Dodaj do ulubionych

Skąd ludzie biorą pieniądze?

17.08.22, 13:42
Mieszkam w małym mieście w zapaści gospodarczej, większość ludzi utrzymuje się tu z rent i emerytur. Można tu pracować tylko w budżetówce albo u jakichś Januszy. Mimo to za każdym razem widzę w sklepach u ludzi wózki pelne zakupów. Bo niby po wuj potrzebne bezdzietnym ludziom po 35 butelek mleka? Przecież to się szybko psuje. Nie mówiąc już o innych tego typu przykładach. Skąd ci ludzie mają pieniądze na takie rzeczy? Zaczynam podejrzewac że z kredytów i tylko totalni frajerzy wiążą koniec z końcem za te polskie 2 tysiącesad
Obserwuj wątek
    • woman_in_love Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:47
      homo sapiens z przekrętów, tfu przedsiębiorczości

osoby z macicą z prostytucji, głównie małżeńskiej
    • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:50
      Bezdzietna lambadziara po prostu pewnie kąpie się w mleku (sprawdzić czy nie ośle).
      • asia.sthm Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:53
        mleko tansze niz benzyna, to by wyjasnialo sprawe big_grin
      • borsuczyca.klusek Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:03
        Bezdzietne lambadziary kapią się w krwi dziewic 🙄
        • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:10
          To tylko te węgierskie.
          • chatgris01 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 18:42
            daniela34 napisała:

> To tylko te węgierskie.

Ale ta wegierska byla dzietna!
            • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 18:44
              Aaa tam...wiadomo to czyje te dzieci były?
              • chatgris01 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 19:21
                No w kazdym razie na pewno jej tongue_out
        • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:30
          Nie znasz się Borsuczyco. Bezdzietne lambardziary z krwi dziewic robią sobie maseczki. Kąpiel kiedyś zalecano, ale zmieniły się wytyczne smile
          • borsuczyca.klusek Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:49
            A może być krew menstruacyjna? 🤔
            • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:59
              Musi. Teraz dziewice są pod ochroną. Mało ich zostało tongue_out
        • vivi86 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:43
          Ale ta sławna była dzietna😅
        • petronella Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:24
          Nieprawda, jak bylam bezdzietna to kapalam sie w pepowinowej.
      • primula.alpicola Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:27
        Ja się kąpię w kozim mlekubig_grin
      • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:29
        Phi! Jak wykupuje tylko ośle lub kozie to pół biedy. Zdziwiłabym się jakby brała mleko dla niemowląt tongue_out
      • mondaymorning1987 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:37
        Wykupuja mleko biednym bombelkom, na stos czrownice😃😃
    • milva24 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:52
      Tak, ludzie na pewno biorą kredyty na zakup mleka...
      • angazetka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:53
        I w ogóle kupują 35 butelek mleka. Powszechnie.
      • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:53
        35 butelek, których nie potrzebują.
        • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:57
          Może to hobby. Jedni kupują samochody, inni zegarki, jeszcze inni zbierają znaczki. Ale to są dość drogie hobby. Ci których nie stać zbierają mleko tongue_out
          • jednoraz0w0 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:00
            No elo, zegarek leży, jeść nie wola, a w razie Niemca można sprzedać. Mleko niekoniecznie (tzn. jeść nie woła ale trzeba bulić za prąd w lodowce), i tak się zepsuje tylko później, sprzedać z zyskiem po latach jako wintydż się nie da, więc to jest w sumie droższe hobby.
            • lilia.z.doliny Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 20.08.22, 13:02
              tak się zepsuje tylko później, sprzedać z zyskiem po latach jako wintydż się nie da, więc to jest w sumie droższe hobby.
              Musi serwatkę robią, a potem twarożki
              • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 20.08.22, 13:22
                No ale hobby nie musi przynosić dochodu smile
                Jest obok wątek o Nosowskiej, wiesz co ona robi dla przyjemności?
                Wchodzi na strony drogiego sklepu internetowego, pakuje do koszyka wszystko co jej się podoba. W momencie kiedy widzi zestawienie kosztów na powiedzmy 100 000 wylogowuje się z tego sklepu i gasi komputer. Te zakupy nigdy nie dochodzą do skutku smile
        • motyllica Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:58
          może kupują żeby sprzedać drożej w swoim małym sklepiku, te tfu janusze
          • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:01
            Zdarza się, podobnie jakz cukrem I innymi tego typu towarami. Ale tez w sklepach czasem zaopatrują się właściciele rozmaitych biznesów gastronomicznych. Nie zawsze robią zamówienia w hurtowniach.
            • mae224 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:04
              zwłaszcza jak coś potrzebne na już i świeże.
            • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:34
              U mnie w wiejskim sklepiku jest cukier za 6,50. Nic nie byłoby w tym dziwnego gdyby nie to, że jest to cukier marki własnej z carrefoura.
              • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:37
                😁
              • aamarzena Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:06
                Niewykluczone, że ten cukier w Carrefourze był tańszy niż w hurtowni bez rabatów lub z rabatami na jakie mogą liczyćale sklepiki. Albo w ogóle był...
                • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:10
                  Ale to chyba jest bezprawne. O ile nikt się nie przyczepi do makaronu Lubella, tak chyba nie można sprzedawać marek własnych w prywatnych sklepikach.
                  • 35wcieniu Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:12
                    Nie wiem czy nie można, na wsi u dalszej rodziny też w sklepiku wiejskim są rzeczy marek własnych dyskontów.
                  • aamarzena Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:14
                    Ale dlaczego nie można? W marketach sprzedadzą Ci wszystko na fv, wiec nie ma problemu, żeby to dalej odsprzedawać.
      • mamamisi2005 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:57
        Hipoteczne. A potem biorą wakacje kredytowe.
        • milva24 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:26
          big_grin
          • milva24 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:27
            Właściwie jie hipoteczne a hipotetyczne kredyty biorą na to mleko
      • rosie Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:15
        Przypomniała mi się reklama providenta, kredyt na wózek, kredyt na rowerek dla dziecka, kredyt na farbe do pokoju....kredyt na mleko...a nie, mleka jeszcze nie było 😂
    • mae224 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:58
      ale te 35 butelek to potrzebują może, bo a) mają kawiarnię b) cukiernię c) żłobek d) przedszkole
      to chyba nie są złodziejskie przybytki w małych miejscowościach.
      to akurat cię zaniepokoiło?
    • leosia-wspaniala Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 13:58
      Kradno!
      • mid.week Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:28
        To mleko może też kradno?
    • little_fish Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:03
      Kupują na kredyt 35 butelek mleka, żeby im się zepsuło...
    • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:07
      Ja np. ostatnio miałam w koszyku 40 paczek kostek rosołowych. Kasjerka też się dopytywała i dziwiła po co mi aż tyle.😄 Pieniądze na kostki wyciągnęłam z bankomatu.
      • mamkotanagoracymdachu Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:11
        Po co Ci aż tyle??? big_grin
        • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:12
          Mam świetny przepis na wytrawne ciasto!
          • frozenwildberry Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:18
            A podzielisz się z nami? 😁
            • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:22
              Napiszę prawdę i może rozpocznę jatkę w tej gałęzi. Nie potrafię zrobić rosołu bez kostek rosołowych, a u mnie są dostępne tylko takie meksykańskie, które w ogóle nie smakują tak jak te z Winiar, czy Kucharka. Przywożę więc je z Polski.😄
              • kropkaa Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:25
                Ta szczerość będzie Ci zapamiętana i wypominana przez kolejną dekadę 😂
              • motyllica Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:29
                Nie potrafię zrobić rosołu bez

bo się przyzwyczaiłaś do ich smaku
                to jest jak ze słodzeniem herbaty
              • borsuczyca.klusek Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:31
                Też gotuję rosół na kostkach i w żadnym stopniu nie czuję się winna 🙄

PS uważaj na ziute
                • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:33
                  Może nadal jest zarobiona i przegapi tę odnogę.😄
                  • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:18
                    magdallenac napisała:

> Może nadal jest zarobiona i przegapi tę odnogę.😄

Nie. Już odpoczywam i gniję z nudów, bo Mieciu wyleciał w Twoim kierunku (powiedzmy...).

Po przeczytaniu posta, że nie umiesz gotować rosołu bez kostek, ścisnęło mnie serce ze współczucia i już biegłam napisać Ci, jak zrobić dobry rosół (czyli bez kostki, bo jedno z drugim się wyklucza 🙄) i wymyślać zamienniki włoszczyzny (z którą w stanach chyba słabo - mylę się?suspicious).

Niemniej, zanim wypłodziłam pierwsze zdanie, przypomniało mi się, że jesteś wielką fanką wegety i stwierdziłam, że sytuacja jest beznadziejna i nie jestem w stanie Cię uratować przed sczeznięciem od rosołu na kostkach, dopóki sama nie stwierdzisz, że to problem i potrzebujesz pomocy. ;P

• magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:46
                      Co to znaczy powiedzmy w moim kierunku? To w moim, czy nie moim? Gdzie poleciał?

Tak, jestem przypadkiem beznadziejnym. Przed pandemią byłam przez dłuższy czas w takiej części świata, gdzie nie dało się kupić ani wegety, ani kostek, nie dało się też ich wysłać. Myślałam, że się odzwyczaiłam, ale niestety glutaminian rulez forever.

Włoszczyznę jeżdżąc od sklepu do sklepu udaje się u mnie skompletować.
                      • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 18:16
                        To znaczy, że jest 3038 km na południowy zachód, od Twojego stanu.

"Tak, jestem przypadkiem beznadziejnym."

E tam, za dużo jesz w knajpach i nie doznałaś ambicji bycia mistrzynią w kuchni (czyt. kura domowa PRO). big_grin
                        • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 18:23
                          Niech Ci przywiezie oliwkę od ciała z Trader Joe’s. Najlepsza na świecie, tylko niech weźmie od razu 3 butelki.

• piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 18:28
                            Nie ma czasu nawet kupić sobie karty prepaid, a ma słaby zasięg polskiej sieci, więc raczej nic z tego. 🙄
                          • engine8t Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 19:44
                            Pragne zauwazyc ze 3038 km na pd zach od Minnesoty to bedzie raczej srodek Pacyfiku albo poludnie Meksyku
                            • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 19:49
                              No to może na jakąś wyspę ten Mietek pojechał.🤷🏻‍♀️
                              • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 21:21
                                magdallenac napisała:

> No to może na jakąś wyspę ten Mietek pojechał.🤷🏻‍♀️

Wyspa Nieustającego Zapierdalania.
                            • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 21:18
                              engine8t napisał:

> Pragne zauwazyc ze 3038 km na pd zach od Minnesoty to bedzie raczej srodek Pa
                              > cyfiku albo poludnie Meksyku

3038km jazdy po istniejących drogach, a nie palcem po mapie, głąbie.
                          • majenkir Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 19:51
                            Mój stary tam mydło kupuje, lawendowe czy cóś, ale oliwka? Zdjęcie poproszę!
                          • lilia.z.doliny Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 20.08.22, 13:04
                            Niech Ci przywiezie oliwkę od ciała z Trader Joe’s.
                            Na rosół?!
              • swinka-morska Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:37
                magdallenac, borsuczyca - jakbyście jednak chciały wyzwolić od zua wcielonego czyli od kostek z glutaminianem, to dajcie znać. Szkoda Was dziewczyny na jedzenie złego rosołu.
                Pomożemy!
                • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:39
                  Ja chcę!! Dajcie mi przepis na rosół, który będzie bez kostek, ale będzie smakował tak jak z kostką.
                  • mamkotanagoracymdachu Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:48
                    magdallenac napisała:

> Ja chcę!! Dajcie mi przepis na rosół, który będzie bez kostek, ale będzie smako
                    > wał tak jak z kostką.

No coś Ty.
                    Każdy, do którego nawalisz warzyw i ziół.
                    • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:51
                      Daję taką ilość wszystkiego, że z garnka wystaje, zasiałam nawet lubczyk. Dodaję też spaloną cebulę i nadal jest mdły. Dodam kostkę i zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.😄
                      • rosie Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:19
                        Spróbuj przyprawy do zup i bulionów prymat, moje ostatnie odkrycie. Niby prosty skład a podkręca smak.
                      • bene_gesserit Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:44
                        Jeśli ci kiedykolwiek zabraknie kostek rosołowych, leć do azjatyckiego sklepiku po glutaminian, wyjdzie na to samo albo podobnie. Albo miso, jeśli możesz przyzwyczaić się do miso.

Kostki rosołowe to moja guilty pleasure. A glutaminian znajduje się on również w żółtych serach (szczególnie Parmezanie i Pecorino), pomidorach i pieczarkach, których również nie zamierzam sie wyrzekać. Umami rządzi, a glutaminian wcale nie musi zżerać mózgu, zabijać dzieci i staruszki (zdania nt jego szkodliwości są co najmniej podzielone).
                  • motyllica Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:49
                    KOZIERADKA!
                    • motyllica Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:55
                      alezjawa.pl/2016/07/04/tajemnica-kostek-rosolowych/
                      • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:00
                        Poszukam tej kozieradki, zobaczymy co to za cudo. Dzięki.
                        • zwierzakowa13 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:29
                          Od kozieradki podobno piersi się większe robią 😏
                        • jednoraz0w0 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:33
                          Fenugreek. Faktycznie, smakuje jak kostka.
                        • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:37
                          Tak. Kozieradka może Ci pomóc - ale stosuj z umiarem, żeby rosół nie zmienił się w zupę o zapachu Hindusa. tongue_out

Oprócz tego:
                          1) mocne obsmażenie (posolonego) mięsa przed gotowaniem - tłuszcz ze smażenia idzie oczywiście do zupy

2)długie i powolne gotowanie (żadnego wrzenia, "pyrkotanie" przez dłuższy czas - jeśli wielki gar i wołowina to nawet i 8 godzin)

3)jak się mięso w miarę ugotuje, to się obiera do kości i z powrotem wrzuca wszystko do gara - zwłaszcza kości (delikatne mięso drobiowe można odłożyć i ewentualnie wrzucić później, jeśli lubisz mieć mięso pływające w rosole - ja lubię)

4)skarmelizowanie (czyli podsmażenie) warzyw w tłuszczu - zwłaszcza cebuli

5)gar wypchany po brzegi mięsem, warzywami, pęczkami ziół

6)sól - kostki są bardzo słone i mają glutaminian sodu, który wzmacnia wrażenie słoności i umamiczności - żeby dorównać kostce, trzeba dodać dużo soli (syp i próbuj)

• annaboleyn Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:40
                            Dobrze mówi Ziuta. Dodam, że pieprz i sól dopiero na końcu.
                        • chatgris01 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 22:33
                          Ej, ale kozieradka sprzyja tyciu.
                          • jednoraz0w0 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 22:41
                            Ale obniża poziom cukru we krwi.
                  • mama-ola Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:52
                    magdallenac napisała:

> Ja chcę!! Dajcie mi przepis na rosół, który będzie bez kostek, ale będzie smako
                    > wał tak jak z kostką.

Też gotowałam z kostkami i nie umiałam bez. A teraz gotuję bez.
                    Sekret jest w tym, że musi być tłuste mięso z kością. Gotuje się to 2,5 godziny w garnku BEZ przykrywki, w osolonej wodzie oczywiście. Mięso się wygotuje, kość się wygotuje, puści żelatynę, część wody wyparuje - i rosół będzie dobry, gwarantuję.
                    Po 2,5 godziny (albo i trzech, jak się człowiek zagapi) dodaje się resztę: marchew, pietruszkę, por, ziele angielskie, łuskę z cebuli (dla koloru) i pieprz. I wtedy tylko 20-25 minut - marchew ma być ugotowana, ale jędrna.
                    Voila. Rosół jak marzenie.
                    • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:55
                      mama-ola napisała:

> Sekret jest w tym, że musi być tłuste mięso z kością.

No i tu jest pies pogrzebany...
                    • ichi51e Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:07
                      gorzej jak ktoś nie lubi tego tłustego mięsnego rosołu tylko lubi kostkowy...
                    • asia.sthm Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:18
                      Czyli 3 do 3,5 pyrkania - koszt spory samej energii.
                      Wiem, ze u nas rosol pyrkal pol niedzieli zanim sie go podalo dla duzej rodziny. Niedzielny rosol jest milym wspomnieniem ale zeby tak sie teraz upierac naczekac, to nie wiem smile

Psssyt, uzywam wloszczyzny i kostki -to jak dwa grzybki w barszcz ale chyba tylko pol grzechu.
                      • kochamruskieileniwe Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:51
                        Albo ma noc do wolnowaru. I ze dwa suszone grzyby.podgrzybki, koźlarki
                        • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 18:01
                          kochamruskieileniwe napisała:

> I ze dwa suszone grzyby.podgrzybki, koźlarki

I po Panu Magdallenowym
                          • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 18:23
                            A to Magdalenowy, to ten co ma uczulenie na sam widok grzybów ?smile
                            • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 18:26
                              Tak, to ten sam.😀
                  • jednoraz0w0 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:21
                    Znaczy jeśli ma smakować jak Vegeta to chyba wystarczy do zwykłego rosołu dorzucić dużo witaminy B? bo to ma tę samą nutę.
                  • magia Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:24
                    hmm, ja robię sobie zdrowe kostki w termomixie, warzywa, ziola, przyprawy, ser, bez glutaminianu. Z takirgo przepisu mam 3 sloiki takie ok 300ml. trzymam w lodowce, wytrzymują przynajmniej 3-4 miesiace. Niektórzy mrożą w pojemnikach na lod.
                    cookidoo.pl/recipes/recipe/pl/r55347
                    Jest tez wersja weganska i miesna. Bardzo polecam, juz tylko takich "kostek"
                    • magia Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:24
                      używam
                    • arthwen Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 18.08.22, 16:42
                      Ser? Do rosołu potem?
                      • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 18.08.22, 18:22
                        wegetarianie używają skórek od parmezanu do gotowania bulionu
                • borsuczyca.klusek Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:48
                  Dzięki za dobre chęci, ale osobiście mam to w doopie czy dodam kostkę czy też nie. Jestem bardzo mierną kucharką i dawno się z tym faktem pogodziłam.
                  Poza tym walczę z uzależnieniem od chipsów, fast foodów, słodyczy i ogólnie śmieciowego żarcia. Jedna kostka w tą czy w tamtą nie zrobi w moim przypadku różnicy 🙄
              • zerlinda Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 14:38
                Nie Ty jedna używasz kostek rosolowych. Inaczej były by niedostępne. Ja się już dawno oduczylam gotować z kostkami. Można.
              • annaboleyn Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:17
                magdallenac napisała:

> Napiszę prawdę i może rozpocznę jatkę w tej gałęzi. Nie potrafię zrobić rosołu
                > bez kostek rosołowych,

Muszę z Tobą bardzo poważnie porozmawiać.
                • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:41
                  Nie strasz, nie strasz, bo…wiesz co się stanie. Jakeś taka mądra to mów! Jak zrobić rosół bez kostki, bez tłustego mięsa i bez obrzydliwej kości zwierzęcej, aby jako tako smakował?
                  • primula.alpicola Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:44
                    A kolagen!?
                    Na czym Ty ten rosół gotujesz, na piersiach?
                    Musi być trochę tłustego dla smaku.
                    • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:49
                      No na jednej piersi i steku wołowym😳
                      • primula.alpicola Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:50
                        To na czym gotują ci, których rosoły są gorsze od Twojego? big_grin
                        • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:03
                          Mój jest po prostu bezkonkurencyjny. 🤣
                      • 35wcieniu Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:53
                        Tłuszcz przewodzi smak.
                        Przepis, którego szukasz nie istnieje.
                        • ichi51e Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 18.08.22, 16:52
                          Można gotować na bardzo małym ogniu karmelizowac itd - tyle ze to trzeba mieć dobry przepis bo inaczej potem wyraźnie czujesz „o za dużo marchwi” „wow seler intensywny” itd skórka nie warta wyprawki.
                          Ja mam dosyć kupuje bulion w słoiku u się nie zastanawiam jak powstaje big_grin
                      • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:44
                        magdallenac napisała:

> No na jednej piersi i steku wołowym😳

😂

Szkoda steka. Nie masz tam chociaż jakichś udek?

Da się ugotować bulion nawet warzywny, który teoretycznie daje radę, ale walka o smak to męka, polegająca na karmelizowaniu warzyw, dodawaniu grzybów, suszonych pomidorów, wszystkich warzyw na świecie, a efekt i tak nie jest super imponujący.

Tłuste mięso z kością to najłatwiejsza opcja - i łatwo przyświrować bez kostki.
                      • langsam Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 19:53
                        Jak wygotujesz, to się możesz tego tłuszczu pozbyć przecież! Najłatwiej zimą - schładzasz na balkonie gar i zdejmujesz skrzepły tłuszcz z góry.
                  • kropkaa Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 15:53
                    Gotuję bez tłustego mięsa, bez kości i bez kostki. Mało tego, nie widzę różnicy, czy pyrka pół dnia czy pół godziny w szybkowarze. Dodaję lubczyk, ziele angielskie, liść laurowy oraz mieszam różne mięsa. Najczęściej porcja rosołowa z kurczaka albo indyka i z kaczki, do tego ćwiartki kurczaka i skrzydełka. Jak są, to serduszka (uwielbiam potem wyjadać). Solę. Uważam na ilość wody, żeby nie było zbyt rozwodniony. Tyle. Kiedyś też dodawałam kostkę, ale doszłam do wniosku, że szkoda mojej roboty, skoro potem to wszystko zabijam solą z glutaminianem.
                    • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:01
                      No ale przecież używasz tej magicznej kości. W ćwiartce kurczaka są kości, w skrzydełkach są kości. w porcji rosołowej (korpus, szyja?) też są kości. Więc jak najbardziej dodajesz kość. Można użyć szpondra (mięso z kością) jeśli ktoś chce dodać wołowiny.
                      • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:05
                        turbinkamalinka napisała:

> No ale przecież używasz tej magicznej kości.

Jakiej znowu magicznej kości? Używam kurczaka bez kości i bez skóry i stek wołowy.
                        • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:08
                          Ja pisałam do Kropki. No twój jest beztłuszczowy i bezkostny. Jak bym spróbowała jednak na nodze z kurczaka niż na piersi smile
                          • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:11
                            A rzeczywiście! Już się przestraszyłam, że chodzi o jakieś zmielone kości w tych kostkach rosołowych… Tak noga kury to kompromis, który mogę zaakceptować.
                            • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:22
                              Tak się mądrze i mądrze, a mi samej rosół średnio wychodzi tongue_out
                            • jednoraz0w0 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:37
                              To jak już jesteś otwarta na kompromisy to dołóż skrzydełka.
                        • aamarzena Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:13
                          magdallenac napisała:

> turbinkamalinka napisała:
                          >
                          > > No ale przecież używasz tej magicznej kości.
                          >
                          > Jakiej znowu magicznej kości? Używam kurczaka bez kości i bez skóry i stek woło
                          > wy.
                          To chyba było do kropkaa

Jeśli nie używasz kości i skóry lub tłustego miesa np. szpondra to rosół na wyjdzie. Woda z cyckow czy innych chudych czesci smakuje jak ściera, nie dziwię się, że Ci nie smakuje.
                      • kropkaa Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:24
                        Magiczna kość to dla mnie kość wołowa albo wieprzowa, a nie kosteczki z nogi kurczaka.
                        Np. słynny angielski gravy to właśnie wielkie kości wołowe, najpierw palone, a potem wygotowywane ze szpiku. Nie ma co porównywać ze skrzydełkiem.
                        • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:13
                          Tutaj chyba chodziło o mięso z kością. Jakiś szponder czy właśnie udko. A nie same kości
                    • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:03
                      Jeszcze jedno. Jak gotujesz te ptactwo ze skórą, to jak najbardziej masz sporo tłuszczu
                      • kropkaa Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:25
                        Ja obieram ze skóry, żeby potem tłuszczu nie zbierać.
                  • swinka-morska Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:30
                    magdallenac napisała:

Jak zr
                    > obić rosół bez kostki, bez tłustego mięsa i bez obrzydliwej kości zwierzęcej, a
                    > by jako tako smakował?

Może spróbuj z samego kurczaka (może być bez kości, ale niech będą to kurze nogi-ćwiartki ze skórą a nie goła pierś). Do tego dużo warzyw (2 włoszczyzny). Rosołu NIE soli się na początku, dopiero pod koniec. Wrzucić mięso do zimnej wody i niezbyt szybko podgrzewać. Wody nie powinno być zbyt dużo, byle przykryć mięso i warzywa. Doprowadzić niezbyt szybko do wrzenia żeby wypłynęły wszystkie śmieci na powierzchnię. Odszumować łyżką cedzakową albo sitkiem. Dodać warzywa i przyprawy (liście laurowe, ziele angielskie i suszone grzyby). Zmniejszyć ogień, żeby tylko pyrkało, częściowo przykryć i wrócić do niego za 2-3 godziny, posolić i pogotować jeszcze chwilę. Finito.
                    Jeśli nie lubisz tłustego rosołu, to daj mu się porządnie schłodzić, wstaw do lodówki i po jakimś czasie można zebrać skrzepnięty tłuszcz z powierzchni.
                  • annaboleyn Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:38
                    magdallenac napisała:

> Nie strasz, nie strasz, bo…wiesz co się stanie.
                    A Ty się nie zarzekaj jak żaba błota, bo będzie jak z lnianymi ciuchami wink
                    Zrób rosół, a raczej bulion na warzywach pieczonych na blaszce i przestań obrażać uczciwy rosół na dobrych składnikach, bo Cię zgłoszę do moderacji!!!!
              • majenkir Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:11
                magdallenac napisała:
                > Nie potrafię zrobić rosołu
                > bez kostek rosołowych,

Już miałam zrobić 🙄, ale w porę sobie przypomniałam, że uwielbiam orientalne zupki ramen za 25 centów, których nikt przy zdrowych zmysłach nie jada 😅
                • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:13
                  Jada, jada. Moja przyjaciółka np. Ja jej chce nalać pysznego, domowego rosołu (z kostki), a ona mówi, że sobie woli ramen zalać. 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️
              • manon.lescaut4 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:11
                Magda, jesteś odważna! I w podzięce za te odwagę przyznam się i ja. Z tym, ze ja mam gorzej, bo właściwie do każdej zupy dodaje kostkę. Uważam, ze i tak nie jest ze mną tragicznie, bo używam kostek tylko do zup, a znam osoby, które… no psują smak potraw (już pal sześć ze zdrowiem wink ) tymi kostkami dodawanymi gdzie się tylko da.
                • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:17
                  No dobra, to też już pójdę na całość. Dodaję kostki do KAŻDEJ zupy. 🤦🏻‍♀️Nawet krupnik na mięsie robię bez mięsa. Żeby się całkowicie nie pogrążyć, dodam, że nie gotuję bardzo często.
                  • manon.lescaut4 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:23
                    Wyczułam Cię nosem 😀
                    No nic nie poradzimy, ze te zupy bez kostki wychodzą mdłe. A warzyw nie żałuje.
                    I tak samo - tez nie za często gotuje zupy.
                  • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:25
                    U mnie z tymi kostkami to różnie jest. Jak zupa wydaje mi się mdła, albo czegoś mi brakuje w smaku, a sama nie wiem czego.
                  • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:32
                    magdallenac napisała:

> No dobra, to też już pójdę na całość. Dodaję kostki do KAŻDEJ zupy

Matko boska! Zaraz dostanę spazmów...A nie, nie mogę, bo czeka na mnie koszyk fig do przerobienia. Wnoszę o odroczenie spazmów z zakreśleniem dwutygodniowego terminu!
                    • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:40
                      Wdech, wydech, zrób te figi. A później odpuść sobie oddychanie, rozładuj napięcie próbując tych fig, a grzesznicy Magdalenie odpuść tongue_out
                      • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:00
                        turbinkamalinka napisała:

> Wdech, wydech, zrób te figi.

Robię. A gdyby ktoś spotkał dziś emeryta, który kupował 2kg fig to to był mój ojciec. Pieniądze miał chyba z ZUSu. Gdyby miał z nierządu to bym raczej zauważyła
                        • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:04
                          🤣
                        • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:09
                          No nie wiem. Jednak pieniądze z ZUSu to jednak łatwiej zauważyć w domowym budżecie, niż z nierządu smile Bo nie podejrzewam, żeby u twojego taty w razie co można było płacić kartą tongue_out
                          • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:19
                            😀😀😀 w sumie logiczne wnioskowanie
                            • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:29
                              A w ogóle, czy ZUS dałby tyle pieniędzy twojemu tacie, żeby na figi starczyło? 😉
                              • daniela34 Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:40
                                Jemu to akurat owoc żywota je ZUS, a raczej jadł i jak die najadł to teraz wypłaca. Choć nie powinnam tego pisać o tych figach, bo jeszcze mu nałożą podatek od luksusu.
                                • turbinkamalinka Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:48
                                  To ciii, zostanie to między nami tongue_out
                    • annaboleyn Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:42
                      daniela34 napisała:

>
                      > Matko boska! Zaraz dostanę spazmów...A nie, nie mogę, bo czeka na mnie koszyk f
                      > ig do przerobienia. Wnoszę o odroczenie spazmów z zakreśleniem dwutygodniowego
                      > terminu!

Ja nie wiem, mnie już ciśnienie w sufit idzie, zaraz ją sklepię normalnie, żałuję, że się nie wybrałam w porę do Krakowa, wyszarpałabym ją za kudły awansem!!
                      • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:02
                        "Ja nie wiem, mnie już ciśnienie w sufit idzie, zaraz ją sklepię normalnie, żałuję, że się nie wybrałam w porę do Krakowa, wyszarpałabym ją za kudły awansem!!"

To jakby mój stajl, ale jakoś nie mogę się targnąć na większe emocje, poza bardzo ciężkimi westchnieniami, jakbym była na łożu śmierci...
                        Możem chora? suspicious
                        • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:14
                          piataziuta napisała:

>
                          > Możem chora? suspicious

Jezu…A taki był z Ciebie herbatnik…🙁
                          • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:23
                            > Jezu…A taki był z Ciebie herbatnik…🙁

Co to znaczy???
                            • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:26
                              youtu.be/AHbHSXajgZA
                            • annaboleyn Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:27
                              smile Magdalena Ci sugeruje chlubną i szumną przeszłość pod celą. oraz cytuje polska klasykę filmową smile
                              • magdallenac Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:28
                                Ona chyba jest za młoda na Heroda🙁
                        • annaboleyn Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:21
                          piataziuta napisała:

> "Ja nie wiem, mnie już ciśnienie w sufit idzie, zaraz ją sklepię normalnie, żał
                          > uję, że się nie wybrałam w porę do Krakowa, wyszarpałabym ją za kudły awansem!!
                          > "
                          >
                          >
                          > To jakby mój stajl, ale jakoś nie mogę się targnąć na większe emocje, poza bard
                          > zo ciężkimi westchnieniami, jakbym była na łożu śmierci...
                          > Możem chora? suspicious

Ja też tylko pyskuję z fotela u fryzjera...
                  • kropkaa Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 16:39
                    Jesteś przyzwyczajona do tego smaku. To tak, jak niektórzy nie zjedzą pomidorowej, jak nie jest dodany cukier.
                    • piataziuta Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:06
                      kropkaa napisała:

> Jesteś przyzwyczajona do tego smaku. To tak, jak niektórzy nie zjedzą pomidorow
                      > ej, jak nie jest dodany cukier.

A innym się zbiera na bełta, na wspomnienie pomidorowej, w której był cukier 🤢.
                      • primula.alpicola Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:08
                        Odrobina cukru podkręca smak pomidorów.
                      • m_incubo Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 17:27
                        Przecież tego cukru to daje się tylko trochę(zwłaszcza teraz 🤭)
                        • kropkaa Re: Skąd ludzie biorą pieniądze? 17.08.22, 18:31
                          I zagadka rozwiązana po co ludziom tyle cukru - do pomidorowej!
                          Do sosu daję szczyptę, dosłownie, ale niektóre babcie łyżeczkami zupę słodziły; jak mnie częstowano w dzieciństwie u koleżanek po szkole, w gardle mi stawało.