Dodaj do ulubionych

Wypraszanie komuś gości

21.08.22, 07:31
Wypraszanie SIEBIE to jedno, ale ostatnio miałam sytuację, że koleżanka zapytała czy "nie miałabym ochoty" przenocować jej koleżanki i jej znajomych (nie wiem w jakiej ilości, bo nawet takiej opcji nie zakładałam), którzy przyjeżdżają do mojego miasta na koncert, przyjaciel ich wystawił, a noclegi drogie... Co tacy ludzie mają w głowach?
Dodam, że domyślam się o jaką koleżankę chodzi - widziałam ją ze 2 razy na jakichś wyjazdach. Mam podejrzenia, że ta moja koleżanka raczej nie zna znajomych tej koleżanki i nie może za nich ręczyć, a ja mieszkam sama. Ta moja koleżanka wie jak mieszkam, że mam miejsce i warunki by gościć - była nawet u mnie ostatnio na moje zaproszenie i bardzo jej się u mnie podobalo (ona sama wynajmuje, więc nikogo nie gości). Dodam, że to są ludzie ok. 40, nie jacyś studenci...
Czy takie zachowania są powszechne, czy ja jestem jakaś dziwna, że no "nie miałam ochoty gościć"...
Obserwuj wątek
    • profes79 Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 07:35
      Widzą temat miałem wizję jak ktoś wyrzuca Ci z Twojej imprezy zaproszonych gości z jakiegoś powodu tongue_out

Wszystko zależy od wielu czynników - jak nie masz ochoty to mówisz "nie" i problem z głowy.
      • stephanie.plum Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 08:20
        Ja też...
        • bywalec.hoteli Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 11:14
          ja tez 😀
      • sol_13 Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 18:53
        I ja, chyba tytuł jest źle sformułowany. Powinien brzmieć "odmowa zaproszenia nie swoich gości "wink
        A odnośnie meritum, to nie, odmowa nie jest niczym dziwnym. Dziwny jest za to pomysł koleżanki.
    • laura.palmer Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 07:38
      Wypraszać oznacza prosić kogoś o opuszczenie imprezy.

W opisanej sytuacji po prostu bym się nie zgodziła i zapomniała o sprawie. Co tu analizować.
    • sueellen Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 07:39
      Ludzie mają różne pomysły. Sama mieszkając w innym kraju dostaje podobne "propozycje". Uważam je za wyjątkowo bezczelne i zawsze mówię NIE.

Natomiast jak najbardziej, zapraszam tych, których lubię i mam ochotę gościć. Randomowi ludzie od czasu do czasu mają pomysły by mi się wbić na chatę, ale się ich szybko pozbywam, kontakty wygaszam.
    • sandy_cheeks Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 07:41
      Chodziło ci chyba o wpraszanie, tak czy srak nie wpuściłabym do domu obcych osób i nigdy bym się u jakichś znajomych znajomych nie zatrzymała na noc. To już nie te czasy, choć na studiach się zdarzało. Koleżance bym poleciła booking albo jakiś hostel w okolicy…
    • imponderabilia22 Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 07:48
      "wypraszanie"
      • ajaksiowa Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 07:52
        Koleźanka nie wpraszała a zapytała ciebie,widzisz röżnicę?🙄
      • panna_lila Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 07:52
        imponderabilia22 napisała:

> "wypraszanie"

jesteś pewna😀
      • iwles Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 08:26

Jeżeli wyprasza gości których ty nie chcesz, to dobrą robotę robi, co nie?
      • riskylea Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 08:30
        Może chodzi wypraszanie jako prośbę o to żeby tych ludzi przyjęła - tak jak przy wypraszaniu łask?
        • veryvery Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 12:34
          Albo wychodzić coś 😄
          Polski język piękny 😀
      • imponderabilia22 Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 12:28
        WPRASZANIE...
        Nie ogarniam tego telefonu, pisze co chce.....
    • ritual2019 Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 09:06
      Chodzi o wpraszanie chyba?
      Nie, takie zachowania nie sa powszechne, nie spotkalam sie. Wystarczy odmowic kolezance bez tlumaczenia sie
    • kadfael Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 09:08
      Najpierw ich zaprosiła a potem wypraszała, czy o co chodzi?
    • vivi86 Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 09:16
      Poproś by zmienili tytuł bo 3/4 ludzi Ci napisze, że koleżanka nie wyprasza tylko wprasza.

Do rzeczy-jezeli koleżanka by znała tych ludzi ci to ich wprasza do Ciebie-hmmm może bym przemyślała. Ale jeżeli ich nie zna-to jednak nie.
    • ichi51e Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 09:48
      Niektórzy ludzie tak maja. Sami są z otwartych domów od lat przyjmują i jeżdżą to innych dla nich goście to jak powietrze. No i ktoś taki często nie rozumie ze można nie chcieć aninprzyjac ani pojechać do obcych ludzi. Bo dla nich to jest fajne.
      Druga kategoria to matki Teresy względnie teściowe Teresy co myśląc o portfelu biednej kuzynki Kazi wepchną ci Kazie z przychowkiem bo Kazia biedna a dzieci dawno na wakacjach nie były. Pal szczęść ze Kazia bynajmniej nie biedna i stać ja na hotel - tak sobie wymyśla i już.
      Moja matka od jakiegoś czasu namawia ze ciotka z kuzynka mogłyby do mnie przyjechać bo one lubią sztukę u mnie muzea świetne zaufane osoby itd. No fajnie super tylko niech same z ta oferta wystąpią i podadzą jakaś datę bo ja to już chyba podejrzewam ze matka to sama wymyśliła a ja mam do nich zadzwonić i je zaprosić bo nic o tym planie nie wiedza.
      • turzyca Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 09:58
        Dobre podsumowanie.
    • novembre Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 10:07
      A od kiedy to w wynajmowanym mieszkaniu nie można przyjąć i przenocować gości?
      big_grinbig_grinbig_grin
      • la_felicja Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 13:10
        Może jest małe, a może ona wynajmuje z kimś na spółkę.
    • heca7 Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 10:07
      Wielokrotnie czytałam tutaj podobne wątki. I proszę, nie dalej jak pół roku od nabycia mieszkania w NL moja córka została uszczęśliwiona wizytą koleżanki big_grin A przecież nie mieszka w jakimś turystycznym mieście. Przy czym koleżanka skrytykowała układ mieszkania (zastany), wykończenie łazienki (sprzed 4 lat ) i elewację budynku (jakby córka miała na to wpływ tongue_out ).
      • elle-joan Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 10:21
        heca7 napisała:

> Wielokrotnie czytałam tutaj podobne wątki. I proszę, nie dalej jak pół roku od
        > nabycia mieszkania w NL moja córka została uszczęśliwiona wizytą koleżanki big_grin A
        > przecież nie mieszka w jakimś turystycznym mieście.

Bez jej zgody chyba nie przyjechala, prawda?
        • heca7 Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 11:44
          Oczywiście, córka się zgodziła. Ona ma dopiero 20 lat i pierwszy raz stanęła przed takim pytaniem. Musi nauczyć się odmawiać albo samej zapraszać kogo chce.
          • lily_evans011 Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 12:28
            Mojej kuzynki córka, studiująca w DE, gdzie naprawdę trudno jest zdobyć samodzielne mieszkanie na wynajem, miała non stop jakichś gości, pomieszkujące koleżanki i chlew w domu przez 1 semestr, dopiero jej matka to ukróciła, jak znienacka przyjechała (a włożyła w przyszykowanie mieszkania sporo własnej kasy). Jak widać, umiejętność wypraszania gości (w porę) to jednak sztuka wink.
    • stare_haslo Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 11:11
      Zapytać można, odmówić też. Jak na razie z postu startowego nie wynika, aby ktokolwiek był na siłę wpraszany. Ot, padło pytanie i tyle.
    • anorektycznazdzira Re: Wypraszanie komuś gości 21.08.22, 19:13
      Mów sobie co chcesz, ale wypraszać to można kogoś z domu na ulicę, z pokoju na korytarz, z własnego życia w xuj. Goście zaś mogą się wpraszać do kogoś, i tyle.
      Znajoma durna, ale to już chyba sama zauważyłaś.
      • sueellen Re: Wypraszanie komuś gości 22.08.22, 01:57
        Ile jeszcze razy ktoś napisze, że wyprasza się "z"? Wypraszam sobie to wieczne poprawianie!

Można też wypraszać coś. dzięki usilnym i pokornym prośbom, staraniom można coś osiągnąć. Np uczeń może wyprosić troje u nauczyciela albo syn pieniądze u matki itd.

• taki-sobie-nick Re: Wypraszanie komuś gości 22.08.22, 02:03
          Co do opisanej sytuacji, to chyba sam gość może się wprosić, ale nie można wprosić komuś gościa (mam na myśli wyłącznie kwestie językowe). Można natomiast gościa komuś wyprosić, na to polszczyzna pozwala.
          • sueellen Re: Wypraszanie komuś gości 22.08.22, 02:24
            Autorka pisze o tym, że ktoś prosi ją i prosi bo chce coś u niej wyprosić. Co chce wyprosić? Aby przyjęła cudzych znajomych, czyli gości. I wyszło wypraszanie gości. Przecież to oczywiste.
            • taki-sobie-nick Re: Wypraszanie komuś gości 22.08.22, 02:31
              Ty serio? Nie, to tak nie działa. Pasowałoby raczej "wypraszanie gościny".

Wyprosić coś u Jasia to wyproszenie czegoś, co ów Jaś może zaoferować. Jaś może zaoferować gościnę, tak? Nie samych gości.
    • taki-sobie-nick Re: Wypraszanie komuś gości 22.08.22, 00:26
      Trzeba im było polecić zbiorówkę w hostelu.

Ile to było osób?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka