Dodaj do ulubionych

Płatność za basen za miesiąc z góry

18.08.22, 22:25
Zapisałam dziecko na basen na naukę pływania.
Chodzi już 3 miesiące, dotychczas płatność była bezpośrednio po każdych zajęciach. Chodzimy raz w tygodniu, w tym czasie może ze 2 razy zdarzyło się, że mieliśmy jakiś wyjazd i basen odpowiednio wcześniej odwoływałam. Od września będą obowiązywały nowe zasady - płatność za cały miesiąc z góry, nieobecności przepadają. Zdziwiłam się lekko. Instruktor mówi, że cała kadra tak postanowiła, podobnie jest w szkołach językowych itp.
Racja, zgadzam się i wszystko rozumiem ale opuszczenie jednego zajęcia np.w razie choroby będzie mnie kosztowało 70zł... Do tego oczywiście żadnej umowy na piśmie itp.
Mieszkam w małym miasteczku, może to norma w dużych miastach?
A tak na marginesie, to dałam ciała, nie oswajając dziecka z wodą od najmłodszych lat. Sama mam chyba jakiś problem z błędnikiem, wody boję się i nie lubię, nie umiem pływać.
Teraz mamy drugie podejście do basenu.
Pierwsze było we wrześniu ub.roku (dziecko miało wtedy niecałe 6 lat). Bał się wody, nie chciał skakać, słabo wykonywał polecania, po 3 zajęciach instruktor doradził, żeby przyjść za rok.
Przyszliśmy w maju, zajęcia raz w tygodniu. Nadal boi się wody ale skacze na niższą głębokość, pływa z makaronem i deską, zanurza głowę, uczy się oddychać pod wodą. Instruktor powiedział mi ostatnio, że nauka będzie trwała dłuuuugo m.in.ze względu na strach przed wodą i słabą koordynację. Ta koordynacja mocno mnie zdziwiła. Dziecko wysportowane, biegówka opanowana przed 2 rokiem życia, rower na 2 kołach od 4 roku życia praktycznie od strzału, świetnie sobie radzi na ściance wspinaczkowej.
Generalnie to mam taki niesmak do tego basenu...
Jest to jakiś wydatek (mamy też inne zajęcia) + myślałam, że to pójdzie jakoś łatwiej i szybciej a perspektywa tego, że przepadnie mi kasa w razie nieobecności sprawiła, że zastanawiam się, czy nie zrezygnować. Dziecko idzie od września do 1 klasy, basen w szkole mają od 4 klasy. Zapisałam go, żeby było mu później ławiej...
Co myślisz, ematko?
Obserwuj wątek
  • mysiaapysia Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:39
   Mam doświadczenie z dwiema szkołami pływania.W obu płatność za miesiąc z góry, ale z możliwością "odrabiania" zajęć w ciągu następnych 2 tygodni.
   Niesportowe zajęcia - np. kółko matematyczne - możliwość przyjścia na zajęcia w innym niż zadeklarowany dniu w danym tygodniu.
  • escollo Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:40
   U nas na basenie tez tak jest. Płace za miesiąc z góry. Tez nie ma odrabiania zajęć i przepadają w razie choroby. Zajęcia są bardzo fajne wiec to przeboleję. Płacimy 45zl za zajęcia grupowe ( Warszawa).
   • n-ell Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 22.08.22, 19:45
    Gdzie tak tanio w Warszawie?? Podziel się namiarem, proszę
  • mysiaapysia Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:41
   A co do komentarzy trenera. W sumie nie wiadomo czy ma rację. Musiałby to ocenić inny trener. Jest możliwość zapisania dziecka do innej szkółki pływania?
   • ja_mamma Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:45
    Spróbuję przy okazji wizyty u rodziny w "wielkim mieście" iść na taką indywidualną lekcję żeby inny instruktor to ocenił. Dziękuję za podpowiedź.
    • mysiaapysia Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 23:09
     Być może to właśnie indywidualne lekcje są kluczem do sukcesu. Znajoma miała taki przypadek ze swoim dzieckiem. Po serii indywidualnych lekcji dziecko przestało się bać wody.
     • wapaha Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 19.08.22, 08:53
      mysiaapysia napisała:

      > Być może to właśnie indywidualne lekcje są kluczem do sukcesu. Znajoma miała ta
      > ki przypadek ze swoim dzieckiem. Po serii indywidualnych lekcji dziecko przesta
      > ło się bać wody.


      dokładnie
      praca z takimi dzieciakami to duże wyzwanie i trudne do przeprowadzenia gdy jest większa grupa
      generalnie- nie ma opcji by przeprowadzić zajęcia wg konspektu/planu -bo to istny żywioł wink
  • mikawi Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:42
   Możesz poszukać innej szkółki, może byłaby opcja odrobienia nieobecności z inną grupą? Ja bym nie rezygnowala, tylko wzięła na klatę ryzyko straconych lekcji, No trudno.
  • zona_mi Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:44
   U nas płatność (na rok szkolny, czyli 10 miesięcy) podzielona jest na 5 rat, co dwa miesiące, pierwsza przed rozpoczęciem zajęć.
   Choroby/wyjazdy można odrabiać w innym terminie lub odjąć z kolejnej płatności.
   Jeden z synów chodzi raz, więc w razie choroby ma 1-2 nieobecności, ale drugi dwa razy w tygodniu, więc już robią się 2-4, trochę zbyt dużo kosztowałoby odpuszczenie.
   No i oczywiście mamy umowę!
  • login.na.raz Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:46
   U nas można odrabić jedna nieobecność w miesiącu z inną grupą, ale córka nie lubi chodzić do innej grupy to i tak nie odrabia. No ale możliwość jest
  • em_em71 Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:51
   Płaciłam za semestr z góry, można było odrabiać z inną grupą.
  • odnawialna Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:52
   Sama się nakręcasz w tej niechęci do basenu, a dzieciak tę Twoją niechęć chłonie. Płatność z góry jest zupełnie normalna. Czy zdajesz sobie sprawę ile rozrywek dzieciaka ominie, jeśli nie będzie umiał pływać? Nie wspominając o dobrodziejstwach zdrowotnych. Zmień nastawienie, może i dziecku łatwiej ta nauka przyjdzie.
  • cegehana Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 18.08.22, 22:57
   Nie wszędzie tak jest ale ostatnio też zauważlam tendencję. Podniesienie cen powoduje ze klienci szukają rozwiązan cząstkowych np. chcą korzystać w zmniejszonym zakresie co usługodawcy się oczywiście nie podoba więc ogranicza taką możliwość. Jeśli masz możliwość korzystać z innego basenu to tak zrób. Tak od strony psychologicznej to moze nawet lepiej żeby na basen dziecko chodzilo rzadziej i nieregularnie zwłaszcza jak ma dość zajęć ruchowych, skoro boi się wody (niech to będzie wyłącznie frajda bez żadnego pierwiastka obowiązkowosci). i nie używaj takich określeń że "dalas ciała". Naprawdę gorszą krzywdę można zrobić dziecku niż za późno zapisać na pływanie.
  • ga-ti Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 19.08.22, 00:16
   Moje dziecko chodzi na indywidualne lekcje, płacę po odbytych zajęciach, 50 zł za pół godziny, może po wakacjach stawka wzrośnie. Przepadało nam czasem (termin, bo nie płaciłam wtedy, wcześniej tel. do instruktora), a to choroby jakieś, to wycieczka szkolna, urodzinki kolegi, bywa. Z drugiej strony, jeśli opłacone z góry to i większa motywacja żeby systematycznie chodzić wink
   Moje dziecko wody się nie boi, bardzo lubi, z jeziora, czy morza mogłoby nie wychodzić, baseny uwielbia, ale lekcje je trochę nudzą. Monotonne powtarzanie ćwiczeń, precyzyjne układanie ręki, nogi, ciała, i tak w tą i z powrotem, czasem nie ma już siły (psychicznej) do machania nogami wink Myślę, czy może inny instruktor miałby inne podejście, bardziej na zasadzie zabawy, ale z drugiej strony ten jest cierpliwy, spokojny, dokładny i ogólnie sympatyczny.

   A Twoje dziecko lubi te zajęcia, z chęcią na nie chodzi, lubi trenera? No i jakie masz aspiracje, czego byś chciała, by się dziecko nauczyło. Bo jeśli bardzo wysportowane to może potraktować basen jako zabawę, zdobycie podstawowych umiejętności i radość z bycia w wodzie?
   • taki-sobie-nick Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 20.08.22, 00:20
    Weź rzuć przykład, jak tu się bawić, skoro trzeba monotonnie powtarzać.
  • wapaha Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 19.08.22, 08:51
   Płatność zawsze z góry . Nieobecności/odrabianie etc -rozliczane w następnym miesiącu. Za indywidualne zajęcia biorę wynagrodzenie od razu po zajęciach

   Na błędnik- spróbuj zatyczki do uszy, może będzie lepiej

   Co do dziecka - wszystko jest z nim ok. Pływanie wymaga trochę ćwiczeń i dużo zależy od ucznia wink Nie lubię uczyć dzieci w 5-8 letnich - bo są trudne, zwłaszcza gdy cała grupa jest w tym wieku wink Niemalże do każdego trzeba podejść indywidualnie, utrzymanie porządku ( i bezpieczeństwa) to też wysiłek, dzieciaki bardziej chcą się bawić niż uczyć wink
   Ale...z doświadczenia niestety wiem i znam przypadki, gdy dziecko chodzi do szkółki pływackiej i 2 lata i niewiele potrafi..Czasem szkółce zależy by mieć klienta niż by nauczyć dziecko pływać. Sprawdź rekomendacje i daj małego do szkółki z dobrymi opiniami i ofertą na lata i dla różnych wiekowo klientów - szeroki wachlarz usług jest niemalże zawsze gwarantem postępów
  • igge Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 19.08.22, 22:32
   Nie spotkałam się na regularnych cotygodniowych plus zajęciach dodatkowych jak dzieci były młodsze, żeby można było nie płacić za zajęcia opuszczone. Z dowolnego powodu, z powodu choroby czy wypadku samochodowego też.
   Ale też nigdy w zasadzie albo prawie nigdy nie płaciłam za 1 zajęcia każdorazowo tylko za miesiąc.
   Języki, basen, konie, judo itp.
   Ostatnio spóźniłam się mocno niechcący z powodu bólu zęba i nieogarnięcia z bólem związanego na manicure/ pedicure ( pomyliłam godzinę). I czułam się mocno niekomfortowo, że pani przepisała mnie na inny termin nie pobierając żadnej opłaty za stracony czas i dochody i niepotrzebne czekanie na mnie.
   Myślę, że należy jej się porządny napiwek następnym razem.
   Dlatego opłata za miesiąc z góry za basen dziecka czy judo wydaje mi się ok.
   Mieszkamy w dużym mieście.
  • memphis90 Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 19.08.22, 23:31
   Raz na miesiąc...? Ja płaciłam raz na semestr, a zrezygnowałam, kiedy zażądali płatności za rok z góry...
  • kafana Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 20.08.22, 03:12
   U mnie to norma ze płaci się za cały semestr z góry. Oni maja koszty wynajmu całego basenu, toru. Trener tez dostaje odpowiednia stawkę- kij wynajmującego obchodzi czy to jest 10 czy 5 osób. Logiczne zupelnie.
   • grey_delphinum Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 20.08.22, 06:36
    Dla mnie oczywiste, że płaci się z góry za co najmniej semestr.
    Odnoszę wrażenie, że basen jakoś ogólnie Ci nie pasuje, dlatego szukasz pretekstu, by dziecko. Szkoda.
  • wkswks Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 20.08.22, 06:54
   Ja nie mieszkam w pl, ale tak jest. Możesz odebrać jedne zajęcia na kurs. Reszta przepada.
  • wkswks Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 20.08.22, 06:57
   A jeszcze dodam, że jak jestem w Polsce zapisuje dzieci na basen na zajęcia indywidualne. Tzn teraz chodzą we dwójkę, kiedyś syn chodził sam i poprawiaja technikę. Basen w szkole z cała klasa to srednia nauka- za duzo dzieci. Dobrze robisz, że go wysyłasz do szkółki.
  • shmu Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 20.08.22, 12:56
   Nie wypowiem się na temat cen, ale z tego co widzę w ofertach dla mojego dziecka kursy są płatne z góry za 10 razy (czyli de facto, 2,5 miesiąca). Jeśli nie przyjdziemy jest możliwość odrobienia, ale raczej małe... Rozumiem ich, bo muszą wiedzieć, że mają zapłatę i być może wynajmują też basen, za który tak czy tak muszą zapłacić, czy przyjdzie jedno czy dziesięcioro dzieci.

   Co do uczenia dziecka, po pierwsze bez przesady - nasze pokolenie uczyło się od 7 roku życia (i to nie wszyscy) i się nauczyliśmy, więc nie daj sobie wmówić, że za późno.
   Po drugie, może wyślij męża albo babcie czy dziadka, jak masz niesmak, bo być może twoja niepewność nie zachęca dziecka do pływania.
   Po trzecie, nie urodziliśmy się rybami, więc pływania musimy się nauczyć. Jak w każdym sporcie, jak syn będzie chodził i trenował to z czasem stanie się lepszy.
   Po czwarte odpuściłbym rzeczy, których nie lubi na jakiś czas. Poczuje się lepiej w wodzie, przyjdzie czas na skoki czy inne rzeczy, które teraz robi niechętnie. Pamiętam ten cholerny strach przed skakaniem, wodę w nosie i rozpaczliwe łapanie kija podawanego przez trenerkę, którym nas wyciągała, i to było zanim umiałam pływać...
  • izabelka55 Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 20.08.22, 13:08
   Mój chodzi na basen od paru lat, zawsze płatność była z góry. Zajęcia jeśli nie przyszedł przepadały, ale za niewykorzystane wejścia z karnetu mogliśmy wchodzić po prostu na basen. Też na tym traciliśmy, no ale takie zasady.
  • mysiaapysia Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 20.08.22, 13:29
   Po lekturze kolejnych wpisów w odpowiedzi na Twój post można dojść do wniosku, że ludzie nie znają swoich praw.
   W umowie z konsumentem nie można tak po prostu pozbawić go prawa do zwrotu zapłaconego z góry świadczenia jeśli z części zajęć nie skorzystał. Artykuły na ten temat krążą w sieci już od 10 lat. Np. ten: www.rp.pl/konsumenci/art4982031-umowy-konsumenckie-regulaminy-swiadczenia-uslug-czasu-wolnego.

   I nie, to nie są Himalaje skomplikowanej myśli prawniczej (jak np. sprawy frankowe, które krystalizowały się w sądach latami).
   • ja_mamma Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 21.08.22, 10:51
    Link nie działa
    • mysiaapysia Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 21.08.22, 11:47
     Ten powinien zadziałać:
     uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=11103

     Z samego źródła (UOKIK). Mowa tam również o innych zapisach niezgodnych z prawami konsumenta.
  • ja_mamma Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 21.08.22, 10:51
   Bardzo dziękuję Wam wszystkim za opinie.
   Post pisałam trochę pod wpływem emocji. Inaczej sobie ten basen wyobrażałam, oczywiście to było błędne wyobrażenie. Trzeba się nastawić, że będzie to trochę trwało. Syn chodzi na basen chętnie, lubi instruktora ale widać, że boi się wody.
   Będę z nim chodziła sama dodatkowo raz w tygodniu na basen. To jakiś paradoks ale rodzic nieumiejący pływać może wejść do basenu z dzieckiem. Dzisiaj idę pierwszy raz, trzymajcie kciuki. Z jednej strony woda ma 1,2m. Będę stała przy drabinkach a on będzie ćwiczył zanurzanie głowy i skoki.
   A odnośnie tego, że w razie nieobecności płatność przepada to jest to dla mnie niezgodne z prawem. Inaczej sprawa wygląda gdy zajęć jest np.9 w miesiącu i za jedno wychodzi 16zł ( tak mam w przypadku zajęć w szkółce piłkarskiej).
   No i taka umowa "na gębę" + płacenie bez potwierdzenia. Bez sensu. Nie zgodzę się na to.
   Wykorzystują to, że najbliższy basen jest 50km stąd. Ciekawe co na to kierownik pływalni i burmistrz.
   Sama prowadzę jednoosobową działalność, nikt mi nie płaci przed wykonaniem usługi. Planuję porozmawiać na spokojnie z instruktorem. Uczciwie byłoby (zwłaszcza przed sezonem jesienno-zimowym) żeby była możliwość odrobienia chociaż 1 zajęć.
   Jeszcze raz dziękuję Wam za pochylenie się nad moją sprawą.
  • trut_u Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 21.08.22, 11:19
   Standard. Tzn. czasem możliwości są, czasem nie, to raczej zależy od tego, czy jest jak, ale kasa płatna z góry i nie zwracają. W naszej szkółce można odrobić 2 w semestrze z inną grupą, ale już po sąsiedzku (mniejsze miasto, mało grup) - nie, bo pewnie by nie było jak i kiedy (zajęcia raz w tygodniu). Przy basenie to szczególnie boli, bo kasa spora, a dziecko przedszkolne często choruje....
  • slonko1335 Re: Płatność za basen za miesiąc z góry 22.08.22, 20:16
   U nas w szkółkach płaci się zazwyczaj za semestr. Nieobecnosc można zazwyczaj odrobić w ciągu 2 tygodni.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka