Dodaj do ulubionych

Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d

17.08.22, 21:13
Miasto Gdańsk.

Czytam te wątki o rekrutacji, repetytoriach, bo też mam w domu dziecko, które zaczyna 8 klasę. Z rocznika 2009 , zaczęła jako 6 latka.
Córka obecnie wie, że tyle chce do LO. Że chce coś z 1 i absolutnie must be :z angielskim, potem geografią, wosem i historia - w tej kolejnosci. W najgorszym przypadku biol chem. Mat fiz nie wchodzi w grę . Matmę lubi i umie - fizyki nienawidzi. O egzaminy z matmy i ang się nie boje. Ma korki i jest na bieżąco. Polski - spore zaległości ,przez naukę zdalną i słabą nauczycielke. Oczywiście pisze dobrze, nie ma problemów z ort i gramatyka ale np lektury- dramat. Tutaj też zaczniemy kurs .
Intelektualnie poradziłaby sobie w dobrym liceum, ale jest leniwa , nadwrażliwa, łatwo się zniecheca, więc nie startujemy raczej. Jak temat ją nudzi to po prostu często zasypia nad książką.
W Gdańsku można wybrać 5 szkół i ilość klas bez ograniczeń.

Jak ułożyć listę szkół w tym przypadku. Nie szukam rozwiązania podanego na tacy raczej dyskusji i pokierowania. Wiadomo ze czasu mnóstwo i zdecydujemy razem z córką aczkolwiek nie zostawię jej samej z tym tematem.
Obserwuj wątek
  • triss_merigold6 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:18
   Tak, żeby między szkołą marzeń, a szkołą akceptowalna było ze 30-40 pkt różnicy.
   • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:23
    Napisałam dziś do ciebie na priv.
  • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:18
   Generalnie- najpierw szkoły marzeń, potem takie, które mają wymagany profil i progi zbliżone do spodziewanych i na koniec słabsze,, które "ujda"- zbliżony profil, niezły dojazd itp.
   Warto pomyśleć czy uda się zdobyć bonusowe punkty- wolontariat, punktowane konkursy (niekoniecznie kuratoryjne czy olimpiady, można uzbierać punkty w mniej prestiżowych konkursach- przejrzyj listę)
   • marzeka11 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:23
    Lipcowa, to podrzucam dla córki, jak ma zdawać egzaminy: masz polski -najróżniejsze ćwiczenia (potem może sprawdzić odpowiedzi), u góry- link do ćwiczeń z matematyki, angielskiego.
    testy.dlaucznia.info/s/5026/81093-jezyk-polski-zadania.htm
    • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:24
     Miałam w planie kupić jej wydanie GWO. Ale dzięki i tak.
    • 7katipo Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:46
     Warto też do zasad oceniania zajrzeć, są na stronie CKE.
     To ważna podpowiedź, na co zwraca się uwagę przy ocenie arkusza, za co można stracić punkty.
   • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:23
    Jeszcze odnosnie konkursów - sprawdź bo może punktowane u was są jakieś konkursy z ubieglych lat i jeśli dziecko coś w ubieglych latach osiągnęło to warto dopilnować by szkoła wpisala to na swiadectwie.
    Moja córka miała 4 dodatkowe punkty za konkursy z 5 i 6 klasy, które w tegorocznej rekrutacji były na listach kuratorium.
   • kubek0802 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:30
    Wpisywać wszystkie klasy w każdej ze szkół. Ewentualna zmiana profilu w szkole marzeń jest znacznie prostsza niż zmiana szkoly. To z perspektywy naszej rekrutacji 4 lata temu za radą dyr LO.
    • kurt.wallander Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:21
     A mnie się to wydaje ryzykowne, szczególnie, jeśli niektóre profile absolutnie nie wchodzą w grę. A jeśli nie uda się przenieść?
     • bib24 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:35
      pierwszy rok bodajże są nikłe różnice między profilami, które da się nadrobić. a nóż ktoś odejdzie albo nie zda i miejsce gotowe.
      • kurt.wallander Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:38
       To nie na moje nerwy smile

      • little_fish Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:38
       Teraz już chyba nie -to przy trzyletnim LO tak było, że pierwszy rok w zasadzie taki sam, a potem zostawały praktycznie same rozszerzenia i maturalne. Teraz jest chyba tak jak dawniej - profile i rozszerzenia od samego początku
       • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 00:14
        little_fish napisała:

        > Teraz już chyba nie -to przy trzyletnim LO tak było, że pierwszy rok w zasadzie
        > taki sam, a potem zostawały praktycznie same rozszerzenia i maturalne. Teraz j
        > est chyba tak jak dawniej - profile i rozszerzenia od samego początku

        Potwierdzam, na podstawie planu nauki młodego widzę, że wszystkie rozszerzenia są od 1. klasy.
        • kubek0802 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 07:50
         Nie śledziłam programu nauczania te cztery lata temu, ale skoro teraz rozszerzenia od pierwszej klasy na maxa to jak ci licealiści kiedyś potrafili się nauczyć w dwa? O wpisywaniu wszystkich klas w ramach wybranej szkoły pisałam na podstawie własnych doświadczeń z rekrutacją i w sytuacji gdzie można było wybrać trzy szkoły. We wrześniu była wędrówka ludów i byli uczniowie którzy po kilka dni byli w prawie każdej klasie. Po pierwszym roku też dużo roszad.
         • little_fish Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:16
          Nie wiem czy są na maksa od pierwszej klasy, ale po prostu są od pierwszej klasy. Mój w drugiej i trzeciej LO miał tylko matmę, analizę, fizykę, polski, j. Obce, wos i wf. Żadnych biologii, geografii, chemii, historii, które u mnie ciągnęły się przez całe LO.
          • kubek0802 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:33
           Zarówno w 3 jak i 4 letnim LO jest więc w pierwszej klasie cały przekrój przedmiotów, ewentualnie z naciskiem lub nieco większą liczbą godzin na rozszerzenia. I po pierwszej klasie to nie są różnice nie do nadrobienia jeżeli ktoś chce i ma możliwość zmienić profil.
           • little_fish Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:50
            Każda różnica jest do nadrobienia jeśli ktoś jest zdeterminowany. Tylko w 3 letnim LO po prostu zmieniało się klasę, teraz pewnie trzeba będzie zaliczyć różnice.
            • kubek0802 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:59
             W 3 letnim też trzeba było zaliczyć różnicę, wiem bo syn pod koniec pierwszej klasy dostał propozycję od swojej matematyczki żeby przeszedł do klasy w której miała wychowawstwo. To był zdaje się jakiś profil politechniczno-matematyczny, który nawet miał wpisany w rekrutacji, ale do którego nie chciał i zresztą by się nie dostał bo miał najwyższy próg.
       • arwena_11 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:43
        Zależało od szkoły i obrotności dyrektora. Moja córka miała rozszerzenia już od 1 klasy ( 3 letnie LO )
     • kubek0802 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:54
      Jeżeli masz do wyboru trzy szkoły, to nieco zmienia się perspektywa. Wybranie w każdej ze szkół tylko np. dwóch klas może skończyć się ręką w nocniku.
    • zwyczajnamatka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 05:29
     kubek0802 napisała:

     > Wpisywać wszystkie klasy w każdej ze szkół. Ewentualna zmiana profilu w szkole
     > marzeń jest znacznie prostsza niż zmiana szkoly. To z perspektywy naszej rekru
     > tacji 4 lata temu za radą dyr LO.

     To nie jest dobry pomysł. Znam sytuację dokładnie, bo koleżanka z 8 klasy córki tak zrobiła. Chciała się dostać do tej samej szkoły i tej samej klasy (mat-geo-ang) co moja córka. Niestety rok temu klasa matematyczno geograficzna miała najwyższy próg w wielu szkołach, było ogromne oblężenie na ten profil, a klas ogólnie mało, po jednej w szkole. Ta koleżanka nie dostała się na mat-geo ale ponieważ wpisała także biol chem, to tam ja przydzielili. Całe pierwsze półrocze w pierwszej klasie starała się o przeniesienie do klasy mojej córki. Niestety nie udało się, ponieważ dużo dzieci popełniło ten sam błąd i wpisało inne profile, wiele osób z innych klas chciało się w ten sposób przenieść. W efekcie do klasy mojej córki przeniosły się dwie osoby, bo pojawiły się dwa miejsca. Osób czekających na miejsce było dużo więcej. Dyrektor zapowiedział, że jeżeli komuś uda się przenieść w drugim półroczu, lub po pierwszej klasie, to niestety bedzie musiał pisać egzaminy z rozszerzanych przedmiotów. I to jest nie prawda, że w 1 klasie nie ma różnic, one są i to bardzo wyraźne, szczególnie na matematyce. Ta koleżanka córki przeniosła się do zupełnie innej szkoły, dużo gorszej, byle tylko być na tym profilu.
     Moim zdaniem nie warto wpisywać profilu, którego się nie chce, licząc na przeniesienie w trakcie roku. Nie wiem jak było w tym roku i jak będzie w przyszłym, ale rok temu klasy matematyczno geograficzne były bardzo oblężone i miały najwyższe progi ze wszystkich klas. Kto się do takiej klasy dostał, to już tam zostawał, bo najczęściej był to pierwszy wybór i klasa marzeń. U córki w klasie tylko dwie osoby zrezygnowały, jedna doszła do wniosku, że jednak woli mat fiz i bez problemu się przeniosła, bo w mat fizie już były poskładane podania o przeniesienie do mat geo kilku osób i w efekcie jednej się udało. A druga osobą przeniosła się do całkowicie innej szkoły, bo doszła do wniosku, że chce być ze swoją przyjaciółką w klasie i poszła do klasy przyjaciółki do gorszej szkoły.

     • bluea.nne Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 09:05
      To jest prawda. Klasy mat geo są bardzo oblegane. I prawda jest , że materiał na rozszerzeniu a na podstawie, to niebo a ziemia.
      A co do watku- tak jak pisała triss- między szkoła marzeń a taka dopuszczalna musi spora różnica w punktach.
      • deszczu_kropelka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 13:19
       Dlaczego klasy mat-geo są tak oblegane? Czy chodzi o to, że wielu młodych ludzi chce potem studiować nauki ekonomiczne?
       • aguar Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 13:24
        Mam wrażenie, że to jest opcja dla osób, które lubią matmę, są z niej dobre, a nie lubią fizyki, i dlatego opcja mat-fiz nie wchodzi w grę. Sama byłam taką osobą. Matmę w połączeniu z czymkolwiek innym brałabym z wielką chęcią. (Chociaż patrząc z perspektywy - niepotrzebnie się bałam tej fizy).
       • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 14:22
        I dla mnie jest zagadka. Młody wybrał ten profil kompletnie nie widząc o jego popularności. Ale trop matematyka + coś innego niż fizyka jest dobry.
        • zwyczajnamatka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 16:59
         I u nas tak było, profil matematyczno geograficzny został wybrany bardziej ze względu na matematykę i rozszerzony angielski. U nas jeszcze w grę wchodziłby profil matematyka chemia, ale nie było takiego.
         • zwyczajnamatka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:04
          A i jeszcze jedno, i ja i córka wyszłyśmy z założenia, że matmę i angielski i tak zdaje się na maturze, więc warto te przedmioty rozszerzać.
          • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:15
           Dokładnie smile
         • aguar Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:14
          "U nas jeszcze w grę wchodziłby profil matematyka chemia, ale nie było takiego. "
          W Poznaniu w jednej szkole taki widziałam. Ale mat-geo rzeczywiście rządzi.
         • bluea.nne Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 19:43
          To tak jak u nas🙂
       • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 18:26
        To taki dawny ogólny. Matematyka się przyda, geografia do wyuczenia, angielski zwykle też jest rozszerzony. Dla dzieci, które nie idą na medycynę ani na prawo i nie chcą do humana, nie ma właściwie innego sensownego wyboru.
    • grey_delphinum Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:37
     kubek0802 napisała:

     > Wpisywać wszystkie klasy w każdej ze szkół. Ewentualna zmiana profilu w szkole
     > marzeń jest znacznie prostsza niż zmiana szkoly. To z perspektywy naszej rekru
     > tacji 4 lata temu za radą dyr LO.

     Absolutnie tak nie rób. Obecnie jest to bez sensu, a przenosiny przy kumulacji roczników i napchanych na maxa klasach stają się często tylko pobożnym życzeniem.
     • geoardzica_z_mlodymi Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:40
      Też tak myślę. Owszem można różne profile ale tylko akceptowalne. I raczej preferowany profil w kolejnych szkołach, potem druga preferencja profilowa znów po kolei szkoły. Można mieszać raz jedna szkoła, raz druga.
      • kubek0802 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 09:31
       Oczywiście jak można wybierać dowolną liczbę szkół to tak. Jak można tylko trzy to zmienia się perspektywa.
    • arwena_11 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:41
     Ale to chyba w ciągu roku szkolnego lub w kolejnym roku. W Warszawie ( w każdym razie 4 lata temu ) pierwszeństwo w drugiej rekrutacji mieli ci co się nigdzie nie dostali.
     Do klasy mojej córki od połowy 2 semestru przeniosła się dziewczyna, która w pierwszej rekrutacji nie dostała się do tej klasy, ale dostała się do humany. Miała potem spore problemy z matmą ( klasa rozszerzała już od 1 klasy mieli chyba 2h dodatkowe z matmy i do tego bardzo wymagająca nauczycielka ).
  • raphidophora_tetrasperma Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:25
   Podpowiem tylko, że oprócz 5 szkół w Gdańsku możecie wybrać po 3 z Sopotu i Gdyni
   • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:28
    A dziękuję.
   • mamamisi2005 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:09
    Z Gdyni 5
    • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:10
     Myślałam o tym teraz . Sopot spoko . Gdynia za daleko
  • ga-ti Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:33
   Ostatnie zdanie jest kluczowe, nie zostawiaj dziecka samego z rekrutacją, bo to pokręcone i niejeden dorosły się nie może połapać, co widać na tym forum nawet.
   Przy nieograniczonej ilości szkół wybieraliśmy najpierw szkoły marzeń, później dostępne punktowo (z założenia, bo nie wiadomo, jak w końcu egzaminy pójdą, ale jest też czas na poprzestawianie), następnie trochę niższe, a na koniec szkoły ostatniej szansy, gdyby się nie powiodło i to o 30-40 punktów mniej niż zakładane, ale z dobrym dojazdem. Zresztą dojazd jest dość kluczowy, bo po cholerę się wlec przez całe miasto do szkoły, która nie jest jakoś bardzo wybitna, wymarzona. Oczywiście szkoły i profile były interesujące dziecko, odpowiadające nam pod różnymi względami.
   Macie mało szkół, więc zrezygnowałabym z tych zupełnie niedostępnych, ustawiła 4 dostępne punktowo i dobre pod względami, które są dla was istotne. Na koniec dała szkołę niższą ale nie beznadziejną wink
   Warto też się przyjrzeć konkretnym profilom, bo potrafią się różnić kilkoma punktami w jednej szkole, także panują mody na języki obce i czasem taki sam profil w tej samej szkole może się różnić kilkoma punktami, bo język niemodny.
   Więcej nie doradzę, bo nie znam szkół w Gdańsku. I ograniczony wybór mnie paraliżuje wink ale może są emamy które doświadczyły i się podzielą.
   • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:40
    Tak potwierdzam. Szkół jest mało jak na Gdańsk. Zauważyłam to już dawno dawno temu jak jeszcze temat rekrutacji w ogóle nas nie dotyczył.
    Na technika nie patrzyłam tylko na LO
    • ophelia78 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:49
     Malo szkół? 5 w Gdańsku i po 3 w ościennych to mało?
     W Szczecinie można wybrać 3
     • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:55
      Mało. W Warszawie nie ma ograniczen na przykład.
    • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:54
     Nie wiem, czy mało. Skoro każdy ma taki sam wybór, to wcale nie jest to głupie rozwiązanie. W Warszawie potem wychodzą jakieś dziesiątki osób na 1 miejsce, a wrześniu i tak 1 czy 2 miejsca na klasę wolne.
     Poza tym tym tak naprawdę ile szkół Was interesuje? U nas tak de facto tylko jedna szkoła i klasa była tą, na której nam zależało. Jeszcze może dwie kolejne od biedy mogłyby ją zastąpić (w zasadzie nie mogły, ale.od biedy), a reszta to takie zapchaj dziury, żeby nie wyglądować na drugim końcu miasta. Wydaje mi się, że najważniejsze mierzyć siły na zamiary, bo wszystkie znajome dzieci bez przydziału właśnie przestrzeliły. Na pocieszenie dodam, że większość dostała się albo w sierpniu/ na początku września, albo przenieśli się w ciągu roku szkolnego.
     Aha, obecnie popularny kierunek, to mat-geo.
     I tak jak dziewczyny piszą - w jednej szkole pomiędzy tym samym proilem z różną kombinacją języków potrafi być kilka pkt. róźnicy.
     • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:01
      Nie będę ryzykować jednej jedynej patrząc na to co się dzieje. No i właśnie mierzymy siły na zamiary więc nie celuje wysoko.
      • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:06
       Nie mówię, że masz wybrać jedną, tylko piszę, że szał z nieograniczonym wyborem w Wawie to jakaś porażka.
       • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:07
        Dlaczego?
        • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:10
         Dlaczego nie celuje wysoko?
         Nie chcę robić dziecku nadziei a potem dupa
        • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:15
         Do lipcowej czu do mnie pytanie?
         Jeśli do mnie, to odpowiedziałam wyżej. Po kilkadziesiąt osób na miejsce, nerwy dzieci, a we wrześniu jakimś cudem udaje się zmieniać szkoły i klasy, czyli jednak miejsca są nie w 100% zajęte.
         • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:17
          Zadne nerwy. Wieksza pewność dostania się, bo nie ograniczasz wyboru do kilku szkół.
         • kurt.wallander Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:24
          kropkaa napisała:

          > Do lipcowej czu do mnie pytanie?
          > Jeśli do mnie, to odpowiedziałam wyżej. Po kilkadziesiąt osób na miejsce, nerwy
          > dzieci,

          Te nerwy to chyba z niezrozumienia, jak działa system rekrutacji PRZY NIEOGRANICZONYM WYBORZE.

          a we wrześniu jakimś cudem udaje się zmieniać szkoły i klasy, czyli je
          > dnak miejsca są nie w 100% zajęte.

          Ech, chyba nie chce mi się tłumaczyć, było juz o tym wiele razy.
          • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:31
           Ależ ja wiem,.jak system działa.
           • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:32
            Chyba jednak nie, skoro piszesz o nerwach.
            • kurt.wallander Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:37
             I to nerwach spowodowanych "kilkudziesięcioma kandydatami na miejsce".
             • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 19:08
              Jeśli masz kilkaset kandydatów do klasy i liczą się setne punków,.to chyba spokojnym możesz być mając min. 182.
              • kurt.wallander Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 20:37
               Już ci ktoś pisał wyżej, te kilkaset kandydatów, to osoby, dla których to pierwszy wybór, kolejny, albo i ostatni. Ile tych osób jest, naprawdę nie ma aż takiego znaczenia.
              • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 20:53
               Ilosc kandydatow nijak się nie przekłada na progi w sytuacji dowolnej ilości szkół do wyboru.
         • la_mujer75 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 07:21
          To jest bardzo dobre rozwiązanie.
          My mieliśmy 12 klas (z 6 szkół) wybranych. W ogóle nie patrzylam na liczbę kandydatow do danej klasy, bo wiedziałam, że to o niczym nie świadczy.
          • geoardzica_z_mlodymi Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 07:27
           Dokładnie. Wiadomo, że w najlepszych i średnich szkołach liczba zaznaczeń może być nawet 100 osób na miejsce i nic to nie mówi o szansie ucznia, ponieważ dla jednego to "szkoła marzeń", dla innego "No, w najgorszym razie".
           • arwena_11 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:50
            Tam jeszcze była taka zakładka dla ilu kandydatów dana klasa jest klasą 1 wyboru.
            • zwyczajnamatka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 19:16
             arwena_11 napisała:

             > Tam jeszcze była taka zakładka dla ilu kandydatów dana klasa jest klasą 1 wybo
             > ru.
             Tak było. Klasę pierwszego wyboru mojej córki wybrało na swój pierwszy wybór 78 osób, ogółem do tej klasy było chyba o ile dobrze pamiętam 1400 podań. Mało nie padłam jak to zobaczyłam.
            • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 21:07
             Było, było. Tylko gdy ktoś na I mcu wybrał powiedzmu Witkacego czy Hoffmanową jako szkoły marzeń, bo liczy bardziej na szczęście i że progi nie skoczą, a na drugim realnie Poniatówkę, gdzie ma bardzo duże szanse, to jednak zaciemnia to sytuację.
             Tak jak pisała Arwena - nie ma idelanego rozwiązania. Niektórzy sfrustrowani rodzice psioczyli, że dzieci z Wawy powinny mieć preferencje do swojego miasta, ale wtedy znów zaczęłyby się cyrki z meldunkami.
             Obecny system wydaje się dość transparentny, tyle tylko, że trzeba w miarę realnie ocenić szanse i wybrać też szkoły z niższymi potencjalnymi progami. Tyle, że zwykle jest tak, że dzieci chcą określone placówki.
             My ok. 7 mieliśmy na liście, a tak naprawdę interesował nas tylko # 1. I profil, i szkoła i miejsce się zgrały.
             • zwyczajnamatka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 22:01
              Moją córkę też interesował tylko pierwszy wybór. Bardzo ciężka jest rekrutacja z takim dzieckiem. Nawet nie chciałam myśleć, co będzie jak się nie dostanie, przeżywałam strasznie. Gdyby ona dopuszczała jakąś inną szkołę to i ja bym była spokojniejsza, ale widząc jej zacięcie, że tylko ta pierwsza i jedyna o mało nie osiwiałam. Całe szczęście dostała się z zapasem punktów.
              A jeśli chodzi o preferencje do swojego miasta, to uważam, że powinno coś takiego być. Nie wiem jakby to miało wyglądać, żeby nie było nadużyć, ale trochę by było słabo gdyby moje dziecko nie dostało się do żadnej szkoły w mieście w którym mieszkamy, pracujemy i płacimy podatki i miałoby dojeżdżać do szkoły poza miastem, albo nawet do innego powiatu.
       • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:18
        Bzdura. Najlepsze możliwe rozwiązanie. Tam gdzie był ograniczony wybór szkół, najwięcej dzieci zostało na lodzie.
        • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:20
         Dokładnie.
        • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:32
         No ale chyba nie ma opcji, że nie pójdą do szkoły średniej. Pomimo nieograniczonego wyboru w Warszawie też są dzieci, które w pierwszej rekrutacji są bez szkoły.
         • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:34
          Bo wybrali szkoły tylko z wyzszej półki, bo progi skoczyły, bo egzamin poszedł gorzej niz zakładali...
         • kurt.wallander Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:38
          kropkaa napisała:

          Pomimo nieograniczo
          > nego wyboru w Warszawie też są dzieci, które w pierwszej rekrutacji są bez szko
          > ły.

          Bo miały źle ułożoną listę preferencji.
          • mamamisi2005 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 05:59
           I nie skorzystały z pełni możliwości nieograniczonego wyboru
           • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 21:13
            A po cholerę mi nieograniczony wybór, skoro nie interesuje mnie szkoła ze złym dojazdem, na drugim końcu miasta.
            • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 21:27
             No to jej nie wpisujesz.
            • kurt.wallander Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 22:36
             kropkaa napisała:

             > A po cholerę mi nieograniczony wybór, skoro nie interesuje mnie szkoła ze złym
             > dojazdem, na drugim końcu miasta.

             Nikt nie każe ci wybierać kilkudziesięciu szkół. Moje córki np. wybierały od 6 do 8 szkól, nie więcej. Ale miały na listach szkoły z dużym rozrzutem punktowym, które jednocześnie bardziej lub mniej (ale zawsze w jakimś stopniu) spełniały kryteria (przede wszystkim profile, ale dojazd też miał ogromne znaczenie). Czy mieszkasz w takim miejscu, że akceptowalny dojazd jest tylko do 1-2 szkół? Czy może masz wygórowane oczekiwania (szkoła w zasięgu piętnastominutowego dojazdu)?
             • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 22:45
              15 min. nie było kryterium, powiedzmy 30, ale bez przesiadek. Akurat kwestię dojazdu ode mnie bardzo łatwo spełnić, ale tak jak pisałam, konkretny profil spowodował, że w zasadzie wybór pierwszy był najważniejszy.
              • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 22:48
               No ale ok, wpisaliśmy więcej, ale przy dalszych miejscach dojazd był bardzo mocno brany pod uwagę.
               • kurt.wallander Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 19.08.22, 10:33
                To normalne, że, jesli priorytetem jest profil (i do tego konkretny drugi język), to dojazd spada troszkę na dalszy plan. My mieszkamy pod Warszawą, więc do każdej szkoły mamy daleko (tak, że twoje 30 minut bez przesiadek brzmi jak bajka), ale oczywiście są dzielnice, które odpadły li i jedynie ze względu na logistykę dojazdową. Mimo to, zawsze udało się wybrać ok. 7 szkół, i to, uważam, jest dość, by do którejś się dostać, zakładając, że nie wybrało się samych 180+.
         • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 00:05
          W Wwie mogą mieć pretensje tylko do siebie, bo za mało szkół zaznaczyli.

          W Gdańsku do żadnej szkoły nie dostało się ponad 30% kandydatów.
          W Warszawie - 7,5 %.

          Liczby chyba mówią same za siebie.
       • grey_delphinum Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:46
        Jaka porażka?

        To jedyna uczciwa opcja dla uczniów., ktirzy celują w profil a nie szkołę , np. mój syn chciał iść na mat - fiz, szkoła nie była już aż tak istotna, choć oczywiście fajnie by było, gdyby dostał się do tej z pierwszego wyboru, bo tam chodziła starsza siostra 😉
        Żaden inny profil w tej szkole nie wchodził jednak w grę, więc fajnie, że mógł zaznaczyć inne szkoły z tym profilem (miał ich kilkanaście).
        • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 09:05
         grey_delphinum napisał(a):

         > Jaka porażka?
         >
         > To jedyna uczciwa opcja dla uczniów., ktirzy celują w profil a nie szkołę

         Racja!
         U nas też tylko jeden profil wchodził w grę, więc opcja zaznaczania kilku w jednej szkole nie wchodziła w grę zupełnie.
         Zastawiam się, ilu uczniów - tam gdzie ograniczono liczbę szkół - zaznaczyło profil, który ich do końca nie przekonuje, żeby zwiększyć swoje szanse rekrutacyjne. I dostało się.
         • zwyczajnamatka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 09:10
          Ale to jest bez sensu! Bo jeśli dziecko chce iść na medycynę i celuje w biol chem, to przecież nie zaznaczy humana, czy mat fiza. Wtedy, jej w danej szkole jest tylko jeden biol chem to rzeczywiście zaznacza tylko po jednej klasie w każdej szkole. Łatwo się nigdzie nie dostać skoro zaznacza się 3 klasy.
  • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:41
   Po wynikach można dokonać korekty. Jak egzaminy pójdą nadzwyczaj dobrze albo źle, warto skorzystać.
   • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:44
    Czyli to jest ,tak że jak już znam wyniki egzaminów + wiadomo punkty za świadectwo i progi punktowe w szkołach to mogę być pewna że będzie dla niej miejsce.?
    • little_fish Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:53
     Nie do końca, bo progi przecież znasz z roku ubiegłego. A jak pokazała tegoroczna rekrutacja, mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt punktów. Więc to, że w 2022 próg do szkoły wynosił 130 punktów, a córka w 2023 ma punków 149 wcale nie oznacza, że się dostanie. Bo progi z roku 2023 ustalą się dopiero po rekrutacji.
     • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:59
      A te nowe progi kiedy można poznać?
      • little_fish Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:00
       Po rekrutacji
      • geoardzica_z_mlodymi Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 07:24
       Progi zależą od tego, z jaką punktacją zgłoszą się kandydaci. Próg powstaje za ostatnią osobą, która zajmuje np. 34 miejsce w klasie (jeżeli taka liczebność klas).
      • patik110 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:49
       Na Trójmiasto.pl chyba nawet dzisiaj są w jakimś artykule progi z tego roku. Jakiś artykul o kolejnej rekrutacji, czy coś.
       Zadbaj też o wolontariat, już się rozglądaj, bo chętnych masa, a to zawsze 3 pkt.
       • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:52
        U nas można było w szkole robić wolontariat. Córka pomagała w swietlicy klas 2- grała w gry, robila prace plastyczne, pomagała odrabiać lekcje. Może u was tez jest tego typu możliwość?
    • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:04
     Tego nie możesz zakładać.
     Ale np. koleżanki córka wybierała szkoły z przedziału 160-165, a tak dobrze napisała testy, że miała w okolicach 175 pkt i mogła zmienić na dużo wyższe w rankingach.
     Z kolei inny znajomy chłopiec celował tak samo, miał ostatecznie ok. 155 pkt, tak slabo mu poszło. Nie zmienił kolejności i wylądował w LO z poziomu 120. Był załamany. Ale jakoś w ciągu roku udalo się zmienić na tę wymarzoną.
    • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 22:26
     18lipcowa3 napisała:

     > Czyli to jest ,tak że jak już znam wyniki egzaminów + wiadomo punkty za świadec
     > two i progi punktowe w szkołach to mogę być pewna że będzie dla niej miejsce.?
     >

     Eh, właśnie najgorsze, że tych progów punktowych nie znamy. Gdyby wynająć jakiegoś jasnowidza i poznać je przed rekrutacją to dopiero byłby komfort i zero stresu wink
     • zwyczajnamatka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 05:37
      Próg wyznacza osoba, która miała najmniej punktów w klasie, więc nie wiadomo, dopóki klasy nie zostaną utworzone.
      • grey_delphinum Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 09:30
       I tu jeszcze kolejna pułapka! Bo próg może wyznaczyć osoba, która dostała się tam w kolejnej rekrutacji Iiedxy jej wynikiem punktowym a prawdziwym progiem w tej klasie bywa różnica nawet kilkunastu punktów.

       Zawsze doliczaj więc duuuzy zapas, szczególnie w obleganych szkllach/profilach.
       • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 10:18
        grey_delphinum napisał(a):

        > I tu jeszcze kolejna pułapka! Bo próg może wyznaczyć osoba, która dostała się t
        > am w kolejnej rekrutacji Iiedxy jej wynikiem punktowym a prawdziwym progiem w t
        > ej klasie bywa różnica nawet kilkunastu punktów.
        >

        Ostateczne progi punktowe zostaną podane za jakiś czas. ALE te pierwsze progi punktowe zostały już podane 20.07 w pliku PDF w systemie rekrutacji - mowa o Warszawie. Jakby co, mam ten PDF.
        • grey_delphinum Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 10:23
         Tak, warto mieć te pierwsze progi. Ale jeśli ktoś sobie nie pobrał, to będzie się opierał na progach ostatecznych, a te mogą być mylące.
         • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 10:27
          Pewnie. A pobrać z systemu mogli tylko rodzice tegorocznych 8-klasistów, więc dlatego mówię, że mam je jakby ktoś chciał.
          • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:16
           Tegoroczne progi mozna pobrac bez logowania.
           • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:21
            warszawa.edu.com.pl/kandydat/app/downloads.html
            • ritana Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:33
             A czy ktoś ma może tegoroczne progi krakowskie?
             • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:40
              krakow.e-omikron.pl/omikron-parents/files.action?historyItem.level=0&historyItem.title=Pliki+do+pobrania%2C+instrukcja

              W zakładce podsumowanie rekrutacji mozna sprawdzać konkretne szkoły.
       • arwena_11 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 21:35
        Tak chyba było kilka lat temu w warszawskim Czackim. Normalnie próg do klasy o profilu społecznym oscylował w granicach 190-200 pkt. A w którymś roku jak podano progi z poprzedniego roku - to okazało się, że próg był ok 165.
        Ktoś kto w rekrutacji kierował się tym progiem i nie znał specyfiki szkoły i tego jak to zwykle tam bywało - mocno się rozczarował, jeśli z podobną punktacją uznał, że ma szansę.
      • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 18:22
       Ta osoba zwykle dołącza jako ostatnia, z jakiegoś odwołania czy innej drogi i powiedziałabym, że nie są to dane wiarygodne dla przyszłorocznych kandydatów.
       • kurt.wallander Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 20:40
        Ale można też patrzeć, bo takie dane są publikowane, przynajmniej w Warszawie, jaki był próg po zakończeniu 1. etapu rekrutacji. Warto też spojrzeć na średnią i max. punktów do danego oddziału.

        Ale dla ciebie rekrutacja to chyba wciąż jakaś czarna magia....
       • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 20:54
        Progi po 1 rekrutacji są miarodajne. A takie w wielu miejscach są podawane.
  • 7katipo Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:42
   LO 2 w Sopocie, sprawdź progi. Profil mat-geo np. z opisu wynika, że córce by pasował.

   Siostrzenica tam chodzi, zadowolona. Fajna atmosfera, dobrzy i zaangażowani nauczyciele - lubi prawie wszystkich, to rzadkość 🤭
   • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:45
    O fajnie. Dzieki
   • raphidophora_tetrasperma Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 17.08.22, 21:53
    7katipo napisała:

    > LO 2 w Sopocie, sprawdź progi. Profil mat-geo np. z opisu wynika, że córce by p
    > asował.
    >
    > Siostrzenica tam chodzi, zadowolona. Fajna atmosfera, dobrzy i zaangażowani nau
    > czyciele - lubi prawie wszystkich, to rzadkość 🤭

    Potwierdzam, tzn.mój bąbelek potwierdza
  • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 00:11
   Zróbcie jakiś protest rodziców - aby zmieniono system tak, żeby można było wybrać dowolną liczbę szkół. Jak pokazuje tegoroczna rekrutacja w Trójmieście, dotychczasowy system okazał się kompletną klapą i sytuacja może się powtórzyć, bo prawdopodobnie w związku z rekordowym rocznikiem, punkty znów wzrosną i znów będzie ciężko się wstrzelić.
   • ursula.iguaran Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 06:39
    Punkty raczej nie wzrosną tak bardzo, bo już w tym roku bardzo podskoczyły.
    Więc sytuacja przyszłorocznych uczniów będzie pod tym względem ciut lepsza.

    Co do autorki wątku moja rada jest taka. Pojechać do każdej z wybranych 5 szkół, obejrzeć i uświadomić dziecku że może tak być że będzie tam chodzić. I że to nie tragedia jak dostanie się do szkoły nr 5 czy 6 z listy. Przede wszystkim przepracować to z dzieckiem.
    • geoardzica_z_mlodymi Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 07:31
     O, tak, skorzystać z dni otwartych - zobaczyć o czym mówi dyrektor, jacy są nauczyciele, uczniowie - pogadać, popytać. Mojemu synowi to bardzo rozjaśniło, gdzie chce iść. Jeszcze, jeżeli będą targi edukacyjne też skorzystać.
    • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:53
     >Punkty raczej nie wzrosną tak bardzo, bo już w tym roku bardzo podskoczyły.
     >Więc sytuacja przyszłorocznych uczniów będzie pod tym względem ciut lepsza.

     Z punktami dzieją się jakieś cyrki.
     Ja obserwuję punkty w Warszawie od 2020. Rok temu, w 2021 nastąpił GIGANTYCZNY skok, i to bez skumulowanego rocznika, podobno na skutek nauczania zdalnego. W niektórych szkołach nawet o 20 punktów.

     Zastawiałam się, jak będzie w tym roku, w związku ze skumulowanym rocznikiem. W tych kilkunastu liceach, które obserwowałam: w 21% punkty pozostały bez zmian, w 21% spadły (nieznacznie), a w 58% wzrosły. Najbardziej wzrosły w niezłych liceach osiedlowych (10-15 punktów, a podkreślam, że już rok temu był skok). Tam, gdzie już były stosunkowo wysokie, wzrosły mniej.

     Dziecko zdające do szkoły średniej w 2020 (kiedy punkty były jeszcze niewyśrubowane) oraz dziecko zdające w tym roku - z taką samą ilością punktów - są w zdecydowanej różnej sytuacji na rynku rekrutacyjnym.
     • zwyczajnamatka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 09:01
      To prawda. W zeszłym roku w tych najlepszych szkołach był wzrost o kilka punktów (6-9) za to w tych średnich nawet o 20 punktów!
      Obserwuję takie średnie liceum w moim mieście, bardzo oblegane. Dwa lata temu próg do klasy mat geo wynosił 120 punktów, rok temu już 140, a tym roku 155 punktów! Co będzie za rok aż strach myśleć.
      • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 17:20
       Latwy tegoroczny egzamin zatarł różnice pomiedzy uczniami dobrymi i bardzo dobrymi. Stad duży wzrost progów w szkołach "średnich". W topowych i tak progi są wysokie, więc tam wzrost nie jest aż tak widoczny.
     • kropkaa Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 19.08.22, 09:08
      Nie do końca jest w innej sytuacji. Progi wzrosły, dzieci miały więcej punktów: rok temu, po zdalnym, skoczyły do góry oceny na świadectwach, a teraz był łatwy egzamin. Po prostu uczniowie mają więcej punktów, więc progi są wyższe. Jeśli za rok egzamin będzie trudny i spadną %, to spadną i progi.
      • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 19.08.22, 10:00
       Jak to nie do końca jest w innej sytuacji. W 2020 można było się dostać np. do LO Królowej Jadwigi na mat-geo z punktacją 143, a tym roku próg do tej samej klasy wynosił 167. Takie przykłady mogę mnożyć. Nie powiesz mi, że uczeń z 2020 z 143 pkt, nagle w 2022 ma 176 pkt., bo był na nauczaniu zdalnym i miał łatwy egzamin.

