Dodaj do ulubionych

Dodatek węglowy a umowa dożywocia

24.08.22, 13:48
Kto w sytuacji umowy dożywocia dostaje dodatek węglowy? Dożywotnik czy nabywca? Kto składa wniosek? Dodam, że dożywotnik korzysta z pieca węglowego a nabywca mieszka 400 km dalej.
Obserwuj wątek
  • turbinkamalinka Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 14:31
   Chyba osoba zamieszkująca. Wczoraj się pytałam w gminie. Wprawdzie sytuacja inna ale.
   My jako rodzina wynajmujemy domek. Mamy umowę użyczenia. Właściciel mieszka na tej samej posesji ale w osobnym domu. Domy są dwa, piece są dwa a adres ten sam. Piece są na właściciela. I "obydwa piece" dostaną dodatek węglowy.
   Generalnie dodatek powinien pójść do osoby, która z tego pieca korzysta i kupuje opał. Ale gdzieś czytałam, że jak są dwa gospodarstwa domowe i jeden piec, to dodatek dostanie osoba, która szybciej złożyła wniosek.
   • anilorak174 Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 14:55
    A ja czytalam, ze podobno kazde gospidarstwo domowe dostanie, nawet jak piec jest jeden. Fajny sposób na wyludzenie dodatku.
    • turbinkamalinka Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 15:03
     Ano fajny. Facet od którego wynajmujemy, mieszka w domu gdzie są dwa mieszkania. Te mieszkania są ogrzewane z tego pieca. Oprócz tego wynajmuje pokój Ukraince (przyjechała przed wojną) i jej małej córce, która przyjechała wybuchu wojny smile. Czyli z tego co piszesz na jeden dom mógłby być pobrany dodatek węglowy na 9000 zł, bo są 3 gospodarstwa domowe smile.
     • gama2003 Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 16:01
      Koleżanka Tol8 czy jak jej tam chwalila się niedawno czymś podobnym - każfy z dorosłych domowników zadeklarowal osobne gospodarstwo domowe i dostanie kasę. Pod ten sam wspólny adres.
      Bogaty kraj !
      • turbinkamalinka Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 16:08
       Tol to akurat inny wynalazek smile. W tym moim przykładzie, to są faktycznie 3 odrębne gospodarstwa domowe, więc żadnego oszustwa by nie było. Jedyne oszustwo polega na tym, że właściciel za 3000 tona, nie zamierza kupować węgla tylko drewno
    • mamkotanagoracymdachu Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 15:08
     anilorak174 napisała:

     > A ja czytalam, ze podobno kazde gospidarstwo domowe dostanie, nawet jak piec
     > jest jeden. Fajny sposób na wyludzenie dodatku.

     Ale dlaczego w sumie wyłudzenie? Przecież dwa gospodarstwa potrzebują 2x więcej węgla (no z grubsza) niż jedno gospodarstwo. Fakt korzystania ze wspólnego pieca nie obniża jakoś znacząco kosztów.
     • anilorak174 Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 15:20
      Ogrzewasz pomieszczenia. Ilosc ludzi tam mueszkajaca jest drugorzedna. Wystarczy zadeklarowac, ze mieszka ktos jeszcze i cyk kasa leci. A jak ktos się czepnie, to zawsze mógł się wyprowadzić w miedzyczasie.
      • mamkotanagoracymdachu Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 15:57
       No to fakt, że ogrzewasz pomieszczenia, ale więcej ludzi zazwyczaj potrzebuje więcej pomieszczeń. Nie mówiąc już o tym, że ogrzewasz też np. wodę.
       • turbinkamalinka Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 16:03
        mamkotanagoracymdachu napisała:

        > No to fakt, że ogrzewasz pomieszczenia, ale więcej ludzi zazwyczaj potrzebuje w
        > ięcej pomieszczeń. Nie mówiąc już o tym, że ogrzewasz też np. wodę.
        Ale przecież tu nie ma problemu ile "gospodarstwo domowe" potrzebuje pomieszczeń, bo to nie jest dofinansowanie do budowy domu. Dom stoi, ma powiedzmy 100m2 i tak samo potrzebuje powiedzmy 2 ton węgla rocznie. Nie ma znaczenia czy mieszka w nim 8 osób, czy 3
     • anilorak174 Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 15:20
      Patole juz zwietrzyli sposób na kasę od państwa.
    • turbinkamalinka Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 15:13
     A faktycznie. Ale ten artykuł się pokazał wczoraj lub dziś. Ja wcześniej czytałam, że żeby ograniczyć wyłudzenia, to będzie można złożyć jeden wniosek. Dlatego byłam w gminie zapytać jak to wygląda w naszej sytuacji.
  • abecadlowa1 Re: Dodatek węglowy a umowa dożywocia 24.08.22, 15:55
   Z definicji kodeksowej dożywotnik jest domownikiem nabywcy i pozostaje na jego utrzymaniu. Zatem złożyłabym wniosek jako nabywca.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka