Dodaj do ulubionych

Co mi zezarlo miętę?

21.08.22, 13:13
Wróciłam do domu i odkryłam, że moja mięta jest w stanie kiepskim, jak widać na załączonym obrazku. Te czarne kuleczki były wszędzie, także dookoła skrzynki, a nawet w pojemniku z wodą. Dwie łodyżki są zupełnie bez liści, ale same nie są zwiędnięte. Nie widzę żadnych dalszych śladów na liściach czy roślinach, otworków czy pajęczyny. Rosnąca w tej samej skrzynce bazylia ma się dobrze, choć znalazłam na niej kilka czarnych kuleczek.
Skrzynka normalnie jest balkonowa, teraz przez dwa tygodnie stała w kuchni, żeby nie zeszła z upału.

Co mi zeżarło miętę?
Obserwuj wątek
    • turbinkamalinka Re: Co mi zezarlo miętę? 21.08.22, 13:49
      To nie mszyca?
    • koko8 Re: Co mi zezarlo miętę? 21.08.22, 13:52
      Przed chwilą był identyczny wątek:
      forum.gazeta.pl/forum/w,567,173990699,173990699,Emamy_ogrodniczki_co_je_moja_miete_.html#p173992312
      • turzyca Re: Co mi zezarlo miętę? 21.08.22, 17:50
        Chciałam protestować, że u mnie nie ma obgryzionych liści tylko suche. Ale obgryzione też się pojawiły, więc poszukałam i znalazłam gąsienicę. Dzięki za podpowiedź.
    • kotagus Re: Co mi zezarlo miętę? 21.08.22, 17:33
      Moim zdaniem, a miałam coś takiego samego na bazylii, to czarne to … kupy. Poszukaj dużej, 4-5 cm gąsienicy w kolorze zielonym ( dokładnie jak bazylia lub mięta, pierwotnie ciężko było zauważyć). Nie wiem czego to była gąsienica, bo nie pozwoliłam jej się spokojnie przepoczwarzyć wink
    • rozwiane_marzenie Re: Co mi zezarlo miętę? 21.08.22, 18:58
      Mam dokładnie to samo na moich chryzantemkach na balkonie, oczywiście też zniszczone. Nie dało się odratować.
      • busia1977 Re: Co mi zezarlo miętę? 21.08.22, 20:24
        Poszperaj w ziemi, tuż nad ziemią. Ja odnalazłam pod jednym, lekko zwiędniętym liściem coś, co się wykluwało i przepoczwarzało . Na razie niczym nie pryskałam mięty, kropek brak. Mam nadzieję, że roślina się odrodzi.
        • turzyca Re: Co mi zezarlo miętę? 21.08.22, 23:39
          Zrobiłam fotę zbrodniarce. To liść bazylii, dzięki komentarzom obejrzałam każdy dokładnie od spodu i znalazłam taki pakiecik. Gołym okiem dało się zobaczyć zawartość, zieloną z czarnymi kropkami. Druga znaleziona gąsienica była znacznie mniejsza i inaczej ubarwiona.

I mam wrażenie, że zarejestrowałam gdzieś ćmę, mogło jej się nudzić w chałupie...
          • rozwiane_marzenie Re: Co mi zezarlo miętę? 22.08.22, 19:00
            A mogłabyś pokazać tą zbrodniarkę? Bo mnie nie udało się jej namierzyć, a mój najpiękniejszy kwiatek został zjedzony sad
    • rekreativa Re: Co mi zezarlo miętę? 22.08.22, 12:04
      Gąsienice.
      Te czarne kuleczki to ich kupki.
      Weź miętę i obejrzyj liść po liściu od spodu. Na pewno znajdziesz kilka sztuk zielonych gąsienic i to dorodnych, sądząc po kuleczkach.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka