Dodaj do ulubionych

Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów help

24.08.22, 11:16
www.wprost.pl/kraj/10737268/orbitowski-dla-wprost-szanowna-dyrekcjo-pkp-naprawcie-pieprzona-winde.html
Piszę się o tym od dziesiątek lat, mamy 21 wiek i patrzymy na pełzających po dworcu w samym centrum stolicy niepełnosprawnych. Ludzi z bagażami, matki z dziećmi i rowerzyści taszczą sapiąc wszystko przez dziesiątki schodów. Jedyny podnośnik dla niepełnosprawnych z obsługą nieczynny.
Zresztą trzeba poprosić o uruchomienie bo to tylko dla niepełnosprawnych. Sama często korzystam z dworca i dżwigam przez dziesiątki schodów rower, wspaniale że ludzie sobie pomagają, bo podeszła do mnie dziewczyna i widząc moje sapania, bo rower z sakwami podniosła tył. Nie ma zwykłych szyn dla wózków, to tanie i proste żeby połozyć szyny dla rowerów czy wózków na schodach.

Znajomi wysiadają z pociągu podmiejskiego po drugiej stronie Wisły, na Stadionie żeby sie ponownie przeprawić metrem przez Wisłę.
Czy to jest normalne, czy od 10 lat nie można położyć szyn do wózków i zrobić windy? Rozumiem że dworzec zabytkowy ale szyny na schodach są niewykonalne?
To jest cyrk od lat i nikt nic nie może. Bezradność bo gdzie pisać? Może któraś z urzędniczek pomoże? Jako podatnicy nic nie możemy z tym zrobić, tylko przeprawiać się za Wisłę, nie chcę pisac na Berdyczów.

Z tego dworca korzystają dziennie tysiące ludzi. Nie wiem kto odpowiada za ten dworzec, PKP czy koleje regionalne czy miasto? Ja akurat nie mogę za duzo dzwigać, cóż będę jeździć za Wisłę na dworzec Stadion ale póki co próbuję się coś dowiedzieć czy mogę gdzieś jeszcze napisać nagłośnić...

Obserwuj wątek
    • profes79 Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:21
      Za dworce odpowiada PKP. Powiem więcej - tak samo podjazdów/wind/schodów nie ma na Wschodnim i nie mam pojęcia, czy pojawią się na przebudowywanym właśnie Zachodnim.

Na SDM jeszcze jest o tyle dobrze, że jak naprawdę trzeba to można wysiąść i jedynym przejściem podziemnym przedostać się na Centralną skąd już możliwości wyjścia via windy itd. są dużo większe.
      • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:30
        Dzięki, nie wiedziałam że jest przejście na centralną. Zpodjazdami to się dziwię bo to naprawdę chyba niski koszt położyć szyny na schodach dla wózków czy rowerzystów, czy też bagażu na kółkach. Każdy ponarzeka i od lat nic się nie dzieje. Beradność w tym kraju i brak wpływu na cokolwiek.
        • palacinka2020 Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:04
          Przejscie na centralna jest bardzo zle oznaczone, cos jak peron do Hogwardu. Idziesz na koniec peronu i tam sa niepozorne schodki w dol.

Ostatnio jak tam szlam to ten lacznik nie mial zadnych podjazdow
          • profes79 Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:46
            Właśnie kojarze tylko, że coś takiego istnieje. Niemniej jednak z pomoca osoby trzeciej łatwiej sie tamtędy wydostać niż bezpośrednio z SDM.

Zresztą to samo jest na stacji metra Świętokrzyska - legendarny łącznik jest kompletnie nie przystosowany do potrzeb osób z bagażem/wózkami/niepełnosprawnych; trzeba wjechać na górę i z poziomu antresoli dopiero zjechać w dół do innej linii metra.
            • feniks_z_popiolu Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:50
              Co do łącznika w metrze to absolutna zgoda.
              Jedna winda aby się dostać z peronu M1 bezpośrednio na peron M2, bez krążenia po antresoli, to jednak stanowczo za mało.
            • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:53
              Na stacji Świętokrzyska jest jedna tajna winda bezpośrednio z poziomu M1-> M2 trzeba iśc do tyły ale są do niej kolejki
              Wiem bo jechałam z rowerem, tym razem celem był dworzec Wileński i udało się smile
              Niemniej jedna winda w nie tak dawno wybudowanej stacji metra...żenada
    • droch Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:30
      Wystarczy wybrać się na Warszawę Zachodnią, przejść z budynku dworca do peronu 9, po drodze pokonać kilka serii schodów, ominąć dziurę jak po wielkim wybuchu, nie złamać nogi na betonowych płytach w dwumetrowych zaroślach... i dojść do wniosku, że Warszawa Śródmieście to jednak dworzec przyjazny podróżnym...
      • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:39
        Nie korzystam z Zachodniego ale widzę ze budują nowy? czy to nowy dworzec Ochota? To jest jakaś norma zatem w Wawce jak 50 lat temu było tak jest, żeby podróznych mieć za nic. Zresztą jak wysiadałam na Centralnym z rowerem też windy były nieczynne, próbowaliśmy ruchomymi schodami z rowerem ale to już survival. Od lat nic się nie zmienia.
        Może dyrekcja PKP wsiądzie na wózek inwalidzki i w ciągu dnia przeprawi się testowo wózkami na dworcach warszawskich?
        • angazetka Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:42
          > To jest jakaś norma zatem w Wawce

To nie miasto buduje dworce.
        • droch Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:45
          Remontują, ale w taki sposób, że poruszenie się po Warszawie Zachodniej dla sprawnej osoby z bagażem jest mocno problematyczne. Dla niepełnosprawnej - niewykonalne. Warszawa Śródmieście i Centralna to pikuś w porównaniu do Zachodniej.
          • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:50
            To fakt, na czas remontu tez powinni zabezpieczyć i umożliwić dostanie się na dworzec niepełnosprawnym czy ludziom czy z bagażami. Po prostu mają ludzi w dupie.
            Niech dyrekcja PKP przejedzie sie kolejami w Niemczech. Za 9E w wakacje za miesiąc, wagony rowerowe to bajka, nie mówiać o infrastrukturze. Ja nie chcę luksusów jedynie windy i podjazdy
            • profes79 Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:55
              Ale Zachodni i przed remontem nie był w żadnym stopniu przyjazny. Mnie tylko zastanawia, czy coś się z okazji remontu zmieni czy będzie jak na Wschodnim, gdzie pomimo kilkuletniej przebudowy dworca nadal na żaden z peronów nie ma pochylni/wind czy nawet wind dla niepełnosprawnych a PKP się zasłania, że to nie był remont tylko "estetyzacja".
              W zasadzie to jak czytam to zdaje się, że platformy dla niepełnosprawnych sie pojawiły tuż przed pandemią - od dawna z tego dworca nigdzie nie jechałem więc możliwe, że coś jednak drgnęło.
    • angazetka Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:32
      OIP z afer z uchodźcami sprzed pół roku, za Centralny odpowiada wojewoda mazowiecki. Ktokolwiek by za to zresztą nie odpowiadał, jest to wstyd i kompromitacja.
      • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:42
        Co prawda piszę o dworcu Śródmiescie, to 2 rózne obok siebie, na Centralnym też windy nie działają. Środmiescie obsługuje linie podmiejskie. Śródmiescie nie ma windy wogóle tylko podnośnik
        • angazetka Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 12:26
          A sorry, nie ogarnęłam. Wiem, że dwa różne wink Z Centralnego korzystam regularnie i regularnie szlag mnie trafia na brak ułatwień dla OzN, starszych, z dziećmi.
    • gaskama Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:46
      Ja tylko szybciutko napiszę, że to nie wina Trzaska. Za dworce odpowiada PKP.

I uważam, że to zwykłe KURESTWO.
      • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 13:51
        Jesli dyrekcja Pkp jest z PIS to celowo mogą zaniedbywać Dworce Wawki zeby było na Trzaska, ze nic nie robi.
        • gaskama Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:05
          Nie mam pojęcia. uważam, że w Polsce jest olbrzymi problem wykluczania niepełnosprawnych z życia społecznego i zawodowego. Krew mnie zalewa, w jaki sposób wykończone są u nas chodniki, jak brakuje wind. W szkołach, w urzędach ... wszędzie. Jesteśmy pod tym względem trzecim światem.
          • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:15
            Niestety tak 3 świat. Byłam zachwycona jak na Costa Brava w basenach hotelowych były zejściai poręcze dla ludzi na wózkach, udogodnienia na plaży.
            Właściwie to dotyczy nas wszystkich bo kiedyś będziemy seniorami albo mamy starszych rodziców. Podjazdy, chodniki. Tak brak wind, podjazdów, chodników to wyklucza i upokarza.
    • aga_sama Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 11:48
      Doskonale Cię rozumiem, bo służbowo czasem wsiadam na wózek. Bardzo się cieszę, że osoby bez niepełnosprawności zaczynają dostrzegać problem. Bo dostępność to nie są "udogodnienia dla niepełnosprawnych" tylko rozwiązania, które są potrzebne wszystkim: rowerzystom takim jak Ty, matkom z dzieciakami w wózkach, seniorom z ich torbami na kółkach, podróżnym z walizami.
      Szyny to jest bardzo kiepskie rozwiązanie, kiedy schody są krótkie i nie mają niskiego kąta nachylenia, bo osoba na wózku nie skorzysta z nich samodzielnie - jak się rozpędzi, to na dole nie wyhamuje i spadnie z wózka...
      • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 12:03
        Mi szyny by ułatwiły sprawę bo wtragałabym ten rower, wiem że nie jestem targetem dla którego warto by te szyny kłaść...w razie niedostępności windy niepełnosprawny z pomocą innych może też wjechać wózkiem.

Ludzi z rowerami też weekendowo jest dużo, wycieczki za miasto pociągiem są bardzo popularne.
        • kulka-online Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 12:48
          Problem z szynami jest taki, ze różne wózki maja rożny rozstawy kół. Poza tym przy dużym kącie nachylenia trudno zarówno wepchać do góry jak i zjechać na dół (a mam doświadczenie tylko z wózkiem dziecięcym, który przecież jest dużo lżejszy z pasażerem niż wózek z niepełnosprawnym).
          • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:37
            Na dworcu chyba dosyć niedawno odnawianym w Zyradowie, widziałam i korzystałam z takich szyn.
      • karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:38
        A to dziś temat na onecie, jak niepełnosprawny jechał siedzc na podłodze:
        www.onet.pl/informacje/onetrzeszow/niepelnosprawny-pasazer-jechal-na-podlodze-do-rzeszowa-jest-reakcja-pkp/y4wkx48,79cfc278
    • skumbrie Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 12:21
      >Bezradność bo gdzie pisać?

Zamiast na forum, z czego nic nie wynika, napisz bezpośrednio do PKP.
      • angazetka Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 12:27
        A można równolegle?
      • feniks_z_popiolu Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 12:29
        Działaj! Tu znajdziesz adres kontaktowy do PKP, które odpowiadają za dworce

www.pkp.pl/pl/dworce

Choć nie sądzę, żeby kogoś to ruszyło, wiesz tyyyyle dworców mają do ogarnięcia a czas pracy tylko od 8-16. No i proces decyzyjny: zarząd - doły urzędnicze dłuuuugi sad

• karen_ann Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 13:37
          Na stronie jest przekierowanie na zmieniamydworce.pkp.pl i wybierz miasto i tadam nie można wybrać Warszawy smile
          Rozumiem że mam napisać na kontakt@pkp.pl? W zakładce jest napisane, że mogę się skontaktować w określonych sprawach, czyli toalety, zachowania pracowników ochrony czyli jeśli sa to windy i ogólne zażelanie to juz poza zakresem ha ha? czuję że mogę sobie pisać ale tak napiszę!
          • feniks_z_popiolu Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 13:52
            Moje boje z urzędami / instytucjami pokazały mi, że pisać to sobie można "na Berdyczów".
            Dzwoń i po nitce do kłębka dojdziesz do osoby odpwiedzialnej za sprawę. Zostaje jeszcze prasa i inne media - teraz sezon ogórkowy - mogą być zainteresowani tematem
            • profes79 Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:01
              Temat wind na Wschodnim wałkowano prawie dziesięć lat i jakoś PKP media nie przeszkadzały...
              • feniks_z_popiolu Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:12
                Cóż szkodzi spróbować powałkować temat jeszcze raz?. Wszak kropla drąży skałę
        • bywalec.hoteli Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 14:16
          nie widzę adresu PKP Dworce? big_grin
    • konsta-is-me Re: Srodek Europy dworzec bez windy, podjazdów he 24.08.22, 12:24
      Pisz wytrwale do PKP, wiadomo że to tylko cegiełka ale mam wrażenie że w Polsce wszyscy narzekają do wszystkich z wyjątkiem tych odpowiedzialnych za stan rzeczy.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka