Dodaj do ulubionych

Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu

23.08.22, 14:15
Od miesiąca wynajmuję mieszkanie w prywatnej kamienicy. W nocy po ulewach zalało całą piwnicę, mieliśmy w niej rowery, sprzęt narciarski, wiertarki. Wszystko zniszczone, zalane. Po części było to na skutek ulewy i na skutek uszkodzonej kanalizacji na ulicy, któa ma być naprawiana przez miasto wiosną.
Właścicciel kamienicy chyba ma ubezpieczony cały dom.
Czy mogę domagac się od właściela zwrotu za szkody? a gdyby nie chciał to oddać sprawę do sądu?
Obserwuj wątek
    • mashcaron Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:23
      Ja w identycznej sytuacji dostałam zwrot za poniesione straty z naszego ubezpieczenia. A z kogo oni sobie to potem ściągnęli to już mnie nie interesowało.
      • goscini1234 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:25
        My nie mamy ubezpieczonego, bo wynajmujemy, a to chyba nie można.
        • mashcaron Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:26
          Tu gdzie mieszkam można a nawet trzeba w wielu przypadkach. My musieliśmy ubezpieczyć, bez tego by nam nie wynajęli.
          • mashcaron Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:27
            Zapytaj właściciela mieszkania o ubezpieczenie, chyba powinno być mieszkanie ubezpieczone tak, czy siak.
            • goscini1234 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:30
              To jest właściciel całej kamienicy, kasiasty facet. Już raz lekko podtopiło piwnice i nic nie dostaliśmy, choć mówiłam.
              Najchętniej to bym dziada do sądu oddała, bo i tak szukamy innego mieszkania z miasta.
              • mashcaron Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:35
                To idź po poradę do prawnika, skoro z gościem się nie da dogadać.
              • eriu Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 23:07
                Ale jak Ty to sobie wyobrażasz: chcesz kasę od faceta bo była ulewa i poszła rura na ulicy? Jego budynek uszkodziło i za to dostanie ubezpieczenie. Ty nie ubezpieczyłam swoich rzeczy i chcesz od kogoś pieniądze, bo je ma? Miałabyś swoje wartościowe rzeczy gdybys nie chciała zaoszczędzić tych pieniędzy.
            • eriu Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 23:04
              Mieszkanie tak, ale czy ruchomości wynajmującego w to wchodzą? Koszt ubezpieczenia to mały koszt. A warto się ubezpieczyć żeby np nie płacić za wymianę płyty w wynajmowanym mieszkaniu jeśli się zbije.
        • abecadlowa1 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:29
          Oczywiście, że można.
        • niemcyy Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:31
          Ubezpieczasz nie cudzą nieruchomość, ale twoje ruchome wyposażenie.
        • samawsnach Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:39
          Można, chyba że cos się zmienilo na przestrzeni lat. Pierwsze co zrobiłam w wynajmowanym mieszkaniu to je ubezpieczyłam. Wydaje mi się, że nie możesz domagać się sądownie od właściciela odszkodowania, bo z jakiej racji? Ty nie zadbałaś o bezpieczenstwo swoich rzeczy - czemu on ma dbać?
        • ginger.ale Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 16:49
          goscini1234 napisała:

> My nie mamy ubezpieczonego, bo wynajmujemy, a to chyba nie można.

Możesz ubezpieczyć swój sprzęt (rowery, narty) etc. Ja dostałam kiedyś zwrot za laptopa etc przy zalaniu.
        • asiairma Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 11:19
          Oczywiście, że można. Wręcz mam wrażenie, że to po Waszej stronie powinno być.
    • kaka-llina Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:32
      A to w Polsce się dzieje? Nie wiem jakie są zasady w Polsce w UK właścicel ma ubezpieczony dom (czyli od zalania, pożaru itd...) ale to tylko pokrywa straty w budynku (naprawy itd..) to co jest w środku najemca sam sobie musi ubezpieczyć (tutaj to groszowe sparawy).
      • goscini1234 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:33
        Tak, mieszkam w Polsce
        • kaka-llina Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 14:57
          Nie wiem ale z tego co dziewczyny pisza wyżej, wygląda, że to działa podobnie. Swoje wyposażenie powinnaś ubezpieczyć sama.
          • ritual2019 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 16:37
            Zwlaszcza ze wczesniej podtopilo ta pownice.
            • tymianek21 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 17:17
              My wynajmujemy dwa mieszkania. Ubezpieczyliśmy je ale skąd mogę wiedzieć co najemca tam trzyma. Może nie ma tam nic a skłamie i powie mi że zalana piwnica uszkodzila mu rowery. Dlaczego miałabym zwracać mu pieniądze skoro nie wiem co tam trzyma.
              Dlatego wynajmujący sam ubezpiecza swoje wartościowe przedmioty.
              • widosna Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 17:24
                Dokładnie. Ja mam ubezpieczone mieszkanie które wynajmuje- jeśli (odpukać) zaleje sąsiada to z tego pokryje się szkody. Ale noe obejmuje to mienia najemcy
                • grey_delphinum Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 17:31
                  Oczywiście, że sama powinnaś ubezpieczyć swoje mienie, od właściciela raczej nic Ci się nie należy (wg mnie to logiczne).
      • kk345 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 21:13
        kaka-llina napisała:

> A to w Polsce się dzieje? Nie wiem jakie są zasady w Polsce w UK właścicel ma u
        > bezpieczony dom (czyli od zalania, pożaru itd...) ale to tylko pokrywa straty w
        > budynku (naprawy itd..) to co jest w środku najemca sam sobie musi ubezpieczyć
        > (tutaj to groszowe sparawy).
        >
        W Polsce jest dokładnie tak samo
        • sol_13 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 23:48
          Zaraz napiszą, że w UK jest jednak lepiej😀
          • kaka-llina Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 25.08.22, 14:25
            To może najma, nie ja...
    • szmytka1 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 17:53
      Ubezpieczam mieszkanie, którego nie jestem właścicielem. Dla ciebie na przyszłość tueuropa.pl/blog/1439/czy-mozna-ubezpieczyc-wynaj-te-mieszkanie
    • goscini1234 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 18:29
      No więc nie ubezpieczyłam, ale mam wielkie straty, a właściciel siedzi na kasie. Więc będę domagać się od niego. Może jakaś emama znająca się na prawie coś podpowie?
      • niemcyy Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 18:32
        Masz podpowiedzi powyżej.
        To, czy właściciel siedzi na kasie, jest nieistotne.
      • samawsnach Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 20:10
        Ale zrozum - masz straty, bo TY zaniedbałaś temat, nie właściciel. Do siebie jedynie możesz mieć żal. Albo do burzy z ulewą, to już jak wolisz.
      • kachaa17 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 20:19
        Dziwne rozumowanie. Ktoś ma kasę to będę próbować od tego kogoś ją ściągnąć. To tak nie działa. Podstawy roszczeń są inne.
      • marta.graca Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 21:19
        Ale jaka odpowiedzialność twoim zdaniem ponosi właściciel budynku za ulewę i stan kanalizacji?
      • asia.sthm Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 21:26
        > właściciel siedzi na kasie. Więc będę domagać się od niego.

A jakby ci okradli te pelna majetnosci piwnice to tez lecialabys do wlasciciela wyszarpac mu kase spod tylka?

Masz dobra lekcje, nastepnym razem wykupisz ubezpieczenie od pierwszego dnia zamieszkania w nowym domostwie.
      • eriu Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 23:09
        Twój argument jest równie wartościowy jak argument faceta, że masz pochwę to mu daj. Dałabyś?
      • mamkotanagoracymdachu Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 23:09
        goscini1234 napisała:

> No więc nie ubezpieczyłam, ale mam wielkie straty, a właściciel siedzi na kasie
        > . Więc będę domagać się od niego.

😂😂😂

Urocza logika.
        Możesz się domagać, stracisz tylko czas i kasę. Właściciel nie odpowiada za Twoje graty w jego piwnicy.
      • imponderabilia22 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 09:01
        goscini1234 napisała:

> No więc nie ubezpieczyłam, ale mam wielkie straty, a właściciel siedzi na kasie
        > . Więc będę domagać się od niego. Może jakaś emama znająca się na prawie coś p
        > odpowie?

Nie bądź śmieszna.
        I nie zaglądaj ludziom do kieszeni.
      • anilorak174 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 09:24
        No tak, ten właściciel tfu bogacz i wyzyskiwacz. Może jeszcze powinien Ci oddać to mieszkanie?
        Na przyszłość się ubezpiecz i nie szukaj jelenia dla usprawiedliwienia własnej glupoty.
        • imponderabilia22 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 13:54
          No przecież że i mieszkanie jej się należy - przez zasiedzenie 😉😉
      • asiairma Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 11:22
        Jaja sobie robisz, albo trollem lub Tol8 jesteś.
        Co ma do tego fakt, że facet ma kupę kasy?
        • asia.sthm Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 11:44
          > Jaja sobie robisz, albo trollem lub Tol8 jesteś.

Ciepło ciepło...
          To w stylu tej co lodowki w pracy w sklepie spozywczym na noc wyłaczyła z kontaktu. Talent niespotykany big_grin
          • szpil1 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 18:06
            asia.sthm napisała:

> >
            > To w stylu tej co lodowki w pracy w sklepie spozywczym na noc wyłaczyła z
            > kontaktu. Talent niespotykany big_grin
            >

To chyba panszelka była? Swoją drogą, ona gdzieś zaginęła bez wieści.
            • szpil1 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 18:06
              szpil1 napisała:

>
              > panszelka

Tfu, paniszelka.
              • asia.sthm Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 21:16
                > .., paniszelka. ona gdzieś zaginęła bez wieści.

No wlasnie, chyba jej brakuje, bo jakies smetne podrobki co jakis czas sie zjawiaja. Paniszelka to juz klasyk big_grin
                • szpil1 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 25.08.22, 21:12
                  asia.sthm napisała:

>
                  >
                  > No wlasnie, chyba jej brakuje, bo jakies smetne podrobki co jakis cza
                  > s sie zjawiaja. Paniszelka to juz klasyk big_grin
                  >

Eeech, te kilka prac na raz i w każdej jakiś problem... Ta bitwa o dolary od ciotki z Hameryki...chyba z inną, tubylczą ciotką? Ten wyjazd za granicę i wędrówka z walizkami przez las... Dziś już nikt takich przygód nie ma 😞
      • laura.palmer Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 11:57
        To dolicz do strat jeszcze koszty sądowe, które to ty będziesz musiała ponieść, bo przegrasz sprawę.
        • asia.sthm Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 12:48
          I po co jej to mówisz?
          Niech idzie walczyć o swoje 🤣
      • cosmetic.wipes Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 12:54
        goscini1234 napisała:

> . Więc będę domagać się od niego. Może jakaś emama znająca się na prawie coś p
        > odpowie?

Nie ubezpieczyłaś, szukasz porady prawnej za darmoszke i chcesz kasy tylko dlatego, bo facet ja ma?
        Cóż za przepiękny przykład karynowej roszczeniowości.
      • zosia_1 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 25.08.22, 06:46
        "No więc nie ubezpieczyłam, ale mam wielkie straty, a właściciel siedzi na kasie. Więc będę domagać się od niego. " - piękna myśl
    • kamin Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 22:27
      Właściciel może mieć ubezpieczone tzw mury, wyposażenie które sam zakupił i wykupione OC. Na pewno nie ubezpieczał twoich rowerów i wiertarek. Gdybyś postanowiła trzymać w piwnicy diamentową kolie, to też by miał za nią odpowiadać finansowo?
      A już argument, że facet ma dużo pieniędzy jest kuriozalny. Dodajmy do tego fakt, że jednak rower nie ulega unicestwieniu po kontakcie z wodą. Wysusz to co ci się pomoczylo i nie próbuj już naciągnąć właściciela mieszkania.
      • tymianek21 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 23.08.22, 22:34
        100% racja!!!!
        Moim lokatorom od razu powiedziałam że nigdy nie było włamań do piwnicy ALE nigdy nic nie wiadomo. Od razu przyznali mi racje!!! Trzymają tam słoiki, sanki itp.
    • purchawka2020 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 11:52
      Wynajmuję mieszkanie i mam ubezpieczone wyłącznie mury ( czyli podłogi, ściany i inne trwałe powłoki ) od zalania, pożaru itd. Mam też wykupione OC - gdy ja zaleję sąsiada albo gdy z powodu awarii w mojej nieruchomości ktoś poniesie straty. Nie ubezpieczam rzeczy lokatorów - bo niby dlaczego.
      Jedyna szansa jaką widzę to próbować ściągnąć z OC właściciela ale skoro jest przyczyną jest niewydolność kanalizacji to może pozwać Miasto?
      Oczywiście, że możesz ubezpieczyć swoje ruchomości ( rzeczy ) .
      • mamkotanagoracymdachu Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 12:55
        purchawka2020 napisał(a):

> skoro jest p
        > rzyczyną jest niewydolność kanalizacji to może pozwać Miasto?
        >

Można tez bozię pozwać za to, że zesłała ulewę, to będzie rownie skuteczne 😂
        • purchawka2020 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 13:26
          Zgadzam się .
    • kadfael Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 13:14
      Do powyższych dodam, że kilkanaście lat temu, jak wynajmowałam mieszkanie, mialam nawet w umowie zastrzeżone, że ma się ubezpieczyć. I tak już wtedy można było w wynajętym mieszkaniu. To kosztowało jakieś grosze.
    • konsta-is-me Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 13:14
      Z jakiej racji ?
      Właściciel nie odpowiada za twoje prywatne rzeczy, niby dlaczego miałby?
      I nie płacisz mu za ich przechowywanie.
      • turbinkamalinka Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 18:12
        konsta-is-me napisała:

> Z jakiej racji ?
        > Właściciel nie odpowiada za twoje prywatne rzeczy, niby dlaczego miałby?
        > I nie płacisz mu za ich przechowywanie.

Bo właściciel siedzi na kasie smile. Cokolwiek to znaczy
        • ginger.ale Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 25.08.22, 13:43
          No skoro taki bogacz, że wynajmuje komuś mieszkanie, to czas najwyższy go rozkułaczyć!!
    • sol_13 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 24.08.22, 23:55
      Właściciela budynku, nie, na jakiej podstawie?
      Możesz za to pozwać MPWIK jako odpowiedzialnych za naprawę awarii kanalizacji.
      • marta.graca Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 25.08.22, 06:33
        Tyle, że nie sama awaria była przyczyna zalania, a ulewa. Przy obecnych deszczach nawet studzienki bez awarii często nie dają rady.
        • ginger.ale Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 25.08.22, 13:57
          No, ale przedsiębiorstwo na bank ma większy budżet niż autorka!
          • marta.graca Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 25.08.22, 15:52
            To dawać może do Gatesa big_grin
    • imponderabilia22 Re: Zalane piwnice w wynajmowanym mieszkaniu 25.08.22, 16:39
      I jak tam, krezus wyskoczyl już z kasy??😀

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka