Dodaj do ulubionych

ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi?

23.08.22, 15:50
macie, warto? jeśli tak to jaki.
Wpadłam do ogrodu, użyłam sekatora i mam trzy góry gałęzi
A i żeby się nadawał do iglastych 😊
Obserwuj wątek
    • majenkir Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 23.08.22, 16:45
      Jak masz las, to warto. Jak parę drzew, to lepiej wypożyczyć. A gałęzie to teraz raczej na zimę zachować 😉
    • pepsi.only Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 23.08.22, 16:48
      Oczywiście, że warto używać rozdrabniacza.
      Nie musisz od razu kupować. Jeśli robisz takie cięcie raz w roku, to rozważ wypożyczenie z wypożyczalni. Zrębki możesz użyć na rabaty, są rewelacyjne do ściółkowania
      • panna_lila Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 23.08.22, 22:55
        Zrębki możesz użyć na rabaty, są rewelacyjne do ściółkowania

czy one powinny być kompostowane?, czy prosto z maszyny mogą być?
        • pepsi.only Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 06:22
          Mogą być prosto z maszyny. 👍
        • 1matka-polka Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 08:44
          panna_lila napisała:

> Zrębki możesz użyć na rabaty, są rewelacyjne do ściółkowania
          >
          > czy one powinny być kompostowane?, czy prosto z maszyny mogą być?

Prosto z maszyny, chodzi o to zeby przykryc ziemie, zeby trzymala wilgoc, i zeby nie rosly chwasty.
    • rosie Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 23.08.22, 17:03
      Ja się zastanawiałam nad kupnem. Kocham słoneczniki, mam dużą ilość samosiejek. Bardzo długo sie rozkladaja na komposcie. Do tego jeszcze moje ukochane dalie i kanny, też dużo masy zielonej. Gałęzie np. Z podcinanych porzeczek, róż...itp, itd. Zasosowań mnostwo, tylko jakoś kasy mi szkodasmile
      • hanusinamama Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 23.08.22, 17:07
        Pozycz. To mozna wypozyczyć, bez sensu dla paru kwiatków i gałązek kupowac.
    • bib24 Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 23.08.22, 23:10
      nie kupuj bez sprawdzenia, bo on wymaga masę prądu, instalacja ci może nie uciągnąć.
      • panna_lila Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 23.08.22, 23:17
        no właśnie czytam, że to pożeracz prądu i do tego głośne urządzenie.
        • pepsi.only Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 06:25
          Każdy rębak jest glosny.
          Wypozycz duży spalinowy,
          te na prąd są malutkie i słabe, rozdrabniają tak naprawdę patyczki a grubszych gałązek czy gałęzi nie zmielą.
    • heca7 Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 23.08.22, 23:38
      Nie kupuj tylko wypożycz. To strasznie głośne urządzenie. I do tego trzeba uważać przy wkładaniu gałęzi- potrafi się zablokować.
    • pepsi.only Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 06:30
      I najlepsze do rębaka są świeżo cięte gałęzie, bo jak poleżą, mocno wyschną, to twardnieją i to niszczy mechanizm, ostrza noży tępią się. Maszyna potrafi zapchać się.

Przy świeżych idzie to rach- ciach. Bo pędy są miękkie i elastyczne
      • alicia033 Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 06:52
        pepsi.only napisała:

> I najlepsze do rębaka są świeżo cięte gałęzie, bo jak poleżą, mocno wyschną, t
        > o twardnieją i to niszczy mechanizm, ostrza noży tępią się.

Po prostu do gałęzi, bez znaczenia czy świeżych czy suchych służą rozdrabniacze z mechanizmem walcowym, nie nożowym.
        Te z nożami są do materiału cieniutkiego/niezdrewniałego.
        I odwrotnie - cienkie gałązki z rozdrabniacza walcowego wyjdą co najwyżej zmiażdżone ale nie rozdrobnione.
        Należy po prostu stosować właściwe narzędzie do właściwego materiału i wtedy problemów nie ma.
        • ladymercury Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 07:33
          Ja mam taki z mechanizmem walcowym. Kosztował chyba 400 zł. Bardzo sobie chwalę, bo tych gałęzi i gałązek dużo. Jeszcze od sąsiadów dostaję, bo ja wszystko sciolkuje.
          Tylko takie podręczne urządzenie jest do gałęzi o średnicy do 3-4 cm. Czyli raczej cięcia sezonowe itp, nie wycinka. Grubsze gałęzie użytkuję inaczej.
          Dziewczyny piszą tu chyba o dużych rebakach spalinowych, takich po kilka tysięcy. Mnie mój mały do ogródka działkowego starcza spokojnie. Kupiłam w Obi.
          • ladymercury Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 07:34
            Aha, lepiej moim zdaniem tnie gałęzie podsuszone, świeże bardziej miażdży niż rozdrabnia, szczególnie cienkie.
            • pepsi.only Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 08:31
              No widzicie, co osoba to inne doświadczeniasmile
              tym bardziej radzilabym nie kupować, a najpierw wypożyczyć.
              Przynajmniej na początek. Zapoznać się i zobaczyć jak to idzie.

(Ja po prostu mam b.duzy, spalinowy i do gałęzi,
              bo gałązki to u mnie idą na kompost.)
    • australijka Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 12:41
      Większość osób posiadających duże ogrody ma "gryzelki". Najprostszy frezowy rozdrabniacz daje radę drobnym gałęziom, masie zielonej, łodygom traw typu miskant, które są zmorą.
      Ale .... nie sypać od razu. Żeby się przekompostowało, zrębki pobierają dużo azotu z gleby i wyjaławiają ją. Trzeba zwiększyć nawożenie azotem.
      A zrębki z iglastych dodatkowo zakwaszają glebę. Więc nie wszędzie można ściółkować.
      • ladymercury Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 13:38
        Zgadzam się
      • panna_lila Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 13:51
        "zwiększyć nawożenie azotem" tzn kiedy nim sypnąć? Czyli jednak kompostować?
        • pepsi.only Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 15:13
          Możesz świeże rozsypać w ścieżkach, po 2 latach ze ścieżek przerzucić na warzywnik, jako ściółkowanie pomiedzy warzywa. Tak jest zgodnie z permakulturą.

Ale bez przekompostowania też mozesz rozsypać- zmielisz, rozsypiesz, pomiedzy krzewy, jedna robota i masz z głowy cały bałagan.
    • folivora Re: ematka wszystko wie - rozdrabniacz do gałęzi? 24.08.22, 14:30
      Ojciec miał na działce i przydatny był, ale cholerstwo żarło prąd i było głośne okropnie. Potem było włamanie do szopy i rozdrabniacz wraz z innymi sprzętami ukradli i już następnego nie kupował.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka