Dodaj do ulubionych

Szkola podstawowa państwowa czy prywatna?

28.08.22, 20:07
To moj pierwszy post więc dzień dobry wszystkim. Proszę pomóżcie bo już mam mętlik w głowie. Mój syn sześciolatek za rok idzie do pierwszej klasy, na razie idzie do zerówki w przedszkolu prywatnym. Mamy dobra szkołę podstawową na osiedlu domków jednorodzinnych, miasto w pierwszej piątce największych. Do tej szkoły jest niecały kilometr ok 10 -12 min pieszo , droga bezpieczna bez przechodzenia przez skrzyżowania . Dwie szkoly prywatne w najbliższej okolicy, położone są ok 4 i niecałe 5 km od nas samochodem, czyli w godzinach rannych ok 12. -15 min. Do nich można również dojechać tramwajem i dojść pieszo lub dojechać przystanek autobusem, ale to oczywiście , jak syn będzie większy. Pierwsza szkoła prywatna istnieje od ok 20 lat w budynku po przedszkolu , jest po remoncie. Druga prywatna powstała kilka lat temu i jeszcze bez rankingu, nowy kolorowy budynek. . Ta państwowa ma rozszerzony język francuski w starszych klasach. Prywatne to wiadomo - rozszerzony angielski, itd. Chłopczyk z naszego osiedla, który kończył przedszkole w tym roku poszedł do tej bliskiej państwowej. Rozmawiałam z jego mamą i i mówiła, że dzieci i rodzice są zadowoleni. Jest to mała szkoła po dwie pierwsze klasy w roczniku i mimo, że państwowa ma taki sam poziom w rankingu ósmoklasistów jak ta starsza prywatna. O nowej prywatnej nic nie wiem, ale przeczytałam kiedyś opinię, ze często zmieniają się nauczyciele i brak im jeszcze doświadczenia , ale to jedna opinia była. Moj syn jest wrażliwcem, trudno nawiązuje kontakty , ale ze znajomymi dziećmi nie ma problemu w kontaktach. Moja koleżanka mówi, żeby wybrać ta państwową, tym bardziej ze jest dobra, będzie miał blisko kolegów. . Oczywiście mogłabym wozić dziecko do super hiper prywatnej pierwszej w rankingu ale to min 40 min od nas. Starsza córka kończyła podstawówkę na osiedlu obok niecałe 4 km od nas , bo wówczas jeszcze ta nasza nie miała tak dobrych opinii , dowodziliśmy ja potem sama dojeżdżała, ale autobusy często były przepełnione. Potem zmieniła się dyrektorka w tej naszej państwowej , powstało nowe boisko i plac zabaw, wyremontowano ją , powstało dużo nowych domów w osiedlu oraz kilka niewielkich bloków i poziom się podniósł. Wiec mam zagwozdkę , co robić. Córka miała koleżanki , ale już nie było spontanicznych spotkań, bo jednak większość dzieci była z okolic szkoły a do nas już było daleko , co prawda dało się dojechać/ dojść, ale to nie to samo. Co radzicie drogie e-mamy?
Obserwuj wątek
  • chococaffe Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 20:10
   To zależy czego oczekujecie od szkoły, w kwestiach edukacyjnych i wychowawczych.
  • felicjastrelicja Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 20:13
   Boje się , ze niestety PiS będzie nadal psuł szkoły. Boję się indoktrynacji. Dzieci naszych znajomych chodziły do prywatnej , niestety za daleko od nas i tam do 17 siedziały miały zajęcia dodatkowe, lekcje odrobione. W domu właściwie nie musiały nic robić.
   • afro.ninja Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 10:01
    I to jest takie super, ze codziennie spędzały osiem godxin w placówce???
    • magata.d Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 10:12
     Pewnie dla niektórych tak. Po co rodzic ma się zajmować lekcjami z dzieckiem? A tak dziecko i jego szkoła z głowy.
     Jak czytam takie teksty, to się zastanawiam, po co ludziom dzieci.
     • magata.d Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 10:17
      Ja rozumiem, ze ludzie pracują i nie ma kto z dzieckiem zaraz po lekcjach byc w domu, wiec np. zostają w świetlicy. Ale podejście, żeby szkoła wychowywała moje dziecko, a lekcje nie zawracamy mi głowy, jest trochę dziwne.
     • unaluna Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 23:50
      magata.d napisała:

      > Jak czytam takie teksty, to się zastanawiam, po co ludziom dzieci.
      Po to,żeby nie spędzać czasu na odrabianiu lekcji tylko na innych aktywnościach?
    • unaluna Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 23:55
     afro.ninja napisała:

     > I to jest takie super, ze codziennie spędzały osiem godxin w placówce???
     Zależy jak spędzają ten czas w szkole. Często rodzice pracują 8 godzin na dobę, więc i tak nie poświęcą im czasu w domu, gdy zajęcia w szkole kończą się o 12.00. W szkole można robić naprawdę ciekawe i rozwijające rzeczy w ramach zajęć dodatkowych, wiele szkół prywatnych oferuje ciekawe zajęcia sportowe czy językowe, dzięki temu odpada wożenie na jakiekolwiek zajęcia dodatkowe. I dziecko ma czas wolny.
    • mamkotanagoracymdachu Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 23:58
     afro.ninja napisała:

     > I to jest takie super, ze codziennie spędzały osiem godxin w placówce???

     Lepiej żeby wracały do domu z kluczem na szyi?
     Wiekosc rodziców dzieci szkolnych jednak pracuje.
  • sol_13 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 20:13
   Powstało dużo nowych domów i kilka bloków w osiedlu, a w szkole dwie klasy w roczniku? Coś mi się nie klei.
   • felicjastrelicja Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 20:16
    Bloki typu kostka po cztery mieszkania jednopiętrowe, bo plan nie pozwala na nic innego na szczęście. Wiec jak powstały 4 takie to od razu szesnaście młodych rodzin na ulicy się pojawiło.
  • chococaffe Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 20:23
   I jeszcze uwaga: szkoła niepubliczna to czesne. Brałabym pod uwagę stabilność dochodów w najbliższych 8 latach.
   • felicjastrelicja Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 21:17
    Czesne nie jest problemem.
  • smoczy_plomien Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 20:44
   Program jest ten sam zarówno w szkole publicznej, jak i prywatnej. To, jak nauczyciel poprowadzi lekcje, zależy od tego, jaki się trafi człowiek, nie od szkoły.
   • felicjastrelicja Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 21:31
    W prywatnej codziennie angielski w tym z native oraz lekcje hiszpańskiego. W państwowej angielski tylko i francuski chyba od 6 klasy. Wiec program różni się językowo .
    • sol_13 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 21:33
     Języki można (trzeba) wziąć jako zajęcia dodatkowe i wyjdzie taniej niż czesne w prywatnej.
    • smoczy_plomien Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:23
     Hiszpański to bardzo prosty język. W liceum w 3 lata z kiepskim nauczycielem nauczyłam się go w bardzo dobrym stopniu. Dlatego uważam, że akurat na naukę tego języka szkoda marnować tylu lat edukacji, a od małego lepiej się uczyć jakiegoś trudniejszego języka.

     Dla mnie w twojej sytuacji wybór jest oczywisty na korzyść szkoły państwowej. Szkoły prywatne mają dwie podstawowe wady: 1. duża rotacja wśród dzieci. 2. naukę już raczej się kontynuuje w szkołach prywatnych, więc jeśli masz na oku jakieś LO z tradycjami, w którym widziałabyś bombelka, to po szkole prywatnej może się w nim nie odnaleźć, a nawet nie dostać.
     • aguar Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 07:15
      " 2. naukę już raczej się kontynuuje w szkołach prywatnych, więc jeśli masz na oku jakieś LO z tradycjami, w którym widziałabyś bombelka, to po szkole prywatnej może się w nim nie odnaleźć, a nawet nie dostać. '
      To jakaś totalna bzdura. Prywatna mojego rządzi w rankingu egzaminu ósmoklasisty, produkuje sporo laureatów i finalistów, absolwenci są w najlepszych liceach w mieście.
      • nie_ma_niebieskich Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 09:05
       aguar napisała:

       > "produkuje sporo laureatów i finalistów, absolwenci są w najlepszych liceach
       > w mieście.
       >
       Oczywiście, przecież to jest najlepsza rekomendacja dla szkoły. Szkole zależy, by uczniowie trafili do dobrych liceów.
     • sol_13 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 23:52
      Dlaczego w prywatnych jest duża rotacja wśród dzieci?
      • unaluna Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 01.09.22, 00:06
       Też nie rozumiem. Jak szkoła jest dobra to rodzice tak łatwo nie rezygnują. U mojego dziecka w 5 klasie wciąż ten sam skład klasy jak w pierwszej. Naboru dodatkowego do klasy na razie nie ma, bo limit miejsc jest zapełniony. Dopiero jak ktoś zrezygnuje mogą przyjąć jakieś nowe dziecko (o ile poziom języka obcego będzie ok), więc na razie się nie zanosi.
   • julita165 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:24
    No nie do konca tak jest. Syn jest po 4 kl w prywatnej ( przepisany po 1-3 w panstwowej ) gdzie mial 6 lekcji matematyki w ryg, 6 angielskiego a nie 4, 2 lekcje informatyki a nie jedna, drugi jezyk w wymiarze 3h tygosniowo podczas gdy w panstwowych szkolach standardowo drugi jezyk pojawia sie dopiero w 7 kl.
  • kamin Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 20:54
   Podrąż jeszcze, popytaj na lokalnych forach czy na FB czy inni rodzice potwierdzają kwestię zmian nauczycieli.
   W tańszych szkołach prywatnych to obecnie plaga. Przy niskich opłatach i małych klasach na wynagrodzenia dla nauczycieli wcale dużo nie zostaje. Dodając do tego zatrudnienie na kodeks pracy zamiast karty nauczyciela, to trudno się dziwić, że większość popracuje rok czy dwa i się zmywa.
   • wkswks Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 23:56
    Ale małe klasy to najwieksza zaleta imo prywatnych szkół. Dzieci przyswajają wiedzę najlepiej jak w klasie jest max 12 uczniów.
    • mysz1978 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 00:02
     też tak uważam i dlatego radzę zorientowanie się po ile jest dzieci w państwowej. Bo mogą być 2 lasy na poziomie co brzmi fajnie, ale okaże się, że to są klasy bardzo liczne, co już fajne nie jest...
  • krolewska.asma Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 21:06
   Jejku
   Nie oszczędzaj na edukacji dziecka
   • felicjastrelicja Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 21:20
    Nie oszczędzam, ale mam do wyboru na tym samym poziomie szkołe publiczna na osiedlu i jedna prywatna dalej z takimi samymi wynikami testu ósmoklasistów. O drugiej prywatnej nie wiadomo jeszcze bo istnieje od 2017 czy 2016 chyba.
  • mia_mia Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 21:42
   My mamy dobrą szkołę rejonową, ale wybraliśmy prywatną, bo tam lekcje są zawsze na rano, klasy są mniejsze (w rejonowej nie mogli nawet zagwarantować, że będzie przepisowe 25), dzieci mają czas zorganizowany do 17.00, nie trzeba wozić na zajęcia dodatkowe, bo są w szkole, do wyboru, do koloru, oczywiście codziennie angielski, basen przez cały okres nauki.
   Dyrekcja nie jest uzależniona od władz sama decyduje kto wchodzi do szkoły i z jakimi treściami.
   • felicjastrelicja Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:12
    No właśnie tez tak myśle o prywatnej. Ale szkoda mi bliskości dobrej szkoły państwowej i wiem, ze wtedy będzie trzeba jeździć na basen i dodatkowe zajęcia.
    • lauren6 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 09:09
     Jesteś pewna? U nas zajęcia dodatkowe są w szkole, a rodzice jedynie piszą upoważnienie, żeby trener/nauczyciel mógł odebrać dziecko ze świetlicy.
     • sol_13 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 06:59
      U nas też tak jest. Są też firmy wynajmujące budynki obok szkoły i zaprowadzają/odprowadzają dzieci. Firmy dostosowują się do planu lekcji danej klasy.
  • przepio Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 21:42
   Popytaj i zobacz jakie są opinie o rejonowej i prywatnej. Większość nauczycieli, którzy pracują w szkole prywatnej i których znam chcieliby przejść do państwowych, bo te lepiej płacą i nie mają aż tak roszczeniowych rodziców- no bo jak rodzice płacą to chcą dobrych ocen, nawet jak dzieci mało lotne.
   U mnie w mieście jest sporo rejonowych podstawówek z bardzo dobrą opinią, ale też takich, które mają kiepską-ale to zależy od dzielnicy w których są. Szkół prywatnych tez jest sporo, ale tylko dwie są naprawdę polecane.
  • elenelda Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:14
   Prywatna. Mniej liczne klasy, wyrównany poziom (zwykle jest wstępna selekcja), brak ryzyka, że w klasie znajdzie się trudne dziecko trudnych rodziców skutecznie uniemożliwiające naukę innym, nauka języków to dodatkowy bonus.
   • skumbrie Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:28
    I tu możesz się zdziwić. Jeśli właścicielowi zależy na zysku, przyjmie każde dziecko i ich rodziców.
    • biala_ladecka Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:31
     Oczywiscie, ze tak.
     Z selekcji slyna raczej spoleczne, a nie prywatne.
     • mia_mia Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 09:30
      To zależy od ilości chętnych, w dobrych szkołach rzeczywiście jest sprawdzany poziom, bo jest więcej chętnych niż miejsc.
      Jak po pierwszej klasie (nie sprawdziła się nowa nauczycielka) dzwoniłam po dobrych szkołach dowiadując się o ewentualną możliwość przyjęcia to proponowali tylko odległe miejsca na listach rezerwowych.
     • aguar Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 07:23
      U mojego w prywatnej jest selekcja przy naborze i starają się nie przyjmować problematycznych, a nawet zdarzyło się kogoś takiego usunąć.
      • biala_ladecka Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 09:59
       Owszem, ale my tu mówimy o selekcji potencjału. Można podziękować dzieciom ze specyficznymi trudnościami, ale to nie oznacza, że w ławkach siedzą sami geniusze i poziom będzie mega wyrównany. Zawsze ktos bedzie z tylu, ktos z przodu, a wiekszosc gdzies po srodku, czyli dokladnie tak, jak w kazdej innej klasie, bo w szkole prywatnej przede wszystkim ma sie zgadzac hajs i naiwnoscia jest wierzyc, ze jest inaczej.
  • biala_ladecka Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:26
   Gdyby moje dziecko teraz zaczynalo edukacje, stanelabym na glowie, zeby chodzila do sensownej prywatnej lub spolecznej. Na szczescie jest juz na wylocie tego pierdolnika. Jakosc ksztalcenia w ostatnich kilku latach dramatycznie spadla.
   • maly_fiolek Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 10:39
    > Jakosc ksztalcenia w ostatnich kilku latach dramatycznie spadla.

    Nieprawda. Wszystko zależy od nauczyciela. Mój pierwszoklasita ma o niebo lepszy program nauki czytania niż starsi synowie.
    • biala_ladecka Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 12:20
     Mówię o starszych dzieciach, nie o edukacji wczesnoszkolnej. Dobrych matematyków, informatyków, jezykowców ze świecą szukać.
     Mam dziecko w LO i to jest równia pochyła.
     Córka po wysokorankingowych podstawówkach (1-6 i 7-8), w dobrym LO. Braki w kadrze są porażajace.
  • julita165 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:29
   Syn jest po 3 klasach w panstwowej i po 4 kl w prywatnej. Wybieraj prywatna. Wszystko jest tam zorganizowane dla ludzi. Panstwowa to byla totalna porazka. Jedna uwaga - nigdy nie wybralabym szkoly gez doswiadczebia, odpada taka ktora jeszcze nie ma czego pokazac. Niewazne jak wyglada, wazne jakie ma wyniki. Mam sasiadke co sie tak wlasnie naciela na prywatna szkole ktora istniala chyba dwa lata. Prowadzil to jakis gosc pod szyldem spolki, w czasie epidwmii sprzedal spolke jakiejs innej spolce, nowi wlasciciele przeniesli szkole w inne miejsce, jakis tam mial byc autorski program edulscji, jest inny. No ogolby chaos. Bralabym pod uwage tylko szkole ktora istnieje z 15l
  • kagiali Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:34
   W Twoim poscie idziesz bardziej w kierunku państwowej. Tak tez radze. Do prywatnej zawsze bedzie mógł iśc
  • ichi51e Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:41
   Brałabym to bliżej domu. Tak to ma znaczenie
   • maly_fiolek Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 10:41
    Uważam podobnie, szkoła to koledzy, środowisko.
    Wybierając odległą prywatną alienujesz dzieciaka.
    • mia_mia Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 11:02
     W prywatnej szkole większość dzieci nie mieszka w zasięgu spaceru, więc na początkowym etapie rodzice wożą do siebie, bo wszyscy są w podobnej sytuacji, czyli nie ma problemu alienacji.
  • ponis1990 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 22:41
   Poslalabym do tej panstwowej najblizszej skoro dobra.
   • mysz1978 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 28.08.22, 23:52
    opinie o panstwowej dobre, więc to kuszące dosyć... Zorientuj się jak jest z liczebnością klas, bo w państwowych teraz bodajże 28 osób może być. Niby u Was aż tyle nie mieszka, ale może skoro szkołą jest dobra, to spoza rejonu przyjmują?
    Nie mam najlepszego zdania o większości szkół państwowych, ale z Twojego opisu wydaje się być ok smile
    A gdzie wybierają się koledzy z przedszkola? Może syn jest z nimi zaprzyjazniony, więc będziecie to musieli wziąć pod uwagę? Wiadomo oczywiście jak to potem bywa, że przedszkolne przyjaznie po tygodniu się rozpadają, choć bywa też inaczej...

    Masz jeszcze sporo czasu, więc zbieraj opinie o szkołąch i na spokojnie wiosną podejmiesz decyzję.
    • sol_13 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 06:52
     Wybór szkoły na 8 lat pod kątem kolegów z przedszkola? Zlituj się...
  • iliri Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 00:18
   Popieram koleżankę. Szkoła blisko to dla mnie bardzo duża zaleta- i organizacyjnie i ze względu na większą samodzielność dziecka. No i koledzy blisko- to jeszcze większy plus, zwłaszcza, że syn ma problemy z nawiązywaniem kontaktów. Prywatną rozważałabym tylko, gdyby rejonowa była kiepska. W prywatnych szkołach są co prawda mniejsze klasy, ale z doświadczeń znajomych wiem, że to nie do końca jest zawsze zaletą. Oczywiście chodzi o możliwość nawiązywania kontaktów, bo jesli chodzi o naukę, to wiadomo. Ale szkoła, zwłaszcza podstawowa to według mnie nie tylko nauka.
   • mia_mia Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 09:02
    Klasy po 15-20 osób, a takie są chyba najczęściej to optymalne rozwiązanie, zwłaszcza w młodszych klasach.
  • nie_ma_niebieskich Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 08:15
   Przerobiłam dwie szkoły niepubliczne.Powodem zmiany były konflikty w klasie i zmiana wychowawcy po 4 kl.
   Moje spostrzeżenia co do porad:
   - dojazdy to kłopot - prawda, dziecko wolałoby nie dojeżdżać
   - problem z kontaktami z dziećmi poza szkołą - nieprawda, dziecko ma dwie grupy kolegów: szkolną i sąsiedzką; rodzice ze szkoły chętnie wożą bombelki na spotkania, w trosce o ich życie towarzyskie
   - nauka angielskiego - native był w jednej szkole, w drugiej nie, dziecko po skończeniu szkoły bez żadnych dodatkowych lekcji (nie chce i niestety nie jest fanem nauki języków) zna angielski w stopniu komunikatywnym, spokojnie się porozumiewa, ale do FCE mu jednak sporo brakuje
   - rotacja kadry - nieprawda, w obu szkołach nic niepokojącego się pod tym względem nie działo
   - problemowe dzieci - zależy od szkoły; to tak naprawdę wyszło przy zmianie, w jednych mówiono, że przyjmują wszystkich, bo nie chcą selekcji (wiadomo, o co chodzi), w innych (i taką wybrałam) patrzyli na świadectwo i była rozmowa; co do pierwszej szkoły to ma więcej chętnych niż miejsc, więc zastąpienie ucznia, który generuje problemy nie jest finansowo żadnym problemem
   - ktoś sugeruje problemy z dostaniem się do liceum - nie rozumiem czemu, skoro szkoła wspiera wolontariat, pilnuje dobrych ocen (tu prędzej bym miała wątpliwości, czy czasem nie jest o nie zbyt łatwo), a do egzaminu przygotowuje w o połowę mniejszej grupie niż państwowo?

   I tak to wygląda. Niewątpliwą zaletą są lekcje codziennie od rana i fajne zajęcia pozalekcyjne na terenie szkoły. I wadą i zaletą jednocześnie jest wyselekcjonowane środowisko rówieśnicze. A... jeszcze u mnie było tak, że określona szkoła skupiała rodziców określonych zawodów. Uwaga, trochę żartuję tongue_out - z obserwacji to fajniejsze są dzieci lekarzy niż przedsiębiorców wink wink wink Średnio grupowo - bo pojedynczo, to wiadomo, że nie ma reguły.
   • aguar Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 07:34
    " fajniejsze są dzieci " Pewnie! smile smile smile
    Mi to bardzo pasuje, że wśród rodziców są ludzie z mojej bajki - po moim liceum i po mojej uczelni.
  • solarpowerprincess Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 08:31
   Jedną córkę mam w szkole publicznej, drugą w małej prywatnej. Gdybym miała jeszcze raz decydować to obie by szły do prywatnej. Jednakże - prywatna prywatnej nierówna, trzeba to brać pod uwagę.
  • purchawka2020 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 08:48
   Moja córka chodziła do takiej właśnie państwowej podstawówki ( osiedle domków, blisko, dobry poziom, szkoła w czołówce rankingów ).
   Teraz jest w prywatnym liceum.
   Z perspektywy czasu zapisałabym ją do prywatnej szkoły.
   Cechy publicznej podstawówki:
   - trafiła nam się świetna wychowawczyni - ale to za trzecim razem bo tyle razy zmieniali się wychowawch,
   - częste zmiany nauczycieli - był dramat kiedy odeszła ukochana pani od polskiego,
   - lekcje języków w grupach 15 - osobowych,
   - przepełnione klasy,
   - nauka na trzy (!!!) zmiany - szkoła czynna od od 7.20 do 18.10,
   - przepełniona , pękając w szwach świetlica ( dosłownie),
   - przepełniona szkoła - dzieci często nie mogły zdążyć zjeść obiadu bo stały przez całą przerwę w kolejce ( tu stoczyłam bohaterski bój z przygłupim dyrektorem),
   - indoktrynacja religijna - moje bezbożne dziecko była zmuszone zarówno na plastyce jak i w świetlicy rysować niezliczone portrety JPII i Wyszyńskiego oraz wysłuchiwać kocopołów i ich dziele i dzieciństwie,
   - nauczyciele: jedni świetni, inni średni, inni beznadziejni - pani od chemii tak bardzo, że dzieci które dostały się do niezłych liceów na biol-chem w wakacje po podstawówce brały korki z chemii żeby w ogóle mieć jakieś pojęcie. Oczywiście wszyscy mieli z chemii 5 na koniec roku za zrobienie z zapałek i plasteliny modelu atomu.

   W liceum prywatnym tego nie ma.
   - jest świeckie,
   - nauczyciele są kompetentni i kulturalni, nie ma sfrustrowanych psycholi i leni,
   - małe grupy podzielone wg. poziomów - na angielskim - 7 osób, dodatkowe podziały klasy na matematyce, na rozszerzeniach - nawet po 2-3 osoby w grupie,
   - w małej grupie łatwo wychwycić kto nie umie i dotąd się go uczy aż przyswoi,
   - angielski - codziennie po godzinie - w tym systemie nie potrzeba dodatkowych zajęć,
   - kameralna atmosfera, brak kolejek do kibla, wszyscy się znają - dla mojego wysokowrażliwego dziecka to kluczowe.

   Wady ma jak każda wysokorankingowa szkoła - ocenoza, testoza, ciśniecie na wyniki.
   Czesne do tej pory wynosiło ok. 800 zł . Przelicz to sobie na koszty dodatkowych lekcji języków i korepetycji.

   • julita165 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 11:31
    O to to. W starej szkole syn moal kolezanke ktora ma brata. Jak oni byli w 3 kl to brat byl w 7. Pamietam jak ich mama opowiadala ile wydaje na korki. I jie dlatego ze syn malo zdolny, wrecz przeciwnie. Ale jak na polskim w 7kl do polrocza omawiali tylko jakis komiks a na matmie pol klasy nadal ma problemy z mnozeniem, o ulamkach nie wspomne to nie miala wyjscia jak zafundowac dziecku korki z pol matematyki angielskiego fizyki i chemii. Pomijajac koszty ( wyzsze niz czesne w prywatnych szkolach ) to co to za zycie dla takiego dziecka! To jak dwa etaty.
  • fibi00 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 11:14
   Wybrałabym państwową, niemal bez większych wątpliwości.
   My akurat mieszkamy na wsi. Znam kilka przykładów dzieci, które chodziły do podstawowek w innych miejscowościach i życie pozaszkolne tych dzieci było bardzo ubogie. Koleżanki i koledzy mieszkali w innej miejscowości więc jeśli rodzic nie zawiezie do koleżanki to dziecko siedzi w domu. Jak jest starsze to wiadomo, autobusem już sobie zajedzie ale te pierwsze lata ciężko. Teraz w wakacje kilka domów ode mnie zamieszkała rodzina z 10 letnią córką. I też zagwozdkę mają bo zastanawiają się czy dowozić córkę do poprzedniej szkoły (autobus tam nie dojeżdża) czy przenieść ją do naszej. Córka chce do swojej szkoły bo tam ma koleżanki i chyba skłaniają się ku temu żeby ją dowozić do starej szkoły. Ja bym jednak przeniosła. Widzę dziewczynkę codziennie jak sama się bawi, sama się huśta na huśtawce. W bliskim sąsiedztwie nie ma dziewczynek w jej wieku więc gdzie ma kogoś poznać jak niew szkole? Tak będzie wyglądał jej każdy dzień po szkole- będzie sama. A jeśli poszłaby do nas do szkoły, poznałaby koleżanki z którymi mogłaby się widywać po szkole. Mieszkanie na wsi czy na osiedlu domków jednorodzinnych to nie mieszkanie w bloku. Dziecko wychodzi przed dom i jeśli po sąsiedzku nie mieszka dziecko w podobnym wieku to zbytnio nie ma gdzie tych przyjaźni nawiązać. Co innego blok, dziecko wychodzi przed blok i na placu zabaw czy w piaskownicy zawiera przyjaźnie.
   • purchawka2020 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 29.08.22, 12:26
    Moja córka chodziła do pobliskiej podstawówki.. Życia towarzyskiego po lekcjach nie miała.

    Większość dzieci był dowożona z dalszych okolic a te co mieszkały na osiedlu miały nieustannie zajęcia dodatkowe.
    • sol_13 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 06:48
     No ale to jest wyjątek od reguły, zwykle chodzą dzieci z rejonu i jednak dziecko to towarzystwo ma niedaleko po szkole.
  • memphis90 Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 07:28
   >miasto w pierwszej piątce największych. 
   Znaczy się Poznań? Celujcie w szkoły fundacji familijny poznań, jeśli chcecie prywatnie, albo Krzesiny. Zadne montessori czy waldorfskie, to sciema, a nie edukacja. Ale w sumie to nie wiem, czy jest sens posylac, skoro lokalna podstawowka dobra. Mnie by do prywatnej przekonała dobra opieka świetlicowa i zajęcia dodatkowe po lekcjach, zeby dzieciak o tej np 16 wracal najedzony, nauczony i wybiegany/wyzajęciowany dodatkowo.
  • jakis.login Re: Szkola podstawowa państwowa czy prywatna? 31.08.22, 07:33
   Wiem, że pewnie taka opcja teraz w ogóle nie przychodzi ci do głowy, ale... szkołę zawsze można zmienić. Możecie teraz skupić się na tym, aby było miło, blisko i przyjaźnie, szkoła publiczna z twojego opisu wygląda na dobrą placówkę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka