Dodaj do ulubionych

Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodziców

22.08.22, 14:33
I nie przeszkodzi to w uznaniu rodziców za świętych.

Kościół rzymsko-katolicki prowadzi proces beatyfikacji i kanonizacji rodziców Jana Pawła II. Po jego zakończeniu Emilia i Karol Wojtyłowie zostaną błogosławionymi, a później świętymi. Pojawiają się głosy, że jak się ma do świętości fakt, że pierworodny syn urodził się niecałe 7 miesięcy po ślubie, a i z odczytaniem zapowiedzi przedślubnych bardzo się spieszono.
Autorka biografii Wojtyłów odpowiada na zarzut:
"Kindziuk uważa, że przyspieszony ze względu na ciąże ślub to "wzięcie odpowiedzialności za poczęte dziecko". Szybkie chrzest i wychowanie zgodnie z wiarą również mają tego dowodzić. Autorka dodaje również, że z formalnego punktu widzenia, w procesie beatyfikacyjnym uwzględnia się ostatnie 10 lat życia kandydata na błogosławionego. "Nawet więc jeśli Edmund począł się przed ślubem rodziców, nie przekreśla to ich świętości" - kończy Kindziuk."
Przyznam, że mocno się zdziwiłam, że tylko 10 ostatnich lat życia uwzględnia się w procesie beatyfikacji, a wcześniej można grzeszyć do woli i nie przeszkadza to w ogłoszeniu świętym. . A 10 lat przed śmiercią to często nawet największe zbiry odnajdują drogę do Boga i stają się świętoszkami. Także szanowne emateczki, walczące, zagorzałe ateistki, jeszcze macie szansę być ogłoszone świętymi kościoła katolickiego wink

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28816630,autorka-biografii-wojtylow-nie-ukrywam-ze-starszy-syn-urodzil.html#do_t=38&do_g=5&do_s=B&do_w=46&do_v=644&do_st=RS&do_sid=718&do_a=718&s=BoxNewsMT&do_upid=644_ti&do_utid=28816630&do_uvid=1661157569890
Obserwuj wątek
    • swinka-morska Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:38
      To była, jak wiadomo, "wyjątkowa sytuacja".
      • jowita771 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:17
        Wiadomo, że wyjątkowa. A takiej Kozkównie zaglądali między nogi, żeby sprawdzić, czy aby ruski żołnierz jej nie zgwałcił.
    • alpepe Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:39
      Swoją drogą, co to za dziadowski lekarz był, ten start Wołtyła, że nie umiał odstać ciąży narzeczonej.
      • marta.graca Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:58
        Stary Wojtyła nie był lekarzem, tylko krawcem. To jego syn był lekarzem smile
        • alpepe Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 17:24
          Teraz zobaczyłam. Czyli po prostu zwykła katolicka obłuda.
        • geoardzica_z_mlodymi Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:23
          Wojskowym, zdaje się. Przeszedł na wczesną emeryturę, bo żona chorowała i dorabiał szyciem.
    • majenkir Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:40
      Wcześniak 🥰
      • black.imak Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:53
        No nie przejdzie. W tamtych czasach raczej by nie przeżył, poza tym zapowiedzi w kościele szybciutko czytali, jedne po drugich pod rząd, widać było że się młodym do żeniaczki spieszyło wink
        • majenkir Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:57
          black.imak napisał(a):
          > No nie przejdzie. W tamtych czasach raczej by nie przeżył

Cud😌
        • memphis90 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:55
          Nie slyszlas, że wcześniaki z 6 miesiąca są wieksze i bardziej dojrzale, niż te z 8 i ze lepiej rodzic takiego wczsniaka z 6..?
          • kicifura Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:56
            A z 5 mca to pewnie jeszcze lepiej!
        • q_fla Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:24
          W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku przyszła na świat córka mojej sąsiadki w 25 tc. Ważyła zaledwie niewiele ponad pół kilograma. Dzisiaj jest babcią trojga wnucząt, z zawodu inżynierem, emerytka z zacięciem turystycznym, właśnie wróciła z objazdowej wycieczki. Jedyną jej wadą wcześniaczą jest wada wzroku, nosi okulary.
    • hanusinamama Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:44
      A oni mają być błogowsławieni za co??
      • snajper55 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:57
        hanusinamama napisała:

> A oni mają być błogowsławieni za co???

Za to, że poczęli świętego.
        A gdy już będą świętymi, to się będzie uświęcać ich rodziców. Za to samo.
        A gdy już...

S.
        • milva24 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:28
          big_grin
        • lella_two Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:50
          Ej, ale jak już zostaną świętymi, to Edmund chyba też, skoro wyszedł z błogosławionego łona, prawda? Co za rodzina, panie, co za Wadowice, co za kraj! Cud, miód i kremówki.
        • fragile_f Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 20:50
          Czy możemy po prostu poblogoslawic "Mitochondrialna Ewę" i zalatwic sprawę hurtem?
      • borsuczyca.klusek Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:55
        Ale zauważ, że przynajmniej oboje a nie tylko błogosławione łono 🙄
        • lella_two Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:02
          Sądzę, że oboje, bo nie dało się w tym wypadku kobiety pominąć🤷‍♂️
        • kicifura Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 19:07
          borsuczyca.klusek napisała:

> Ale zauważ, że przynajmniej oboje a nie tylko błogosławione łono 🙄
          >

I tak dobrze że łono się załapało na wyrazy uznania, w tych kręgach to rzadkość.
        • fragile_f Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 20:51
          Błogosławione Łono i Moszna.
    • mid.week Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:48
      a dziadkowie to sroce spod ogona wypadli?

"Nawet więc jeśli Edmund począł się przed ślubem rodziców, nie przekreśla to ich świętości" - kończy Kindziuk."

Kim jest Edmund?
      • simply_z Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:53
        Brat papieza.
      • 35wcieniu Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:54
        No pierworodnym.
      • joana012 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:55
        mid.week napisała:

> a dziadkowie to sroce spod ogona wypadli?
        >
        > "Nawet więc jeśli Edmund począł się przed ślubem rodziców, nie przekreśla to ic
        > h świętości" - kończy Kindziuk."
        >
        > Kim jest Edmund?

Bratem Karola. To jego starszy brat był tym wcześniakiem, jakoś dał radę bez inkubatora, a może już jakie były...
        Po co na siłę wymyślać świętych? Masakra
        • mid.week Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:59
          Nie miałam pojecia, że nasz papamobile miał brata. Myślałam, że to JP urodził się 7 miesiecy po ślubie, a tu nagle "Edmund". On był Janem, Pawłem, Karolem to i Edmundem mógł sie w sumie nazywać
          • joana012 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:02
            mid.week napisała:

> Nie miałam pojecia, że nasz papamobile miał brata. Myślałam, że to JP urodził s
            > ię 7 miesiecy po ślubie, a tu nagle "Edmund". On był Janem, Pawłem, Karolem to
            > i Edmundem mógł sie w sumie nazywać

Miał starszego brata, który był lekarzem i zmarł jeszcze przed wojną na jakąś zakaźną chorobę. Zaraził się w szpitalu.
            • zuzanna_a Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:08
              kurde, jeden syn lekarz, drugi papiez big_grin

jeszcze by się jeden syn adwokat przydał i mamy mokry sen każdego rodzica big_grin
              • agatazieba Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:30
                A co powiesz na rodzinę z czwórka dzieci - biskup, radca prawny, lekarz, influenserka?
                • bene_gesserit Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:35
                  Przydałby się jeszcze ktoś-w-PiSie.
                  • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:46
                    bene_gesserit napisała:

> Przydałby się jeszcze ktoś-w-PiSie.
                    >
                    Może być cała czwóreczka, z tego troje oficjalnie.
                  • jowita771 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:17
                    bene_gesserit napisała:

> Przydałby się jeszcze ktoś-w-PiSie.
                    >

Przecież jest biskup.
        • asia.sthm Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:04
          > Po co na siłę wymyślać świętych? Masakra

Moze starzy jakos sie przedawniaja, trzeba nowoczesniejszych natrzaskac.

Mnie ciekawi czy rodzice Karola dokonali jakichs cudow, bo zdaje sie to jest waruniem numer 1.
          Jesli za samo splodzenie swietego chlopaka to co z dziadkami czyli rodzicami nowych swietych? Dojda wstecz do praprapraszczura czy jest jakis limit?
          Fascynujace big_grin
          Swieci produkowani na akord
          • woman_in_love Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:08
            Może to by cud. Np. ojciec był bezpłodny, matka poszła do Częstochowy na pielgrzymkę i olaboga cud!
          • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:12
            asia.sthm napisała:

> > Po co na siłę wymyślać świętych? Masakra
            >
            > Moze starzy jakos sie przedawniaja, trzeba nowoczesniejszych natrzaskac.
            >
            > Mnie ciekawi czy rodzice Karola dokonali jakichs cudow, bo zdaje sie to j
            > est waruniem numer 1.

Ja obstawiam, że odchowanie takiego wcześniaka przy ówczesnym stanie medycyny to ten cud.

wink
            • asia.sthm Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:18
              > odchowanie takiego wcześniaka przy ówczesnym stanie medycyny to ten cud.

Masz racje, sama na to nie wpadlam, ani ta pani biografka. Chetnie przychyle sie postulatu. Cud to cud, liczy sie. Tylko dlaczego juz cudu nie bylo kiedy mial 24 lata?
              Moze swiezo upieczonemu lekarzowi cud juz sie nie nalezy, tylko sam musi cudu dokonac. Troche to dla mnie zagmatwane big_grin
          • gama2003 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:35
            Matko Bosko, mam odnogę drzewa genealogicznego z Wojtyłami !
            Myślicie - że i ja ?
            • asia.sthm Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:50
              > Myślicie - że i ja ?

Jak wszyscy to wszyscy, Gama tez big_grin

Mozna tylko rozwazyc czy masz porzadny cud na sumieniu czy tylko taki jakis lewy.
              Z pustego nalałas? To by bylo teraz w cenie w obliczu cen paliwa....
              • gama2003 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:22
                Cuda wianki.
                Obawiam się, że sprawdzacze dotrą na ematkę i się nie nadam.
                Daliby tym Wojtyłom spokój, taka branka po pokrewieństwie ośmiesza KK.
                A moze im już nie zależy ? Bo że wszytkim wiernym się to podoba, to nie wierzę.
                • nenia1 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 20:25
                  gama2003 napisała:

> Daliby tym Wojtyłom spokój, taka branka po pokrewieństwie ośmiesza KK.

a nam tak bardzo zależy, żeby się nie ośmieszali...

Ja tam zawsze klaskam takim pomysłom. Lubię te ich wygibasy myślowe,
                  te starania się, jak tu wybrnąć z zapędzenia samych siebie w kozi róg, udając, że wszystko
                  jest cacy i "po bożemu". Coś jak "co Bóg złączył człowiek niech nie rozłącza" czyli w Kościele nie ma rozwodów są "nieważnienia sakramentu". I już Kurski krocząc z kolejną panią do ołtarza idzie "czysty jak dziewica". Wcale nie rozwiódł się z pierwszą żoną po 24 latach małżeństwa, wcale. Po prostu 24 latach i trójce dzieci okazało się, że nie było małżeństwa big_grin No to jak mógł się rozwieść. Genialne w swej prostocie...ludzie głupie to kupią.

Ale już coraz rzadziej kupują, a ja tylko patrzę jak im licznik cyka

www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/cbos-dramatyczny-odplyw-wiernych-z-kosciola-katolickiego-najbardziej-laicyzuja-sie/07kqwxz

• vivi86 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:31
                  Pomysł dziwny
              • szare_kolory Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 18:25
                asia.sthm napisała:

> > Myślicie - że i ja ?
                >
                > Jak wszyscy to wszyscy, Gama tez big_grin
                >
                > Mozna tylko rozwazyc czy masz porzadny cud na sumieniu czy tylko taki jaki
                > s lewy.
                > Z pustego nalałas? To by bylo teraz w cenie w obliczu cen paliwa....
                >

Może wystarczy zwykła zamiana rosołu w pomidorową?
                • asia.sthm Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 18:54
                  > Może wystarczy zwykła zamiana
                  > rosołu w pomidorową?

Przy dobrej woli można uznać - na bezrybiu i rak ryba czy jakoś tak 👍
            • mid.week Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:00
              Oczywiście, będzie św. Gama. Musisz jakiś patronat sobie wymyślić, żeby było wiadomo z czym się do ciebie modlić i na jakiego rodzaju cuda można liczyć
              • borsuczyca.klusek Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:07
                Gama go for it 🤓

Przypomnę w tym miejscu, że mimo pierdyliarda różnorodnych świętych, nie dorobiliśmy się jeszcze takiego od spraw urzędowych 🙄
                • mizantropka_20 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 17:21
                  A Święty Juda Tadeusz (od spraw beznadziejnych) to pies? Wpisuje się w epokę jak nikt
                  • mid.week Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 19:33
                    mizantropka_20 napisała:

> A Święty Juda Tadeusz (od spraw beznadziejnych) to pies? Wpisuje się w epokę ja
                    > k nikt
                    >

Partacz i obibok. Nie działa. Podobnie jak pożalsieboże Królowa Polski i patronka Turowa. Co by jej nie powierzyć to klęska.
              • jowita771 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 17:16
                No jak to? Będzie patronką ematek. To niedopuszczalne, że nie mamy swojej patronki. Złodzieje mają, pedofile mają, a ematki nie.
          • livia.kalina Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:26
            >
            Mnie ciekawi czy rodzice Karola dokonali jakichs cudow, bo zdaje sie to jest waruniem numer 1.

Cuda mogą być pośmiertne. Np można się do nich modlić o zakończenie wojny w Ukrainie. Jak sie skończy, ogłosi się cud.
          • bene_gesserit Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 17:40
            asia.sthm napisała:

> > Po co na siłę wymyślać świętych? Masakra
            >
            > Moze starzy jakos sie przedawniaja, trzeba nowoczesniejszych natrzaskac.

Przedawniają się. Święty w stylu "Gry o tron", Święty Jerzy tak się przedawnił, že został anulowany. To znaczy anulowali mu smoka. Akurat tego mi było szkoda.

> Mnie ciekawi czy rodzice Karola dokonali jakichs cudow, bo zdaje sie to j
            > est waruniem numer 1.
            > Jesli za samo splodzenie swietego chlopaka to co z dziadkami czyli rodzic
            > ami nowych swietych? Dojda wstecz do praprapraszczura czy jest jakis li
            > mit?
            > Fascynujace big_grin
            > Swieci produkowani na akord

Wystarczy jeden cud za wstawiennictwem. Nie bój, na pewno jest coś i to udokumentowane. Tylko czy w tym przypadku wystarczy jeden na parę, czyli tak naprawdę pół na głowę?
        • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:09
          joana012 napisała:

> Bratem Karola. To jego starszy brat był tym wcześniakiem, jakoś dał radę bez in
          > kubatora, a może już jakie były...

Na jaką siłę i jakie wymyślać? Oni wszyscy naprawdę byli święci, a przedwczesne narodziny dziecka to świadczący o tym cud. Podobnie jak krycie pedofili przez głównego bohatera.
        • turbinkamalinka Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:12
          joana012 napisała:

>
          > Bratem Karola. To jego starszy brat był tym wcześniakiem, jakoś dał radę bez in
          > kubatora, a może już jakie były...
          A to wy nie wiecie, że w takich Wadowicach "zdrowa" ciąża trwa 7 miesięcy? Zależy to tylko od wiary. U tych bardzo wierzących Bóg skraca czas rozwoju życia płodowego ")
    • lauren6 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:57
      Może był wcześniakiem? To by dowodziło cudu, że panbuk pozwolił żyć wcześniakowi z początku III trymestru i jedynie wzmacniało świętość jego rodziców.

Nie wierzę, że tak błogosławieni ludzie mogli dokonać świętokradztwa jakim jest przedmałżeński wsad. Nie mieści się to w moim krajobrazie wewnętrznym.
      • borsuczyca.klusek Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 15:56
        Uważam tak samo. Dla mnie to zboczeństwo i koniec 🙄
      • black.imak Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:03
        Przecież pani biografka tłumaczy, że do świętości liczy się tylko ostatnie 10 lat przed śmiercią, jaki święty był wcześniej nikogo nie obchodzi big_grin, grunt że na starość się nawrócił.
        • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:07
          black.imak napisał(a):

> Przecież pani biografka tłumaczy, że do świętości liczy się tylko ostatnie 10 l
          > at przed śmiercią, jaki święty był wcześniej nikogo nie obchodzi big_grin, grunt że n
          > a starość się nawrócił.

Bez sarkazmu:
          Wg doktryny to chyba nawet lepiej. Tzn. nawrócony grzesznik jest więcej warty niż ktoś, kto całe życie dobrze się sprawował.
          • lauren6 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:11
            Bez sarkazmu: w ten właśnie sposób katolicy chcieli mnie nawracać. Jeżeli nie zostałam ochrzczona i ochrzczę się teraz to chrzest wymaże wszystkie moje dotychczasowe grzechy.

Widzicie jak fajnie? Inni latają co niedzielę do kościółka klepać pacieże, a wystarczy że się ochrzczę i z marszu dostanę lepszą wejściówkę do nieba.
            • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:17
              Tak jest. Tylko trzeba wyczuć moment, żeby zdążyć się nawrócić i nie zrobić tego niepotrzebnie za wcześnie big_grin, a do tego czasu pełna dowolność.

(ale pacierze)
          • asia.sthm Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:25
            > Bez sarkazmu:
            > Wg doktryny to chyba nawet lepiej. Tzn. nawrócony grzesznik jest więcej warty niż ktoś, kto całe życie
            > dobrze się sprawował.

Ach, i dlatego moze w ofierze trzeba bylo to w grzechu poczete dziecko stracic dla odkupienia.
            Wlasciwie to sa dobre argumenty. Pani biografka kroczy dobrym torem, koncowy efekt sie liczy ... tylko skad te 10 lat wziela
        • asia.sthm Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:12
          > pani biografka tłumaczy, że do świętości liczy się tylko ostatnie 10 lat przed śmiercią,

pani biografka w desperacji troche sie rozpedzila z wymyslaniem przepisow w swietosci.
          Byc moze papiez Wojtyla jej to przez sen podpowiedzial jesli wspolpracowali przy biografii.
          Natchnione to wszystko jak cholera od samego poczatku.
      • mizantropka_20 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 17:24
        A może to był owoc niepokalanego poczęcia, a tato wzorem Józefa firmował?
        • lella_two Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 18:51
          Trzeba by zbadać skład kremu w wadowickich kremówkach...
    • woman_in_love Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 14:58
      Na chu* robicie nich świętych? To obraża moje uczucia religijne.

A pani Kindziuk kłamie jak najęta: o sex dziwkach z mordojurków by takie same głupoty pisała.
    • volta2 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:02
      nie słyszałaś o historii marii magdaleny czy jak?

a takie tu ponoć same kształcone.
      • black.imak Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:07
        no fakt, wyleciało mi z głowy. Ta to jeszcze bardziej święta była
      • leosia-wspaniala Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:14
        Widać sama nie słyszałaś big_grin ?
    • angazetka Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:09
      W sumie to jedyne, co mnie w tym ciekawi, to to o 10 latach przed śmiercią potrzebnych do uznania świętości. Znaczy, wiem o nawróconych grzesznikach i znam historię św. Augustyna, ale to jednak było a) dawno, b) spektakularnie.
      • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:13
        Trzeba uwierzyć. Tak jest, nie kłamią.
        Ciekawość to pierwszy stopień do piekła wink
      • black_magic_women Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 20:20
        Tak angazetka, te 10 lat jest w tym najciekawsze, a jakoś mało się to wcześniej nagłaśniało.
    • jowita771 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:15
      Szkoda, że odwrotnie się nie da, odwalić dziesięć lat świętości, a potem żyć normalnie. Najpierw obowiązek, a później przyjemność. Miałabym z głowy 😁
      • marta.graca Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:25
        Może nie zalapiesz się do świętości, ale łotrowi tuż przed śmiercią wybaczono 😄
      • maslova Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:54
        Dużo łatwiej być świętym, jak się jest starym. Taki Zelnik na przykład... 😏
    • leosia-wspaniala Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:21
      Hahahahahaha big_grin
    • bulzemba Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:23
      CUD!!; Wcześniaka udało im się odchować!!!
    • mava1 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 16:28
      akurat "świętość wojtyły", czy jego rodziców, nie za bardzo mnie rusza ale przed wojną, a wtedy urodził się Karol, rejestracje było dosyć luźno traktowane. Akurat ongis byłam zaangażowana w genealogie mojej rodziny i wiem, że zapisy kościelne, a takie były przed wojną, niekoniecznie miały wiele wspólnego z prawdą. Np. moja matka stwierdziła, że tak naprawdę urodziła sie rok (!) wcześniej ale akurat dziadek miał wtedy pracę poza Warszawą i zarejestrował ją, w ksiegach parafialnych, rok później. No bo wtedy wrócił do Warszawy.
      • alpepe Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 17:30
        Sugerujesz, że bachor był bękartem nieślubnym? I najpierw dziecko, potem ślub??? Czy po prostu walnęłaś, boś katoliczka i nieudolnie bronisz tej obłudy?
      • kicifura Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 19:11
        mava1 napisał(a):

> akurat "świętość wojtyły", czy jego rodziców, nie za bardzo mnie rusza ale prze
        > d wojną, a wtedy urodził się Karol, rejestracje było dosyć luźno traktowane. Ak
        > urat ongis byłam zaangażowana w genealogie mojej rodziny i wiem, że zapisy kośc
        > ielne, a takie były przed wojną, niekoniecznie miały wiele wspólnego z prawdą.
        > Np. moja matka stwierdziła, że tak naprawdę urodziła sie rok (!) wcześniej ale
        > akurat dziadek miał wtedy pracę poza Warszawą i zarejestrował ją, w ksiegach pa
        > rafialnych, rok później. No bo wtedy wrócił do Warszawy.

Ale to raczej w drugą stronę były przesunięcia. Nikt nie rejestrował płodów awansem.
        • snajper55 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:49
          kicifura napisała:

> mava1 napisał(a):
          >
          > > akurat "świętość wojtyły", czy jego rodziców, nie za bardzo mnie rusza al
          > e prze
          > > d wojną, a wtedy urodził się Karol, rejestracje było dosyć luźno traktowa
          > ne. Ak
          > > urat ongis byłam zaangażowana w genealogie mojej rodziny i wiem, że zapis
          > y kośc
          > > ielne, a takie były przed wojną, niekoniecznie miały wiele wspólnego z pr
          > awdą.
          > > Np. moja matka stwierdziła, że tak naprawdę urodziła sie rok (!) wcześnie
          > j ale
          > > akurat dziadek miał wtedy pracę poza Warszawą i zarejestrował ją, w ksieg
          > ach pa
          > > rafialnych, rok później. No bo wtedy wrócił do Warszawy.
          >
          > Ale to raczej w drugą stronę były przesunięcia. Nikt nie rejestrował płodów awa
          > nsem.

Ale to może data ślubu jest fałszywa i zapisany został z opóźnieniem? wink

S.
      • woman_in_love Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 19:13
        ach ten patriarchalny świat, w którym tylko facet mógł zarejestrować potomka, a matka nie mogła

kurde, ale skoro przez rok miał racę poza Warszawą to kto był ojcem?
      • s12345s Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 19:19
        mava1 napisał(a):

> Np. moja matka stwierdziła, że tak naprawdę urodziła sie rok (!) wcześniej ale akurat dziadek miał wtedy pracę poza Warszawą i zarejestrował ją, w ksiegach parafialnych, rok później.

Tak było przed wojną, ale i po wojnie też. Teściowa mojej siostry ma inną datę urodzenia i inne imię, ponieważ akurat zmarła jej starsza siostra, jak ona się urodziła. Więc rodzice nigdzie jej urodzenia nie zgłosili, a wpisali ją na miejsce zmarłej , starszej córki. Na wsiach tak wtedy się robiło.
        Inna znajoma też nie została zgłoszona do urzędu jak się urodziła. To było już po wojnie. Ale poszła fama przez wieś, że będą sprawdzać, czy wszystkie urodzone dzieci są zarejestrowane i będą kary. Więc jej ojciec szybko poleciał do urzędu i ją zgłosił, ale nie mógł powiedzieć, że dziecko ma już pół roku, więc powiedział, że dopiero co się urodziła. I efekt tego był taki że nigdy się nie wydało , ale przez to musiała pół roku dłużej pracować, aby iść na emeryturę, bo w dokumentach ma późniejszą datę urodzin.
        Dzieci rodziły się wtedy w domach, więc tak się dało robić.
      • cegehana Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:43
        Potwierdzam, że podobne historie są raczej częste i nie ma się czym podniecac. Zwłaszcza że dzieci nie rodziły się w szpitalu i niekoniecznie leciało się do usc. Jak ktoś się wstydził nieślubnego dziecka to raczej wyjeżdżal na czas połogu, oszukiwał, w skrajnych przypadkach było udawanie ze dziecko urodziła inna osoba itd. A numer "na wcześniaka" jest raczej późniejszy.
        • snajper55 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:50
          cegehana napisał(a):

> Potwierdzam, że podobne historie są raczej częste i nie ma się czym podniecac.
          > Zwłaszcza że dzieci nie rodziły się w szpitalu i niekoniecznie leciało się do u
          > sc. Jak ktoś się wstydził nieślubnego dziecka to raczej wyjeżdżal na czas połog
          > u, oszukiwał, w skrajnych przypadkach było udawanie ze dziecko urodziła inna os
          > oba itd. A numer "na wcześniaka" jest raczej późniejszy.

Ale oni nie oszukiwali. Czyli jeszcze gorzej - to jawnogrzesznicy! big_grin

S.
          • cegehana Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:55
            Byli wyzwoleni i wyprzedzili swoje czasy.
      • jowita771 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:04
        Zgadza się, ale to by znaczyło, że urodził się jeszcze mniej niż siedem miesięcy po ślubie. Albo i przed ślubem.
        • cegehana Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:11
          Mogło znaczyć też że ślub zarejestrowano z opóźnieniem lub inny burdel w papierach o który łatwo było. Jeśli ktoś by się przejmował dwoma miesiącami brakującymi w księdze parafialnej czy tam innym papierze to ukrylby to skuteczniej niż sam fakt posiadania takiego za wcześnego dziecka przed plotkującymi ludźmi.
          • jowita771 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:16
            Zapisując nie wiedzieli jeszcze, że za sto lat ktoś będzie się tym interesował i że będzie już wtedy wiadomo, jakie szanse na przeżycie miały takie wcześniaki.
            • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:44
              Doczytałam i ten wcześniak nawet nie był 7-miesięczny, bo 6 m-cy i 17 dni po ślubie się urodził. Coś błyskawiczna ta ciąża, nawet zakładając, że Wojtyłowa akurat tak miała owulację, że w noc poślubną od razu zaszła.

Musiało być tak, jak 2 tys. lat wcześniej: niepokalane poczęcie, a jak niewiasta się zorientowała, że jest w błogosławionym stanie, to opiekun wziął sprawę na siebie i raz dwa ślub.

Ta organizacja nawet nie udaje, że szanuje sama siebie, a co dopiero owce, które są tylko do strzyżenia big_grin
              • snajper55 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:28
                niemcyy napisał(a):

> Doczytałam i ten wcześniak nawet nie był 7-miesięczny, bo 6 m-cy i 17 dni po śl
                > ubie się urodził. Coś błyskawiczna ta ciąża, nawet zakładając, że Wojtyłowa aku
                > rat tak miała owulację, że w noc poślubną od razu zaszła.

To po prostu cud. Wymodliła sobie krótką ciążę. big_grin

S.
            • cegehana Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:51
              No właśnie nie wiedzieli i mało co się przejmowali co tam zapisane.
          • asia.sthm Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:00
            > Jeśli ktoś by się przejmował dwoma >miesiącami brakującymi w księdze >parafialnej czy tam innym papierze to >ukrylby to skuteczniej

Musiałby już wtedy wiedzieć, że kiedyś będzie musiał kryteria na świętego spełniać. To nie jest łatwe do przewidzenia.😟
            • cegehana Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:05
              Wiedziała że idzie do księdza na chrzciny. Księdza się nie wstydziła? A jak ochrzcila to i publicznie musiała się przyznać ze dziecko ma. Każda baba z targu umialaby obliczyc ze przedślubne. Albo nie było przedslubne albo rodzice mieli na to wywalone.
              • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:14
                Moim zdaniem nie było przedślubne. 6,5-miesięczny wcześniak sto lat temu spokojnie przychodził na świat bez żadnych problemów neurologicznych przerastających medycynę, więc i sam mógł zostać lekarzem.

A jeśli mieli wywalone na zakaz seksu przedmałżeńskiego to znaczy, że święci.

Gdzie się nie obrócić, aureola z tyłu.
                • cegehana Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:22
                  Świętość niewiele ma do rzeczy, nie tacy grzesznicy zostali świętymi.
                  • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:44
                    cegehana napisał(a):

> Świętość niewiele ma do rzeczy, nie tacy grzesznicy zostali świętymi.

No tak, tylko kasa się liczy.
    • kicifura Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 19:05
      Wygodna zasada dla tych którzy chcą wymuszać na innych zasady których sami nie przestrzegali bo akurat byli zajęci młodością big_grin
    • sueellen Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 19:53
      Jego matka została niepokalanie poczęta co jeszcze bardziej przemawia za tym by uznać ją za święta lub Wojtyła był wcześniakiem. W tamtych czasach to cud jaki przydarza się jedynie osobom świętym.
    • engine8t Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:06
      Rodzice Chrystusa nigdy slubu nie mieli i co?
      • marta.graca Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:16
        Jak to nie mieli? "Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna."
        • woman_in_love Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:25
          ale to był jeleń, a ona mu wmówiła ciążę
        • snajper55 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:26
          marta.graca napisała:

> Jak to nie mieli? "Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei,
          > do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida
          > , żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna."

Ale to nie był ślub chrześcijański, więc się nie liczy. Jakieś pogańskie obrządki to nie śluby.

S.
          • bominka Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 21:57
            I bardzo dobrze. Ostatecznie 10 lat wystarczy.
        • kicifura Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:00
          marta.graca napisała:

> Jak to nie mieli? "Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei,
          > do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida
          > , żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna."
          >

ale Józef nie był takim prawilnym rodzicem
      • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:45
        engine8t napisał:

> Rodzice Chrystusa nigdy slubu nie mieli i co?

I ich syn marnie skończył. Przypadek? Nie sądzę.
        • engine8t Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:25
          Za polityke sie wzial nie majac zydow za soba.. Kazdy tak skonczy
    • myelegans Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 22:06
      po rodzicach beda blogoslawieni dziadkowie....

poglupieli juz doszczetnie....
    • vivi86 Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:26
      O tych 10 latach to ja pierwsze słyszę.
      Inna sprawa, że jak dziecko jest w drodze to dziś są księża, którzy ślubu odmawiają. By potem nie było gadania, że się pobrali pod przymusem bo ciąża.
      • niemcyy Re: Wojtyła urodził się 7 miesięcy po ślubie rodz 22.08.22, 23:47
        Są też tacy, którzy mówią: ja nie dam ślubu, ale ksiądz XY w sąsiedniej parafii owszem, proszę tam iść.
        Tacy ludzcy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka