Dodaj do ulubionych

Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumowanie

30.08.22, 09:29
Po miesiącu oczekiwań wczoraj dostaliśmy informację, że w szkole którą syn miał jako 3 wybór (zabrakło mu 0,1 punktu) zwolniło się miejsce i możemy przynieść dokumenty.

Dzisiaj to zrobiliśmy i syn oficjalnie stał się uczniem liceum.

Podsumowując dla tych którzy w przyszłym roku będą się borykać z rekrutacją (i ich dziecko tak jak moje nie będzie zadowolone ze szkoły do której się dostało):
- jeżeli dziecku brakowalo minimalnie punktów w jakiejś szkole warto złożyć tam podanie z prośbą o przyjęcie (ja napisałam że w związku z faktem że tak mało zabrakło punktów zwracamy się z prośbą o ponowne rozważenie kandydatury, dalej opis syna/laurka, ważne - należy podać ilość uzyskanych punktów w tym podaniu plus numer telefonu kontaktowy, dołączyć należy odpis świadectwa oraz wyniki egzaminu)
- jeżeli dziecku brakowało 4-5 puntów też warto podanie złożyć, nam w szkole nr 2 zabrakło 5, byłam porozmawiać z dyrektorem i okazało się że syn jest czwarty w kolejce rezerwowej, ale dwa miejsca się zwolniły, plus nie wiadomo czy ktoś z uczniów z Ukraniny nie zrezygnuje, więc dawał nadzieję że może w ciągu miesiąca miejsce dla syna też by się znalazło
- z rozmów w szkołach wynika że jest kilka elementów które podnoszą prawdopodobieństwo dostania się - rodzic musi się interesować, przyjść na rozmowę, dobrze jak szkoła była pierwszym wyborem, plusem jest jak się ma rodzeństwo w danej szkole, na rozmowę należy przyjść dzień lub dwa po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej, nie należy się zrażać faktem że szkoły do publicznej wiadomości podają że nie mają już miejsc

Uff mi spadł kamień z serca.

Obserwuj wątek
    • anilorak174 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 09:32
      Gratulacje!
    • marzeka11 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 09:35
      Super, ale jak pomyślę, jaki to musiał być dla was stres, że dopiero teraz sprawa się wyjaśniła. Powodzenia smile
    • aagnes Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 09:41
      Gratuluje, i od razu podepne sie, moja corka rowniez dostala sie do szkoly 1 wyboru, zadzwonili w ubiegły poniedzialek, tydzien temu przenioslam papiery. na pytanie co zadecydowalo - pani powiedziala, ze dopiero w rekrutacji uzupelniajacej przygladaja sie szczegolowo dzieciakom, i tutaj juz nie chodzi o jeden punkt wiecej czy mniej, a raczej konkretne oceny z konkretnych przedmiotów. dlatego na przyszly rok - skladajcie podania od razu w dniu wynikow, dzwoncie do konca, w warszawskich liceach ruchy w szkolach trwaja nawet do polowy wrzesnia.
      • em_em71 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 09:52
        Hehe, przypomniałam sobie opowieść znajomej, gdy córce do szkoły pierwszego wyboru zabrakło 2 punktów. Poszła najpierw pogadać, a dyrektorka oburzonym tonem: ależ proszę pani, to nie jest 0,2 TO SĄ AŻ 2 PUNKTY! TO BARDZO DUŻO.
        Odechciało im się pisania podań. Szkoła i klasa 2 wyboru i tak dla wielu mogła stanowić spełnienie marzeń, więc nie chciały dla sportu kopać się z koniem.
        A wam gratuluję szczęśliwego zakończenia 😀
    • odnawialna Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 10:35
      Gratulacje!
    • triss_merigold6 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 10:40
      Gratulacje i współczuję stresu.
    • mama-ola Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 10:57
      > plusem jest jak się ma rodzeństwo w danej szkole

To zależy chyba, czym się braciszek wsławił smile
      Bo u nas to... No cóż, powiem, że nudno że starszym synem nie mają.
      • gaskama Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 12:47
        😆
    • mama-ola Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 10:59
      Gratuluję i cieszę się razem z Wami, wręcz poczułam też Wasz kamień z serca.
      Mój syn właśnie zaczyna 8 klasę, już zaczyna czuć ciężar tego wszystkiego.
      • aguar Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 13:14
        Ale jak to? Nie pojutrze?
    • la_mujer75 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 12:06
      Dobre wieści i ważne, że koniec tego stresu!
    • ginger.ale Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 12:08
      Super, gratuluję samozaparcia i rezultatu smile
    • renia266 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 12:12
      Napisz jakie miasto jeżeli to możliwe. U nas w Poznaniu nadal 900 dzieci bez szkoły. Miasto dzisiaj poinformowało, że otwiera nowe klasy, ale tylko w branżówkach. I daje mozliwość powiększenia klas w liceach wedle decyzji dyrektora, tzn jeżeli chce to może powiększyć, ale nie musi. Współczuje dzieciom. Mnie ten stres za rok czeka.
      • rosie Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 12:27
        900 dzieci bez szkoły. Straszne to jest, pojutrze pierwszy dzwoneksad
        • zwyczajnamatka Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 13:21
          Straszne, ale to wina rodziców.
          • ursula.iguaran Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 13:37
            Nie, to nie wina rodziców.
            W Poznaniu mozna było wybrać tylko 6 szkół.
            Trzeba było wróżyć z fusów żeby wiedzieć w której szkole jaki próg będzie.
            A już szczególnie przy rekrutacji uzupełniającej.
            Jest możliwe że ktoś wybrał szkoły z niskim progiem a miejsc i tak zabrakło.
            • nie_ma_niebieskich Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 14:10
              Tylko sześć? W Łodzi są trzy...
              • ophelia78 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 14:57
                W Szczecinie tez 3
          • abecadlowa1 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 21:44
            zwyczajnamatka napisał(a):

> Straszne, ale to wina rodziców.

W jaki sposób brak miejsca w szkołach dla prawie tysiąca uczniów jest winą rodziców?
      • ursula.iguaran Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 13:38
        My też Poznań.
        • aguar Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 14:50
          I do jakiego liceum syn się dostał?
          • ursula.iguaran Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 15:15
            Chyba aż tak nie chcę naruszać prywatności swojej i dziecka.
            Niech wystarczy info, że Poznań i że liceum z pierwszej dziesiątki.
            • aguar Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 16:11
              No właśnie mi zależy na konkretnych informacjach o szkole, bo interesują mnie te z pierwszej dziesiątki w Poznaniu. Takie info są najcenniejsze, a nie jakieś ogólne. Ale jak nie chcesz podać, to trudno. Gratuluję.
            • aguar Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 16:29
              A jak bym Cię zapytała czy wiesz coś o poznańskich liceach, takich które mnie interesują? Byłabyś tak miła i mi napisała bez podawania, gdzie idzie Twoje dziecko? Bo pewnie masz reaserch zrobiony? Chodzi mi o takie rzeczy jak poziom przedmiotów ścisłych, poziom języków, zwłaszcza angielskiego, ogólna atmosfera, przyjazność nauczycieli, czy wszyscy biorą korki, czy mają problemy psychiczne itd. smile Interesuje mnie dwójka, ósemka, Krzesiny (16), trójka, Drzymały (38) i nr 17 na Czecha.
              • renia266 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 21:35
                A jak autorka watku ma teraz odpowiedziec na to pytanie skoro jej dziecko dopiero zaczyna szkołe? Mój starszy syn tez jedna ze szkol top 10 Poznan bez szczegółow. Po 22 lipca jak donosilam dokumenty to zdzwilo mnie ze wisi jakas osobna lista dzieci zakwalifikowanych ale do rozdzielenia po innych szkołach. A tam chyba same ukraińske nazwiska. Nie wiem jakie byly kryteria by na tej liscie sie znalesc. Natomiast akurat podeszlam do szkoly po rekrutacji uzupelniającej bo musialam doniesc jakis papier do szkoły i zdziwilo mnie ze w tej rekrutacji bylo przyjetych tylko kilka dzieci ale nieprzyjetych tez tylko kilka. W kilku klasach gdzie byla ogloszona rekurutacja uzupelniajaca nie przyjeto zadnych dzieci tzn nie bylo zadnej listy przyjetych czy odrzuconych. Jakby nikt sie nie zglosil pomimo ogloszenia. Nic z tego nie rozumiem. Czy tam przyjeto jakies poprawkowe dzieci? Albo jeszcze jest cos o czym nie wiemy.
              • ursula.iguaran Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 06:35
                Z tego co wiem dzieciaki chwalą sobie za dobrą atmosferę trójkę i marynkę. Ósemka ma opinię szkoły mocno cisnącej na sukces, mają wielu olimpijczyków, ale atmosfera w szkole podobno marna. Krzesiny podobnie jak ósemka. O dwójce nie wiem nic. 17 na Czecha też podobno niezła spośród tych szkół z drugiej dziesiątki.
                Aler te opinie to mocno zależą od profilu i klasy do której trafisz bo od tego zależy zestaw nauczycieli - w każdej szkole mają jakąś legendę która jest postrachem uczniów.
                • aguar Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 07:58
                  Dzięki.
    • zwyczajnamatka Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 13:21
      Gratuluję! Warto walczyć do końca!
    • nie_ma_niebieskich Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 14:10
      Super! I dzięki, bo nas temat dotyczy 😊
    • hannah_weaver Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 14:12
      Gratulacje!
    • annaboleyn Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 14:53
      Gratulacje, fajnie, że odetchnęliście smile Dzięki za porady, notuję sobie smile
    • livia.kalina Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 15:03
      brawo i gratulacje dla licealisty:--)
    • juzustempy Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 16:19
      Omatkocorko i borze szumiący, mnie to czeka w tym roku szkolnym....
      • zosia_1 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 21:32
        Jest nas więcej wink damy radę
    • aguar Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 16:22
      "plus nie wiadomo czy ktoś z uczniów z Ukrainy..."
      Czy oni są przyjmowani na uprzywilejowanych zasadach? Wie ktoś jakich?
      • ursula.iguaran Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 06:37
        Wydaje mi się że szkoły mają odgórne zalecenie żeby trzymać w każdej klasie 2-3 miejsca dla dzieciaków z Ukrainy. Oni nie biorą udziału w zwykłej rekrutacji.
      • raczek47 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 08:37
        Nie są przyjmowani na uprzywilejowanych zasadach,no może w szkole ,w której uczyli się przez ostatnie pół roku w klasie przygotowawczej,ale tu też szkoła miała okazję przyjrzeć się dzieciom i decydować,które przyjmą a które nie.Jesli mają nadany nr PESEL są obywatelami polskimi i obowiązują ich takie same zasady jak polskich uczniów-czyli obowiązek nauki do 18 roku życia. Więc gdzieś muszą się uczyć a generalnie i miejsc i nauczycieli brakuje wszędzie i dlatego dla wielu uczniów brakuje miejsc ,i polskich i ukraińskich
        Wielu ukraińskich uczniów chciałoby się uczyć w szkołach branżowych -i tu są naprawdę schody,bo mnóstwo pracodawców nie chce przyjmować ukraińskich dzieci na praktyki i nie ma możliwości by na nich wpłynąć. A bez podpisanej umowy o praktyczna naukę zawodu podjąć nauki nie można.
        Dramat w całej rozciągłości ta polska oświata.
        • triss_merigold6 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 08:43
          Dramat to spontaniczne wpuszczenie do i tak niewydolnego systemu kilkuset tysięcy dzieci cudzoziemców, o których nie wiadomo jak długo zostaną (czy będę kontynuować naukę do końca szkoły czy tylko zajmą miejsce na pół roku-rok).
          • ursula.iguaran Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 08:51
            Ale mi się wydaje że oni nie blokują miejsc dzieciom polskim. Przynajmniej tak jest w córki szkole, klasa po prostu ma 3 uczniów więcej, wcześniej te same klasy były mniej liczne. Jedyny problem dla uczniów polskich to fakt że mają liczniejszą klasę, ale w obliczu wojny na Ukrainie to chyba małe poświecenie.
            • triss_merigold6 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 08:57
              No sorry, ale przy liczebności klas 30+ to ogromne poświęcenie kosztem polskich uczniów i nauczycieli, którzy i tak mają koszmarne obciążenie.
              Na większej części Ukrainy nie toczą się działania wojenne, nie ma frontu (patrz: mapa), ukraiński odpowiednik MEN powinien się zająć organizacją edukacji.
              • raczek47 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 09:36
                Triss m rację. Ukraińscy uczniowie podnoszą liczbę uczniów w klasach.
                Nie będzie już komfortu klas kilkunastodobowych czy nawet dwudziestolkilkuosobowych
                Przyjrzyjcie się w szkołach swoich dzieci-klasy będą trzydziestosobowe i więcej. Komfort uczenia się wiadomo jaki.MEN oczywiście nie wypracował ŻADNYCH procedur odnośnie tego problemu.

• berdebul Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 09:56
                  Pokaz mi liceum, które ma klasy 15+ czy 20+, państwowe.
                  • triss_merigold6 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 10:06
                    Technikum mojego syna, klasy 26-max 28-osobowe, w niektórych starszych (III i IV) jest nawet jeszcze mniej uczniów. Bardzo przyzwoite technikum, 100% zdawalności matur.
                    • ursula.iguaran Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 10:15
                      I naprawdę Twoim zdaniem w szkole średniej jest róznica czy w klasie jest 28 uczniów czy 31?

Bo moim zdaniem to nie ma dużego znaczenia.
                      • triss_merigold6 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 10:23
                        Jest różnica. Szkoły średnie są najczęściej w starych budynkach, sale nie są duże, każda kolejna osoba to mniej przestrzeni i tlenu, więcej hałasu, dłuższa kolejka do szkolnego bufetu.
                        Przy 26 osobach jest jaki taki komfort uczenia, więcej czasu dla każdego ucznia, przy 33 osobach już nie.
                        Masz syndrom gotowanej żaby, skoro do tej pory w liceach upychano po 32 osoby w klasie, to 35 nie zrobi różnicy etc.
                        • ursula.iguaran Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 12:41
                          Ja nie dyskutuję z faktem że klasy są za duże. One były za duże jeszcze zanim pojawili się uczniowie z Ukrainy. I oczywiście nad tym problemem powinien się ktoś pochylić.
                          Jedynie moim zdaniem te 2-3 osoby więcej nie zmieniają diametralnie warunków polskich uczniów.
                          • triss_merigold6 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 12:49
                            Pogarszają jeszcze bardziej.
    • yenna_m Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 16:26
      Ufff... Toście śię nastresowali.
      Fajnie, że się udało!
      Ogromne gratulacje!
    • nuka_2 Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 30.08.22, 21:55
      Gratulacje! Nerwówka do samego końca
      • grey_delphinum Re: Dostał się ! Rekrutacja do szkoły śr. podsumo 31.08.22, 06:18
        Gratki! Ale nie zazdroszczę nerwów, ja bym chyba osiwiała wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka