Dodaj do ulubionych

Kieszonkowe aktualizacja nastolatek

18.08.22, 09:10
W dobie inflacji. Zastanawiam się ile ustalić od września. U nas 17,5 r. Kartę miejską, telefon my kupujemy. Ciuchy też, ale czasem coś dokupi. Jest podłączony uberem pod kartę męża, bo zależy mi, żeby zawsze mógł wrócić w nocy, jeśli może korzysta z MPK, więc nie nadużywa. Kasa na wyjścia, jedzenie na mieście, czasem zaproszenie dziewczyny, ale często każde z nich płaci za siebie. Drobne prezenty dla niej i dla nas, dla sióstr, imieniny, urodziny, gwiazdka, wiadomo, piszę o tym bo to przecież wychodzi w każdym miesiącu . W dobie szalejących cen nie umiem skalkulować. Na ile określiliście kieszonkowe w tym roku szkolnym?
Obserwuj wątek
    • mallard Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 11:20
      No dobrze, ale o co chodzi z tą aktualizacją nastolatek?
      • georgia.guidestones Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 02:35
        mallard napisał:

> No dobrze, ale o co chodzi z tą aktualizacją nastolatek?
        >
        Ponowne przeliczenie i podwyżka kieszonkowego. Inflacja + zmieniajace sie z wiekiem potrzeby.
    • paola.brunetti Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 11:27
      Moje nastolatki dostają 70 zł tygodniowo, najstarszy świeżo upieczony student od października dostanie podwyżkę do 100 zł, a jesli bedzie chcial mieć wiecej pieniędzy, to sobie dorobi. Czasami dostają jakąś kasę ekstra, jeśli faktycznie im potrzeba. Reszta kosztów podobnie jak u Ciebie.
    • matacznik Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 11:30
      extereso napisała:

> Na ile określiliście kieszonkowe w tym roku szkolnym?
      >
      Podobna sytuacja (wiek, opłaty), tylko u nas zmiany są na rok kalendarzowy, nie szkolny. W 2022 jest 180 zł/mies.
    • slonko1335 Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 11:46
      Na razie bez zmian 16,5 lat - 50 zł tygodniowo. Czasami dorzucam coś ekstra jak wiem, że nie ma.
    • volta2 Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 11:52
      mój miał 120 zeta miesięcznie, bez biletu na zbiorkom
      do tego ma wykupione obiady w szkole i je obiady w domu jeszcze dodatkowo, więc jeszcze nie upadł na głowę, by wydawać na jedzenie na mieście.
      zapewne podwyżka jakaś będzie, może do 140 zeta, albo w zaokrągleniu do 150. na pewno nie więcej.

syn nie wydaje na nic, bo prowadzi życie incela (żadnych znajomych, dziewczyny, ciuchów, prezentów), co jest znakomicie tanie.
    • primula.alpicola Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 12:06
      U nas to jest płynne, bez sztywnych ustaleń. Dostają, kiedy potrzebują.
      • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 15:02
        U nas ostatecznie też tak się zrobiło, przez zbyt małe kieszonkowe. Chcę to zmienić.
      • 3-mamuska Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 18:24
        Niby powinno dać kwotę x aby się nauczyły dysponować budżetem.
        A nie wydać ile mam do matka i tak dołoży.
        • primula.alpicola Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 22:51
          Niby, niby...
          One się z forsą rozsądniej obchodzą niż ja, a też nie należę do utracjuszek.

• pogodzona_1234 Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 12:24
      Od października - ca. 2500 PLN/mies dla 19 letniego syna (może mniej jak się załapie na akademik), 500- dla córki - pracuje i konczy studia, ale przy tym co się dzieje na rynku wynajmu nie mam serca jej nie wspomagać chociaż paroma stówkami miesięcznie. Dzieci pojechały do większych miast, żeby mieć szanse na rozwój. Córka raczej nie wróci już, chociaż przykre, że nie stać jej nawet na wynajęcie kawalerki (mimo że nie zarabia najniższej krajowej).
      • iberka Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 07:28
        Ale to inna sytuacja niż autorki.
    • turbinkamalinka Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 12:35
      Mój dostaje na konto 500+, z tego 300 może wydać na pierdoły. Jak wyda 350 też nikt mu głowy nie urwie, ale wtedy zaczynają się moje i byłego pytania "Na co to było?", a młody bardzo nie lubi być wypytywany, więc się trzyma tych 300.
      • nicknanowyrok Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 12:43
        Do tej pory 100 miesięcznie, ale po wakacjach chyba podniesiemy do 150.
    • sabina211 Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 12:50
      Moja 16-latka ma 350 na miesiąc. W wakacje 300, bo odpada jedzenie w szkolnym bufecie. Za to miała osobne kieszonkowe na obóz, więc co najmniej się wyrównało.
      • grey_delphinum Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 13:02
        Mój 16-latek ma 200/mies.

Czasami dorzucam coś ekstra (np. kupuję jakieś jedzenie i napoje, gdy mają składkowego grilla), ale rzadko. Syn ma też kartę unlimited do kina, którą dostał od nas na wakacje i wrzesień.

Z kieszonkowego syn finansuje sobie tylko przyjemności (głównie jedzenie w fastfoodach 😉) , bo za resztę my płacimy.

Ogólnie jednak syn jest bardzo oszczędny i wydaje może jedną czwartą kieszonkowego, a resztę odkłada.
    • zwyczajnamatka Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 12:55
      Moja 16 latka 300 miesięcznie, póki co nie przewiduję podwyżki kieszonkowego.
    • gulcia77 Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 13:06
      Młody ma "z darów" 450 miesięcznie. Resztę sobie dorabia. Dziadkowie podnoszą o stówę, więc będzie miał 650 od września. Resztę sobie dorabia.
    • esperantza Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 17:25
      19latki rozpoczynają studia ale mieszkają z nami i od października dostaną po 500 . Dotąd było 200 ale za dużo rzeczy zwracałam dodatkowo , teraz będziemy utrzymywać „bazowo” plus kwestie edukacyjne i medyczne. Zależy mi aby zachęcić do pracy bo szczególnie jeden bardzo rozrzutny .
      • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 18:01
        Ja zobaczyłam na koncie i wyszło że do kieszonkowego dopłacam dwa razy tyle, powiedziałam mężowi i się okazało że on też. Śmialiśmy się, bo wyszło, że syn prosił nas równo co drugi raz. Teraz chcemy określić większą kwotę i jej się trzymać- oczywiście wyjazdy, większe koncerty itd. możemy finansować, ale bieżączkę chcemy by sam ogarniał.
    • fazifokus Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 17:53
      Mój o rok młodszy - 16,5 l. Od nas dostaje 200 zł kieszonkowego i 100 zł od dziadków.
      My płacimy za ubrania, książki, Spotify, karnet na siłownię, bilet miesięczny, większe koncert typu Opener, obozy i mniejsze podróże. Czasem dorzucamy mu coś ekstra.
      Te 300 zł ma na swoje wydatki, jedzenie na mieście, wyjścia z dziewczyną, kino itd.
      Czasem tez kupi sobie za te pieniądze coś do ubrania, czy do jedzenia dla nas wszystkich.
      Nie wydaje wszystkiego, czasem ma na koncie ponad 1000 zł, a czasem 50 zł 😀
    • woman_in_love Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 17:54
      a czy nie mogłyby same dorobić sobie?
      • fazifokus Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 21:31
        Oczywiście, że mogłyby, mój syn o tym przebąkuje. Ale ja nie naciskam, uważam, że jeszcze w życiu zdąży się napracować.
    • korniz Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 18:02
      Jeśli potrzebuje dajemy z konta a dokladnie z 500 plus . Wydaje rozsądnie. Jest to kwota 150 na miesiąc max.
    • aurinko Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 18.08.22, 23:58
      Aktualnie moja 15-latka dostaje 150zl miesięcznie, do tego ma opłacony telefon bez żadnych limitów, za bilety u nas dzieci nie płacą, część ubrań kupujemy. Córka pracuje (ręcznie maluje obrazki na ciuchach, torbach) i zarabia, więc za różne "ekstrasy" płaci sama, część pieniędzy odkłada.
    • bi_scotti Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 03:06
      A czemu nie chcesz poczekac az sam sobie policzy ile go ta inflacja "kosztuje"? Maybe he can manage z tym, co dostaje do tej pory - dopoki sam nie poprosi, nie wyartykuluje, ze mu brakuje, bo ... szalejace ceny etc. keep the status quo.To w jego interesie jest zeby zwracac uwage na koszty & ewentualnie podjac negocjacje ze "sponsors" wink Jesli jest okay jak jest, to let it be smile Cheers.
      • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 09:40
        Negocjacje podejmuje co dwa dni prosząc o dofinansowanie smile chcę to ograniczyć, ale jednak realistycznie
        • bi_scotti Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 13:38
          Aaaa ... to sorry ... myslalam, ze Ty tak dzialasz prewencyjnie big_grin
          Przyznam, ze zadne z moich dzieci nigdy nie prosilo o more money. Nie dlatego, ze tyle dawalismy ale jakos tak - oni przez lata zyli w przekonaniu, ze nas na nic nie stac, co troche bylo prawda a potem takim poslizgiem po czasach gdy bylo prawda wink Very useful, bo de facto kazdy more expensive gift czy wydarzenie, czy wlasnie extra do kieszeni odbierali jako cud & gwiazdke z nieba big_grin W jakims sensie do tej pory tak o nas mysla, szczegolnie Najstarsza & Sredni - mysle, ze w ich glowach my (moj maz & ja) zawsze bedziemy "poor immigrants" - nie prostujemy przekonania wink Cheers.
          • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 18:31
            No właśnie, to chyba muszę jego przekonania skorygować w drugą stronę.
            • turbinkamalinka Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 01:43
              A tu już byłabym wściekła. Nie chodzi o kasę, ale o zwykłe naciąganie. Jeżeli dziecku brakuje i potrzebuje bardzo swoją dziewczynę zaprosić do kina, to dołożę. Ale jak to jest co drugi dzień 10 zł ode mnie, a następnego dnia od taty, to znaczy że chłopak ma strasznie duże potrzeby i tym bym się zainteresowała i zaniepokoiła.
              Usiadłabym z młodym człowiekiem, niech rozpisze swoje wydatki, ale tak dokładnie.
              Może do kina niech kupi sobie colę (czy wodę) w sklepie. Może każde wyjście z dziewczyną on sponsoruje. To też nie jest w porządku. To znaczy ja rozumiem chęć zaimponowania. Ale jednak nie jesteście od fundowania rozrywek obcej dziewczynie, która jutro będzie już byłą.
              • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 07:00
                Nie, dziewczyny bym w to nie mieszala. To znaczy myślę, że gdyby nie był z nią, niewielka różnica byłaby. Jasne, że sprawę musimy obgadac, ale zła nie jestem. Raczej rozbawiona. Sprawę na pewno załatwimy.
                • mandre_polo Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 07:40
                  extereso napisała:

> Nie, dziewczyny bym w to nie mieszala. To znaczy myślę, że gdyby nie był z nią,
                  > niewielka różnica byłaby. Jasne, że sprawę musimy obgadac, ale zła nie jestem
                  > . Raczej rozbawiona. Sprawę na pewno załatwimy.

Czym rozbawiona? Ma stałe obowiązki domowe wobec domu, was, dziadków czy tylko ma już swoje towarzystwo i dom traktuje jak hotel gdzie są czyste ubrania i pełna lodówka by zjeść śniadanie i kolację?
                  • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 07:47
                    Oczywiście że ma obowiązki. Co więcej, wykonuje też zadania poza obowiązkami. To Twoje wizje, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Najwidoczniej mamy inne podejście do młodych ludzi, więc nie złapiesz chyba moich powodów do rozbawienia.
                    • mandre_polo Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 08:23
                      Ja bym określiła twój styl wypowiedzi jako infantylny, nie imputuj że to podejście do młodzieży. Jakbyś uważnie czytała to osoby mieszkające za granicą, w pl podejmują się orać w okresie wakacyjnym i nie jest to wynik budżetu rodziców tylko elementy edukacyjne. Córka moich znajomych w okresie wakacyjnym pracuje w firmie ojca wykonując pracę odpowiednie do umiejętności, syn kuzyna również
                      • mandre_polo Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 08:24
                        Korekta: prac a nie orać choć to sezon 😎
                      • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 08:39
                        Moje córki podjęły obie pracę na studiach i tego się spodziewam po synu. Ja jednak myślę, że mój, według Ciebie infantylny, styl wypowiedzi, niewiele ma tu do rzeczy- podejście do młodzieży już tak. Możesz je określać różnie, jedno jest pewne- dobrze mi służy w kontaktach z nimi. O Tobie, wieku Twoich dzieci, niestety nic nie pamiętam, po prostu Twój post odebrałam jako napastliwy.
                        • mandre_polo Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 09:05
                          "Praca na studiach" - temu jestem przeciwna bo na czym innym polega studiowanie - jestem za pracą wakacyjna, weekendową ale też nie w pełnym wymiarze a w miarę potrzeb młodych, obowiązki rodzinne też nijak nie wpływa negatywne na relacje rodzice- dzieci. To co napisałaś to tylko "dam więcej bo wszystko drożeje" a nic o waszym podejściu, relacji poza tym że się cieszysz po odkryciu że syn bierze więcej pieniędzy od obydwojga rodziców. On nie ma 4 lat żeby trzymać kciuki że kombinuje i układa sobie równolatków w zabawie, wy jesteście rodzicami. Dobre relacje w rodzinie są kiedy wszyscy rozmawiają
                          • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 09:12
                            Ok, piszę, żeby dać Ci znać, że przeczytałam. Nie mam potrzeby dalej drążyć tematu. Szczerze, ja nie mam takich przekonań, że dobrze weekendowo albo na studiach- bywa tak i tak. Dzięki za Twój głos.
                            • mandre_polo Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 12:54
                              Bywa, często na własne życzenie bo zjeść ciastko i mieć jest zbyt kuszące
    • jeste_m_sobie Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 07:12
      Cóż, moja pensja się nie zmienia od jakichś pięciu lat (sfera budżetowa), za to wydaję w sklepach i na rachinki coraz więcej, więcj raczej powinnam chyba obniżyć kieszonkowe...
    • kolteta Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 07:20
      Moja piętnastolatka dostaje 500+ na swoje konto. Ja opłacam telefon, miesięczny ma darmowy. Z ciuchów kupuję tylko duże rzeczy typu buty zimowe, kurta zimowa, wszystko inne czyli materiały plastyczne, extra ciuchy, kawy, lody, pizze, dodatkowe przekąski jeśli zgłodnieje bo śniadanie do szkoły nie wystarczyło, etc. cóka kupuje sobie sama.
    • anorektycznazdzira Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 08:56
      Wychodzi mi, że oszczędzam na dziecku, względnie stosuję przemoc ekonomiczną.
      16latek dostaje specyficznie na jedzenie na mieście 300 zeta a na rozkurz 100 (słownie: sto). I tyle. Czasem ktoś mu coś dorzuci, typu babcia 5 dych, albo ojciec stówę.
      • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 09:02
        To według moich przeliczników Twój syn dostaje cztery stówki. Mój chyba z trzy czwarte rozkurza właśnie na jedzenie: obiad z dziewczyną, kawa ze znajomymi, zamówienie fastfooda jak gdzieś siedzą nad jeziorem w grupie. Obiad w domu zawsze jest, ale, przynajmniej teraz latem, często zjadany jako kolacja.
        • turbinkamalinka Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 01:57
          Mój dostaje te 500+ ale z tego ma odkłada również. Jeśli potrzebuje butów, to określam kwotę powiedzmy 250 zł, jeżeli chce za 500 jakieś modne musi mi dołożyć. Generalnie określam kwotę jaką jestem w stanie wydać na jakiś zakup. Wiadomo nie będę robiła afery o 20-50 zł, jeśli to są te wymarzone buty czy spodnie. Ale zasada jest taka, że powiedzmy jak idziemy na zakupy ciuchowe, to w jednym zestawie ma się zmieścić w danej kwocie, a resztę dokłada ze swoich. Ma opłacone wszystko związane ze szkołą, w lodówce to na co ma ochotę (idąc do sklepu zawsze pytam czy coś chce), bilet na autobus ma na dwie strefy, u mnie obejmuje też niektóre kolejki podmiejskie i metro. Śniadanie, obiad, kolację ma w domu.
          • extereso Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 07:02
            U mnie z zakupami podobnie, to jest określamy kwotę i w niej się musi mieścić.
        • anorektycznazdzira Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 21.08.22, 18:14
          Tak, z tym, że to jedzenie to nie chodzi o ekstrasy, tylko o wyżywieniewink , czyli jedzenie, które zakupi w ciągu dnia żeby nie zagłodzić się w szkole i tuż po niej, jak ma jakieś jeszcze sprawy zanim dotrze do domu.
      • esperantza Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 09:22
        Żartujesz. Moi w tym wieku mieli 150 a wydawali (i wydaja) na jedzenie właśnie .
    • enigma81 Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 12:10
      U mnie 19 i 15 lat.
      Bilety miesięczne, telefon, kosmetyki podstawowe od nas. Na jakieś większe wyjście też dostają.
      Mają 200 zł od nas + 50 zł od dziadków. Od września zwiększymy kasę od nas do 250 zł.
    • kropkacom Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 19.08.22, 13:58
      Moje mają bilety roczne na komunikację miejską, telefony opłacone, obiady w szkole. Oprócz tego kieszonkowe. Uważam, że od nas nie dostają mało (nie mieszkamy w PL więc nie będę pisać ile), ale zdaje sobie sprawę, ze jak się prowadzi jakieś życie towarzyskie (koncerty, kino, wyjścia ze znajomymi) to nie jest to wiele. Wręcz coraz mniej. Jak u wszystkich. Nie, nie zrobię podwyżki na razie. Tylko, że moja młodzież sobie dorabia i nawet jakbym zmniejszyła teraz kieszonkowe to spokojnie dadzą radę.
    • go-jab Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 03:24
      Moje oba starsze (prawie 17l I 15l) od tego lata pracuja… potrzeb duzych nie maja wiec spokojnie im starcza na wlasnie wydatki, plus starszy inwestuje/odklada… najmlodszy dostaje $5/tyg… my oplacamy wszystkie niezbedne/szkolne/sportowe/telefonowe wydatki…
    • krypteia Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 20.08.22, 09:13
      14 lat, w zeszłym miesiącu dostał od nas podwyżkę więc miesięcznie dostaje 400 zł. Jest bardzo oszczędny rzadko jada na mieście, wszystko ma finansowane przez nas. Czesto zastanawiam się na co on tę kasę wydaje Zwłaszcza że od dziadków co miesiąc dostaje Dodatkowo 150 zł. Myślę że ma na koncie kilka tysięcy.
      • ginger.ale Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 21.08.22, 14:47
        Skąd w takim razie potrzeba "podwyżki"?
      • anorektycznazdzira Re: Kieszonkowe aktualizacja nastolatek 21.08.22, 18:16
        Twoje 14letnie dziecko ma konto, na które Ty/jego ojciec nie macie wglądu???
        Powiem Ci, co robił mój (wtedy) 14-latek, który nic sobie jakby nie kupował: spuszczał kasę na steamie kupując rozszerzenia i nowości.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka