzedzenia pana nie są moim problemem. Ja jestem normalnym człowiekiem, dysponującym akceptowanymi w cywilizowanych krajach środkami płatniczymi i właśnie dlatego mam kilka kart różnych typów i operatorów żeby nie musieć nosić przy sobie zwitków gotówki jak jakiś janusz z autohandlu. Uprzedzenia pana nie powinny być w ogóle problemem w tym przypadku, klient ma prawo zapłacić kartą, a jeśli transakcja zostaje odrzucona, to najsensowniej byłoby spróbować innej karty lub np. włożyć kartę do czytnika gdy zbliżeniowo nie "tryknie". Pan był po prostu debilem.
                    • snakelilith Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:34
                      chicarica napisała:

>
                      > . Uprzedzenia pana nie powinny być w ogóle problemem w tym przypadku, klient ma
                      > prawo zapłacić kartą, a jeśli transakcja zostaje odrzucona,

Ale pan nie miałby uprzedzeń, gdyby twoja pierwsza karta działała. To mogło wywołać u niego wrażenie, że karta jest trefna i próbujesz, czy inna, też podrobiona jednak zadziała. Pan mógł mieć odgórny prikaz właściciela stacji, bo też został w ten sposób już wyrolowany. To się nazywa Hausrecht, według którego każdego klienta można odrzucić, albo odmówić mu jakiejś formy płatności. Jedynie dyskryminacja rasowa byłaby problemem.

• jednoraz0w0 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:45
                        Co? Mnie się nieraz zdarza ze mi pierwszej karty nie weźmie bo np. zgubie starą, bank mi przyśle nową a ja tę starą znajdę i zapomnę że już ja zablokowałam (#lifewithadhd). Nigdy mi nikt problemów nie robił ani krzywo nie patrzył gdy wyciągałam drugą kartę.
                      • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:37
                        Ale karta może nie zadziałać z miliona powodów. Choćby z powodu tego że akurat terminal miał czkawkę i zabrakło połączenia z netem. Zdarza mi się i w Szwecji podczas płacenia szwedzką kartą w szwedzkim sklepie, raz na milion razy ale się zdarza. Opinie pracownika stacji benzynowej nie powinny mnie jako klienta obchodzić, mam prawo nie mieć przy sobie gotówki ponieważ mam 5 kart a stacja przyjmuje karty. No chyba, że jest nur für Deutsche, czy jak to tam było, ale to trzeba by napisać na drzwiach i wtedy nie będę korzystać z tej stacji.
                        • snakelilith Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:52
                          chicarica napisała:

> Opinie pracownika stacji benzynowej nie powinny mnie jako klienta obch
                          > odzić, mam prawo nie mieć przy sobie gotówki ponieważ mam 5 kart a stacja przyj
                          > muje karty. No chyba, że jest nur für Deutsche, czy jak to tam było, ale to trz
                          > eba by napisać na drzwiach i wtedy nie będę korzystać z tej stacji.
                          >

Nie wiem po co się tak zapieniasz. Na twoim miejscu też byłabym wkurzona, pokazuję ci tylko drugą stronę. Po pierwsze, sprzedawca nie ma żadnego obowiązku ci coś sprzedać, albo przyjąć jakąkolwiek kartę, nie masz więc jako klient żadnego "prawa". Po drugie, odmowa formy płatniczej nie jest niczym nadzwyczajnym, zdaje się, że w Skandynawii mogą odmówić ci przyjęcia gotówki. A po trzecie, ten facet raczej nie miał nic przeciwko tobie osobiście, tylko musisz sobie wyobrazić, że Niemcy są krajem tranzytowym i cudzodziemców przechodzi przez tą stację codziennie pierdylion. Raczej mało prawdopodobne, że sprzedawca kieruje się narodowymi resentymentami. Chyba po prostu twoja sytuacja z kartą wydała mu się podejrzana, a że się pewnie już sparzył, na tych, którzy tankowali u niego gratis, to nie miał zamiaru się narażać. To są te przypadki, w których mój mąż, wzór niemieckiej przezorności, po prostu wyciąga gotówkę z buta. Wiem, śmieszne, ale zagraniczne podróże często takie są.

• chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:18
                            No więc raczej odmawiając mi możliwości spróbowania innej karty, narażał się na to, że odwrócę się na pięcie i wyjdę bez płacenia, a następnie odjadę i będzie mnie mógł pocałować w koniec rurki wydechowej. Logika nakazywałaby pozwolić klientowi zapłacić.
                            • snakelilith Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:34
                              chicarica napisała:

> No więc raczej odmawiając mi możliwości spróbowania innej karty, narażał się na
                              > to, że odwrócę się na pięcie i wyjdę bez płacenia, a następnie odjadę i będzie
                              > mnie mógł pocałować w koniec rurki wydechowej. Logika nakazywałaby pozwolić kl
                              > ientowi zapłacić.
                              >

No jako klient masz prawo decydować portfelem i dokładnie tak zrobić. Gdybyś zatankowała i nie chciała zapłacić, to musiałby zadzwonić po policję i narazić się ewentualnie na policyjny opyerdol, że dzwoni z powodu takiej bagateli. Gdybyś uciekła, to by stracił, bo mało prawdopodobne, że by cię ścigali, a jemu oficjalne zgłoszenie "przestępstwa" wiele by nie dało. Zanim sprawa doszłaby do sądu zdechłaby z powodu małej szkodliwości społecznej i przedawnienia. Gdybyś się więc bardziej uparła, to by odpuścił. Za miętka byłaś. big_grin

• wkswks Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:43
                                Hahaha- Polska mentalność „mi sie należy”. Otóż w Niemczech nie należy ci sie obsługa. Kazda kasjerka moze wywalić cie ze sklepu podając za powód, ze podejrzanie wyglądasz. Nie ma obowiązku wykonania usługi sprzedażowej.
                                • konsta-is-me Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 19:56
                                  Podasz przepis prawny ?
                                  Ciekawi mnie definicja "podejrzanego wyglądu" w Niemczech...
                                  • wkswks Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 21:28
                                    konsta-is-me napisała:

> Podasz przepis prawny ?
                                    > Ciekawi mnie definicja "podejrzanego wyglądu" w Niemczech...
                                    Cokolwiek. Jest brudny, śmierdzący, naćpany, pijany, nie reaguje na polecenia personelu albo jest opryskliwy. Raus i nara. A jak się rzuca- „hausverbot”.
                                  • niemcyy Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 22:11
                                    konsta-is-me napisała:

Podstawa prawna: § 858 nn., § 1004 kodeksu cywilnego.

Musi być ważna przyczyna i jako cel ochrona dobra osoby zakazującej wstępu, np. może dostać zakaz wstępu gość w restauracji, który obraził pracownika albo ktoś, kto zostanie przyłapany na kradzieży w sklepie, albo też dopuszczalna jest selekcja na wejściu do dyskoteki na podstawie ubrania niepasującego do grupy docelowej- ale to chyba i w Polsce jest- byle nie z powodu przynależności etnicznej, płci ani religii.
                                    www.dahag.de/c/ratgeber/mietrecht/mieterrechte/hausverbot

Byłam świadkiem jak za czasów obowiązkowych maseczek kasjer w supermarkecie z kasy wołał do klienta wchodzącego bez maski, że albo proszę maskę albo wyjść. Facet się nie rzucał, tylko wyszedł.
                                    • konsta-is-me Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 22:17
                                      Czyli mniej więcej podobnie jak w Polsce- musi być jakiś istotny powód ( wiem że czasami zakazują właśnie tym przyłapanym na kradzieży).
                                  • niemcyy Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 22:11
                                    konsta-is-me napisała:

Podstawa prawna: § 858 nn., § 1004 kodeksu cywilnego.

Musi być ważna przyczyna i jako cel ochrona dobra osoby zakazującej wstępu, np. może dostać zakaz wstępu gość w restauracji, który obraził pracownika albo ktoś, kto zostanie przyłapany na kradzieży w sklepie, albo też dopuszczalna jest selekcja na wejściu do dyskoteki na podstawie ubrania niepasującego do grupy docelowej- ale to chyba i w Polsce jest- byle nie z powodu przynależności etnicznej, płci ani religii.
                                    www.dahag.de/c/ratgeber/mietrecht/mieterrechte/hausverbot

Byłam świadkiem jak za czasów obowiązkowych maseczek kasjer w supermarkecie z kasy wołał do klienta wchodzącego bez maski, że albo proszę maskę albo wyjść. Facet się nie rzucał, tylko wyszedł.
                          • ichi51e Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 19:46
                            o to mamy jeszcze jedna rzecz lepsza w pl - sprzedawca nie może odmówić sprzedaży.
                            "Przedsiębiorca nie może więc ograniczać sprzedaży produktów. Art. 135 kodeksu wykroczeń określa, że jeśli przedsiębiorca ukrywa towar przeznaczony do sprzedaży albo odmawia jego sprzedaży bez określonej przyczyny, podlega karze grzywny."
                            • triss_merigold6 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 19:55
                              smile tak, to sprzedający jest dla klienta, a nie odwrotnie
                            • abecadlowa1 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 19:57
                              ichi51e napisała:

> o to mamy jeszcze jedna rzecz lepsza w pl - sprzedawca nie może odmówić sprzeda
                              > ży.

Już nie. TK uznał ten przepis za niezgodny z konstytucją.
                              • wkswks Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 21:26
                                Przy niedoborach pracownikow w sklepach czy na stacjach benzynowych jest dokladnie odwrotnie: klient jedzenie musi kupić, zatankować też musi.
                  • sol_13 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 22:01
                    snakelilith napisała:

> Pan się asekurował, bo szajki z fałszywymi kartami pochodzą często ze Wschodnie
                    > j Europy. Zapłaciłaś więc za jego złe doświadczenia, a imidż zrobili ci pewnie
                    > jacyś Rosjanie, albo Rumunii.

Zdecydowanie nieaktualne, kopiowanie kart dawno wyszło z mody-terminale w standardzie emv nie czytają z paska, jeśli mogą z chipa. Tzw fallback.
                    A "szajki ze wschodniej Europy" przerzuciły się na socjotechnikę i wyłudzanie danych (linki, telefony udające pracownika banku itp.) I nie składają się już z Rumunów, ale - olaboga- głównie z naszych "braci" Ukraińców.
          • heca7 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 15:57
            mashcaron napisała:

> Serio? Nigdy nie miałam tego typu problemów w NL.
            W Arnhem bywają 😉
            • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 15:58
              Nigdy tam nie byłam 😁
              • heca7 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:27
                mashcaron napisała:

> Nigdy tam nie byłam 😁

Ona mieszka w mocno geriatrycznej okolicy. Tam nawet do kasy samoobsługowej nie ma ludzi tylko wszystkie dziadki tłoczą się przy zwykłej.
                • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:32
                  A to może dlatego wink
            • andace Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:44
              Bo Holendrzy używają starszego systemu Maestro i karty płatnicze MasterCard nie działają. W PL wszędzie płace kartą kredytową MasterCard, w NL w niewielu miejscach ją przyjmują.
              Ale fakt że u mnie w okolicy nawet bankomaty zlikwidowali, poza bazarem warzywne-owocowym, wszędzie płacę kartą, w moich okolicznych sklepach (piekarnia, ciastkarnia czy rzeźnik) nie przyjmują gotówki.
        • berdebul Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:02
          Nie zawału, tylko nie przyjmą big_grin big_grin dostałam kasę na wyjazd w 500€. Szefowa się ulitowała i mi rozmieniła.
        • nuka_2 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:42
          Córka z koleżankami wróciły teraz z podróży po Europie i właśnie miały problem z karta Visa w NL, nie wiedziały że nie działa. Dobrze ze jedna z nich miała zapasową Maestro, bo gotówka im się skoczyła wcześniej.
      • princesswhitewolf Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 13:20
        Nie wiem gdzie w UK nie ma płatności karta. Chyba tylko w prywatnych domach
        • yuka12 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 11:24
          Np. w mojej lokalnej piekarni (sieciowej). W charity shopach. W małych sklepikach z odzieżą czy pamiątkami, warzywniakach. Na lojalnych bazarach. Nawet w niektórych kawiarniach. Na myjniach samochodowych.
          Na prowincji dobrze mieć przy sobie gotówkę 😄.
        • elenelda Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 11:36
          Płatności kartą to nie wszystko. Bankowość elektroniczna w Pl jest jedną z najlepszych na świecie (aplikacje mobilne, blik - polski wynalazek, produkty bankowe dla klientów korporacyjnych itp.)
      • jammer1974 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:08
        Nie znam innych Krajow EU ale w Holandii platnosci sa rownie dobrze rozwiniete.
      • konsta-is-me Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:06
        W sumie się nie dziwię Białorusinom że wierzą w propagandę ruskich, ( nie mylić z pochwalam!) nawet w Polsce w nią wierzymy i jesteśmy przekonani że "ruskie trole" zajmują się wyłącznie Ukraina a Polska nie...
        I nie widzimy ilu z nich szkodzi Polsce i u nas i za granicą.
        A mamy przecież niby dużo więcej możliwości.
        • ritual2019 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:07
          Ah ta obsesja ruskich trolli 🤣
          • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:19
            To nie jest obsesja. Ruskie trolle i ruska propaganda istnieje.
    • skat_0 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:25
      Dużo atrakcji dla dzieci typu farmy iluzji, parki tematyczne
      Prywatne laboratoria i gabinety lekarskie 😀
      Zaopatrzenie w sklepach też spoko

• natalia.nat Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 14:01
        skat_0 napisała:

> Dużo atrakcji dla dzieci typu farmy iluzji, parki tematyczne

Akurat pod tym względem jest w Polsce kiepsko w porównaniu do innych krajów.

> Prywatne laboratoria i gabinety lekarskie 😀
        > Zaopatrzenie w sklepach też spoko

A gdzie nie ma prywatnej opieki i zaopatrzenia w sklepach?

• chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 15:56
          W Szwecji nie ma prywatnej opieki medycznej praktycznie.
          Zaopatrzenie w sklepach też gorsze, mniejszy wybór marek, wiadomo: mniejszy rynek. Niektórych marek nie ma lub są w ograniczonym zakresie. Nie uświadczysz np. mojego ulubionego dezodorantu Lady Speed Stick. Nie ma, nimo i koniec. Szukaj wiatru w polu. Przywożę z Polski po 10 sztuk na zapas.
          • ichi51e Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 15:58
            Ricore!
          • natalia.nat Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:08
            chicarica napisała:

> W Szwecji nie ma prywatnej opieki medycznej praktycznie.

Może jest dobra i wystarczająca publiczna. I nie trzeba wypełniać luki. Raczej nie sadzę, żeby gdziekolwiek w Europie opieka medyczna była gorsza niż w Polsce.

> Zaopatrzenie w sklepach też gorsze, mniejszy wybór marek, wiadomo: mniejszy ryn
            > ek. Niektórych marek nie ma lub są w ograniczonym zakresie.

Szwecji akurat nie znam za dobrze pod tym względem. Ale większość europejskich krajów, w jakich byłam ma świetne zaopatrzenie. Niczego mi tam nie brakowało.
          • snakelilith Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:10
            chicarica napisała:

> Nie uświadczysz np.
            > mojego ulubionego dezodorantu Lady Speed Stick. Nie ma, nimo i koniec.

W Polsce nie ma za to drogerii DM. Jest tylko Rossmann i w ten sposób to ja byłabym odcięta od podstawowych dla mnie kosmetyków. W Niemczech za to, nie ma pewnych kosmetyków francuskiej marki Avril, albo tylko online z horrendalnym narzutem i drogą wysyłką. Kiedyś kupowałam też podkład marki Max Factor i ulubiony przeze mnie kolor był dostępny tylko w UK, nie w Niemczech i nie w Polsce, u nas były inne kolory. I tak dalej i tak dalej.... Przecież to norma.

• niemcyy Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:15
              snakelilith napisała:

>
              > W Polsce nie ma za to drogerii DM. Jest tylko Rossmann i w ten sposób to ja był
              > abym odcięta od podstawowych dla mnie kosmetyków.
              >
              >
              Już chyba jest: businessinsider.com.pl/firmy/nowa-siec-wchodzi-do-polski-pierwszy-sklep-dm-jeszcze-w-kwietniu/4lnetw0#:~:text=Polska%20b%C4%99dzie%2014.,kwietnia%20otwarty%20zostanie%20pierwszy%20sklep.
              • snakelilith Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:22
                niemcyy napisał(a):

> Już chyba jest:

O, super. Ale na razie tylko we Wrocławiu.
              • andace Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:28
                Jest w Polsce DM i stacjonarny i online co najmniej od kilku miesięcy. www.dm.pl/
            • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:23
              A w Szwecji nie ma w ogóle takich sklepów jak Rossman, DM czy Drogeria Natura. Nie ma drogerii, są sklepy kosmetyczne a la Sephora, z bardziej ekskluzywną ofertą, poza tym kosmetyki kupisz w aptece i supermarkecie, ale drogerii jako takich nie ma. Pojawił się duński Normal, ale ma dość ograniczoną ofertę.
              • yuka12 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 11:31
                Podobnie w UK. Body shop i drogie drogerie. Regularnie przywozimy z Pl kremy do twarzy, bo są dobrej jakości i cenowo wygrywają z dostępnymi na miejscu.
                • mmoni Re: A co Wam się podoba w Polsce? 20.08.22, 12:33
                  yuka12 napisała:

> Podobnie w UK. Body shop i drogie drogerie.
                  No a Boots?
                  • ritual2019 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 20.08.22, 12:39
                    I Superdrug...ale w Walii zapewne nie ma. 🤣🤣🤣
          • hungaria Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:32
            A nie wynika to przypadkiem z ochrony lokalnych producentow? Czytalam kiedys o dosc ubogiej ofercie spozywczej bodajze w norwegii i to wlasnie bylo podane jako przyczyna (np. dwa rodzaje masla do 'wyboru', oba od krajowych producentow). W PL jest zatrzesienie wszystkiego, ale mnostwo z importu.
            • abecadlowa1 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:51
              Ciekawe. U nas dopiero wdraża się projekty oparte na krótkich łańcuchach dostaw. Czyli możliwe, że za jakiś czas przyjdzie nam też polubić bardziej lokalny sposób nabywania żywności.
            • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:21
              Nie bardzo. Inne marki są. Po prostu obstawiam że nie opłaca się koncernowi wprowadzać na rynek wszystkich marek, bo nie ma aż takiej ilości ludzi, która by je kupowała. Trudno nie zauważyć, że wybór jest po prostu mniejszy.
            • kj-78 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 22:46
              To prawda. W Norwegii jest zaporowe clo. Maja dwa wlasne zolte sery, a jak chcesz inny, to jest importowany i z 5 razy drozszy. Bardzo maly wybor wszystkiego, od jedzenia, ubran, po elektronike. Tylko duzo elektrycznych samochodow tongue_out
              • nenia1 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 23:02
                kj-78 napisała:

> To prawda. W Norwegii jest zaporowe clo. Maja dwa wlasne zolte sery, a jak chce
                > sz inny, to jest importowany i z 5 razy drozszy. Bardzo maly wybor wszystkiego,

i jeszcze piwa po 20 nie kupisz. Aż mi się żal partnera zrobiło (a ja nie jestem zbyt litościwa),
                jaki biedny miał minę, jak mu kasjerka piwo zdjęła z taśmy przy kasie i odstawiła z powrotem...
                cały dzień latania po fiordach i chciał sobie jedno piwko na wieczór kupić, zapomnij big_grin

• berdebul Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:04
        Zaopatrzenie w sklepach jest marne w PL, wystarczy pojechać do Czech i okazuje się ze dana marka ma jeszcze X innych smaków niedostępnych w Polsce. To samo z oferta sieciówek typu McD, Starbuś itd.
        • natalia.nat Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 16:14
          Ja mam dokładnie takie same obserwacje z Niemiec.
          • yuka12 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 11:34
            A ja z UK.
            • wkswks Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 11:38
              Specyfiką takiego maka jest to, ze w każdym kraju smakuje nieco inaczej. Dla moich dzieci zjedzenie w UK w mcd było traumatyczne 😃. Moj maz kozak zamawiał sobie po hiszpańsku w Hiszpanii (bo on sie przecież 100 lat wczesniej uczył w szkole) i zamówił jakiegoś hamburgera z owocami morza, których nienawidzi.
              • ichi51e Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 11:41
                i to mi przypomina ze mac w pl ma takiego kurczaka którego u nas nie ma. To tez w pl mi się podobało. dobry chicken nic.
                • ichi51e Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 11:41
                  *box
              • ritual2019 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 11:57
                W McDonald's lubie big mac i tego zamawiam jesli juz go jem. W kazdym kraju w ktorym go jadlam zawsze smakuje tak samo. Natomiast w kazdym kraju czesc oferty w menu jest inna.
                • ichi51e Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 12:01
                  to prawda i to jest bardzo fajne - tsukimi burgera dostaniesz w Japonii tylko jesienią do tego wink zawsze to jest taka trochę niespodziank co maja regionalnego - w pl były tez szejki mango. W Austrii są bananowe (nie polecam)
    • daniela34 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:26
      Podoba mi się przyroda w wielu regionach, zabytki, lubię polską kuchnię (zawsze powtarzam, że ja jestem mączno-ziemniaczana- pierogi ruskie mhm...), z artykułów spożywczych -polski nabiał (ser biały, mniam, mniam, bez sera nie ma życia), podoba mi się też to, że mamy w Polsce jednak nadal 4 pory roku (coraz z tym gorzej, ale jeszcze je mamy)- przy całej mojej miłości do wiosny i lata, całoroczne lato by mnie zmęczyło.
      • simply_z Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:57
        ja tez, natomiast nie jestem miesna, dlatego nie cierpie golonek, karkowki, bigosu bleh.
        • daniela34 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 12:10
          Ja jestem średnio mięsna. Nie lubię i nie jem w ogóle golonki. Nigdy. Podobnie jak flaczków. Karkówkę lubię pod warunkiem, że ją sama zrobię (niezbyt tłustą, pieczoną, bez zawiesistego sosu, często z jakimiś chutneyami czy wytrawnymi konfiturami). Bigos jadam ze dwa razy do roku i też tylko zrobiony w domu. To są takie dania, których nigdy nie zamawiam w restauracjach (a na knajpianą karkówkę z sosem z torebki to mam wręcz uczulenie).
          • simply_z Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 12:43
            tatar tez jest ryzykowny
            • daniela34 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 12:49
              Tak, akurat tatara lubię i czasem się skuszę, ale rzadko, bo muszę mieć absolutne zaufanie do restauracji. Co mi przypomina, że moja ciotka wymyśliła sobie tatara jako przystawkę na własnym weselu, Wszystko super, tylko że wesele miała mieć w lipcu, w takiej średniej, osiedlowej restauracji. Połączone siły rodziny przekonały ją jednak, że zbiorowe zatrucie to nie jest dobra wróżba na nową drogę życia smile
              • volta2 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 19.08.22, 01:09
                z tatarem w środku lata nie ma żadnego problemu, ja miałam w sierpniu wesele i tatar musiał być. kto lubi go jeść, to bierze go jako pierwszą potrawę z zakąsek na zimno i potem jest szybko niezjedzona reszta zabierana. do północy na pewno nie czekała na amatorów.
                zatrucia nie odnotowano, mimo iż prowincja i półka raczej średnia, no, w każdym razie nie zamek polonii w pułtusku, nad czym do dziś ubolewam....
    • chatgris01 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:29
      Moje rodzinne miasteczko big_grin
    • leosia-wspaniala Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:36
      Ja lubię polski klimat, chociaż coraz gorzej rozróżnić 4 pory roku. Lubię współczesny zwrot ku lokalności, coraz lepsze produkty rzemieślnicze. Restauracje (coraz ciekawsze) i bary, które nie zamykają się w środku dnia i nie zamykają się o 23, jak potrafią to zrobić w centrum Pragi. Lubię polską kulturę, zwłaszcza kino i literaturę faktu. To, że ludzie nie są w Polsce za bardzo skryci i zamknięci, a z drugiej strony nie są głośni i ekstrawertyczni. No kurcze, lubię Polskę, żeby jeszcze tych oszołomów religijnych nie dopuszczali do władzy, parafrazując klasyczną komedię.
    • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:41
      1. Dobry wybór towarów w sklepach - fakt. Świetne polskie kosmetyki ekosreko. Coraz więcej dobrych restauracji, dobry i szeroki wybór różnych kuchni.
      2. Dobry poziom obsługi klienta, wśród osób pracujących w obsłudze klienta widać chęć pomocy klientowi.
      3. Niezła jakość usług typu fryzjer, kosmetyczka, jakieś tam rzęsy, pazy, brwi. Do tej pory nie znalazłam u siebie fryzjerki, która by nie strzygła że się tak brzydko wyrażę na odp...l. Moja w Polsce to pięć klas wyżej, lekko licząc, a to żadna tam sława fryzjerska, zwykła babka w zwykłym salonie w dużym mieście, nie tania ale i nie za miliony monet.
      4. Stosunki międzyludzkie oparte na szczerości, stosunkowo łatwo poznać i zdobyć polskich znajomych, a nawet przyjaciół, ludzie zapraszają się do domów i prowadzą dość bogate życie towarzyskie i rodzinne.
      5. Ludzie są pracowici, ogarnięci i dobrze wykonują swoją pracę. Czasem starają się aż do przesady, ale ogólnie pozytywnie.
      6. Twaróg!
      • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:44
        O, fryzjer, tak. Nigdzie nie znalazłam tak dobrego fryzjera, jak w Polsce. W NL większość jest beznadziejna a ci tutaj uznawani za świetnych w pl byliby najwyżej przeciętni :p
        • damartyn Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:51
          Dołączę . Miałam w Polsce znakomitą fryzjerkę przez lata. Nigdy na podobna tutaj nie trafiłam.
        • andace Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:34
          Fryzjer, podolog, manikiurzystka, kosmetyczka po te usługi jeżdżę regularnie do Polski. Nie wspominając że w NL w normalnych gabinetach kosmetycznych nie jest wymagana i sprawdzana sterylizacja narzędzi, tylko je płuczą w płynach odkażających 🤮😱
          Podologa znalazłam oczywiście to wykształcona w PL Polka, tyle że terminy ma 2-3 miesięczne.
      • chicarica Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 12:01
        Zapomniałam wspomnieć jeszcze o owocach i warzywach sezonowych. Truskawki akurat mamy lepsze w Szwecji, ale takie rzeczy jak maliny, porzeczki, wiśnie, czereśnie, fasolka szparagowa występują jako zdechłe wypierdki w małych opakowaniach służących chyba tylko do tego, żeby człowieka rozdrażnić i rozkręcić apetyt.
        • andace Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 18:35
          Maliny w opakowaniach 125 gram za min 2 euro, a porzeczki bywają tylko czerwone i w cenie złota 😏
          • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 19:22
            Porzeczki widziałam ostatnio w AH we wszystkich kolorach, ale cena jest bardzo zniechęcająca :p
            • andace Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 21:25
              Niestety docieram do mojego najbliższego AH zazwyczaj wieczorem i są smętne resztki ale nie zauważyłam. Staram się nie patrzeć na maliny czy porzeczki bo cena jest osłabiająca i do tego wielkie plastikowe opakowanie a w nim garstka wymęczonych owoców. Uwielbiam drzem/konfiturę z czerwonej i czarnej porzeczki, robimy też sorbety.
              Już pisałam że ostatnio wiozłam w samolocie borówkę amerykańska i pół kilograma malin 😆 bo niestety borówka tutaj bez smaku a maliny smutne.
              Teraz jedziemy autem i jak jeszcze będą to przywiozę min 3 łubianki borówki i ze 2 kg malin.

Bardzo doceniam w PL że truskawki czy borówki można kupić w łubiankach a np maliny czy porzeczki w papierowych pojemnikach.
              Wkurza mnie w NL, że taka ekologia, energia odnawialna a wszystkie owoce w plastiku i często w ilościach np 125 czy 200 gram. W sezonie owocowym produkujemy niestety straszne ilości plastikowych śmieci.
    • simply_z Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:44
      -Lubie przyrode, bardzo bujna i zielona, to jest cos co zawsze podoba sie obcokrajowcom
      -okres od maja do wrzesnia, polowy pazdziernika, bo potem to masakra. zim nie ma juz od lat, raczej panuje szara bezsnieznosc
      -owoce sezonowe, stare odmiany dobrych jablek, poza tym maliny, morele, borowki, poziomki, fasolka itd.
      -niezla oferta kulinarna, bardzo poprawila sie jakosc jedzenia w knajpach
      -fajne wystawy, koncerty, dobra oferta muzealna
      -bonito-wysylka ksiazek blyskawiczna, do odbioru w ten sam dzien
      -prywatna opieka medyczna typu stomatolog, dermatolog-ciagle tania i niezla, na tle innych krajow
      -wzglednie bezpieczne i czyste miasta, brak muzulmanskich gett
      -mozliwosc dokonywania platnosci karta, paczkomaty
      -dbalosc o zwierzeta (bardzo sie poprawilo), nie widac stada bezdomnych psow czy kotow, jak w krajach poludnia
      • grey_delphinum Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 13:56
        Podpisuję się pod simply!
      • princesswhitewolf Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 14:05
        >prywatna opieka medyczna typu stomatolog, dermatolog-ciagle tania i niezla, na tle innych krajow

No tego to ja nie rozumiem. Ze niby gdzie sa ci zlo lekarze prywatni i gdzie sa drozsi w porownaniu stosunkowym do średniej pensji krajowej niz w Polsce?
        Dla zamieszkalych i zarabiajacych w Polsce prywatna opieka medyczna i dentystyczna jest bardzo droga
        • triss_merigold6 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 14:48
          Najwyraźniej nie, skoro korzystanie jest powszechne.
          • damartyn Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 14:55
            Tak droga , ze korzystają z niej tabuny ludzi.
            • princesswhitewolf Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 17:49
              Bo nie maja wyboru. Kwestia priorytetow.
              • sol_13 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 22:18
                Ale ogarniasz, że nie wszyscy w Polsce zarabiają średnią krajową?
                • chococaffe Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 22:24
                  W żadnym państwie średniej krajowej nie zarabiają wszyscywink To istota średniej.
    • kandyzowana3x Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:44
      Stosunkowo dostepna cenowo oferta kulturalna, wciaz tanie bilety np do zoo, kolejowe itd.
      Ogrom oferty edukacyjnej w teatrach, muzeach itd dla dzieci za bardzo niskie i przystępne ceny.
      Mozliwosc platnosci blikiem praktycznie wszedzie, bez potrzeby podawania nr karty przez tel, internet itd
      Przyrodniczo - uwielbiam jeziora, tegoroczne lato, ogolnie rozpieszcza z temperatura wody w jeziorach. A w polsce praktycznie wszedzie w zasiegu pol h samochodem znajdzie sie jakies kapielisko.
      Sezonowe owoce dostepne w ogromnych ilosciach- truskawki, czeresnie, porzeczki sprzedawane na kobialki, nie 250 g pudeleczka smile Piekarnie praktycznie na kazdej ulicy.
      Pewnie wiele osob sie nie zgodzi, ale ja mieszkajac na polnocy lubie dostepnosc gor i wyciagow narciarskich. Takich gorek do wyskoczenia wieczorem po pracy na godzinke, dwie zeby sobie pozjezdzac.
      Zachwycila mnie otwartosc i przyjecie uchodzcow z Ukrainy, fenomen chyba na skale swiatowa - milony ludzi przyjezdzajacych calymi rodzinami z jedna torba znalazly tutaj schronienie. Na prawde sprostaliśmy temu wyzwaniu i mozemy byc z siebie dumni. Ogolnie jestem dumna z tego jak Polska zachowuje sie w sprawie tej wojny.

• alpepe Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 13:08
        Mieszkasz na północy Polski i masz blisko do gór?
        • kandyzowana3x Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 13:21
          poludniu oczywiscie smile nie wiem skad mi ta polnoc sie wziela
    • klaramara33 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:49
      Dużo lubię dlatego tu jestem. Podziwiam też siłę mojego narodu ,czytając historię. Do tego pomocni ludzie.
    • triss_merigold6 Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 11:58
      1. Bardzo dobry wybór towarów w sklepach, wielość kasz, odmian ryżu, wędlin, kosmetyków etc., które są relatywnie tanie.
      2. Jakość i wybór usług kosmetycznych, fryzjerskich, z zakresu medycyny estetycznej.
      3. Jakość usług stomatologicznych i protetycznych prywatnie, to jest światowa półka.
      4. Beskidy, Bieszczady jako kompleksy przyrodnicze, jakość oznakowania szlaków też jest bdb.
      5. Kopalnie udostępnione turystycznie - nowiusienki kompleks w Walbrzychu, Kopalnia Srebra i w ogóle szlak historii przemysłu.
      6. Oferta kulturalna szeroko pojęta, zcyfryzowane i interaktywne muzea.
      7. Żłobki i przedszkola samorządowe, standardy opieki bdb., pediatria też bdb. (lekarzem prowadzącym dzieci jest pediatra, a nie lekarz od wszystkiego).
      8. Usługi bankowe i finansowe, zcyfryzowane chyba najlepiej po Estonii (jest dla nas krajem referencyjnym, jeśli chodzi o usługi IT).
      • berdebul Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 23:29
        1. Żarty. Wszędzie na zachodzie masz większy wybór ryżu, kasz, czy przypraw kuchni świata niż w PL. Kupienie różnych odmian ryżu jest w PL bardzo trudne, trzeba się udać do sklepu specjalizującego się w kuchni azjatyckiej. W UK stoi na polkach.
        Wędliny pomijam, bo nie używam.
        2. Mam inne obserwacje.
        3. Z podkreśleniem na prywatnie. NFZ oferuje śmieszny zakres.
        6. Żarty. CNK to ewenement w Polsce, w innych krajach norma. Zachwyciło mnie wiele muzeów w Berlinie/Holandii/Francji/Hiszpanii, czy nawet w Czechach, w PL srednio.
        7. Zależy. Patrz różne Uwaga TVN i inne ciekawe kwiatki. I nie, dla mnie grupa 20+ dzieci stłoczonych w sali z jedną panią + dochodząca opieką to nie jest dobry standard. Lekarz rodzinny to wystarczający lekarz, to jak pobieranie cytologii przez ginekologa (w PL). Przerost formy nad treścią.
        8. Mam mieszane uczucia czy to dobrze. Zwłaszcza biorąc pod uwagę dziwne pomysły PiS.
        • homohominilupus Re: A co Wam się podoba w Polsce? 17.08.22, 23:49
          Większy wybór kasz... tak, na pewno.
          • mashcaron Re: A co Wam się podoba w Polsce? 18.08.22, 12:20
            homohominilupus napisała:

> Większy wybór kasz... tak, na pewno.
            >
            No właśnie 🤣
        • ichi51e