       Nawet jeśli za rok będzie trudniejszy egzamin, to efekt nadwyżki kandydatów z porównaniu z rokiem obecnym może spowodować wzrost progów. Prawdopodobnie za rok w pewnych szkołach/klasach punkty poszybują znacznie do góry, w innym będę zbliżone do tego roku.
       A jeśli egzamin będzie równie łatwy? Tym bardziej poszybują do góry.
       Ja w każdym razie nie przewiduję spadków progów za rok, a co będzie, to się okaże smile
  • zwyczajnamatka Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 05:46
   Bardzo ważne przy układaniu listy preferencji jest układanie klasami, a nie szkołami. Czyli np na pierwszym miejscu szkoła 1 klasa a, druga szkoła 2 klasa a, na trzecim szkoła 3 klasa a, na czwartym szkoła 1 klasa b. My wpisywaliśmy po kolei wszystkie mat geo w każdej szkole, a jak się nam szkoły skończyły, to na koniec została wpisana chyba druga szkoła z klasą geo wos, jako akceptowalna alternatywa w razie W. A na samiutenkim końcu została wpisana szkoła, niskoprogowa, ale która jest dwie minuty od domu, z myślą, że jeżeli się nie dostanie tam gdzie chce, to niech chociaż ma blisko.
   U nas nie było ograniczeń w liczbie szkół, ale i tak mieliśmy wpisanych tylko 8 szkół i 9 klas. Myślę, że da radę ułożyć sensowną listę, jeżeli można wpisać 5 szkół, przy 3 byłby większy problem.
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 07:42
    Dla mojego syna preferowany był profil mat- geo, potem human, na koncu mat -fiz (wszystko po zainteresowaniach - każdy profil miał to "coś"). I tu szedł szkołami 1 szkoła m-g, 1. szkoła hum, 1 szkoła mat-fiz, 2 szkoła m-g itd. Dostał się do 2. szkoły hum, złożył podanie i zamienił się z kimś miejscami - on do mat-geo, ktoś z mat- geo to humana. Ale opcja była możliwa tylko dlatego, ze fascynowały go po równo i geo, i historia. Bardziej jednak pod kobiec rekrutacji zatęsknił za matmą - i dobrze. Rozszerzenie z matematyki jest bardziej uniwersalne pod kątem studiów, chyba, ze dzieciak wie, ze tylko dalej humanistycznie będzie się kształcił, albo w przypadku wyboru negatywnego, ze z matmą sobie słabiej radzi i jak najmniej jej chce, wtedy human jest odpowiedni.
   • la_mujer75 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:25
    Potwierdzam.
    Syn nie do końca wiedział, co naprawdę chce mieć na rozszerzeniach.
    Wiedział jedynie, że nie może być fizyki, ku rozpaczy jego tatusia wink I że raczej nie biologia, bo mimo 6 ( i udziału w jakiś konkursikach) jego biologia nie interesuje, akurat ku mojej rozpaczy crying
    Ogólnie stanęło na mat-geo.
    I tak najpierw na liście pojawily się klasy z kilku dobrych szkół o profilu mat-geo. Na początku te z wyższymi progami.
    I jeszcze w niektórych szkołach były informacje, że np pół klasy to będzie klasa z językiem np. niemieckim, a pół z rosyjskim/francuskim, etc. Więc na wyższej pozycji wpisywaliśmy tę bardziej preferowaną, a na niższej pozycji tę mniej *.
    Potem mieliśmy na liście te dobre szkoły, ale z klasami, gdzie rozszerzenie było np. mat-geo-wos lub mat-geo-historia (bo i takie klasy utworzono). A syn bardzo lubi historię, więc nie byłoby to problemem.
    Potem wrociliśmy do klas mat-geo, ale w szkołach z niższym progiem punktowym.
    W sumie wyboru dokonywalismy pomiędzy 6 szkołami, a klas mieliśmy 12 wpisanych. To chyba niewiele, jak na Warszawę.

    Ale wiedzieliśmy, że żadne topowe nie wchodzą w grę. Jeszcze przed egzaminami wiedzieliśmy, że on do takowych się nie nadaje. Wtedy uważałam, że jest za mało ambitny do takowych szkół, plus jest nieśmiały, a to duże utrudnienie w takich szkołach.
    Egzaminy pokazały, że stres go potrafi zeżreć. "Zawalił" polski. Uważam, że spokojnie mógl napisać w przedziale 80-90 procent (porównuję go ze Starszym, ktory był dużo słabszy, dyslektyk, a napisał na 85 procent ). O matmę i angielski się nie martwiłam. Chociaż po tym polskim, to i zaczęłam sie martwić. Na szczęście- tu poszło już super.

    Wybieraliśmy z okolicznych szkoł, aby nie musiał tracić czasu na dojazdy. Nie wpisywaliśmy szkoł z dalszych dzielnic o podobnych progach punktowych i podobnym poziomie, bo uznaliśmy, że jest to bezsensu.
    Starszy ma słaby dojazd (szkola stosunkowo blisko), ale ma słabe połączenia i jest to jednak problemem. Zwłaszcza, jak ma się zajęcia na późniejszą godzinę, kiedy to rzadziej kursują autobusy.

    Myśmu trochę zaryzykowali, bo nie wpisaliśmy tych najsłabszych szkół. Koło nas jest jedna taka szkoła, ale wyjątkowo nie chciałam, aby tam się dostał. Starszy miał ją na swojej liście w razie czego. Młodszego, wiedziałam, że tam nie dam. W żadnym przypadku!

    Co ciekawe- w tym pierwszym naborze- okazało się, że różnica progu minimalnego w szkoły I wyboru , a w szkole ostatniego wyboru różni się zaledwie o 14,5 punktu. Szok, bo ta pierwsza szkoła z tych dobrych. W poprzednich latach różnica była znaczna- bodajże w roczniku Starszego- jakoś mocno ponad 30 punktów.
    Niesamowicie progi podskoczyły w tej najsłabszej. Tam był dużo wyższy próg niż do klas np.mat-geo-historia w innym, ale rownież uchodzącym za dosyć dobrym liceum.
    To pokazuje, jak różnie moga się kształtować te progi punktowe. I chyba tego do końca nie da sie przewidzieć.

    I warto pomagać układac listę szkół. Znajoma (matka syna kolegi z klasy) była zdziwiona, że my razem z Młodszym siedzieliśmy i analizowaliśmy. Jej syn miał za zadanie sam to ogarnąć. Nawet się ze mnie nabijała...
    Po rekrutacji wysłałam sms, czy są zadowoleni. Znajoma wkurwiona, bo jej syn dostał się do szkoły (całkiem dobrej), ale nie do klasy mat-geo, a mógł spokojnie dostać się tejże klasy w tej szkole, tylko źle poustawiał kolejność!
    Inna znajoma też uważała, że jej syn ma sam ogarnąć proces rekrutacji, bo ma 15 lat (on z 2007) i ona sama to ogarniała, więc on też ma to robić. I co się okazało? Za późno doniósł do szkoły podstawowej zaświadczenie o wolontarjacie. I szkoła nie chciała mu uznać. Udalo się, ale w nerwach. BTW- szkoła mojego syna by tego nie uznała. U nas trzeba było dostarczyć najpóźniej do połowy maja. Tak sobie wymyslili.

    Ogólnie - nie zazdroszczę. Ciężki rok przed wami.
    Powodzenia.

    * w klasach, gdzie jest sztywny podział, np. połowa klasa ma hiszpański, a połowa rosyjski moga być nawet kilku punktowe różnice. Warto jest wpisywać i tę mniej preferowana opcję językową.
    W szkole I wyboru punkty były identyczne, jak w szkole II wyboru do klasy z niemieckim. Rosyjski już być ciut niżej. Myśmy akurat wpisali rosyjski (bo wiedzieliśmy, że w tej szkole babka od rosyjskiego jest świetna, a od niemieckiego nie). I dzięki temu syn dostal się do szkoły II wyboru (jakbyśmy odwrotnie wpisali, to wtedy by dostal się do szkoły III wyboru- czyli ta sama szkoła, ale na pozycji III).
    • la_mujer75 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:27
     *wolontariacie
     Aby żadna sie nie przyczepiła wink
  • mama-ola Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 07:51
   Nie przeczytałam całego wątku, więc może się powtarzam. Chciałam polecić Centrum Rozwoju Talentów, mają siedzibę w Oliva Six na Przymorzu. Byłam właśnie z synem, też rocznik 2009. Jedno spotkanie w mojej obecności, drugie sam na sam z synem. (Można też umawiać się na kolejne, jeśli ktoś ma potrzebę, ale mu już chyba wszystko wiemy...) To jest doradztwo w sprawie wyboru szkół właśnie, szyte pod konkretne dziecko. Nie wyboru szkół czy klas tak ogólnie, ale konkretnych gdańskich.
   • 18lipcowa3 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 10:07
    Dzięki. Sprawdzę to.
   • aguar Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 13:28
    "w sprawie wyboru szkół właśnie, szyte pod konkretne dziecko. Nie wyboru szkół czy klas tak ogólnie, ale konkretnych"
    Strasznie fajne. Nie słyszał ktoś o czymś takim w Poznaniu?
    • geoardzica_z_mlodymi Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 13:58
     Mój syn poszedł do rejonowej ppp i tam też dostał listę proponowanych szkół najbardziej pasujących do niego. Ale babka badająca go była bardzo bystra. Fajnie, bo wcześniej myślał o technikum a to byłoby nie to zupełnie.
    • mama-ola Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 14:02
     W Gdańsku to jest komórka Urzędu Pracy - sprawdź może, Aguar, czy u Was też urząd się tym zajmuje.
     Strasznie fajne to mało powiedziane... Biuro nowoczesne, biurowiec pierwszej klasy, pani miła i zaangażowana. Dzwoniła do mnie między spotkaniami, bo ot tak chciała coś jeszcze dodać o moim synu. Ujęła mnie tym, naprawdę. Na drugie spotkanie przygotowała filmiki z zajęć z technikum, o którym mój syn wspomniał, że je bierze pod uwagę. Spotkania były bezpłatne, bo jak wspomniałam, to jest część państwowego urzędu.
  • bulzemba Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:16
   Poza wszystkim dopilnować: by nauczyciel na BANK wpisał te wszystkie wolontariaty i zawody oraz

   Upewnić się czy dziecko na 1000% wysłało swoje zgłoszenie do naboru
   • anilorak174 Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:25
    I żeby wpisy na swiadectwie były prawidlowe. Z podaniem roju, nazwy konkursu i zajetego miejsca. Oraz dopilnować by w systemie zaznaczona była odpowiednia kategoria konkursu (ja w tym roku wojowałam ze szkołą, bo najpierw nie zaznaczyli, ze jeden z konkursów corki jest kuratoryjny - i zamiast 7 pkt policzyło jej 1- a potem nieprawidłowo wpisali jeden z konkursów na swiadectwie.
   • blaszany_dzwoneczek Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:44
    Ja wypełniałam wniosek razem z córką, a wysłać to ona sama by nie mogła, bo rodzic musiał profilem zaufanym podpisać.
    • bulzemba Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 19.08.22, 06:55
     Nie każdy jest świadomy tego że podpis rodzica jest potrzebny.

     Był tu wątek matki która nie zrobiła ale nie wysłała wniosku o 500+.

     • bruy-ere Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 19.08.22, 09:13
      Bez podpisu rodzica nie ma możliwości złożenia wniosku w systemie (Wwa).
  • extereso Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:35
   Warto dla bezpieczeństwa rekrutować się też w systemie poza miastem, tu ktoś Sopot podpowiada, pewno nie będzie trzeba, ale możesz też znaleźć szkole z dobrym dojazdem poza systemem rekrutacji ( podmiejską, nie obejmuje już jej system miejski, nie wiem jakie zasady są w Trójmieście).
   • geoardzica_z_mlodymi Re: Jak mądrze ułożyć listę szkół? 8kl c.d 18.08.22, 08:44
    Tak, to też sposób. Też tak robiliśmy, bo mieszkamy na granicy powiatów - braliśmy szkoły stołeczne oraz z powiatu obok (dwa przystanki skm) i lo z miasteczka za miedzą poza systemem elektronicznym (jeden przystanek skm). Wszystkie szkoły dobre.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka